13URGEMÏESTER L. DE KOOL JENOEMD TOT EREBURGER ANGST VOOR DUITSE PERS IN KATWIJK BPÜRTSPREEKUUR OOK IN LEIDEN? Feestelijke jaarvergadering LTB afdeling Oegstgeest Er moet onmiddellijk worden ingegrepen Tweede voorronde Kaag concours sterk bezet \RI li ATERDAG 27 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOORSCHOTEN Tijdens de btfzon- raadsvcrgadcring in Voorschoten ter legenheid van het afscheid van bur- meester L. de Kool is de scheidende rstc burger bij acclamatie door de ge- eenteraad benoemd tot ereburger van oorschoten. Loco-burgemeester R. W. de Vos van Steenwijk overhan- gde de legpenning en de oorkonde ver- nden aan deze onderscheiding. Burge- ecster L. de Kool sprak ontroerd dat geen groter geschenk aangeboden id kunnen worden. „Het ereburgerschap inhoudsvol begrip". De gemeenteraad van Voorschoten ver derde gisteren voor deze bijzondere legenheid in het Cultureel Centrum, Wijl aan de bestuurstafel mede had- n plaatsgenomen mevrouw De Kool mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen i vertegenwoordiger van de commissa- i dei- koningin. De publieke tribune »rd bezet door genodigden, onder wie scheidende Leidse burgemeester Van t Willigen en de burgemeesters uit de ittg Leiden, het Tweede-Kamerlid mr. eert se ma, mr. Imler, burgemeester van Belgische Schoten en vele vrienden kennissen van het echtpaar De Kool. )rs. A. F. van der Laan sprak als ilor de scheidende burgemeester toe: vertrekt als eerste burger en keert er snel terug als burger van Voor- hoten. U neemt de zaken zoals zij zijn dat is ook een typerende houding r uw gehele bestuurservaring. Uw Voorschoten werd steeds gedra- in uw #t U stond open voor moderne bestuurormen, hoewel het voor de pro gressie-» misschien te langzaam ging terwij 1st voor de conservatieven soms te sneging. Gedurende uw elfjarige periodlh Voorschoten hebt u slechts driem: een raadsvergadering ver- zuimdDrs. Van der Laan overhandigde daarnde eerste uitgave van de studie over Rijke historie van Voorschoten ondeiedactie van dr. J. van der Gouw. Wèiuder dr. P. S. Pels (oud-nestor) voerchet woord als het enige raadslid dat burgemeester heeft zien komen en tns ziet gaan. Veel is er tot stand gekcen, veel moet er nog in Voorscho ten peuren. Niet opgelost is het plan tot "Tnen van een eigen zwembad. Dit plats thans reeds in verschillende va- rias bijna 50 jaar oud. Als geschenk vajie raadsleden bood dr. Pels een fiets jyrouw mr. Scheffer-Munters, het enï vrouwelijke Voorschotense raadslid spk woorden van dank en waardering tcfievrouw De Kool, die steeds te vin- d' was bij de damesverenigingen en zt bewoog op het terrein van het maat- sflppelijk werk. Een kristallen drink- svies onderstreepte de dank. „Een hele goeie" Gemeentesecretaris A. Eveleens noem de scheidende burgemeester „een hele ïie". Hij wist steeds het gemeente- frsoneel „kort te mennen en scherp te stond ook zo nodig gereed Val B. en W niet lastig met kleine zaken, ze hebben belangrijker werk geverfd wit hout werd het tastbare be wijs van het gemeentepersoneel. Nadat de raadsvergadering gesloten was, kreeg de „publieke tribune" het woord. Notaris G. J. Boom overhandigde het geschenk van de burgerij: een kleu rentelevisie, kristallen glaswerk en een fotoalbum van Voorschoten. Burgemeester Imler van het Belgische Schoten, dc plaats waarmee Voorscho ten een jumelage heeft, vond de beer De Kool naast een uitzonderlijk goed be stuurder een innemende persoonlijkheid. Zes jaar geleden vond de eerste kennis making plaats in Schoten. Op afstand zagen burgemeester en schepenen drie „uitgezochte kikkers van boven de Moer dijk" aankomen, na de kennismaking groeide de verbondenheid en vooral de vriendschap. „Burgemeester De Kool heeft een zeer grote kennis en weet die kennis goed over te brengen. Zelfs een Vlaamse burgemeester weet nu het ver schil tusen oude en jonge jenever", aldus Burgemeester Detmers van Zoeterwou- de sprak namens de burgemeesterskring Leiden de heer De Kool toe. Hij noemde ook de burgemeester een harde werker bij het tot stand komen van de Gewest vorming. Lijn doorgetrokken Tot grote verrassing van burgemeester L. de Kool nam „Victor" achter het spreekgestoelte plaats en sprak „Kees" toe. Het was pastoor N. G. Apeldoorn O.P. uit Rotterdam, die met enige oud-verzetstrij ders, de verzetsstrijder Kees (L. de Kool) kwam groeten. Pastoor Apeldoorn stelde dat burgemeester De Kool de lijn door getrokken bad van die jaren. Hij heeft begrepen dat hij. zijn talenten verplicht was te gebruiken dcor deze in dienst te stellen van de mensen. Verdere sprekers waren de groepscom mandant van de rijkspolitie, adjudant De Feyter, de burgemeesters van Driebrug- gen en Spijkenisse en de voorzitter van de A.R.P. In zijn dankwoord toonde burgemeester De Kool nogmaals zijn welsprekendheid. Met een geweldige zwier reeg hij de vol zinnen aaneen. Bedankte de sprekers in hun eigen bewoordingen. Politiek testament Tot de gemeenteraad sprak hij een politiek testament uit: „Verdenk mij er niet van dat ik een lofzang op het ver leden van na 1923 tot 1940 aanhef. Daar voor dreven er te zware wolken langs het zwerk zoals totale economische en maat schappelijke ontwrichting, massale werk loosheid, oorlog en verwoesting. Maar ver wacht evenmin van mij, dat ik dit heden zo goed vind. Wij mogen dan voor velen welvaart hebben, met ons welzijn weten wij moeilijk raad. Wij mogen de armoede hebben overwonnen, zij is niet uitge bannen. Er wordt in Nederland niet ver woest, maar tot voldoende bouwen zijn wij nog steeds niet in staat. Toch als wij de balans opmaken komt er een heel duidelijk batig saldo uit. Wij hebben al vele jaren een groep bekwamen mede werkers, maar, mevrouw en heren van de gemeenteraad, valt u het college van B. en W. en hun adviseurs toch niet lastig Drs. Van der Laan gaf burgemeester L. de Kool gistermiddag bij diens afscheid van de raad de eerste uitgave van de studie over de Rijke historie van Voorschoten; een uitgave, die onder redactie heeft gestaan van dr. J. vd. Gouw. met veelal te kleine zaken, zij hebben meer en belangrijker werk voor de ge meenschap te doen. Voorschoten heeft als woonplaats een eigen karakter tot nu toe behouden, het dorpse, het gemoedelijke moeten wij zien te behouden ook in de toekomstDit dorp Voorschoten werd ons dorp, mijn vrouw en ik hebben mid- Gisteravond vond in de raadszaal voor de burgertf een afscheidsreceptie plaats. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie gingen vele handdrukken gepaard met geschenken. raag is nu toch het Kret-bozo vroegen de laatste dagen verschdene abon- s. We zullen deze stadieuwsgieri- |p.n niet langer in het ortkere laten, naam Kret verwijst mr de gelijk- ige wethouder van ca. verkeers- aken, die in het kader fi de recon- iri tructie van verkeersvocfieningen bij et Levendaal en de Konaarstraat het \ieuwe driehoekje meteenrichtings- erkeer op het kruispuJ aldaar heeft i. Een verlèrsdriehoekje. waarvan rees geruime tijd eleden een compleet beien- en palen- Metro eoud is ontstaan. Opm&elijk en even- Vara cer grappig is, dat d-e „beplanting" "jfijl h elke week wijzigt, faren het enige 'actuw "d geleden nog tientatn slanke rood- Ht ntte verkeerspaaltjeswaar de auto- lobilisten zich tus&door moesten ringen, thans heeft iet verkeersbor- .cspeeutenarsenaal een werUijk verwarrende j17* it natie teweeggebrait. Door de vele ordjes kunnen we et Kret-bos niet i. De authobilist moet er uit te korin. En datterwijl Hef nige tijd geleden in verkeersonder- M n de ANW' heeft uitgewezen, automobiliszich maar op twee ilaatsaanduidingenjer bewegwijzering egelijk kan oriëntren. Afgaande van conclusie mlten we stellen, dat iok menig verkeebordje daarom over iet hoofd za woden gezien. Anti-tutspot Machinefabriek togeveen te Zaandam 'leeft op verzoe van het Academisch 'iekenhuis te Llden een speciale auto ontwikkeld voor vervoer van voedsel naar de diverse gebouwen op het zie kenhuisterrein. Het kwam al te vaak voor, dat de maaltijden er uit zagen als „hutspot" en hoewel dit jaarlijks op 3 oktober (Leidens ontzeteen gelief koosd gerecht is achtte de ziekenhuis leiding het toch niet plezierig de pa tiënten met de regelmaat van een klok warm eten met een soortgelijke aanblik voor te zetten. Wanneer men in Leiden tevreden is over de auto zullen er vermoedelijk nog twee en wellicht drie worden besteld B\j Hogeveen, waar men meent dat een dergelijke speciale auto zeker nergens in Nederland en vermoedelijk ook el ders niet in gebruik is, verwacht men in de toekomst ook wel belangstelling 'van andere ziekenhuizen, waar de pa tiënten over meerdere gebouwen zijn verspreid. ,Aktiefactief Enige tijd terug maakten wij in deze rubriek melding van het eerste informatieblad „Aktief", dat de jonge Leidse wijkvereniging in de archi- tectenbuurt (tussen Churchilllaan Montgomerystr. en Voorschoterw.) de wereld instuurde. Het informatieblad is geen eendagsvlieg gebleken, hoewel de hoeveelheid informatie, die in het eerste nummer verschoten werd, wel zoiets zou kunnen doen vrezen. Met veel energie werkte de redactie voor deze maand elf gestencilde papina's de deur uit. Met veel nuttige infor matie, redelijke verzoeken, suggesties, die de leefbaarheid in de wijk moeten bevorderen enz. De wijkvereniging „Aktief' telt nu 111 leden en dat ter wijl iedereen dacht, dat buurt verenigingen dood waren sinds ook het enthousiasme waarmee eens de be vrijdingsfeesten allerwege gevierd werden was weggeëbd. Nog even een greep uit het februarinummer: een rij van vijfendertig wensen van bewoners is daarin opgenomen. Daarbij zijn veel hartgrondige kreten om de buurt schoon te houden. Met name ook de grasvelden. Mevrouw Marcelis, aan wier initiatief gisteren in deze krant aandacht werd besteed, blijkt in Leiden geen roepende in de woestijn te zijn. Ook in de buurt van .Aktief" loopt het de spuigaten uit met de honden. Het voorjaar nadert, schrijft men, onze kinderen kunnen weer in de vuiligheid gaan spelen. 'E1DEN - „Op de colleges wordt n stom voord gezegd over de sport, twee mflnden probeer ik een ge- rek te kr/gen met dr. Spook van de iversiteit. Door mijn collega's op het "oratoriu* word ik als een gek be bouwd". 'ot deze trieste constatering dr. 5. D. Maas gisteravond tij en ezing voor sportbestuurders trainen in de Stadsgehoorzaal. Er n in <e foyer zegge en schrijve vyf- depuftties verenigd. De noodzaak "«It, af.'aande op deze toeloop, niet «n medische begeleiding. De rkelykleid is echter geheel anders. UVS. lat toch topamateurvoetbal eelt, m«et zijn spelers naar Zeist stu- n. Naai dr. Kessel, die voor enkele handel iigen vijftig gulden vraagt, nevelen beroepen zich niet op de kun- i d'. Strikwerda en trekken daar- nair Utrecht? Zoals de Leidse fnsterdimmer dr. Kriek dat heeft ge in in Amsterdam, namelijk het in het i rcepen van een sportspreekuur. is o*k de wens van dr. Maas. Hij wnt echter nog in Rotterdam. Het toetreden tot de Raad van Beheer van de Sportstichting (initiatiefnemer van deze bijeenkomst, die stellig navolging verdient) is slechts een eerste stap. Welke zijn de volgende? „De huisartsen zijn volkomen overwerkt. Ook is er tekort aan huisartsen. Zou ik me er gaan bemoeien dan zou ik te horen krijgen „het zijn mijn patiënten". Je alleen maar herrie uitlokken. Ik zal het zeer diplomatiek ep voorzichtig moeten spelen. Stapje voor stapje. Ik zal eerst contact moeten opnemen met de huis artsen en daarna met de ziekenfondsen om de kosten van zo'n sportspreekuur te beperken". Dr. Maas pioniert op een nog maar nauwelijks betreden terrein, waai de universiteiten tot nu toe geen be langstelling aan de dag leggen. In Lei den zijn nog enkele van de hobbyisten", die naast hun veeleisende praktijken de zorg op zich nemen van topsporters. Zo behartigt dr. Broere uit Hazerswou- de de medische belangen van de wielren ners van Swift en komen o.m. de tafel tennissers van Scylla bij de Leidse huis arts drs. H. Meyer. Een professionele aanpak lijkt nog ver weg, ondanks alle goede bedoelingen. In noodgevallen kun- Leidse sporters nu ook terecht bij dr. Maas, die telefonisch te bereiken is op nr. 2965. Dr. Maas, insider in de judo- en roei- Wereld, hield zich gisteravond ook vluch tig bezig met de voeding en de sport, met menstruatie („Een half jaar voor belangrijke wedstrijden moet men con tact opnemen met de huisdokter om verlegging van de menstruatie te rege len") en als uitgangspunt „Het hart". medische diensten LEIDEN: Vot LEIDERDORP: Dr. Kei Apotheek: Apothee OEGSTGEEST ninapark 8. tel. 53274. VOORSCHOTEN: Dr. Kostense. Voors apotheek. Leld- Wijk verpleging: Gezondheidsc Wijngaardenlaan 2. tel. 2177. Wljkvepleegster: Zr. Wegman, tel. 2 KATWIJK Het vervuilingsspook dat gisteren plotseling opdoemde voor de Zuidhollandse badplaatsen en Katwijk In het bijzonder heeft ook vandaag de ge moederen nog danig bezig gehouden. De schrik zit er toch wel duidelijk in ln Katwijk. Begrijpelijk gezien de grote belangen die er op het spel staan. Katwijk kan uit economisch oogpunt bezien geen terugslag van het toerisme hebben. Daarvoor zijn er teveel mensen afhankelijk van deze hestaansbron, daarvoor is het ook een te groot hulpmiddel voor diegenen die dankbaar van de gelegenheid gebruik maken 's zomers een gedeelte van hun huis te verhuren aan de bad gasten. Deze mensen, en het zijn er zeer velen, hebben vaak bij de aankoop van hun dure huizen gespeculeerd op de mogelijkheid van onderverhuur in de zomer. VVV-directeur Chris Verplancke: Wij spraken over de problemen met VW-directeur Chris Verplancke. „Ik ben wel even geschrokken, ja gister middag. Ik ben nogal door dit rapport verrast, het was mij helemaal niet be kend dat die metingen verricht werdea. Nou liggen de resultaten er, keiharde cijfers, die ik naturlijk niet kan ont kennen. Maar we moeten het niet gaan overdrijven. Wat zegt mij die 28,5%? Niet veel. Zo'n getal is beslist niet door slaggevend en het hoeft bovendien ook helemaal niet zo te ztjn dat die bacte riën ziektenverwekkend zijn. Het ls in ieder geval zo dat er nog nooit meldin gen zijn geweest van mensen die ziek zijn geworden doordat ze in zee ge zwommen hadden". „Kijk, wij zijn natuurlijk wel een beeje bang dat de Duitsers dit op gaan bla- Ik heb goede contacten met een paar grote bladen en met de makers 1 het TV -programma Hier und Heute die hebben mij beloofd naar Katwijk te komen en de zaak objectief te be handelen. We hopen dus dat we deze hele affaire op deze manier in de hand kunnen houden. Maar er is ook een tendens in Duitsland op het ogenblik het bezoek aan eigen stranden in het noorden te stimuleren en in dat opzicht is de huidige situatie hier na tuurlijk gefundenes fressen. Daarom had ik eigenlijk ook zo graag gelijk daden gesteld vandaag. Van mijn part met mobiele zuiveringsinstallaties of zo. Maar dan hadden we die Duitsers kunnen laten zien dat het ons menens is. Want als het allemaal via een traag werkend overheidsorgaan moet lopen dan spreekt dat niet aan. Ik kan er nou eenmaal niet tegen dat men in een geval als dit de zaak gaat bagatelliseren. Dan ben ik geneigd om met m'n vuist op tafel te slaan en te zeggen: ben je be donderd, er moet voor deze plaats wor den gevochten. Ik ben een impulsief mens. Ik heb het al eens gezegd: Ver plancke sterft voor Katwijk, maar Kat wijk sterft niet voor Verplancke. Maar ik ga er niet meer alleen voor staan. We zullen een front moeten vormen, in Katwijk en ook daarbuiten. Dit is een zaak van nationaal belang. Tot zover VVV-directeur Verplancke, die evenals de vele belanghebbenden in Katwijk de komende dagen niets anders kan doen dan afwachten hoe de plannen van Rijnland zleh zullen ontwikkelen en vooral hoe men in Duitsland op de ontwikkelingen aan de kust reageert. Katwijk: gaat er maar op zonnebaden. WARMOND Gisteravond begon in „Meerrust" in Warmond de tweede voorronde van het Kaagconcours. Het begon meteen al goed met zanger Edu- ard Kremers, die een stem heeft waar erg veel mee te doen is. Vooral het num mer Merci Cherie bracht hij erg goed. Een ander opmerkelijk optreden was dat van de pas dertienjarige Lenie Harmsen uit Leiden, een lid van de „Leidse Sleuteltjes". Zij bracht onbe vangen 3 liedjes en als dit meisje ver der gaat (zangles etc.) kan het heel wat worden. Of ze met haar dertien jaar nu al op de planken moet gaan staan is een heel andere kwestie. Zangeres Joke Gotmers uit Den Dol- der bracht technisch nog wat onvol komen, maar met prachtige stem, een semi-klassiek repertoire; ook iemand die op weg is naar groter daden. Het hoogtepunt van de avond (het kan niet op) was echter wel zanger gitarist Leon de Graaf uit Heemstede, die vooral met „Your song" (bekend van Elton John) en de spiritual „Twelve gates to the city" werk van hoge kwa liteit leverde. Ook de close-harmony groep „Lundo Marjo" uit Boven-Smilde is op het goede pad. De avond werd besloten met het optreden van de hard-rock groep „Few Oran" uit Valkenswaard. Ondanks ver woede pogingen om „Meerrust" te doen instorten, blijft dit een groep die het misschien een klein decennium geleden wél had kunnen maken. Al met al was deze eerste avond van de tweede voorrondeserie van het Kaag concours van hoog gehalte en zeer ge- BAS VAN KAMPEN EHBO- wedstrijden om Liduinabeker ZOETERWOUDE Dinsdag 2 maart s. worden door de plaatselijke EHBO- vereniging de jaarlijkse wedstrijden de „Liduinabeker" gehouden. Zev verenigingen zullen elk met een senio ren- en juniorenploeg in het strijdperk komen. Bij de senioren is Zoeterwoude bekerhouder en bij de junioren zal Rijpwetering dit kleinood verdedigen. Ook niet-leden zijn vanaf half acht welkom in het Don Boscohuis. ZOETERWOUDE De leden van de LTB en hun dames zijn uitgenodigd voor een interessante avond in het Don Boscohuis. a.s. maandag 1 maart. Het thema van deze bijeenkomst is „Gezin en bedrijf" en zal worden verzorgd door de heer J. v. d. Sterren, werkzaam bij de sociaal-economische voorlichting van de LTB en mej. G. Tromp. Tal van zaken zullen aan de hand van een projectietoestel worden verduidelijkt. ZOETERWOUDE, Hoge Rijndijk Aanstaainde zondag spoelmiddag in de Drie Eendjes aan de Hoge Rijndijk voor groot en klein met prachtige prijzen. Aanvang 2 uur, ten bate van het Uni formfonds. OEGSTGEEST „Een gunstig jaar", zo betitelde gisteravond de secretaris van de LTB afdeling Oegstgeest, de heer H. de Groot, het jaar 1970. Men kan er in bloemisten- en veehouderskringen te vreden op terugzien. De jaarvergadering, die gehouden werd in „De Roode Leeuw" werd mede bezocht door de echtgenotes van de leden. Van wege het vervallen van de Oogstdankdag had het bestuur gemeend de bijeenkomst een feestelijk tintje te moeten geven. In een kort welkomstwoord gaf de voorzitter de heer H. H. Kuipers een kort overzicht van de activiteiten van de bond „De nieuwe opbouw van de organisatie is een feit geworden. De kring Duinstreek is onderverdeeld in een drietal secties nl. veehouders, bollenkwekers en bloe misten". De voorzitter deelde voorts mede dat hij een lijvig rapport had ontvangen van de „werkgroep pacht" van het Land bouwschap. Dit rapport ligt ter inzage voor de leden. Indien er belangstelling voor bestaat z^l er zo nodig een discussie avond aan gewijd worden. De penning meester, de heer P. van Rijn, strooide in ijltempo een reeks getallen op de tafel en zorgde met een batig saldo voor te vreden gezichten. De heer v. d. Salm (sectie veehouders) en de heer P. van Rijn (sectie bloemisten) werden beiden als bestuurslid herkozen* De bijeenkomt, die mede werd bijgewoond door pastoor H. J. Kooyman, werd besloten met een klei ne loterij, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. Glibberrijm van de week Voorschotens burgemeester gaat na afscheid paarden fokken hij heeft daaraan zijn volbloedhart verpand en gaat met Engels neusje van de zalm hengsten en merries tot de trouw verlokken. Ik wens hem veel plezier met deze stoeterij het lijkt 'm een aardig vak, dat koppelen van paarden. Veel leuker dan partijen in de raad die politiek niet naar elkander aarden. Gekoppeld heeft de Kool zo vele jaren als ambtenaar der burgerlijke stand. Hij gaat met koppelen door en zal noch kool en geit, noch hengst en merrie sparen. Gilde keek met echtpaar Smit naar missiewerk LEIDEN Gisteravond hield het kath. vrouwengilde een bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk in de Pieterkérk- straat. Bij deze gelegenheid gaven de heer en mevrouw Smit een lezing met vertoon van (zelfgemaakte) dia's uit Bo livia, waar ze tien jaar missiewerk verricht hebben. Dit gebeurde mede met steun van „Melania", zowel op financieel als moreel gebied. Deze stichting, die nauw samenwerkt met het gilde heeft als doel om met zendingen aldaar werkzame mensen te helpen. De familie Smit, die na hun zilveren huwelijksfeest een wereldreis hebben gemaakt, besloten om naar Bo livia terug te keren en daar de handen uit de mouwen te steken. De oprichting van een huishoudnijverheidsschool voor meisjes vormde een van hun „tastbare goed werken" De avond werd besloten met een praatje achteraf en het bezich tigen van kledij en gebruiksvoorwer pen, door de mensen in Bolivia zelf vervaardigd. Burgerlijke Stand Geboren: Wilma Josephine, dvBLM van Cleef en van H M H Otgaar; Albert Reinier Jacob z v P M Tromp en van M Luijckx; Evert Jan Frits z v H Hollan der en van J W van Beek; Magdiël Anne v A M van der Werf en van J C Vis- Ondertrouwd: H W van Muiden en W M Wielaard; J W Slagter en N Vletter. Overleden: G. Molier wvJG Rencker. l 1

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3