Êeidóc Qomcvnt Water voor kust Scheveningen en Katwijk erg vuil ONDERZOEK CONSUMENTENBOND NAAR KWALITEIT ZWEMWATER Bruinvis overnachtte in badkuip Positief antwoord Schütz op brief van Willi Stoph Abortus afgewezen door bisschoppen Vrijlating kleine Michael Luhmer vertraagd IINIIMIISTlil BINNENHUIS71Ü) Kruisinga: „Ik blijf toch rustig zwemmen Metaalbonden in appèl tegen vonnis in kort geding Benzine 1 cent omhoog Schoner water bij Katwijk is mogelijk apengradit 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. dvertenties (excL B.T.W.) 0,24 p. mm Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef 22244* (18 tol 19 uur) Abonnement per 1 Jan. '71: p. week 1,41. maand 6,05, kwartaal f 18.10, jaar t 70,30 Per post: kwartaal 21,70, per jaar 84,70. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.293 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Sportpanora- ma; 20.21 uur Tips voor je toekomst; 20.50 uur Edisons voor de vuist weg. Nederland II: 19.30 uur Kopduel; 20.21 uur Adèle et Lène; 21.38 uur De VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 VANNACHT LICHTE VORST De weersverwachting van het KNMI Vrij koud weer met opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige, in het Waddengebied vrij krachtige noordelijke wind. Mini mumtemperaturen van om het vries punt aan zee tot min 5 graden in het binnenland. Maxima ongeveer 3 gra den boven nul. SNIKENDAAN TELEFOON BONN (DPA) De onbekende ont voerders hebben gisteren de sedert maandag uit Nie- derbachen bij seven jaar oude jongen Michael Luhnier. wegens SCHIERMONNIKOOG (A.N.P.). Personeel van het Dolfinarium in Harderwijky is vandaag naar Schiermonnikoog gegaan c i l,25ii lange bruinvis op te hafen, die daar gisteren op het strand is aange- spoeld. HU werd gevon- j den door twee Schier- monnikoogers, die hem per auto een ritje door het dorp lieten maken en hem daarna naar zee terugbrachten. De heer Laurens Bazuin I kwam op het idee het Dolfinarium op te bellen en kreeg te horen dat men het dier dolgraag in Harderwijk wilde heb ben, waarna hij hem weer ophaalde, en bij hem thuis in een klein laagje water in de bad kuip deponeerde. Bruin vissen, die in de Noord zee worden aangetroffen, vertonen de laatste tijd nogal eens vergiftigings verschijnselen, maar deze ziet er volgens de heer Bazuin zeer gezond uit: „Het is een mooie vette". De heer Bazuin heeft de afgelopen nacht wakend naast de badkuip door gebracht, -de bruinvis zo nu en dan invettend met Ianoline omdat dit, vol gens deskundigen, erg goed voor hem is. lqkbeden" by de overhandiging van het losgeld van 200.000 Mark. nog niet vrijgelaten. Het hoofd van de politie in Bonn, Valentin Porz deel de mede, dat de ontvoerders geëist hadden, dat een advocaat uit Mün- chen hun het geid donderdagmiddag te 15.00 uur zou overhandigen. Daarna zouden zij de jongen een uur later in België vrijlaten. Porz verklaart, dat het bedrag op de plaats van de over handiging aanwe- moeilijkheden gerezen zijn, waar op hij niet nader wil ingaan. ,De Belgische politie speurt thans op grond van een aanwijzing uit West- Duitsland in het gehele land naar Michael. Volgens Porz zijn geruchten over verband tussen de ontvoering en de uiterst linkse Baadei-Mahler-groep speculaties. Een anonieme opbeller, die behalve het losgeld ook de vrij lating van een in West-Berlijn gevan genzittenden advocaat waacsrhijn- lijk Horst Mahler geëist had. had niet meer opgebeld. Bovendien heeft Mahler zelf vanuit de gevangenis de ontvoerders verzocht, de ontvoerde jongen heelhuids aan zijn ouders terug te geven. De ouders van het ontvoerde kind, de jarige buschauffeur Helmuth Luh- t en zijn vrouw Erika. hebben gisteren het eerste levensteken van zoon gehad, zij het via een onderwijzeres. De ontvoerders lieten Michael Luhmer door de telefoon met haar spreken. De jongen heeft, aldus Porz. tijdens het gesprek met de onderwijzeres voortdurend gesnikt aar zijn vader gevraagd- SADVERTENT1EI 5 internationale beurs voor woninginrichting: 12000nf woop ideeën (toekomst) keuken het tweede' huis X tuincentrum win een prijs met tafeldekken vele noviteiten 19tm28febr. ahoy'hal rotterdam -zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het zeewater voor de kust van Katwijk, Noord- wijk, Scheveningen, Kijkduin en Vlissingen is sterk vervuild en dat geldt ook voor veel recreatieve binnenwateren. Zwemmen in dit vervuilde water brengt risico's voor de gezondheid met zich mee. Dit blijkt uit een onderzoek naar de kwaliteit van het zwemwater door de Consumentenbond, waar van de resultaten vandaag zijn ge publiceerd. Het vuilste water treft men aan bij Katwijk en dat is in deze gemeente als een bom inge- I slagen. Het bericht kwam gisteren binnen tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Op verzoek van enkele raadsleden werd de vergadering geschorst om kennis te nemen van de resultaten van het onderzoek. De conclusies met betrekking tot het water voor Scheveningen en Vlissingen komen overeen met die van een door de Belgische consumentenbond gehouden onderzoek, waarover vorig jaar veel deining ontstond. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft geen idee waar de vervuiling voor de Scheveningse kust vandaan komt. Slechts vijf procent van het rioolwater van Den Haag wordt nog in zee geloosd. Die kan de vervuiling veroorzaken, maar bewezen is dat niet, aldus de gemeente. De Consumentenbond heeft bij zijn onderzoek als maatstaf gebruikt de hoe- veelheid E.coli-bacteriën, dat zijn bac- teriën die in de uitwerpselen van mens en dier voorkomen. In het gehalte hoger dan 1 per milliliter water, dan is er sprake van vervuiling. Voor de vier vuilste badplaatsen zijn de cijfers als I volgt: Katwijk 28,5, Vlissingen tussen 20 hun raadsman opdracht gegeven appèl aan te tekenen bü het gerechtshof in Den Haag tegen het vonnis in kort geding van de president van de rechtbank in Rotterdam. De bonden hadden de president ver zocht twee elktrotecnische bedrijven in Rotterdam de overeenkomst te doen na komen, die zij op 3 december met de vakbonden hadden gesloten. De president had de gevraagde voorziening geweigerT (ADVERTENTIE) Z' MEUBEL DISCOUNT NV LEIDEN I Df COHSIMHTmimi LEVtHDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 Minimannequins in midiercaties. In Parijs werd dezer dagen al de kinderwintermode voor' de volgende ivinter getoond. De ontwerpen zijn van Michou Garains. Het manteltje links is van acrylbont. Midden een bontmanteltje stijl 1900 en rechts een pantalon en blousson met ge breide mmiwen en col. Voor meer volwassen mode zie pag 5. en 30, Scheveningen 11 en 13, Noordwijk 7.4. Langs de Noordzeekust wordt het water schoner naarmate men noorde lijker komt. In een reactie op de resultaten van hel onderzoek verklaarde staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid: „Ik denk dat ik rustig in Scheveningen blijf zwemmen". De staatssecretaris zei ver der, dat de cijfers voor Scheveningen aanmerkelijk gunstiger waren dan zes jaar geleden. Adders onder gras PER 1 MAART (Van o e parlementaire redactie) Een ongewoon beeld gaf de hoorzitting van de Provinciale Staten van Utrecht gisteren te zien. Een schoolklas uit Maarsb'ergen was het niet eens met het feit. dat door de reconstructie van een weg een deel van de schooltuin moet worden opgeofferd. Tot achter de microfoon bepleitten de leerlingen inspraak. DEN HAAG - De benzine (super en gewone) wordt per 1 maart een cent per liter duurder. Zware stookolie gaat vier gulden per ton meer kosten, smee rolie vijf cent per liter. Flessengas wordt 25 cent per fles duurder. De gasolic was al met 80 cent per 100 liter en de petroleum met 0,4 cent per liter in prijs omhoog gegaan. Minister Nelissen (Economische Za ken) heeft dit vanmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld op vragen van dr. Oele en mevrouw Brautigam (P.v.d.A), De prijsverhoging is het gevolg van de op 14 februari in Teheran gesloten overeenkomst tussen de oliemaatschap pijen en de olieproducerende landen. De kostenstijging voor ruwe olie komt op f 7,70 per ton door deze overeenkomst. Minister Nelissen zei te verwachten dat in de nabije toekomst verdere 'prijs stijgingen voor benzine en olieproduk- ten zullen volgen. (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG In een gezamenlijk schrjjven over de abortus provocatus stellen de Nederlandse bisschoppen vast, dat het de mensen niet vrij staat naar eigen goeddunken over het ongeboren leven te beschikken. Zij wyzen daarbij tevens i op de grote nood waarin een vrouw vooral bjj een ongewenste zwangerschap kan verkeken. .Deze nood wordt in hoge mate bepaald door bestaande vooroordelen en door te verwachten reakties van de man, ouders, familieleden of andere betrokkenen", j aldus de bisschoppen, die in hun vandaag verschenen brief iedereen oproepen deze vooroordelen te bestrijden en de vrouw in nood werkelijk te helpen. Het is een «christelijke opgave dergelijke onmenselijke vooroordelen in 'onze i in Verder gaat de gezamenlijke brief in op de volgende punten: het besef dat sexuele omgang verantwoordelijkheid vraagt; de noodzaak van een verantwoorde geboorteregeling; de verantwoordelijkheid van alle deskundigen, die in de lichamelijke en gees telijke volksgezondheid werkzaam zijn. De fundamentele eis tot eerbiediging vqn elk menselijk leven zal hierbij richtsnoer moeten zijn; de mogelijkheid van adoptie in bepaalde gevallen; de verbetering v^n maatschappelijke strukturen en het geestelijk klimaat, waarin wjj allen leven. (Zie voor het volledig schrijven elders in deze editie (Van onze correspondent) BERLIJN (AP) Burgemeester Klaus Schüts van West-Ber- lün heelt onder voorbehoud positief gereageerd op het aan bod van de Oostduitse regeringsleider Wili Stoph, onderhan delingen te openen over toelating van WestberlUners tot Oost-Berlyn en de rest van Oost-Duitsland. Naar mededeling van het stadsbestuur heeft Schütz op de brief van Stoph geantwoord dat hij dergelijke besprekingen met de Oostduitsers wil beginnen, zolang de onderwerpen „binnen het raam van zijn competentie" liggen en toestem ming is verkregen van de westelijke Grote Drie. Bovendien stelt Schütz als voorwaarde dat de lopende be sprekingen tussen de ambassadeurs van de grote Vier over geheel Berlijn een „zeker niveau" hebben beriekt, wat hij niet nadèr omschreef. Voor de rest vond hij dat de bespre kingen zo spoedig mogelijk dienden te beginnen en deelde hij mee dat binnenkort een Westberlijnse functionaris contact zal laten opnemen met de autoriteiten in Oost-Berlijn. De Oostduitse minister-president, willi Stoph, had Schütz schriftelijk voorgesteld een blijvende regeling te zoeken voor Westberlijners die het Oosten willen bezoeken. In de brief bied Stoph Schütz aan om de Westberlijners dezelfde rechten te verlenen ais andere bezoekers aan Oost-Duitsland. Ambtenaren wijzen er op dat er mogelijk twee adders onder het gras zitten. De eerste is het tijdstip waarop de brief ge schreven is. Dit kan niet los gezien worden van de komende verkiezingen op 14 maart van de Berlijnse gemeenteraad. Aan deze verkiezingen zal ook de kleine Socialistische Eenheid partij (SED) meedoen, die in feite een, afdeling is van de in Oost-Duitsland regerende Socialistische Eenheid Partij. Verder zitten er in die brief nog enige moeilijke dingen. Zo schrijft Stoph dat er een definitieve regeling over de bezoe ken van Westberlijners aan het Oosten nooit vereengekomen kan worden, wanneer er ook andere overeenkomsten over Berlijn nie. van kracht worden. Dit is een duidelijke ver wijzing naar de viermogendhedenbesprekingen, die lang niet afgesloten zijn. Ook schrijft Stoph, dat Westberlijnse ambte- tenaren zich moeten hoeden voor „onnodige complicaties". In de huidige spanningen om Berlijn kan echter alles wel als ..onnoodzakelijk" gecompliceerd aangemerkt worden. De Oostduitsers hebben dus voldoende ontsnappingsmogelijk heden. HAZERS» Ol I)F. Bij m aulobot.ii,, tussen Alphen en liuzerswoude. vonmorfen om kwart over xevrn is rrn *tr °"f l'«»t «eivond. De best uurder van een personenauto, de heer H. C. M. uit' Alphen wilde een voor hem rildende vrachtwanen passeren. BU hel het inhalen ia, hu vermoedelUk een hem te»emoet komende h,rr.' uit Harerswoude niet Belde wa,ens reden op elkaar. De heer M. werd met emsti«r verwondlnrcn naar ïéLnndmT™'T,uiede-inalttende A. G.. eveneens uit Alphen. werd daar eveneens mei verwondinten aan het hoofd voor onderzoek optenomen. De Inalttenden van de andere auto. hel echtpaar Kompier uit Harerswoude, kon licht rcwond naar huls terurkeren. De twee auto's werden xebeel vernield. (Van t i onzer verslaggevers) LEIDEN. Volgens het Hoogheem raadschap Rijnland is het mogelijk de spuitijden van het gemaal te Katwijk zodanig te regelen, dat de kwaliteit van het zeewater voor de kust van Katwijk en Noordwijk nog voor het komende seizoen bacteriologisch duidelijk wordt verbeterd. Dit heeft het schap van middag meegedeeld na een bespreking met de gemeentebesturen van Ktwijk en Noordwijk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1