Roshdestvensky naar ongekende leidde R.-0. hoogte NOODSITUATIE AAN LEIDSE PSYCHOLOGISCHE SUBFACULTEIT Bezuiniging DS 70 strijdig met internationale solidariteit Stichting r.-k. school in Koudekerk onhaalbare zaak Er zijn nu honderden studenten te veel Geen verplaatsing van Leidschendamse markt Dr. A. Vondeling in Leiden Het „Huis moet het van Bosman veld ruimen Anaesthetisten hebben speciale aandacht nodig Studentenstop per 1 september :rgadering hebben de s •VPRO: peelde, an' aezing tullen per september hun onderwijs unnen beginnen. Als er meer eerste- tweehonderd, dan zal de minister of wordt toegelaten. De wetenschappe- itaf zal in de avonduren gaan overwerken om het ondcrwüs op peil te luden. Voorts zal, wil bij de beschikbare onderwijscapaciteit een kwalitatief rdbaar studieprogramma gerealiseerd kunnen worden, de studieduur met er veertig procent worden verlengd tot negen a tien jaar. waarin hoogleraren en lektoren, wetenschap pelijke staf. technisch en administratief per soneel en studenten gelijkelijk vertegenwoor digd zijn. In ee denten zich solidair verklaard regelen geen consequenties hebben voor de toekenning van studietoelagen en voor even tueel uitstel van militaire dienst. In de afgelopen vijf jaar heeft het aantal studenten in de Leidse fakulteit der sociale wetenschappen, waarvan de psychologen deel uitmaken, een groei vertoond van on geveer honderdtwintig procent. In geen van de andere fakulteiten is het aantal studenten in dezelfde periode zozeer toegenomen. De personele voorzieningen werden echter slechts verruimd met eenendertig procent, terwijl er vierenvijftig procent meer geld in het laatje kwam, de geldontwaarding in aan merking genomen ongeveer twintig procent. De subfakulteit wil stilstand van onder zoek niet aanvaarden nu meer dan ooit de sociale wetenschappen hun bijdrage moeten leveren aan het welzijn van de maatschappij. Even onaanvaardbaar is het studenten af te leveren, die kwalitatief niet voldoende zijn geschoold. Het college van curatoren van de Leidse Universiteit heeft dezer dagen in een brief aan minister dr. G. H. Veringa van Onder wijs en Wetenschappen de aandacht van de bewindsman gevraagd voor de onrustbaren de situatie, waarin de universiteit en daar binnen de faculteit der sociale wetenschap pen met onder meer de subfaculteit der psy chologie verkeren wat betreft ruimte, perso neel en financiën. Het college van curatoren deelt in zijn brief mee, dat de subfaculteit der psycholo gie heeft aangekondigd ingrijpende maat regelen te zullen nemen, indien niet snel een verbetering van de situatie tot stand komt. „Wanneer niet zeer spoedig", aldus het college, „een additioneel bedrag ter finan ciering van het realiseren van ruimtelijke voorzieningen in de orde van grootte van vijftien twintig miljoen gulden en een aantal extra personeelsplaatsen in de orde van grootte van vijfendertig veertig voor de faculteit der sociale wetenschappen be schikbaar komen, zal het college niet in staat zijn te verhinderen, dat binnen deze vellicht maatregelen worden ge- ,EIDEN Niet meer dan zc ihologie aan de Leid; en, en verleden jaar waren dat n uitmaken, wii jk< Dit zijn de maatregelen waarmee de biologische Leidse subfakulteit reageert een tekort aan ruimte en personeel. Het lOueel is toereikend voor bet opleiden driehonderdtachtig studenten de ruimte de financiële middelen zijn voldoende r het opleiden van tweehonderd veertig lenten. Er zjjn op bet moment echter Ihonderd studenten. >e wetenschappelijke staf noemt deze atie onverantwoord. Zij beschuldigt het ollege van curatoren ervan de ondcrwijs- iteit onvoldoende te hebben vergroot, ifremmen van het studentenaanbod is ilgens de subfaculteit der psychologie een tak, die voor een deel ook buiten de com- entie van curatoren ligt. Een onlangs via Akademische Raad ingestelde ministeriële alsingscommissie zal de minister hierover zeer korte termijn adviseren ten aanzien i de landelijke situatie. Tot de maatregelen voor de Leidse psy- •hologen is besloten in de subfakulteitsraad, Vastenavondviering bejaarden in Leiden de Vastenaond in het Antonius üubhuis ean de Mare. Met het instru- nentale muziekgezelschap „Crescendo' melodieën pol- de lopende band werd het een fijne feestavond, ere muzikale uitingen, zoals het •zingen uit volle borst van bekende iedjes en wijsjes droegen bij tot het feestelijke bijeenkomst, d er gedanst. Al met al en feestelijk begin, om met goede zin ie komende vastendagen door te troffen, strekkende tot een aanzienlijke beperking van de toelating van eerste jaarsstudenten in september van dit jaar". Het Leidse college van curatoren eindigt zijn brief met het verzoek op korte termijn ;rleg kunt Post- Opper. :ijn de 20 tot endin- eggen. Voorshands geen plannen verplaatsing van de Rijnland raat naar een terrein bij het winkel- ■ntrum „Leidschenhage". aldus de heer oms, woordvoerder van het Leidschen- ims gemeentebestuur naar aanleiding m berichten over een verplaatsing in Enige jaren geleden zijn er naar lanleiding van vragen van marktkoop- ieden besprekingen over een verplaat- iing naar Leidschendam-noord geweest. 3. en W. hebben toen de kooplieden wei swaar geantwoord dat de zaak opnieuw :ou worden bekeken als „Leidschenha- Tuinbouwschool in Rijnsburg houdt open huis huis. Er wordt onder meer Qng gehouden van het werk leerlingen. De manifestatie is dinsdag geopend van 19.00 tot woensdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur. Donderdagavond wordt *en voorlichtingsavond gegeven voor ouders van toekomstige leerlingen. Vrijdagavond om 9 uur begint de totale uitverkoop van alle tentoongestelde ge" gereed is, maar van nieuwe voor stellen of besprekingen is nog geen sprake geweest. Bovendien werd toen het President Kennedyplein voorgesteld •ntrale ligging tussen de woonwijken „De Heuvel" en „Prinsen hof". De heer D. A. Groenewegen, be stuurslid van de Leidschendamse onder nemersvereniging, zei ons eveneens dat bij de LOV, waarmee zeker eerst con tact zal worden opgenomen, van plan nen tot verplaatsing niets bekend is. De winkeliers in Damlaan en omgeving zul len zich zeker tegen een verplaatsing van de markt verzetten, aldus de heer Groenewegen, „ze zijn erg happy op de markt". Een tweede weekmarkt op het President Kennedyplein, zoals indertijd is voorgesteld, acht de heer Groenewegen zinloos: „Voor twee weekmarkten is de gemeente te klein, die zijn er trouwens nergens". Als wordt aangevoerd dat de week- irkt i i de r komt te liggen zeg aldus de heer Groenewegen, als Leid- schendam-zuid-gereedkomt is het oude centrum de meest centrale ligging een weekmarkt. NKJB afd. Hoogmade vier dinsdag carnaval d. Ploeg. tikelen. Medewerking wordt verleend door de Boerenblaaskapel uit Voorburg en Raad van Elf uit Langeraar. Hoewel kostumeerd zeer op prijs wordt gesteld, is ook ongekostumeerd, jong en oud, harte welkom. LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 RUksbelastinginstituut icaal-juridisch dispuut van de dat als vaststaand aanneemt, dat geld niet orm van een forumbijeenkomst. Als poli- im aanwezig vijf fiscale deskundigen van de collegezaal vol aankomende en gerijpte d de gezonde gulden wierpen. Leiderdoi ld. Het 7 die gewi redelijke - Het „huis Bosman" nabij de R burgerweg, een mooi schrijfobject voor Wolkers, wordt rr teel gesloopt. Het bouwde school voor medische opleiding» Het complex van flat en school kreeg de naam Nieuweroord. In het hoge gebouw kunnen 320 leer- 1 ingverpleegsters worden gehuisvest in mooie ka mers met veel privacy en op elke acht kamers een keukentje. Het „huis van Bosman" heeft tijdens de gehele bouw van flat en school eigenlijk in de weg gestaan. Maar omdat er verpleegsters in woonden en de kamer nood gre werd het huis tot n gehandhaafd. De a gevorderd, dat De school voor pararr dische opleidingen woi een landelijk unicum. C der meer worden in gebouw opleidingen c dergebracht voor: v» pleegkundige, ziekenvi zorgsger, doktersassrisK te. apothekersassistente, radiologisch laborante, e.e.g.-laborante. intensive- care, fysiotherapie en operatiekamer-assisten te. Het complex ressor teert onder het Acade misch Ziekenhuis. Bouw gen rond f. 11 miljoen. Voor het omliggende hoop" is een aantrek kelijk plan in de maak. Het krijgt een recreatieve rp van deze avond is genieten in ons eigen orden door ar biologie IHRHHrn .de hand diaprojectie de diverse tuinbouw- a bezoeken o.a. leliekwekerijen, bloemisterij- en zaadteeltkassen in West-Friesland. Voorts de boomkweke- burg. Op de rozenkwekerijen van de rijen van Boskoop, Zundert en Lim- Veluwe zal het occuleren bezien wor den en in Groningen de teelt van ro zen- en appelonderstammen. Voorts zal een overzicht gegeven worden van de bezienswaardigheden in diverse parken. Deze avond is niet alleen bedoeld voor vakmensen maar alle belangstellenden zijn welkom. WI OS vraagt geld voor uniformen ntelijke subsidie W.I.O.S., de enige vereniging die Bos koop in deze tak van sport vertegen woordigt, heeft zelf middels een verlo ting 500 gulden bijeengebracht. Het ichaffing Ambtsaan vaarding prof. Spierdijk LEIDEN Met het uitspreken van en rede getiteld: „Op N.A.P." heeft irof. dr. J. Spierdijk vanmiddag het ,mbt van gewoon hoogleraar in de Het Nederlandse Anaesthesisten Peil, N.A.P.aldus prof. Spierdijk, werd in Nederland gevestigd door prof. dr. D. M. ropa in Amsterdam werkt. Mede dank zij het inzicht van prof. dr. I. Boerema werd de stichting van een opleiding voor anesthesisten in Nederland moge- In zijn rede ging de hoogleraar in de 1 die de zijn :sthesi ter beveiliging vloeden van buiten. De toegevoerde luchtmengsels dienen aan bepaalde kwaliteitsnormen te voldoen. Het zal noodzakelijk zijn dat hierop landelijk toezicht wordt uitgeoefend. Een com missie die zich bezighoudt met een nor malisering van de aansluiting van cylinders zal zich hier ook mede gaan bezighouden. Ook de elektrische appa ratuur In de operatiekamers en in de intensieve verpleegruimten eist speciale aandacht De operatiekamers zelf die nen ruimten te zijn waarin het moge lijk is tot een goede arbeidsprestatie te komen. Speciale aandacht dient te wor den besteed aan de air-conditioning in Prof. Spierdijk wees op het feit dat de opleidingstijd van de anesthesisten ten enen male onvoldoende is. Deze opleidingstijd, die het is, die worden verlengd. In E.E.G.-verband spreekt men in 1974 over een vierjarige opleiding in een anesthesiologisché kli niek met daarnaast nog stages op een interne afdeling en in een farmacolo gisch of fysiologisch laboratorium. De toekomstige taak van de anesthe- zich nog zal zich bezig dient pijnbestrijding en I bezig zijn ireiden. Hij te houden met de i zal meer intensief de postoperati' KOUDEKERK Naar aanleiding van de ■*ogal sterke berichten die momenteel in het dorp de ronde doen, als zon binnenkort in katholieke kring besloten worden lot de lichting van een R.K. Lagere School, deel de het KVP-raadslid Mevr. M. A. M. Le l.arge-Van Brcukelen ons desgevraagd mede, dat deze berichten elke grond van waarheid missen. Hoewel het aantal katholieke in woners de afgelopen jaren sterk is toege nomen, achtte zjj een R.K. school in Koude kerk voorlopig geen haalbare kaart, gezien b(-t aanzienlijke aantal „papieren paro chianen". Bovendien was mevrouw Le Large van mening, dat het onderwijs aan de prot-chr. en openbare school op hoog peil staat, ter wijl versnippering van krachten de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede zal komen. Voor katholieke kinderen aan deze scholen bestaat de mogelijkheid tot het volgen van apart godsdienstonderwijs. Hoezeer de in deling van d» Koudekerkse bevolking naar godsdienstige groeperingen de laatste jaren is gewijzigd blijkt uit een bevolkingsstaatje, dat overigens dateert uit augustus 1970. Er stonden op dat moment 682 r.k., 1466 Ned. Herv., 764 Geref., en 294 nict-kerkelijke personen in het bevolkingsregister ingeschre ven. De katholieke groei komt verder tot uiting in de samen: telling van de Gemeente raad, waar dc KVP thans twee zetels bezet, terwijl men jarenlang niet verder kwam dan 1 zetel. Daar men nog niet de beschikking heeft over een kerkelijk centrum, vinden sinds enkele jaren Eucharistitevieringen plaats in het Verenigingsgebouw. care. Daarnaast zal hij zich ook actief moeten bezighouden met de zorg van de patiënt voor de operatie. Er is een schrikbarend tekort aan anesthesisten. Het zal noodzakelijk zijn het vak van de anesthesist bij het publiek en bij de artsen meer in aan- Kindercarnaval in Oegstgeest OEGSTGEEST Alle kinderen die het leuk vinden zich te verkleden en eei feestneus op te zetten kunnen zich zon dagmiddag „uitleven" op het grote kin dercarnaval dat jaarlijks wordt ge organiseerd door de Kath. Jeugd- ei Jongercncommissie te Oegstgeest? Het feest vindt plaats in het parochii huis naast de Willibrordkerk waar zor dag te 14.30 uur de grenzen van Oetel- donk zullen worden overschreden. Prijsjes zijn er te winnen voor „moeders Subsidie voor schoolvervoer i flink exploitatietekoi logen tot f 6.000, wijk zullen de problemen het volgend schooljaar een ander karakter krijgen. Uit de voorgelegde exploitatierekening blijkt, dat het exploitatietekort over 1970 f 4.197,37 bedraagt. B. en W. stel len de raad voor, een subsidie te verle nen van het bedrag van dit tekort. i unifoi i gulden. B. :oop stellen de raad r dit Ledenstop MMO opgeheven HOOGMADE De Hoogmadese voet balvereniging MMO heeft de ledenstop voor 8- en 9-jarigen opgeheven. Men kan zich vanaf vandaag weer opgeven bij de heren K. Borst (Kerkstraat 85) en H. Droogh (Europaplantsoen 30). Boskoop leent 800.000 BOSKOOP De N.\ Nederlandse Gemeenten iddelen gert de :erd - een vaste geldle ning van f 800.000 Boskoop. Deze lening is bestemd vo< de consolidatie van vlottende schuld i betekent een welkome verbetering vt de liquiditeitspositie van Boskoop. B. i besluiten tot het aangaan van de: -dspel werd op gang gebracht door de Kamerleden drs. M. ff. J. Peijnenburg (KVP), dr. A. Vondeling (PvdA), mr. W. Scholten (CH) en mr. F. Portheine (VVD). Drs. P. Janssen van de PPR zou ook komen, maar moest het wegens oververmoeid heid laten afweten. Als vreemde eend in de bijt zat aan de tafel mr. F. J. Hehemann, 13e op de lijst van DS'70 voor de Kamerverkiezingen en plaats- of. \V. Drees jr. Hoewel de heer Hehemann, die kwis tig beginselverklaringen liet ronddelen, een vreemdeling in het politieke Jeruza lem was trok hij toch onmiddellijk de aandacht omdat iedereen wel eens wil- ?t stond met de partij die zo weinig belastinggeld in haar program stopt. „Mijn partij is zuinig", bekende hij royaal, „maar toch is dat belastingpuntje waar iedereen in Ne derland het over heeft niet zo belang rijk. Wat wij willen is onze maatschap pij een wat menselijker gezicht te ge ven". Geld alleen is niet zo belangrijk, vond de heer Hehemann, „we moeten een beetje meer plc :ier met elkaar De heer Portheine ging daar luchtig over heen (hij wilde de grensoverschrij ding van 's rijks inkomsten extra laten bewaken) en leverde bovendien een ge kruid citaat van de Engelse staatsman Bacon: „geld is net als mest, het is alleen goed als het gespreid is". De heer Peijnenburg wilde de kiezers een stijging van de belastingdruk voorhou den van jaar op jaar met een half procent. BEVRIEZEN derland staat vooraan met de hulp aan ontwikkelingslanden. We moeten deze hulp niet verlagen, maar wel bevriezen. Eerst zal de inflatie moeten worden ingetoomd. Als we allemaal werkloos zijn valt er ook niets meer aan ontwik kelingshulp te doen". De belastingdes kundige van DS'70 dacht, dat de inflatie door de ontwikkelingshulp wel eens een duwtje in de rug zou kunnen krijgen. „Geef het geld, dat we uitgeven aan de buitenlandse gastarbeiders (over 5 10 jaar zijn het er 500.000) aan die arbei ders leverende landen zelf om fabrieken te bouwen en te produceren". De heer Vondeling vond de 400 mil joen gulden bezuiniging van de heer Drees jr. door de ontwikkelingshulp niet te verhogen een aanfluiting van onze internationale solidariteit, die daardoor bijzonder slecht tot uitdruk king zou komen. De heer Hofstra ging een stap verder en voerde aan dat verhoging van de ontwikkelingshulp zelfs deflatoir zou werken als je kapi taal exporteert. Een suggestie uit de zaal om een vermogenswinstbelasting in te stellen en de opbrengst daarvan te bestemmen voor de ontwikkelingslanden vond geen genade bij de forumleden. De heer Vondeling zag geen hoge, maar een sterk schommelende opbrengst voort vloeien uit deze belasting; Je moet ook men de ontwikkelingslanden niet hankelijk maken". Ook de andere fo rumleden waren het daarmee eens. „Je kunt geen beleid afstemmen op zulke incidentele opbrengsten", zei de heer Scholten. Waarmee ook de heer Hehe mann zich kon verenigen, „ofschoon ons programma mij op dit punt geen duide lijkheid verschaft". Er werden gisteravond nog meer fis cale noten gekraakt. Het bloed kruipt in zo'n belast gezelschap nu eenmaal waar het niet gaan kan en men wilde zich geen knollen voor citroenen laten verkopen". Pecunia non olet" had In elk geval eer van zijn werk. LEIDEN Een dirigent als een Italiaanse politieagent; als een vcld- naar' de strijd; als een goochelaar, die met omhaal van bewegingen on verwachte dingen te voorschijn laat komen; als een muzikaal magnetisch centrum, waar alle tonen als vanzelf op afkomen; als... Maar laat ik op houden met vergelijkingen maken, want er zijn gewoon geen woorden not te beschrijven, dat de dirigent Roshdestvensky oi ond in de meesterserie va liet n K. Vorige week had het orkest een dirigent, die de oude klank liet te rugkomen. deze keer hadden we een dirigent, die met deze klank ook houding was aanwijsbaar tussen strijkers en blazers. Kortom: dit was muziek maken van hoge orde. Direct al in de Ouverture-Fantasie „Romeo en Julia" van Tsjaikovsky was er een ongekende klank. Iedere nuance werd aangebracht met ogen schijnlijk achteloze bewegingen, los uit de pols, dynamish en overduide lijk, ook voor de toehoorders, die waarschijnlijk één ding gemist heb ben: niet het gordijn (want dat was helemaal niet nodig), maar een grote spiegel om ook het gezicht van de dirigent te kunnen zien. Het concert voor viool en orkest voor Glazoenof is op zich genoemen een achterhaald en nogal vervelend werk. In de ons voorgeschotelde versie was het één sprankelend geheel, mede ook door het spel van Ayla Erduran, die haar viool liet zingen als een menselijke stem. Goed, er waren fouten aanwijsbaar haar flageolet- belgrepen sc gerknippen de dirigent goed. 0\ feilloos; haar dub- wiegbewegingen dat dan /erdiend, mijn mening had het applaus veel langer mogen duren. Welk Leids concert preenteert het om kuchloos ondergaan te worden? Na de pauze de Symfonie fantas- tique van Berlioz. Op navrante leven dige, doordachte, gevoelvolle en speelse manier gebracht Geen se conde heb ik ongeboeid kunnen luis teren. Werkelijk, de grootmeesters Roshdestvensky voerde het orkest tot ongekende hoogte, een viervoudig terugroepend applaus klonk niet voor niets in de Gehoorzaal. Laten we hopen, dat deze dirigent niet al te lang wegblijft: hij bracht muziek zonder tegenspraak. JAN DOOVE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3