„WE MOETEN SCHOOIEREN OM TE BLIJVEN DRAAIEN" sUln Uitbreiding vuilverbranding wegens sterk stijgend aanbod Ir. Paardekooper na 10 jaar Spartaan: Successen buiten elke verwach ting J ,,1 CRESCENDO STELDE BIJZONDER TELEUR Degradatie gevaar voor Ons Eiland niet geweken Eerste taak nieuw beheersorgaan: Weth. Lijten bepleit samenwerking met Katwijks persbedrijf RAAD VAN TER AAR MAAKTE BEZWAAR TEGEN KOOPCONTRACT Hij maakte de Rijnstreek onveilig PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 19; LISSE Twee wensen deed ir. Paardekoper toen bij in '63 de tonwtjes van de atletiekvereniging „De Spartaan" in handen nam. De sintelbaan in het Lisser Sportpark moest worden gezuiverd van de in de zomermaanden sintelverslindendc speedwaymotoren en om dc sport in Lisse te activeren moest er een sport hal worden gebouwd. Beide wensen zijn vervuld. De baan kwam in '65 gereed waardoor de Spartaan, in middels uitgegroeid tot een van de grootste verenigingen in Nederland, nu zonder schaamte andere vereni gingen uit kon nodigen. De sporthal stond er twee jaar later. Deze twee belangrijke gebeurtenis sen in het Lisser sportgebeuren heb ben speciaal voor de Spartaan in grijpende gevolgen gehad. In de tien jaar dat de vereniging nu bestaat groeide het uit van een welwillende doch aan voeten gebonden huis-tuin- en-keuken vereniging tot een eerste klasser met allure. De dames bereikten zelfs de hoofd klasse. Tientallen Nederlandse re cords werden door Spartanen ver pletterd. Elk jaar was er tenminste één die spurtte, gooide of sprong naar de eerste plaats in een Neder lands kampioenschap. 1970 was zelfs een gouden jaar. Mieke van Doorn zorgde er in het Stades de Colombes in Parijs voor dat de Spartaan ook een Europees kampioene in de gele deren had. Ir. Paardekoper om schrijft het wel en wee van zijn BLOEDARMOEDE Als hij in snel tempo de tien „Spar taanse" jaren de revue laat passeren wordt het al snel duidelijk: de eerste jaren leed de Spartaan aan bloedar moede. Op een baan, ongeschikt voor wedstrijden, en in de winter in klei ne gymnastieklokalen, worstelden de eerste leden moeizaam door 1961 Vers in het geheugen liggen b)j de voorzitter de pioniers die de basis voor de latere successen legden. „Co en De Rooyakkers, Gijs der Linde, Henk Paardekoper, Jan Slootbeek en Henk Slobbe. Van hen kwamen be langrijke initiatieven. Sommigen gingen toen het jeugdtrainersdiplo ma van de KNAU halen. Daar profi teren wij nu nog van". Het funda ment dat de in groen trainings-, pak gestoken Spartanen stortten! bleek van gewapend beton. Het eer ste jaar reeds boekte De Spartaan opzienbarende resultaten. Piet Bee- len, toen nog junior, snelde weerga loos naar het Nederlands kampioen schap veldlopen. Hij was niel enige topper. Tezamen met Theo Warmerdam en Gerrit Verhaar pak te Piet ook nog het clubkampioen schap van Nederland. VOLWASSEN ,.Die lijn is er altijd ingebleven" zegt de heer Paardekoper. We heb ben elk jaar toppers gehad. Daarom bleef ons ledental groeien". Eind '65 meldde zich het 500ste lid. Het „clubje" was een volwassen vereni ging geworden. De Spartaan hoefde het niet alleen meer te hebben van de veldlopers. Op alle onderdelen meldden zich kandidaten aan, Deze uitbreiding bracht we! een groot probleem met zich mee. Hoe moesten potentiële- topatleten getraind en be geleid worden? De oplossing lag voorhanden: specialisten aantrekken. Die kwamen er dan ook. In 1965 Jan van Heek en Jan Aarts. Twee jaar later Hans Keizer en in '68 Hans Wilmer en Rolf Schoonderwoerd. De zaken werden rigoreus aangepakt. De atleten kregen huiswerk op. Keurige werkschema's aangepast aan de eigen mogelijkheden. Resul taten bleven niet uit. Piet Beelen ontpopte zich als een stoomtrein op de 10 kilometer. Het kwartet Bert- Smit, Wim van Gerven, Arie Meeu- wissen en Piet Beelen pakte enkele malen het Nederlandse clubkampi oenschap 4x1500 meter. Ook bij de dames en meisjes bleek het. talent rijkelijk aanwezig. Onder andere snelde Corien Kauffman in '67 naar de snelste tijd op de 400 meter meisjes, werd in hetzelfde jaar de B-meisjesploeg kampioen van Ne derland en promoveerde de dames- ploeg een jaar later naar de eerste klasse. De laatste twee jaar ver sterkten zij hun positie nog aanzien lijk. Carla liep zich bij de Neder landse top op de 1500 meter. De groot ste verrassing was echter de gouden sprong van Mieke van Doorn. Kampioenen worden echter ouder p.v:n Binnen de zes jaar moet de Spar taan ongetwijfeld enkele topatleten vaarwel zeggen. De eerste aderlatin gen kondigen zich al aan. De vaste paradepaardjes van enkele jaren te rug (Beelen. Van Gerven, Meeuwis- sen, Smit) zijn niet meer wat ze waren Ook Fred van Heroen. de 400-meterspecialist neemt binnen- t üjflp j naar Brabant. Ilia Keizer Laman heeft al eerder moeten afhaken. Ir. Paardekoper: ..Onze jonge garde is veelbelovend. We hebben een brede basis. Vooral dc dames hebben een sterke aanvulling". De toekomst ziet hij dan ook gevuld met nog meer glorie Eerste stap in deze richting is de uitbreiding van het kader. De komst van Björn van Riet (springen) en Paul Verschoor (speerwerpen) heeft het aantal trainers op dertien gebracht. Niets lijkt de Spartaan meer in de weg te leggen. SfPfl jflKi.k'-, 1 •i.-fi'Bl iiMljf PROBLEMEN 1974 gaat ongetwijfeld een nieuwe mijlpaal worden. In dat jaar name lijk, moet het investeringsprogram ma van de gemeente gereed zijn. De Spartaan krijgt dan primair de be schikking over het Sportpark. De misverstanden tussen Sportclub LisSe en De Spartaan, over het gebruik van het hoofdterrein zullen dan tot het verleden behoren. Toch zijn er nog enkele problemen op te lossen. Hoofdzakelijk op finan cieel gebied Paardekoper: ..Het is onmogelijk om slechts op basis van de inkomsten een optimale opleiding aan alle leden te geven. Veel van onze organisatoren moeten schooie ren om de vereniging financieel draaiende te houden. Elk jaar moe ten we zo'n 8 a 9000 gulden bij elkaar schrapen. Dit klopt niet. Goe de sport heeft recht op behoorlijke subsidiëring. Speciaal als het uitga ven voor trainers betreft''. De ge meente Lisse heeft inmiddels een stap' in die richting gedaan. Een voorstel van de KVP-fractie om de subsidie voor de jeugdsport te' ver dubbelen, is aangenomen. Micro-korfbal LEIDEN Crescendo stelde gistera vond bijzonder teleur door van het toch zwakker geachte Ons Eiland met ruime cijfers te verliezen. Met 105 bleven de rode-lantaarndragers uit de eerste klasse gemakkelijk de baas over een zwak spelend Crescendo, dat ogenschijnlijk de inspiratie miste om tot goed spel te komen. Ons Eiland, dat de punten heel hard nodig heeft, maakte daar uitste kend gebruik van. Met de rust was deze zoveelste derby eigenlijk al beslist, toen de roodbroeken een veilige 60-voorsprong hadden op gebouwd. Deze achterstand bleek een te grote opgave voor Crescendo, dat in de 2e helft tot betere resultaten kwam, maar van de 6 punten achterstand er slechts één kon afknabbelen. Binnen 10 minuten was het al gebeurd met de koopman, toen treffers van Sary v. d. Meeberg, Wim Nijenhuis. Ruud Arnol- dus en Nan Deegenaars (strafworp) voor 40 zorgden. Nadat Wim Nijen huis Ons Eiland op 50 had gebracht, kreeg Lenie Kok voor Crescendo een fraaie kans. maar miste, hetgeen ook een toch altijd trefzekere Piet l'Amie veelvuldig deed gisteravond. Door een goal van Piet Beekman werd met een 60-score aan de 2e helft begonnen. Ton Ouwerkerk zorgde voor het eerste wapenfeit van de groenwitten, waarna beide partijen in de volgende 8 minuten een paar fraaie kansen lieten liggen. Aad Schouten, tevoren een opgelegde kans missend, herstelde zijn fout toen hij na 11 minuten 62 inschoot. Ons Eiland zag tijdig het gevaar en liep weer flink uit. Piet Beekman (2x1 en een strafworp van Deegenaars bewerk stelligden een 92-score, hetgeen voor Ons Eiland een ongekende weelde was. Aad Schouten en Piet l'Amie brachten de achterstand terug tot 94, waarna Wim Nijenhuis met nog 5 minuten te gaan, de dubbele cijfers op het bord bracht (104). Het laatste woord was aan Crescendo, dat via Liesbeth Beu- gelsdijk nog tot 105 kwam. Of Ons Eiland door deze zege het eerste-klasseschap zal handhaven is de grote vraag, want de roodbroeken heb ben nog een gestaakte wedstrijd op hun conto staan, hetgeen waarschijnlijk twee wedstrijdpunten zal gaan kos ten.» Gebr. Van Klink winnen 11de ronde ROELOFARENDSVEEN In restau rant De Woelige Baren speelde de brid geclub „D.W.B." de elfde ronde voor de onderlinge competitie. De uitslag (met tussen haakjes de totaalstand) was als volgt: 1. Gebr. van Klink 158 (1498), 2. Echtp. v. d. Meer 135 (1235), 3. Koek en Klein 127 (1313), 4. Caspers en Turk 119 (1198), 5. v. d. Meer en van Velzen 115 (1152), 6. Keulemans en van Haestregt 112 (1263), 7. van Berkel en van Veen 108 (1234), 8. Bakker en Ramsaram 100 (1355), 9. Koek en Dobbe 100'(1141). 10. Dames Hiep en v. d. Meer 98 (1078), 11. Echtp. Hogenboom 77 (1084), 12. dames Pouw en Bartels 71 (969). GROOTS CARNAVAL AANVANG 8.00 UUR HET KEYTOWN COMBO j VOLLEYBAL HOOFDKLASSE Kangeroes damel kansloos tegen HML/CLV DEN HAAG-LEIDEN In dc i wedstrijd tegen hel Haagse HML-ftfl j waren de Kangeroesdamcs j meer kansloos, getuige de (laag met de cijfers 15—11, 15—9^ 1510. Aanvallend gaven beide LEIDEN Om het snel toenemende aanbod van huisvuiil behoorlijk, te kunnen verwerken zal de algemene raad van de gemeenschappelijke vuil verwerking voor Leiden en omgeving binnen korte tijd met een uitspraak moeten komen. Deze opdracht gaf wethouder J. Lijten vanmiddag mee aan de door hem geïnstalleerde Algemene Raad, die het beheer voert over de vuilverwerkingsinsallaties te Leiden. De vuilverwerking geschiedt nuonder verantwoordelijkheid-van die raad, die is samengesteld uit leden, die afkom stig zijn uit de gemeentebesturen, die deelnamen aan de gemeenschappelijke vuilverwerking. De verwerking van het huisvuil gaat in hoofdzaak via de vuilverbranding aan de Gabriel Metzustraat. Dat was in opzet een Leids installatiegesticht en Met grote inzet sleepte Pemix een punt binnen LEIDEN Pernix leverde gistera vond een verdienstelijke prostatie door een gelijkspel te behalen tegen het Amsterdamse Swift. Verdienstelijk, om dat de oranjekragen met niet minder dan 5 Invallers moesten aantreden. In de beginopstelling stond alleen vaste eerste-achttalspeler Fred Breedveld binnen de lijnen, maar toen hij vlak voor rust door een vrij ernstige blessu re het veld moest verlaten, kwam de vierde speler van de reserves zijn op wachting maken. De „tweede keus" deed het in de eerste helft verrassend Jur Bursee gaf Pernix na 9 minuten de .leiding, waarna dezelfde speler 5 minuten later de achterstand voor de Hoofdstedellngen vergrootte (20). Een strafworp van Paul Mekking leidde tot de derde Leidse treffer, waarna Swift pas in de 26e minuut via een doorbraak kon tegenscoren. Vlak voor hel verstrij ken van de eerste helft voltooide Jur Bursee zijn hattrick (41). Na de her vatting leken de gastheren op weg te zijn naar een verrassend grote zege, toen Jan Reedijk, die al een wedstrijd in het tweede achter de rug had, de Pernixvoorsprong tot 51 opvoerde. Wonderlijk genoeg stokte hierna echter de doelpuntenmachine. Pernix probeer de met weinig hoogstaand, maar enorm enthousiast spel de snel naderbij ko mende Amsterdammers een halt toe te roepen. Het mocht echter niet baten. Na een kwartier waren de bezoekers al tot 2 punten genaderd, waarna een vierde Amsterdamse treffer in de 16e minuut een spannende slotfaze inluidde. 5 minuten voor het einde slaagde Swift er dan eindelijk in om langszij te ko men. waarna het zelfs nog goedé kan- op de zege kreeg. Zo ver liet Pernix 2 met invallers het niet komen, zodat :n dik verdiend punt in Leiden bleef ij Pernix viel vooral de grote inzet op. betaald door de gemeente Leiden, waarin echter tegen een contractprijs ook een aantal omliggende gemeenten hun huisvuil lieten verwerken. Op aan dringen van de randgemeenten en na goedkeuring door de gemeenteraden is de vuilverwerking nu van een Leid se, een zaak van alle betrokken ge meenten geworden, die daarvoor een gemeenschappelijke regeling aangingen. Deelnemende gemeenten zijn. Alkema de, Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Sas- senheim, Voorschoten, Warmond. Zoeter- woude. Katwijk en enkele omliggende gemeenten (hoewel wel tot het gewest Leiden behorend) bleven buiten de re geling omdat men zelf eigen plannen aan het ontwikkelen is. die gaan in de richting van een .vuilpersinstallatie. Ofschoon Katwijk een eigen weg is ingeslagen zal er toch samengewerkt moeten worden tussen Leiden en het te stichten bedrijf in Katwijk. De Leidse huisvuilverbranding, zo rekende wet houder Lijten voor, heeft een capaci teit van 50.000 ton per jaar, eventueel 60.000 ton. Is er zes dagen per week gewerkt wordt. Vorig jdar bereikte .de vuilverbranding met 45.000 ton bijna de maximum capaciteit. In 1975 wordt een aanvoer verwacht van 63.000 ton. Kat wijk heeft plannen voor een vuilpersin stallatie met een capaciteit van67.400 ton, maar als men er van uitgaat, dat het vuilaanbod in 1990 in Leiden en Katwijk samen opgelopen zal zijn tot 190.000 ton, dan is het noodzaak, dat er niet allen wordt samengewerkt, maar dat in Leiden ook tijdig uitbreidingsmo gelijkheden worden getroffen. In zijn installatierede ging wethouder Lij ten ook in op de geschiedenis van de vuilverbranding in Leiden. Zeven jaar na de geplande datum werd de installa tie (7miljoen gulden) in '66 in gebruik genomen, waarna nog een aantal kin derziektes overwonnen moest worden. „Maar", aldus de heer Lijten, „de in stallatie. zoals die er nu staat, voldoet Helemaal tevreden toonde de wethou der zich toch echter ook weer niet. want hij wilde niet ontkennen, dat bij de huidige stand van de techniek en dc opvattingen van de milieuhygiëne geen verbeteringen wenselijk of zelfs nodig zouden zijn. Met het probleem van een eventuele uitbreiding zal de raad ook met deze problemen worden geconfron teerd. aldus de heer Lijten. ADVERTENTIE Recepties huwelijksfamilie zoken-, jubileum- en promotiediners DRIE BONNEN IN JCEN WEEK ij kan het maar niet laten... vee] i in dc diging maakte Jvangeroes zoveel foul dat dc Haagse ploeg zonder al moeite kon doorstoten naar e< zege. Vrij spoedig na het begin wedstrijd bleek dat de Kangeroesdi L™ fensie wederom het zwakke punt voornamelijk de aqhterveldverdedigini De over het algemeen vrij harde i van de Haagse dames werd herhaald lijk door het Leidse blók afgestop maar zodra HML-CLV de blokkad wist te omzeilen, moest de achtervel! verdediging van Kangeroes het a woord schuldig blijven. Opmerkelijk was bovendien dat service van Kangeroes alleen geva inhield zolang de tegenstandster se Mes voorsprong had. Op het moment dat d n 3 score in evenwicht dreigde te kornet aardeli brak er iets in de Leidse ploeg i gevolg dat de thuisclub in de dn gespeelde sets telkens kon doordrukke t -|- y-j 1 naar setwdnst. Door deze nederlaag ujfschuld H 11 L" OT1 r* At m <-»<-» r* de dames van Kangeroes nu echt i J At-CL llldcll -gevaarlijke zone beland. Welis staan twee teams in winstpunten gelijl nartier met onze stadgenotes, maar gezien hi mnagj; spelbeeld van deze wedstrijd vrezen I toch dat Kangeroes in de slotfaze vi ALPHEN Voor de derde maal bin- de competitie 1970—1971 het onder ncn een week heeft de Alphense politic spit zal moeten delve een inwoner, de 29-jarige H. C. T. \V. j Met nog 6 wedstrijden voor de boeg Ir verbaliseerd wegens het besturen van de stand onderaan de ranglijst van personenauto, zonder dat hij in hoofdklasse west dames: 9, Haag'6f n rijbewijs. 16—12; 10. Armada: 16—12; 11. Karige roes: 16—12; 12. Flevo 16- Het verbazingwekkende van het ge- val is, volgens de politie, dat dezelfde persoon in het verleden ook al meerde re malen om dezelfde 'overtreding is bekeurd, zij het dat de tussenpozen toen iets langer waren. Dit keer is de politie overgegaan tot inbeslagneming van de auto, waarmede de hardleerse jonge man onbevoegd reed toen hij woensdag ter plaats^ werd aangehouden. het bézit v TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar is niet zonder meer akkoord gegaan met de bepalingen in de koop contracten die dc gemeente sluit met de kopers van grond aan de Anjerstraat, waar 22 woningen zullen worden ge bouwd. In de contracten stond dat de kopers geen afscheiding zouden mogen maken tussen hun erfdeel en de straat. Met name de heer N. den Hollander maakte daat bezwaar tegen. Hij vond dat een beperking van de vrijheid. De burge meester was het daar niet mee eens, maar de raad wel en stemde bepaling uit het contract weg. Wel werd in het contract opgenomen, dat men voor het aanbrangen van een afscheiding de goedkeuring van B. en W. moet heb- In het verder verloop van de verga dering drong de heer P. Uyttewaal bij het college er op aan de doorstroming te bevorderen. Hij stelde zelfs voor bouwgrond voor particuliere woning bouw goedkoper ter beschikking te stel len en een vorm van huurbelasting in te voeren. Burgemeester Hoogeboom maalde hem duidelijk, dat de wet dat laatste niet toestaat. Op een vraag van de heer Fransen deelde de burgemees ter mee, dat de firma Rhijn uit Wad- dinxveen, die koopwoningen gaat bou wen in Aardam-west, ter plaatse ook 36 woningwetwoningen en 8 bejaardenwo ningen gaat bouwen. De firms Nijhand uit Amsterdam die in Langeraar koop huizen gaat bouwen, zet ter plaatse ook 13 bejaardenwoningen; De burgemees ter zegde toe, dat er een onderzoek zal worden ingesteld of het mogelijk is, dat de gemeente Ter Aar wordt opgenomen in een inter-gemeentelijke bouw- stroom. Peter van Hugten en Bart ter Haar exposeren hun werken in de Galerie Mokum Amsterdam van 19 februari tot 17 maart. Frans Duister zal een inleidend woord spreken. BOSKOOP Consultatie bureau in Snijdelwijk BOSKOOP Dank zij de samenwer king tussen het Wit-Gele cn het Groene Kruis is er nu ook in de nieuwe woon wijk Snijdelwijk een consultatiebureau voor baby's cn kleuters. Tot nu toe was er een dergelijk bureau alleen in het Groene Kruisgcbouw aan de Overslag, hetgeen voor de moeders die in Snijdel wijk wonen steeds een „verre" voetreis betekende. Voortaan zal er evenwel in het Ont moetingscentrum aan de Bosweg in Snijdelwijk regelmatig „bureau" wor den gehouden. Voor de baby's iedere dinsdagmiddag en voor de kleuter; iedere tweede en vierde donderdag. Dit maandag van de maand en.tevens nog iedere tweede en vierde dondrdag. Dit betekent voor de beide kruisverenigin gen belangrijke financiële offers. Het enige wat nu van de moeders wc verwacht is. dat zij de contributie spoedig mogelijk betalen. HAAGSE RECHTER: DEN HAAG Een 20-jarige TccwfE man die voor de Haagse rechtbank ziel te verantwoorden had, maakte eet echte beurt. De officier van justitie hai een heel waslijst je samengesteld va kwade daden door de koopman uit De Haag in verschillende plaatsen provincie begaan. Daar was b.v. de mishandeling ge- pleegd in Nieuwerkerk aan de IJêmI Verd.achte en zijn vriendin waren l! het winkelcentrum in de Nieuwstraai aanhet winkelen geweest en zouden it de auto wegrijden. Daarbij ontstonds moeilijkheden met een andere autobe- stuurder, die volgens de koopman gee'- voorrang verleénde. Er ontstond eet woordenwisseling, waarop de koopmai PARIJ Welisv „Koning Jan" van Friedrich Dürre- matt zal door het Nieuw Rotterdams Toneel worden opgevoerd in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag op dinsdag 23 februari. De regie is in handen van John van de Rest en het stuk wordt gespeeld in de décors van Frank Raven die ook de costuums ont wierp. Vertaling hneeft Gerrit Kouwe- naar gemaakt. de andere autobestuurder vuistslag toediende. Dat was één punt. Dan was er iets aan de hand geweest met caravan, die in Wassenaar werd gesto- '7 i l°n en in Alphen aan de Rijn werf verkocht. Voorts zou verdachte bij nol een andere vechtpartij betrokken geweest. „Hij maakt de Rijnstreek op die nier onveilig", aldus het oordeel va officier van justiie, die tegen verdacht; 12 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk eiste. De rechtbanl heeft verdachte veroordeeld maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht. Schilderijen van Bengt Lindström - (geboren 1925 in Zweden) zullen toongesteld worden in de NWW Styl' Gallery, Anna Paulownastraat 107 ti Den haag, van 21 februari tot 21 maart De heer P. Moget zal een inleiding houden. oden i Vrijde ant dc eroep. 'aardel 'ant eeft. genw itgeslo erontu inistei lagistr

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4