I Waar eens walvisvaarders woonden bloeien nu landbouw en toerisme ZUIDPOOLAVONTUUR IS VOOR AMELAND VOORBIJ Wassenaarse raad wil geen Mavo-garage aan Jonkerlaar Onrust over uitblijven vissersboot ïgrond Trein duurder in Duitsland Slingeren kon ook van de storm zijn LE1DSE COURANT AMELAND „Het stikte vroeger op Ameland van de walvisvaarders. Ik heb 10 jaar op de walvisvaart gezeten, op een van de 18 jagers van de Willem Barends. De tocht ging naar de Zuidpool waar je ijsbergen tegen kwam groter dan Ameland- Als plotseling de wind opstak moest je zorgen dat je wegkwam. Het werd dan üzig koud, de zee zo dik als vla. Je zag kleine ijsschotsjes ontstaan, die aan elkaar vastvroren. Als je met je schip erin bleef steken, dan kwam je er niet meer uit. Dan zat je een half jaar in het ijs gevangen". Aan het woord is de heer C. Gransbergen (48). Hij pakt 2 dozen vol dia's om die op het scherm te projecteren. Walviskaken als afrastering De walvisvaart is voor Nederland en voor Ameland verleden tijd. Maar op weinig plaatsen in Nederland zijn de lastbare historische bewijzen van de 1 walvisvaart op de arctische gebieden zo goed bewaard gebleven als op Ameland. Het aandeel van de Ame landers aan de vaart is groot geweest. Ook hun soms niet geweldloze gedra gingen. Op dat gebied hadden de Ne derlanders een slechte naam. In een briefwisseling tussen de Deense vertegenwoordigers en predikanten op Groenland en het hof in Kopenhagen werd meerdere malen op het schanda lige handelwijze rapporteren van 6 zen. Hier een fragment uit zo'n brief: „Tot besluit moet ik over de schanda lige handelswijze rapporteren van li Hollandse schepen, die in 1725 uit de haven van Nepisene binnenkwamen en meteen daarna geweld pleegden tegen ons volk en een huis verover den. De Groenlanders, die onder alle omstandigheden de waarheid plegen te spreken hebben genjeld, dat het scheepsvolk, dat buiten de haven lag, het huis in brand hebben gestoken. Het was te wensen, dat men de kerels kon vatten en enige represaillemaat regelen kon nemen tegen een zo schandelijk gedrag." Groenland 4 juli 1727. Schrikbarend wreed Het rampjaar 1777 bracht een heel andere wending in de walvisvaart op het noorden. De ramp gebeurde voor de oostkust van Groenland. Onder de walvisvaarders bevond zich ook de commandeur Hidde Dirks Kat van Hollum op Ameland. In zijn dagver haal staat hoe hij met 5 schepen op 17 mei door wind en ijs wordt over vallen. Door stroom en wind dreven zij verder af. De schepen van Pieter Andersen en Albert Jans werden het eerst door het ijs gekraakt. Op 30 september werden de 3 overgebleven schepen vernield. Hidde Dirks Kat in zijn dagverhaal: „Rondom was de werking van het ijs onbeschrijflijk wreed en schrikbarend." Slechts enke- ZO LIEF WAREN ZE TOEN OVERIGENS OOK WEER NIET Ie bemanningsleden keerden terug. Op Ameland zijn nog veel comman deurshuisjes te vinden. In een woning van 1751 is de Oudheidkamer inge richt. Een der kamers heeft een wand met tegels met bijbelse uitbeeldingen en daartussen een grote muurtegel met de afbeelding van een walvis vaarder. Ook is er een kajak van Hollandse magelij te zien. Op Ame land vindt men bij verschillende hui zen en in tuinen nog grote walviska ken. als herinnering aan de harde tijd van de walvisvangst. Waaghalzen De heer Gransbergen zegt: ..Ameland moet het nu van de landbouw en het toerisme hebben. Maar de bloeiperiode voor Ameland is door de walvisvaart ingeluid. In de beginperiode namen ruw geschat bijna 800 Amelanders aan de walsvisvangst deel op een be volking destijds van 3000 inwoners. Zomers waren er geen mannen meer en hadden de vrouwen het voor het zeggen. De walvisvaart werd uitgeoe fend met eikehouten schepen van 33 meter lang en 8 meter breed met een bemanning van 30-50 koppen. Hel is een enorme waaghalzerij geweest om met dergelijke schepen op de walvis vangst te gaan." Vanuil het kraaiennest werd gespeurd naar de adcmstralen van de walvis sen. Werd een walvis ontdekt dan werden de sloepen gestreken en de harpoenier trachtte zijn harpoen in het monster te werpen. Was het raak, dan wikkelde het touw aan de har pen met grote snelheid aff. omddat het getroffen dier diep in zee dook. Kwam de walvis weer boven dan werden weer harpoenen in het dier geworpen. Het was soms een urenlange strijd om het dier uit te putten en dat allemaal vanuit een gammele sloep." „De Amelanders waren goede walvis jagers. Zij begonnen er soms al heel jong mee. Van commandeur Schut is bekend dat hij al op 8-jarige leeftijd met zijn vader ter walvisvaart ging. De commandeur van de bekende „Jonge Jan" Hans Berents, heeft het ruwe werk meer dan 50 jaar vol kunnen houden. Op zijn grafsteen staat de „Jonge Jan" afgebeeld. Op de begraafplaatsen hebben de overleden mannen een schip en de vrouwen een huis op hun grafsteen." Laatste jacht „De eerste Willem Barends heeft van 1948 tot en met 1954 gevaren, de tweede, die groter en moderner was, van 1955 tot en met 1984. In totaal zijn er in die periode 27.475 walvissen gejaagd. Daar waren vissen- bij van 80 tot en met 100 ton. De man in de barrel boven in de mast was zeer belangrijk. Hij speurde de vissen op maar gaf ook de aanwijzin gen aan de harpoenier bij het richten. Als het echt vroor kon je niet schie ten. Alles zat dan onder het ijs. Je was op jacht in een gebied zo groot als Nederland en België samen." Het ten was pompte de jager het dier op, plantte er een vlag met zender en lamp op. De boeiboot kwam er op al' om de walvis nar het fabrieksschip te brengen. Als het schip langszij kwam ging het dier enorm te keer en de boeiboot werd hevig heen en weer geslingerd. Het was onverantwoord over het dek te lopen. Als je het deed moest je het secuur uitmikken en een sprint nemen. Had je verkeerd gemikt dan sloeg je overboord." Met de Nederlandse walvisvaart is nu gedaan. Maar bij een bezoek Ameland treft men nog onderk stukken van walvissen aan, die indi tijd meegebracht zijn door de wak vaarders. De kaakstukken zijn d vele Amelanders gebruikt als af ra; ringspalen. De Oudheidkamer, de z oude commandeurswoningen, de gi stenen en de walviskaken zijn nog enige herinneringen aan het glorie. walvisvaartverleden van de Amc'™ ders. ,Als t lollar iet e VersDi SUSKE EN WISKE: De toor nige tjiftjaf Meer en sneller ,thans bij „bet.huis bevindt.. Mj. icon ing wet bouw j WASSENAAR Loco-burgemees ter mr. N. W. A. Brink heeft gister avond met veel verve de voorzitters- I hamer gehanteerd in een vergaderihg van de gemeenteraad. Er was een uitgebreide agenda waarvan maar een punt onderwerp werd van dis- I cussies. Eenmaal kwam het tot een 1 hoofdelijke stemming, namelijk bij de slepende kwestie van het plaatsen j NAVO-garage op zich (WD) daarentegen was het met het college eens. De oplossing voor de betrokkene zou zijn het plaatsen van een z.g. car-port. Wethouder mr. N. W. A. Brink zette nog eens uiteen, dat elke aanvrage voor een MAVO-garage op zichzelf en in zijn omgeving bekeken moet worden. Het draaide tenslotte op een stemming ui: met 16 stemmen te gen en 5 stemmen voor steunde de raad het standpunt van B. en W.: in de Jongerkerlaan bij het pand Jonkerlaan 29 mag geen MAVO-garage worden ge- Spoedig bouvve plaats, die door burgemeester en wet- houders en de welstandscommissie j daarvoor niet geschikt werd geacht, namelijk bij een woning in de Jon kerlaan. De aanvrager was van de weigering van de vergunning in I beroep gegaan bij de raad. I In de raad bleken de meningen ver- j deeld. De heer A. Lodder (Partij Wasse- naar) vond dat het tijd werd, dat het gemeentebestuur een soort handleiding j publiceert, waar wel en waar geen garages van dit type mogen worden I gebouwd. In het verleden hebben B. en W. dit soort bouwsels op verscheidene plaatsen toegestaan zelfs heeft de ge meente-zelf van deze garages laten plaatsen. En dan plotseling menen col lege en welstandscommissie, dat het el ders niet kan. Ook de heer A. C. Duijvestijn (CCP) vond het overdreven over deze aangele genheid zo moeilijk te doen en de heer A. van Eestten (CCP) zei een MAVO- De raad sprak als zijn mening uit, dat de bouwgrond aan de Van Duiven voordelaan. niet aan het Pensioenfonds voor het Slagersbedrijf dient te worden verkocht omdat er meer behoefte be staat aan woningwetwoningen. Wethou der mr. Brink stelde met nadruk, dat de nog steeds bestaande woningnood in Wassenaar het noodzakelijk maakt, de beschikbare bouwrijpe grond zo snel mogelijk te bebouwen. Hij dacht hierbij aan de stroken grond aan de Burman- laan en aan de Van Duivenvoordelaan, waar een bouwstroom van woningwet woningen op gang gebracht zal moeten worden. Tezamen met de daarvoor in aanmerking komende commissies zal bekeken worden op welke wijze deze terreinen zo goed mogelijk kunnen worden benut voor woningbouw ten dienste van de woningzoekenden met de laagste inkomens. Aan de raad werd een krediet gevraagd van 4750 gulden voor het herstellen van een antieke gevelklok aan het pand Kerkstraat 15. De klok zal uiterlijk zijn oude aanzien behouden, maai1 voorzien worden van een elektrisch uurwerk. De raad s.temde na enig zwak tegenspel met het voor stel in. Verlichting Een voorstel om een krediet van 126.540 gulden te besteden aan de ver lichting van de Landscheidingsweg van welk bedrag 90 pet zal worden terugontvangen van het provinciaal be stuur gat de heren A. C. Duijvestrijn (CCP) en A. Lodder (Partij Wassenaar) aanleiding tot de opmerking, dat ook enkele andere toegangswegen naar Wassenaar, zoals de Katwijkseweg en On O*PO*rnnrl de PaPeweS aan verlichting toe zijn. De D o W14U heer E. H. Schuyer (Open Appèl) ves- tigde de aandacht op de gevaarldjkse DEN HELDER (ANP) Zaterdag is situati op het kruispunt Buurtweg- in de visserijwereld onrust onstaan over Landscheidingsweg. Wethouder Brink het uitblijven van de vissersboot HD 23 deelde mee. dat het college al eerder „Reinelia". Het zeven jaar oude schip bi:i het Provinciaal bestuur heeft aange- was dinsdag H februari uit Delfzijl 1 clrongen op verlichting vertrokken met drie opvarenden. Het weg schip zou naar verwachting afgelopen zaterdag in Harlingen binnenlopen. Enquête Toen dit evenwel niet gebeurde bel- I De raad stelde een krediet van bijna den de vrouwen van de opvarenden, 6000 gulden beschikbaar Besloten werd bij do Bank voor Neder landse Gemeenten een geldlening, groot 500.000- gulden te sluiten ter consolida tie va de vlottende schuld van de gemeente, die op 1 januari j.I. 2,9 mil joen gulden bedroeg. Een bedrag van 14.800 gulden werd beschikbaar gesteld voor het aanleggen van een wandelpad met groenstrook langs de Zijlwatering, lussen het nieuwe politiebureau en de Van Groeneveltlaan. Katwijkse- j Papeweg. De raad stelde het gevraagde krediet beschikbaar. allen afkomstig uit Harlingen, de eige- 1 naar in Den Helder. Men verwachtte, j dat, indien het schip ergens anders was binnengelopen, telefonisch contact zou zijn opgenomen. In de loop van zaterdag kwam het bericht, dat het schip was binnengelo pen in de Deense haven Esjberg. Men I had door dê slechte telefoonverbindin- j gen niét kunnen bellen. Daar het ver- i boden is in de haven van de boordradio gébruik te maken, was er geen contact geweest. Scheveningen radio had sche pen in de Duitse bocht, waar de ver miste boot was gaan vissen, opgeroepen uit te kijken naar de Helderse visser. Dit bericht werd zaterdagavond inge trokken. quête, die op initiatief van de gemeente Den Haag zal worden ingesteld in de gemeenten van de Haagse agglomeratie naar de gedragingen op het gebied van de sport en de recreatie. De heer A. J. M. van der Klaauw (CCP) zei er zich over te verbazen, dat een kwestie als deze in de verschillende gemeenteraden van agglomeratiegemeenten apart aan de orde wordt gesteld. Hij had ver- tre-Foest antwoordde, dat het Haags In tergemeentelijk Overleg Orgaan beslist zou zijn. Wethouder mevrouw Le Coul- tre-Foest antWoorde, dat het Haags In tergemeentelijk Overlegorgaan nog niet over een voldoende eigen budget be schikt om dit soort onderzoekingen te laten verrichten. UTRECHT (ANP) De tarieven voor het personenvervoer bij de fJeutsche Bundesbahn worden met ingang van 1 maart a.s. met gemiddeld 5 procent vei'hoogd. Dat levert de Duitse spoorwe gen naar verwachting dit jaar 220 mil joen marken meer op. maar daarmee wórdt slechts 30 procent van de ver wachte meer-kosten in het personen vervoer gedekt, aldus een woordvoerder van de Deutsche Bundesbahn. De tariefsverhoging bij de Duitse spoorwegen heeft uiteraard consequen ties voor het reizen per trein vanuit ons land naar of via Duitsland. De hier gekochte kaartjes zullen in doorsnee ook 15 procent duurder worden, voorzo ver het de afstand over Duits grondge bied betreft, zo deelde een woordvoer der van de Nederlandse Spoorwegen desgevraagd mede. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Met aanzienlijke vertraging, maar letterlijk swingend is de ..Tor Hollandia" maandagnacht mei 730 schaatssupporters uit Gothenburg de Amsterdamse Coenhaven ai gekomen. De opvarenden hadden nog steeds de totebel in de benen van de stormvlagen windkracht elf, die het hotelschip op de Noordzee hadden afgeremd. Daar de meeste schaatsfans uit de kop van Noord-Holland, de noordelijke provincies en de Achterhoek kwamen, wus er geen gelegenheid meer om huiswaarts te keren. Rederij Tor Line liet hen nog een nacht aan boord doorbrengen. Vanmorgen om kwart voor zes begon de ontscheping. De meeste gedupeerden konden zelfs nog min of meer op tijd op hun werk verschijnen. Het schip iuas zondagavond om acht uur, onmiddellijk na de huldiging van Ard Schenk, uit Gothenburg vertrokken. Er heerste aan boord een dolle feestvreugde. Om drie uur 's nachts begon de storm op te steken, maar niemand durfde het slingeren van het schip aa nde weersomstandigheden toe te schrijven, 's Morgens om elf uur bereikte het noodweer zijn hoogtepunt. De kapitein meldde de rederij te vrezen dat hij acht uur op het reisschema zou achterraken. De passagiers lagen toen echter uitgeteld in bed, zodat de gevallen van zeeziekte zeer meevielen. MARKTEN KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN. 16 FEBR. AANVOER VEEMARKT DOETINCHEM -DOETINCWEM, 16 FEBR. r AANV0E 50-1590; guste :tra kwal. tot 5,35, le kwal, 1. 4,00-4,55, 3e kwal. 3.G0-3.95; per kg gesl. gew. 3.20-3,70; kg ges. gew. 3.10-3,50. i 'i1-- lijk; biggen, ni VEEMARTK PURMEREND PURMEREND. 16 FEBR. AANVOER: te koeien 130: geldekoeien 260; melk- kallkoeien 80; pinken 35; slieren 21; v kalveren 12; nuchtere 'ktilveren. voor mesterij 887; slachtvarkens 23; fokzeuge: schapen en 1 irkens per kg 2.20-2 n geiten s per st H koeien per kg ges! VEEMARKT ROTTERDAM PRIJZEN (In guldens per stuk, tenzij ders vermeld): slachtrunderen per kg ex jaar' ,90, 2e kwat tte kalver ,95-4.25. 3e kwal. 3.65-3.85: 1.50-4.70, 2 ekwal. 4,: stieren per kg alle en per kg 3,60-3,75; 3e kwal. 4.00-4.30 4,60-5,30: worslko en^ melkkoeien kalveren 275-450~; prijshoudend; va; uu! 90-105-120°; F 58-72; Magnolia soulange: ROELOFARENDSVEEN. 15 febr. nen Am. Anjers 26—37, Rozen Gar 56. Nordia 65—80, Gerbera rsythiatakken 53. Seringen Stepin; 2653 p.st. Blauwe druifjes rond 2.25—2.70. Freesia's 1.30^5.0;,- 3.00—3 75. Narcissen 65—1.35, Tulpen ir 95— l.lu. Prominence. Apeldoorn, im. Blenda, Topscore. Thulo, Cassini. Beauty of Volcndam 1.45—1.80, Char les, Lustige Wit we, Ralph, Paul Richter, Bing Crosby 1.40—1.70, Madam Spoor, Bellona. Rose "opland. Golden Eddy f.60—2.00, Athleet 1.80— .15, Alladln 3 00—4.10. Comét 2.90. Karei Doorman 2.85 Dubbele tulpen 1 no—2.05 per

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6