VROUWGEESTMOLEN Fraaie aanwinst voor Rijnlandse Molenstichting Margriet modeshow luchtig en fleurig Golfprof Gerard de Wit: Gaatjes in het gras mijn lust en leven Bouw van 200 flatwoningen Morskwartier LEIDSE COURANT SCHOUWBURG Rients Gratama in zijn „Knollentuin" LEIDEN Na de succesvolle voor stellingen van het programma „Vinger tjes In de pap", dat ruim tw je jaar in bjjna alle steden van Nederland is opge voerd. brengt Rients Gratama nu een nieuw programma dat de naam „Knol lentuin" heeft gekregen. Aan dit programma werkt wederom zijn combo mede, dat beslaat uit: Joop Verbeke (piano en marimba). Harry Hartmans (trompet en slagwerk). Karst de Groot (gitaar), Jacques Sambrink (bas). Daar Rients Gratama zijn programma letterlijk en figuurlijk een nieuwe vorm heeft willen geven, kan men kennisma ken met de cabaretière Mady Misset Harry Bannink heeft voor Rients Grata- ma's nieuwe programma enkele liedjes gecomponeerd. Tevens zijn er muziek- en tekstbijdragen van lelie de Vries. Andere teksten zijn van Rients Gratama en op muziek gezet door Joop Verbeke. Sinds Wim Sonneveld Rients Gratama de raad gaf van een zuiver Fries pro gramma af te stèppcn en zijn nieuwe programma in het Nederlands te pre senteren. kreeg hij alom enthousiaste za len. Publike en pei s waren unaniem van mening dat hij zich te lang in het Friese taalgebied had verstopt. Schouwburg: woensdag 24, donderdag 25, vrijdag 26 en zaterdag 27 februari, dinsdag 2 maart 1971. Aanvang: 20.15 (In Alphen) LEIDEN. Onlangs heeft de Polder Vrouwgeest onder Alphen aan den Ryn ztjn buiten gebruik gestelde windwatermolen in eigendom overgedragen aan de te Leiden gevestigde RRnlandse Molenstichting. De Polder Vrouwgeest is een zogenaamde droogmakerU. die ontstaan is uit een vroegere Polder Vrouw geest en een deel van de Polder Gnephoek. In het midden van de 18e eeuw rijpte het denkbeeld het gebied van de tegenwoordige polder te bedijken, te vervenen (turfbercidlng) en daarna weer droog te maken. Hel consent daartoe werd door de Hoogheemraden van Rijnland op 4 oktober 1756 aan de gezamenlijke ingelanden verleend. De termijn van de vervening werd gesteld op veertig jaar en later nog met twee jaar verlengd. De directie over de onderneming was opgedragen aan de Schout van Oudshoorn en aan drie anor de heer Van Oudshoorn te kiezen Heemraden, waarvan twee ingeland moesten zijn van het deel Gnephoek en één van het deel Vrouwgecst. Naar wordt gezegd geschiedde de vervening in hoofdzaak door werkkrachten vil Westphalen en Oost-Friesland en hun nakomelingen zouden in IVoubrugge de uitgeveende pla* had plaats in de jaren Nakomelingen van verveners Vrou ugeestpolder wonen nu in Wou brugge De Vrouwgcestmolen is gelegen aan de westzijde van de Heimanswete ring, tussen Woubrugge en 's Mole- naarsbrug. Het is een forse, in 1797 gebouwde houten achtkante, met riet gedekte molen op veldmuren, met een vlucht van 27.10 m. en uitgerust mot een vijzel, die een opvoerhoogte van 4.20 m heeft. De binnenroede heeft het systeem van ir. Fauël met auto- matische centrifugaal geregelde remkleppen en de buitenroedc het systeem van ir Havinga. Daarvoor waren de wieken gestroomlijnd vol gens het systeem van de bekende Leldse molenbouwer A. J. Dekker Op de fraaie baard staat geschil derd: ..ANNO 1797" en de initialen .,H. Kd." De vader van de tegen woordige molenaar deelde ons inder tijd mede. dat de initialen zouden zijn van de bouwer van de molen. Hendrik Ko(o)perdraad(t). Bij on derzoek in het archief van Rijnland bleek dit juist te zijn. Op 14 april 1797 werd het bouwen van de molen aanbesteed, waarna het werk werd gegund aan Hendrik Kooperdraat voor f 19.800.Aanvankelijk had men gehoopt een molen voor f 1000.a f 1200.— te kunnen kopen in Mijdrecht, maar een tweetal pol derfunctionarissen bracht daarover een afwijzend advies uit. Daarna hoopte men van de stad Leiden te kunnen overnemen een watermolen, staande even buiten de Wittepoort, maar de molen bleek niet te koop. Vervolgens werden twee plannen uitgewerkt n.l. voor de bouw van een houten en van een stenen mo len. Molenaar G. N. D. Koov en een zekere Spruitenburg maakten daar voor de bestekken. Per slot werd de bouw van een houten molen aanbe steed en. zoals vermeld, aan molen maker Kooperdraat gegund. Eerst molenaar De eerste molenaar op de Vrouw- geestmolen was Corrtelis Vrolijk, die daarvór molenaar was op de molen van de Langweydsepolder onder Bo degraven. Hij bemaalde de Vrouw- geestmolen tot 1829 en sindsdien hebben steeds rechtstreekse afstam melingen van hem de molen bema len. Jan Vrolijk van 1829 tot 1872, Aart Vrolijk tot 1915. yervolgens Cornells Willem Vrolijk tot 6 april 1950 en sindsdien Karei P. Vrolijk. De familie Vrolijk bezit een brief, waarin dijkgraaf en hoogheemraden van de Gnephoekse en Vrouw- geestpolder onder Oudshoorn d.d. november 1797 aan Cornelis Vro lijk mededeelden, dat hij met Kerst mis als molenaar op de watermolen werd verwacht. Deze brief luidt als volgt „Volgens afspraak, nader Uw geïnformeerd, en niet dan goede ge- tuygenis van Uw gekregen hebben de. is deese dienende, dat Dijkgraaff en Heemraden van de Gnephockse en Vrouwgeestpolder onder Ouds hoorn uw als hunnen moolenaar aannemen op Conditiën als wij zijn afgesproken Tegen Kerstmis aan staande wanneer gij mpet maken op de moolen te zijn: verwachte een lettertje terug, of uw in persoon om te weeten zeeker, dat deese brief te regt is gekomen en dat het door uw word aangenomen. In welke ver- wagting mij noeme L. Kalkoven, Dijkgraaf. Oudshoorn, den 25 növ. 1797. PS. Zorgt gij en Uw huysvrouw behoorlijke actens van idemniteit mede brengt". (Bij een akte van idemniteit belooft de gemeente van herkomst in geval van armlastigheid een vergoeding te geven in de ver strekte onderhoudskosten). Inundatiepolder De polder Vrouwgeest behoorde in maart 1944 tot de z.g. inundatiepol ders. polders die op last van de bezettende macht onder water moes ten worden gezet, zodat de Vrouw- geestmolen in die tijd werkeloos stond. Daarvoor had de molen tijde lijk de naast gelegen Gnephoekse- poider met windkracht leeggemalen daar de stroomvoorziening van het elektrische gemaal van deze polder was uitgevallen. In 1966 werd een nieuw bemalings plan voor de Oudendijksepolder en de Polder Vrouwgeest aanvaard, waarbij een nieuw te bouwen elek trisch gemaal van de Polder Ouden dijk ook de Polder Vrouwgeest zou bemalen. Het is de taak van de Rijnlandse Molenstichting de Vrouwgcestmolen in maal vaardige staat le onderhouden. Mocht ooit weer eens de elektrische stroom om welke reden dan ook uitvallen dan zal molenaar Vrolijk, die op de mo len blijft wonen, deze extra veel bemalen om beide polders droog te houden. Dc Rijnlandse Molenstichting heeft thans 18 molens In eigendom of be heer. verspreid over 9 gemeenten, n.l. 4 molens in de gemeente Alke made, 3 in Warmond. 3 In Woubrug- Zoeterwoude ieder 2 en voorts In Alphen aan den Rijn Koudekerk aan ge. in de gemeenten Hazerswoude en den Rijn. Leiderdorp en NoordwijSc 1 NOORDWIJKERHOUT Gerard de Wit is dol op gras. Hij is geen vegetariër maar een golf professional. Vanaf zijn tiende doet hij dat nu al. Slaan tegen een wit balletje met als eindstation een gat in het gras. Gerard deed en doet dat nog steeds haarzuiver: Achtentwintig maal kampioen van Nederland, elf maal won hij de Twentecup. Met zijn stick trok hij met succes de wereld rond. Amerikanen met klinkende namen gaf hij klop op het millimebergras van Chicago, Portorico en Washington. Borrel met Joe Lewis: biefstuktartaar met Eisenhower De komende strandmode. LEIDEN In de Leidse Schouwburg werd gistermiddag met vrolijke muziek voor een groot enthousiast publiek het ene verrukkelijke voorjaarsmodel na het andere geshowd. De achttiende Margrietmodeshow liet onder het mot to „zelfniaakmode-circus", 80 nieuwe creaties zien voor de komende zomerse dagen, met of zonder zon, door vriende lijk lachende meisjes aan het (uitslui tend) vrouwelijk publiek. Broekpakken in alle maten werden er geshowd. Om met het kleinste te beginnen: De mini „hot-pants" zijn meer bedoeld voor de slanken en jeugdigen. De op midi lengte „knickerbockers" en „gaucho's", (een kniebroek, geïnspireerd op de Ar gentijnse cowboy broek,) en „kozakken- broeken" zullen dit seizoen veel gedra gen worden. Hierbij vormen de laarzen een noodzakelijk, sportief bijpassend at tribuut. De maxi-broeken zijn moderner aangepakt, waarbij het makkelijk en nonchalant zitten in een jumpsuit, of „pantalon" zeker wel in ogenschouw genomen kan worden. De modeshow werd begonnen met „capes" van Guy la Roche, die nu als een gracieuze makke lijke jas voor elke dag een nieuw en tree maakten. Capes, over de bikini te dragen, voor een strand- of boulevard wandeling en sandalen met banden, die gekruist het been sieren zullen het strandleven deze zomer bepalen. Luchtige jurkjes met ..ruguitsparin gen" of opengewerkte rondingen aan de vooifcant en zelfs aan de zijkanten onder armsgate. geven het zonnetje de gele genheid ook hierop zijn warme (doch persoonlijke smaak, want of héél kort of héél lang en daar tussenin doen het Als gastmannezuin. die de cursus Knip-naai-onderricht van Margriet had gevolgd, toonde mevr. Vervoort uit Lei den een van haar eigen gemaakte mo dellen, die niet voor de andere couture modellen onderdee. Veel aandacht werd ook dit keer besteed aan de bijzkaen Ceintuurs, schoenen (die men waar- s ch ijnlijk bij moeder of grootmoerder nog in de kast kan vinden), halsbanden maar dan nu van gekleurde kralen, zijn accessoirs die de jurk „af aken. Hoe den met brede flapranden veelal in het wit te dragen maar ook vaak met kleurige sjaals eromheen gedrapeerd of in dezelfde stof als van de jurk ver vaardigd zijn onmisbaar bij de komen de zomermode. Vlinders, in ceintuur- vorm of als ketting en armband, in het dessin van de stof verwerkt of zomaar erop genaaid, zijn de Up-to-date mode snufjes, waar men eenmaal niet ongemerkt aan voorbij kan lopen De kleuren it en geel, (als hoofdmotief) en tomatenrode en bruine variaties zijn wel favoriet dit keer. Zoals iedere modeshow eigenlijk niet met goed fatsoen zonder een bruidstoi- let kan eindigen, wer ook als sluitstuk, onder begeleiding van de song uit „Hair", O. happy day..., de swingende bruid in 1971 geshowd waarvan door zichtige blouse, broek en rijglaarsen toch ook in het (traditionele) wit waren gehouden. Mevr. v.d. Willigen nam afscheid V Vtl LEIDEN De federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening heeft vanmid- dag afscheid genomen van haar ere- j presidente, mevrouw J. van der Willi- i gen-Reddingius. De presidente van de federatie, me vrouw M. C. Korthals-Hamming. bracht het scheidende lid dank namens de fede- ratie voor „de warme belangstelling, steeds getoond voor het werk in en om de federatie". Namens de achttien vereni- gingen in de federatie bood zij mevrouw i Van der Willigen een bloemenmand en een bloemenschaar aan. alsmede een cheque, die zij mag besteden aan een perkje met haar lievelingsbloemen bij het nieuwe hui* van haar echtgenoot, burgemeester G. C. van der Willigen, die spoedig zijn ambtswoning zal verlaten LEIDEN B en W achten het nodig, dat een herziening van het bestemmings plan .Xeiden-Morskwartier 1964" wordt voorbereid, omdat gedeeltelijk in en ge deeltelijk buiten het gebied begrensd door de Leidse Invalsweg, Dr. Constan- tijn Huygenslaan - I^eghwaterstraat en de door te trekken Warmonderweg een bouwplan in voorbereiding is voor ca 200 flatwoningen aan de Plesmanlaan- Muiderkring. Dit bouwplan wijkt enigs zins af van het bestemmingsplan Leiden- Morskwartier 1964; door een geringe verschuiving van het bouwblok zal na melijk een betere situatie mogelijk j De bescheiden jongen uit Holland werd i een beroemdheid. Met bokser Joe Loui6 j dronk hij een borrel. President Eisen- hower at met hem een biefstuk tartaar. Jerry White, zoals ze hem noemden, was In die dagen in Amerika, wat Coentje Moulijn nu hier is. Jerrv maakte het in I de States. Sinds^ enkele jaren is hij weer terug in Nederland In Noordwijkerhout i heet hij gewoon Gerard. Professional j Jerry is hij gebleven, j In zijn riante woning in De Savornin Lohmanstraat vertelt hij hoe het golf hem te pakken heeft gekregen. „Ik had het al een beetje van mijn vader. Die werkte op de Oude Haagsche golfclub. Dagen kon ik naar het spel kijken. Ik j werd er door gefascineerd Op school begon ik er al mee. Een oude stok en dan maar heuten. Een gat in de schoor steen was het doelwit". Gerard de Wit j schoot veel raak. Minder succesvol was hij in de klas. Daar worstelde hij moei zaam met breuken. Gerard was duide- j lijk voorbestemd voor de groene mat. De school werd vaarwel gezegd en het lidmaatschap van de Haagse Golfclub I aangevraagd. Daar werd al snel duidelijk: Gerard de Wit heeft het in zijn vingers. Niets trok hij zich aan van het establishment. Zijn dreun was stukken beter dan de pets van een directeur. Maanden achtereen sleepte hij de veertien golfclubs achter zich aan. In elke positie leverde hij slag met de balletjes. Op een heuveltje, in een diepe kuil, achter een dikke boom; de bal kwam altijd waar Gerard hem wilde hebben. De successen bleven dan ook niet uit. Gerard: „Ik was pas van school. Dé eerste wedstrijd was direct raak. Op mijn sloffen won ik die. le- kwa feliciteren. Mij moet je niet hebben zei ik dan Mijn broer, die heeft me zover gebracht Gerard de Wit begint hard te lachen „Ik heb helemaal geen broer" verduidelijkt hij" Dat zei ik altijd om niet te zelfverzekerd te worden "Oen grootheid wilde Ik niet zijn" De oorlog was inmiddels uitgebroken Ook Gerard werd opgeroepen Vier maanden liep hij rond i Toen greep hij weer naar de stick In Wassenaar legde hij een eigen terrein aan want een golfer zonder links is als een kettingroker zonder sigaret. Zeven tig leden meldden zich bij hem aan De Duitsers legden hem echter een speel verbod op Gerard trok zich er mets van aan Op de dag van de opening speelde hu toch De Duiters werden kwaad. IJUngs moest hij ergens onder duiken Drie jaar hield hij zich verbor gen Toen hij terugkeerde kreeg hij de klap van zijn leven. Zijn met zorg aangelegde vpld was verdwenen Hole 1 tot en met 19 was volgelopen met zand De sporen van zijn eigen karretie wa ren omgewoeld Rupswielen voor ;n de plaats gekomen Gerard zat plotseling zonder baan Ik was rade loos Wat moest ik nu gaan doen? De keuze viel op aardappels rooien. Toen gebeurde er iets dat ik nooit zal verge ten. Nog geen anderhalf uur had :K gerooid toen een van mijn oud-leerlin gen langs kwam Gooi die piepers maar neer zei hij. Je kunt trainer in Rotter dam worden Ik liet de piepers val- De Wit had raak geschoten. Eindelik kon hij zich helemaal op de training gaan toeleggen Drie jaar lang was inj één met de 50 hectare grasland. Heu veltje op, heuveltje af, hole in, „Na die periode ben ik losgebroken' zegt Gerard. Niemand kon me tegen houden. Ze hebben het wel geprobeerd. Dan werd ik ontzettend kwaad. Voor straf won ik dan met nog grotere cij fers dan normaal". De weg naar het buitenland lag open. Veertienmaal hij het vliegtuig naar Amerika. Op elk groot toernooi zwaaide hij zijn stick. Washington of Atlantis; Gerard b'eef or nuchter onder. De successen waren er niet minder om. In een soort ontmoe ting der gladiatoren gaf hij Zuidafri- kaanse tophitter Bobby Lock in Egypte flink klop. Overal waar hij kwam boog men diep. De Wit: „Ik ging eens kijken naar de profploeg van de dames. Een van hen was van slag af. Slechts één tip gaf ik. Het was direct weer in orde. Het toernooi werd een groot succes." Succes had hij ook tegen Jimmv Tonisa. Het werd de mooiste partij van zijn leven In Parijs speelde hij toen tegen de Amerikanen. Gerard: „Tonisa gaf een ontzettend zuivere slag. Het balletje rolde tot een halve meter van de hole. Toen zei ik tegen Jimmy: „Ik ben pas tevreden als ik tussen jouw bal en de hole kom. Wat ik hoopte, gebeurde. Mijn bal stuiterde over die van hem Tot mijn verbazing verdween de hal zelfs de hole in. Honderden mensen stonden te kijken. De prins van Wales was er ook bij. Ik heb hem nog nooit zo hoog zien springen". De Wit trok verder naar Engeland, Ierland, Spanje. Japan. Eindpunt werd tenslotte Alexandrië Twee jaar gaf hij les op de Alexandria Sporting Club. De rijksten onder de rijksten sloegen met hem een balletje. Toen hij wegging vloeiden er tranen. Aan het afscheidsdiner kreeg hij het grootste compliment dat hem ooit ge maakt was. „Het geld dat we aan ande re leermeesters hebben besteed is weg gegooid geweest". Zelfs de nuchtere Hollander schoot door deze opmerking een brok in de keel. Hij had zijn absolute top bereikt. Op golfgebied was hij verzadigd. Het groen van Holland trok hem weer. In Hilversum startte hij opnieuw. Negen jaar gaf hij er les. Tot hij Vanaf 1966 geeft hij daar no heb het er erg naar mijn zin" zegt k Er zit veel talent in Noordwijk. spelpeil is de laatste jaren omhoog B' vlogen. De mensen nemen iets aan. Pieter van Vollenhoven ei Zijlstra met echtgenote zitten ook k mij op les. Zij zijn bij mij gehoorza dan bij wie ook.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4