OOK KRENWINKEL BEKENT JVANDEEL IN TATEMOORDEN Pensioenplicht voor iedereen blijft mogelijk BEZUINIGINGEN D.S. '70 ONTMOETEN BEZWAREN In afwachting van uitspraak Groot verlies helikopters in Laos lechterdoet!5 ipril uitspraak Vakantie is kostbaar. Meteen koopje bent u vaak bekocht. Soedanezen vragen paus bemiddeling Kidnappingsgevaar voor Britse vorstin Boete 100.- voor pastoor Slots Zeven doden bij tankerramp Negen mannen terechtgesteld GOUDSMIT'HOFF België leek gisteren uitgestorven land HONDERDEN AUTOMOBILISTEN ZONDER BENZINE VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 LOS ANGELES (AP) Opnieuw heeft een van de schuldig verklaarden in bet Tate- proces als getuige gezegd dat zq mee heeft gemoord in de afslachting van de uctrice Sharon Tate en zes vrienden. Patricia Krenwinkel verklaarde kalm dat zq In bet huis van Sharon Tate mej. Abigail Folger met een mes had doodgestoken. i de rijke winkelier Leno Labianca met ,war" in de borst van de heer Labianca een dag na de moord op Sharon Tate De juryleden van het Tateproces hebben hun plaats van afzondering mogen verlaten, na zeven maanden geen contact met de buitenwereld te hebben gehad, zeer tot ongenoegen van hun familie. Hier neemt een vrouwelijke gezworene afscheid van een gerechtsdienaar. Ook had zij eigenhandig de vrouw vi een mes gedood en had zij het woord gekerft. Het echtpaar Labianca werd en vrienden vermoord. Volgens Krenwinkels verklaring warei moordpartijen „stoned" door gebruik v van de moorden „niets" gevoeld. De jury in het Tateproces heeft clanleider Charles Manson en zijn drie vrouwelijke secondanten Patricia Krenwinkel, Susan Atkins en Leslie van Houten al schuldig verklaard en het is nu alleen nog de vraag of zij terdoodveroordeeld worden of levenslang krijgen. Al eerder heeft Susan Atkins vrijwillig bekend Sharon Tate te hebben vermoord. Men verwacht dat ook Leslie van Houten een verklaring zal afleggen. Tot dusver hebben de drie vrouwen de indruk gewekt, de schuld van de misdaden op zich te willen nemen om Manson vrij te pleiten- Volgens de aanklacht is het Manson geweest die de vrouwen tot de moorden heeft aangezet, in de hoop een rassenoorlog in de V.S. te ontketenen, waarna hij de macht in het land SAIGON (RTR) Een Amerikaanse ilitaire woordvoerder in Saigon heeft >kendgemaakt dat gisteren vier Ameri- aanse hefschroefvliegtuigen die de uidvietnamese troepen in Laos steun en, verloren zijn gegaan. Drie van de «stellen werden door luchtdoelgeschut eer gehaald. De oorzaak van het neer- orten van het vierde toestel is niet ■rmeld. Drie Amerikanen kwamen om leven, zeven worden vermist en zes gewond, aldus de Amerikaanse oordvoerder. Hoewel het officieel heet sinds de invasie in Laos 19 Ameri- hefschroefvliegtuigen zijn ver- stigd, schat men in Amerikaanse lucht- chtkringen in Vietnam dat in totaal er dan 50 toestellen verloren zijn ge- ADVERTENTIE) IN GESCHIL VREDESTEIN DEN HAAG (ANP) Voor vice resident mr. H. K. A. Stoffels van he' rechtshof in Den Haag is gisteren met duplieken de behandeling afge- an het beroep dat Vredestein seft Ingesteld tegen de uitspraak president van de rechtbank in Den aag in het kort geding Goodrich Ia Vredestein-Goodyear. Mr. Stoffels cpaalde de uitspraak op 15 april. De zaak dateert uit april 1970, toen oodyear trachtte Vredestein over te emen. Concurrent Goodrich, die be ngen heeft in Vredestein, verzette ztch lartegen. Na enkele weken bracht oodrich de zaak voor de rechter. De resident van de rechtbank in Den Haag elde eind mei 1970 in zijn uitspraak ir eerste kort geding tussen" de par- ien dat Goodrich binnen acht dager redestein en Goodyear moest dagvaar- en ter verkrijging van een voorlopige oorziening ten aanzien van het uit- efenen van het stemrecht op de door redestein bij Goodyear onderhands ge- laatste aandelen Hoewel Goodrich de evraagde voorziening bij uitspraak e rechtbankpresident van 26 juni kreeg, laakten enkele door de president opge- gde ordemaatregelen het Goodrich en ïoodyear onmogelijk bepaalde stappen i ondernemen. Deze „buitenspelpoli- ek" werd toegepast om de werkzaam- eden bij Vredestein te kunnen laten oorgaan in het belang vah de werkge- een genheid. raai niel end U hebt maar één vakantie per jaar. Zonde als t een teleurstelling is. Zonde van 't geld. Zonde van die paar vrije weken. Daarom voelt r» U i? na 'n hoopjes-vakantie vaak bekocht, uat willen we voorkomen, 'n Dure vakanh'e voor weinig geld.is onmogelijk. Wél kunnen we voor uw geld een passende vakantiemogelijkheid ontwerpen. Voor elk budget. Tot elke N.V. Reisbureau NEROFA NA1ROB (KNP) De Zuidsoeda- itse bevrijdingsbeweging „Anya Nya", I» zich sinds het begin van de zestiger »ren met een guerrilla oorlog tegen de ilunitueringspolitiek van de regering in Urtoem verzet, heeft paus Paulu» In *n open brief dringend gevraagd tqn hem te verheffen om zo een eind te oaken aan de oorlog. In Zuid-Soedan is 'ft percentage katholieken en protestan- w» relatief hoog. De strijd heeft al meer dan een half uiJ oen mensen het leven gekost, zo chrijft de organisatie In de brief, door •eschietingen, bombardementen, hon- ersnood en epidemieën. Ongeveer een- elfde aantal is naar naburige landen Ethiopië, Oeganda en Kongo) gevlucht verblijft daar in kampen, terwijl de wt van de bevolking zich schuil houdt n de bergen. Ziekenhuizen en scholen 'In, voor zover niet verwoest, in gebruik lls kazernes, aldus de brief aan de paus. Met uitzondering van de grote steden I's onder regeringscontrole staan, be heerst de verzetsbeweging vrijwel het 'ehele zuiden van het land. Regerings- roepen staan machteloos tegen de acties 'an „Anya Nya", die vanuit de jungle "dernomen worden. In eigen auto door de polities aangehouden (Van onze correspondent Roger Si- LONDEN Er is een dringend on derzoek aan de gang naar aanlei ding van een „incident", waarin ko ningin Elizabeth van Groot Brittan- nië zaterdagavond betrokken was. Men stelt opnieuw de vraag, of de koninklijke familie voldoende be schermd wordt tegen mogelijke ont voeringspogingen. Elizabeth II reed zaterdagavond vrij laat in haar Rolls Royce naar het kasteel van Windsor. Naast de privé- chauffeur zat een detective van de speciale afdeling van Scotland Yard. Rond middernacht werd de konink lijke wagen in de buurt van Wo kingham tegengehouden door een patrouille van de politie, die een gestoen auto trachtte op te sporen. De lijfwacht van koningin Elisabeth een jaar zorg maakt had niet veel tijd nodig om uit te omtrent pogingen om leden leggen wie de dame op de achter- koninklijke familie te kidnappen. Er bank was. De agenten van de nach- zijn twee komplotten bekend, waar- telijke patrouille stamelden „sorry", van een zou beraamd zijn door de weging. Scotland Yard en de hoofd- alle leden geruchten politie Theemsvallel wensten waarom de koninklijke wagen gehouden werd. de koninklijke familie lijfwachten nodig hebben. De weten vorstin en haar gezin voelen daar echter niet veel voor. omdat zij hun bewegingsvrijheid niet willen be- (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De Roermondse rechtbank heeft pastoor J. Slots uit Wanssum veroordeeld tot een boete van honderd gulden, omdat h(j in het begin van bet vorig jaar het kerkelijk huwe lijk van een bejaard paar had gesloten, voordat dit huwelijk door de wet er kend was. De president van de Roermondse rechtbank mr. Van Koot bij wie de pastoor na zijn eerste vonnis in beroep gegaan was gebrukite de volgende argu menten bij zijn veroordeling: „De door de raadsman van de pastoor gestelde vernieuwde opvattingen binnen de katho lieke kerk, wat daarvan verder ook zij, zijn niet maatgevend met betrekking tot een strafbepaling van de Nederlandse weT. Voorts meent mr. Van Koot dat een rechter niet zomaar geoorloofd is om die bepalingen, die mogelijk door een ge wijzigde normopvatting ogenschijnlijk niet meer van kracht zouden lijken, niet toe te passen, treding heeft begaan. OSLO (RTR) Zeven zeelieden zijn omgekomen bij de ontploffing op de Noorse tankboot Ferncastle, zo is door de rederij meegedeeld. Het schip bevond zich ruim 500 mijl ten w.z.w. van Lissa bon. Het was in ballast op weg van Wilhelmshaven naar Nigeria. Vijfendertig overlevenden zijn door een Spaanse vrachtboot opgepikt. Door de ontploffing brak de tanker, die pas vier jaar oud was, in tweeën. Beide de len zijn gezonken. Een van de omgekomen zeelieden is de 62-jarige Nederlander G. van Haaften. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is technisch mogelijk, alle werk nemers boven de AO W-uitkeringen een waardevast aanvullend pensioen te geven, waardoor iedereen uit eindelijk een pensioeninkomen krijgt van 70 pet. van het laatste loon. Ondernemers zouden wettelijk verplicht moeten worden, een dergelijk pensioen te verstrekken. In die wet moet ook staan, dat reeds ingegane pen- regelmatig moeten worden aangepast aan de stijgende kosten van levensonderhoud. Reeds wat oudere werknemers zouden meteen moeten delen in de voor delen van de nieuwe wettelijke regeling. Omdat de kos ten voor de voorziening voor sommige ondernemers zeer hoog kunnen zijn, moet er een solidariteitselement in de regeling worden ingebouwd via een vereffeningsfonds, dat pieken in de kosten afstompt. RAWALPINDI (Pakistan) (AP) Bq het krieken van de dar *Ün gisteren in Rawalpindi negen mannen opgehagen. precies een jaar nadat zq een gezin van negen personen ter dood hadden ge bracht door hen te verbranden. De negen gevangenen, waarbij zes broers waren, namen een warm bad, zegden hun gebeden en werden toen naar de galg geleid. Zij werden met groepjes van drie tegelijk opgehangen. De leeftijd der gehangenen varieerde van 26 tot 52 jaar.- De door hen gepleegde moord was een weerwraak op het doden van een fa milielid van een der moordenaars, de 35-jarige Mohammed Banaras. De te rechtstelling werd voltrokken in de ge vangenis. "Buiten hadden zich 400 fa milieleden van de gestraften opgesteld. Dat is de opvatting van de commissie pensioenen van de Stichting van de Arbeid, eind 1969 ingesteld om het vraagstuk van de pensioenvooirziemng voor werknemers in studie te nemen. Deze oommissie heeft thans een interim rapport uitgebracht. Hierin worden ver schillende mogelijkheden geëtaleerd en van commentaar voorzien. Het interim- rapport gaat thans naar de organisaties van werkgevers en werknemers, die en kele kernvragen zuilen moeten beant woorden voordat de commissie haar studie voortzet. Oplossingen Als de commissie zegt, dat het pen- sioenvraagstuk technisch oplosbaar is, is zij udltgegaan van de volgende puniten: Er moet een aanvullende pensioen voorziening komen, die tezamen met de AOW-uitkering ongeveer 70 pet. van het laatstgenoten loon aan pensioen geeft en waarbij de laagste looncatego- rieën een hoger percentage pensioen ontvangen. .an de hand van het aanvullend pen sioen moet een zekere grens worden gesteld, bijvoorbeeld tot een inkomen van (thans) rond 25.000 gulden, De AOW-uatkering wordt in een aan tal jaren opgetrokken tot 100 pet. van het minimumloon op netto-basis, de pensioenen, die voortvloeien uit de nieuwe regeling, moeten tenminste waar devast worden gehouden, bij verandering van werkkring zal geen pensioen ver lies optreden. Men krijgt dus geen pensioen per onder neming op grond van de bij elk der ondernemingen afzonderlijk «Doorge brachte dienstjaren, maar een pen sioen over alle jaren dat men heeft ge werkt, op basis van het laatste loon. Hierdoor zal „pensioen" niet langer een factor, die de arbeidsmobiliteit in de weg staat. Reeds ingegane pensioenen moeten uit hoofde van een nieuwe wettelijke regeling worden opgetrokken tot een niveau, waarbij dit aanvullend pen sioen waardevast is De kernvragen, die moeten worden be antwoord door de achterban van de commissieleden hebben betrekking op dede wijze van financiering, op de uit- voeimgsorgaraisatae en op de solidariteit. Met betrekking tot de financiering heeft men de keuze tussen een kapitaaldek kingsstelsel, een omslagstelsel en een mengvorm. Bij een kapitaaMekkings- ttfelsel reserveert men premies voor de toekomstige verplichtingen. Bij een omslagstelsel heft men in een pepaald jaar een premie, wait er in dat zelfde jaar aan pensioenen moet worden uitgeke<?rd (de AOW wenkt aldus). Bij zuivere kapitaaldekking worden volgens de commissie de lasten meteen zeer hoog, wat de ontwikkeling van het nieuwe systeem zal afremmen. Bij omslag gaat het geld meteen de deur uit, waardoor er geen kapitaal is voor investeringen. Dat acht de commissie nationaal-economisch niet aanvaardbaar. Wel zou men in dat geval de (andere) besparingen kunst matig gedwongen kunnen opvoeren, politieke vlak trekken en dat wil men maar dat zou de hele materie in het niet. Blijft dus de mengvorm: kapitaal dekking met omslagelementen. Voorkeur Met betrekking tot de uitvoering van de regeling geeft de commissie er de voorkeur aan, de bedrijfspensioenfond sen, eigen beheerde ondememangsfondsen en verzekeringsmaatschappijen te blijven inschakelen. Weliswaar hebben die fond sen en maatschappijen onderling sterk verschillende regelingen, maar bij invoe ring van de wettelijke pensioenplicht wordt een stroomlijning van die regeling verwacht. Omdat nog (lang) niet alle werknemers onder een pensioenregeling vaillen, moeten ondernemingen die zelf nog niets hebben opgezet, worden op genomen im een ,vrestbedrijfspensk>en- Het alternatief voor deze gedachte zou zijn de oprichting van één Centraal Pensioenfonds. Daarmee bereikt men wél In Zaandam heeft een bruidspaar het weer eens heel anders aangepakt. De tocht naar het stadhuis maakten xjj In een aptlekj brandspuit. j ar bij de voorgestane pluriforme uitvoering wordlt, dank zij anidellimge competitie, een betere service en een gunstiger rendement op de beleggingen verwacht, wat «ie hogere a<imimisbratiekosten compenseert. Tenslotte de kosten. Deze hangen sterk van leefitijds- en loonopbouw binnen de groeperingen. eZ kunnen dan ook pet. tot 160 pet. van de pensioengrondslag (dat is loon minus AOW-uiitkerimg). Het opleggen van een plicht met zo grote verschillen in lasten acht de commissie niet verantwoord. Er moet dus een systematiek komen, die de verschillen afvlakt. Men kan dan in de eerste plaats mikken op een systeem volledige landelijke verevening van lasten, waardoor elke onderneming, on geacht een gunstige of ongunstige leef- tijds- en loonopbouw, in principe een zelfde percentage van de loonsom be taalt. In dat systeem is het probleem de arbeidsmobiliteit volledig op- Men kan deze solidariteit ook beper ken (en in de sector waarvoor het rest- fonds geldt) de mobiliteit mogelijk maakt. En als derde mogelijkheid is er de ge deeltelijke landelijke solidariteit, waar bij de ondernemingen niet allemaal het zelfde percentage behalen. Dit percen tage wordt ten dele afhankelijk van de eigen samensteling. Bepaad zou kunnenl worden, dat een onderneming nooit meer betaalt dan bij voorbeeld anderhalf keer de gemiddelde landelijke premielast en het meerdere gecompenseerd krijgt via «ie ver- De opvatting van de commissie ten deert in de richting van een landelijke verevening, in verband met de reeds vaker genoemde arbeidsmobiliteit maar ook in verband met het verschijnsel van de inkrimpende bedrijfstakken. Het tem po van de invoering van de pensioen- placht wordt immers bepaald door de zwakste bedrijfstak. (ADVERTENTIE) Behang van klasse! Q'O (Van parlementsredactie) DEN HAAG. Volgens het Tweede- Kamerlid dr. B. Goudzwaard van de A.R.P. is het verlanglijstje met gewenste overheidsbesparingen van dr. W. Drees jr., lijsttrekker van D.S. '70, op enkele punten niet „erg socialistisch". Dr. Drees jr zou duidelijker moeten aan geven waar hij als politicus een om buiging van het beleid wil en waar hij als specialist op het gebied van de (Van o e oorrespondent) BRUSSEL België was gisteren een dood land. Terwijl overal alle deuren en uitstalramen potdicht zaten, marcheerden tienduizenden (volgens de poli tie 70.000, volgens de organisatoren 190.000) midden standers door Brussel om hun eensgezindheid te De staking en de betoging oorspronkelijk gepland om te protesteren tegen het BTW-voorschot dat de middenstanders moesten betalen. Toen d«> regering die voorschotregeling veranderde, besloot het nationale middenstandscomité toch de actie te laten doorgaan: want het was de eerste keer dat zelfstandigen in België zich zo solidair toonden. Wie gisteren verplicht was om in België rond te rijden, kreeg sommige uren de indruk in een uitgestorven land te zijn aangekomen. Alle winkel straten waren verlaten, alle handelszaken potdicht. Stakingsposten liepen door de straten en controleer den of het stakingsparool overal werd opgevolgd. Omdat de benzinestations ook meestaakten, kregen de wegenwachtorganisaties honderden telefoontjes van automobilisten, die zonder brandstof gestrand waren. Langs de wegen kon men vele verlaten auto's vinden, die door hun eigenaars in de steek gelaten werden toen de tank leegraakte. In het Westvlaamse plaatsje Tielt kwam een ver dwaalde Nederlander aankloppen bij het stations restaurant. De zaak was weliswaar gesloten, maar de eigenaar maakte open toen hii hoorde dat de man al 2'/i uur op zoek was naar eten en drinken. Omdat er verder niets in huis was. liet hij de man aan een kraan water drinken Duizenden Belgen trokken over de grens naar Nederland, Frankrijk of Duitsland om brood en levensmiddelen te kopen. De betoging in Brussel verliep niet zonder inciden ten. Een grote winkel van Philips kreeg bakstenen door alle etalageruiten, omdat er nog een lichtrecla me brandde. Een winkel van herenkleding werd stukgegooid, omdat de eigenaar vergeten was een lichtreclame buiten met een tijdsmechanisme stil te leggen. Net op het ogenblik dat de betogers arri veerden, ging het licht aan. Alhoewel aanvankelijk beloofd was dat de stationsrestauraties open zouden blijven, werden die toch gesloten. Niet zozeer uit solidariteit, maar wel omdat de eigenaars bang waren dat heethoofden hun zaak zouden vernie- overhéidsuilgaven efficiencybezuinigin gen mogelijk acht. Dr. W. Drees jr gaf in de televisie zendtijd van zijn partij aan, dat in 1973 mogelijk voor 1500 miljoen gulden kan worden bezuinigd. Daarvoor zouden de subsidies voor de industrie, het weten schappelijk onderwijs en onderzoek, voor sport en cultuur moeten ver minderen. De ontwikkelingshulp zou moeten worden bevroren op het huidige peil, de vervoersbedrijven zouden min der subsidie moeten krijgen, de alge mene premiespaarwet zou moeten wor den afgeschaft, de overheid zou minder geld moeten besteden aan de presen tatie in het buitenland. Dr. W. Drees jr heeft gezegd, dat de minister van Financiën wel van goede wil is, maar dat deze onder druk staat van pressiegroepen in de Tweede Ka mer. Daarvan zegt de begrotings- specilaist Goudzwaard dat dr. Drees dan moet aangeven op> welke wijze de Tweede Kamer er de laatste jaren in is geslaagd de rijksbegroting „op te krikken". Dr. Goudzwaard noemt het wel „aar dig", dat Drees jr aan de bel hangt, maar in de laatste jaren is er al een groeiend besef om de overheidsuitgaven kritisch te bekijken. Bij een ongewijzigd beleid is er in de komende jaren al zoveel geld nodig, dat binnen de overheidsuitgaven verschuivingen moeten worden aan gebracht. Om nieuwe taken aan te pakken, achtten de grote confessionele partijen belastingverhoging onvermijde lijk. Belastingverlagingen, zoals D.S. '70 soms lijkt te suggereren, zitten er vol gens dr. Goudzwaard beslist niet in. Hij is het er wel mee eens, dat de controle op de uitgaven beter moet worden ge regeld. De opvattingen van dr. B. Goud zwaard, financieel deskundige van d« A.R.-fractie, worden gedeeld door onder meer de K.V.P., die er soms ernstige bezwaren tegen heeft en in grote lijnen ook door de V.V.D. Nieuwe radiostudio bij het Binnenhof (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Vandaag behandelt de Raad van Be heer van de NOS een voorstel van de commissie nieuwbouw om in de voor malige portierswoning van het gebouw van de Tweede Kamer aan het Binnen hof een vaste radiostudio in te richten. Momenteel lopen rechtstreekse uitzen dingen uit het parlement via een of meer reportagewagens die uit Hilver sum moeten worden aangevoerd. In de nieuwe studio komen twee re gistratiekamers met commentaarstudio en een technische ruimte. Voorts is er een interviewruimte gepland, zomede een gastenkamer. Een en ander bte- knt dat de huidige commentaarcel in de bibliotheek van de Tweede Kamer straks komt te vervallen. Over een jaar hoopt de NOS gereed te zijn met deze vernieuwingen. De radiostudio van de NOS aan het Noordeinde blijft gehand haafd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9