VERKIEZINGEN VOLGENDE WEEK IN INDIA Directeur pater kiewe: 'liever een kameeldrijver, die dia's te koop aanbiedt" h. landstichting nijmegen past zich aan INDIRA GANDHI VOL ZELFVERTROUWEN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1971 NIJMEGEN We zijn even van het uitgestorven dorp Nazareth naar het paleis van Pontius Pilatus in Jeruzalem gekuierd. Binnendoor ging dat in acht minuten. Onderweg liepen we tegen een af bladderende bedelaar op. die al van 1932 op het zelfde hoekje zat. In zijn geopende hand stond oud regenwater. De lijfwacht van landvoogd P. P., witte Romeinse bodybuilders bij de deftige paleisingang, was eigenlijk een stel manke oorlogsinvaliden: verschillende légionairs konden slechts ter been blijven dank zij een extra houten poot onder hun achterste sinds de hele garde vorig jaar zomer tegen de plavuizen was gesmeten door een onbe kende vandaal. In het Sanhedrin, achter een doods Oosters winkel straatje, zaten de vuige hogepriesters en schrift geleerden met hun mond vol tanden tussen de ei keblaren anno 197071. En in de Hof van Olijven sprak de levende tuin man, wijzend op een kluitje groen-udtgeslagen, slapende apostelen: „Nou heb ik die kerels al een paar keer flink aange- Pater Kiewe de directeur van de Heilige Landstichtin g voor het gerechtsgebouw van Pontius Pil pord, maar ze willen maar niet wakker wor den, meneer". De Calvarieberg: een „natuurgetrouwe" kopie van h et echte exemplaar in het Heilige Land. :ingskar tel. 0! temenl „Bijbels Openluchtmuseum" van de Heilige indstichting in Groesbeek (Nijmegen) houdt winterslaap. 'iJinds oktober zijn de poorten dicht, in mei gaan ze weer het publiek. „Het is nog altijd een stevige '-Pekpleister", verklaart directeur pater Bernard Kiewe 7), montfortaan. Vorig seizoen kwamen er rond de itigduizend mensen een kijkje nemen in dit bijbelbos van ijfenveertig hectare, waar men een zo natuurgetrouw Dogelijke entourage heeft gecreëerd rondom de voornaamste :beurtenissen uit het leven van Jezus Christus. Men kan verschillend over oordelen. Een exegetisch Madurodam. a laatste vaste burcht" uit ons rijke roomse leven, ardlopers binnen de katholieke vernieuwingsarena hebben geen moeite mee. Voor hen is dit gecomprimeerde stuk lamaak-Judea een anachronisme. Zonde van zo'n prachtig looiend natuurbos. laten ze er een pretpark van makenl upermarkt gater Bernard Kiewe kan daar wel inkomen. Hij memoreert, at op 28 februari 1911 de Heilige Landstichting notarieel 'erd opgericht (reden tot dit artikel) op initiatief van de /aalwijkse kapelaan A. Suys. „Wat die man voor ogen lond, was echt het einde. Hij wou er een supermarkt voor edevaarten van maken. Er was zelfs een station in roesbeek gepland met een enorm pelgrimshotel I Kennelijk ebben ze toen honderdduizenden mensen per jaar erwacht. Je kunt daar. nu om lachen, maar we moeten het Btuurlijk zien in de proporties van die tijd. Het devotionele Hotel l#ven was heel anders dan tegenwoordig". len begon, helemaal bezield van dat kolossale ideaal, aan bouw van de tweetorige Cenakelkerk, die in 1915 werd jezegend. Dat was niet genoeg, vooral de Mariadevotie hoog mogelijk worden opgevoerd. Dus zou er, als >n op het grootse werk, ook een basiliek met liefst vier moeten verrijzen. Men is nooit verder gekomen de reusachtige absis en nu ligt deze „Unvollendete" als zielige bouwval weggemoffeld buiten de normale •imsroutes. Pater Kiewe: ,,Zo zie je, hoe deze mensen dat hadden voorgesteld. Ik wil van het stuk dat er nu euwe entree maken. Met een leuk dakterras", lat de Heilige Landstichting vrij spoedig (rond 1925) de chting van een miniatuur-Palestina uitging, kwam vooral oor de inzet van de montfortaner pater Eyckelaar. Kapelaan Suys en collega's hadden zich meer willen eperken tot een bos, waarin men de Heilige Familie kon itmoeten in bijbelse sfeer. Dat was voor die jaren al erg hokkend". Eyckelaar zorgde ervoor, dat het gelovig ójkvolk ook een stuk algemene informatie onder het roesbeekse loofhout werd geboden. Ingrediënten als de ifbHi erberg-waarin-voor-hen-geen-plaats-was, de stal van de U eboorte, het rustieke beekdal van Transkedron, de Calvarieberg en de graftombe met de opzij gerolde steen op de juiste plaatsen verlucht met betonnen leelden geloof sverdiepende excursieobjecten voor lariacongregaties, Schaepmannfans en misdienaarsclubjes. sa/of 1851 Opengooien n grote trekken is de H. Landstichting tot op de dag van »andaag zo gebleven. Tot 1940 werd er onverdroten büge- •ouwd en aangevuld, zodat men nu een elftal nagemaakte Heilige Plaatsen" op het terrein kan bezoeken. Volwasse nen f 1.50, kinderen 75 cent, groepsreductie mogelijk. Cot vorig seizoen waren er op vaste uren rondtochten onder iding van een pater montfortaan. „Zo'n trip duurde dan ie uur", aldus de directeur. „We zijn er nu van afgestapt, Kant de mensen willen liever hun eigen tempo bepalen en elf kunnen kiezen, wat ze willen zien. Ik vind dat prachtig, o'n heel huisgezin, de flessen frisdrank steken er aan alle anten uit". let is de bedoeling, dat de zaak („in een meerjarenplan, ant het is kostbaar") geleidelijk wordt opengegooid, 'ater Kiewe: „Wij zien niet zoveel meer in deze realistische itbeelding van een klein aantal bijbelverhalen. De Heilige "amilie en de directe behandeling van leven en lijden van Christus gaan we loslaten, ook al omdat de hele benadering Oude en Nieuwe Testament anders is geworden. Het Museum wordt ingrijpend geherstructureerd. Ons nieuwe oei is het geven van een stuk algemene informatie. Niet de 'ijbel zelf in materie omzetten, maar een idee geven van de eefwereld en de mensengemeenschap waarin dit belangrijke ontstaan". tot betekent onder andere, dat er opruiming gehouden gaat worden. „Als in mei het nieuwe seizoen begint, zult u heel wat beelden niet meer tegenkomen, voorspelt pater Kiewe. Geen kerstgroep meer in de grot van de herders, weg met de Romeinse oorlogsinvaliden en de gespleten schriftgeleerden. De apostelen in de Hof van Olijven, die nog geen drie uur konden waken, gaan ook al de laan uit. En een Lijvige kapel („nooit in gebruik geweest"), die in degelijker tijden tussen de bebouwing van het Nazarethachtige dorp werd geplant, wordt nog deze maand afgebroken. Wat ervoor in de plaats komt? „Neem nou zo'n herberg, die was VToeger dicht. Nu gaan we hem helemaal inrichten met bedmatjes en oliepitjes en meubilair. Ik zou het liefst allemaal echte spullen hier neerzetten, maar dan ben je ze binnen een dag kwijt". Andere voorbeelden: de directie denkt aan een kudde echte schapen („jammer, dat een herder zo duur is"), een oosters galerijtje met open winkeltjes, allerlei dieren. In Turkije kon pater Kiewe ezels krijgen voor zeventig gulden, hier niet beneden de prijs van vijfhonderd. Een kameel kostte ginds zevenhonderd gulden, terwijl een Nederlandse importeur er minstens drieduizend voor vraagt". Toch laat hij zijn plannen niet varen. „De sfeer wordt meteen veel levendiger, als de mensen opeens een kameeldrijver tegenkomen. Laat zo'n man dan dia's of prentbriefkaarten te koop aanbieden. Dat zie je nu in Palestina ook". Hij was er al een keer of acht, ook in testamentische gebieden van Syrië, Jordanië en Turkije. De laatste keer sleepte pater Kiewe een complete bedoeïenentent mee naar huis. „Die wordt deze zomer hier opgezet, een geweldig ding. Zoiets past goed in het nieuwe concept, want het bijbelse volk is een trekkend volk geweest". De bezoekers zullen dan ook een pottenbakker bezig kunnen zien, gereedschappen uit vroeger tijden kunnen bezichtigen enz. De Calvarieberg komt dan buiten de route te vallen, terwijl een onderdeel als de Hof van Olijven niet meer primair de plaats is, waar ze Christus gevangen namen, maar een voorbeeld van hoe de joden in vroeger tijden zo'n aanplant verkavelden en verzorgden. Letterlijk De Heilige Landstichting slaat dus nieuwe wegen in. Het werkteam van de Katholieke Bijbelstichting, ook in Groes beek gehuisvest, is erbij ingeschakeld. Zoals het nu is, is het een wereldunicum. Pater Kiewe: „We hebben goed kunnen merken, dat de mensen de laatste jaren schrik hebben voor een reis naar Israël. Dan komen ze liever hier naar toe. Vooral de Amerikanen en de Zweden zijn altijd razend enthousiast, als ze dit zien. En we hebben al verzoeken om inlichtingen gehad uit Zuid-Afrika, waar ze ook zoiets willen gaan oprichten". Dat alles heeft de stichting, die tot voor enkele jaren „geschraagd" werd door het Nederlands episcopaat (nu ressorteert ze onder het bisdom Den Bosch), er niet van weerhouden om deze „parareligieuze Efteling" op de helling te zetten en een nieuwe inhoud te geven. „Ik ben er blij om, dat het kan", erkent pater Kiewe, „want op het laatst ging je je toch wel afvragen, in hoeverre het publiek zichzelf niet misleidde. Je had mensen, die de afstand tussen de herberg en de grot van Bethlehem gingen meten. Dat dachten ze hier exact aan de weet te kunnen komen. Zo letterlijk namen ze het allemaal!" Hij vindt het een gelukkig verschijnsel, dat in onderwijskringen een behoorlijke belangstelling voor het museum bestaat. Scholen kunnen algemeen bijbelmateriaal aanvragen als voorbereiding op een uitstapje naar dit „Heilig Land". Ook het gebruik van cassettefoons en verklarende teksten in de gebouwen op het terrein moeten ertoe bijdragen, dat de bezoekers („neen, geen pelgrims") straks al dolend door de Groesbeekse heuvelen van Juda enig idee krijgen van het sociaal milieu, waarin de mens Jezus Christus leefde. Niet méér. Met een fles frisdrank op zak gaat dat best. In de jaren van kapelaan Suys zou het een profanatie zijn geweest. En een expo over ontwikkelingshulp, aanstaande seizoen gepland, zou al evenmin gepast hebben. Maar directeur Kiewe redeneert: „Waarom niet? De barmhartige Samaritaan heeft die arme vent toch ook niet langs de weg laten liggen!" Een doordenkertje, dat die andere benadering goed typeert. Hij treurt derhalve niet om het verwijderen van slapende apostelen in Gethsemane en de manke bodyguard van landvoogd P. Pilatus. Hij is realist („ja, we zullen straks echt wel subsidie moeten gaan vragen ergens"), hij ziet meer brood in een kameeldrijver met leuke dia's dan in een kitscherig uitgebeelde val van Christus onder het kruis in mozaïek, hoe stichtend dit ook ooit geweest moge zijn. De Heilige Landstichting vindt zichzelf geen aflopende zaak. Groesbeek, al heeft het zün pelgrimsstation nimmer gekregen zal er heus wel bü blijven varen. Met zijn eet- gelegenheden als „Sionshof", met zjjn Jericbolaan. De exegetische doorbraak, die voor de deur staat, kan het openluchtmuseum alleen maar interessanter maken. De bijbelse sfeer blijft. Je mag erbij recreëren en trimmen. Zo'n quasi-oosters dorp, met straatjes van Zuidllmburgse keistenen, geeft tóch een aardig beeld. Hoe bekrompen ook. Als de kitsch er maar uitgaat, zoals pater Bernard Kiewe wil. Nergens ter wereld vindt men dit. voorlopig. Van Nazareth naar Jeruzalem, binnendoor, in acht minuten. Zelfs niet in het echte Israël! JAN DERIX (Van onze correspondent Patrick Keatly) „De wezenlijke kracht van een land berust in wat het zelf kan volbrengen en niet in toot het van andere landen kan lenen". (Indira Gandhi) De stijlvolle aristocratische dame van 54 jaar die op het ogenlik haar partij naar de komende algemene verkiezin gen in India (1 tot 10 maart) leidt, is vol zelfvertrouwen: niet alleen voor haar land maar ook voor haar zelf persoonlijk. Het is een geestelijke houding die onmiddellijk eerbied af dwingt bij de gewone kiezer in de campagne die nu gaat beginnen. Het is een houding ook die haar best wel eens de absolute meerderheid zou kunnen opleveren die ze wil heb- De woorden van mevrouw Gandhi die ik aan het begin aangehaald heb, stonden gedrukt op een aantrekkelijk driehoekig affiche in de wachtkamer in een van de ministeries van New Delhi. Dit reclamebiljet komt men re gelmatig tegen als men de ronde doet in de Indiase parlementsgebouwen. Overal in de regeringskantoren, de bedrijven van Bombay tot Calcutta, van Kerala tot Kashmir ontmoet je ze. De tekst ervan geeft ook een treffende typering van deze krachtige persoon lijkheid die waarschijnlijk zal terug keren als minister-president van India. Wat de honderden miljoenen mensen van 's werelds grootste parlementaire democratie bovenal wensen, is een re gering die sterk is, zelfvertrouwen heeft en stabiel is. Ze hebben genoeg van de politieke koehandel die begon met de dood van Nehroe in 1965. Nu het parlement ontbonden ls en de verkie zingen op handen zijn wordt één ding er bij de man in de straat inge pompt; dat het premier Gandhi zelf was die 't initiatief tot de verkiezingen nam. Wat zij van het Indiase volk ver langt is een duidelijke meerderheid voor haar nieuwe Congres Partij, waar mee ze ongestoord door politieke goochelaars het land wil besturen. Zal zij het halen? Dit is het brand punt in de Indiase politiek. De rege rende Congrespartij viel 18 maanden geleden uit elkaar. Daarmee kwam een einde aan een tijdperk van poli tieke eenstemmigheid dat in de roem ruchte dagen van 1930 begonnen was, toen Jëwaharlal Nehroe de nationale onafhankelijkheidsbeweging tot een duidelijk te herkennen politieke be weging omsmeedde. De ouderen van het congresapparaat die door Indira Gandhi gebrandmerkt werden als de „syndicaten" werden aan hun politie ke lot overgelaten. Toen de bom een maal gebarsten was bleek dat slechts eenvijfde van de partij Morarji Desai in zijn „Oude Congres Partij", zoals de afscheidingsbeweging genoemd werd, gevolgd was. TOELAGEN AAN PRINSEN Vorig jaar december trachtte premier Gandhi door een wetsvoorstel een ein de te maken aan de uitbetaling uit de schatkist van toelagen aan Indiase prinsen. Toen het voorstel de Kamer meerderheid niet haalde, besloot zij de volksvertegenwoordiging te ontbinden en het volk opnieuw naar zijn keuze te vragen. Het is mogelijk dat Zij dit voorstel juist om die reden in de volksvertegenwoordiging bracht. Zij had een politieke frustratie nodig om haar voorstel tot ontbinding van de Kamer redelijker te kunnen motive- In gesprekken die ik met behulp van een tolk met Indiërs had in de bazars van Ch.mdhi Chowk, kwam steeds weer deze zin naar voren: mevrouw Gandhi zal voor de gewone man zor- De minister-president begon haar ver kiezingscampagne in Ram Lila in New Delhi, Het was een schoolvoor beeld van hoe je een groot publiek op de beste wijze een smeekbede kunt laten inwilligen. Uit angst voor haar verbluffende bespraaktheid schijnen tegenstanders die zich in een alliantie verenigd hebben, mevrouw Gondhi vooralsnog te mijden. In haar open baar optreden tijdens de massabijeen komst waren er trekken die deden denken aan Willy Brandt of aan de overleden leider van do Britse socialis ten, Hugh Gaitskell. Terwijl zij vanaf haar platform over de uitgestrekte menigte heen keek had ze duidelijk iets weg van de intellectueel. Maar er was nog iets meer; iets dat je tegen komt bij de patriciër die zich tot de democratie bekeerd heeft. Zij sprak met een volkomen zelfvertrouwen en natuurlijk gezag. Ik pijnigde mezelf met de vraag waar ik dit eerder gezien had. Langzaam kwam het: Franklin Delano Roosevelt. Wat zich daar in Ram Lila afspeelde, was de pure herhaling van de techniek van Franklin Delano Roosevelt. Compleet met de klassieke Rooseveltaanval op de „economische royalisten". Mevrouw Gandhi schilderde haar tegenstanders in de alliantie, waaraan deelnemen de Oude Congres Partij, de Swatantra, de Jha Sangn en andere groepen, of als een duivelscombinatie die de belangen van de grote zakenwereld en de ma- haradja's vertegenwoordigen. „Voor ons betekenen fundamentele burgerrechten niet het toestaan van ontheffing van waterbelasting aan prinsen en de 21 saluutschoten waar mee deze mensen begroet worden, of het reserveren van toelagen voor een geprivilegieerden, maar onderwijs voor iedereen en het recht voor ieder een op een eigen bestaan. De Nieuwe Congrespartij stelt zich tot doel de economische basis voor iedereen te verbreden, tot iedereen krijgt wat hij nodig heeft. Net zolang tot India vrij is van economische sociale en politie ke uitbuiting". Op een onbevooroordeelde ziel wekte zij met haar verhalen de indruk alsof het deze economische royalisten zijn en niet haar eigen Congrespartij die het land de afgelopen 24 jaar be stuurd heeft. Haar weerwoord daarop zou waarschijnlijk luiden dat dat de schuld van de syndicaten is. Haar hoon voor de aanhangers van de syndicaten viel bij het publiek te Ram Lila duidelijk in goede aarde: „De syndicaten bestaat uit een stelletje ouwelui die tegen verandering zijn" INDIA VAN MORGEN De oproep die in haar woorden schuil gaan is gericht aan de órouwen en de jongeren: „Om zich te laten gelden en het pad der vooruitgang te kiezen, zodat India zich de jeugd van deze generatie zal herinneren als de bur gers die hun land de glorie en de vooruitgang gebracht hebben". Toen ze sprak over „onze droom van het India van morgen" en dit in verband bracht met de huidige jeugd, had het een van die vaderlijke Roose- veltslagzinnen kunnen zijn. „Deze generatie heeft een afspraak met de toekomst". Mevrouw Gandhi kreeg luid applaus. De laatste oproep die de premier deed had betrekking op „een economische wonder" en dat de gewone mens in de straat eens in staat zal stellen de vruchten van de onafhankelijkheid te proeven". Tot slot verzocht mevrouw Gandhi om een bijdrage in de partij kas om de verkiezingscampagne te kunnen betalen. Onderweg naar Ram Lila vertelde zij, hadden taxichauffeur en riksjalopers haar aangehouden om ook wat in de pot te storten „Op deze wijze zamelen wij onze verkiezingspot in. Van de gewone man".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13