Prominente operagezelschappen uit Duitsland in Congresgebouw WAAR ZE WERKEN EN SPELEN Britse PTT-staking is prestigeslag gewórden :R Lagere winst (7 pet.) bij Kon/Shellgroep Opleiding marinevliegei s naar Eelde Nederlandse spion in Israël moet land uit UJDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 iplee :ema >nie inze muziekredacteur) Iet meer dan gewone belang- :elling hebben we kennis ge- omen van het feit, dat de leiding an het Nederlands Congresge- ouw drie prominente opera- ezelschappen uit de Duitse ondsrepubliek heeft uitgeno om in de komende maanden ier gastvoorstellingen te komen even: Verdi's II Trovatore (12 ïaart), Rossini's II Barbiere di eviglia (28 mei), Puccini's Tosca 24 september) en Mozarts Zau- erflöte (25 september). ekende zaken, zal men wellicht iet- it ironisch opmerken. Maar laten we n onmiddellijk eraan toevoegen: ge- racht door drie instellingen de tadtische Bühnen uit Keulen, de eutsche Oper am Rhein, de Staats- per uit Hamburg die na de tweede wereldoorlog een internationale be- endheid hebben gekregen, fa de tweede wereldoorlogmis- chien ook wel door de tweede wereld oorlog. Want ze zijn gevestigd in teden, die door de bombardementen 1940 en 1945 dermate getroffen »aren, dat van hun theaters slechts uinhopen restten: ze kwamen daar- oor in dezelfde positie als het Rotter- is Philharmonisch Orkest, dat aan noodlottige gebeurtenissen in de neidagen 1940 de prachtige concert- De Doelen te danken heeft. Er was niets meer: helemaal niets. En dus móést er iets anders komen, iets geheel nieuws, iets, dat geheel was aangepast aan de eisen van onze tijd. Wat dat heeft betekend voor de gezel schappen, die hierin gingen spelen en werken, is moeilijk hoog genoeg te schatten: verbeeldt u zich maar eens. dat onze Nederlandse Opera na 1945 de beschikking had gekregen over een eigen, uitsluitend voor haar activiteiten bestemde woning, in plaats van continu op een schopstoel te zitten! wen in West-Duitsland niet onmiddel lijk na 1945 tot stand gekomen, eerst moest men in afwachting van hét Wirtschaftswunder puin ruimen. Maar toen dat Wirtschaftswunder zich deed gelden, deelde ook in tegen stelling tot ons land de opera ruim schoots mee in de stoffelijke zegenin gen, die hiervan het gevolg waren: dat was in de jaren rond 1955. Overigens zijn de nie In Oost-Berlijn herrijst, als een feniks uit zijn as, het theater Unter den Linden, te Hamburg de Staatsoper. Ook operagebou- Keulen bevindt zich in deze rij. v V? Vv Weliswaar bezat deze stad nog een operaruïne aan de Ring, de herbouw hiervan zou evenwel de kosten van een nieuwe woning verre overtreffen. Dus betaalde de gemeente 15 miljoen, waarvoor men een „intiem" theater met een parterre en tweeëntwintig loges kreeg, plaats biedend aan veer tienhonderd bezoekers. Op 13 september 1954 ging voor het ontwerp van architect Riphahn de eerste spade in de grond en op 18 mei 1957 werd de schouwburg in het bijzijn van Bondspresident Heuss en Bondskanselier Adenauer, oud-burge meester van Keulen feestelijk ge opend. Over het uiterlijk van het nieuwe theater werd aanvankelijk nogal ver schillend geoordeeld. „Grabmal des Unbekannten Intendanten", hoorden we een rasechte Keulenaar kort na de opening ironisch opmerken. Waarmee hij twee dingen bedoelde: dat elke exploitant hier financieel zijn nek moest breken en dat het gebouw er uitzag alseen afgeknotte pira- Het mopje was aardig, doch ietwat goedkoop: de volstrekt logische op bouw, oorzaak van dit niet alledaagse uiterlijk, werd erdoor miskend. Keulen en Hamburg: broertje en zusje Maar wat zo typisch was? De frap pante gelijkenis met het twee jaar oudere broertje Hamburg. Achter in de zaal bevonden zich geen pilaren meer voor het stutten van balkons, zoals vroeger, doch recht vooruitstekende en nissen vormende wandcoulissen. Waar aan dan de uitgeschoven loges „bob sleeën" werden ze te Keulen al gauw spottend genoemd! waren vastge- Die bobsleeën: ze zijn epidemisch ge worden. Denk maar aan de Staatsoper te Hamburg, aan de Royal Festival Hall te Londen, aan De Doelen te Rotterdam. Wat ook met Hamburg correspondeert? Een voorliefde voor sombere tinten, waarin notehout en blauw fluweel de boventoon voeren. En wat met Rotterdam? Het principe van de besloten foyer i$ ook hier opge geven: intimiteit heeft moeten wijken voor de behoefte aan circulatie: men ziet elkander niet meer tijdens voor stelling en concert, doch al wandelend in de (brede) gangen. Opernhaus - Keulen. Düsseldorf Hoe anders het domicilie van de Deut sche Oper am Rhein te Düsseldorf, de derde van onze gasten in het Neder lands Congresgebouw. Het oude theater aldaar was dermate hecht gebouwd, dat het zijn taak tus sen 1876 en 1943 tot elks genoegen vervulde.... tegen een voltreffer, waardoor het geheel uitbrandde, was het echter niet bggtand. Doch eerst in 1954 werd de toeschouwersruimte afge broken. En de torfeertoren? Men over woog ook deze te liquideren, liet zulks echter na, op grond van de overweging dat hierin acht miljoen DM waren ge ïnvesteerd, afgezien van de grond. ruimte aan weerszijden met één meter verbreed werd: het aantal plaatsen kwam daardoor van 800 op 1400. Dit alles (en nog veel meer) te realiseren volgens de plannen van de (bekende) prof. Paul Bonatz, architect Ernst Huhn en prof. Julius Schulte-Frohlinde, vergde een bouwtijd van nog geen twee jaar: op 22 april 1956 werd het theater „heropend" met Beethovens Fidelio. Heropend: want hierin toevend krijgt men niet direct de indruk in een ge bouw van onze tijd te zijn, de traditie heeft hier zijn rechten behouden. Waarom deze beschouwing over de „huizen" der Opera's, die in het Neder lands Congresgebouw komen gasteren? We deden dit met opzet. Om u aan te tonen, dat de mogelijkheden een goede voorstelling voor te bereiden voor de volle honderd procent aanwezig zijn. De eerste van de vier vertoningen, Verdi's II Trovatore, heeft vrijdag 12 maart plaats; de ook ten onzept zéér bekende Istvan Kertesz is daarbij de muzikale leiding toevertrouwd. bü de Eind vooralsnog niet in zicht "an onze correspondent roger Si mons) LONDEN De Britse poststaking e al meer dan vijf weken aan de jng is, is een politiek conflict en een trijd tussen de conservatieve regering de vakbonden geworden. Vrijwel eel de vakbeweging heeft zich solidair erklaard met de UPW. de vakvereni- ■an de ruim 200.000 stakende ostbedienden. In Londen namen gisteren duizenden den van andere vakbonden deel aan n nieuwe protestbetoging, georga- ïseerd door de UPW. Deze demonstra- stond in het teken van de complete lislukking van besprekingen tussen obert Carr. minister van Werkver- ffing, en Tom Jackson, leider van de VLUCHT- TUNNEL ONTDEKT IN BERLIJN BERLIJN (D.P.A.). Eén dag voor- it hij in gebruik genomen zou worden itbben Oostduitse grenswachten gisteren onder „de muur" in Berlijn gegraven luchttunnel ontdekt. Door de 120 meter »nge gang zouden vandaag zeventien nensen uit Oost-Berlljn naar het weste- ijke stadsdeel vluchten. De tunnel was volgens de Westber- ijnse olitie door „vaklui" gegraven. Hij iep van de kelder van een huis in de ranse sector naar Oost-Berlijn. De tun- el werd ontdekt toen Oostduitse grens- oldaten met meetwerkzaamheden bezig 'aren. Kort daarop verschenen auto's net versterking onder leiding van een leneraal. Franse militaire en Westberlijnse poli- e ontdekten inmiddels in het huis drie nannen die aan de tunnel werkten. Deze wond zich zeven meter onder de grond. waren nog rustig aan het graven en 'adden nog niet bemerkt dat de Oost duitse grenswacht de tunnel met behulp ■an elektronische meetapparatuur had 'Qtdekt. Eén van de mannen heeft in net verleden tegen betaling al meer van 'gelijke vluchtgangen gemaakt postbedienden. Minister Carr, die wilde bemiddelen heeft er volgens Jackson voor gezorgd, dat iedere kans op een .spoedige oplossing van het PTT-conflict verkeken is. Directie en personeel vragen zich af, wat er nu gaat gebeuren. Niemand kan het antwoord geven en niemand waagt zich aan een voorspelling, want de Britse PTT heeft nog nooit een arbeids geschil beleefd, dat na meer dan vijf weken nog even onoplosbaar was dan voor het begon. Er is geen enkel licht punt. Bill Ryan, waarnemend-directeur van de PTT. en vakbondsleider Jackson vragen zich radeloos af wat zij moeten beginnen. Geen van beiden wil een De kloof tussen Ryan en Jackson is nu zo groot, dat ze bijna niet meer overbrugd kan worden. Jackson weigert de looneis van de stakers te verlagen. Zijn leden wensen een verhoging van 15 pet., maar de PTT wil niet meer dan 8 pet. geven, tenzij de stakers zich akkoord verklaren met een belangrijke verhoging van hun produktiviteit, om te beletten dat de grotere uitgaven volle dig ten laste van het publiek zouden vallen. Het ziet er naar uit, dat een produk- tiviteitsovereenkomst de enige uitweg is, maar het kan nog lang duren eer een dergelijke akkoord bereikt wordt. De stakers vrezen voor hun rechten en voor hun baan. Ze hebben de indruk, dat de PTT een groot deel van het personeel aan de deur wil zetten. Bo vendien heeft de directie tot nu toe nog geen enkel loonaanbod gedaan, dat in de ogen van de arbeiders en bedienden een produktiviteitsovereenkomst de moeite waard zou maken. Ondertussen nemen de kosten van deze staking voortdurend toe. De UPW heeft van andere vakbonden ongeveer 200.000 pond geleend om aan de meest behoeftige stakers een schamel steungeld te kunnen betalen. De nood waarin vele werknemers van de PTT verkeren, is voor hen een spoorslag om de staking vastberaden voort te zetten. Waarne mers zijn van oordeel, dat de postvak- bond nog zeer lang zal gebukt gaan on der de financiële gevolgen van dit con flict- Maar dit geldt ook voor de PTT, die iedere dag 700.000 pond verliest. Morgen zal 't totale verlies zowat 20 miljoen pond bedragen. Niemand kan bij uitzonde ring zeggen hoeveel geld er tegelijk ook in andere industrieën verloren gaat. De gevolgen van de poststaking worden elke dag zwaarder voor iedereen. Kleine en grote firma's gaan bank roet, er ontstaat gebrek aan onderde len en vervangstukken, bloedbanken ondervinden grote moeilijkheden omdat ze geen schriftelijk beroep meer kunnen doen op bloedgevers. De financiën van liefdadige instellingen verkeren in ge vaar omdat zij geen giften meer toege stuurd krijgen. De situatie wordt ha- Langzamerhand komt men tot het besef, dat in vele gevallen de toestand onherstelbaar begint te worden. Kosten sterk estegen Het nettoresultaat van de maatschap pijen van de Koninklijke-Shellgroep over 1970, na aftrek van aanvullende afschrijvingen, bedroeg ponden 366,7 miljoen, hetgeen 7 pet lager is dan over 1969. In de Verenigde Staten waren de door Shell Oil Company verkochte hoe veelheden olieprodukten en aardgas, alsook de opbrengsten daarvan, vrijwel gelijk aan die van 1969; de verkoopop brengst van chemische produkten daal de echter met 4 pet. Behalve door moeilijkheden in het chemische bedrijf, werden de jaarresultaten van Shell Oil ongunstig benïvloed door hogere belas tingen en door de kosten voor het bestrijden van twee hevige branden bij boorwerkzaamheden. Als gevolg hier van was het nettoresultaat van Shell Oil over 1970 ad dollars 237 miljoen, 19 pet lager dan over 1969. Oostduitse en Westduitse tankers in aanvaring KIEL (DPA/AFP/Reuter) In de af gelopen nacht zijn in de Kieler Förde. een inham in de Kielerbocht, de West duits tanker „Bomin" en de Oostduitse tanker „Aue" door een nog onbekende oorzaak met elkaar in aanvaring geko men. Aan boord van beide schepen brak onmiddellijk brand uit. Van de „Bomin" sprong een aantal op varenden overboord en wist de wal te be reiken. Van de 37 bemanningsleden moesten er 21 met lichte verwondingen in ziekenhuizen in Kiel worden opgeno men. De moesten van hen konden in de loop van de nacht weer vertrekken Aan boord van de Oostduitse „Aue" werd "nie mand gewond. In een sobere plechtigheid in Amsterdam werd gisteren de februaristaking herdacht. Bjj de Dokwerker werd het Jaarlijkse défilé gehouden. Waterreservoir onder Sinaï en Negeb TEL AVIV (Reuter) Diep nder de Sinaï- en de Negebwoestjjn liggen uitge strekte zoelwatermeren. Deze xjjn door Israëlische geologen ontdekt. De directeur van het instituut voor exploratie van ondergronds water, een onderafdeling van het Israëlische minis terie van Ontwikkeling, Arye Isser, zegt in „Madah" een Israëlische wetenschap pelijk tijdschrift, dat volgens schattingen van geologen miljoenen kubieke meters zoetwater in het Sinaï- en Negebgebied in de komende vijftig jaar voor bevloeiing van onvruchtbare grond gebruikt kunnen DEN HAAG (ANP) ln verband met bet beëindigen van de gezamenlij ke Nederlands-Belgische vliegeroplei ding is besloten de marine-vliegoplei- ding onder te brengen bij de Rijks luchtvaartschool te Eelde. Minister W. den Toom (Defensie) heeft dit gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De opleiding kon wor den ingepast binnen het raam van de reeds bij de Rijksluchtvaartschool aan wezige capaciteit en faciliteiten, met gebruikmaking van de vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool. Om deze re denen werd over de wijziging in het opleidingspatroon geen overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Eelde en met de raad van bestuur van het vlieg veld. JERUZALEM (AFP/ANP) De 61- jarige Nederlander Willem Ruysch, die vorig jaar in Israël wegens poging tot spionage voor Arabische landen tot vyf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is vrijgelaten en moet het land verlaten. Dit heeft het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zakén gisteren bekendge- Ruysch werd vorig jaar september ge arresteerd toen hij uit Parijs op het vliegveld van Lydda arriveerde. Volgens de Israëlische justitie had hij tevoren contacten gelegd met agenten in een aantal Arabische landen. Deze hadden hem verzocht enkele opdrachten in Israël uit te voeren die, aldus de Israëlische justitie, de veiligheid van het land ern stig in gevaar zouden hebben gebracht. Ruysch verklaarde voor de rechtbank dat hij archeoloog was en dat hij naar Israël was gereisd om in verband met archeologie enkele Israëliërs te ont moeten. Buiten de verenigde Staten stegen de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 13 pet. De verkoop opbrengst nam met bijna 14 pet toe, dank zij het feit dat de prijzen in de meeste afzetgebieden zijn gestegen bo ven het lage peil van een jaar geleden. De prijsstijgingen bleven echter achter bij de kostenstijgingen. In alle bedrijfs sectoren waren de gevolgen van de inflatie duidelijk merkbaar; bovendien stegen de charterkosten van tankers buitengewoon sterk toen de transarabi- sche pijpleiding uitviel en in Libië pro- duktiebeperkingen werden opgelegd. De belastingen naar de winst waren pon den 58 miljoen hoger dan over 1969, een stijging van 16 pet. De door groeps- en verbonden maat schappijen buiten de Verenigde Staten verkochte hoeveelheid aardgas was 38 pet hoger dan in 1969, terwijl de ver koopopbrengst van chemische produk ten buiten de Verenigde Staten .met 11 pet is toegenomen. De kapitaaluitgaven van de groep bedroegen ponden 670 miljoen, vergeleken met ponden 593 miljoen in 1969. Het nettoresultaat van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij over 1970 bedroeg f 976 miljoen vergeleken met f 928 miljoen over 1969. Het belang van 60 pet van de ven nootschap in het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklijke Shell groep (na aftrek van aanvullende af schrijvingen) bedroeg over 1970 f 1.912 miljoen vergeleken met f 2.055 mijoen over 1969. Gerekend over het op 31 december 1970 uitstaand aantal van 134.018.522 aandelen komt dit overeen met f 14,26 per aandeel over 1970 tegen over f 15,33 over 1969 op basis van het zelfde aantal aandelen. De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Koninklijke Neder landsche Petroleum Maatschappij zullen aan de op 20 april 1971 te houden algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen doen, die bij aanvaar ding zullen leiden tot de uitkering van een slotdividend over 1970 van f 3.75 op elk der thans uitstaand 134.018.522 aan delen. Het totale dividend over 1970 zal dan f7,25 per aandeel bedragen; over 1969 bedroeg het totale dividend gere kend over hetzelfde aantal aandelen f 6,90 per aandeel. Kard. Araoz prefect congregatie eredienst VATICAANSTAD (K.N.P.). De 63- jarige Spaanse kardinaal Arturo Tabera Araoz, aartsbisschop van Pamplona, is door paus Paulus tot de nieuwe prefect van de congregatie voor de eredienst benoemd. In deze functie volgt kardinaal Tabera Araoz de vorig jaar december overleden kardinaal Benno Gut op.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11