Bisschoppen van Nederland: „Het staat ons mensen niet vrij naar eigen goeddunken over het ongeboren leven te beschikken' "lub- en buurthuizen rekenen op subsidie Acties tegen anglikanen Spaanse Kerk wil vrij zijn Op loonexplosie volgt zeker prijsuitbarsting Directeur Jaarbeurs ongerust RUARI IJDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA Evenals in andere landen is er ook in 9 land een discussie gaande over de problematiek van de abortus provocatus. Deze discussie vraagt via de communica- iemedia de aandacht van Iedere burger, iedere christen. De kwestie van de abortus provocatus is één vin die proble- matieken. die vroeger 6lMtiis in een be trekkelijk kleine kring van deskundigen betrokkenen besproken werden, maar nu in een veel bredere en publieke belangstelling staan. Deze belangstelling is positief te waarderen, niet alleen omdat hierdoor een dieper begrip kan groeien - een nood waarin medemensen onder kunnen geraken, maar vooral ook om dat op dit gebied de menselijkheid van ze huidige en toekomstige samenleving het geding is. Daarmee zijn alle mensen, en vooral dege nen die beroepshalve met het probleem de abortus provocatus worden gecon fronteerd, voor hun verantwoordelijkheid gesteld. Het fundament voor deze verant woordelijkheid ligt in de eerbied en de zorg die wij aan ieder menselijk leven verschuldigd zijn, een eerbied waartoe christenen op bijzondere wijze geroepen worden door hun geloof in schepping en verlossing. Het is een taak van iedere christen de waarde van het menselijk le- met woord en daad te verkondigen. Dit geldt voor alle terreinen, waarop men selijk leven geweld wordt aangedaan of mensenlevens met vernietiging worden be dreigd. De eerbied voor het leven vraagt de uitbanning van de roekeloosheid in het verkeer, van de doodstraf, van de oorlog, van gewelddadige sociale en poli tieke verhoudingen. Deze eerbied voor het leven moet ook het uitgangspunt zijn bij de benadering van het abortus-vraagstuk. Hierbij willen wij helpen met de volgende overwegingen. Wij kunnen uiteraard geen concrete oplos singen aangeven voor de altijd weer wis selende nood in afzonderlijke gevallen. Het gaat ons in de eerste plaats om de verkon diging van die houding ten opzichte van het ongeboren menselijk leven, zonder elke naar onze overtuiging persoonlijke gevallen niet op menswaardige wijze kun- >n worden opgelost. II Het gaat ons om de kern van de christelijke traditie in het licht van de Blijde Boodschap van Jezus Christus. Deze bestaat juist in de belijdenis van de unieke aarde van ieder mens, in welke toestand an geringheid of ontluistering of in welk stadium van ontwikkeling hij zich ook mag bevinden. In de geschiedenis is bij gebrek aan we tenschappelijke kennis het ongeboren le- in zijn verschillende stadia op ver schillende wijze gewaardeerd. Volgens de huidige stand van de wetenschap moeten nu aanvaarden, dat, wanneer de vraag abortus zich stelt, dus wanneer er zwangerschap is geconstateerd, er in de moederschoot nieuw individueel leven aanwezig is, een leven dat wezenlijk ver schilt van het eigen lichamelijk leven van de moeder, hoezeer het daarvan voorlopig ook afhankelijk blijft, een leven dat in zich alle mogelijkheden heeft om verder uit te groeien tot een menselijke persoon, gaaf of gebrekkig. Daarom vraagt het leven in de moeder schoot om door ons te worden opgenomen in de gemeenschap van mensen. Het bevat i- alle betrokkenen de, opgave het te vaarden, het naar vermogen te behou- en te behoeden, opdat het uit kan groeien tot een volwassen menselijk per- - soon. Het vraagt om een fundamenteel „ja" van onze kant. Een weerspiegeling van deze opgave is terug te vinden in hetgeen door de gemeenschap in wet en recht is neergelegd, het feit nl. dat niet alleen aan geboren leven, maar ook aan het ongebo- leven bescherming van het recht ver leend wordt. III Veel teksten in de Heilige Schrift spreken over het menselijk leven in de moederschoot. Deze teksten zijn uiteraard niet neergeschreven in een direct verband met de huidige problematiek. Dit sluit echter niet uit dat zij voor ons de weg kunnen wijzen. Zij drukken de zeer diepe menselijke ervaring uit dat zwangerschap van een vrouw leidt tot de geboorte van een kind. Deze ervaring hebben de schrij vers van het Oude en Nieuwe Testament gebruikt om uitdrukking te geven aan hun geloof dat de mens gedurende heel zijn leven geheel en al afhankelijk is van de Schepper en tot in alle vezels van zijn wezen geroepen wordt door zijn God. Deze algehele heerschappij van Gods liefde over de mens drukten onze vaderen in het geloof uit door ieder stadium van het menselijk leven te situeren in het licht van Gods Voorzienigheid, ook het onzicht bare en vormloze begin ervan. Wanneer de Heilige Schrift de persoonlijke waardig heid van de volwassen mens, die door God op persoonlijke wijze wordt geschapen en geroepen, wil beschrijven, grijpt zij vanuit de menselijke ervaring spontaan terug naar het allereerste begin daarvan in de moederschoot. Het gelovige inzicht in de onvervangbare waarde van. ieder mensen kind roept vanzelf de schroomvolle eerbied op ook voor het ongeboren leven. Zo moeten ook wij het ongeboren mense lijk leven waarderen in het licht van het V Hiermede wordt niet ontkend dat er zich gevallen kunnen voordoen waarin mensen geplaatst worden voor de onont koombare keuze tussen de menselijke toe komst van het éne leven en die van het andere leven, conflictsituaties derhalve waarbij noodgedwongen hun beslissing voor één van beide levens behoud betekent en tengevolge daarvan voor het andere beëindiging. De kerk heeft het bestaan van dergelijke situaties nooit ontkend. Altijd zal overwogen moeten worden dat alle menselijk leven en dus ook het ongeboren leven voor ons de opgave inhoudt het een menselijke toekomst te verzekeren en dat liet mensen niet vrij staat naar eigen wens zich door abortus provocatus van deze opgave te ontdoen. De toekomstverwach ting voor het leven in de moederschoot wordt mede bepaald door de huidige en toekomstige inzet van alle betrokkenen voor dit leven. VI Onze medemensen zijn ons toever trouwd, of wij het willen of niet. Iedere mens die ons leven binnentreedt brengt voor ons nieuwe opgave met zich mee, of hij welkom is of niet. Des temeer geldt dit volgens het evangelie voor iedere mens, die op bijzondere wijze op onze zorg en hulp is aangewezen: de gast, de vreemde, de lijdende, de misdeelde en de weerloze mens. Sinds de eerste eeuwen heeft het evangelisch gebod om onze zorg te wijden vooral aan de hulpbehoevende medemens, met name ook het kind, de christelijke gaan en tot het begeleiden van de feitelij ke ongewenste zwangerschappen. Vrouwen in nood moeten met respect wor den tegemoet getreden en hebben een mo reel recht op onze hulp. VIII Het is onze taak in deze samenleving bij alle generaties het besef levend te houden, dat sexuele omgang verantwoor delijkheid vraagt, een verantwoordelijk heid tussen man en vrouw onderling, ten opzichte van een eventuele verwekking van nieuw leven en daarom ook ten op zichte van de gemeenschap waarin wij Dit houdt ook in de plicht een ongewenste zwangerschap te voorkomen. Daar waar een zwangerschap op goede gronden min der gewenst of niet gewenst is, dient er gezocht te worden naar een in geweten verantwoorde geboorteregeling. Hiertoe is deskundige voorlichting nodig. De nood van de vrouw met een ongewen ste zwangerschap wordt vaak in hoge ma te bepaald door bestaande sociale vooroor delen en door de te verwachten reacties van de man, ouders, familieleden of andere betrokkenen. Deze kunnen haar eenzaam heid en onmacht vergroten en haar soms zelfs tot wanhoop brengen. Het is een christelijke opgave dergelijke onmenselijke vooroordelen in onze samenleving af te breken en te vervangen door begrip, zo nodig vergeving en in ieder geval door daadwerkelijke hulp. In dit verband willen wij er echter ook op X In verband met de problematiek van de ongewenste zwangerschap willen wij niet nalaten de adoptie als mogelijkheid onder de aandacht te brengen. Wij weten dat de adoptie niet in alle gevallen een reële uitweg biedt. Maar wij zouden het betreu ren, wanneer de adoptie als een mogelijke oplossing gebagatelliseerd zou worden. De ervaring leert dat adoptie in vele gevallen leidt tot voldoening en geluk van de be trokkenen. XI De gelovige heeft bij dit alles nog een eigen taak. Het gaat erom de kracht van het geloof in Gods genade een kans te geven, daar waar menselijke krachten aan zichzelf overgelaten het dreigen te bege ven. Waar de wens om een zwangerschap te beëindigen wordt ingegeven door twijfel van de vrouw aan zichzelf, dient de gelo vige te helpen om de twijfelende te beves tigen en haar haar zelfvertrouwen terug te schenken. Waar zij wordt ingegeven door de angst voor een onzekere toekomst, dient de gelovige metterdaad te getuigen voor de hoop op de toekomst. Waar deze wens wordt ingegeven door het gevoel in de steek gelaten te zijn, dient de gelovige menselijk nabij te zijn. Daarbij mag en moet ook de christelijke visie op een mogelijke zin van het mense lijk lijden ter sprake komen. Bij alle begrip voor de soms onoverkomelijk lij kende moeilijkheden, verbonden aan een ongewenste zwangerschap, mogen wij niet nalaten erop te wijzen dat noodsituaties geloof, dat ons de waarde van iedere geboren en volgroeide mens doet ontdek ken. Het is immers het geheel eigene van een zwangerschap, dat er een mensenkind uit geboren gaat worden, dat met Gods genade en onze hulp uit kan groeien tot een volwassene met een eigen roeping. Het is juist dit perspectief, dat van de ene kant een zwangerschap tot zo'n zwaar probleem kan maken, maar van de andere kant ook de waarde van dit zeer prille stadium van menselijk leven bepaalt IV Naar onze overtuiging kan daarom niemand, ook de zwangere vrouw zelf niet, het beëindigen van een zwangerschap opeisen als de uitvoering van een zedelijk recht. Het praktiseren van hetgeen wel genoemd wordt de „abortus-op-verzoek" kan ons inziens niet in overeenstemming gebracht worden met de verantwoordelijk heid en daarmee met de waardigheid, die ons als mens en als christen, als vrouw of als man is toevertrouwd. Het staat ons mensen niet vrij naar eigen goeddunken over het ongeboren- leven te beschikken, evenmin als wij eigenmachtig mogen be schikken over reeds geboren leven. Hieruit volgt tevens, dat niet ieder motief dat voldoende reden is voor een verantwoorde geboorteregeling tevens een rechtvaardi ging betekent voor een opwekken van abortus. houding ten opzichte van het ongeboren leven mede beïnvloed, dit leven dat voor zijn ontwikkeling nog volledig van onze toewijding afhankelijk is. Een mens is echter nooit ons eigendom of bezit. Ook het jonge kind niet. Het is aan onze zorgen toevertrouwd, maar wij mo gen het niet naar onze eigen hand zetten. Wij moeten het integendeel helpen zijn leven in eigen hand te nemen om op zijn beurt te kunnen zorgen voor iedere mens. die hij op zijn levensweg ontmoet. Het is juist dit perspectief, deze zorg voor een kind, dat toch een eigen persoon is en daarom geroepen is zijn eigen weg te gaan, waardoor een zwangerschap onge wenst kan worden. Maar het is ditzelfde perspectief, dat ons het morele recht ont zegt de hand te slaan aan een leven-in- wording, ook al is het niet geboren, ook al is het niet gewenst. WI Wij beseffen dat wij met deze verkon de oplossing van feitelijke dramatische si tuaties en gewetensconflicten. Immers, het verdedigen van de eerbied voor het leven is daartoe niet voldoende. Wij allen moe ten als verantwoordelijke mensen zowel op maatschappelijk als persoonlijk vlak het onze bijdragen tot het in stand houden van het verantwoordelijkheidsgevoel en het normbesef waardoor het ontstaan van on wenselijke zwangerschap wordt tegenge wijzen, dat het feit zelf van een ongewen ste zwangerschap mede het gevolg kan zijn van nieuw opgekomen sociale vooroor delen, die op jonge mensen een schadelijke druk uitoefenen, zoals de mening, dat men zonder sexuele omgang niet kan uitgroeien tot een volwaardig mens. De overtuiging van de kerk, dat de zin van het sexuele samenleven gewaarborgd is juist in een echte en blijvende levensverbondenheid en dus binnen de huwelijkstrouw, heeft in deze tijd haar waarde geenszins verlo- IX Afwijzing van abortus ontslaat de be trokkenen geenszins van de verplichting om een vrouw in nood op allerlei wijzen te helpen en te begeleiden. Het gaat erom de vrouw te helpen de zwangerschap te aanvaarden en de levensomstandigheden voor moeder en kind zo gunstig mogelijk hun functie in de lichamelijke en geeste- - iijke gezoyflWeïdMóiV "niethét 'VérsCftfJri^é? van de ongewenste zwangerschap te ma ken hebben. Voor een optimale hulp is vaak een intensieve en belangeloze samen werking van deskundigen in teamverband vereist. Deze problemen vragen om een maatschappelijke en coördinerende aanpak en om de verdere ontwikkeling van dienst verlenende instanties op dit gebied. ook in andere gevallen voorkomen. Dit blijkt vooral, indien men een vergelijking maakt met zoveel andere noden waarin een mens kan geraken, vaak door oorza ken die geheel buiten zijn macht liggen en die men op geen enkele wijze fysiek nog ongedaan kan maken. In a'. die gevallen is de mens alleen reeds aan zichzelf verplicht te leren leven met de gegeven situatie. En naarmate hij hierin slaagt zal hij zich als mens en persoon en, in bijzondere zin, als christen ontplooien. Voor de vrouw met een ongewenste zwangerschap geldt deze plicht des te meer omdat de verzaking ervan afgezien nog van mogelijke li chamelijke en psychische schade voor de vrouw zelf tevens het leven zou kosten van het ongeboren kind. Iedere mens in nood moet kunnen rekenen op de hulp van zijn medemensen. Dit geldt in dubbele mate voor de vrouw die door zwanger schap in nood is geraakt. Het gaat daarbij niet om een onmenselijke *■3 verheerlijking van het leed als zodanig: de christen moet alles doen om lijden te Vodrkomen,*'te helpen en te verzachten. Jesus heeft velen genezen, ook tegen de religieuze vooroordelen van zijn tijd in (Joh. 9). De vrijheid waarmee hij op de sabbat tegen de wet in mensen genas, werd voor zijn vijanden zelfs aanleiding tot plannen „om Hem uit de weg te ruimen" (Mc. 3, 6). Wij moeten ons echter hoeden voor de tendens, een bepaalde op vatting van menselijke gaafheid zó abso luut te stellen, dat men geneigd is alle lijden koste wat het kost te doen verdwij nen, desnoods door het doen verdwijnen van het menselijk leven zelf. In een derge lijke mentaliteit wordt de zin van het menselijk leven te veel gelijkgesteld met het vrij-zijn van leed. Daardoor worden de juiste verhoudingen uit het oog verloren. Daardoor wordt mogelijk een* Weg geblok keerd, die wel door het lijden heen gaat maar uiteindelijk leidt naar een dieper menselijk geluk. Jesus heeft in de Hof van Olijven het lijden niet verheerlijkt, maar Hij is ook zijn levensopgave niet ontvlucht. Dit heeft Hem gevoerd naar het kruis, maar daardoor tevens tot zijn eigen ver heerlijking door de hemelse Vader. Zo kan er in het lijden een opgave en daarmee een diepe zin schuilen voor wie zijn on vervreemdbare opdracht, die met de feite lijkheid van het leven zelf is gegeven, weet te aanvaarden. Waar gaafheid en volwaardigheid aan een mensenleven ont breken, moet de christen eraan herinneren dat levensbeëindiging als vlucht niet de ware oplossing is. XII Wij sluiten onze ogen niet voor het feit, dat ook in ons land vele zwanger schappen zonder deskundige hulp opzette lijk worden beëindigd, en voor het feit dat de vraag naar abortus toeneemt. Deze situatie schept niet alleen problemen op het terrein van de lichamelijke en geeste lijke volksgezondheid, maar zij wijst ook op een sociaal probleem inzoverre de hui dige structuur van onze maatschappij het voltooien van een zwangerschap en het grootbrengen van een kind voor vele vrou wen bemoeilijkt. Vooral wijst deze situatie op een geestelijk probleem, dat niet door organisatorische maatregelen kan worden opgelost. Ër ontbreekt iets aan het mense lijk klimaat waarin wij allen leven. In een samenleving, die wel in staat is een be perkt aantal menselijke behoeften op ratio nele wijze te bevredigen, schijnen de zin en de waarde van het leven zelf voor velen duister geworden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat een vrijere toepassing en uitbreiding van op zettelijke .zwangerschapsonderbreking kan gaan fungeren als een excuus voor het vervullen van de eigenlijke opgaven, die onze hedendaagse situatie ons stelt, opga ven die méér eisen, dieper en verder rei ken en uiteindelijk gericht zijn op een menselijker toekomst voor allen. De on middellijke nood in individuele gevallen mag onze ogen niet sluiten, maar moet ze juist openen voor de noodzaak tot verbete ring van de maatschappelijke structuren en het geestelijk klimaat. De kerk heeft tot taak te verkondigen en te beleven dat de mensen ertoe geroepen zijn om in zorg en liefde elkaar nabij te zijn, elkanders draagkracht te verhogen en elkanders lasten te dragen. De verwerke lijking van de noodzakelijke materiële, psychische en sociale voorwaarden is ver eist, opdat eenieder persoonlijk in ge meenschap met anderen zijn volmense- lijke verantwoordelijkheid kan dragen. XUI Het zal u duidelijk zijn dat het niet onze bedoeling is, oude wonden in bepaal de mensenlevens open te balen. Ook «tillen wij niet terneerdrukkende schuldgevoelens oproepen of deze verscherpen, daar waar geloof in Gods vergeving op zijn plaats is, het geloof in Zijn troostende kracht, die telkens weer alles in een mensenleven geheel nieuw kan maken. Het gaat er niet om, mensen te veroordelen, het gaat erom mensen tot vertrouwen in het leven op te wekken en hun hoop te versterken. Het geloof dat God uiteindelijk alle tranen oil mensenogen zal wegwissen, kan voor ons nu reeds een vreugde zijn. Dit geMüftf echter sluit menselijke solidariteit niet uit, maar het sluit die juist in. „Gods maaksel zijn wij, in Christus Jesus geschapen voor goede werken, die God tevoren bereid heeft, opdat wij daarin zouden leven" (Efe- siërs 2, 10). parlementaire redactie) HAAG De subsidiestop in het IzUnswerk zal niet gelden voor het buurthuiswerk. Dat heeft drs. n der Top. directeur bü de Salco (sa- nwerkende landelijke centrale voor 'k-, buurt- en clubhuiswerk), begre- uit contacten met ambtenaren van IM. Het ministerie kampt met meer nvragen om subsidie dan de begroting tagen kan. Voor het algemeen maat- bappelijk werk is al een personeelsstop verbod om nieuwe initiatieven te itplooien afgekondigd. Voor andere rtoren van welzijnswerk worden soort- ZUID-AFRIKA (Van onze correspondent) KAAPSTAD. De grootscheepse euractie van de Zuidafrikaanse politie teen in tientallen gebouwen van >oraanstaande Anglicanen, had onder ndere tot doel belastend materiaal te inden voor de deken van Johannesburg, rench Beytag. De deken werd enige eken geleden gearresteerd. De actie van de geheime politie begon morgens om kwart voor zeven en uurde tot laat in de middag. Tientallen 5>izen, kerken en kantoren van kerke- ike leiders en studentenleiders in Kaap- ad, Durban, Port Elizabeth en Pieter- larltzburg werden doorzocht. De politie ercamelde tijdens de acties stapels docu- ienten die betrekking hebben op de nanciële steun die bloedverwanten van alitieke gevangenen ontvangen. Woord- oerders van de Anglicaanse Kerk be houwen de acties als in het bijzonder P hun Kerk gericht. De Anglicaanse erk in Zuid-Afrika heeft zich in het frieden kritisch opgesteld jegens de Partheidspolitiek. gelijke maatregelen i Voor het club- en buurthuiswerk zul len zulke maatregelen niet gelden. Ook zullen plannen voor nieuwe buurt- of clubhuizen niet afgeremd hoeven te wor den. Clubhuiswerkers van de Salco, de NBV (Nederlandse bond voor sociaal- cultureel vormingswerk) en het actiecen trum „meer poenhebben donder dag ruim anderhalf uur gesproken met de Tweede-Kamerleden van de CRM- commissie. 1. een blijvende' verbetering van de fi nanciële positie door 100 subsidie op tekorten in de kosten voor perso neel, gebouwen en administratie: 2. een saneringsfonds om opgelopen fi nanciële achterstanden weg te wer ken dan wel overbodige instellingen 3. een aanvullend bedrag op de CRM- begroting om een en ander te finan cieren; 4. een soort „welzijnseconomisch insti tuut" op poten te zetten om het. buurt- en clubhuis beleidstechnisch en bedrijfseconomisch van de nodige gegevens te voorzien, vergelijkbaar met het Landbouw-Economisch Insti tuut of het Economisch Instituut voor de Middenstand. Verjaardagsgeld prins Bernhard voor Artis DEN HAAG (ANP) Na overleg met de dierentuinen ln Amsterdam en Rotter dam en Roterdam is gesloten de gelden, die binnenkomen ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prins Bernhard, te besteden voor een project in Artis. Dit heeft het comité „Prins Bernhard 60 jaar" meegedeeld. Studenten en boeren, wier land onteigend dreigt te worden, verzetten zich uit alle macht tegen de aanleg van een nieuwe luchthaven bi) Tokio. Zij zijn nu al vijf dagen slaags met de oproerpolitie. Tot dusver ziju tweehonderd gewonden gevallen en tientallen arrestaties verricht. MADRID, (KNP) De Spaanse bis schoppen hebben het Vaticaan en de re gering Franco laten weten, dat zij het concordaat tussen H. Stoel en Spanje zo danig gewijzigd willen zien, dat de Kerk in Spanje zich volkomen onafhankelijk kan opstellen ten aanzien van de burge- lijke macht; en dat zij daarvoor alle be staande voorrechten wil prijs geven. Al dus melden betrouwbare bronnen in Wantoestanden in Romeinse kindertehuizen ROME (Reuter) In Rome is een ge rechtelijk onderzoek begonnen tegen twintig personen, nadat een uitvoerig politieonderzoek een groot aantal wan toestanden in de Romeinse kindertehuizen aan het licht had gebracht. Het onder zoek, in 268 tehuizen, was ingesteld nadat in een weeshuis het stoffelijk overschot van een meisje was gevonden, dat de sporen van mer dan dertig beten droeg. Nieuwe Sleeswijkrevue beleefde première AQPELDOORN (ANP) In de Apel- doornse schouwburg Orpheus zijn don derdagavond Willy Walden en Piet Muyselaar hun 33e speelseizoen inge gaan met de revue ..Snip en Snap souvenirs". Deze première, een samen vatting van vele successen uit de afge lopen jaren werd bijgewoond door tal rijke collega-artiesten en met veel en thousiasme ontvangen. Voor de uitvoe renden was er na afloop een zee van bloemen, terwij] René Sleeswijk met enkele woorden de vele mannen achter de schermen, vooral de techncai .hulde (Van t verslaggevers) UTRECHT De loonexplosie die ons in juli van dit jaar te wachten staat zal ongetwijfeld een prijsexplosie tot ge volg hebben. Zij het dan dat deze prijs explosie beslist minder geruisloos in zijn werk zal gaan dan de loonexplosie. Dat is de mening van drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, een mening die hij gisteren uitsprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de ko mende voorjaarsbeur8. Drs. Van der Kwast ziet de economie van ons land en trouwens in grote ge deelten van de westerse wereld beslist met zorg aan. „Ondanks de overal dui delijk aanwezige welvaart zijn er in toenemende mate bedenkelijke schaduw plekken", zei hij, „er is reden om ons af te vragen of wij niet staan aan de voor avond van een ombuiging ln het tot nu toe gunstige verloop van de welvaarts ontwikkeling. Er zijn reeds tendenzen waarneembaar, die aantonen dat het wel eens minder goed zou kunnen gaan met onze economie. Het is vooral de steeds verdergaande inflatie, die als de grote bedreiger van onze huidige welvaart kan worden aangemerkt. Overheid, bedrijfs leven en particuliere verbruikers hebben tezamen voor een overbesteding gezorgd, waardoor de vraag naar goederen en diensten sneller is gaan groeien dan het aanbod daarvan. Deze bestedingsgolf sti muleert tevens de vraag naar buiten landse goederen waardoor de betalings balans een ongunstig beeld gaat vertonen wanneer de uitvoer niet in gelijke mate toeneemt", aldus de heer Van der Kwast. „Uit recente onderzoekingen is geble ken hoezeer de Inkomensvorming bij voorbeeld in het midden- en kleinbe drijf onder zware druk staat". Van de zelfstandigen in deze sector verkeert 10 procent in een noodsituatie. Bijna 28 pro cent blijft met het totaal inkomen bene den het beloningsniveau van een fa brieksbaas, terwijl ongeveer 40 procent geen positief economisch resultaat meer bereikt". Hij maakte een nadrukkelijk onder scheid tussen welvaart en welzijn: „Ook bij alle aandacht die de partijen onge twijfeld zullen geven aan het bevorderen van het welzijn in onze welvaartsstaat zal de kiezer dienen te beseffen dat die welvaart niet iets vanzelfsprekends is en eeuwig durend. In een toestand met 1.2 procent werkloosheid ligt het misschien niet direct voor de hand om ons druk te maken over de werkgelegenheid en dr voortzetting daarvan. Maar de continue ring van die werkgelegenheid ook voor de generatie na ons. hangt ten nauwste samen met de creatie daarvan", aldus drs. V.d. Kwast. Sovjetaanval op Washington MOSKOU (Reutcr-AFP) De Sovjet- Unie heeft de regerlng-Nixon ernstig ge waarschuwd dat zU een zware verant woordelijkheid op zich neemt voor nieu we complicaties in de internationale situatie door haar activiteiten in Indo- China. Wijzend op verklaringen in Washing ton dat Amerikaanse troepen slechts een beperkte rol in de invasie spelen zegt de regering in Moskou dat niemand zich daardoor laat misleiden. „Een aanval met gebruik van luchtmacht en artillerie is even misdadig als een aanval met grond troepen. Voor de Laotianen die nu wor den gedood maakt het niet uit of dat door een kogel of een bm is gebeurd". ADVERTENTIE vóorjaarsbèurs vakbeurs_voor_reclame macroshop ""fen? OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februari van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten J op ca. 170 stations verkrijgbaar

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9