tëefcbe Somotit Christelijke partijen willen gesprek met progressieve groepering ONDANKS POLITIEKE TEGENSTELLINGEN DUITSE KIDNAPPERS NA TIP GEGREPEN Heftige onlusten in Oost-Pa kis tan SEAN CONNERY OPNIEUW ALS JAMES BOND Afloop van ov< nog onzeker Ontvoerde Amerikaan Fly vrij Geen eerbewijzen bij bezoek Hirohito Volkstelling vlot verlopen Ook WD wil praten met confessionelen LEIDSE SPAARBANK DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND •apengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H M. Brader. Hoofdredacteur: F J. Plug. Chef-redacteur: H P. M Heruei Advertenties (exc'.. BTW.) 0,24 p mm Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per I jan. '71- p. week f 1.41. ir.aand 6,05, kwartaal 18,10, jaar f70,30. Per post: kwartaal 21,70, per jaai 84,70. 62e jaargang, no. 18.297 T.V.-SELECTIE VANAVOND Dr. Crippen, film. Nederland II: 19.05 uur Midweek; WOENSDAG 3 MAART 1971 Half- tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele sneeuwbuien. Matige, langs de Waddenkust af en toe krach tige noordoostelijke wind. Minimum temperaturen van 3 graden aan de kust tot min 11 graden plaatselijk in het binnenland, maxima ongeveer LONDEN (AP) De United Artist filmstudio's James Bondfilm maken, „Diamonds are forever". Voor de rol van James Bond is opnieuw Sean Connery aangeworven, de man die de figuur van de Britse geheimagent wereldberoemd maakte. De 40-jarige Connery verklaarde eerder dat hy nooit meer als James Bond zou optreden. Voor de laatste Bondfilm „On her Majesty's Secret Ser vice" werd dan ook een nieuwe acteur genomen, de Australiër George Lazenby. Volgens het Engelse blad Daily Sun zou Connery na 18 maanden onder handelen eindelijk toege stemd hebben en als ho- dollar ontvangen plus een aandeel in de winst. Er zou ook een bedrag gaan naar een Schots fonds voor internationale edu catieve doeleinden. De film zal geregisseerd worden door Guy Hamil ton, die meermalen Bond in beeld bracht, o.a. in „Goldfinger". Afvloeiing bij Hoyng geregeld UTRECHT (ANP) De heer J. Kro nenberg, die als eigenaar van het win kelbedrijf Hoyng heeft besloten de vier winkel» in Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Zandvoort te sluiten, heeft zich gisteren bereid verklaard om met de vakbonden ln de detailhandel te onder handelen over een afvloeiingsregeling. In de vier winkels werken in totaal 52 mensen. Vertegenwoordigers van de firma Kronenberg en van de bonden zullen gezamenlijk naar het gewestelijke arbeidsbureau gaan om te bekijken voor welke personeelsleden direct werk kan worden gevonden, hetzij in een andere onderneming van Kronenberg, hetzij (Van onze correspondent) KARATSJI. De beslissing van de Pakistaanse president Jaja Khan om het onlangs gekozen parlement voorlopig nog niet bij elkaar te laten komen, heeft gisteren in de Oostpakistaanse stad Dacea grote mensenmenitges in woede doen ontvlammen. In Dacca kwam het tot heftige demonstraties, waarbil met ijzeren en houten knuppels gewapende demonstranten de straten onveilig maakten. Gelijk tijdig verklaarde Sjeik Mujibar Kahman, die voorzitter is van de Oostpakistaanse Awami-Liga, dat hij deze uitdaging niet voorbij zou laten gaan. liy riep op tot ii algemene staking van een dag. In de stad is inmiddels een uitgaansverbod i kracht. Sjeik Mujibar maant tot rust Op een persconferentie stelde de sjeik en vergadering in het vooruitzicbl van A.warni-Liga op 7 maart. Op die ver- \adiring zal de liga een programma be preken om het recht op zelfbestuur voor le Bengalen te verkrijgen. Mujibar ver- elde de vertegenwoordigers dat hij daar- oe reeds contact had gezocht met andere Oostpakistaanse partijen. Daaronder be- 'onden zich de communistische partij en le nationale. Awamipartij, die zich in ie tverleden steeds zeer extremistisch ipstelden ten aanzien van het centrale >estuur in de hoofdstad Karatsji in West-Pakistan. Tijdens de persconferentie in Dacca ipeelden zich buiten op straat zeer emo- ionele taferelen af. Verbolgen Oost- wkistani reten hun nationale vlag aan itukken en verbrandden hem. Sjeik Mu- zei, dat de onafhankelijkheid van Bezorgdheid van Hillegom over Schipholplan door GS gedeeld DEN HAAG De bezorgdheid van de gemeente Hillegom wordt gedeeld door het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. In een motie sprak de gemeenteraad van Hillegom onlangs zijn vrees uit voor de geluids overlast die Hillegom en meerdere onl iggende gemeenten krijgen als Schiphol vordt uitgebreid met een vijfde en zesde Er zijn weliswaar nog een aantal on- ekerheden over de ligging van de zes de baan (westelijk of oostelijk van de rijksweg 4). maar legt men als norm oan, dat de geluidsbelasting niet meer dan 35 tot 40 kosteneenheden mag zijn (een norm. waarvoor in medische kringen wordt gepleit) dan moet er rekening mee worden gehouden, dat een groot deel van de provincie dooi de uitbreiding van de luchthaven zal worden getroffen. G.S. noemen daar bij Leimuiden en omgeving en de noordoever van de Kagerplassen. De erwachte geluidshinder zal naar de me- nng van G.S. ook recreatieve ont wikkeling van een deel van de zuid- 'over van de Westeinderplas nadelig be- ADVERTENTIE) Oost-Pakistan nog niet algekondigd kon worden, maar waarschuwde de bevolking om zich gereed te houden voor ieder offer, dat zij mogelijkerwijs zouden moe ten brengen voor hun land. Voor dit ogenblik echter maande de Awamileider zijn roerige aanhangers tot kalmte en ontraadde hen gev. e.'-I als noedel offi hun doel te bereiken. „Wij zijn een demo cratische partij en geloven in een demo cratische gang van zaken. Wij zijn voor een vreedzame grondwettelijke ontwik keling". Sjeik Mujibar noemde de beslissingen van president Khan kortweg een „samen zwering" tegen het volk van de Benga len. Hij lichtte toe niet om raad gevraagd te zijn in de beslissing om de zitting van het parlement op te schorten. „Wij hopen op het beste, maar zijn voorbereid op het ergste", aldus de sjeik. parlementaire redactie) Zesdaagsekeizer Peter Post heeft gisteren iu Amstelveen een bowlingcentrum geopend. Wim van Hanegcm, Johan Cruyff en Willeke Albert: waren de eersten, die van de nieuw baan gebruik maakten. MONTEVIDEO (A.F.P.). De Ameri kaanse landbouwkundige Claude Fly, die op 7 augustus in Uruguay door Tupama ros was ontvoerd, is gisteravond vrij gelaten. zo is door een radiostation ln Montevideo meegedeeld. Fly is na zijn vrijlating in een ziekenhuis opgenomen met hartklachten. Onlangs hadden de Tupamaros de Bra ziliaanse consul Aloysio Dias Gomide vrijgelaten, die bijna tegelijkertijd met de Amerikaan was ontvoerd. De echt genote van Gomide zou een hoog losgeld betaald hebben. De begin dit jaar ont voerde Britse ambassadeur Geoffrey Jackson is nog steeds in handen van de Tupamaros. DEN HAAG. Hoe het gesprek tussen de confessionele partijen en de P.v.d.A., D. '66 en de P.F.R. ook zal allopen, het christelijk blok van K.V.F., A.K. en C.H.U. valt niet uit elkaar. Dit bleek gisteravond uit opmerkingen van mr. A. v. d. Stee, voorzitter van de K.V.P., toen hij na afloop van een langdurig beraad tussen de drie confessionele partijen op merkte: „Het uiteenvallen van het blok van de drie confessionele partijen is ondenkbaar, ook al verschillen de ,/lrWr partijen op bepaalde punten duidelijk van elkaar". De A.R., K.V.P. en C.H.U. kwamen gisteren na uitvoerig intern overleg tot de conclusie, dat de uitnodiging van de progressieve partijen voor een gesprek aanvaard moet worden, maar dan „zon der voorafgaande bindende voor waarden". Het gesprek moet voor 10 maart afgerond zijn althans volgens de P.v.d.A.. D 66 en de P.P.R. De chris telijke partijen achten dit onmogelijk, omdat men in enkele dagen tijd niet zo maar fundamentele verschillen en jarenlange tegenstellingen kan weg praten. Dit bleek overigens gisteravond Bakkum ook al, de toekomstige P.v.d.A., op een zei, dat hij toch André v. d. Louw voorzitter van de ïrkiezingsbijeenkomst 1 Schmelzer. Daar- opmerking van K.V.P.- voorzitter Van de Stee dat de K.V.P. niet alleen met de progressieven gaat samenwerken. „Het samen uit, samen thuis" van het trio Schmelzer-Biesheu- vel-Mellema van enkele jaren geleden blijft daarmee derhalve gehandhaafd. zie verder pag. 7 tweede kolom. (ADVERTENTIE) Hartstikke Leuk LEIDEN en LISSE Elke Zaterdag 8 uur Zondag: I LEIDEN 8 uur De Tophits! Dansen Leren? I BEGINNERS: Zond. 2.30 I GEVORDERDEN: Zond. Bij Evert Castelein DEN HAAG (ANP) Er is voor de Nederlandse regering geen aanleiding tegen over hel staatshoofd van het huidige Japan een andere houding aan te nemen dan die welke tussen bevriende staten gebruikelijk is. Premier De Jong heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek over het komend bezoek van keizer Hirohito aan ons land. De premier wijst erop. dat het verblijf van de krizer in ons land privé is en geen officieel karakter draagt, zodat „er geen plaats is voor de daarbij be horende eerbewijzen". De ontvangst van de keizer zal plaatshebben met niet meer noch minder beleefdheid dan het internationale gebiuik in dergelijke gevallen meebrengt, aldus het antwoord. De regering is zich ervan bewust en heeft veel begrip voor de gevoelens van die landgenoten, die in de oordog hebben geleden ondei de Japanse bezetting van Nederlands-Indië. Premier De Jong wijst erop, dat in werkelijkheid de macht niet berustte bij de keizer, maar bij de Japanse regering, waarvan de betrokken bewindslieden na de capitulatie ook verantwoordelijk zijn gesteld voor de gepleegde oorlogsmisdaden. Tenslotte wordt in het antwoord gewezen op het feit. dat sindsdien 25 jaar zijn verlopen, waarin met een nieuwe regering een vredesverdrag is gesloten, de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld en een regeling is getroffen en uitgevoerd, waarmee van Japanse zijde beoogd wend medeleven en spijt tot uitdrukking te brengen voor het leed, gedurende de Tweede Wereldoorlog aan Nederlanders toegebracht. Vorige ontvoering eveneens bekend MUNCHEN (DPA/RTR) De politie In München heeft gisteven na een tip twee personen gearresteerd, die verdacht worden van de ontvoering van de zevenjarige Michael Luh- nier. Het jongetje was begin vorige week tjjdens een carna valsfeest. ontvoerd en vfjf dagen later vrijgelaten tegen een losprijs van 200.000 mark. De twee zijn de 32-jarige Joerg-Hagen Roll en zijn 17- jarige Iraanse vriend en buurman Attila Dtbailje. Ze werden aangehouden in de woning van een andere student in het westelijk stadsdeel. De politie zoekt nog een derde, niet geïdentificeerde man, die volgens Michael ook bij de ont voering betrokken was. Roll zou ook degene zijn, die in december jl de vijfjarige Stefan Arnold uit München ontvoerde, en 25.000 mark voor dat ventje incasseerde. De hospita van de student, waarbij het tweetal was onder gedoken, heeft verscheidene malen moeten bellen eer de politie kwam. Voor de arrestatie van de ontvoerders hadden de justitie en het tijdschrift „Quick" elk 10.000 mark beloning uitge loofd. Roll was door Michael geïdentificeerd aan de hand van een reeks foto's die de politie hem liet zien. De advo caat die Michael ophaalde en de kidnappers de losprijs over handigde, Till Burger, zei, dat niet Michael, maar het zoontje van een Amerikaans diplomaat het doelwit van de ontvoerders was geweest. Zij hadden het verkeerde jongetje gepakt doordat beide kinderen op het bewuste feest in Niederbachem, bij Bonn, een indianenkostuum droegen. Roll legde gisteravond een bekentenis af. Hij gaf zowel de ontvoering van Michael Luhmer als die van de vijfjarige Stefan Arnold, vorig jaar december, toe. De politie vond bij de arrestatie van de twee mannen een groot aantal bundels bankbiljetten tot een totaalbedrag van 146.000 mark. De ontvoerders hadden ai tienduizend mark uitgegeven. Waar het verschil, 19.000 mark. is gebleven is nog niet duidelijk. Van het oorspronkelijk betaalde losgeld van 200.000 mark hadden de mannen bij de 'ruil' 25.000 mark voor een door de advocaat Till Burger opgericht hulpcomité geschonken. Ondanks het dreigend blaffen van deze hond, die een kostbaar bootje moet bewaken gaat 5 maart de Hiswatentoonstelling over watersport cn kamperen in het RAI-gebouw te Amsterdam open met zo'n duizend boten en een ongeteld aantal kampeertenten met daarbij behorende accessoires. (Voor meer nieuws hlerovar zie elders in deze editie). (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Het aantal burgers dat weigert aan de volkstelling mee te doen valt erg mee. Zo waren er in Den Haag op de 185.000 teladressen slechts 550 wigeringen. hetgeen overeenkomt met 0.3 procent. Van bet totaal aantal bezochte adressen bleek in Den Haag in 1.3595 gevallen niemand thuis te zijn. Vrijwel overal in het land is het aantal „niet-thnizers" groter dan bij de vori ge volkstelling in 1960. Het grotere aantal „niet-thuizers" wordt toegeschreven aan het toegeno men aantal gehuwde vrouwen, dat bui tenshuis werkt. Hierdoor zijn wel vooral in de grote steden achterstan den op het tijdschema ontstaan. Zij die niet thuis waren, zullen later bezocht worden. Volgens een nieuwe Instructie aan de gemeentesecretarieën wordt iemand pas als weigeraar beschouwd, Indien hij of zij meer dan vier vragen onbeantwoord laat. DEN HAAG (ANP) Ook de WD wil zo spoedig mogelijk met de drie confessionele partijen rond de tafel gaan zitten om over een voortzetting van de samenwerking na de verkiezingen van 28 april te praten. Dit gesprek zal vóór 26 maart afgerond moeten zijn, Aopdat het WD-congres zich er over kan uit spreken. Het hoeft daarbij niet tot een gedetailleerd stembusakkoord te komen. Een intentieverklaring zal voldoende zijn, aldus heeft fractievoorzitter mr. W. Geertsema van de VVD vanmorgen mee gedeeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1