Bloodsucker"op mars Leidse Baker Street Jazz Band stapelgek op bier en dixieland Hond en baas moeten duo vormen Leidse KREATIEF SENTRUM START WELDRA Africhter Jan van Kampen Gevaarlijk blijft dressuur altijd top-tien MAD CURRY naar Leiden LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 FEBRUARI l1 LISSE ..Halt. politie." brult Jan Tan Kampen. De inbreker reageert niet. Hij rent weg over het veld. ..Stellen King," roept Van Kampen tegen een reus van een hond naast z(jn rechterbeen. King snelt weg. Vijftien seconden later bijt hij zich vast in de kleding van de inbreker. Pas als zijn baas ,,los" roept, lagt de hond met tegenzin de tanden vieren. Zijn tegenstander blijft hij echter in de ga(en houden. Zijn doordringende bruine ogen dulden geen tegen- Op een stuk terrein achter het voet balveld in Lisse, wordt deze scène drie maal per week opgpvoerd. Le den van de Lisser Politiesportvereni- glng trainen er. Jan van Kampen is hun leider. Over honden kan hij uren praten. Dieren hebben hem al tijd al gefascineerd. Nog als de dag van vandaag herinnert hij zich No- ra. Met z(jn vrouw ging hü eens naar een asiel. Zijn blik viel direct op een ruige Mechelaar. „Dat is hem," zei Jan. „Die moet ik hebben." Van Kampen leerde Nora springen en liggen. In de zomer ging hij ermee zwemmen. Dan dook Nora soms van een hoge bunker het water In. Tot op een dag Nora wordt over reden. „Het was een echte vriend", ■egt Jan. Dagen was hij er kapor van. Hij wilde geen andere hond. Tot hij in Oosterbeek op vakantie ging. Daar ontdekte hij de dressuur. Diep in de bossen werd het nationa le politiehondenkampioenschap gehou den. Jan werd er direct door gegre pen. Elke week ging hij er toen naar kijken. Met specialisten stond hij soms uren te praten. Jan dacht: „Dat kan ik ook. MISKLEUN ..Ik kocht een bouvier. Al snel werd duidelijk dat het een miskleun was. Baas .en hond moeten één zijn. Met die bouvier kon ik geen combinatie vormen. Ik gaf hem weg aan iemand in IJmuiden. Die had er ook al snel tabak van. De hond werd naar Den Helder gebracht. Twee dagen later stond hij weer voor de deur. Dat herhaalde zich nog een keer. Toen hebben ze hem maar gehouden Achteraf was het toch een goede combinatie." Op gelukkige wijze kreeg Van Kampen toen een prach tige Groenendaeler. Bij een restau rant stond een hond aan een ketting. Van Kampen: ..Het was net een tijger Niemand durfde in zijn buurt te komen. Ik vroeg de restau ranteigenaar van wie die hond was. Niemand wist het „We moeten die hond kwijt." zeiden ze in het restau rant. „We gaan binnenkort sluiten." Toen kreeg ik medelijden. „Geef mij hem maar", zei ik. „Een dag later kwamen ze hem brengen. Met twee grot^ kettingen hielden .ze hem in bedwang. Een weeklang bivakeerde de hond in mijn kennel. „Haal dat beest er toch eens uit." zei mijn vrouw. „Mij niet gezien," antwoord de ik. „Hij vreet me direct op." Van Kampen haalde hem tenslotte toch binnen. Na tien minuten lag de Groenendaeler voor de kachel. Zo mak als een lammetje. Het bleek de goedheid zelve. Twee en een half jaar geleden kreeg hij King. In Oosterbeek ha^ hij inmiddels veel „Pak-ze-maar, pak-ze-maar", zegt Jan. Het leer kan er tegen. ervaring opgedaan. Waarom zou ik zelf geen lessen gaan geven, dacht Jan. Verleden jaar, oktober, startte hij. Begonnen werd met een gehoor- zaamheidsdressuur. Ruim 80 leden meldden zich daarvoor aan. Het veldje aan de Spekkelaan zag drie maal per week zwart van de honden. Aan de hand van zijn kennis kweekte hij pientere viervoeters. Vol- ge/i met en zonder lijn. rijwiel vol gen, drie minuten blijven liggen, voedsel weigeren, slootje springen, voeten vegen en hindernis springen. Veel honden bleken echter te vroeg gekeft te hebben. Bij slecht weer bleven steeds meer leden weg. Hun aantal slonk aanzienlijk. Van Kam pen: „Er bleef een klein groepje over. Daarmee stapte ik over op de politiedressuur. PAKWERKER Het aantal oefeningen werd uitge breid. Belangrijk werd nu het bewa ken en zoeken van- personen en voorwerpen. Speciale kleding en ap paratuur moest hiervoor worden aangeschaft. Een groen revierpak. een jute-stelpak. een leren binnen- pak en een pistool. Bijna alles wordt gedragen door een „pakwerker." Hij is het meewerkend voorwerp. Gis termiddag woonden we een demon stratie bij. Geert Meyer stak zich hiervoor in het 35 kg wegende jute pak. Eerste oefening was de tastest. Met de mededeling „bewaak de tas van je baas." verdween Van Kampen uit het gezichtsveld van zijn hond. De pakwerker kreeg geen enkele kans. Tot viermaal toe beet hij zich vast in het pak nog voordat Meyer het hengsel van de tas had kunnen pakken. Ook het rijwielspringen voerde King feilloos uit. Met groot gemak sleurde hij de pakwerker van zijn fiets en bleef paraat naast hem tot zijn baas arriveerde. Even latei- nam hij de 1.75 meter hoge schut ting. sprong hij over de twee meter brede sloot en weigerde hij na alle bloedworst. Nadat King op comman- inspanning zelfs een heerlijke plak do bij de haag ook nog zijn rechter- achterpoot had opgetild, was de de monstratie teneinde. "King kreeg nu toch zijn verdiende plak bloedworst. Bij controle bleek de pakwerker een schram te hebben opgelopen. „Gevaarlijk blijft het natuurlijk al tijd," verduidelijkt Van Kampen die LEIDEN Binnenkort beginnen ln het Leid9e Kreatief Centrum de eerste activiteiten. „Wat dat zal zijn weten we nog niet precies", aldus Jan Boer. „Het gaat er eigenlijk vooral om dat mensen die echt iets willen doen daar ook de kans voor krijgen; en dat kan dan zowel nut hebben voor anderen als voor hen zelf." Mensen met de meest uiteenlopende interessen kunnen in het centrum terecht; experimenteren met licht, geluid, conventionele muziek, sociale activiteiten, in principe kan alles gedaan worden. Als je daar zin in hebt kun je 's avonds ook gewoon even een pilsje gaan halen en kijken of luisteren naar de mensen, die wat aan het doen zijn; het centrum wil dus een ontmoetingsplaats voor al lerlei soorten mensen zijn. Met de verbouwing, die ongeveer zes maan den geleden begonnen is, zal men (behalve in een paar vertrekken die over drie weken klaar zijn) nog wel twee a drie maanden bezig zijn. De grote benedenzaal ziet er nog uit als een erg goeie, ouwe, kerk in de restauratie. Nog even Jan Boer: „We hebben voor de hele verbouwing natuurlijk nog steeds geld nodig maar vooral ook mensen met ideeën voor wat we kunnen gaan doen, gewoon om een start te hebben." HUP, DAAR IS WILEM (met de waterpomptang) Ed en Willem Bever Nieuw binnengekomen deze week zijn „Silver Moon" en „Hup, daar is Willem", terwijl Lucky Man" van EmersonLake and Palme' en „Immigrant Song" van Led Zeppelin verdwenen zijn. Het lijkt erop, dat de nummertjes 3. 5 en 6 hun beste tijd wel gehad hebben; Ed en Willem zullen echter nog wel hoger komen. Onverbiddelijke TopTien- Tips zijn „Arnold Layne" van Pink Floyd en „Little Greenie" van The S*Ties, die maken het wel. Gegevens voorde ze Letidse top-tien werden verzameld bij de grammofoon- platenzaken van Hofenk, Peltenburg en Radio Plein. „Mad Curry", een nog onbekende naam in het popwereldje maar de groep bezit beslist de kwaliteit om het een heel eind te schoppen, wat wel duidelijk wordt, als je naar hun l.p. of single „Antwerp" luistert, die dezer dagen de Belgische top 20 binnenkwam. Binnenkort zal dit groepje op een promotiontour Leiden aandoen, zodat je ze dan zelf kunt beoordelen. Te gelijkertijd zullen hun platen in Ne derland uitgebracht worden. De groep wordt gecompleteerd door het Nederlandse zangeresje Viona Westra. Hun muziek lijkt een beetje op die van Julie Driscoll. Brian Au ger and The Trinity, en soms zijn duidelijk Sof Machine-invloeden merkbaar. Hou ze in de gaten. LEIDEN. De Oegstgeester- Leidse groep „Bloodsucker", onder meer bekend van het benefietpopconcert ten bate van Oost-Pakistan in de Stads gehoorzaal enige tijd geleden, bestaat nu ruim een half jaar. Door erg hard oefenen zijn ze nu zover, dat ze regelmatig op tredens verzorgen in Leiden en omgeving en ook in België en Duitsland. Voor deze zomer staat bovendien nog een tour nee langs de toeristencentra in Spanje op het programma. Er zijn plannen om een plaat te gaan maken. Bloodsucker is al van verschillende zijden be naderd. „Maar als-ie er komt, moet-ie ook erg goed zijn", is het eensgezinde oordeel LEIDEN In de nok van een hoe kig berenbuis, waar de Willem de Zwygerlaan meedogenloos de rustieke Maredljk doormidden snijdt, daar wordt dixieland gemaakt door negen Leidse grappenmakers, die het er al lang over eens zijn. dat een forse dosis lol de enige basis vormt' tot prettig musiceren. Zo komt het ook, dat de de Baker Street Jazz Band want zo heten ze over enkele weken een feestje gaat geven. Een feestje ter ere van het zeveneneen half jarig bestaan. Geen grandioze verjaardag, maar voor een muziek gezelschap toch altijd de moeite Bij deze mijlpaal zijn de Le-idee dixieland-muzakanten tot de conclu sie gekomen, dat ze serieuzer zijn geworden. Aldus werd mij van de week in hun Maredijkse mekka me degedeeld. Meer gein „Vroeger maakten we meer gein dan muziek", vertelt klarinettist Wim Vreeburg, waarop wasbordbewerker en technische man Jan Aalders on middellijk invalt met: „Het is na tuurlijk altijd al een zattige boel geweest, maar nu wordt er meer getraind. In het muziek maken, wel „Nee, nee', zegt de vierde. Jan Vreeburg, resoluut. „Daarin zijn we al volleerd. Wij zijn stapelgek op dixieland, maar we zijn ook stapel gek op bier drinken". Heeft er noodt eens iemand trek in appelsap? „Nee", luidt het antwoord, „Dat heeft nog nooit iemand ge durfd". De jongens hebben een goed excuus voor hun voorliefde voor gerstenat. De vader van Jan en Wim Vreeburg exploiteert een café aan het Rapen burg, dat geregeld als trefcentum en vroeger ook als repetitieruimte voor de orkestleden diende. Later ver huisde men het instrumentarium naar een ruimte in de Bakkersteeg, waarmee de nieuwe naam tot op dat ogenblik heetten ze de „Hot Jazz Band" werd geboren: The Baker Street Jazz Band. Stevige reputatie De Baker Street Jazz Band heeft in de achterliggende jaren een stevige reputatie opgebouwd. In de beginja ren was het elk weekend raak: so ciëteit Minerva, het toenmalige Doe lenhuisje, De Burcht, de jongerenso- ciëteiten ..Deo" en ..De Roskam", enz. Altijd met succes. Behalve het eerste optreden. Dat liep danig uit de hand. De jongens liggen nóg achterover in hun stoel te schuddebuiken, wanneer ze zich herinneren, dat ze voor een Leidse aquariumvereniging moesten optreden. Daar stonden ze dan, met drie nummers: „Down by the river side", „When the saints en „Ice Crèam". Het repertoire vermeldde geen noot méér. Wim Vreeburg: „We waren net spontaan begonnen, toen er een me vrouw naar ons toekwam met een hele lijst met verzoeknummers. Ver zoeknummers spelen we niet, was ons antwoord. Diezelfde avond heb ben ze nog een accordeonist ge huurd, die de zaak gered heeft. Wij afmarcheren Kiuderwag ne Voor het vervoer van het instrumen tarium heeft men altijd een probate oplossing weten te vinden. Was er geen geld, dan werd er ook geen taxi gehuurd. Men volstond dan ge woon met een oude kinderwagen, waarin het drumstel werd gedepo neerd en zo rukte men in gesloten formatie op naar de plaats van be stemming, allemaal achter de kin derwagen. Later de verdiensten stegen in middels werd de kinderwagen vervangen door een bakfiets, welwil lend afgestaan door de vader van drummer Gerrit de Jong, die melk- slijter is. Met veréende krachten werd nu de piano erop geslin gerden dan was het alleen eventjes oppassen bij het hoge brug getje in het verlengde van de Bak kersteeg, want anders ging men met piano en al de gracht in. Bovendien remde het voertuig niet zo goed, want de banden ontbraken. Die bakfiets betekende overigens wat voor The Baker Street Jazz Band. Op een keer, toen vandalen hem hadden gestolen en later bot weg in het Rapenburg hadden ge gooid, waren ze zo verdrietLg om het verlies van dit. voertuig, dat de jon gens er een blues op schreven: The Baker Street Bakfiets Blues. Overigens is men er binnen de groep van overtuigd, dat dixielandmuziek voor dansavonden niet alleen zalig makend is. Daarom waagt men zich zo nu en dan een beetje op het terrein van de soulmuziek ,en zelfs de rock and roll. Jan Aalders: „Weet je wat het ook altijd uitermate goed doet? Het zo genaamde Holzhakkerspitzbube-ef- fect. Je weet wél. dat Tiroler gegil in driekwartsmaat. Dat gaat erin als In dit „houthakkerspitsboef-effect" hebben de jongens zich voornamelijk bekwaamd in Duitsland, waar zij in Loroh am Rhein elk jaar tweemaal wijn- en kampfeesten muzikaal om lijsten. De Baker Street Jazz Band is daar een graag geziene gast. Trots tonen zij een bosje kFanteknipsels. I nd De Baker Street Jazz zijn huidige formatie, v.l.n.r. Peter Nagtegaal bone), Cor Backx (tr< i] Jan Vreeburg (banjo) e van de Geest (bas), v.l.n.r. Tinus Visser Bert Erwt (piano), Jai ders (technicus en bewerker), Wim klarinet) en Gerrit de (drums). Wë citeren de Wiesbadener die schrijft over „de sterren ëvond" en meer van die v taal. En dat, terwijl op die avond geen Baker Street-i meer nuchter was. „Oh. wat hadden we een v zucht Wim Vreeburg. WILLEM SC

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4