ADO POETSTE FEIJENOORDS LAATSTE GLANS WEG Lex Schoenmaker maakte de negentig minuten helemaal vol De spits-uit-nood en de vervanger Gehoord Holland Stort. DEN HAAG De absentie van spitsspeler Wytze Couperus had voor trainer Jezek twee conse quenties: hij moest Lex Schoenmaker de taak van (opkomende) spits toebedelen en René Pas werd de elfde man, aan de rechterkant. Juist in het de Hagenaars zo belangrijke duel met Feijenoord bijblijven of afhaken moest geschoven worden. Maar juist de spits-uit-nood de invaller scoorden nadat ADO en Feijenoord i middelmatige eerste helft hadden gespeeld lar Jezek zijn troepen in de rust tot meer fysieke inzet had geïnspireerd, ADO de nervosi teit had overwonnen en de woorden die de trainer had gesproken voor het duel „Feijenoord is niet in topvorm en misschien te verslaan" gestalte had gekregen door de wijze waarop de Rotterdammers wederom drie kwartier hun on macht in de aanval hadden gedemonstreerd. Daarbij kwam nog dat de defensie van Feijenoord het lastiger had gehad tegen de inhoudelijk betekenende aanval van ADO dan om gekeerd. De glans die nog over was van de ploeg en seizoen geleden de macht bezat terug te komen na een achterstand vrijwel elk Europa Cupduel, de finale tegen Celtic, de eerste wed strijd tegen Estudiantes was al verbleekt en verdween gisteren in het Zuiderpark geheel en al. Feijenoord kon zich na de achterstand niet oprichten, raakte gedesorganiseerd en toonde verschijnselen die er zonneklaar op wijzen e ploeg niet tegen verlies kan. Geïrriteerd heid, onprettige behandeling van tegenstanders, schreeuwen tegen elkaar; het zijn alle symptonen van een ploeg die zichzelf dan niet meer is en erger nog, niet meer kan zijn omdat de terugval na een seizoen van grootse successen blijkbaar neer is te stuiten. De oorzaken ^ijn békend. Feijenoord heeft geen gevaarvolle aanval meer, Feijenoord heeft ook geen onwrikbare defensie meer. En gisteren raakte ook het ijzersterke mid denveld in paniek na het eerste doelpunt Het juweel van Schoenmaker. Het betekende een voorsprong voor ADO in de belangrijke wedstrijd tegen Feijenoord. Harry Hestad. Piet Romeijn en Wim Jansen zijn „in afwachting". alom bij Fijenoord dat het hoofd volkomen had verloren toen René Pas. de voor elke tegenstander lastige drib belaar. zijr. kramp vergat en scoorde. Feijenoord degradeerde tot een gedes organiseerd troepje dat tenslotte moe deloos de overwinningsroes van ADO over zich heen liet gaan. Maar niet na dat van de geïrriteerdheid blijk was ge geven en scheidsrechter Boogaerts, die te veel door de vingers had gezien, zijn tolerantie opborg en de onbevangen spelende Van Vliet (ADO) en Van Hane- gem noteerde. Jezek: „Ik had tegen Van Vliet gezegd dat hij Engels moest spelen, erin gaan dus. Maar daarvoor heeft hij nog te weinig ervaring en daarom maakte hij te veel overtredin gen". Da.i kan men nog zwijgen over Jansen die doelman Thie attaqueerde wat mocht van de heer Boogaerts en over Boskamp die ongemotiveerd Thie tegen de grond bonkte bij het uit schieten. Spreiding t Wytze geblesseerd was. Niet omdat hij minde- speelt maar omdat er nu spreiding kwam jn de aanval doordat Pas en Hestad wijd uiteen -tonden en er Ti iemand vast in tjir spits was" De (noodgedwongen) tactiek van Jezek had gezegevierd Ernst Happel was een an de eersten die zijn Haagse collega i hij al Reni vanger langs de lijn: Wim Looye. Hij liep iepen dat hij Hel kon geschieden. Toen kreeg René jn doping. Op een pass van de geslepen spelende Harald Berg genoeg vrij veld voor zich. Alleen Laseroms repte zich naar de g Op het moment dat de Feijenoorder zijn been in de lucht stak c de doortocht te beletten, glipte het „giftige dribbelaartje" van ADO langs 1 neteen een duwtje waardoor het brok beton in het gras beet. Pas steve ?ytel af, die te lang in zijn doel bleef en kansloos werd gepasseerd met e gekookte rustige schuiver. Toen stond ADO op 20 w. noemde, De „doping" kwam voor Pas precies op tijd „Pas had last van kramp. Berg ook. Omdat Feijenoord wat druk uitoefende, wilde ik het middenveld versterken met Looye. Op zo'n moment probeert een loping". Berg deed het. Pas deed Feijenoord was een hopeloos ge lagen.ploeg. het de f helft f geval. Er speeld ma blij- ?rveuze ADO, de laatste kans te krijgen om bij te struerend kan weer gezegd worden d; het duel waarschijnlijk een ander vei loop zou hebben gekregen als dat schi door Herman van Bergem voor Thie na een rush te falen. Gezien die kansen in de eerste drie kwartier, opgezet vanaf het middenveld waar Van Hanegem echter steeds minder Advo caat kon afschudden en waar De Zoete langzaamaan Hasil aan banden legde nadat de Oostenrijker een uiterst ac tieve start had gehad, mocht ADO niet mopperen Tot dan toe durfde geen Hagenaar resoluut de schoen tegen de bal te zetten bij een aanval. De psychische injectie van Jezek had na de rust al snel uitwerking. De terug houdendheid van ADO was verklaar baar door het feit dat Feijenooord de was vertrekken uit het Zuiderpark en de druk van „het moeten", die ontspan nen voetballen bar lastig maakte. Dat was veranderd. Opgestuwd door een laaiend enthousiast publiek ADO was voor het eerst in deze competitie volledig uitverkocht creëerde ADO de eerste kans: kopbal van Berg die tot hoekschop werd getipt door Treytel. Er bleek ook dat de tactiek van Jezek vruchten afwierp. Advocaat en De Zoe te hadden de opdracht gekregen nim mer alle twee tegelijk in de aanval te verschijnen. In Hestad en Pas bezit ADO twee orthodoxe buitenspelers die veel aan de lijn bleven. Daardoor kon den Romeijn noch Schneider opkomen. Berg eri Schoenmaker vertolkten de roJ van „opkomende spitsen". de „klevende" die intiegelijk voor zijn doen zwakke Jansen. ginR slordiger spelen, de verwijten over en weer werden bij de Rotterdammers me de", geen duimbreed grond toegevend team maakte. Het middenveld werd het domein van ADO dat onstuimig op drong- Het eens „gouden trio" van Feijenoord was overspeeld en de Rotterdammers als geheel overspoeld. De armoe van Feijenoord werd triest geaccentueerd doordat Kindvall moest verdwijnen voor nota bene Boskamp, een middenveld speler. En Feijenoord heeft Posthumus. gelukw prijs werd f Jezek: „Ernst Happel kwa. Een ;en zucht: „Vorige week heb ik in Utrecht tijdens de wed strijd tien sigaretten gerookt, vandaag niet een" Het vertrouwen in zijn equipe was volkomen terecht. ADO is weer volop in de running. En Balans ■\Mé tweede keer een insj wending van betekenis te geven Is een prestatie, waarop naast ADO weinigen prat kunnen gaan. Dit feit alleen is echter niet belangrijk. Wie de balans opmaakt van de wedstrij den tot nu toe komt tot de ontdek king dat de Haagse ploeg een per centage van meer dan vijftig uit de toppers heeft gehaald. Het won thuis van Ajax en Feijenoord én het veroverde een gelijkspel in de Rotterdamse Kuip. Alleen in Am sterdam moest ADO met een neder laag huiswaarts keren. Dit resul taat wijst duidelijker dan alle uit slagen op de wetenschap, dat ADO Sinterklaas HET Apeldoornse AGOVV keert in grote zorgen en de ge meente is niet bereid het deficit te zuiveren. Go Ahead verkeerde in nog grotere financiële zorgen e gemeente legde viereneenhalve ton op tafel, veel meer dan de schuld van AGOVV bedraagt. Er is in beide gevallen gebleken dat de clubs zich zelf niet kunnen bedruipen, wal wederom een schril licht werpt op de situatie in het betaalde voetbal. Tevens blijkt dat de autonome ge meenten verschillen van inzicht en Deventer kennelijk van mening is dat de stadhet betaald voetbal moet beschermen en helpen, terwijl Apeldoorn aanneemt dat er geen plaats is voor betaald voetbal. De inwoners denken er anders over. Het zou interessant zijn de reactie te vernemen van die inwoners als werd gevraagd gezamenlijk het ontbrekende bedrag van zo'n an halve ton op tafel te leggen. Want men denkt toch niet dat d gemeent een Sinterklaas is? Een regeling vai bovenaf zou geen overbodige lux zijn. Dan ontstaat uniformiteit. De NSF pleit niet voor niets in de nota Sport 70 voor een staatssecretaris voor de sport. Geforceerd CTIEN KAISEIt - Bttoj Kais keerde naar huis terug. Ans Scl was in Sapporo, vertoonde zich Inzeil en was eveneens kwaad. De eerste had gelijk, de tweede niet. Ans Schut was gebelgd omdat zU niet was gekozen in Je ploeg voor het sprintkampioenschap. Dat was nogal duidelijk, want ze had bitter weinig gepresteerd. Stien Kaiser werd over het optreden van Ans Schut laaiend. Carry Geijssen is ook al eens kwaad naar huis gelopen. Het gaat er hoe langer hoe meer op lyken dat dit seizoen een gefor»- teerde eenheid is getoond. Een ontstellende blunder leidde het eerste Haagse Hij draaide e Haagse doelpunt in. Hestad heen in plaats door Hans de Bruyn DEN HAAG ADO's uitblinkende kilometervreter Dick Advocaat legde na de opwinding over de sensatie van de dag uit hoe zijn formidabel spelende collega Lex Schoenmaker zich dit seizoen opwerkte: „Wij voeren hem altijd op de trai ningen. Zó in de trant van „Hè kan je ook tackelen? en al die soort geintjes. En dan wordt ie pas vinnig". (ADVERTENTIE! Zó is het met alles met Lex Schoenma ker, de 23-jarige ADO-speler, die Feije noord gisterenmiddag om drie minu ten over drie tot wanhoop bracht. Eerst moet het venijn blijken voor hij de échte speler wordt, die hij in wer kelijkheid kan zijn. Hij behoeft geen „piepeltje" te zijn, zoals hij dit seizoen vaak was, dat zich op zij laat drukken zodra een tegenstander op hem in loopt. Hij is een venrt met „body", die moet kunnen incasseren en uitdelen. Vanuit deze overtuiging redeneerde trainer Jezek al lang. Maar de opbouw van het aangepaste trainingsschema vergde tijd. Het geluk straalde daar om van zijn gezicht af, toen iedereen zei. dat hij nu eens geen uitblinker was geweest, die maar twintig minu ten van de wedstrijd aanwezig was. maar eentje die de volle negentig minuten bleef gaan. Daór was alles, waarover trainer Jezek en hij het de laatste maanden hadden gehad, om te doen geweest. „Een echte topspeler". hield de Tsjechische vakman met al lure hem altijd voor. „moet negentig minuten lang kunnen knokken voor de bal. Een geen minuut korter." Ernst Happel, de ma.estro van weleer, had hem dat vroeger ook al gezegd, natuurlijk, maar toen was het fysiek nog niet haalbaar. In dit opzicht had trainer Jezek dus duidelijk de tijd mee. Maar zijn aandeel mag toch beslist niet onderschat worden. Lex Schoenmaker constateert dat zelf: „De laatste tijd ging ik het inzien, dat het belangrijk was. Ik moest feller wor den." Weer stak het venijn de kop op. En dan is Schoenmakers belangrijkste rijd al gestreden. Luister i „Als resultaten van de laatste vijf wedstrijden bekijkt zeg ik niets te veel als ik constateer dat ik op de goede weg ben. Het gekke is alleen, dat het echter nu pas opvalt. Door dat doelpunt, natuurlijk." En toch heeft Lex Schoenmaker de „nieuwe", die zich vanaf het allereer ste begin nog nooit zo gretig op de bal stortte, even getwijfeld. Toen drie mi nuten voor twee bekend werd dat Coupeius door rugklachten wegviel, moet de beweeglijke Hagenaar in de spits van ADO gaan opereren. Tegen het meest vermaarde defensie-duo: Is rael-Laseroms, dat er in ons land rondloopt, optornen is geen alledaagse opgave, want meestal jongleert hij net achter de voorhoede. Zelfs deze taak kon Lex Schoenmaker echter aan. Zijn gebruikelijke angst bleef weg. De op brengst van zijn werklust was al bin nen. Maar vanaf dat moment gebeur de cr meer. dat trainer Jezek ver baasde. Gedreven door de wraaklust die Feijenoordtrainer Ernst Happel opriep, toen hij na de wedstrijd in Rotterdam doodleuk zei: „Deze Haagse ploeg kan nooit ver komen, zij heeft geen talent," veranderde Lex Schoen maker in een brutale, beweeglijke, kiene spitsspeler, die zelfs de meeste kopduels in zij.» voordeel besliste. Zó, in deze vorm was hij de ware topspe ler. die iedereer. zich al seizoenen lang had voorgesteld. De man met de allure, die alles kon. Zijn beslissende doelpunt was er een afspiegeling van. Geen tackel uit gemakszucht achterwege laat. Dan pas zal de „metamorforse" geslaagd zijn. Dan pas zal hij de echte topspeler worden, die hij kan zijn. ie minder opvallend ope- r wiens prestatie zeker hat moet worden, heette Vliet. Door de meniscus- elf in Utrecht geopereerd kwerda) moest de negen- ntrumverdediger dit sci- forceerde doorbraak naar Ptal ondergaan. Een moei- ,vat in de wedstrijd tegen zijn uitw Hij i heeft fout van Ernst Happel was afge- Het is nu de kunst om deze Schoen maker te handhaven? Als het aan trainer Jezek ligt, zal dat wel lukken. Maar hij moet zelf daartoe de doors slag geven. Zijn intelling moet dezelfde blijven als tegen Feijenoord. Mis schien iets minder genspireerd, want eindelijk Geen mens kwam hem voorbij. In de lucht was hij beresterk (wat op Span gen niet gezegd kon worden) en de ballen laag over de grond miste hij nauwelijks. Het enige punt in zijn spel, waar nog kritiek op bestaat, is de hoeveelheid overtredingen. Door zijn flair, die hij heeft gekregen, gaat hij soms nog iets te ver. Van Vliest: „Het is nu anders dan enkele maan den geleden. Je was toen zenuwachtig. Ik kwam er per slot zomaar tussen. En dat was voor mij een grote over gang. Maar nu ik aan de ere-divisie gewend ben di het me niets meer." Ook de samenwerking met Ausputzer Aad Mansveld was gisteren beter dan achter me een schreeuw en dan wist ik het niet meerAad Mansveld: „Wij hebben duidelijkere af- spaken gemaakt. Hij blijft meer bij de man, die hij moet stoppen. Dat is voor^ mij ook geruststellender. Ik weet dan dat ik hem kan laten gaan. Ik hoef dan niet meer alles achter in de gaten te houden."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11