.1' Professor Kistemaker werkte in oorlog voor de Duitsers PvdA-verontrusten doen nieuwe oproep GEVOELIGE NEDERLAAG VOOR MINISTER BEERNINK Beschuldigingen van A damse journalist: Doe-het-ze Ivers gebruiken veel hout G.S. Z-Holland willen tweede luchthaven in Z. W.Nederland Zeker zeven doden door sneeuwval Buit f 5394,- bij overval in Wyl re WOENSDAG 3 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) J L) tyEN HAAG Professor dr. J. Kistemaker ontkent de aantijgingen van de 1 a .msterdamse publicist W. Klinkenberg, dat hij in de oorlog een lands' terrader geweest is. Professor Kistemaker, leider van het ultra-eentrifuge- jroject, wordt in het boek van de Amsterdamse publicist „De Ultracentrifuge |9371970. Hitiers bom voor Strauss?" ervan beschuldigd, dat hij reeds i: rd dole tweede wereldoorlog voor de Duitsers aan dit project gewerkt zou hebben de et n dat hij in feite in dienst was van de Duitse contraspionage. vooral wanneer extreem rechtse krach ten in Duitsland de overhand krijgen" zei hij gistei-en in Amsterdam. Daarmee doelde hij op de tweede titel van zijn boek „Hitlers bom voor Strauss?" Professor Kistemaker noemde gister avond de „verdachtmakingen onwaar. Ik verbaas mij erover, dat de heer Klin kenberg tien jaar bezig is bewijzen tegen mij te verzamelen, maar nooit de moeite genomen heeft om mij te bezoeken". Hij vergeleek de heer Klinkenberg met een spreeuw, die vuil laat vallen op zijn wagen. ..Men gaat zo'n spreeuw toch niet achterna om hem te vangen", aldus professor K wiens naam van daag in de Tweede Kamer meermalen zal vallen. Vandaag namelijk behandelt de Kamer het ultracentrifugeproject en het verdrag erover tussen Nederland en Duitsland. Zoals bekend komt in Almelo een gezamenlijke fabriek om dit pro ject voor de praktijk tot ontwikkeling te brengen. De heer Klinkenberg overweegt thans een aanklacht tegen de professor in te dienen wegens diens volgens hem ge uite beledigingen aan zijn adres. Ultra-cen trifuge project opnieuw in opspraak W. Klinkenberg herhaalt in dit boek de ïschuldigingen, die hij tien jaar geleden eds gedaan heeft. Zelf zegt hij van in boek dat er ook verschillende ver- iderstellingen in staan, waarvan het esvijs nog moeilijk geleverd kan wor- Hij blijft volhouden dat er onvol- oende garanties zijn tegen het door dit tracentrifugeproject geboden mogelijk- eden om de attoombom te maken. „Dit kan catastrofale gevolgen hebben, ^een nadeel voor (NAC-leden door - E< phor faillissement verzekering (Van erslaggevcrs) DEN HAAG Het faillissement van Britse autoverzekeringsmaatschappij ehicle and General zal geen nadelige evolgen hebben voor de paar duizend ederlanders, die by deze maatschappü in verzekerd. De Nederlandse polissen jn nameiyk overgenomen door de in jonden gevestigde maatschappü Mile- Motorpolicies at Lloyds, een aan Britse verzekeringsmaatschappü loyds gelieerde onderneming. Naar schatting vijfduizend Nederlan- s hadden zich bij V and G verzekerd, tweeduizend via de KNAC. In Ingeland zijn ruim zevenhonderddui- end automobilisten door het faillisse- V and G getroffen. Zolang groep Britten geen andere maat- lappij gevonden heeft, blijft men ech- verzekerd tegen derden, omdat dit lettel ijk verplicht is. Schades worden [itbetaald door een soort waarborg- Christelijke - partijen vervolg van de voorpagina In hun antwoord aan de P.v.d.A., D '66 en de P.P.R. op de uitnodiging tot een gesprek schrijven de drie chi'iste- lijke partijen, dat zij bereid zijn spoed te maken bij het overleg. „Het gaat daai'bij om niets minder dan een voort varende xegering en een stabiele xege- ginsmeerderheid voor een periode van vier jaar. Daarom zal de beslissing, die men neemt hoe die ook uitvalt innex-lijke overtuigingskracht moeten hebben". In het licht daarvan wordt de periode tot 10 maart, die door P.v.d.A. D '66 en P.P.R. wordt voorgesteld, door de drie christelijke partijen te kort ge acht om resultaten te mogen ver wachten. Zij achten het mogelijk dat het niet zal lukken om voor die datum gereed te komen. De christelijke partijvoorzitters zien aanzienlijke verschillen tussen de pro gramma's van beide combinaties. Zij wijzen er echter op, dat er „ook niet weinig en ook niet onbelangrijke punten van overeenstemming bestaan". Gecon stateerd' wordt ook, dat de drie christe lijke partijen een benadering van de politiek hebben die afwijkt van P.v.d.A., D '66 en P.P.R. „Terwijl uw partijen streven naar een duidelijke vei'deling in de Nederlandse politiek, dat de partijpolitieke verhoudingen in Nederland óvereenkomstig de geaard heid van ons volk veeleer pluriform zijn. Naast partijen als de uwe en naast Een stier in de arena van Sta Cruz de Tenerifc heeft niet willen toestaan dat een fotograaf eer zou behalen aan zün bloedige afgang. Terwül foto graaf Rafael Ramos (met zonnebril) zich veilig wanend achter de barri cade foto's maakte, sprong het dier over de omheining heen en maakte aan die activiteiten een einde. De fotograaf eindigde de strgd in het ziekenhuis, de stier even later toch DEN HAAG (ANP) De doe-het-zell markt in Nederland heeft in 1970 een omvang bereikt van naar schatting 437 miljoen gulden, vergeleken met 402 miljoen in 1969 en 355 miljoen in 1968. Voor 1970 wordt een afzet van doe-het-zelf-artikelen en materialen t.w.v. bijna 70 miljoen gulden ver wacht. Een en ander biykt uit een door dc N.V. Stokvis gepubliceerde weergave van een rapport, dat het bureau Trost Marketing Research na een uitvoerig onderzoek liaeft uitge bracht. Hel aandeel van de uitgaven voor doe-het-zelf (apparatuur en hulpmid delen) in de totale onderhoudsmarkt (inclusief diensten door ambarchlslie- den) is in de laatste twee jaar niet verder gestegen. Dit zou er op kun nen wijzen, aldus het bureau, dat de sanex-ing in het ambacht nu wel zijn beslag heeft gehad. Hout en houtwaren nemen nog steeds de belangx-ijkste plaats in op de doe- het-zelfmarkt, gevolgd door verf. Sterk in opkomst zijn de doe-het- zelfs-plastics, zoals platen, folies en Wat het gebruik van hout betreft, trof het bureau grootverbruikers aan, die per jaar meer dan 200 gulden aan hout en houtwaren uitgeven. Ongeveer 10 'r van de Nederlandse huismoeders heeft een of ander soort verfspuit in huis. Verfspuitbussen zijn bijna even populair. Een gelijke mate van populariteit genieten zelfplak- kend papierbehang en plastic behang bij de Nederlandse doe-het-zelveis. De markt voor elektrische boormachi nes zal in 1974 verzadigd raken. Meer dan een derde van de Nedei-landse huishoudens bezit een elektrische sol- deerbuit. Er zijn echter nog maar weinig tuinbezittei's die elektrisch tuingereedschap (elektrische hegge- schaar, elekti'ische motormaaier e.d.) bezitten. Meer dan de helft van de Nedex-land- se huishoudens heeft een gereed schapskist of -kast. Een werkbank, al dan niet met bankschroef, wordt in ongeveer een derde van de huishou dens aangeti'offen. Meer dan de helft van de Nedex-landse huishoudens ge bruikt plakplastic. Het zelf leggen van plastic vloex-tegels komt veel minder voor. In 14 van de Nedex-landse huis houdens heeft men een houten sier- wand in de woonkamer. In de gx-ote steden Amstex-dam, Rotterdam en Den Haag komen dergelijke hou- ten sierwanden aanzienlijk meer voor dan in andere delen van het land. Van de ondervi-aagden heeft 12 een bui-eau of scrrijftafel. in de arena. Zonder te hebben kunnen verhinderen dat van zijn noodsprong toch een foto werd ge maakt. „Noodlottige ontwikkeling DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat de tweede grote luchthaven in Zuidwest- Nederland gevestigd moet worden. Zij schrijven dit in een aanvulling op de in maart 1970 door hen uitgegeven nota ..ruimtelijke structuren voor Zuid-Hol land". In deze nota werd gedacht aan de ontwikkeling van de stadsgewesten Den Haag en Rotterdam en aan een ontwikkelingsas Rotterdam-Antwerpen via Brabant. De Rotterdamse agglomeratie biedt naar de mening van G. S. samen met de bevolkingsconcentraties in delen van de provincies Nooi'd-Brabant en Zee land een dermate groot reizigerspoten- tieel, dat vestiging van de tweede grote luchthaven in Zuidwest-Nederland met kracht, uibet wprden nagestreefd. Zij tekenen daarbij aan, dat de vraag in hoeverre hierbij met de Antwerpse ste- dengroep rekening kan worden gehou den nader bestudeerd zou moeten wor- G.S. vinden de nabijheid van een hoogwaardig stedelijk centrum van be lang voor een luchthaven, en stellen dat dit omgekeerd evenzeer geldt. De vesti ging van een luchthaven in Zuidwest- Nederland zal voorts bijdragen tot de gewenste differentiatie in de werkgele genheid een nieuwe luchthaven zal naar schatting aan 20.000 personen di recte werkgelegenheid bieden, aldus G.S. I partij gericht, omdat /.ij het noodzake lijk vinden dat alsnog een gemeenschap- I pelijke poging ondernomen w ordt de ge- signaleerde „noodlottige ontwikkeling", die met voortgezet verlies van leden en kiezers gepaard gaat, te keren. Het op 20 maart te houden PvdA-congres nxoet de partij „opnieuw herkenbaar ma ken voor de talloze partijgenoten die in de afgelopen jaren, bij gebrek aan een ivertuigende leiding van het bestuur, met stjjgend onbehagen gedageslagen hebben hoe de partij op drift geslagen Is". In de oproep zeggen de onderteke naars. dat het recente PvdA-congres met de resolutie over de samenwerking „het bondgenootschap tussen de grote confessionele partijen en de WD ver sterkt heeft". De samenwex-klng tussen PvdA, D'66 en PPR zal volgens de 31 een situatie doen ontstaan, die er toe zal leiflen dat de PvdA een nieuwe pe riode van oppositie voor de boeg heeft, waarin het haar niet mogelijk zal zijn haar aandeel te leveren aan het rege ringsbeleid. De groep van 31 laat zwaar wegen, dat er {*een duidelijke uitspraak over de NAVO kwam, dat het congres aandrong op landelijke samenvvex-king met de PSP en dat Nieuw Links een dominerende positie in het bestuur van de partij heeft vei-wox*ven. De vrees wordt uitge sproken. dat de voortgezette actie van Nieuw JJnks de PvdA in toenemende mate zal isolei'exx, onidat de methoden van deze gx-oepering reeds veel leden van de partij vervreemd hebben en een belangrijk aandeel in de scheuring van de partij hebben gehad. SOVJET-UNIE Dertigtal joden mag naar Israël MOSKOU RTR Een dertigtal in Moskou wonende joden heeft toestem ming gekregen naar Israël te emigre ren. De meesten hebben hun visum al gekregen, zo is in doorgaans welinge lichte kringen in de Russische hoofdstad Vorige week woensdag hielden 24 van de dertig joden een zitdemonstratie van negen uur in het receptiebureau van de opperste Sovjet (parlement) na bij het Kremlin. Zij kregen toen te horen dat omstx-eeks 1 maart een be sluit over hun emigratieaanvx-age zou worden genomen. Na een tweede de monstratie op maandag werd meege deeld dat de aanvrage was ingewil ligd. Lastig optreden voor Toon Hermans in het Rosa Spierhuis tc Laren: een artiest vóór artiesten die kritisch van nature zün. Maar het pakte geweldig uit: ze waren enthousiast als tieners endankbaar, want Toon deed het uit sympathie dus belangloos. (Van een opzer verslaggevers) DEN HAAG De grote sneeuwval en de in de avond optredende gladheid hebben gisteren voor veel slippartijen gezorgd. Bü de verkeersongevallen kwamen tenminste zeven personen om het leven. Dc afsluitdijk is geruime tijd gestremd geweest wegens ongevallen. In Rotterdam raakte een personenauto in een slip. maakte een halve draai en kwam frontaal in botsing met een bus. De 56-jarige bestuurster, een inwoon ster van VVoudrichem, kwam hierbij om het leven. In de avonduren deden zich in het YVYLRE Onx kwart voor vyf gis termiddag werd op het postkantoor in YVylro een gewapende roofoverval ge pleegd, waarhü een bedrag van 5.394, gunden werd buit gemaakt. Op dat tijd stip verscheen een man Ambonees type voor het loket van het postkan toor en duwde de verbouwereerde kan toorhouder een revolver onder de neus, terwyl hij zei: „geld". De in het kantoor aanwezige postbe- steller moest werkeloos blijven toenzien, wilde hij niet het leven van de kantoor houder in gevaar brengen. Toen deze niet vlug met geld kwam. riep de over valler: „alles!", waarna de kantoorhou der hem een bundel bankbiljetten gaf. Maar de man wilde meer en kreeg neg een bundel biljetten. Na nog de wissel lade met kleingeld naar zich toe te heb ben gegrist, bleek de overvaller te vre- den gesteld en verdween uit het kantoor. Hij reed weg in een blauw grijze auto, waarin nog vier andere personen, waar onder waarschijnlijk een meisje, allen met een donker uiterlijk, zaten. LEIDEN (ANP) Gisteren is na een langdurige ziekte in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden kapitein ter Zee E. van Noort. Kolonel Van Nooit was sedert 31 oktober 1967 com mandant van het marine-opleidings kamp te Hilversum. Zijn speciale belangstelling ging al tijd uit naar het personeel, hetgeen ook tot uiting is gekomen in zijn plaatsin gen bij de Koninklijke Marine. Hij was onder meer hoofd van het bureau sche pelingen bij het ministerie van Defensie (marine) en stafofficier personeel bij de Commandant Zeemacht in Nederland. Kolonel Van Noort was 50 jaar oud. bosten van het land drie slippartijen voor. In Oldebroek op de Zuiderzee straatweg slipte een personenauto, die uit de richting Zwolle kwam, tijdens het links voorsorteren. Een tegenligger botste frontaal tegen deze wagen op. De bestuurster van de voorsorterende auto, een 58-jarige inwoonster van Wezep. werd gedood. In 's Heerenberg kwam een 33-jai'ige man om het leven toen zijn auto slipte en tegen een boom reed. In Nijmegen slipte een 51-jarige inwo ner van die stad en botste frontaal tegen een bulldozer op. Hij en zijn 15- jarige zoon werden met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis overge bracht. Kort na aankomst overleed de vader; voor het leven van de zoon wordt nog gevreesd. Waarschijnlijk verblind door de sneeuw kwam een bromfietser uit Ambt Delden aan de verkeerde kant van de weg terecht. De bromfietser botste frontaal- tegen een auto, waar door hij en zijn verloofde over de auto heen werden geslingerd. De duo-passa- giere werd hierbij op slag gedood. Een andex-haif jaar oud meisje kwam om het leven bij een ongeluk in Wa genberg. Het meisje zat bij haar moe der in de auto, in een stoeltje dat aan, de voorbank was vastgemaakt., In een, scherpe bocht, riekje de wagen in eep,, slip en botste tegen een vrachtwagen! Het kind werd met het hoofdje tegen? het dashboard geslagen. De moeder? moest ernstig gewond in een ziekenhuis?, worden opgenomen. Op de weg Baax-n-De Bilt kwam gis-| teren een 67-jarige Amsterdammer oirx^? het leven toen zijn wagen slipte. Del. auto kwam achtex-stevoren op de anderei weghelft teiecht, waarna een vrachtau-j to zich achterin de wagen van de Am sterdammer boorde. Zijn dochter werd zwaar gewond in een ziekenhuis opge-', nomen. Tussen Nunspeet en 't Harde' hebben zich gisteravond verschillende! botsingen voorgedaan waarbij ongeveer zeven personen min of meer ernstig gewond werden. De politie van Amsterdam heeft door*, de sneeuwval gisteren een bijzonder- drukke dag gehad. In totaal kwamen 350 vei'zoeken om hulp binnen. Ver schillende daarvan betroffen slippartij- en, maar ook waren er meldingen van sneeuwballen gooiende kinderen. Voor deze laatste gevallen moest de politie vaak een voorlopig „nee" verkopen. Talloze verkeerszuiltjes en lantaarnpa- len hebben het bij slippartijen moeten ontgelden. (i-kookt 55. Hel middel grof 7—21. Witlof 7 22—28. Sla A 25—30. Pete KAASMARKT tVai parlementaire redactie) I Een luchtopname van de Britse Fordfabrieken in Dagcnham. waar het werk na een nieuw loonaanbod van de dir toch niet is hervat. Autofabrikant Henry Ford (links boven) heeft inmiddels aangekondigd, dat dc produktie Engelse bedrüf za! worden verminderd wegens dc stügende kosten de arbeidsonrust. Portret van Van der Weyden. Het Britse museum „National Gallery" heeft voor nog geen half miljoen pond (4,3 miljoen gulden) een portret van de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden gekocht. Het werk van deze meester uit de eerste helft van de vüftiende eeuw stelt de Franse advo caat St. Ivo Helery voor. Het stuk was eigendom van wijlen Lady Violet Baird. DEN HAAG. Minister Beernink heeft gisteren in de Eerste Kamer een dubbele nederlaag geleden. Zün voor ste! om het effect van de voorkeurstem te vergroten, werd met 41 stemmen tegen 23 verworpen, terwül ook het ontwerp om de leeftüd voor het pas sieve kiesrecht te brengen op 21 jaar van tafel werd geveegd en daarmee ook het daaraan toegevoegde amende ment van het Tweede-Kamerlid Wiegel (V.V.D.) om dit recht te koppelen aan de leeftüd, waarop men de burger- rechteiyke meerderjarigheid verkrügt. In beide gevallen speelde de senaats fractie van zyn eigen party, de C.H.U„ hem danig parten. Toen het op stem ming bü beide wetsontwerpen aan kwam, lieten de leden van de C.H.U. hem vallen. Ten gevolge van het vei*werpen van het wetsontwerp tot verlaging van het passieve kiesrecht en koppeling aan de meerdei'jarigheid duxu-t het zeker nog tot de Statenverkiezingen in 1978, voor dat personen onder de 25 jaai' gekozen kunnen worden in de Staten of in de Vorige week werd al duidelijk dat het voorstel tot uitbreiding van het Eerste Kamer verwerpt twee voorstellen effect van de voorkeurstem het niet halen. De meest" senatoren struikelden over het plan de vereiste 50 procent van de lijstkiesdeler terug te brengen tot 25 procent van de algemene kiesdeler, evenals het voorstel de stemmenover- dracht te schx-appen. Bij het voorstel over de verlaging van het passieve kiesrecht en de koppeling aan de meerderjarigheid, stonden vorige week de senatoren Piket (C.H.U.) en Troostwijk (P.v.d.A.) tegenover elkaar. De heer Piket meende uit de tekst te kunnen lezen, dat iedereen die civiel rechtelijk meerdei'jarig is in een ver tegenwoordigend lichaam gekozen zou kunnen worden. Als voorbeeld noemde hy 16-jarige gehuwde meisjes. Zü zijn door hun trouwen meerdex-jarig gewor den en zouden volgens de heer Piket in een vertegenwoordigend lichaam ge kozen kupnen worden. Gisteren zei minister Beernink, dat het kabinet zich heeft laten leiden door haar hoogste deskundige op gebied van het staatsrecht, minister Polak (Justitie) en dat deze van mening was, dat het passieve kiesrecht niet^ aan iedereen wordt gegeven die civielrechtelijk meer- dei'jarig wordt, maar wordt gebonden aan de leeftijd waarop de meerderjarig heid begint. Dat is momenteel 21 jaar. Minister Beernink deelde mee dat hij niet geheel overtuigd was, dat de tekst voor tweeërlei uitleg vatbaar is en dat hij daarom de mening van minister Polak onderschreef. Dit was echter voor de senatoren, niet voldoende. Men vond dat de bewindsman te veel aarzelde en dat er met name over grondwetsartike len geen onduidelijkheid mocht bestaan. Bij een stemming bleek .een overwel digende meerderheid tegen. Groot was de consternatie bij de leden van de Tweede Kamer aan de andere kant van het Binnenhof. Commentaar van de heer Van Hhijn (P.v.d.A.), wiens amendement om het passief kiesrecht te brengen op 18 jaar, in de Tweede Kamer verworpen werd: „Het falend optreden van minister Beernink ook in deze zaak bewijst nog eens temeer dat de geschikt heid voor het bekleden van openbare functies niets met leeftijd le maken heeft".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5