HEDEÜ Z N EIGEN „DERDE" TELEVISIENET n het voorportaal van het videotijdperk ALS PA WEG BLIKT MA IS... DE T.V.-UITZENDING IN Je kunt nu ook televisie draaien eelduur 80 min. 3 x 25 n 1 300.- 1 100.- DEN HAAG Binnenkort behoeft de heer des huizes op woensdagavond afspraken niet meer categorisch te weigeren, omdat dan de kans erg groot is dat hü een Europa Cupwedstrijd op de televisie mist. Zijn vrouw kan die wedstrijd voor hem opnemen, terwijl hü werkt of vergadert. Later op de avond kan de heer des huizes dan alsnog uitzakken in z'n tv-stoel pilsje in de hand om met behulp van de videorecorder naar de wedstrüd te küken. Die videocassetterccorder is dus voor vader een zegen. Maar ook voor de moeder, die niet zo van voetbal houdt. Want zü kan. terwijl de recorder de wed strüd van Nederland I opneemt, zelf rustig naar 't alter natieve programma op Nederland II küken. Het soort videorecorders dat deze upnamemogelükheid biedt be vordert dus op een prettige manier de vrede op aarde. AI moet daar eerlükheidshalve bijgezegd worden dat deze videorecorder heel wat duurder is dan een tweede televisieontvanger. rder gebruiken voor trainings- systeem gekozen. Het lijkt eleinden. Legio mogelijkheden aar ook legio videorecording- stemen. En hoe meer mogelijk- fden des te duurder wordt de stallatie. Het gaat er dus maar larvoor wilt u straks de deorecorder gebruiken en hoe- el geld heeft u ervoor over? De door diverse fabrikanten ge- ;n systemen dragen duidelijk !t kenmerk van het gebied, aarop die fabrikant is gespecia-r liseerd en waarin het meeste heil wordt gezien voor toekomstige le vering van de apparatuur tegen concurrerende prijzen. Een rol speelt oo' de wens van de fabri kant om betrokken te blijven bij de latere levering van materiaal voor registratie van beeld en ge luid. De meeste fabrikanten mikken op het systeem waarbij het mogelijk is zelf op te nemen. De man echter, die de videorecorder voor handelsdoeleinden wil gebruiken dus om de mogelijke afnemer van zijn produkten te tonen wat hij te bieden heeft zal niet zoveel behoefte hebben aan het zelf vervaardigen van de opna men. Dat moet zo professioneel mogelijk gebeuren. Bovendien zal dit materia doorgaan- in veel voud moeten worden geprodu ceerd. Hij zal dus weinig behoefte hebben aan eigen opnameappa ratuur. Bij het gebruik voor in structiedoeleinden zal eveneens weinig belangstelling bestaan het zelf vervaardigen van de opnamen. De fabrikanten gokken erop dat bij gebruik in de privé-sfeer het systeem met -de eigen opnamemo gelijkheid favoriet zal zijn. Bij bedrijfstoepassingen en vooral tweede televisieontvanger uurlijk wel van een ande. - ringere orde en biedt keuzemogelijkheden dan de torecorder. Met dit toestel ;n ook zelf vervaardigde vertoond worden met bijbe- end geluid. En wat te zeggen p de instructieve mogelijkhe- voor klassikaal en individu- onderricht. Voor vertegen- lordigers kan het aantrekkelijk n het te verkopen assortiment voor instructiedoeleinden houdt Dit is de complete video-installatie, zoals die door Philips wordt geleverd, dus met televisietoestel. meegebracht bandje of isette op het televisietoestel n de mogelijke afnemer te ver- Straks komt die vertegen- tordiger misschien helemaal meer zelf langs. Hij stuurt bandje of cassette gewoon zijn klanten toe, voorzien het zichtbare commentaar n een t.v.-geniek figuur. Sport- renigingen kunnen de videore- de Huisstudio: 3000 gulden Het meest universele systeem is het videocassetterecordingsysteem (VCR). Elf fabrikanten <AEG,Tele- funken. Blauwpunkt, Grundig. Loewe Opta. National, Nippon. Vicor,, Philips. Shibaden, Sony Zanussi) hebben alle systemen het meest op de „Ampex", de professionele video recorder, die in de televisiestudio's wordt 'gebruikt. Met dit sys teem kan men zelf opnamen maken, zowel vanaf het t.v.-toe- stel als met behulp van een speci ale camera. Die camera moet on geveer 1500 gulden gaan kosten en voor de videorecorder zal men evenveel kwijt zijn, zodat de to tale kosten van de privé-televi- sïestudio op 3000 gulden komen, waarbij dan geen rekening is ge houden met de aanwezigheid van een t.v.-toestel en de materiaal kosten voor de banden. Ter ver gelijking moge dienen dat men drie jaar geleden voor een derge lijke apparatuur thuis zo'n 16000 gulden moest neertellen. Bij dit VCR-systeem kunnen de banden, net als bij een gewone Re beeldplaat kan gezien worden als een soort geperfectioneerde grammofoonplaat. Het systeem is niet geschikt om zelf op te nemen. De plaat moet op een speciale recorder Afgedraaid worden. tape-recorder, worden gewist en oneindig worden gebruikt. Op de band worden beeld en geluid op afzonderlijke sporen vastgelegd. De prijs van een cassette met een band van 60 minuten speeltijd zal vermoedelijk 100 gulden zijn. Te rugspoelen en herhalen van de opnamen is mogelijk. Zoeken naar een bepaald deel van de opnamen is minder eenvoudig en ook is er nog geen bevredigende oplossing voor het verkrijgen van een stilstaand beeld. De appara tuur kan nu al geleverd wor- De aansluiting van het VCR op het televisietoestel in de woonka mer is kinderlijk eenvoudig. Voor de weergave het afspelen van de band gebruikt men de an tenneaansluiting. Voor de opname is een ingebouwde afstemeenheid aanwezig. Een eAtra-afstemeen- heid maakt het mogelijk een pro gramma van Nederland I op te nemen, terwijl men naar Neder land II kijkt. Voor stereoweergave zijrt twee ge luidssporen beschikbaar, die ove rigens ook kunnen worden ge bruikt (bij instructie bijvoorbeeld) voor commentaar in twee talen. Interessant is ook de opdoemende mogelijkheid van een goedkope cassettecamera. Men gaat op va kantie met zo'n camera, stopt de cassette erin en begint te filmen. Thuisgekomen kan dp cassette in de recorder worden gestopt en op de familiebeeldbuis worden her- Zonder opname mogelijkheid Door CBS, IC1 en CIBA en Bosch is het EVR-systeem ontwikkeld, dat slechts gericht is op repro- duktie. Men mikt dus op massale toepassing van videorecording in het bedrijfsleven en het onder wijs. Het duidelijke verschil met het vorige systeem is, dat zelf opnemen niet mogelijk is. Men is dus aangewezen op programma's, die fabrikanten gaan brengen. Het systeem is dus vergelijkbaar met een filmprojector, maar dan voor televisie. Om beeld en geluid vast te leg gen gebruikt men een 8,75 mm filmband in cassette met een speelduur voor zwart-wit van 2 x 25 minuten en voor kleuren van 1 x 25 minuten. De film wordt in de recorder afgetast door een elektronenstraal, die via de ver sterker de signalen aan het t.v.- toestel geeft. Ook hier worden de kosten van filmband voor 60 mi nuten speelduur geschat op 100 gulden. Voor kleur moet men op het dubbele van dit bedrag reke- een laserstraal en omgezet in sig nalen, die naar het t.v.-toestel worden gevoerd. Beeld en geluid worden op dezelfde band, maar op gescheiden spoor, opgenomen. Zelf opnemen is niet mogelijk. Wel echter heeft men een goede oplossing gevonden voor het produktie weergeven van stilstaand beeld. bij beeldregistratie plaatsvindt d.m.v. een laser straal. Het beeldpatroon wordt De band'zit bij dit systeem in een sterk gebundeld licht op cassette (60 minuten speelduur). lichtgevoelig materiaal aange bracht. Bij weergave wordt het beeldpatroon weer afgetast door die niet verwisselbaar cassette uit het VCR-systeem, maar wel net zo duur 1500,- opnam t 1500.- 1 1750,- [ogeltjk: medio '71 lijk 100 gulden. Dit bedrag be treft dan alleen de materiaalkos ten. Een band mét programma zal aanzienlijk duurder worden. Overigens zal dit systeem pas in 1972 in de handel komen. Televisieplaat Ogenschijnlijk simpel lijkt het systeem van AEG. Telefunken en Decca. Het materiaal voor regi stratie van beeld en geluid be staat uit een soort grammofoon plaat. In tegenstelling tot de ge wone grammofoonplaat echter telt de „televisieplaat" niet 12 tot 15, maar 130 tot 150 groeven. De ontwikkeling van deze plaat zal nog wel eens gevolgen kunnen hebben voor de grammofoonpla tenindustrie, want nu men c nmaal een materiaal heeft gevonden, dat aanzienlijk meer groeven kan be vatten, wordt het mogelijk de speelduur van grammofoonplaten fors te verlengen. (Een andere mogelijkheid is natuurlijk de grammofoonplaat kleiner te ma ken, zonder dat dit ten koste gaat van de speelduur). Na deze zijsprong weer terug naar video, hoewel de wijze van afspelen van de televisieplaat na genoeg gelijk is aan die van de normale grammofoonplaat. Zelf opnemen met dit systeem is niet mogelijk. De materiaalkosten zijn aanzienlijk goedkoper in vergelij king met de bandcassettes. Ze ko men „bespeeld" op ongeveer 100 gulden per 60 minuten. Zo'n plaat lijkt uitermate geschikt om te worden bijgesloten bij studieboe ken en reclamedrukwerken. Ook de afspeelapparatuur lijkt flink goedkoper" te worden, dan van de andere systemen. Vermoedelijk 800 gulden. De televisieplaat en apparatuur kan al geleverd wor- Film Nordmende en Noris ontwikkel den Colorvision. Bil dit systeem is h L mogelijk een met een nor maal filmtoestel opgenomen su- per-8-film te reproduceren. Zelf opnemen van een t.v.-toestel is echter niet mogelijk. De afspeel apparatuur is nogal duur (2000 gulden) vergeleken met die van de andere systemen. Het is na tuurlijk veel voordeliger om de eigen filmopnamen me. een ge wone projector te vertonen Welk systeem? Nu de meest gangbare videore- cordingsystemen de gevue zün gepasseerd rest de vraag voor de consument: welk systeem moet ik kiezen? De Consumentenbond, die de videorecorders eind vorig jaar heeft onderzocht, kwam toen tot de conclusie, dat geen enkel systeem in alle opzichten voldeed. Dat is onzin natuurlijk. Als men een systeem wil hebben dat aan alle mogelijke eisen vol- met de doet .moet men de professionele ampexapparatuur kopen. Met deze apparatuur worden de meeste televisieprogramma's in de huis kamer gebracha. De ampex- immers maakt reproduktie, even tueel versneld, vertraagd of stil staand, via een gewoon televi sietoestel mogelijk. Voor de con sume. .t is het echter pas interes sant als er apparatuur op de markt gebracht wordt, die door vereenvoudiging en serieprodukT tie tegen een redelijke prijs ver krijgbaar is. Voor toepassing in de huiskamer zal het VCR-systeem de beste kansen maken, terwijl voor han dels- en educatieve doeleinden de strijd zal gaan tussen VCR, EVR en Selectavision. Maar wie weet wat ons allemaal nog te wachten staat. De toepassing van video recording op grote schaal staat in feite nog maar in de kinderschoe- Ondertiteling Een apart probleem voor ons kleine landje vormt de ondertite ling van voorbespeelde uit andere landen afkomstige banden. Zoals de zaken pr nu voorstaan, kan de ondertiteling bij programma's in vreemde talen slechts geschieden bij de vervaardiging van de band; dus niet dchteraf. Het is de vraag of de kosten hierdoor niet al te zeer omhoog geschroefd zul len worden, gezien ons vrij kleine taalgebied. Bij de beeldplaat ligt dat gunstiger, omdat de produk- tiekosten op zich al goedkoper Vervelend is ook dat lang niet elk televisietoestel geschikt is om in combinatie met de videorecor der te worden gebruikt De hier voor meest geschikte typen toestel len zijn doorgaans het minst ver kocht. Heeft men een toestel dat niet geschikt is, dan zal men een „tussenapparaat" moeten aan schaffen, hetgeen de kosten van de installatie verhoogt. Eén van de verrukkelijke moge lijkheden van de videorecorder is het opnemen van een program ma op een bepaald net, terwijl men kijkt naar het andere net Ook deze mogelijkheid is afhan kelijk van het soort televisietoe stel dat men in huis heeft. Heeft een toestel die mogelijkheid niet, dan dient men eveneens een spe ciaal „tussenapparaat" aan te schaffen. Het is dus van groot belang, dat men bij de aanschaf van video-apparatuur niet alleen goed uitkijkt naar wat men in huis haalt, m; wat men in huis hééft Als men eenmaal in het bezit is van de meest ideale combinatie, dan is de zoveelste nieuwe dimensie toegevoegd aan het on danks alle reeds bestaande di mensieswat saaie leven van alle dag. Dat heeft dan intussen wel een dikke drieduizend gulden gekost. En wie weet waar dat bedrag straks weer aan besteed had kunnen worden GUIDO HALLEEN De videocassetterecorder is niet minder gemakkelijk te hanteren dan een taperecorder.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11