DE BEL LUIDT VOOR DE LAATSTE RONDE Dit is de klaterende prijzenregen DUIZEND GULDEN van onze grote toeristische prijsvraag! KIJK U RIJK in onze woordenkijkdoos! ENKELE RECTIFICATIES HOOFDPRIJS: Waardebon kamerbreedtapijt ƒ950.- 12-daagse busreis naar Joegoslavië Reis voor 1 a 2 personen ƒ900.- Reis voor 2 personen 770.- Tweemaal een reis Waardebon ter waarde van ƒ655- ƒ500.- Reis voor één persoon naar Ibiza Nerts-Bisam Stola ƒ425.- Veertiendaagse reis voor 1 persoon Een reductiebon ƒ400.- Metalen model van de Caravelle, ƒ150.- Sitas grammofoonplatencursus WAT MOET U DOEN om deel te kunnen nemen? Wat moet u inzenden? Vooraan in de kijkdoos vinden we eon advertentie van een reisbureau, dat zich stormachtig ontwikkelt. Geen wonder, want eeuwen geleden begon de victorie al in Alkmaar. Mensen, die het weten kunnen, zeg gen zelfs, dat er van dit bureau een magnetische werking uitgaat. (O). De tweede advertentie maakt ons voor eens en voorgoed duidelijk, dat «en mens zich maar het beste kan neervleien naast zijn liggende gel den. De man. die dan voor bijpas sende matrassen kan zorgen is er die zich letterlijk neemt. U kunt n elke dag tussen 9 en 5 uur consulteren, behalve zaterdags, want dan gooit hij de tent al om één uur dicht. Waarschijnlijk in verband met het bezoekuur van de Anna-kliniek, die op een steenworp afstand ligt !H). oorden-kijkdoos gunt e«i onbelemmerd doorkijkje op een plein, waar voortdurend de Tros wordt losgesineten en de KRO'tjes halfom wegvliegen. De omvang van het plein wordt uitsluitend vermeld in golflengten. (B). En wie zien we daar. is dat niet de hartelijke heer. die alles weet van anti-roestbehandeling? Handig, als je le veel staalpillen hebt ingeno men. U kunt ook bij hem terecht voor een originele zweedse ML-be- handellng. Of'.u daar één cent wijzer van wordt, moet u maar ter plaatse zien te achterhalen. (1). Schuin daarboven staat de man, die u garandeert, dat al uw wensen op maat en haaks gezaagd worden. Zijn vader was waarschijnlijk een gooche laar. die in de twintiger jaren suc- heeft gemaakt met het doorgezaagde weesmeisje. Als u gewend bent op een houtje te bijten, is hij ook uw man. (N). De volgende letter voor uw slagzin moet u halen op de Beestenmarkt I. Je zou het niet zo snel schter zo'n adresje zoeken, maar u kunt hier wel degelijk terecht voor al uw rei zen voor zaken en vertier. (L). Dat geldt ook voor de volgende adver teerder. die ook voortdurend In de vakantie-bus blaast Volgen* hem bent u bij hem beter uit. (S). Als u verlegen zit om een auto suggestie, kunt u het beste nu gelilk de telefoon pakken en 40447 bellen. Als u dan iemand san de lijn krijgt met een naam. die schuimt (L). maar niet krast, zit u twintigvoudig op fluweel. Uit een geheel ander moto risch vaatje tapt de volgende adver teerder. Hij mikt meer op hel volks deel. dat elk vrij weekend tegen zichzelf zegt: neem uw bed op en rijd weg. Op die manier garandeert hij u een tweede huis voor uw hele leven. Of hij uw eerste huis ook voor die periode garandeert, moet u hem zelf maar vragen. (E). In de kijkdoos duikt nu een figuur op, die njet zegt tegen dat vakantie optrekje in Epe en u hel liefst ziet vertrekken op één van zijn 130 rei zen naar de Sovjet-Unie. Hij garari- deert- U, dat het hier een retour betreft en geen enkele reis. (Ei. Bent h e'en reiziger, die alleen maar een plezierige vakantie beleeft als de hond meegaat, die vakantie plannen maakt.-als de rijp nog aan de bomen hangt (dat zal dan wel midden juni geweest zijn, schatten we) als u een hartelijke steun en toe- In de vredige, mur verbeten «trijd om de vette vleespotten ven onze king-size vakantieprijsvraag 1971, gaat nu de gong voor de tweede en beslis sende ronde. Helpers uit de ring, verzorgers achter de touwen. Het is ditmaal een omgekeerd Feijenoordclublied geworden, waarbij u de daad bij ons woord moet voegen. Zeg dus niet, door ontroering overmand, dat u voor onze gulle prijzenregen geen woorden hebt, want dan mist u het uiteindelijke doel op vele meters. Mogen we nog even teruggaan naar de eerste ronde, waarvoor hofartiest Jan Sanders tekende. Zijn zwartwit zoekplaat vol verborgen verleiders, jodelende bierdrinkers en goeddoorregen badnymfen, bevatte een aantal duidelijke aanwijzingen voor de slagzin, die u straks met behulp van corresponderende cijfers en letters gaat samenstellen. De ontbrekende letters van deze zin (we zeggen het er deemoedig bij: hij is niet van Vondel, maar voor deze speciale gelegenheid door een goedmoedige straatmuzikant gecreëerd) spelen wij u in dit verbijsterend prozawerkje toe. Voor een minitieuze puzzelaar is het een huis-luin-en-keukenklus, die hij even tussen de soep en de zwezerik opknapt, maar toch zijn we in de laatste weken bestormd door wanhopige, radeloze, totaal ontredderde doe-hel-zelvers, die zich aanvankelijk fluitend op de prent van SandeTs geworpen hadden, maar zich na enkele uren met een lichte shock in de ouderlijke slaapkamer terugtrokken. De reden: ze hadden zich domweg op het karwei verkeken en dachten, dat ze dat reisje naar Roemenië en de eerste inleg van een 5'/i procent spaarrekening zonder enige inspanning in de wacht konden slepen. Welk een misrekening! Duizend gulden en een 12-daagse busreis naar Joego-Slavië voor nop weggeven. Gekke Hcnkie! Neen. er zal voor gewerkt en gezwoegd moeten worden, er zal geknipt en geplakt moeten worden, voordat de zoete smaak van de victorie uw deel wordt. Maak derhalve de borst en andere vitale lichaamsdelen maar nat en waag over onze schouder een blik in de grote woorden-kijkdoos. U weet het: als u denkt, dat onze beschrijving slaat op een bepaalde advertentie, zoek hem dan op en zet de door ons vermelde letter in de slagzin op de plaats van het corres ponderende nummer. verlaat wilt hebben, die goed is voor uw geld (en voor zijn eigen poen uiteraard) dan is de volgende adver- Nu komen we in de amikkelhoek van de kijkdoos Wat gedacht van 2 literflessen sinas voor 98 cent en een aak zuurkool voor 39 cent. Nooit weg op de Spaanse camping. (N). Mocht u daar ook nog behoefte heb ben aan een ervaren typiste van pakweg 18 jaar. dan kunt u haar misschien voor 14 dagen lenen van de volgende adverteerder, die zoveel jonge collega's door zijn ieamspirit De volgende adverteerder is weer eten en drinken voor iedereen. Bij gebrek aan stevig pakijs laat hij dit jaar dé prijzen kraken. Hij heeft ook nog 4 pond prei voor u liggen (89 cent) Dan bent u er in elk geval zeker van. dat de buren tiijdig lucht krijgen van uw vakantieplannen. (E). Gans anders ligt het mn de branie kraag. die de volgende letter aan draagt. Hij heeft uitgevonden, dal je verder komt, als je naai- zee gaat. Moet je wel zorgen voor deugdelijke zwemvliezen vinden we, want an ders is 't verder niet meer dan een eerlijk zeemansgraf. Hij zegt ook. dat de wereld jouw werkterrein ls. Goeie morgen: Zul je 's morgens met je pakje brood op de fiets even naar Koeweit moeten. (N). De kijkdoos gunt ons nu een idyl lisch doorkijkje op een monumentalp bank, waar uw spaarcenten goed zitten. Uw geld stijgt dan ook nog in waarde en dit telkens met halve procenten tegelijk. Waarschijnlijk een man. die op de lagere school al goed :.n breuken was. (L) Voelt u voor een royaal en tijdloos bankstel, duurzaam bekleed naar keuze in ivoor of een andere prach tige tint. Bent u er zo één. die droomt van fascinerende rijkdom ongekend voornaam, edel van lijn, ifwerking. Piet weet er alle: (E). weet het ook, de eieren worden duur. Logisch overigens, want een kip wil nou eindelijk ook wel eens geld voor haar eieren kiezen. Bij onze adverteerder blijven de nullen en de drietjes echter stabiel. Dank zij hem kunnen we straks tenminste nog een veer wegblazen. (E) Ofschoon de wijzen uit het Oosten komen heeft de volgende adverteer der zijn persje toch maar in het westen opgebouwd. Hij zit wel drin gend verlegen om een medewerkster, die kan rekenen op afwisselend werk in een klein team. Een groter team is trouwens niet mogelijk, want het persje is ook maar klein (S). En ja hoor, wat ruik ik. Is dat bon die belooft, Is dat niet het koffiepak van het hart. dat altijd vers blijft. Een kwestie van doordouwel zeggen ze. (G). Dan is er een deelnemer, die geen loze beloften lanceert, maar met kei harde prijsbewijzen komt aandragen. Hij geef u een pot aardbeienjom niet voor 109 centen maar voor 89. Verrekte sportief. Maar als je nou niet. van aardbéienjam houdt? (E) En wat is er zojuist verschenen? Een nieuwe Jan Cremer, de laatste van Wolkers? Helaas, als u dat denkt, zal de volgende deelnemer u moeten te leurstellen. Maar wat de gebloemde trevira betreft, kan ze u volop stof tot spreken geven. (N). Behoefte aan modische bijscholing? Ga dan naar de leerschool van de volgende adverteerder en blijf daar genoegzaam darren. Een kwestie van leer om leer. waaruit u de honing kunt peuren. Zoem. zoem. (O). Ofschoon er zaken zijn op dit onder maanse die wij liever zouden heb ben, zijn een betontegd, een pvc-sier- buis en een glaswolplaat nooit weg Even naar de Havenkade en u heeft ze. (T). Als u toevallig de bezitter bent van een kerk, een fabriek, een school of een inrichting en u zit er naar uw smaak niet warmpjes genoeg bij dan kan de volgende deelnemer daar wel wat aan doen. fl). Wilt u daarna ook een gewaardeerde boekhouder worden, dan heeft onze deelnemer op maat gesneden instellingen om u om te turnen. Leids onderwijs be hoeft geen krans zeggen ze niet voor niets. (N). Vraag ons alsjeblieft niet, wat een cytologisc-h analiste is, maar er is wel degelijk een ziekenhuis, die er om zit te springen. Als u weet, bij welke portier u zich moet melden, heeft u er geiijlc weer «ten letter bij, (S), U weet ondertussen ook, dat trim men de enige manier is om in dit land vol loerende gevaren overeind te blijven. Niet vads:g in die leun stoel blijven hangen, maar onder Peyton-plaee vrolijk de beentjes van de vloer. De Castelein weet. uit welk vaatje u dan moet tappen. (T). Als u zelf niet beschikt over een (on geschapen neus en toch de blits wil maken op carnaval, dan wil de vol gende deelnemer er wel cén aanme ten in duurzame lastic-uitvoering (Al. (Al. Er is ook een deelnemer, die u dolgraag een Loowe Opta-televisie- knots in de huiskamer wil splitsen Kleurt zo goed bij de clivia zegt hij Zal wel waar zijn. denk je dan (D). De volgende deelnemer doen we u cadeau. Zoek de advertentie van In- terbotapiiten cn u heeft weer een letter. Dank u, graag gedaan. (E) De volgende deelnemer kan moei lijkheden opleveren voor de mensen, die- kleurenblind zijn. Die weten dan niet. welk kruis hij in zijn leven draagt en dan loopt ook gelijk de moedercursus in het honderd. Zul je op dat moment zuigeling wezen (N). Om niet meer beslag te leggen op uw tijd schenken wij ook de reste rende vier adverterende voetzoekers: het zijn Hageveld Internaat (L). Stichting Verpleeghuis Delft (A), Technisch bureau A. J Prins (N) en Cebuto (D). .-Us u nu de juiste letter bij het goede cijfer hebt geplakt, kijkt u op dit moment naar een volzin, waar je u tegen /.egt. Nou niet gelijk zeggen: als ik dat gewe ten had. zou lk niet weken lang die- rommel hebben uitgeknipt, want wie weet. zit u over twee maanden al in het brandende Roemeense zonnetje. En dat allemaal dank zij de toege wijde vlijt, die u voor deze prijs vraag aan de dag hebt gelegd. Kom er nou maar royaal voor uit: u bent gewoon een prijzenswaardig figuur. Als gevolg van een paar spijtige vergissingen zijn er in onze Toe ristische Prijsvraag enkele fouten geslopen. Om tot een goede oplos sing te kunnen komen, moeten onze prijsvraagdeelnemers van het volgende wel even nota nemen: 1. Het nummer van één prijs vraagadverteerder is abusieve lijk onder twee advertenties geplaatst. Het betreft nummer 4. Dat is geplaatst onder de ad vertentie van Zonnetour en on der die van Evenementsreizen. Attentie: Zonnetour komt in dit geval te vervallen. 2. Uitsluitend voor dc lezers van de Leidse Courant deze rectifi catie: Op 12 februari heeft de adverteerder Atlas Woning inrichting een advertentie ge plaatst met daaronder het nummer 39. Dit had moeten zijn nummer 13. (Jan Sanders heeft deze advertentie in zijn tekening verwerkt). 3. En ook de laatste rechtzetting is alleen van belang voor lezers van de Leidse Courant. In een klein deel van dc oplaag van het Toeristisch Nummer staat onder de advertentie van Oos- toni-ijk-Vacantierijk (op pagina 6) geen nummer vermeld. Wie zo'n exemplaar ontvangen heeft kan de bewuste advertentie als 35 noteren. Wij bieden de toch al transpire rende puzzelaars onze verontschul digingen aan voor deze vergis- BESCHIKBAAR GESTELD DOOR WESTERPERS N.V.. DEN HAAG—LEIDEN Dorpsstraat 64 Nootdorp standplaats Rabac, inclusief excursies en volledig pension; vertrekdatum naar keuze X QAQ tussen 7 mei en 15 oktober '71, waarde J vVVb Beschikbaar gesteld door Reisbureau Lindberg N.V. te Amsterdam in samenwerking met Reisbureau Apeldoorn, Apeldoornselaan 75, Den Haag Bestemming en vertrekdatum naar keuze Totaalwaarde Aangeboden door Reisbureau NEROPA Theresiastraat 8 Den Haag naar Crosshaven in Ierland: ter waarde van Beschikbaar gesteld door PRIM AIR BUSSUM voor een achtdaagse vliegreis voor één persoon, volledig verzorgd naar Noorwegen, Honefoss. Hotel Klackke. Aangeboden door Reisbureau Apeldoorn Apeldoornselaan 75 Den Haag datum vertrek in overleg: X AAR ter waarde van J Beschikbaar gesteld door Reisbureau Sky-Holida.vs, R'dant ter waarde van Aangeboden door PEI.GROOT PELTERIJEN. Den Haag naar.Mamaia in Roemenië; X AAA ter waarde van J tVU.— Beschikbaar gesteld door Neckerraann Vliegreizen, A'dam tweemaal 200 gulden Op een vliegreis naar Dubrovnic, datum vertrek in overleg. Aangeboden doorJoegotours, Ceintuurbaan 29, Amsterdam. op zwart metalen voet, vleugelspanwijdte 35 cm, ter waarde van Aangeboden door TRANSAVIA naar keuze, Fr. - Du. - Eng. - Sp. - Ital.. bestaande uit elf boekjes elf grammo- foonplaten naar een hoorspel van X QO CA Godfried Bomans. ter waarde van J Wfc«wv Eerste inleg van een 5 spaarrekening van 100.Beschikbaar gesteld door Staal en Co.. Den Haag. 1 set mistlampen ter waarde van 100. aangeboden door automobielbedrijf ..Valkenbosch", showroom Parkstraat 14. Den Haag. Voor 60.horecacheques. Aangeboden door VASA Uitzendbureau. Suezkade 120. Den Haag. Grammofoonplaten ter waarde van f 50. beschikbaar gesteld door de firma Alpnenaar, Prinsestraat 36-38. Den Haag. Een fotoboek van de Zwitserse Alpen, ter waarde van 50.beschikbaar gesteld door Nationaal Zwitsers Verkeersbureau. Koningsplein 11, Amsterdam. Fotoartikelen ter waarde van 50.be schikbaar gesteld door Vriesland Kinohuis, Vlierboomstraat 461, Den Haag. Waardebon van 50.—. beschikbaar ge steld door Duned Industrial, Amalia- straat 12, Den Haag. Originele T.A.P. handtas, bevattende een grammofoonplaat met Portugese Fados, twee spellen kaarten en twaalf onderzet ters ter waarde van 45.beschikbaar gesteld door Reisbureau T.A.P., Amster dam. 1 Reiswieg ter waarde van f 35,— beschik baar gesteld door De Kindervriend, Boek horststraat 9, Den Haag. Mand met frisdranken etc. etc. ter waarde van plm. 25.Aangeboden door Menken-Rico. Wassenaar-Bodegraven. Drie prijzen a 1 doos inhoudende drie Leerdams Longdrinkglazen. Aangeboden door I.T.T. Standaard Electric. Den Haag. In ons Toeristisch Nummer staat op de voorlaatste pagina een grote tekening van Jan Sanders. Die hebt u nodig om onze prijsvraag te kunnen oplossen. Maar daarover dadelijk meer. Eerst iets andere. Door het Toeristisch Nummer verspreid vindt u bijna veertig prijsvraag- advertenties. waaronder of waarin een nummer is gezet. Knip al deze genummerde advertenties uit. In de periode van 8 tot en met 20 februari zijn in Het Binnenhof en Leidse Courant nog méér genummerde prijsvraag- advertenties geplaatst. Ook die moet u uitknippen. In totaal zijn er 61 genummerde advertenties gepubliceerd. De nummers van en in alle prijsvraagadvertenties komen overeen met een even groot aantal letters uit een rijm van twee regels. Precies vijfentwintig van de eenenzestig benodigde letters komen reeds voor in de tekening van Jan Sanders. De ontbrekende letters zult u (zonder veel moeite) kunnen vinden in een verhaal, dat de bekende journalist Leo Thuring in Het Binnenhof en Leidse Courant van vandaag op deze pagina heeft geschreven. Hoe vindt u nu die tweeregelige zin? Zoals reeds gezegd komen alle benodigde letters voor in de tekening van Jan Sanders en het verhaal van Leo Thuring. De juiste volgorde van de letters vindt u heel eenvoudig. Zo doet u het: u neemt alle uitgeknipte, genummerde prijsvraagadvertenties en gaat vervolgens op de tekening van Sanders en in het verhaal van Thuring na welke nummers en letters bij elkaar horen. Als u ze allemaal hebt thuisgebracht, of beter gezegd samengebracht, is de rest kinderwerk. Want elk advertentienummer wil verder alleen maar zeggen op welke plaats de overeenkomende letter in de tweeregelige zin moet worden gevoegd. Het lijkt allemaal ingewikkeld, maar als u er eenmaal aan begint, zult u gauw genoeg merken dat de opgaven eigenlijk heel eenvoudig zijn. Een voorbeeld om het te bewijzen: onder een prijsvraagadvertentie in het Toeristisch Nummer staat het nummer 7. In de tekening van Jan Sanders komt een afbeelding voor. waaruit u duidelijk kunt opmaken dat ze be trekking heeft op de bewuste advertentie. Dan weet u dat de letter die Sanders bij het fragment heeft geplaatst, op de zevende plaats in het twee regelige rijm moet worden gezet. Nog een voorbeeld: in de periode van 8 tot en met 20 februari is een prijsvraagadvertentie geplaatst met daar onder het nummer 51, In het verhaal van Thuring in de krant van vandaag maakt hij een heel duidelijke toespeling op die advertentie. Direct achter de toespeling is tussen haakjes ook een letter geplaatst. Dan weet u opnieuw waar die letter in de tweeregelige zin thuishoort. Inderdaad, op de eenenvijftigste plaats. De tweeregelige zin. die u tenslotte hebt gevonden, schrijft u op de achterkant van een briefkaart. Maar daarmee is de kous nog niet af. Aan het rijmpje moet u zelf nog twee regels toevoegen. Tussen twee haakjes, die eigen regels behoeven niet per se te rijmen. In ieder geval moeten er op de achterkant van de briefkaart dus vier regels staan, want anders sluit u zichzelf van deelneming uit. Op de voorkant van de briefkaart schrijft u links bovenaan:" Toeristische prijsvraag ea links onderaan uw naam en adres. Tenslotte adresseert u de kaart aan: Westerpers N.V., postbus 9, Den Haag.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19