Êeidóc (Sou/tont Pseudo-tellers maken tot nu toe heel weinig kans TELLEGER VAN START Verduisterde zon bleef bijna overal achter wolken BLIJF TROUW AAN FT KA AR EN AAN NIEUWE BISSCHOP Bezuinigingsplan DS'70 niet reëel Alternatief telbureaü IN LEIDEN GERING AANTAL WEIGERDE Couverneur eist hogere cijfers voor dochters Bij Sajet 70 man weg Volkstelling van belang voor minst bedeelden in onze samenleving MINISTER WITTEVEEN: 62e jaargang, no. 18.292 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* /ertenties (excL B.T.W.) 0,24 p. mi kwartaal 21,70, per jaar 84,70. week f 1,41. maand 6,05, kwartaal f 18,10, jaar f 70,30 Per post: T.V.-SELECTÏE VANAVOND Nederland I: 19.21 uur Italiaanse wes tern; 21.00 uur De jaren '20-'30; 21.40 uur Film De reis van mijnheer Gui- ton; 21.55 uur Interview met mgr. Ernst, bisschop van Breda. Nederland II: 21.10 i Amerikaans; 21.45 robbejacht; 22.05 uu iir Liefde op fn Sandor Vidak. NOORDENWIND De weersverwachting van het KNMI Iets kouder weer mot flinke opkla ringen en aanvankelijk nog hier en daar een bui Overwegend matige noordelijke wind. Minimumtempera turen van ongeveer 2 graden in Zee land tot min 2 graden in het noord oosten van het land, maxima om streeks 5 graden. Arthur Ashe, mag niet in Zuid-Afrika tennissen (Van onze correspondent) KAAPSTAD De Amerikaanse icgertennisser Arthur Ashe zal niet ian de paaskampïoenschappen ten- lis In het Zuidafrikaanse Johaimes- lurg kunnen deelnemen: de Zuld- ifrikaanse regering weigert Ashe inreisvergunning te verlenen. )e beslissing van de Zuidafrikaan.se egering heeft grote ontevredenheid n de Zuidafrikaanse sportwereld 'erwekt. Door de uitsluiting van Ashe, vreest men, zal Zuid-Afrika meer van het internationale iportgebeuren geïsoleerd worden Selfs een verzoek van Zuid-Afrika's ickendste tennisspeler Cliff Drysdale lm Ashe toe te laty, kreeg geen ge- ioor.. Drysdale vreest dat individuele, Zuidafrikaanse spelers als hij hel ilachtoffer van de Zuidafrikaanse egeringspolitiek worden. Als Ashe liet tot Zuid-Afrika toegelaten vordt. is het vrijwel zeker, dat Zuicl- ifrikaanse spelers niet aan Ameri- taanse kampioenschappen kunnen leelnemen. (Van een onze;- verslaggevers) DEN HAAG De afdeling Den Haag van de P.S.P. stelt zaterdag een alternatief volkstellingsbureau open. Dit bureau zal gevestigd zijn in het gebouw van het C.J.M.V.- aan de Prinsegracht in Den Haag. Degene die niet aan de volkstelling wensen deel te nemen kunnen hun vragenlijsten in een in het bureau opge stelde alternatieve yolkstellLnghbus deponeren. De inhoud van deze bus zal aanstaande maandag ten stadhuize voor de voeten van de met de volkstelling belaste amb tenaren worden leeggestort. In het alternatieve volkstellingsbureau /.al een aantal ..ambtenaren" alle nodige informatie verschaffen, terwij] tevens een uitgebreide collectie voorlichtingsmateriaal over de volkstelling voorhanden is. Indien zulks onverhoopt noodzakelijk mocht blijken te zijn, zal de Haagse P.S.P. een juridisch team formeren, dat volkstellingsweigeraar.- rechtskundig bijstand zal ADVERTENTIE U bent van harte welkom bij de nieuwe GWK-vestiging in het N.S.-station. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 uur 's och tends tot 8 uur 's avonds en op zondag van 9 tot 5 uur. Telefoon 01710 - 44 55 8. Aan- en verkoop van alle buitenlands bankpapieren munt tegen de officiële, dagelijks in de grote dag bladen gepubliceerde koersen. Het honoreren van reis- cheques, betaalcheques, Eurocheques, kascheques van de P.C.G.D. en van de Gemeentegiro Amsterdam. Afsluiten van reisongeval- len- en bagageverzeke ringen. Handel in gouden en zfl- veren munten, penningen en baren. DE GRENSWISSElKANTOfiEN N.V. Hoofdkantoor Amsterdam Sinds 1927 58 vestigingen Bob Hope. de Amerikaanse komiek (l) krijgt hier een rood golfballetje van vice-president Agne-v.Jrto;. - voor -land. r van de oórlog in Vietnam merkte op, dat als Agnew in men golftoernooi drie mensen had kunnen rakén, zoal* laatst, de president, hem maar met de golf bal naar Laos moest sturen.. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Vanmorgen rond kwart voor ell was er een gedeeltelijke zonsverduistering te zien. Dat wil zeggen, een vrij beperkt aantal Nederlanders heeft het verschijnsel kun nen waarnemen, omdat er over het grootste deel van hel land een dik wolkendek hing. Bij de Sterrenwacht in Utrecht was een aantal instrumenten in gereedheid gebracht om de verduistering waar te nemen. Juist op het hoogtepunt van de verduistering brak boven Utrecht het wolkendek, zodat er een vrij goed zicht ontstond. Een woordvoerder van de Sterrenwacht deelde mee, dat goed te zien waren. „Het was een fraai gezicht, die gekartelde rand over het /onoppervlak te zien schuiven. Bovendien waren in de buurt enige waarneembare zonnevlekken te zien", aldus de woordvoerder. Zonnevlekken ontstaan door lagere temperatuur op de bepaalde delen van de zon. waar door donkerder vlekken ontstaan. Voor de geleerdenwas het verschijnsel van niet zo veel belang, omdat bij een gedeeltelijke zonsverduisterening wei nig waarnemingen gedaan kunn worden. „Toch was het voor de deskundigen weer een prettig resultaat te consta teren, dat het hele verschijnsel zich precies op de berekende tijd voltrok", aldus de Sterrenwacht. aan de rand van de maan de maanbergen en -dalen heel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het leger van volkstellers is vandaag pas goed op gang gekomen. In sommige plaatsen, zoals bijvoorbeeld Rijs wijk, werden de telkaarten al afge lopen maandag uitgereikt. In Am- sterdam gingen de tellers gisteren op pad. Tot nu toe is niets ge bleken van optreden van psendo- volkstellers. Volgens het ministerie van Economische Zaken is de kans dat dergelijke onechte volkstellers j optreden erg gering, omdat de echte tellers duidelijk te onder scheiden zijn van de onechte, ter wijl bovendien de politie een extra oogje in het zeil houdt. De volkstellers zijn te herkennen aan het legitimatiebewijs, dat van een ge- meent es tempel moet zijn voorzien. De echte tellers hebben bovendien allerlei soorten vragenlijsten bij zich en over zichten van de natonen van de bewoner» die moeten worden geteld. In Amsterdam, waar gisteren de volks telling is begonnen, rukte de politie gis teren uit na een telefonische mededeling, dat op de Passeerdersgracht een pseudo- volksteller was gesignaleerd. De politie trof er inderdaad een teller aan. De goede man werd opgepakt en naar het wijklokaal vervoerd. Daar werd de man echter geïdentificeerd als een echte volksteller. De politie bracht hem daarop met spoed terug naar zijn werkterrein om de tel werkzaamheden te kunnen voortzetten. Een aantal tellers in Amsterdam had aanvankelijijk moeite de telkaarten af te geven, omdat men wat argwanend v s geworden door het in omloop bren gen van valse legitimaties. Sommige tellers lieten in zo'n geval zelfs hun paspoort zien om aan te tonen dat het om een echt legitimatiebewijs ging. Het aantal personen dat weigerde aan de telling mee te doen is in Amsterdam erg meegevallen. (zié verder pagina 9) Mgr. M. A. Jansen (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, de scheidende bisschop van Rotterdam heeft priesters in dit bisdom dringend verzocht de eenheid onder elkaar, tossen hen de nienwe bisschop en met alle gelovigen te bewaren. HU deed dit in een rtef aan alle priesters, die deze vanmorgen ontvangen hebben. MANNIX in Monte Carlo Mike Connors Mannix in de gelijknamige gisteren op het elfde televisie festival van Monte Carlo een prijs aangereikt door prinses Gracia. Dit gebeurde tijdens een galafeest in de Opera van Monte Carlo. De scheidende bisschop zou, zo schrijft li), de priesters veel op het hart willen inden, maar wil zich in „deze omstan- igheden" beperken tot wat hem het et wezenlijke lijkt. „Dat is de band eenheid tussen U als priesters en ten U en Uw nieuwe bisschop en tus- U en al onze gelovigen. De zaak van ")a opvolging is een moeizame geble- Bo. Daarbij is duidelijk aan het licht etreden hoe diep de verdeeldheid onder n* allen is geworden. Wellicht kan dit *to ten goede leiden en nuttig zijn, mits daaruit de conclusie trekken, dat hoe moeizaam ook toch weer n Utaar toe moeten groeien. De wijze, 'aarop de strijd onder elkaar is opge- tóid moet ons allen (ik schrijf: allen!) bag- de bekentenis brengen, dat het zó de o' r niet kan zijn van onze Heer. Kerk mag geen toneel zijn van on- wkwikkelijke strijd. Meningsverschillen 'ia onder ons mensen, ook onder christe- len niet te vermijden. Verschil lening behoort tot ons mens-zijn. Maar '"el moeten we, juist ook omdat zijn en zeker omdat we christenen Ön, proberen elkaar te begrijpen en te i raarderen". cod Het is immers iets specifiek menselijks, om te (trachten zich de zienswijze van een ander eigen te maken, ook al is dat soms bijzonder moeilijk. Dat behoeft nog niet te betekenen, dat men zijn eigen standpunt opgeeft, maar wel, dat men minstens bereid is tot wijziging daarvan; en zeker moet men zijn eigen mening niet op de spits drijven. We weten toch, dat ook eigen standpunten altijd relatief zijn. Als we dat proberen, dan kunnen de tegenstanders dichter bij elkaar ko men en kan men naast elkaar leven in de éne Kerk. Het klinkt misschien aan matigend, maar ik zou U het woord van de apostel en bisschop Joannes willen voorhouden, een woord, hetwelk hij vol gens de legende tot vervelens toe aan zijn gelovigen voorhield:' „Kinderkens, be mint elkander, want zó luidt 't gebod van de Heer". Thans zal mgr. dr. A. J. Simon is mijn taak overnemen. Het is een ontzaglijke zware taak. Ik vraag U om met hem ter- wille van het diocees uw pastorale taak te blijven vervullen. Daarvoor bid ik en ik hoop, dat ook U daarvoor zult bid den", aldus mgr. M. A. Jansen, die op 29 maart na de wijding van mgr. dr. A. J. Simonis officieel afscheid van het bis dom zal nemen. Leraressen weigeren CASTELLON DE LA PLANA (AFP) In zün wiek geschoten door de school prestaties van zUn twee dochters, heeft de burgerlijke gouverneur van de Spaanse provincie Castcllon de la Plana, Jose Fernandez Raminez. niet geaarzeld van de aan zUn functie verbonden macht gebruik te maken om de „familic-ecr" te redden. Twee leraressen, in geschiedenis en in Latijn van de middelbare meisjesschool van Castellon, waar de dochters van de gouverneur onderricht ontvangen, zijn op het matje geroepen omdat zij de meisjes zouden hebben laten zakken voor hun examen. Zij bleven ook daarna weigeren de cijfers, die zij 's gouveneurs dochters hadden gegeven, te verhogen. De volgende dag werd de lerares geschiedenis uit haar woning gezet en de lerares Latijn werd acht uur lang op een politiebureau v as-gehouden. De leraren van de betrokken school hebben in een schrijven geprotesteerd tegen het machtsmisbruik van da gouverneur. LEIDEN Bij de Leidse Sajetfabrie- ken P. Clos en Leembruggen zal 70 man personeel moeten afvloeien. Een gedeelte daarvan kan eventueel bij de dochter maatschappij N.V. Holladia wol en kou- senfabrieken te Veenendaal gaan wer ken. Voor de overige is in overleg met de vakbonden een afvloeiingsregeling ge troffen. In een perscommuniqué zegt de directie van Clos en Leembruggen dat tot afvloeiing van personeel is beslo ten om het bedrijf zo rationeel mogelijk te laten draaien. Alle produktie aktivi- teiten met uitzondering van de eindfase, opmakerij, magazijnen expeditie zullen in Veenendaal word enondergebracht. De verkoopafdeling blijft in Leiden geves tigd. PREMIER DE JONG: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wie niet meedoet met de volkstelling treft daarmee niet de staat, maar zUn medemensen en juist die groepen, die onze gezamenlijke zorg het meeste nodig hebben". Dlt zei premier De Jong gisteravond onder meer in een toespraak voor radio en televisie. Volgens de premier is geen van de volkstellingen, die in deze jaren in 140 landen worden gehouden, omgeven met zoveel waarborgen van veiligheid, van bescherming van de privésfeer, als de volkstelling in ons land. „Ik geef u de verzekering", aldus dc premier, „dat de overheid niet wil binnen dringen in uw privéleven. Wie plannen maakt voor de toekomst, moet eerst weten hoe het met het heden is gesteld. En de volkstelling verschaft ons die gegevens. De volkstelling zal gegevens opleveren van belang voor mensen en groepen die aan de welvaart nauwelijks zijn toegekomen; bejaarden, die alleen op hun A.O.W. zijn aangewezen, mensen, die van bijstandsuitkeringen moeten rond komen, gehandicapten, zij die slecht behuisd zijn. Voor hen zullen verbeterde of nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden. Dat kan alleen goed, als we aan de hand van de gegevens van de volks telling precies weten om welke groepen het gaat, hoe groot de aantallen zijn en welke noden en problemen om een oplossing vragen. Wij moeten samen vooral zien wat niet deugt. Zonder die gegevens kunnen we de maatregelen niet goed op de behoeften afstemmen". Premier De Jong zei tenslotte: „De regering is in het kader van deze moment opname geïnteresseerd in u als woningzoekende, ris werknemer, als deelnemer aan het verkeer, enz. Niet minder, maar ook niet meer dan dat. Natuurlijk is het ook een kwestie van vertrouwen. Vertrouwen in de overheid, in de tellers en in de mensen, die met de verwerking van de gegevens zijn belast. Ik vraag u uitdrukkelijk dit vertrouwen te willen opbrengen. De zaak waarom het gaat. Is dat ten volle waard", aldus de premier. ,,Luchtsoldaten" van het Egyptische leger, een combinatie van para's en com mando's, tijdens oefeningen ergens in Egypte". Het korps is opgericht als gevolg twn de ervaringen uit de zesdaagse oorlog met Israël. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Do bezuinigingsplan nen van DS'70 lijsttrekker dr. W. Drees Jr. zijn volgens minister Wit- teveen (Financiën en WD) niet reëel. De heer Wltteveen heeft aan de hand van het bezulnigingslUstJe van dr. Drees, tot voor kort een van z(jn hoogste amb tenaren, ook eens uitgerekend hoeveel bezuinigd kan worden. De minister komt niet verder dan ongeveer 600 miljoen in plaats van de 1500 miljoen van dr. Drees. Bovendien zou uitvoering van het program van wensen van DS'70 volgens dr. Wltteveen ruim 1400 mil joen extra kosten. Alles bU elkaar kost het hele plan van DS '70. wensen én bezuinigingen, nog altijd ruim 800 mil joen extra, aldus minister Wltteveen. Enkele bezuinigingen neemt de heer Witteveen in zijn lijstje volledig over van de heer Drees. Het zijn bezuinigin gen op „natte" waterstaat en speur werk. Daarnaast ziet minister Witteveen in het rijtje onderwerpen van dr. Drees mogelijkheden tot bezuiniging bij we tenschappelijk onderwijs (door onder meer verhoging van de collegegelden) van 65 miljoen (Drees Jr. 250 miljoen). b(j bevriezing van ontwikkelingshulp op het niveau van dit jaar 100 miljoen (i.p.v. 400 miljoen),by beperking van de CRM-subsidies op sport, cultuur e.d. 40 miljoen (iap.v. 100 miljoen), bij be perking groei ambtelijk apparaat 20 miljoen (i.p.v. 100 miljoen), bij beper king van industrialisatiepremlea en ren tesubsidies scheepsbouw 20 miljoen (i.p.v. 100 miljoen), b ijbeperking van cultuurtechnische werken ook 20 mil joen (i.p.v. 100 miljoen) en bij bezuini ging op verkeer en „droge" waterstaat 50 miljoen (i.p.v. 100 miljoen). Afschaffing van de algemene premte- spaarwet levert volgens minister Witte veen in 1973 nog geen cent op, omdat de eerste uitkeringen pas over vijf jaar worden gegeven. Drees jr. dacht hier 100 miljoen te kunnen besparen. „DS '70 wekt met zijn niet reële be zuinigingsplan de indruk dat er in de komende vier jaar een belastingverla ging in zit. Een heleboel mensen zouden dat graag zien. De belastingdruk is im mers heel hoog. Het program van DS '70 zal daartoe echter niet kunnen leiden. Integendeel, het zou belasting verhoging nodig maken", aldiu minister Witteveen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1