Biologisch in nader wasmiddel onderzoek Luchtmacht graaft doelbewust naar triest oorlogsverleden a Astronauten door kale maan misleid rA Af NL Tegenstellingen bij gaullisten groeien Kamerleden in overleg met klubhuisleiders Moordenaar van agenten gepakt Gevechten in Reggio gaan door tUAl ^i<ÖJJAG 17 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT FAGlis. |N HAAG Op pakken met een biologisch was- Idel zal waarschijnlijk in de toekomst een waar- luvving moeten staan dat gevaar bestaat voor huid longaandoeningen bij intensieve aanraking. Naar leiding van klachten over dit gevaar uit de Ver- (Van onze parlementaire redactie) enigde Staten is de Adviescommissie Warenwet gevraagd zich hierin te verdiepen. De commissie zal op korte termijn aan minister Rooi vink van Sociale Zaken de aanbeveling willen doen te verplichten tot een lichte waarschuwing. (ADVERTENTIE) Voor de veiligheid Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat n sneller reageren zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op nw achterruit. U krijgt het gratis als n een brief (kaart) je stnurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) Adviescom m issie Warenwet ingeschakeld Drie grote fabrikanten in de V.S. heb ben hun enzymenbevattende wasmiddel al uit de produktie genomen naar aan leiding van aandoeningen bij werkne mers in fabrieken waar met enzymen werd gewerkt. Ook uit Duitsland en Engeland kwamen klachten over huid aandoeningen, nadat de artsen was vraagd hierop speciaal te letten en constateerde aandoeningen te melden Een dergelijk verzoek is aan de Neder landse artsen nog niet gedaan. In ons land is niets bekend van klachten over aandoeningen in verband met biologi sche wasmiddelen. De fabrikanten stel len zich hier op het standpunt dat het verband tussen de aandoeningen en de enzymen in de wasmiddelen onvoldoen- De internationale wasmiddelenconven tie, die,gisteren in werking is getreden voor België, Denemarken en Engeland, zal aan het eind van deze maand ook Mevr. Blaiberg mag hertrouwen HAïFA (AP) Een Israëlisch rabbi naal hof heeft de weduwe van de Zuid- afrikaanse tandarts Philip Blaiberg, de man die Ipefde met een overgeplant hart maar overleed in Kaapstad in 1969. toestemming gegeven om te mogen her trouwen. Mevrouw Eileen Blaiberg toonde het hof het wettelijke bewijs dat haar man dood was en zij mag nu onder de joodse wet hertrouwen. Zij gaat dit doen met Herbert Blum, een 61-jarige regerings ambtenaar in Israël. Het huwelijk zal nog deze maand plaatsvinden. Stakingen aan ai) Franse lycea I breiden zich uit i onze correspondent Lucas Kleijn "We 1 RIJS In de Gaullistische meer- t giste eidsfractie kan men goed merken generaal De Gaulle er niet me tegenstellingen tussen linker- tervleugel komen hoe langer hoe T aan het licht. Verleden week was ul obiooglopende ruzie over de gemeente sverkiezingen in Lyon, waar het pro- sieve deel wel, en het orthodoxe niet wil samenwerken met lacques Soustelle. d( te prominente gaullisten bedankten hun partijlidmaatschap. egenh steren werd de breuk nog groter, gaullistihehe .partij heeft een nieu- tlgemeen secretaris gekregen. Torna- die tot de rechtervleugel behoort, werd ontvangen door de parlemen- journalisten en hield bij die gele- tei ■]ai rdach i vat ''halen geld'1 óp Voor het betalen Van de proceskosten. Alain Gourmand, 18 jaar, medescholier en vriend van Gilles, heeft schriftelijke verklaring afgelegd dat en Gilles aan de demonstratie op Clichy niet hebben deelgenomen en niet met de spreekkoren hebben geroepen: „Pléven salaud, le peuple aura ta peau". (Pléven is een schoft, het volk zal hem wel* krijgen). Het verwonderlijke is dat deze Alain Gourmand tot dusver niet door de rechter 1 Het Parijse avondblad „Le Monde" van gisteren vraagt, of het nu eindelijk uit zal zijn met de knuppeljacht op de voor Nederland van kracht worden. Deze conventie, die beoogt verontreini ging door was- en reinigingsmiddelen tegen te gaan, is van kracht geworden een maand nadat zij door tenminste drie landen was geratificeerd. Denemarken, als de land, bekrachtigde de overeen- koms'. op 15 januari. In Nederland had de ratificatie op 27 januari plaats. Krachtens de conventie verplichten de regeringen zich maatregelen te ne men. eu eventueel wettelijke bepalingen uit te vaardigen, volgens welke geen was- of reinigingsmiddelen in de handel mogen worden gebracht waarvan de synthetische ingrediënten niet voor ten minste viervijfde biologisch kunnen worden afgebroken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mogelijk nog deze week zullen vertegenwoordigers van jeugdleiders van buurt- en clubhuizen een gesprek hebben met de Tweede- Kamerleden van de commissie voor CRM-zaken. Het kamerlid Kieft, voor zitter van deze commissie, heeft het landelijk actiecentrum, „Meer poen om welzijnswerk te doen" al telefonisch uitgenodigd. Behalve leden van het ac tiecentrum zullen functionarissen van de overkoepelende organisaties van het buurt- en clubhuiswerk, Salco en NBV, aan het gesprek deelnemen. De Kamer commissie wil nader ingelicht worden over de financiële nood waarin buurt en clubhuiswerk verkeren. De noodsituatie van de clubhuizen kwam aan het licht toen een aantal jeugdleiders in januari de actie „Meer poen om welzijnswerk te doen" begon nen. Volgens het KVP-Tweede-Kamer- lid C. Kleisterlee warén Kamerleden verrast toen zé vaststelden hoe hoog de nood al was gestegen. Volgens het mi nisterie van CRM zouden de oorzaken daarvan zijn: het snel opdrogen van de Cliff Richard on The Shadows komen terug AMSTERDAM. In het begin van de jaren zestig waren de popsterren Cliff Richard en The Shadows erg in trek. Nu, na ongeveer tien jaar, durven zij toch een come-back aan in de Hol landse concertzalen. Organisatiebureau Lou van Rees, steunend op de populari teit die deze musici nog overal bezitten, heeft twee concerten gepland: het eerste in de Doelenzaal te Rotterdam op vrijdag 26 maart om 20 uur, en het tweede volgt dan om 24 uur in het Concertgebouw van Amsterdam. hij conflicten met gauchisten niet de de politie, maar van ifheid van de magistratuur, die veel chte straffen uitdeelde, onder meer waardelijke veroordelingen, woorden wekken verbazing, als zich herinnert dat vorige week de irige gymnasiast Gilles Guiot ver- eeld werd tot niet minder dan zes )den gevangenisstraf, waarvan drie waardelijk, wegens een slag in het van een politieagent, ofschoon de zijn onschuld volhoudt, vee uur nadat Tomasini die woorden van de rechterlijke macht uitgesproken, kwam een felle reactie de minister van Justitie Pléven. De lelediging van de justitie, aldus de lster, is ontoelaatbaar. De rechter- 1 macht doet volkomen onafhankelijk 'olgens geweten haar plicht. In de daguren werd Tomassini ontboden bij minister Chaban Delmas, waar het 'rek natuurlijk liep over de aanval le magistratuur en een hernieuwde al van Tomasini op de Franse tele- die volgens hem te liberaal is. Na op verklaarde Tomasini dat hij en dan Delmas alleen maar gepraat len over de komende gemeenteraads- 'lezingen, en dat hij zeker niet van was verontschuldigingen aan te m over wat hij tegenover parlemen- journalisten had gezegd. Intussen het bestuur van de magistratuur- atie de zaak aanhangig gemaakt bij ipidou, president van de republiek, stakingen bij diverse lycea in Pa- li in de provincie breiden zich uit. en en leerlingen van het lyceum el waar Gilles op school ging, heb- ot en met donderdag een algemene ig geproclameerd. De leerlingen Vi tdekl fcenochod. Het Sovjet-Russische nwagentje Loenochod-1 heeft op- :rugb®w 272 meter afgelegd in de Regen en tijdens de rit bodemanalyses De Sovjet-Russische geleerden, die Loenochod over een afstand va 000 km vanaf de aarde laten werkei dpjpen daarvoor een tien meter lan maangrond uitgezocht. De Loeno- 1-1 schepte bij deze proef een opper- telaag van het maangesteente af. schakelde de „bemanning" op S bei tie in het achtwielige voertuig in voor chemische analyse van verkregeiv- maangrond. Geen gezicht met zo'n poot op de planken, dacht de dokter die Danny Kaye behandelde voor z'n gescheurde pees. Dat gebeurde op 5 februari. „Het kost u twee maandenhad men hem gezegd, maar vandaag wilde hij weer optreden in de Broadwayshow "Twee bij twee". Misschien kent deze vermaarde komiek het Hollandse lachnummer „Jan van der Stegn met z'n derde been". Hij zou het in de show kunnen inlassen. bijdragen van kerkgenootschappen en bedrijfsleven, het snel stijgen van de salarissen terwijl meer beroepskrachten in dienst kwamen, en (te) grote ont plooiing van nieuwe initiatieven. De clubhuizen moeten nu nog onge veer 30 procent van hun uitgaven krij gen uit eigen middelen. Verhoging van de deelnemersbijdrage zal de belang stelling voor het clubhuiswerk vermin deren, zo is de algemene vrees, vooral omdat de meeste, huizen bestemd zijn voor de zg. mindere wijken. Een club huis is dan al blij wanneer er wat belangstelling is en er wat voor de kinderen gedaan kan worden. Op 24 februari zal in alle clubhuizen een gespreksdag gehouden worden. Jeugdleiders, politici, deelnemers, ou ders en belangstellenden zullen hun normale programma vervangen door een discussie over het werk. Diezelfde dag spreekt een dëlegatie van de Salco r de organisatie van buurt- en club- huiswerk met ambtenaren van CRM. De wensen van het clubhuiswerk zijn: volledige subsidiëring van de per soneelskosten van huisvesting en orga- nisatiewerken en 60 procent subsidiëring van afzonderlijke activiteiten. Sommige gemeenten zijn al bereid in een aantal kosten te gaan tot 50 procent subsidie, mits CRM zijn aandeel ook tot 50 pro cent verhoogt, zodat ex een 100 procent subsidie ontstaat, maar ,CRM wil voor alsnog niet verder gaan ,dan 47 procent. Alleen de gemeenten Den Haag en Arnhem vullen al enige tijd de rijks subsidie uit eigen middelen aan tot 100 procent. DALLAS (DPA/AFP) Een van de twee mannen, die in Dallas (Texas) drie politiemannen vermoord hebben, is ge pakt, Naar zijn broer en medeplichtige wordt nog gezocht. In heel Texas zijn een duizendtal politiemannen met deze taak belast. De politie vermoedt dat de 33- jarige voortvluchtige de Mexicaanse grens over wil. Drie politiemannen hadden zich maan dag naar de woning van de twee mannen begeven, die verdacht werden van in braak. De agenten hadden geen arresta tiebevel en belden het politiebureau om er oen te brengen. Twee agenten die het arrestatiebevel kwamen brengen zagen tot hun verbazing, dat hun drie collega's door de van inbraak verdachten geboeid en onder schot werden gehouden. Ook zij ondergingen dat lot. De gangsters namen hun vijf gijzelarars in een auto mee naar oen rivier. Daar aangekomen moesten de politiemannen uitstappen. Drie van hen werden doodgeschoten en een vierde ge wond. De vijfde wist te ontkomen en sloeg alarm. Italiaanse politiemannen maken 2ich klaar om met raangasgranaten de straatterreur in Reggio te bestrijden. Een brandende molotovcocktail is een teken van de explosieve situatie in de stad. REGGIO CALABRIA (AP) De grote ontstemming dat Catanzaro en niet Reg gio Calabria tot hoofdplaats van het ge west Calabria is gekozen, heeft gisteren in de teleurgestelde stad weer geleid tot hevige gevechten met de politie, die men aanviel met vuurwapens, stenen en brandbommen. Een burger werd dood geschoten. De reacties in Reggio, waar het nu al zeven maanden zeer onrustig is, varieer den van blinde woede tot verwarde ge latenheid. Bij een aantal openbare ge bouwen ontploften bommen. Hier en daar werden versperringen opgericht op straat en die werden dan door de poli tie, onder een hagel van projectielén. weer geslecht. Tot nu toe zijn in Reggio al zeven mensen omgekomen in zeven maanden tijds, en is er een materiële schade aan gericht van vele miljoenen guldens. Vele honderden personen liepen verwondin gen op. VS-kolonel veroordeeld SAIGON (Rtr) Een 46-jarlge Ameri kaanse luchtmachtkolonel is in Saigon tot drie jaar dwangarbeid en een boete van 15-000 dollar veroordeeld wegens het in bezit hebben en gebruik van mari huana. De kolonel, Gerald Kehrli, die al 28 jaar de Amerikaanse luchtmacht dient, hoorde het door de president van de krijgsraad voorgelezen vonnis onbewe- gen aan. Hij is de hoogste officier die ooit voor druggebruik werd veroordeeld. HOUSTON (A.P.) De expeditie van de ApoIlo-14-astronauten Alan Shepard en Edgar Mitchell naar de „kegelkrater" op de maan is misluikt, doordat de astronauten zich lieten misleiden door het kale maanoppervlak. In feite zijn zij in de verkeerde richting gelopen en hebben zij ruim 400.000 kilometer door de ruimte gereisd om tenslotte hun doel slecRts op 22 meter te r Dit is de conclusie van de maangeolo- gen Robin Brett en Everett Gibson, na bestudering van de foto's die Shepard en Mitchell mee naar de aarde hebben genomen. Zij zijn door een oplopend, Prinses Anne van Engeland, samen met broer Charles op safari in Kenia, beklimt hier Sagana State Lodge, een prachtige tiitkijkpost over het Nationale Park van Nairobi. Het huis was het huwelijksgeschenk van Kenia aan koningin Elisabeth, die tijdens haar bezoek in 1952 op die plaats het bericht van het overlijden van haar vader ontving. rotsachtig terrein gelopen, terwijl vlak daarnaast een vlakke, aflopende route liep, die naar de rand van de krater voerde. De astronauten bemerkten dat zij op de maan geen afstand konden schatten en zelfs hun richtinggevoel kwijtraak ten. Na bestijging van een heuveltje kwamen zij op een klein plateau, dat in noordelijke richting langzaam naar be neden liep. Oostelijk liep echter een nog hogere heuvelrug en de astronauten ver keerden in de waan dat zij bij het volgen van de aflopende route onmogelijk bij de krater wand konden komen. In plaats daarvan besloten zij de heuvelrug ooste lijker te beklimmen. Toen zij dit besluit namen, bevonden zij zich volgens de geologen misschien maar 25 tot 50 meter van de kraterwand. Hadden zij meer tijd gehad, dan zouden zij beslist de krater hebben bereikt, zo menen zij. Ondanks het mislukken van de expe ditie werden toch de wetenschappelijke «loeien ervan bereikt, aldus'Brett, ttant de rotsen die zij hebben meegtbiomen vertonen een zeer grote gelijkenis met de stenen die op de kraterwand zouden zijn aangetroffen. Deze zijn van belang voor de bepaling van de ouderdom van de maan. Powell opnieuw ten strijde tegen kleurlingen LONDEN (AP) De politicus Enoch Powell, die drie jaar geleden een don derrede hield waarin hij waarschuwde tegen het gevaar, dat Groot-Brittannlë door de ongebreidelde immigratie uit de voormalige koloniën het gevaar loopt „zwart" te worden, heeft gisteravond weer. en nog harder, op hetzelfde aam beeld gehamerd. Powell, die wegens zijn toespraak van april 1968 door partijleider, Edward Heath, uit de conservatieve partij werd gezet, sprak tot een vergadering van jong-conservatieven, in Londen. „De ontploffing die ons uit elkaar zal splijten is op weg, en de lont brandt al maar hij is korter dan men had ge dacht." De Britse niet-blanke bevolking neemt veel sneller toe dan uit officiële gegevens blijkt, aldus Powell, en tegen het midden van de volgende eeuw zal 40 percent van de bevolking van Lon den en de andere grote steden uit niet- blanken bestaan en zal het leven in het land worden verstoord door rassenpro blemen en -spanningen, tenzij men nu ingrijpt. DEN HAAG (ANP) „U zou mij zeer verplichten als u in staat zou zijn enig licht te werpen op het lot van Brier. Het is een verschrikkelijk iets al deze jaren te leven zonder te weten wat er gebeurd is. Als we het alleen maar zouden weten, dan zou dat al een beetje helpen". „Moge God u belonen voor het goede werk dat u voor ons, bedroefde ouders, doet". „God zij gedankt voor zulke mensen die zich nog steeds bekommeren om het lot van anderen". Dit zijn citaten uit brieven die onlangs terecht kwamen bij het hoofd van de Luchtmachtvoorlich tingsdienst, luitenant-kolonel A. P. de Jong. Deze brieven zijn schakels in de ketens die de verbinding vormen tussen het verdwijnen van personeelsleden van geallieerde luchtmachten in de tweede wereld oorlog en het huidige ogenblik. Zulke brieven komen, soms na lange omzwervingen, het gehele jaar door. Soms komen er ineens meer in korte tijd, meestal als gevolg van publikaties over het werk van de bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht in het buitenland. Lezingen die luite nant-kolonel De Jong enige maanden geleden op uitnodiging van een aantal instellingen in Canada en in de Verenigde Staten heeft gehouden en verscheidene interviews voor televisie aldaar, hebben weer voor een nieuwe publiciteit en voor vragen van familieleden van vermisten gezorgd. Er komen ook verzoeken om inlichtingen binnen van vliegtuigfabrieken, van luchtvaartmusea, van verenigingen van oud-personeel van speciale groe pen vliegtuigen. Zo heeft een van de fabrieken om materiaal verzocht dat bij bergingen te voorschijn komt. Ze wil weten hoe dat materiaal zich heeft gehouden nadat het meer dan een kwart eeuw in de bodem van Nederland, of in aangrenzende wate ren, heeft gelegen. Musea hebben belangstelling voor hele vliegtuigen, Nederlandse, Duitse, Engelse, Amerikaanse, zonder blijkbaar te beseffen dat de gevonden wrakstukken vaak met zeer grote moeite een aanduiding opleve ren over het type vliegtuig. Leerkrachten vragen materiaal afkomstig van wrakken om te gebruiken bij het behandelen van de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog: in strumenten, maar ook (onschadelijk gemaakte) bom men... Niet alleen verzoeken komen binnen, ook aanbiedingen van overheids- en particuliere instel lingen om de Nederlandse onderzoekers met raad en daad ter zijde te staan. „Ik heb al die jaren gehoopt iets over het lot van mijn man te horen", zo schreef een mevrouw uit Muskoka in Canada. Na de oorlog kreeg ze 'geen ander bericht dan ze in 1943 al had gekregen: vermist. De luchtmacht heeft haar nu kunnen be richten dat haar man, vlieger van een Wellington bommenwerper van een Canadees squadron, in de nacht van 11 op 12 juni 1943 omstreeks kwart voor drie 35 mijl ten noordwesten van Vlieland met zijn vliegtuig en de hele bemanning ten onder moet zijn gegaan. Een moeder uit Winnipeg in Canada verzocht In lichtingen over haar zoon die vermoedelijk qm- streeks 24 februari 1942 boven Nederland zou zijn neergeschoten. Nasporingen van de Koninklijke Luchtmacht brachten aan het licht dat haar zoon een der commandanten was van een groep Hudson- bommenwerpers die op 12 februari 1942 opdracht kreeg de uit Brest ontsnapte Duitse oorlogsschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en „Prinz Eugen" op de Noordzee aan te vallen. Twintig mijl ten westen van Hoek van Holland vond hij de dood. Het stoffelijk overschot van een bemanningslid van dit vliegtuig spoelde later op de Nederlandse kust aan en werd in Vlissingen begraven. Een mevrouw uit Los Angeles vraagt of de Neder landse Luchtmacht haar misschien antwoord kan geven op de vraag wat het lot is geweest van haar broer die op 17 april 1945, enige dagen voor het einde der vijandelijkheden, van een vlucht met een B-17 niet terugkeerde. „Mijn vader en moeder zijn inmiddels overleden. Ik ben ervan overtuigd dat deze onzekerheid hun dood is geweest". Met grote waarschijnlijkheid heeft de luchtmacht haar kunnen antwoorden dat de B-17 boven België vermist is en dat de naam van haar broer voorkomt op de Herdenkingsmuur in Henry Chapelle. De ouders van de 21-jarige Gordon die als vlieger van een Dako ta niet terugkeerde, kon worden bericht dat hij op 21 september 1944 tijdens de slag om Arnhem in de Noordzee ten onder is gegaan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5