''ït.-IJisabeth asthuishof: OASE IN EEN LEVENSA VOND Revalideren in middeleeuwse omgeving Leidens eerste erkende verpleeginrichting voor bejaarden L. Riethoven Leids record )p hometrainer Weekendje uit? Bed blijft gereserveerd EN HANNEKE IS NOG MAAR EVEN BOVEN DE TWINTIG \.RI 19'rsRpAQ 27 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 75—<110: les 27—28 os; Map II EIDEN. Het stukje Leiden ssen Haarlemmerstraat, Mare Oude Vest, dat de Camp wordt inoemd, gaat na een verdienste- k verleden en een rommelig ,^den een schone toekomst tege- oet. Vijf eeuwen geleden was fet nog in alle glorie een Vrou- encamp, waar vrome en minder ome vrouwen hun werk en ibed vonden in vijf zusterkloos- rs, resultaten van middeleeuwse idsvrucht. Wie zou zich nog een iden kunnen voorstellen waar de kloosters het in aantal met -cces zouden kunnen opnemen tgen de hoeveelheid gelegen- den die onze dagen patat aan passanten slijten? Een ge- „r aagde vergelijking, maar wel kenend. De kloosters in de amp zijn verdwenen. Na de ®°-j formatie werden de percelen trverkaveld en zo zitten we nu Bingltwcn et een kashba in verval, uiter ste geschikt voor een puzzel- cht. Geen geur van specerijen er, maar een baaierd van scheve indjes, gescheurde muren, af- ilbergen van roestend schroot waar nog enige ruimte was jijden overal ingeblikte paarde- achten. Maar het blijft een >olhof met een onweerstaan- aantrekkingskracht. Je roeft er iets van een uitzonder- jke sfeer, die binnen laten e hopen niet al te lange tijd las werkelijk goed tot zijn recht il kunnen komen als de ge- teentelijke plannen tot recon- I Itructie van dit kwartier gereali- leerd zijn. Dan kan de Camp weer aan leven. Niet alleen in en rond het Boerhaavecomplex, maar ook aan de Caeciliastraat, waar in het Sint-Elisabeth Gasthuisfiof de beste hoedanigheden van de mid- eleeuwen gloednieuw zijn terug- ekeerd als een oase van rust, tehulpzaamheid en menslievend- eid. n 1428 werd op deze plaats de rondslag gelegd voor een taak. die oor de Stichting St.-Elisabeth Gast- uishof in 1963 weer uit de motten- «Uen is gehaald om het complex van sbouwen en hofjes met schilderachti- binnenplaatsen te bestemmen voor huisvesting van verplegingbehoe- ende bejaarden. In deze eerste er ende verpleeginrichting voor bejaar- en in Leiden zijn sinds mei vorig eopend kunnen worden Naar verwach- ng gebeurt dit in de tweede helft van eptember dit jaar. Dan zullen circa bejaarde mensen in dit modern De fysdotherapeutische afdeling is uitgerust met de modernste reactiveringsmiddelen. lat de terrein en". Ai iet iets geoutilleerde gasthuis een plaats kun nen krijgen. Een paar weken geleden werd het vijftigste bed .belegd", aan leiding dus voor een intern feestje. Er valt nog aardig wat te metselen, schilderen en timmeren, maar als de bouwlieden eerlang vertrokken zijn en de binnenhoven aan kant gebracht, zal het nieuwe St.-Elisabeth Gasthuis hof weer veel lijken op wat het eens was, „het zoo fraaije gasthuis, hetwel- ke met zeer ruime en luchtige plaat zen en schoone tuinen is voorzien en daardoor tot een alleraangenaamst en gezond verblijf van bedaagde lieden nog zoude konnen verstrekken", zoals Van Alphen treffend schreef. „Baaierd" In de 15e eeuw konden doortrekkende en landlopende vrouwen een paar nachten onderdak krijgen in de „baai erd", een warboelig gasthuis. Er wa ren uiteraard ook zieke vrouwen bij en zo deed de verpleging haar intrede in de Camp, mèt de zoetemelkse pap en het bier, dat 's winters niet te koud mocht zijn. In vijf eeuwen is veel veranderd. De baaierd is er (althans binnen) niet meer, alkoven zijn weg, er is nu licht en lucht voor patiënten, voor wie alle comfort bestaat. De gro te keuken van 1971 zou op de middel eeuwer de indruk van een wereld wonder hebben gemaakt met zijn in drukwekkende centrale afwasmachine, de grote ketels en andere voorzienin gen. die het zelfs mogelijk'maken, dat er in de toekomst vanuit het Gast huishof aan een extern „Tafeltje dek je" gedaan kan worden. De keuken is daar al helemaal op ingericht. Met het St.-Elisabeth Gasthuis heeft Leiden er een grote aanwinst bij op verpleeggebied. Er is hier een uitzon derlijke en perfecte revalidalie-inrich- ting aan het groeien met een vaste jaar de patiënten met alle denkbare zorgen omringd. Wanneer de restau ratie en uitbreiding voltooid zijn zal het St.-Elisabeth Gasthuishof officieel arts. een fysiotherapeut, een voortref felijke hoofdzuster (directrice zuster Josephine van Paridon, die dit zegt, heeft gelijk) en net zulke excellente verpleegsters. De geestelijke verzor ging van de bejaarden berust bij pa ter Vermeulen ofm. Dat grootse hoofd van de verpleging is zuster Kerck- hoffs, die even prettig tiereliert met de verpleegsters als de zieken op het gemak stelt. Zo iemand kun je in een werkkring, waar ongemakken en menselijke gebreken aan de orde van de dag zijn, niet missen. Even onmis baar is de heer J J. Dijkman, die als Onder historische hanebalken is het aangenaam toeven in de gastenkamer, waar de ambulante patiënten altijd wel iets om handen hebben. administrateur op de penning is om dat hij „rond" moet komen met de financiën ën zijn gekwalificeerd pbr- soneel, waarvan de leerlingenopleiding een belangrijk onderdeel uitmaakt, omdat hier de latere verpleegkrachten uit worden gerecruteerd. Vaste arts De „vaste arts" is dokter H. A. M. M. Meijer, met zijn dertig jaar Leidens jongste huisarts, die zich bijzonder aangetrokken voelt tot het verzorgen van de oudsten onder ons. Voor hem is dat geen probleem, voor anderen daarentegen wèl. „Personeel krijgen bij oude mensen die verzorging nodig hebben is moeilijk. Het is vaak een opoffering, hoewel sommige artsen dit onbegrijpelijk vinden. Je hebt meisjes in dit beroep die na een maand of vijf afknappen. Een verpleegtehuis lijkt vaak somberder dan een bejaarden huis." Dokter Meijer is niet alleen medisch adviseur van het St.-Elisa beth Gasthuishof. Primair blijft hij huisarts. Overigens is hij van alle markten thuis. Een niet alledaags as pect van hem is dat hij ook sportjour nalistiek bedrijft, een omstandigheid waarom ik hem collega mag noemen LEIDEN Lesley Riethoven heeft ■teravond tijdens wedstrijden op de >metrainer in de kantine van Lugdu- i het Leids record op de 1000 meter de nieuwelingen verbeterd en ge dacht op 39.6. Het record werd overi- fns daarvoor reeds tweemaal scherper (steld. Eerst bleef Piet van Leeuwen 41.8 reeds 0.7 sec. onder het re Hans v. d. Berg, vervolens ki Valentijn tot 40.4 werd het met 18.5 sec. op naam van Bart oZet en Lesley Riethoven staande Swlftrecord op de 500 meter geëven aard door Akerboom. De uitalagen: 500 m: 1. P. Akerboom; 2, S, Strijk; 3. B. v. d. Hulst; 4. W. v. d. Berg; 5. W. van Velzen. 1000 m:l. P. Akerboom: 2. S. Strijk; 3. B. v. d. Hulst; 4. W. v. d. Berg: 5. W. van Velzen. Nieuwelingen: 500 m: 1. L. Riethoven; 2. C. Valen tijn; 3. P. van Leeuwen; 4. P. Jansen; 5. J. Bellekom. 1000 m: 1. L. Riethoven; 2. C Valentijn; 3 P. van Leeuwen. Vel GESCHENK AAN LAKENHAL Mevrouw Den Haan opent expositie LEIDEN De voorzitter van de Ver eniging van Belangstellenden in de Lakenhal, de heer P. Herfst, bood de wethouder van C.R.M. van de gemeente Leiden een geschenk aan ter plaatsing in het museeum, tijdens de opening van de tentoonstelling „Merklappen" gister- 1 Dit geschenk ls een beschilderde I waaier van A H. Bakker Korff in een waaierdoos van roodfluweel mei ver- guide rand in de stijl van Lodewijk de 15de. aangeduid met de naam „De drie zusters van de artiest". De fraaie waaier (gedateerd 1880. met een opdracht geheel I rechts onderaan, aan mevrouw Hen- riëtte de Haas-van Vloten) is verdeeld in drie taferelen, de middelste is een in- terieur met drie zittende dames, waar van er één een spinet bespeeld. Hij kent als clubarts Lugdunum tot in alle amateuristische naden, maar zijn niet-medische specialiteit is tennis „met allerlei toestanden". „Ik ben gek op sport, maar dit werk voor zieke be jaarden vind ik gewoon leuker. Hier kan ik mensen helemaal revalideren, weer op de been brengen; mensen, die meer aandacht vereisen dan jonge ménsen. Het is een hele voldoening, ec aan mee te werken dat bejaarden zo nog een hele tijd mee kunrien". He', bejaardenprobleem is zeer 'groot. Steeds meer oude mensen komen in ziekenhuizen terecht. Daarom is een verpleeginrichting zoals het St.-Elisa beth Gasthuishof een noodzaak en, aldus dokter Meijer. „We draaien steeds beter, ondanks de steigers hier en daar. Vooral als revalidatiecentrum zijn we belangrijk, buiten de voorna me accenten van verplegen en verzor gen. Immers, vaak gaan de mensen hiervandaan weer naar huis. We pro beren een lijn in de opnamen te brengen: patiënten die overlijden, re validatie en wat chronische patiën- Ombudsman Het Gasthuishof is een wereldje van bejaarde zieken. Je wordt hier niet zelden met de dood geconfronteerd; je leert er meer mee leven Wat een contradictie is. want hier brandt het leven op en dan is het uit, fini. zegt dokter Meijer, die in de verpleegin richting is begonnen als „nood", maar er toen is gebleven „Ik blijf me hier op oriënteren". Dokter Meijer heeft bejaarde vogels van verschillend plui mage. „Je moet ze leren kennen en niet op alle slakken zout leggen. Zo'n ombudsman als van de VARA is een zeer nuttige instelling, heilzaam ook. maar de mensen zien dikwijls de ne gatieve kant van deze zaak niet. Je krijgt net zo goed te doen met geval len als die ene bejaarde man hier die me boos toeriep: „Ik ga naar de om budsman alleen omdat-le zijn ei Foto-expositie Pieter Breughel ALPHEN AAN DEN RIJN Na Willemstad, Hellevoetsluis en Waalwijk komt de Fototentoonstelling van wer ken van Pieter Breughel van 29 april t/m 22 mei a.s. in Alphen aan den Rijn te staan. De 16e eeuwse meesterschilder Pie ter Breughel is een bijzonder spekta- culaire kunstschilder, die ook in deze tijd de mensen in hoge mate boeit. Hel Noord-Brabantse Museum in 1 Den Bosch heeft, na het succes van de Jeroen Boschtentoonstelling, bijna een zelfde succes behaald met een tentoon stelling van de werken van Pieter Breughel. Deze collecte, nu aangevuld met nog enkele werken van de Rijksdienst voor Roerende Monumenten, gaat dit jaar „op tournee door Nederland". Na Al phen aan den Rijn gaat ze naar Nijme- i gen. De Culturele Raad van Alphen aan den Rijn is .er bijzonder gelukkig mee. j deze unieke manifestatie hier geëxpo- seerd te krijgen. niet kreeg op het tijdstip dat hem De ouderdom komt met gebreken. Zo boven de 80, 85 jaar zijn er de klacht jes die bijna niet weg te krijgen zijn; hart- en gewrichtsklachten, aderver kalking, alles tezamen geeft iets moeilijk geneesbaars. Het zijn de vage klachten van de oude dag, een gevoel van onbehagen, niet happy zijn, waar van alleen een goede, „gezonde" ver pleging iets kan weghalen. Tegenover de oudere mens moet je bepaalde égards in acht nemen. Grapjes maken tegen mensen op hoge leeftijd is uit den boze", weet dokter Meijer. „Als je bijvoorbeeld zegt: ik zou maar eens een nieuwe knie laten metselen, dan denkt zo'n man: hij belazert me. Je moet voor oudere mensen respect heb ben en ze ook niet tutoyeren, of ze moeten erop gesteld zijn. Zo heb ik hier een patiënt Jan, die fijn meedoe', en als-ie me ziet zegt: daar heb je Kerckhoffs uit. En ja hoor: daar zijn de repen.. „één voor de directrice, één voor zuster Kerckhoffs één voor meneer Dijkman en natuurlijk één voor m'n dokter. die kan ik niet op een houtje laten bijten". Zoiets kèn in dit gasthuis. Als je een beetje ter been bent ga je aan de wandel of je laat je rijden, je gaat gezellig zitten bomen in de gastenkamer of wat aan huisvlijt doen in de recreatiekamer. Onder de historische hanebalken in de gastenkamer kun je spelletjes doen of naar de t.v. kijken. En dan is er altijd nog die zuster Kerckhoffs als symbool van hartelijke belangstelling. De be jaarden kunnen zich in het St.-Elisa beth Gasthuishof helemaal op privacy instellen en hun eigen bladen als lec tuur aanhouden. Bovendien ho.udt. het Rode Kruis-Welfarewerk de patiënten bezig als ze willen. Er is een shop een bezigheidstherapieboetiek dit onder auspiciën en met financiële hulp van 't Rode Kruis leuk reilt en zeilt en de eigengemaakte produkten (allerhande snuisterijen, wol- en pluis- werk, snoeren, oorknoppen en ga zo maar door) voor een christelijk prijsje aan de man brengt. In het puik opge knapte Hofje van Zessen, dat deel uitmaakt van het gasthuis evenals de knusse proveniershuisjes, die huisves ting bieden aan het verplegend perso neel, zijn de zes voortreffelijk inge richte kamers een permanente behui zing geworden voor echtparen of be jaarden die in hun eigen omgeving nog best kunnen getijen, zoals die twee goede vriedinnen die het hier uitste kend naar de zin hebben en lekker maleis met elkaar kunnen praten. Dure huishouding Per dag wordt in het verpleeghuis voor ongeveer 4000 gulden „verlegen". De patiënten worden opgenomen op scherpe indicatie (primair medisch, se condair sociaal) van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die begint te functioneren als na een jaar het ziekenfonds is uitgewerkt. Nadat een jaar de opname volledig voor rekening van de AWBZ geweest wordt een eventueel volgend jaar kor ting op de AOW ingehouden. Het is een dure huishouding in dit gasthuis, net zoals „thuis", maar dan met een paar nulletjes extra achter de uitga ven. De ingenieus geconstrueerde bed den (met hydraulische bediening) kos ten al „schoon" 1400 gulden per stuk. De doorstroming" staat bij deze up to date verpleeginrichting op de voor grond, ook al zal hier voor sommige patiënten het eindstation zijn. Voor behandeling van demente bejaarden is het St.-Elisabeth Gasthuishof niet in gericht. Als het medisch verantwoord is hebben de patiënten een leven als een vrij vogeltje. Ze gaan daagjes uit of door een kok met pontificale brand schone muts. schaft Het zal het ge heim van die glimlachende kok zijn geweest, want ik kwam er ook na informatie niet achter. Verderop is de hulpwasserij. Volgens een economisch advies gaat ook hier de was (met honderden kilo's tegelijk) de deur uit, maar er blijft altijd wel wat bijgoed over. En mocht ooit de elektriciteit in het gasthuis uitvallen, geen nood dankzij de noodaggregaat die een fors vermogen kan leveren. Gymnastiek Voor onze jeugd is gymnastiek een van de meest aantrekkelijke lesuren in de schoolwerk. Voor wie oud van dagen is ligt dit even anders, maar voor revalidatie, het weer op de been brengen van bejaarden, is de „gym zaal" van hel St.-Elisabeth Gasthuis hof onontbeerlijk. Hier heeft de fysio therapeut L. H. Orth, die in samenspel met arts en verplegend personeel voor één groot geheel zorgt, het voor het zeggen. De toestellen die er staan opgesteld zijn de modernste reactive ringsvrienden van de spieren, die het soms laten afweten. Ik kan me niet voorstellen, dat een verpleeginrichting een toeristische bezienswaardigheid is. In Leiden is men er hard naar op weg. Ga maar eens tussen het Hof van Zessen en de in aanbouw zijnde ziekenzaal met kapel staan. Als men oog heeft voor historische schoonheid, kan men hier zijn ogen uitkijken. Een pronkstuk wordt de Regentenkamer, waarvan de ingang bekroond wordt door een 17e eeuwse tympaan met de drie maagdenkronen, het wapen van Elisabeth van Thüringen, in het gezel schap van de wapens der regenten. Boven de schouw komt een schilder stuk met de eerste regenten van het Elisabethhofje, dat thans nog in bruik leen berust bij De Lakenhal. De VVV gaat op dit rijke aspect van het St.-Elisabeth Gasthuishof de aandacht van Leidse ingezetenen en vreemde lingen vestigen. In de ziekenzaal, waarboven vorige week een torenspits werd geplaatst, ontmoeten eeuwenou de bouwvormen en 20e eeuwse elek trische bedradingen elkaar; de kapel, zij het in verkleinde vorm en geschei den van de ziekenzaal, komt terug Nog een paar maanden en ook hier is een wonderlijke synthese tussen oud en nieuw bereikt: biddende gothiek en teletracers. miniatuur walkie-talkie's, waarmee het gehele personeel is uit gerust ten behoeve van de interne Chocoladerepen In de huiselijke hal, met een vriende lijke glazen receptie waar twee toeschietelijke meisjes het centraal oproepsysteem in de gaten houden om verpleegsters te kunnen dirigeren naar de plaatsen waar ze gewenst zijn en die de bezoekers wegwijs ma ken stuurt een patiënt in „uit- gaanskostuum" zijn wagentje naar binnen Hij heeft boodschappen ge daan. „Steeds als-ie terugkomt heeft- ie chocoladerepen bij zich", legt zuster kunnen een weekeind of met vakantie naar kinderen of familie. Het bed blijft gewoon voor hen gereserveerd. „De mensen worden hier prima ver zorgd". zegt dokter Meijer. In het souterrain bevindt zich de geruisloze „machinekamer" van het gasthuishof. Vanuit deze heldere catacoben worden mensen en gebouw gevoed. Door een glazen wand kun je nieuwsgierig in de keuken kijken wat de pot. beheerd Knelpunten Er zijn knelpunten op het St.-Elisa beth Gasthuishof. Zolang de sanering nog niet voltooid is kan een ziekenau to in de Caeciliastraat niet parkeren. Door de samengepakt staande auto's is er vaak geen bijkomen aan. De ge meente schijnt hier weinig soulaas te kunnen bieden; verkeerstechnisch zijn de middeleuwen in de Camp nog niet achterhaald. De gemeente zou toch wel wat mogen doen in dit opzicht, meent de gasthuisstaf. Een ander zor genkind het grootst is de aanmel ding van leerlingen. Tal van meisjes schijnt het niet bekend te zijn, dat hier een typisch vrouwelijk beroep wordt geboden: het verzorgende, dicn- dende element zonder dat men geheel „geëmancipeerd" als verpleegster be hoeft te zijn. De leerlingen zijn aan trekkelijk gehuisvest in een prachtig pand midden in de stad, hoek Steen- schuur-Levendaal. Op 1 maart start een nieuwe opleiding tot ziekenver- zorgster. Er bestaat nog mogelijkheid tot plaatsing. Over ruim een half jaar moet een nieuw bedrijf van zorg Looi de ouderdom op volle toeren draai- TON PIETERS. De lichte en heldere zieken kamers hebben de middel eeuwen buitengesloten. HAZERSWOUDE Nu het semiper- manente gebouw „Het Anker" aan de Rhynenburcherlaan in gebruik is geno- i men. ligt het in de bedoeling, om in Rhynenburch clubs voor meisjes van zeven tot en met twaalf jaar in het leven te roepen. Op zaterdagmorgen komen de meisjes uit de tweede en derde klassen van het basisonderwijs in „Het Anker" samen en in de mid- jdaguren de oudere kinderen. Begin maart hopen de clubleidsters met de i activiteiten te starten. De meisjesclubs, ressorterend onder de parochie H. Michael/ H. Bernardus. gaan in de periode tussen 31 juli en j 7 augustus op kamp. LEIDEN Tot 10 maart a.s. expose ren in het Academiegebouw aan het Rapenburg onder patronage van het L.A.K. Peter Gentenaar en Hanneke Kop grafiek en tekeningen. De Hagenaar toont litho's en teke ningen met een ontegenzeggelijk geheel eigen stijl en opvatting. Het is wat somber van gehalte en in een wat nerveus handschrift genoteerd. Gente naar zet zich daarin af tegen de werk- waardigheden van onzet ijd. maar dik- turaal gaat het eigenlijke onderwerp dik wijls wat veel verscholen in het ge heel. zodat het niet altijd gemakkelijk visueel waarneembaari s. Werken als „Chrevolet mevrouw", het schrille „Ver branding", „Vrouw in cirkel" en „Pater met mof" laten de intentie echter mees- j tal wel raden. Mooi zijn de pentekening I „Dansende harlekijnen en de collage- Uit „Mijn oude schooljuf" zou kunnen i blijken dat Gentenaar aan die dame nu niet de prettigste jeugdherinneringen bewaart. Een geheel ander beeld vertonen de pentekeningen van de Leidse Hanneke Kop. Eucaliptische monsterfiRuren vor men de visuele uitdrukking van haar in tenties en deze vormen herhaalt zij zo dikwijls dat men er een beetje op uit gekeken raakt. Het zijn Jeroen Bosch achtige hallucinaties in subtiel soms wat peuterig streepjeswerk, waarin de figu ratie dikwijls min of meer verdrinkt. De titels? „Koning en koningin". „Zes bee*- 'cn", „Tovervogel" „Vliegend paard" WILLEM PRINS. A

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5