£öidóc(3oti/ïant DOCUMENTAIRE OVER DE VREDE Show van Frans Halsema HARTWEEK Bedreigde binnenstad BEE-GEES Sport op tv en radio Werken op zondag LEIDSE COURAN'i ZATERDAG 20 FUttitu Partnerkeuze kwestie met veel handicaps DINNEN het trio van de christen- democratische partijen zijn bepaalde meningsverschillen ontstaan over de mogelijkheid en wenselijkheid dat het christen-democratische blok zich nog vóór de verkiezingen bindend uitspreekt over politieke samenwerking met andere partijen. Nu de Partij van de Arbeid op haar congres de anti-KVP-motie alleen maar voor de vorm ingetrokken heeft, hellen de partijbesturen van anti-revolutionai re partij en christelijk-historische unie over naar de mening dat de confessio nele partijen vóór de verkiezingen geen bindende uitspraak moeten doen. De KVP is niet zo ver; voorzitter mr. Van der Stee stelt dat de kwestie van het regeerakkoord nog helemaal open is. En lijstaanvoerder dr. Veringa vindt dat zijn partij ernaar moet blijven stre ven om vóór de verkiezingen tot een duidelijke uitspraak over de eventuele partnerkeuze te geraken. Mr. Van Stee heeft woensdag in Den Haag bevestigd, dat zijn collega's van de twee protestants-christelijke partijen enige afstand hebben genomen van het groot-regeerakkoord, maar daarmee be slist niet bedoelen definitief ervan te hebben afgezien. Veranderingen 17ERANDERDE opvattingen inzake dezj politiek-strategische kwestie zullen wij niemand kwalijk mogen ne men. In deze kolom van onze krant zullen de lezers ook een gewijzigde standpuntbepaling hebben ontmoet. Vier jaar geleden hebben we ons een vurig voorstander van grootregeerak koorden getoond; na het penetreren van Nieuw Links op knooppunten van de Partij van de Arbeid en het proclame ren van de onzalige anti-KVP-motie is deze voorliefde aanmerkelijk bekoeld om de eenvoudige reden dat hierdoor de partnerkeuze tot een geforceerde zaak gemaakt werd. Voor verschillende socialistische kop stukken is momenteel een geliefkoosd doel: de KVP in de hoek van de libera len drijven, ongeacht de programmati sche mogelijkheden die er in het KVP-program voor een vooruitstrevend beleid aanwezig zijn. Aanvankelijk leefde in de PvdA-kring ook nog de hoop, dat het christen-democratisch trio door die tactiek in tweën gespleten zou kunnen worden. Toen die hoop over waaide, moest er wel overgestapt wor den op het progressief akkoord „klein formaat". Het ligt voor de hand dat verschillende socialisten en enkele kopstukken van D'66 alles ,pp alles zq#*n(om dit ..klein formaat" niet te laten mislukken. Want alleen dan maken ze enige kans om het voor onzekere kiezers aannemelijk te maken, dat de komende verkiezingen in het teken staan van een tweestrijd tussen links en rechts alles wat niet tot het profressief akkoord behoort of links hiervan staat, kan dan (inclusief DS'70) op één hoop geveegd worden als: het liberale, tegen vernieuwing in werkende legioen. Geen vrije keus \fOOR deze tastiek is er voor de christen-democratische partijen geen eerlijke vrije keuze overgebleven. Ten zij de VVD zich vereid verklaren zou tot een komend kabinetsbeleid met be paalde duidelijk andere accenten dan die welke aanwezig waren n het doen en laten van de regering De Jong. h Terecht weigert dr. Veringa krietiek te onderschrijven, volgens welke het kabinet-De Jong een beleid gevoerd heeft dat nergens op lijkt. Ons stand punt is en blijft, dat in vele en daaron der belangrijke zaken een kabinet met minister uit de PvdA- en D'66-gelederen geen ander beleid gevoerd zou hebben dan het zittende kabinet heeft gedaan Oppositie voeren is en blijft nu een maal een vaak geheel vrijblijvende zaak Maar ook dr. Veringa zal onder schrijven, dat het beleid voor de ko mende jaren niet simpel een prolonga tie kan zijn van de koers welke door het kabibinet waarin hij thans zitting heeft, gevaren is. En is in de WD voldoende bereidheid om dit te erken- De KVP, zelfstandig zowel als qua onderdeel van het christen-democra tisch trio. mag zich niet aan de VVD laten klinken, omdat de linkse oppositie dit een vorm van duidelijkheid ten opzichte van de kiezers vindt. Kan de KVP voor het program, hetwelk zij voor de naaste toekomst noodzakelijk vindt, geen andere betrouwbare part ners bereikbaar vinden dan de ARP en de CHU, dan moet ze maar zonder partnerkeuze vóór de verkiezingen in zee gaan. Maar dan wel heel duidelijk maken en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar, wat de minimale voorwaar- waarden zijn, op basis waarvan ze na de verkiezingen met anderen een kabi net wil gaan vormen en steuenen. De beste oplossing en de maximale bijdrage tot duidelijkheid bij Kamer verkiezingen worden zo niet geschapen. Maar gelet op wegen die door andere partijen in feite reeds afgesloten zijn of nog afgesloten zullen worden, kan op die manier wel het best en maximaal voor de KVP mogelijk zijn Resumerend: de partnerkeuze is geen vrije zaak, maar een hordeloop met op vallen geprepareerde handicaps gewor den. Dan moet men de waarheid onder ogen zien, dat van een open krachtme ting nauwelijks meer sprake is. Althans wat betreft de krachtmeting tussen coa lities. regeerakkoorden, concentraties en wat voor andere samenwerkingsvormen pr nog te bedenken vallen. Politiek naar het „dierenbos" WAN 16 maart tot de dag vóór de verkiezingen wordt op Nederland I het eerste van de televisie-avond bij zonder boeiend; dan krijgen we om 18.40 uur een vervroegde Fabeltjeskrant en onmiddellijk daarna een uitzending van de politieke partijen die we in dit jaargetijde in grote getale rijk zijn. Cynische burgers zullen nu wel gaan beweren, dat het een maand lang een fabeltjeskrant in twee afleveringen wordt: eerste een leuke en daarna een met elke avond in de hoofdrol opoe die vertelt hoe lekker ze zelf bakken kan en hoe slecht andere boze wolven Wanneer de politieke partijen ervan blijven uitgaan dat de toekomst aan hem is die de jeugd boeien kan, zouden ze trouwens wel eens op het lumineuze idee kunnen komen, om deze politieke uitzendingen op Nederland I helemaal in de sfeer van het „dierenbos" te houden. Elke avond kruipt de politieke partij die aan de beurt is, dan in de huid van een van de spelers van de Fabeltjes krant. Alleen moet voorop gesteld wor den dat Den Uyl van de uil moet afblijven; dat zou een te goedkoop suc- Straks dus Biesheuvel als Gerrit de Kraal of Geertsema als de wei-be spraakte juffrouw Ooievaar. De gebroe ders Bever is iets voor Veringa en Van der Stee. En achter de tapkast de woordvoerder van de PSP; het gaat toch maar om priklimonade. In 1969. het laatste jaar waarover exacte cijfers beschikbaar zijn, werden in Nederlandse kinderloze gezinnen 780 adoptieve babies geplaatst. In dat zelfde jaar bleven 2500 kinderloze echtparen op de wachtlijst staan. Tegen de achtergrond van deze cijfers speelde zich gisteren „Een klein uur IJ" af. Koos Postcma's programma dat dit maal problemen van adoptie tot ondcr- Cijfers die alleen maar kunnen aan tonen dat er tal van echtparen zijn die teleurgesteld worde in hun verwach ting om een kindje te adopteren. Dat ligt niet aan versnippering van instan ties die dergelijke kinderen toewijzen, ook niet aan de leeftijd van de maat schappelijke werksters die de aanvra gen te beoordelen krijgen. De kritiek die terzake in de uitzendin.; werd ge hanteerd achten wij nauwelijks terzake Hetzelfde geldt, naar onze mening, voor het feit dat terzake van geschikt heid voor adoptie een termijn geldt van een aantal jaren getrouwd zijn. BU de toewijzing van adoptief-kindcren kan alleen van het belang van het kind worden uitgegaan. Dat daarbij een stabiel-gebleken huwelijk als voor- ADVERTENTIE Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn g»at bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me Verwonderlijk vonden We dat Postema in zijn programma het vraagstuk van abortus buiten beschouwing liet. De uitzending toonde namelijk duidelijk aan dat, voor zover het ongehuwde moeders betreft, er bepaald geen probleem bestaat van „ongewenste kin deren", hoogstens van „ongewenste zwangerschap". Dat laatste probleem kan door een goede sociale begeleiding worden opgevangen en gewijzigd in vreugdevol aanvaarden van een nieuw leven dat in een adoptief gezin opti male kansen krijgt. Het programma van Ombudsman Mar cel van Dam werd grotendeels onge bruikt door het vonnis van de Amster damse arrondissementsrechtbank waar in Van dam verplicht werd eigen on gelijk openlijk te bevestigen. Die be vestiging ging gepaard met een com mentaar van VARA-voorzitter Broeksz. Die stelde dat voorlezing van het von nis weinig effect zou sorteren vanwege het juridische jargon. Daar zijn wij het mee eens. Hij vocht tevens het vonnis aan. Daar zijn we het niet mee eens. Op de eerste plaats omdat, door het hoger beroep, de zaak nog sub-judice is. Maar ook omdat de heer Broeksz in zijn uitvoerige commentaar precies de kwestie omzijlde die het juridische uitgangspunt van het kort geding was. t.w. het feit dat Van Dam tegen Exota gerichte feiten publiceerde die bleken uit een oproep die exclusief voor dit merk incriminerend waren. Juridisch zijn we pover onderlegd. We kregen ecthcr de indruk dat Broeksz de termen van het vonnis van de Am sterdamse arrondissementsrechtbank gisteren al overtrad. Feit dat de VARA op een lieve dwangsom kan komen te staan als de Exota-eis in hoger beroep wordt toegewezen. Vg. Op de eerste dag van de internatio nale hartweek, die morgen begint, zendt de NOS-televisie, zoals reeds eerder werd gemeld, onder de titel ..Het hartinfarct, gesel van de twintig ste eeuw" een programma uit, waar aan de t.v.-organisaties van tien Euro pese landen hebben meegewerkt. Zondag NOS Ned. I 15.05 uur. 16.00 uur Journaal KRO 16.02 uur Kwis klassewerk 16.50 uur Oebele NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Voor een briefkaart op de eerste rang 20.21 uur Marcus Welby 21.11 uur Brandpunt 21.41 uur Frans Halsema, show 22.31 uur Lente in steen 22.51 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal Ev. Omroep 19.05 uur Van hart to' hart 19.20 uur Nader bekeken 19.30 uur Gespiegeld in kerkeglas 20.00 uur Journaal AVRO 20.21 uur Carol Burnettshow 21.10 uur Avroskoop 21.45 uur Kleintje carnaval 22.30 uur Sportpanorama 23.20 uur Journaal De KRO-tv. is bezig met de opnamen van het toneelstuk „Kill two birds", in de vertaling van Nel Bakker „Uit vlucht" geheten. De actrice Enne Meu nier speel hierin een rol als inspecteur van politie. Zij steeks juist een sigaar- Morgen wijdt de VARA-televisie een programma aan de situatie in de bin nensteden van een aantal Nederlandse gemeenten. Stadsbestuurders 'als Han Lammers (wethouder voor Stadsont wikkeling Amsterdam), stedebouwers en architecten als professor Niek de Boer en Pieter Blom. restauratie-ex perts als Geurt Brinkgreve en Dick Reeskamp analyseren in dit program ma de bedreigingen, die de Neder landse binnensteden steeds verder in verval doen raken. Er werden opna men gemaakt in Deventer (Bergkwar- tier), Den Haag en vooral in Amster dam. Niet omdat het de hoofdstad van Nederland is, maar omdat Amsterdam het rijkst is aan beelden van verkrot ting, kaalslag en stadsverval een trieste rijkdom. Het programma werd samengesteld door Ruud Brouwers en Henk de By. Zondag VARA Ned. I 21.50 'uur. De VARA-televisie zendt de derde en laatste aflevering uit van een kleine serie over de vrede, die maar niet bereikt wordt. De beide eerste programma's lieten achtereenvolgens zien hoe de mens onder omstandigheden bereid is de gruwelijkste dingen te doen en hoe mensen met extreme standpunten toch nader tot elkaar komen, als men maar bereid is zijn vooroordeel op te geven. Het derde programma houdt zich bezig met een aantal vooroordelen die in het algemeen „vredebelemmerend" werken, zoals: „oorlog is onvermijdelijk (fatalisme)"; „Wij kunnen ons economisch geen vrede veroorloven (vrede is werkeloosheid)"; „wij zijn goed zij zijn slecht"; „de vijand is onmisbaar". Over deze „stellingen" geeft een aantal deskundigen een oordeel. Over de fatalistische opvatting: oorlog is onvermijdelijk, zegt prof. P. Thoenes (socioloog) onder meer het volgende: de sociologen hebben een beetje de hoop, dat zij met de mensen en de maatschappij zó kunnen leren omgaan, dat een aantal dingen, die als een soort noodlot worden ervaren, hun noodlotskarakter kwijtraken". Samenstelling: Relus ter Beek en Frank Diamand. Regie: Frank Diamand. Maandag, VARA, Nederland II, 20.45 uur. NEDERLAND I NOS: 14.30 uur: Studeren 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Verkeersinformatie 15.05 uur: Het hartinfarct 15.50 uur: The borderers 16.40 uur: Openbaar Kunstbezil 16.55 uur: Toto CVK: 17.00 uur: Kerkdienst TELEAC 18.20 uur: EHBO De liefhebber van de muziek van de Bee-Gees en sport hebben morgen een moeilijke keus. Zij moeten kiezen tus sen het verslag van een weekend sport en een film met de befaamde Engelse popformatie de Bee-Gees met Maurice en Barry in de hoofdrollen. De film heet „Komkommer Kasteel" (Cucumber Castle) en is het absurde verhaal van een koninkrijk dat is verdeeld in "n pudding- en 'n komkom mergedeelte. Behalve de beide ge noemde Bee-Gees doen aan dit Kom kommer-gebeuren mee de vocalisten Lulu, Frankie Howard. Vincent Price, de popgroep Btmd Faith, Spike Milli- gan en Eleanor Bron. Zondag, VARA, Ned. 1, 19.30 uur. Vanavond zendt de KRO-televisie de tweede «van een serie van zes shows met en rondom Frans Halsema uit. De show die een maand geleden werd uit gezonden kreeg een waarderingscijfer van 71 bij een kijkdichtheid van 41,7 In deze show vervangt Ko van Dijk voor één maal Johnny Kraaykamp in diens cross-talks met Frans Halsema. Naast The Brotherhood of Man, die het nummer „Love is a good fundation" laten horen en tezamen met Frans Hal sema „Where are you going tot my love" zingen, treden in deze show als gasten op de Nederlandse jazz-zangeres Rita Reys, de Zweedse zangeres Bibi John en James Last met zijn orkest. Rita Reys zingt tezamen met Frans Halsema „After ou've gone" en is ver der te horen in „Love's been good to me". Bibi John brengt haar nieuwste plaatjes „a lifetime of love" en bezingt tezamen met Frans Halsema de maan in een potpourri van maanliedjes. James Last en zijn orkest brengen een Hollandse potpourri en het nummer „Happy Brazil''. De teksten voor deze Frans Halsema- show zijn van Michel van der Plas, Dick Vosburgh en Frans Halsema. De regie heeft Jos van der Valk. Zaterdag KRO Ned. I 21.45 uur Het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie morgen om 19.30 en 21.10 uur via Nederland II bevat be halve reportages van voetbalwedstrij den de volgende onderwerpen: de in terland handbalwedstrijd Nederland Noorwegen in Vlissingen; de interna tionale schaats-sprintkamploensehap- pen in Inzeil; de nationale indoor - atletiekkampioenschappen in Rotter dam; de interland judowedstrijden Nederland—Italië in Utrecht; de atletieknachtcross, die in de nacht van zaterdag op zondag in het Am sterdamse Bos wordt gehouden. LANGS DE LIJN In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio morgen om 14.02 via Hilversum III wordt aan dacht geschonken aan: sprintkampi oenschappen schaatsen in Inzeil; de nationale indoor-atletiekkampioen- schappe.n in Rotterdam; de zaalhand balinterland dames Nederland—Noor wegen; het Benelux-toernooi badmin ton in Den Haag; wedstrijden in het betaald en het amateurvoetbal; over zicht Belgische voetbalcompetitie; paardenkoersen in Hilversum; over zicht competitie ijshockey, basketball, volleybal en microkorfbal. „Langs de Lijn" wordt gepresenteerd door Hans Kramer en Willem Ruis. De samen stelling en regie zijn in handen van Roel Rengers. SCHAATSSPRINT In twee extra-uitzendingen van de rubriek Studio Sport zal de NOS- televisie in de vorm van samenvattin gen aandacht besteden aan de inter nationale schaatssprintkampioenschap- pen in Inzeil, namelijk vandaag om 17.30 uur via Nederland I en morgen om 18.30 uur via Nederland II. Ver slaggever is Theo Koomen. Bovendien zal ene samenvattende reportage den uitgezonden in Studio Sport genavond, Nederland II. De IKOR is er morgen andermaal met „werken op zondag", de televisiereeks over het wel en wee van een jong predikantsgezin. Het volgende verhaal komt nu aan de orde: De commissie, die het bejaardenwerk organiseert, komt de dominee informeren over de traditionele aanpak. Alternatieve plannen van het predikantsechtpaar worden met voorzichtige scepsis oeje- gend. 'Hoe hardnekkig moet een predi kant zijn om zijn betere plannen door te kunnen voeren? Zondag IKOR Ned. I 19.05 uur. Voor een briefkaart In het filmverzoekprogramma van de KRO-televisie, dat maandelijks onder de titel „Voor een briefkaart op de eerste rang' wordt uitgezonden, worden gedeelten vertoond van de films: De kanonnen van Navarone (met Gregory Peck en David Niven), The great im- poster (met Tony Curtis), Intermezzo (met Ingrid Bergman en Leslie Ho ward), Bittere rijst (met Silvana Mag- nano) en de Nederlandse speelfilm „Bleke Bet" met Aaf Bouber, Johan Heesters en Fien de la Mar). Tevens is in dit programma een uiz opgenomen, waarin een tweetal deelnemers aan de tand wordt gevoeld door presentator Bob Bouma over hun kennis op film gebied. Zaterdag KRO Ned. I 19.05 uur NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Onderwijstelevisie 12.00 uur: Onze landbouw 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: Dier en vriend 19.25 uur: Zo moeder zo dochter NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant IKOR: •19.00 uur: Woord voor -tooord 19.05 uur: Werken op zondag VARA: 19.30 uur: Kasteel Komkommer, muziek 20.20 uur: Journaal 20.25 uur: Vic Singel 21.45 uur: Simon Carmiggclt 21.50 uur: De bedreigde binnenstad 22.30 uur: Journaal •20.45 uur: Losprijs voor Peggy 21.55 uur: Ik en de ander, rollenspel 22.45 uur: In het voorbijgaan 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Sterrekunde NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: De vrijbuiters 19.30 uur: Studio sport 20.20 uur: Panoramiek 20.45 uur: Dubbeldekkers 21.10 uur: Studio sport •21.35 uur: Kort geding 22.35 uur: Journaal 19.05 uur Kijken naar kinderej VARA: 19.30 uur: Coronation Street •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Klatergoud 20.45 uur: Niemand wil vrede •21.35 uur: Belastingaftrek 22.20 uur: Achter het 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: EHBO ,eide: ebruai atricis iagen lie voo nerkit. ;rote U .Avonc Villige ,Morg ioet d'il :erlegd eeft al orde. mi'. V, ig Ge

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2