Uw hart in eigen hand Oma Bron duikt elke dag in het ijskoude Lingewater Sportstudie ook aan universiteiten Europese hart week' wijst op gevaren Superpomp Volledig verzorgde NSMinitrips in eigen land Beslissing van ministerraad ...en voor de eendjes een oude boterham LEÏDSE COURANT sigaret, grote boosdoener in de longen, heeft ook op hart en vaten een lie invloed. Het chemische proces is evenwel niet geheel duidelijk. Hier rookmachine getoond, die bij het onderzoek naar dit probleem wordt bruikt. De machine houdt op met ademen wanneer de draad bjj het eind van sigaret is doorgebrand. Prof. Biersteker in Utrecht hoopt uit deze proeven «dig meer over het chemische proces van het sigaretten roken te weten. is (Van i onzer verslaggevers) HAAG Steeds meer jongere mensen vallen als [ifc&jki 'toffer van het goede leven, van vet voedsel, te k lig beweging, overmatig roken, te hoog lichaams- cht van oor onverantwoordelijke concurrentie- 1 veroorzaakte emotionele spanningen. Hartziekten de voornaamste doodsoorzaak in West-Europa, Lmerika, kortom: in de landen van de welvaart is de epidemie van de twintigste eeuw genoemd de Wereldgezondheidsorganisatie, een epidemie van we al'leen in de oorlogsjaren geen weet hadden, vetarme voedsel, de rantsoenering, de honger ten slotte spaarden ons voor deze dodelijke ziekte. En vandaag zijn het de arme landen van de derde wereld die in dit opzicht „gezegend" zijn. Althans gespaard blijven voor wat wij met onze auto- en t.v.-welvaart over ons hart hebben afgeroepen, voor het verborgen gevaar dat plotseling kan toeslaan zonder vooraf gaande waarschuwing. Dat afgezien van hartverscheu rend leed, ook een kostbaar verlies aan talent en intel lect met zich meebrengt: in Frankrijk 200.000 gevallen per jaar dat wil zeggen: de bevolking van een flinke stad in Portugal een sterfgeval per kwartier, in Nederland 66 procent van de sterfgevallen in de leef tijdgroep' van 45 tot 54 jaar. Een pacemaker wordt hier in de rechterhartkamer van een patiënt gebracht, terwijl de arts °P het radarscherm zijn positie controleert. irobleem uit zich op allerlei wij- verhoogde bloeddruk valt er artherosclerose, hartinfarct, coro- {rombose e.d. Allemaal variaties op fde thema: voortijdige interne af- ng onder de schone schijn van het' mooie leven. De paradox van het leven zet zich voort in de waar- voor een hartaanval: het sta- mbool voor een man met succes, g hij tenminste niet dodelijk is, of tot invaliditeit. Dat de maatschap- orgerlijker tegen dit statussymbool cces aankijkt blijkt direct uit enkele cijfer, dat van de kosten. Europa bestaan geen exacte cij- Australië heeft de verliezen jevolge van hart- en vaatziekten, De grote vlekken geven aan waar de pijn bij angina pectoris begint: in, het migden van de borst die pijnlijk samentrekt, gevolgd door pijn in de maag, die de patiënt doet geloven dat dc oorzaak een indigestie kan zijn vooral als hij kort tevoren heeft gegeten. De lijnen geven aan waar de pijn zich doet gevoelen: in schouders, armen, kin en rug. De percentages geven de frequentie aan, waarin de pijn zich in de verschillende streken van het lichaam voordoet. De cijfers zijn verkregen bij het onderzoek van 658 gevallen van een infarct. d.w.z. voortijdige sterfte, invaliditeit én kosten van verzorging, beraamd op 800 miljoen dollar op een bevolking van 12 miljoen inwoners. De groeiende bezorgdheid voor de hart- en vaatziekten en haar gevolgen heeft geleid tot het idee voor een Euro pese Hartweek, die van 21 tot 28 febru ari in 30' Europese en Noordafrikaanse landen wordt gehouden. Doel van de week is informatie verlenen over de ziekten, het voorkomen en de behande ling, de noodzaak van het steunen van de research. Daartoe zijn drie trefwoor den belangrijk: besef dat hart- en vaat ziekten moordenaars zijn, opvoeding Hoe krachtig de pomp is die hart heet, blijkt wel hieruit dat in 24 uur ongeveer 100 hectoliter bloed wordt verwerkt. Het lichaams- bloed. ongeveer 6 liter, maakt in 60 let 80 seconden een volledige omloop. Maar het hart kan veel sneller werken, het tempo kan tweemaal zo hoog worden en het resultaat zelfs tienmaal zo groot als een bijzondere prestatie moet worden verricht. Al is het maar het halen van bus of tram. Per mensenleven van 70 jaar tikt het 2000-miljoenmaal. Maar het tikt niet non-stop. De samentrek king duurt ongeveer half zo lang als de rustperiode, zodat het hart per dag 8 uur klopt en 16 uur in door middel van informatie en mobili satie van allerlei instellingen en orga nisaties om betere preventie- en behan delingsmaatregelen te helpen nemen. De Wereld Gezondsheidsorganisatie te Genève steunt de campagne, in hel besef ..dat de groei van de wereldbevol king en haar economische vooruitgang in een vicieuze cirkel van zelfvernieti ging zal geraken, indien preventie van de belangrijkste hart- en vaatziekten niet binnen de volgende 20 jaar wordt bereikt". (ADVERTENTIE) I 2 dagen Amsterdam f 37.- I 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 13 dagen Twente f49.- I 3 dagen Bergen N.H. f 49.- I 3 dagen Hontferland f 60.- I 3 dagen Friesland f 62.- I 3 dagen Brabant f 64.- I 5 dagen Terschelling f 75.- I Prijzen van elk station I in Nederland. I Vertrek dagelijks. I Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. lars^vooidelig l^^uitmetNS Rijkswaterstaat ladt gebruik van lijkerbanden af 'N HAAG (ANP) Spijkerbanden wegen ernstig aan en verho- I nd i onder de gemiddelde weersom- love^digheden zoals wij die in Nederland i niet altijd de verkeersveilig- Het gebruik van spijkerbanden daarom ernstig worden ontra- deze conclusie is Rijkswaterstaat en, na onderzoekingen in binnen- buitenland en op grond van een al rapporten die in Zweden, Fin- Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk Zwitserland over de voor en nade- 'an spijkerbanden zijn opgesteld, lijkerbanden zijn bedoeld voor auto's "eel moeten rijden over besneeuwde "ijzelde wegen. De gladheidsbestrij- is in ons land, zo zegt Rijkswater- 1. beter dan in de meeste andere lan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de toekomst zal het mogelijk zijn aan de universiteiten licba- I melijke opvoeding te studeren. De minis- I terraad heeft gisteren een voorstel van minister Veringa (O. en W.) goedgekeurd om een interfaculteit lichamelijke op voeding in te stellen. Daarvoor is wijzi- j ging van de Wet op het wetenschappe- I lijk Onderwijs nodig De nieuwe studie zal geen bevoegdheid geven tot leraar lichamelijke opvoeding. Daar zijn de bestaan de opleidingen voor zoals de academies voor lichamelijke op voeding Het doctoraal examen in de nieuwe studierichting zal behalve het hoofdvak lichamelijke opvoeding twee bijvakken bevatten. In het ene geval ligt de nadruk op de pedagogisch-psycholo- gische richting, in het andere geval op de medische-biologische richting. Voorts ging het kabinet akkoord met een verandering in het academisch sta tuut waardoor voortaan aan de land bouwhogeschool in Wageningen biologie gestudeerd kan worden. De verandering werkt met terugwerkende kracht tot 1 september vorig jaar. In de nieuwe studierichting zal het traditionele scher pe onderscheidy tussen plant- en dier kunde doorbroken worden. Tenslotte besloot het kabinet dat bezit ters van het diploma hbs-a of gvmna- sium-a voortaan econometrie aan een universiteit kunnen gaan studeren. Wel hebben zij daarvoor een verklaring van de interfaculteit nodig dat zë voldoende kennis van wiskunde bezitten. Tot nu toe konden alleen bezitters van b-diploma's deze studie gaan volgen. Kunst en Kunstenaars Toneelvereniging Durf te Spelen geeft op vrijdag 26 en zaterdag 27 februari uitvoeringen in Theater In de Steeg. Westeinde 165 Den Haag Gespeeld worden drie eenakters: „Oog om oog-' van P Shaffer. ..Hallo, is daar ie mand?" van W. Sarovan en „De ben zinepomp" van J. Bernard. (Van een onzer verslaggevers) TRICHT Ik heb gisteren voorzich tig een vingerije in het water van het riviertje de Linge gestoken en gauw weer teruggetrokken. Ik kan het mis hebben maar boven de drie graden was het niet. Geen enkel bezwaar voor oma Alida Bron-Slotboom (55) om dapper in het ijskoud? Lingewater te duiken. NieU bijzenders, althans dat vindt ze zelf. Misschien dat de eendjes die dage lijks door haar gevoerd worden en haar dagelijkse zwempogingen in cle Linge met de nodige aandacht bekijken van j dezelfde gedachten uitgaan. Maar voor I een buitenstaander, voor een minder i sportieve figuur blijft het een prestatie j om „u" tegen te zeggen. Alida Bron is een vrouw zoals er maar heel weinig zijn. Een vrouw met een karakter die haar in staat stelt om als ze een seintje van haar dokter krijgt: u moet, vertnageren en de beste manier is niet door pillen maar door lichaamsbe- emmen en het dan houden. In juli van het vorig jaar begon ze weeskind, nooit in de gelegenheid ge weest om iets van dien aard te leren met zwemlessen in het zwembad van Geldermalsen. Het diploma halen kon ze niet omdat Zij lichamelijk gehandi capt is. In 1940 heeft ze een vrij ernstig auto-ongeluk gehad door een aanrijding met een auto bemand met Duitse offi- eieren. Daarbij brak ze haar bekken. haar benen zijn daardoor nog steeds vrij slap gebleven. Haar rechterbeen is I duidelijk zichtbaar korter en wat rich- 1 ting betreft afwijkend Het zwemdiploma kwam er niet van. Dat wil niet zeggen, dat oma Alida Bron zich daardoor van de wijs liet brengen. In september sloot het zwem- 2 bad. mevrouw Bron ging door. Dage- lijks. Ze woont dan ook aan de Linge- dijk en vanuit haar achtertuin is het maar een paar stappen om in de Linge te kunnen duiken. Als men nu aan de bewoners van het dorp Tricht vraagt wie is die mevrouw die hier nog zwemt, dan kan zelfs het kleinste kind vertellen dat het oma Bron is, die dagelijks te water gaat. HARTAANVALLEN In september ging zij met het zwem men door, en zelfs toen de ijsschotsen op het riviertje de Linge kwamen was zij niet te stuiten. Merkwaardig voor een vrouw die van zichzelf zegt dat ze drie lichte hartaanvallen gehad heeft en behalve dat gehandicapt is. Wat is haar methode? Ze stapt zo van voor de warme kachel in haar douchecel, draait de kraan op warm, draait dan de kraan kalmpjes aan zachter tot helemaal koud en neemt dan een kleine spurt van 40 meter naar de Linge. Ze daalt het trapje af ijskoude rillingen bezor- Het Nederlands Kamerorkest biedt ter gelegenheid van zijn 15-jarig bestaan aan de Haagse burgerij een jubi leumconcert aan. Dit concert zal wor den gegeven in de Prins Willem Alexanderzaal van het Nederlands Congresgebouw op donderdag 11 gend aan iedereen die het ziet stapt nog verder het water in tot het haar tot de borst komt, besprenkelt zich dan het bovenlijf met water, wentelt zich even onder en duikt erin. De eendjes komen van alle kanten aanzwemmen. Ze weten het: „als oma Bron te water gaat komt er voor ons ook wat", en inderdaad ze vergeet de eendjes niet. Het. moet al heel gek zijn als ze niet een oud boterhammetje bij zich heeft om de beesten te voeren. Het is een sportief voorbeeld. Een voorbeeld waarvan sommige artsen misschien zouden zeggen, dat het navol ging verdient, Toen ik het ene vingertje in het water gestoken had vergat ik alle goede raadgevingen van artsen. Het was mij echt te koud. Dat neemt niet weg dat oma Bron fris en vrolijk het water uitkwam. Ze vroeg: „zal ik een kopje koffie of een kopje thee voor u zetten", waarbij het nauwelijks merkbaar was dat ze een afkoeling van minstens 33 graden ondergaan had en dat alleen maar omdat ze het zo leuk vond om te demonstreren dat ze in de Linge kon zwemmen bij deze tempera- Oma Bron kan inderdaad niet hele maal goed zwemmen. Ze heeft nog steeds kurken om omdat ze haar diplo ma niet gehaald heeft. Desalniettemin waagt ze zich aan grote afstanden en aan meer dingen waar een ongeoefend zwemmer nauwelijks aan zou durven beginnen. JOKKEN Eenmaal terug in haar huis, met haar twee honden die haar als meeste res anbidden, zegt ze. ..och. ik vind het leuk om in de krant te komen, maar die journalisten wat die allemaal klaar maken. En nu ga ik jokken: „Als de mensen vragen of ik het koud vind dan zeg ik altijd, nee. natuurlijk niet. Het is lekker in het water. Dat doen jullie journalisten toch ook?". Oma Bron heeft in het afgelopen seizoen wat naam gekregen. Ze is Sin terklaas tegemoet gezwommen met een bosje bloemen, ze heeft geposeerd voor t.v., voor radio en wat nog maar zij. maar daar gaat het niet om: „Ik was gewoon te zwaar. Ik woog 140 pond en de enige methode was om te gaan zwemmen en toen ik het een maal gedaan had en ik zag mijn ge wicht dalen, wist ik dat ik er mee door moet gaan. Nou, kijk me maar eens aan. Ben ik nou nog -zo dik? Ik weeg nu nog maar 118 pond en dat is toch heel wat beter dan wat ik toen woog. Vergeet u niet, ik droeg jurken, maat 46 en ik kan nu toe met 42. En ik weet wel, dat is op mijn leeftijd helemaal niet zo belangrijk, maar het is toch wel prettig om het te weten. Je voelt je een heel ander mens, Nee, van al die nieu wigheden als pruiken en opmaak moet ik helemaal niets hebben. Dat Is me te nieuw, maar ik wil er toch wel graag goed uitzien. Vroeger droeg ik een bh met een hele strakke maagband. Ik droeg een corset, waarbij ik helemaal ingesnoerd was. Dat heb ik helemaal niet meer nodig". Het is duidelijk zichtbaar. Of de i reden het zwemmen is laten we buiten beschouwing. Daarnaast wil ze nog graag demonstreren dat ze zo lenig is dat ze nog verscheidene hoogstandjes kan maken waar vele jongeren jaloers op kunnen zijn. Oma Bron windt er geen doekjes om. Vanuit haar strenge levensovertuiging: „ik ben al jaren bij het Leger des Heils eh, steekt u maar rustig een sigaret op, wij bij het Leger roken niet en drinken niet, maar gaat u rustig uw gang" heeft ze zichzelf beperkingen op moeten leggen. Beperkingen die haar. gezien haar prestaties op deze leeftijd, beslist geen kwaad hebben ge daan. Het lijkt onvoorstelbaar, dat ec-n vrouw van deze leeftijd met ijsschotsen in de rivier zwemt, terwijl het water vele graden onder nul is. Het is zo, heel Tricht en dat is heel Tricht praat erover. Het is hartverheffend dat dit soort mensen, zonder zich ergens aan te storen, nog bestaan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5