Ijshockeyers leefden zich volop uit H. SPORT ZWEEFT TUSSEN HOUTRUST EN ZUIDERPARK „Ik leur niet met wereldpaarden" Kern zet schouders eronder Fadrhonc verlengde contract met KNVB EX-EIGENAAR DEN DRIJVER: Sterk deelnemersveld in Brabant 'OENSDAG 3 MAART 1*71 LEIDSE COURANT EINDHOVEN Een rammelend Belgisch team, werd volkomen in de vernieling ge speeld door Nederland, dat toch warempel niet tot de sterkste c-landen mag worden gerekend. Deze wedstrijd had niets te ma ken met ijshockey. Nederland scoorde zo als het wilde. Met name goalgetter Jo Simons kon zich uit leven. Liefst vijf maal werkte hij de puck voorbij de onzekere en de zeer toepasselijk nummer 0 dragende doelman Van de Wee. leeds na tien seconden keken de Bel tegen een achterstand van 01 toen Simons de eerste treffer coorde. In de eerste speelperiode zou ie puck nog viermaal voorbij de lelgische goalie worden gewerkt. Nog irger, werd het in de tweede speelpe- iode, toen Nederland met Gentis als litblinker liefst achtmaal raak ichoot. Bij tijd en wijlè kreeg hèt ireffen iets van een lachfilm, een situ- :en wereldkampioenschap ijs'noc- nwaardig. De derde periode ein digde in een 5O-score. HongarijeFrankrijk 48 ROTTERDAM Waren de eerste ijs- ttocky-ontmoetingen in het Rotter damse sportpaleis vrij lief geweest, de mtmoeting met als inzet een entree bewijs naar de B-poule tussen Honga- Frankrijk is niet zonder kleer scheuren verlopen. een stevig en vooral in de tweede derde periode vrij rommelig duel, kreeg Hongarije niet zijn revanche. Enkele weken geleden werd het als oefenwedstrijd een overwinning (41) de Fransen. Nu trokken zij met weer aan het langste eind. Een 'inning die de Fransen vooral lankten aan Gurica. de tot Fransman genaturaliseerde Tsjech en de linker verdediger Paul Lang. Niet minder dan zesmaal kwam uit deze linie een fdoèlpunt. waarbij Gurica „en Lang -de- proloog "hadden verzorgd. Ondanks de. interven tic v.m de zwaarder gebouw de Hongaarse verdedigers Enyedi en Szeles kwamen de tengere Fransen met grote regelmaat voor het Hon gaarse doel. Frankrijk begon in een hoog tempo. Toen Gurica, Bernard en Guennelon de stand na 8 minuten al naar 30 hadden geschoten, leek de wedstrijd beslist. Toen Balint de stand reduceerde (31) zakten de Fransen weg en konden de Hongaren terugko men (32) door hun snelle center Meszoly. In de tweede periode liep Frankrijk door Guennelon en Bozon naar 5— 2 uit. Ondanks de vrij ruwe aanpak van beide ploegen, bleef de strijd door de fraaie doelpunten boeiend. Er werden aan Frankrijk twaalf en aan Honga rije zeventien minuten straftijd uitge deeld. Gr.-BrittanniëDenemarken 54 (Van c e sportredactie) ".y.v"--' - HIJS HOKIJ-spcler Gentis was tydens NederlandBelgië de uitblinkci „inmaakpartij" leverde tenslotte achttien doelpunten op. team voor een verrassing zou zorgen door Groot-Brittannië in Nijmegen een nederlaag toe te brengen. De Denen namen verrassend een voorsprong (20). stonden na de tweede periode nog gelijk 44 maar moesten in de derde periode toch het hoofd buigen. De ning van Groot-Brittannië was uitein delijk ook wel verdiend omdat vooral in de tweede en derde speelperiode de Britten aanzien- i ook de combinaties hel veldspel lijk beter wai beter sloten. DEN HAAG Het bestuur van de KNVB heeft besloten het contract met bondscoach dr. F. Fadrhonc, dat dezer dagen afloopt, met een jaar te verlengen. Het bondsbestuur heeft bij zijn beslissingen aan merking "genomen, dat men totnutoe verrichte werkzaamheden van - ile bondscoacji ten zeerste waardeert. RoemeniëBulgarije 122 UTRECHT Een formidabel Roeme nië heeft Bulgarije in de eerste r 'e minuten van de tweede speelperiode I finaal van het ijs gespeeld. Drie verdedigingsfuiten en even zove- le misgrepen van doelman Iliev Atana 1 en de 21-voorsprong van de Roeme nen uit de eerste periode was uitge groeid tot 51 Doelman Atana werd daarna vervangen door Kirilov. die echter in deze periode ook nog vijf keer werd gepa sloot hèt duel waardoor de Roemenen zo goed als zeker van het kampioenschap zijn. I DEN HAAG De onrust knaagt aan de supporterskern van Holland Sport, Rasechte Holland Sporters worden regelmatig aangesproken mei de klemmende vraag: wat gaat er' met Holland Sport gebeuren? Er wordt gezegd dat de kans groot is dat de club naar het Zuiderpark verhuist, overigens een vurige wens van de gemeente Den Haag; het oude denkbeeld om te trachten het Prinses Irenepark in Rijswijk te gaan bespelen, is door sommigen opgerakeld: een groot deel van de kern de trouwe aan hangers wil onder geen voorwaarde Holland Sport van Houtrust weg hebben. Er heerst onzekerheid, die doorwerkt op het spelersarsenaal „da. het ook niet meer ziet" en er toch ten nauwste bij is betrokken. De kwel lende vraag voor Holland Sport is: wat doet de gemeente exact als Holland Sport naast ADO, vooral naast, het Zuiderpark gaat bespelen, wat zijn de consequenties als Holland Sport besluit op Houtrust te blijven waarvóór nog een contract met de EMS loopt tot 1981. In de boezem van Holland Sport is men er zich van bewust dat er iets moet 'gebeuren. Het bezoekersaantal loopt terug, de prestaties van de keur- ploeg eveneens. Beide punten zijn te rug te brengen tot „een mentale kwestie", tot het gevoel van onzeker heid. Maar in beide kampen over heerst de vaste wil dat Holland Sport moet blijven bestaan. Daartoe zijn stappen ondernomen, ontworpen dooi de „Club van Honderd", die tracht financiële steun te verwerven. Er zal worden opgemerkt dat er toch wel geldelijke steun wordt gegeven en dan wordt gewezen op de „geldschieters" van de Stichting. Men zoekt evenwel een zekerder basis want hoe goed de bedoelingen van de geldschieters onge twijfeld zijn. het blijft een wankele basis te moeten steunen op enige per sonen, op goedwillenden die om welke reden ook zouden kunnen besluiten hun handen van de Stichting af te trekken. Aan honderd en vijftig bedrijven in en om Den Haag is een verzoek ge richt om als sponsor op te treden. Bij de wedstrijd Holland SportTelstar zijn formulieren uitgereikt, die ook naar diverse bedrijven zijn gezonden, waarmee men zich kan opgeven voor de ..Club van Honderd", door vijf jaar \en minsfë honderd 'golden bi) "te dra gen. Met deze actie hoopt men op 15 dit kwar te kunnen overhandigen aan hét Stich tingsbestuur en daarbij te verzoeken een door de Club van Honderd geko zen persoon in het bestuur op te nemen. De bereidheid om deel te ne men blijkt reeds van verscheidene zij den. Er zijn er die vijfhonderd gulden willen storten, er was er een die duizend gulden wilde toezeggen. gaat er gebeuren met Holland Sport. Krijgt Holland Sport in het Zuider park een eigen „home" met allee wat daarbij hoorl; wanneer kan dat gerea liseerd zijn; blijft Holland Sport in derdaad geheel op eigen benen staan, dus geen „inwoning". Men is ervan overtuigd dat het niet te realiseren is dat Holland Sport reeds met ingang van het nieuwe seizoen is verhuisd. Men doet evenmin de ogen dicht voor de omstandigheden waaronder Hol land Sport op Houtrust moet verblij ven. Men weet dat het tobben is met het trainingsveld, dat de kleedgele genheid ondoelmatig is. om slechts twee oorzaken te noemen voor het feit dal zich een zekere ..laksheid" van de oloeg heeft meester gemaakt. Men weet eveneens dat het een enorme handicap is dat de opbrengst van de consumpties geheel ten goede komt aan de EMS. Dat heeft Holland Sport in vijftien jaar Houtrust acht ton ge scheeld. De Club van Honderd wil feiten glad strijken. Indien het gehoopte bedrag binnenkort, wil men dat besteden aan: verbetering van organisatie. meer professionele aanpak en begeleiding voor spelers en trainer. voorzover mogelijk doeltreffend scoutingsysteem. Er wordt zelfs op gehoopt dat meer dan een kwart ton binnenkomt. Mocht het een halve ton zijn. dan zal het Stichtingsbestuur worden verzocht twee personen op te nemen, waardoor de basis wordt verbreed. Holland Sport blijkt een ferventer en fanatieker kern te bezitten dan wordt verondersteld. Onder geen beding wenst men Holland Sport ten onder te zien gaan hoewel men ronduit stelt: zoals de situatie thans is, is het on houdbaar op Houtrust Men wil er echter de schouders onder zetten maar blijft zich afvragen wat er binnen kort? met de club gaat gebeuren. Daarop zal een snel en duidelijk ant woord moeten komen, een compleet uitgewerkt plan waarin toezeggingen eri voorstellen van gemeentewege zijn .verwerkt. De onzekerheid omtrent Hontrost xrf Zoriderpark heeft dieper doorgewerkt dan menigeen denkt. PUTTEN „Kijk daar ligt nog de Ierse Wal. De rest is weg De sloten op het springveld heb ik vorige week weggehaald en de muur die aan de andere kant stond óók" Caesare den Drijver, de ex-bezitter van de vier Nederlandse toppaarden, Dorian Grey, Fabiola, Rameau en Abadan, wijst met veront waardiging over zijn rustiek privéterrein in Putten. Alles, waarop hij zijn luchtkastelen bouwde, is vernietigd. Even later, wanneer hij door zijn keurig verzorgde, bijna lege stallen loopt, kijkt hij met een schuin oog naar de herinne- ringsmedailles. die nog niet zo lang geleden zijn grenzeloze trots waren. „Zij gaan weg", zegt hij zacht, niet overtuigend Waarschijnlijk zal hem dat wel lukken, maar zijn onbehagen verdrijven zal niet meevallen. De Gelderse eigenaar, een gefortuneerd man natuurlijk wilde Harry Wouters van den Oudenwijer naar de Olympi sche Spelen in München brengen om de Nederlandse ruitersport op een ho ger plan te brengen Hij is de laatste tijd spoorslags op zijn streven terugge komen. Via zijn privé-manege zo eentje, waarop een ruitervereniging jaloers zou zijn loopt Den Drijver op het hek af. waarachter een einde loos bos zichtbaar wordt. Dan consta teert deze autoriteit in de ruitersport, met een haast overslaande stem: „Snap je het nou? Ik heb alles, waar een jonge knaap zich zou kunnen opwer ken tot een internationale topruiter Toch kon ik niemand vinden, die mijn paarden wilde verzorgen. Als ik nog zo iong was. deed ik het zelf Maar de Nederlandse ruiter kijkt wel uit. We kenlang wist iedereen in de ruitersport dat ik een trainer zocht. Niemand heeft zich gemeld. Mijn wereldpaarden moest ik toen wel wegdoen. Ik kan er moeilijk mee gaan leuren'' Als ooit bleek, dat de Nederlandse ruitersport ziek is. is het in di' geval wel. De laatste jaren werd door de rijders en door de hippische sportbond voortdurend geroepen, dat zij geen top paarden in hun bezit hadden. Met een onbegrijpend gebaar werd dan op Do nald Rex. en al'die andere wereld- klassers. gewezen, waarvoor kapitale bedragen waren of werden geboden Ja. dat kunnen we hier niet betalen, zei iedereen. Maar deze zaak komt toch in een ander daglicht te staan als men luistert naar Caesare den Drijver, al jaren een paardenliefhebber bij uitstek. Hij heeft op de „zwarte" vrijdag van de vijfde februari de moeilijkste be slissing uit zijn leven genomen. Al- win Schockemöhle, een van 's werelds beste ruiters, hoorde 's morgens om half elf dat de koop doorging en 's avonds om half zeven was de be roemde Westduitser al in Putten om Den Drijvers trots weg te halen. Hij. dé troef voor München, die zich op zijn wereldberoemde Donald Ra niet zeker genoeg voelde, was als een kind zo blij met zijn aanwinsten. Dorian Grev, de beroemdste „Nederlander", zal ver moedelijk als zijn tweede paard op de Olympische Spelen uitkomen. Een schokkende transactie, waarin iedereen, die de hippische sport een goed hart toedraagt, was gekend, zelfs de bond. maar niemand deed een oplossing aan de hand Gevolg: verlies van wereld- klassebloed. waaraan de Nederlandse ruitersport juist dringend behoefte heeft. Dorian Grey en zyn kornuiten grazen momenteel in het Wcstduitsc Mühlcn woonoord van Alwin Schockemöhle Caesare den Drijver, ex-eigenaar van een internationale topstal. zit in Put ten, ageert tegen de manier, waarop hy in de steek is gelaten en geeft zyn visie op de Nederlandse ruiterstand. Zijn verhaal begint by Harry Wouters van den Oudenweijer. Hy had in het transactie bezegeld zou worden, werd een week gewacht op een reactie. Den Drijver: „Ik hoorde niets". Verrast? „Ach, met de bondsmensen van nu bereik je nooit iets. Maar dal is in mijn ogen niet het belangrijkste. De mentaliteit van iedereen in de rui tersport moet anders worden". Caesare den Drijver, die zijn droom- wereldje voor de ruitersport schiep met het oog op de sportieve ambities van zijn zoon. zit het dwars dat zijn stre ven is mislukt ..Het ergert me. dat ik zoiets heb aangeboden en niemand daarvan gebruik heeft willen maken. Wat is er aan de hand met de Neder landse ruitersport? Zelfs het springma- teriaal dat ik. aanbied, wil niemand hebben. Ik heb er nog bij gezegd: Wat je kapot maakt, hoef je niet te vergoe den. Kan ik nog meer doen?" Zijn liefde vóór de paarden is ondanks al- Hij heeft de afge- week Harry Wouters van den Oudenwyer heeft afstand moeten doen enorme tegenvaller zal hU de komende j; begin veel succes. Maar op dat ontstonden de moeiiykheden. Zyn suc ces steeg hem naar het hoofd. Zyn er- kentelykheid voor het beryden van de paarden verdween „Nou hoeft hij heus niet tegen mij te zeggen, dat hij zo dankbaar is. voor wat ik deed. maar ik eis, dat hij in de omgang met de paarden laat blijken dat hij de grootste zorg eraan besteed Dat deed hij niet. En het is uitgeslo ten. dat wie slechts tweemaal in de week traint zijn stal aan de top kan houden". Door een enkelbreuk van Harry Wouters van den Oudenweijer werd vorig jaar de situatie nog erger „Het enige, wat Harry tegen me zei. was: geef de paarden maar een tijdje rust. Meer niet. Een goede sportman weet echter dat paarden middenin het seizoen geen maandenlange rust kun nen verdragen zonder dat hun condi tie achteruit loopt". Van een goede sa menwerking tussen eigenaar-trainer kwam dus niets terecht Uiteindelijk liep het conflict zó hoog. dat hij in ok tober 1970 't contact definitief verbrak. Uit de brand was hij. De afgelopen winter ging het wel. Caesare Den Drij ver deed zoveel mogelijk alles zelf. Hij vond dat niet erg, want het was zijn liefhebberij. Maar in het vóórseizoen kwamen 'de zaken anders te liggen „De paarden moet je elke dag in trai ning houden. Zij hoeven van mij dan niet te springen, maar zij moeten wel op adem blijven". Daarom nam de Gel- DEN BOeCH „Vijf jaar geleden stellen, «lat Indoor Brabant zo'n groot evenement zou worden", sprak de beer Stibbe gistermiddag tijdens een persconferentie in de Kamer van Koophandel te Den Bosch. „Van dil eerste lustrum willen we proberen een hoogtepunt te maken", voegdr hij er nog aan toe. Op 12, 13 en 14 maart komen in di Brabanthallen van Den Bosch rui ters en amazones uit elf verschillen de landen in actie. Vooi de sterkste afvaardigingen zorgen West-Duits- land en Groot-Brittannië Het Duitse contingent bestaat uit Hans Günter Winkler (net terug van een tournee door Mexico). Karl Giebmans, Petei Schmitz, Willibert Mehlkopf, Hauke Schmidt en Alwin Schockemöhle, die voor het eerst sinds november 1970 weer aan een international concours hippique meedoet. Daarnaast staat de komst van Gert Wiltfang en Han.- Kühn jr voor 99 pet vast Schocke möhle zal in de ring verschijner met de achtjarige schimmelruin Do rian Grey. Vorig jaar was een ande re Nederlandse troef. „The Saint' van Jan Maathuis, al in Duitse han den overgegaan. In Den Bosch koml Giebmans op dit paard uit Groot-Brittannië stuurt de bekende Anneli Drummond-Hay, Ann Baekhouse-Tuwnsend en Jan^t Smith en voorts o.m, de ruiters John Greenwood en de spectaculaire Har vey Smith. Voor Frankrijk komen uit de wereldkampioene bij de ama zones Janou Lefèbvre, nationaal kampioen Marcel Rozier, Bertrand Mirabaud en Jean Gau<j. Vooi ..vuurwerk" kunnen verder zorgen ie Braziliaan Nelson Pessoa. die mei ?en trio nieuwe paaiden zal uitko men. de Zweed Jan Wannius. de lei Seamus Haves, diens landgenote Ju- liet Joblin Purser (tijdens de Olym pische Spelen van Mexico zesde op de military) en de Italiaan Vittorio Orlandi. Het nationale contingent is vrij uit gebreid, op speciaal verzoek van de Hippische"-Sportbond Ebben (met on der meer „Kairouan"), Jan en Gerril Maathuis. Laurence van Droogen- bosch. Wouters van den Ouden- weyer, Van Herten. Pruikemakei Heyman. Melchior en Brugman ver dedigen de Nederlandse kleuren In de Brabanthallen, die 2700 toeschou wers kunnen bevatten, zal worden gestreden om een totale prijzenbe- drag van 47 000 gulden, dat is onge veer 10 000 gulden meer dan vorig jaar Een dressuurdemonstratie mei ondei meer het bekende Westduitse echtpaar Klimke. „verlevendigt" het programma. den Dry ver. Deze derse eigenaar contact op met Toon Ebben, de employé van Zwolsman. wiens beste paard Kairouan duidelijk over zijn hoogtepunt heen is. Misschien wilde hij ze trainen. Deze oplossing ging ook de mist in. Toon Ebben, vóór Mexico 19H8 laaiend van woede, om dat hij niet mee möcht naar de Olym pische Spelen, zei alleen gehoor te kunnen geven aan zijn verzoek als de paarden zouden worden overgebracht naar de Hilversumse manege. Er moest bovendien 350 gulden stalgeld en 15(1 gulden rijgeld op tafel komen. „Deze regeling kwam er op neer", vervolgt Den Drijver, „dat ik nog eens 2300 gulden extra per maand moest beta len om ze in training te houden. Ter wijl ik alles, springmateriaal, oefen- velden, een manege en noem verder maar op. bij huis heb. Het was te waanzinnig om er over na te denken. Veronderstel, niet nu ik dit vertel, dat ik iemand een schop na wil geven. Of dat het v uilspuiterij is. Want dal is echt niet het geval". De laatste onmogelijkheid was de druppel, die de emmer voor Den Dry- ver deed overlopen. „Ik kom nogal vaak in het buitenland. Daar is alles heel anders. De binding tussen de eigenaren en de ruiters is er aanzien- lyk beter. Ik heb in Putten mensen sen op bezoek gehad uit Italië. West- Duitsland. Frankrijk en België, die al lemaal zo myn stal wilden trainen. Een maand geleden zei nog een „hele grote" uit West-Duitsland: verplaats je stal naar de grens en ik zal de paarden persoonlijk gaan verzorgen. Dan ga je als je meemaakt wat ik de laatste tjjd meemaakte, de grot' tegenstelling zien. Vooral als de geboden bedragen ousdanig z|fn. dat je zegt: Kyk daar voor sneuvel ik". Toen overeenstemming met Schocke möhle was bereikt werd afgesproken dat de bond voor springruiters in kennis zou worden gesteld. Voordat de dressuurpaard in Engeland gekocht. ..Ik ga me concentreren op deze sport. Voor een ruiter hoef ik dan niet te zorgen. Dat doet mijn zoon wel". Caesare den Drijver wil de indruk vestigen dat nu alles weer in orde is. Dat is niet zo. Bij het hek in zijn tuin. zegt hij nog: „Een paard moet num mer één zijn voor de ruiter. Primair voor hem is ten slotte dat hij het op niveaö houdt. Anders verwaarloos je het, Dan ben je geen dierenvriend maar een dierenbeul". Ben Arts. de voorzitter van de Fede ratie voor Nederlandse springruiters, betreurt de gang van zaken rond de stal Den Drijver ten zeerste. Hy heeft altiid gezegd, dat jonge ruiters in ons land onvoldoende kansen krUgen. om dat de bond geen wereldpaarden ach ter de hand heeft. Had zU dan niet kunnen inraan op het verzoek van de heer Den Dry ver om Dorian Grey en de andere over te nemen? Ben Arts: „Wi| hebben het overworen. Maar de pry's, die de heer Den Drijver vroeg lag hoger dan hii van Schockemöhle kreee. In dit onzicht kan u echter ver wachten dat er binnenkort iets gaat gebeuren". Door de kritiek van Den Drijver is er toch wat losgeslagen. Er bestaat momenteel begrip voor het argument, dat er voor de eigenarep haast niets aan is om paarden te houden. Arts: Het is waar. dal in het buitenland daar veel meer zorg aan wordt be steed. Ze staan in het programma, om maar een voorbeeld te noemen. En hoewel het allemaal zulke onbeduiden de dineetjes lijken te zijn, stimuleert dat toch. De eigenaar investeert ten slotte ziin kanitaal en neemt daardoor een benaald risico" Dat is precies, waaraan Den Dniver zich ergerde. De ruiter werd in ziin ogen als de grote vedette gezien, maar het paard, dat de nrestatie had geleverd, bleef op de achtergrond. Ben Arts betwist echter, dal er nie mand van de Nederlandse ruiters heeft gevraagd of hii de naarden mag be lijden. „Van Hans Brugman weet ik het zeker. Maar het is in dit soort za ken zó: als de paarden zo'n kapitaal vertegenwoordigen moet de eigenaar het aandurven om ze uit te lenen. Daar komt bij. dat niet vele jonge ruiters de moed kunnen opbrengen met dit wereldmateriaal te werken Het is een hele verantwoordelijkheid, die je draagt". Hans de Bruyn

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9