HISWA: Lurelei van waterminnend Nederland KAMPEREN KAMPEREN BLIJFT UITDAGING VOOR DE WELVAARTSMENS met z'n vieren of tweeën? WOENSDAG 3 MAART 1971 LEIDSE COURANT Meer dan duizend verschillende sche pen in de RAI waar gaal het naar loc? „Het aantal types dat wordt ge toond, is zo groot dat men zich kan voorstellen dat enige beperking mis schien wel op zijn plaats zou zijn", verzuchten de organisatoren voorzich tig. Daarbij hebben ze uiteraard het belang van de klant op het oog (vorig iaar kwamen 212.000 mensen op de Hiswa kijken) die door de bomen het bos niet meer dreigt te zien. De echte minnaar van de watersport echter slaat bij het horen van de elkaar jaar na jaar overtreffende cijfers de schrik om het hart. Waar blijft de rust die hij op de krul lende golven zoekt waar blijven de onbelemmerde vergezichten? Hij is het water opgegaan om zich een beetje schipper naast God te kunnen voelen maar het gaat er op lijken dat hij binnenkort heel erg schipper naast zijn buurman zal zijn. plein voor de RAI wordt opgesteld. Nu vereist serieproduktie van de bouwer dat hij een jacht op de markt brengt dat minstens vijf jaar „up to date" blijft hetgeen betekent dat hij zich voor het ontwerp tot de allerbekwaam ste jachtarchitecten zal moeten wenden. Men ziet zich deze ontwikkeling op de Hiswa duidelijk weerspiegelen. Het aantal namen van ontwerpers blijft meer en meer beperkt tot de uitgelezen groep van binnen- en buitenlandse jachtarchitecten die internationaal ge toond hebben tot de besten in hun vak te behoren. Aan deze specialisten wor den moeilijke problemen gesteld, voor al als gevolg van het steeds sterker wordende verlangen om in steeds kleine re schepen (55 percent van de Neder landse pleziervaartuigen is kleiner dan 7 meter lengte over alles) een steeds uitgebreidere inrichting aan te bren gen. Op dit stuk toont de Hiswa ware staaltjes van vernuft. AMSTERDAM De Hiswa 's we relds grootste watersporttentoonstel ling, ditmaal van 5 tot en met 14 maart in de Amsterdamse RAI zal meer dan ooit een luilekkerland voor botenmin- naars zijn. Alles wat men kan verzinnen tussen het stalen motorzeiljacht van 350.000 gulden op stand 57 en de zon nebril die blijft drijven op stand 261. is aanwezig. Daaronder tellen we meer dan 50 giganten, zwaarder dan 5 ton en navenant geprijsd. Maar ook voor de kleine beurs is de Hiswa lief. Niet min der dan 78 types in de categorie zeil- vaartuigen blijven onder de 2.000 gul den en de Vaurien met zijn prachtige prestaties ligt er maar 100 gulden bo ven. Bij de groep motorvaartuigen worden 25 types beneden de 2.000 gulden getoond, 19 types beneden de 3.000 gulden. 26 types onder de 4.000 gulden, 15 types beneden de 5.000 gulden en 16 types beneden de 6.000 gulden. Waarbij aangetekend moet worden dat men vóór een knap familie scheepje met vier slaapplaatsen pas moet beginnen te rekenen in de buurt van de 10.000 gulden. Roei-, vis-, bij boten en kano's zijn te zien van 260 gulden tot 2995 gulden en de vouw- of opblaasboten lopen uiteen van 39 gul den 50 tot 1450 gulden maar op dit laatste geval van 5 bij 2.08 meter blaast men zich dan ook de wangen bol. Ook de zeilers eisen meer en meer comfort. Men ziet hel er niet aan af, maar de kajuit van dit scheepje heeft een stahoogte van 1 meter 80. Oppassen De Hiswa-organisatoren hebben een becijfering gemaakt die het beste belooft voor de portemonnee van de bo tenbouwer maar die anderzijds tot enig gefrons der wenkbrauwen noopt. Vorig jaar werd de Nederlandse pleziervlool niet in het minst door de wervende kracht van de expositie met zo'n 10.000 tot 12.000 vaartuigen uitgebreid en om vatte ruim 90.000 eenheden. In 1980 zal dit aantal verdubbeld zijn en de ver wachting is dat in het magische jaar 2000 onze pleziervloot met zo'n half miljoen vaartuigen zijn absolute verza digingspunt zal hebben bereikt zodat bij gebrek aan water verdere groei niet meer mogelijk is. De Hiswabonzen noemen deze ontwik keling „niet explosief" en juichen: „Dan zullen watersport is voor alles een gezinrsport zo'n twee miljoen Ne derlanders. jong en oud. van het wa ter genieten tegenover op het ogenblik zo'n 350.000". Het klinkt idyllisch maar de echte watersporter ziet met een be nauwd hart het moment tegemoet dat de waterwegeninformatie van de radio die er dan ongetwijfeld zal zijn waar schuwt voor een file van acht kilo meter tussen Enkhuizen en Stavoren. Duizend verschillende schepen in de RAI wat zullen we kopen? Ieder een moet dat voor zichzelf weten maar een enkele voorzichtige waarschuwing is op zijn plaats. Op de Hiswa zullen niet minder dan 28 buitenlandse expo santen zijn die veel geïmporteerde schepen tonen. Nu zijn er bedrijven die op een min of meer speculatieve manier de markt aftasten en hier en daar een bootje slijten". Lukt dat niet, dan gaan ze het eenvoudig eens probe ren met een produkt van een andere buitenlandse werf of de betrokken im- De Hiswa biedt ook een ruime keus aan visbootjes. Voor dit mini- exemplaar zijn bovendien telescopische hengels verkrijgbaar die in ingeschoven toestand slechts 42 cm lang zijn. portfirma verdwijnt helemaal van het toneel. Alvorens men een geïmporteerd schip koopt, zal men zich dus terdege moeten afvragen of de betrokken importer voldoet aan de redelijkerwijze te stel len eisen op het stuk van de continuï teit in zijn leveringsprogramma en van een goed serviceapparaat. Want als men zich een schip aanschaft dat na korte tijd weer van de markt ver dwijnt eventueel samen met de im porteur dan heeft dit niet alleen een negatieve invloed op de tweedehands waarde, maar bovendien zal het moei lijk zijn service te krijgen op een der gelijk incourant schip. WiU.nJtwi'l Dan is er het punt van de jachten die jaar in jaar uit in vrijwel ongewijzigde vorm op de Hiswa geëxposeerd worden. Ze trekken weinig publiciteit en men loopt er gemakkelijk aan voorbij. Jam mer, want de kwaliteit en de vaar- c-igenschappen van juist deze schepen zijn in de loop van de tijd waardevast gebleken, iets wat men bij nieuwe types nog maar moet afwachten. Een groot voordeel van de wat meer belegen ont werpen is bovendien dat men, uitgaan de van de praktijk, geregeld verbete ringen heeft kunnen aanbrengen zodat er een uitgekiend schip is ontstaan. Een andere overweging zou kunnen zijn dat dergelijke kennelijk populaire jachten anders had de werf de pro- duktie wel stopgezet een gunstige tweedehands waarde hebben. Over de waardevastheid van nieuwe types daar entegen valt in het algemeen weinig te voorspellen. Tenslotte kan het feit dat een bepaald schip reeds verschillende jaren wordt gebouwd het onderhoud, het verhelpen van storingen en het re pareren van schade aanzienlijk verge makkelijken vooral bij motorjaeh- Opvallend is dat zich onder de „oudjes" op de Hiswa nagenoeg geen buiten landse jachten bevinden hetgeen nog eens onderstreept wat hierboven over het geïmporteerde schip is opgemerkt. Om van 't Nederlandse produkt wille- keirig wat namen te noemen: bij de zeil- vaartuigén zijn de Sturgeon, de Vietoire- 22, de Kolibri, de ^Centaur, de Volks boot, de Flying Arrow, de Trintella I, de Dutch Dandy, de Domp-kruiser. de Cumulant II en de Scheldeschouw al jarenlang trouwe klanten; bij de motor kruisers vallen in dit opzicht de Doe rak, de Amulet, de Super Favorite, de Waterland, de Kilkruiser en de Argo op. Met het voorgaande wil uiteraard niets gezegd zijn in het nadeel van de hon derden nieuwe types schepen die de Hiswa toont. Integendeel. Het is al seriebouw wat tegenwoordig de scheepsbel luidt. Het schip op maat moet men met een stormlantaren zoe ken. In Amsterdam zal praktisch het enige voorbeeld hiervan het schoener- jacht zijn dat als blikvanger op het Materiaal Hout blijkt in de RAI als bouwmate riaal behalve voor enkele traditio nele vaartuigjes en tot een wedstrijd klasse behorende bootjes te hebben afgedaan. Staal verliest ook meer en meer terrein behalve voor schepen, groter dan twaalf meter, en daar waar door een uiterst eenvoudige rompvorm (knikspant) op de kosten van geschool de arbeid bespaard kan worden. Alu minium wint noch verliest terrein. Het wordt in bescheiden mate toegepast waar licht gewicht van belang is. Kort om: het polyester lijkt het pleit voor goed gewonnen te hebben. Ondanks deze eenvormigheid in het materiaal is het assortiment op de 16-de Hiswa echter zo dat iedere watersport beoefenaar aan zijn trekken kan ko men. of hij nu liefhebber is van de langzame of snelle vaart met motor boten dan wel wedstrijdzeiler op de binnenwateren of de buitenwateren dan wel toervaarder is of zijn boot ziet als een gemakkelijk verplaatsbaar ~t\V?e8e"TTÜTsr Wat dit laatste betreft: de water caravan is definitief in opmars. In de RAI wordt bijvoorbeeld de Aquahomc getoond. Dit varende huis is uitgerust met twee moto ren van 125 pk, die een snelheid van meer dan veertig kilometer per uur kunnen ontwikkelen. Waar is dat over de rust op het water gesproken nou hele maal goed voor? PIET SNOEREN Steeds meer gaat de ontwikkeling in de richting van het wat ruimere familieschip. Jachtarchitecten weten met het interieur wonderen te doen. Dit zes personen tellende gezin vindt in de fantasiekruiser van de werf Steyn in Zoeterwoude ook zes riante slaapplaatsen. tweepersoons laag huttent van gelast plasticfolie. „Als tenminste al les meezit met levering en inkla ring", aldus de exposant. De tenten van Sporthuis Centrum hebben geen opvallende wijzigingen ondergaan. Wel zijn er verbeterin gen en verfijningen aan de diverse tenten aangebracht, bijvoorbeeld bij een drietal noktenten. De binnenten- ten hiervan zijn nu stokloos. De binnenkant kan opgehangen worden aan twee stokken. De accessoires bij Sporthuis Centrum blijven de moeite Noviteiten vindt men ook bij Sport- thuis Haarlem: een enkeldaks hut tent van gecoat doek met veel venti- latiemogelijkheden bijvoorbeeld Sporthuis Wilms Floet komt met een noktentje „Plume" voor kano-fiets en bromfietskampeerders en daar naast een demontabel zwembad. Sportshops Nederland zoekt het in de lichtgewichten, waarvan ook de bestaande modellen thans vervaar digd worden, terwijl V. en D. het behalve in een aantal nieuwe tenten, verbeteringen en verfraaiingen ook gevonden heeft in een serie boten, in prijs variërend van 39,50 tot 1795 gulden (speedboat). Het zijn maar enkele voorbeel den van de grote hoeveelheid en diversiteit aan tenten en benodigdheden bij het kam peren, die de bezoekers een indruk kunnen geven van wat er op deze markt verkrijgbaar is. Zij is een bewijs, dat het kamperen steeds meer in trek komt, omdat de stadsmens, opgesloten in de steenklompen van alledag, tenslotte toch weer naar de natuur schijnt te willen terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Heel wat vakantiegangers bouwen, wanneer zü willen gaan kamperen, hun uitrusting geleidelijk op. ZU beginnen met het allernoodzakelUkste. om telkenjare hun kampeerbeuodigdheden wat meer uit te breiden. Voor hen en voor die kampeerders, die liever ineens een behoorlijke uitrusting willen hebben, maakten enkele kanipccrdeskundigen een paar ramingen voor deze min of meer complete uitrustingen. Het zUn voorbeelden voor vierpersoons- en twee persoonstenten met benodigdheden zonder dat zU werkelijk compleet willen zijn. Standaardvoorbeelden dus, waarvan men naar persoonlijke smaak al of niet gebruik kan maken. Eénpersoonsuitrustingen zijn gemakkelijker zelfstandig samen te stellen, omdat men dan uiteraard minder nodig heeft en men bovendien als eenling dikwijls met nog minder tevreden is. VIE RPERSOO.NST A N1) A A R D UITR L STIN G AMSTERDAM Kamperen heeft met watersport evenveel te maken als watersport met kamperen. Met andere woorden: beide sporten kunnen elkaar zovëel aanvullen, dat we er een kostelijke vakantie aan over kunnen houden: zeilen met.een bijdehande jol bijvoorbeeld en bij een gezellig haventje afmeren, «rop uit trekken en dan ergens je tent opslaan kan tot ongekend vakantie- plezier voeren. Wegstuiven met een driftige motorvlet om zo snel mogelijk uit de toestanden van alledag te verdwijnen is een genot op zichzelf. De hand reiken aan de tot nu toe onbekende verten, aan de vastewal tenslotte je tent neerzetten om de stille op je te laten vallen kan een bptere medicijn worden, dan welke doktersbehandeling ook. Want je bent zo 4- garend en kamperend in een volledig op jezelf aangewezen. Je kunt het zo ingewikkeld makeij.jlls .'p wilt. je kunt hel ook op de primitieve toer gooi'en',en het opbekende zeg oZaar gerust het avontuur op. je af laten konien. En dan maar zien hoe het verder gaat Vandaar waarschijnlijk de combina tie op de Hiswatentoonstelling in Amsterdam van watersport en kam peren met zo'n slordige duizend bo ten variërend tussen 200.000 gul den en 39.50 en een ongekend aantal tenten in alle vormen en met allerlei kampeerbenodigdheden. De luxe watersport is er met jachten van, schrik niet, zo'n 200.000 gulden. Een jacht waarvan wij gewone mensen alleen maar kunnen dromen, maar die er bij tientallen over de Middellandse Zee kruisen en zelfs in onze noordelijke wateren. En daar naast luxe tenten met al even luxe benodigdheden van duizend en meer gulden. Dan is er de harde, recht-toe. recht- aan-watersport met motorboot, klei ne kuip of kajuiljachtje. die met minder geld, met minder komfort en. gemak, beoefend wordt, maar die de mens helemaal in zijrj element brengt. Als hij er tenminste het hart en vooral de ziel voor heeft. En daarnaast datzelfde wat gewoner kamperen met zo weinig mogelijk luxe voor pakweg hooguit enjcele 't Hoeft niet altijd een luxe bungalow te zijn En dan. is er de .speelse, maar kinderlijk plezierige water sport met een minuscuul vletje, een bijbootje, een roei-zeil-motorjolletje, die heel wat meer mensen kunnen betalen. En daarbij de tent die een stuk beneden de honderd gulden ligt. Leg er dan nog eens een paar tien tjes bij voor de ipieest noodzakelijke kampeerbenodigdheden, dan is een stoere vakantie verzekerd. Er zijn zelfs al wegwerptentjes op de kam- peermarkt gekomen, die niet meer dan 16 gulden, (misschien een enkele gulden meer vanwege do prijsstij gingen) kosten. Voor dp raszwer vers. die zolang het maar even be hoorlijk weer is. er een dag op uit trekken, een ideaal woninkje Na gebruik van enkele keren in de as bak ermee en voor twee tientjes een nieuw tijdelijk onderdak op weg naar de onbekende verte van ons zwerversavontuur. Hoe vreemd het in deze wereld van welvaart ook klinkt, zowel water sport als het kamperen komen er steeds meer in. Kennelijk heeft een groeiend aantal vakantiegangers de buik vol van de „eeuwig zonnige stranden, de azuren luchten, de aan lokkelijke bungalows, de hotels met volledige verzorging met inbegrip van de excursies", zoals zoiets heet. Steeds meer mensen doen het op eigen houtje, op eigen manier. Het zijn die vakantiegangers, die hun Overvloed Voor deze vakantiegangers brengt de Hiswa ongelooflijk veel: tussen het rubberbootje, waarmee wij tegen woordig onze kinderen laten spele varen op het vijvertje, grachtje, of slootje vlakbij huis tot aan de enor me luxejachten. de zeekasteeltjes voor de man in zeer goede doen. Tenten vanaf 16 gulden om mee te nemen en weg te gooien, tot bunga- lowtjes-in-stof, die ruimte bieden aan zelfs grote gezinnen. In alle soorten en met fraaie exotische na men. De beginnende kampeerder kan er alles vinden om zijn uitrus ting langzaam maar zeker op te bo.uwen. De kampeerder met de nodi ge ervaring vindt er te kust en te keur weer nieuwe snufjes, nieuwe mogelijkheden ook voor de tent, die hij al in zijn bezit heeft. Hij vindt er tegelijk allerlei nieuwe accessoi res, die hij er graag bij zal willen hebben. Een handelbare en boven dien goedkope barbecue bijvoorbeeld, zelfs bruikbaar op het flatbalkon, wanneer men zichzelf opnieuw de illusie van het buitenleven wil gun nen. Maar dan wel om de boven- en beneden-buurman denken... Slaapzakken van de eenvoudigste omhulling tot en met de slaapzak gevoerd met borgbont voor de wat natuurgevoelige lichamen, luifels in diverse soorten, maten, standen en mogelijkheden, gaslampen met inge bouwde vuursteenontsteking, hang matten op stalen frame, zodat-bomen niet meer nodig zijn. een enorme keuze uit opklapbare kooktafels. gas- komfoors. toilet „paaltjes" met alles erop en eraan, papieren w.c.-brillen, onlsmettingstabletten. alle soorten rugzakken in alle mogelijke prijzen en met alle moge lijke draagsteunen, plezierig voor een lange wandeling. En zelfs een lichtgewicht kampeeraanhanger voor de motorfiets, die wellicht ook ge schikt is voor een sterke bromfiets. Hel proberen waard voor de vele jongeren, die brommend land en we relddeel verkennen. F,en opblaasbare rubbervloot varië rend van enkele tientjes tot enkele honderden guldens kan gemakkelijk bij de kampeeruitrusting opgeborgen worden Men zal er straks op kam- peervakantie enorm veel plezier van kunnen beleven. Al was het alleen al om een lekker visje uit een meertje te halen. Er is een fijne luxe dubbeldaks noktent. de Drommedaris (stand De- nig). comnleet voor 984 gulden. Maai dan heeft de kamperende familie ook wat bijzonders. Een afzonderlij ke tent voor de ouders en een voor de kinderen, gescheiden en gecombi neerd door een dagluifel van twee meter. Dezelfde stand Denig heeft een verrukkelijke Filippine van een goede 200 gulden vooral geschikl "ooi- fiets- en bromfietskampeerders Twee uit de velen op deze stand Van Gent staat er met een ongeloof lijke serie tenten en daarnaast met 5 TM 14 MAART

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7