VOOR EEN ZAKCENTJE NAAR DE ZOMERZON Miniatouren Overwinteren in Spanje: nieuwe tophit voor Dreestrekkers VELUWE GEEFT UP-TO-DATE SERVICE NAAR ZWEEDSE BERGEN EN MEREN AUTOTOURS ANWB P&0 BREIDT UITGEKOOKT UIT PRIJSJE IN OETZ ZATERDAG 27 FEBRUARI 197 Ook de bleekgezichten uit de onderkoelde landen van Europe hebben inmiddels begrepen, waarom de vogels elk jaar opnieuw op de vlucht gaan voot de klimatologische upper-cuts t de winter. Een deel van hen heeft zelf8 het voorbeeld der Overwinteren aan de Spaanse Costa del Sol dat is de nieuwste toeristische top-hit geworden 65-plussers. Toen de zomerdrukte nauwelijks achter de rug was. hebben verschillende Nederlandse reisbureaus kostbare campagnes opgezet om de winterse ..kom kommertijd" te overbruggen door de afgehuurde hotels, pensions en appartementen langs de zuid westkust bij Torremolinos een prikje open te stellen voor de „Dreestrekkers." Een initiatief (waarvan afgekeken?), dat me teen raak was. „Wij kunnen nu al n spreken van slappe maanden", zegt chief-host Jan Meije- van Fil Vliegreizen N.V.. welke on derneming in deze vijf Hollandse wintermaanden tussen de 10.000 en 13.000 merendeels bejaarden voor een overwintering aan de Costa del Sol heeft weten te strik- Op óe Aeropuerto de Malaga ko men nu wekelijks drie vliegtui gen binnen, terwijl daar vorig laar praktisch niets tegenover stond. „Wij hebben sinds novem ber permanent elfhonderd gasten hier." aldus Jan Meijer, „en daarvan mèèr dan zeshonderd, die drie maanden blijven." Dat kan gevederde vrienden gevolgd en is ver ran moeders veilige pappot voor anker gegaan in Spanje, Griekenland en Tunesië. Gigantische hotels op Mallorca, Ibi za, de Canarische eilanden en de Costa del Sol, die enkele jaren geleden nog tussen eind september en begin mei geblindeerde spookkastelen waren, zijn nu het hele jaar in vol bedrijf. Bungalows en appartementen blijken in jani/i en februari opeens gewilde trekpleisters te zijn voor avontuurlijke 65-plussers, die o te lang met het bejaardenbijltje hebben gehakt om zich nog langer te laten bedriegen door het geborduurde wandbord met ,,oost west thuis best". Ze huren logeplaats onder de zon, laten zich comfortabel naar hun privé paradijsje vliegen en sparen op die manier drie stel jaegerborstrokken en een dure doktersrekening uit. Jan Derix ging voor Weg Wezen poolshoogte nemen in Toromolinos en zyn bericht uit de bejaarde samenleving bieden wij u hierbij heet ran de winternaald aan. Over de grote strandboulevard gemak zien kuieren. de winter de hele dag Hollandse 65-plussers op hun Het Spaanse toeristengraan heeft de winterorkaan doorstaan: zelfs de bloemenstalletje: doen deze winter opeens voortreffelijke zaken. werkelijk voor een zakcentje, omdat het er de reisbureaus pri mair om te doen is de afgehuur de acoommodaties zoveel mogelijk bewoond te houden. Bureau Fit stelt bijvoorbeeld een volledig ap partement al voor de prijs van l 740,- p.p. (inclusief vliegreis) aan een echtpaar ter be.schikking Wil men met vier personen zo n ap partement betrekken, dan is de huursom f 460,- per man. Tarie ven, waarvoor men in Nederland nauwelijks een fatsoenlijk huur huis vindt. Buikbestemming „Dit be jaarden vervoer doen we al voor het vijfde jaar, maar het stond altijd op een zeer laag pit je", zegt chief-host Meijer. „Dit jaar is er eigenlijk pas goed werk van gemaakt. Ik heb de indruk, dat er volgend seizoen al in juli of uiterlijk augustus ge boekt zal moeten worden voor een overwintering, want de be langstelling is enorm groot." Over linos: „Wij hebben vijftig ouden de stille, strandboulevard van van dagen uit allerlei bejaarden- Torremolinos kan men nu de hele centra in Nederland gratis hier dag Hollandse 65-plussers op hun gehuisvest tussen 28 oktober en gemak zien kuieren. Een heel daags voor Kerstmis. Dat heeft belevenis voor deze sen. van wie de meesten nooit' eerder op vakantie waren ge weest. Hier in Spanje, waar het leven relatief goedkoop is, kun nen ze met enig calculeren van hun AOW rondkomen. „Het over maken van het geld levert nog wel moeilijkheden op." heeft ma nager Meijer geconstateerd, „maar ik verwacht, dat de reis bureaus dial in de toekomst zélf wel in handen zullen nemen." Torremolinos is voor een groot stuk Hollands geworden. Een reisbureau als Airtour-Nespanda zorgt binnenkort weer voor 40.000 bloeiende tulpen op de trottoirs en heeft al evenveel succes gehad bij het 'overhalen van Nederland se bejaarden. Plaatsvervangend directeur Wim Maal in ïorremo- wbaleffect gekregen." WEGWEZEN ONDER REDACIE VAN LEO THURING FIT-chief-host Jan Meijer: „Dit jaar is het pas goed losgebarsten". De 400 appartementen en 1500 hotelbedden, die de onderneming in huur heeft, zijn dit jaar voor het eerst praktisch vqoi- 100 pet bezet. Wim Maat: „Eerlijk gezegd wordt er op de winter toegelegd, tn'aar dat verdienen we 's zomers weer bij." Bij Airtour-Nespanda kan men bijvoorbeeld 20 weken lang een appartement krijgen voor de dumpprijs van f 1220.-. Derde plaats Aan de Costa del Sol overwinte ren momenteel ongeveer 40,000 buitenlanders. Nederland staat, volgens een schatting van de heer Maat, na de Verenigde Staten en West-Duitsland nu al op een sjie- ke derde plaats. Hij voegt eraan toe: „Er is sprake van een zeer felle concurrentie, langs deze kust zijn acht Nederlandse reisbureaus actief, die elkaar behoorlijk vlie gen afvangen. Ik geloof, dat de kleintjes gauw zullen moeten af haken." Airtour-Nespanda bracht het in 1970 tot bijna 125.000 toe risten. „Normaal waren maanden als november, januari en februari voor ons zware verliesmaanden." aldus Wim Maat. ..Nu de over winteringen plotseling zo in trek zijn gekomen, zal de stroom van toeristen wel het hele jaar blij ven aanhouden Vijf jaar geleden was in Torre molinos nog 75 pet van alle hotels in de wintertijd ijskoud gesloten Restaurants bleven dicht, nachtclubs en souvenirwinkeltjes stonden op een laag pitje. Torre molinos hield winterslaap. Daar is nu geen sprake meer van. Tot diep in de nacht heerst er overal vertier, de bloemenstalleljes doen goede zaken, de terrasjes zitten gezellig vol. Alles ademt een soort ..Valkenburgse" sfeer. Daar bij neemtmen de vuilnis op het slrand (overblijfselen van de zo mermaanden). de afwezigheid van grootse publieke evenementen en het continue geraas rondom de gi gantische bouwputten graag op de koop toe. Wie rust zoekt, kan die nu nog vinden. Over drie maanden zeker niet meer. Als het echte toeristenlegioen eenmaal met zijn invasie begon nen is, breekt rondom Torremoli nos de hel los. Vorig jaar landden er dagelijks gemiddeld 85 vlieg tuigen op de internationale lucht haven vap. Malaga, die drie jaar geleden nog de proporties had van een airstrip. Nu worden de eerste Jumbo-jets verwacht. Eveneens vorig jaar telde men een dagelijks verkeer van 35.000(1) voertuigen tussen Torre molinos en net nabijgelegen Ma laga. In totaal kwamen er zon slordige twee miljoen buitenlan ders voor kortere of langere tijd Toename De Amerikaanse trek moet nog beginnen. Eén reisbureau heeft alvast alle plannenmakers in pa niek gebracht met de aankondi ging. dal het met ingang van april 1000 toeristen per week di rect van Chicago naar Malaga zal gaan vervoeren. De eerste 45.000 plaatsen zijn al volgeboekt! En er wordt zeer grote haast betracht bij de bouw van bijvoor beeld het speciaal voor Duitsers bestemde „Wohnzentrum" Los Manantiales. midden in Torremo linos. dat uil drie torens van elk 18 verdiepingen zal bestaan en daarmee het hoogste bouwwerk van de regio moet worden. De Costa del Sol begint een van de meest aantrekkelijke investe- Nespandaboss Wim Maat: „Nederland staat op een sjieke derde plaats". ringsgebieden ter wereld te wor den. Er wordt keihard, business like op de toekomst gegokt. Met als uitgangspunt het feit, dat er binnen een straal van 2500 kilo meter alleen af 250 miljoen men sen wonen, die als potentiële klanten kunnen worden be schouwd. Daarbij vallen een paar duizend vaderlandse „Dreestrek kers" natuurlijk in hel niet maar alle beetjes baten. Bijsloffen Wie in deze „slappe" maanden Torremolinos bezoekt, slaat al achterover van de toeristische be drijvigheid. Eigenlijk lopen al die buitenlanders maar een beetje in de weg tussen de zandauto's, bulldozers en cementwagens. die het straatbeeld beheersen. Bij winterse temperaturen tussen 15 en 20 graden is het er voor een Nederlander van de koude grond best vol te houden, in elk geval beter dan thuis. Torremolinos moge dan een buikbestemming zijn geworden, de waan van een exclusieve rust in een altijd aan genaam klimaatje is zelfs voor een prijsbewuste AOW'er niet gauw overbetaald. Het is meestal de gezegende ei genschap van deze mensen, dat zij niet hoognodig achter allerlei facades moeten kijken. Torremo linos is één grote facade, zo niet één grote farce. De heimwee wek kende sneeuwtoppen van de Sier ra Nevada en de zwoele branding van de Middellandse Zee doen daar niets aan af. „Komt u óók al om zo n onsympathiek stukje over Torremolinos te schrijven?", vroeg een angstige reisleider bij aankomst op het vliegveld. Hij kan gerustgesteld zijn: he» is niet mijn bedoeling. Wie hier (zelfs in zijn vierde jeugd) het paradijs- op-aarde gevonden meent te heb ben, is te benijden. Ik torn daar niet aan Maar ik wil hel wel een beetje relativeren. Niet, om dat ik in die paar dagen geen zon over de Cosla del Sol heb zien schijnen en driemaal een nat pak haalde in een stortbui. Maar om dat er aan deze massale toeris- tentrek (die wij met een al te eufemistische term sociaal toeris me gedoopt hebben) ook scha duwkanten zitten, die men eer lijkheidshalve niet goed behoeft te praten. Een appartementje in Torremolinos is prachtig, maar flatneurose kun je thuis ook krij- Het Regionaal toeristenbureau voor de Veluwe heeft een voortreffelijke inventarisatielijst gepubliceerd van alle campings, bungalows en vakantieoorden op de Veluwe. Aan deze uitgaven is ook een bezettingsinformatiedienst gekoppeld. Uit een onderzoek is namelijk gebleken, dat vele Nederlanders de harde noodzaak om bar vroeg te reserveren ervaren als een vroegtijdige en spijtige beperking van hun keuzemogelijkheid. Men hoopt op de Veluwe nu met de informatiedienst snel en efficiënt tegemoet te kunnen komen aan de wensen van de aspirant- vakantiegangers. De brochure, di i?i een oplaag vai\ 100.000 exemplaren verspreid wordt (verkrijgbaar bij alle VVV- kantoren) kost 1 gulden en alle diensten, die daarna verleend worden door het Regionaal toeristenbureau voor de Veluwe zijn geheel gratis. Men behoeft slechts hel telefoonnummer te draaien van het contactadres in het gebied, waar men zijn vakantie denkt door te brengen. Daar zegt men u onmiddellijk, welke accommodaties nog beschikbaar zijn. Met behulp van de gids kan men dan zelf tot reservering overgaan. Bureau Zweden N.V. in Amsterdam 020-237341heeft eer speciaal programma uitgebracht voor 15-daagse vliegvakanties naar Are en Kali in Jamtlandhet meren- er, bergendistrict t'an Zweden. Een arrangement op basis van verblijf in een originele Zweedse stuga met eigen verzorging komt op 470 gulden per persoon. Hierbij krijgt men ook nog een waardecoupon van 75 gulden, inwisselbaar voor excursies, restaurantmaaltijden etc. Het duurste arrangement kost voor verblijf in een 2- persoons hotelkamer met bad en volledig pension 1020 gulden per persoon, in Are en Kali is volop gelegenheid deel te nemen aan hen gelexcursies, kanobaren, bergbeklimmingen, bezoeken aan Lappennederzettingen en picnics bij open vuren. De ANWB gaat in 1971 weer een Noorwegen. Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, Joegoslavië, Duitsland en Frankrijk. Daarnaast is er ook een standplaatsen-reizenpakket, waarbij men langere tijd op één plaats vertoeft. Hier heeft men di keuze uit Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Hongarije. Om u een idee van de prijzen te geven: er is een 18-daagse rondreis door Hongarije vanaf 430 gulden waarbij inbegrepen 12 dagen half pension m Boedapest en de provinciesteden, 5 dagen rol pension aan het Bolatonmeer. per auto 100 liter gratis superbenzine en een gratis drankje bij aankomst in elk hotel In het hoogseizoen van 5 juli tot en met 30 augustus is deze prijs 510 gulden. Inlichtingen bij de ANWB. Wassenaarseweg 220 in Den Haag. Uitzicht op Oetz P en O-Lines. 's werelds grootste reder met onder meer een passagiersvloot van negen schepen, zal volgend jaar een tiende hypermodern cruiseschip van 15000 ton aan haar vloot toevoegen. Het schip, bestemd Mocht u tot de gelukkigen beho ren, die vakantie kunnen vieren in het vóór- en naseizoen, dan hebben de toeristische heren van Oetz in het schilderachtige Oostenrijkse Oetztal voor u een plezierige verrassing: de hele voor korte cruises, wordt momenteel in Italië gebouwd en heeft een accommodatie voor 750 passagiers. Zij vinden aan boord alle moderne komfort: hutten met toilet, bad of douche, zwembaden, winkels, een gymnastiekzaal, een ballroom, een bioscoop met 200 zitplaatsen, een nachtclub en een sauna annex massageafdeling. Een ander schip van P en O, de maand mei en de hele maand september kunt u daar zeven dagen ein kamer met ontbijt krijgen voor nog geen 45 gulden. Kom daar eens om bij een ander. Wilt u vol pension dan betaalt u tussen de 117 en 130 gulden. Ook neen geld. als u weet. dat de Oostenrijkers niet krenterig zijn met de maaltijden. Voor dat bedrag krijgt u ook nop vrije toegang tot het verwarmde vijfmaal vanuit Amsterdam vertrekken voor een Europese zwerftocht. De eerste twee reizen zijn reeds nagenoeg volgeboekt... voor de onvermijdelijke, folkloristische Tiroleravond. Oetz beschikt verder over kegelbanen en een minigolfbaan. -t j. ,v Oetz - Golfbaan

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17