ARD SCHENK: „IK WIST NIET HOE IK ONDER DE 15 MINUTEN MOEST KOMEN dreunde na voor Schotting SCHENK KOOMEN STOND NIET TE WOORD Rariteiten in Gothenburg Morsdood toernooi herleeft op 10 km TBflUPGftRftM] Gehoord Van Ard Schenk in Gothenburg: Laat Theo maar opkóóóóómen ■UARI ff door Herman van Bergem Hier is Dag Fornaess nog kansrUk - de titel. Tijdens zijn rit op de 500 meter bleek hij de snelste van het hele gezelschap. GOTHENBURG. Het was kwart voor twee. Helder klonken de buitelende noten van een trompet, wiens eigenaar in het wildeweg een greep deed in de Nederlandse populaire liederenbundel. De kampioen was bekend en tevens was het toernooi om de wereldtitel 1971 gedegradeerd tot een formaliteit. De afstand, die Ard Schenk na de 1500 meter had genomen, was zo groot geworden, dat zelfs een wonder de mentaal niet al te krachtige Claesson niet kon helpen de ruim zevenentwintig seconden achterstand weg te werken op de tien kilometer. De stunt van Dag Fornaess om nog meer in te lopen, kon ook meteen naar het rijk van de fabelen worden verwezen. Om kwart voor twee op zondagmiddag leek het toernooi morsdood. Maar Ard Schenk, in magistrale vorm, wilde een totale triomf. Hij eiste op wat er het gehele seizoen al had ingezeten, maar er slechts uit was gekomen in wedstrijden tussen de toernooien: de eer, de onom streden sterkste te zijn van de gehele schaatselite. In het rechtstreekse duel met Claesson, die zich had vastgebeiteld op de tweede plaats, bewees hij op de „eigen bodem" van de Zweedse favoriet hoe ongenaakbaar hij was. Met een glorieus wereldrecord van 15.01.6 (precies twee seconden onder de tijd van recordhouder Kees Verkerk) verpulverde hij genadeloos het vermetele vertrouwen van de Zweedse aanhang in hun eerste man en werd hij op drie afstanden o-aantastbaar. OTHENBl'RG Peter Schotting, de coach uit Deventer die dit seizoen de hienrjjkse schaatsers traint, was des duivels. Luid variërend op het thema: id die oude man die niets meer kan", werd hij door twee fors^ politieagenten n het ijs gesleurd. Die hevig beschimpte oude man was Sven Laftman, de whtige voorzitter van de Zweedse Schaatsbond en hoofdscheidsrechter van dit reldkampienschap schaatsen. Laftman was verantwoordelijk voor de ingreep n de sterke arm der wet. Twee waarschuwingen van de oude lan Schotting die zijn pupil Hart- de 5000 meter stond te coachen zo ver op de baan te komen, waren araan voorafgegaan. De geconcen- Peter Schotting negeerde, die arschuwingen. Pas toen Laftman i zijn trainingsjack van de baan wilde sleuren, kwam hij in actie. Hij kte zich los en door die krachtige be ging schoot zijn arm in de maag van n Laftman. De 83-jarige grijsaard be- (Van onze sportredactie) GOTHENBURG Naast Peter Scliot- "S. de trainer van de Oostenrijkse hatsers heeft ook de Nederlandse iff d'équipe. Jacques de Koning een Roek bij Laftman ingediend om de "Iers na een valse start terug te schie- in plaats van terug te fluiten Laft- iB wilde dat verzoek wel inwilligen, volgens hem had de starter Eknar 'fgd dat het onmogelijk was vanwege i pistool dat daar niet op berekend Een bewering die gisteren geloochen- a(t werd, omdat toen wel werd terug schoten. Een ander delict onder super van hoofdscheidsrechter Laftman 'n de onregelmatigheden bij de Pingcontrole Dit leidde er zelfs toe, de dopingcontrole van zaterdag on- 'dig werd verklaard en die van giste- moest worden overgedaan. Dit alles beurde onder leiding van eeen 83-jarig 35ie, die veel te oud is voor het be- Snjke bestuurswerk, dat de ISU (In- national Skating Union) nu eenmaal T»t Het ISU-congres moet dan ook in te Venetië een zeer belangrijke uit hak doen om te voorkomen dat net van Sven Laftman om nog twee aan te blijven als ISU-president, agt. Gothenburg zal daarom misschien een forse haal door de ambitieuse cmen van de grijsaard Sven betekend bben. antwoordde deze armslag met een ver zoek aan de aanwezige politieagenten om Schotting van het ijs te verwijderen. Terwijl Schotting bijna huilend van woe de in de catacomben van het Ullevi- stadion verdween, nam Leen Pfrommer de coaching van de Oostenrijker Hart- mann, die nog steeds aan zijn race tegen Thomassen bezig was, over. Schotting later: „Dat is toch te gek dat je van het ijs wordt gehaald, terwijl je aan je werk bezig bent", brulde hij nog laaiend, na dat hij zich in zijn kleedkamer had op gesloten om te kalmeren. „Goed, ik heb een excuusbrief geschreven aan Laft man voor de klap. Daarin heb ik hem uitgelegd dat als hij dacht dat die klap opzettelijk was uitgedeeld, hij dit inci dent verkeerd interpreteerde" En Schot ting verdween daarna naar zijn hotel met de korte mededeling dat hij niet meer zou terugkeren. Sven Laftman, de miljonair, die zich 23 jaar geleden in door Bert Voskuil de Zweedse schaatsbond heeft ingekocht, en daarna ook internationaal zich als een dictator-pursang ontpopte, antwoordde kort hierop met: „Schotting was fout. Ik heb hem drie keer gewaarschuwd en na die klap die op zichzelf niet erg was, maar natuurlijk niet getuigt van respect voor de leiding, heb ik hem van het ijs laten verwijderen." Leen Pfrommer, die op enkele meters het gebeuren volgde, zei laconiek: „Volgens de reglementen heeft die oude natuurlijk gelijk. Een coach moet buiten de baan blijven. Ie dereen komt echtev binnen de baan en het is natuurlijk wel erg dat een coach die bezig is met een race, door de politie van de baan wordt geveegd." Schotting, die op de tweede dag toch weer op het ijs verscheen, zei nog: „Laftman was geïrriteerd omdat ik za terdag vroeg om de rijders na een valse start terug te schieten in plaats van terug te fluiten. Dat is namelijk regle mentair zo geregeld. En als er op dié 5000 meter zich al ongeveer veertien valse starts voordoen, wordt zo'n zaak toch wel belangrijk." Een rit tevoren had Kees Verkerk, de wonderlijke schaatsmagiër. wiens naam nauwelijks of niet was genoemd in de prognoses, de totale vernietiging al geëist van Europees kampioen Dag Fornaess, die meende zeker te kunnen zijn van de derde plaats. Verkerk knalde naar een tijd, die ver lag onder het record voor een toernooi om de wereldtitel, liep het baanrecord van Fred Anton Maier omver en stelde Fornaess voor de onmogelijke taak te trachten het brons in handen te houden. Het toernooi, dat dood leek, was op enerverende wijze tot leven gewekt, eerst door Verkerk, die *t in Heerenveen had gepresteerd om Claesson vai derde positie te verdringen en die stunt gisteren herhaalde, daarna door Ard Schenk, die zijn persoonlijke zegetocht naar het goud koppelde aan de bijna onterende wijze waarop hij zijn macht kracht had getoond in een toernooi dat een volkomen tragiek opleverde Dag Fornaess, die op de 5.000 meter al was vernederd en wiens hoop op de bronzen troostprijs werd verbrijzeld door de meedogenloze slag die hem door Kees Verkerk werd toegebracht. En terwijl coach Leen Pfrommer nog ie huldiging kritiek spuide op het starten, op de scheidsrechter en op de dopingcontrole, verheelde hij niet dat het ,,een geweldig weekend' was geweest en wees hij op de domme pech die Jan Bols en vooral ook Peter Nottet had getroffen, die uit de laatste zestien gereden. Vlekjes op een toernooi, dat de volledige rehabilitatie bracht van Nederlandse schaatsen, dat een nietigende uitwerking had voor Dag Fornaess en dat bij de eerste acht niet minder dan alle vier overgebleven Nederlanders opleverde. Een grandioos toernooi, dat op de eerste dag een loop had zoals zelden is voorgekomen. Daar was allereerst de vreemde wijze van starten. Vrijwel geen start correct, ook niet van de Zweden, die echter met de uiterste clementie werden behandeld door landgenoot Lennart Ekner. die het pistool hanteerde. Claesson ging op zijn minst „twijfelachtig" weg. Höglin vertrok na een pertinent valse start. Sandler eveneens. Jan Bols later: „Ik was de tweede keer op de sprint al een goed eind weg. Dan hoor je door het gejuich het fluitje moeilijk, maar je moet natuurlijk als starter afschieten en werd niet gedaan. Er werd gefloten. De derde maal durfde ik geen enkel risico te nemen, want ik was gew schuwd dat er diskwalificatie zou vc bij een derde valse start". Onvoordelig Daarbij kwam nog dat, behalve Peter Nottet, alle Nederlanders, maar ook Claesson en Fornaess. in de onvoordelige buitenbaan moesten starten, waardoor zij moesten finishen na een ..nauwe" binnenbaan waarop de wind sterk vat had. Zo gebeurde het, dat alleen Ard Schenk in de naaste omgeving van kans hebbers Claeson en Fornaess was ge bleven en er tussen die drie en Nottet als vierde Jan Bols: „Ik ga naar het sprintkampioenschap in Inzeil, maar Nottet is zeker niet minder sterk" een was gevallen van 0.8 seconden. En Verkerk, de wonderbaarlijke op wie niemand staat kan maken en die zo langzamerhand voor eenieder een com plete sfynx is geworden, was op zijn zwakke afstand naar de middenmoot ezen. Het spel van de indeling in groepen op de afstanden was sterk ge speeld voor de volgende vijf kilometer. Dag Fornaess zat als kanshebber moeder ziel alleen in de eerste groep en legde in de eerste rit een tijd op het ijs, die hem totaal ruïneerde. Kees Verkerk ging onder, Claesson, Stensen, Schenk, Bols Guttormsen. Niettemin moest Jan Bols zelf concluderen dat hij de afstand zwak had gereden. Van hem hoefde men toen al geen opzienbarend resultaat meer te verwachten. Hij reed niet „los", had moeite om rond te komen en dat cal culeerde hij later spontaan niet in de factor pech. ,,Ik reed slecht, absoluut". Kees Verkerk echter had zich eens klaps naar voren gewerkt na die twee afstanden. „Ik lag na zeven ronden een aardig stuk achter Claesson. En ik wist dat ik moest aanvallen om die achter- tand goed te maken. Dat gebeurde dan vel. maar het kostte me veel kracht en daarvan heb ik op de 1500 meter later de weerslag ondervonden" De vreugde bij het uitbundig mee levende vaderlandse contingent van zo'n ierduizend mannen en vrouwen, die merkwaardigerwijs de heya's wijdden Bols, Verheyen en Verkerk, maar Kees Verkerk en Goran Claesson nemen Schenk op de schouder na de huldiging. Verkerk en Claesson lijken net zo ingenomen met hun tweede en derde plaats als de nieuwe wereldkampioen. Legioen het Noorse (10.000) hebben zich weer danig laten gelden in Gothen burg. Maar niet op een aanvaard bare wijze. Zaterdagavond wa het drooggelegde Zweden al voortvarend aan de fles genipt, dat de politie, niet wetend wat zij met het aantal dronken mannen moest doen. een beroep deed op de ac< modatie van de politiebureaus in de omliggende plaatsen. Daar kwam wel bij dat velen in de nachtelijke i onderdak zochten op de politie bureaus omdat zij hun ver boitcn Gothenburg, waar een „Hiswa" wordt gehouden, gelegen hotels niet meer konden bereiken. Niettemin zijn die twee legioenen op nogal ferme wijze tekeer gegaan en toon den de hotels van klasse daarvan de sporen op overduidelijke wijze. In de etablissementen waar vertier dacht te kunnen vinden, bleef de deur gesloten onder het voorwendsel dat alles vol was. rook er sterk naar dat men Nederlanders noch de Noren toe gang wilde verschaffen, want kwamen wel Zweden in aanmerking om de zogeheten overvolle etablis sementen te betreden. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat derge lijke maatregelen niet beperkt zullen blijven tot vermaaksetablissementcn maar dat hotelmanagers er vrien delijk maar beslist voor zullen be danken hun eigendommen in waagschaal te stellen. De luidruch tigheid alleen al zou hen daartoe kunnen aansporen. Als het zo door gaat, Is de tijd niet ver meer dat het „Nederlanders niet gewenst" werke lijkheid zal worden. Het feestende Gothenburg, dat het 350-jarig be staan viert, heeft een zacht verlichting geslaakt toen het legioen, dat meer op een optrekkend leger had geleken, de stad de rug toe- Blamage He s onbegrijpelijk dat het be stuur van de Nederlandse Volley- balbond toestaat, dat de topper DeltalloydEminent/Blokkeer in 'n zaal mag worden gespeeld, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat de een belangrijke invloed zal hebben op het wedstrijdverloop. Want wat zich zaterdag in de Amsterdamse Apollohal afspeelde had weinig met sport, maar veel meer met geluk te maken. De partij, die de toss won. kreeg het recht van vakkeuze, waar door werd beslist wie tegen de zon in moest spelen. Zonder een af doende „wering" Is dat een ondoen lijke opgave in deze sport. Wat Eminent/Blokkeer duidelijk heeft ondervonden. Het sprak er later terecht schande over. Ard Schenk met veel minder bedachten werd overschaduwd door de wetenschao dat Nottet op de 1500 meter een pres tatie zou moeten leveren om zich bij de laatste zestien te kunnen rijden. Het leek of het vertrouwen in Schenk toen nog te gering was. ondanks zijn majes tueuze vijf kilometer die zo ijzig con stant, zo technisch vlekkeloos en atletisch was gereden, dat de wereldkampioen al vrijwel met zekerheid kon worden aan gewezen. De 5000 meter was ditmaal de scherprechter geweest, die Fornaess en Claesson had teruggedrongen, Schenk op de eerste plaats had gebracht en Verkerk. Bols en Verheyen als de drif tige achtervolgers had aangewezen. De 1500 meter bezegelde het lot van de Noor en de Zweed. Ard Schenk: „Ik heb een geweldige steun gehad aan Kees Verkerk, die voor me had gereden. Het ijs was zacht, maar hij zei: het kan. Ik wist toen waar ik aan toe was en dat is belangrijk. Want als je de conditie van het ijs pas bemerkt als je rijd, kom je veel moeilijker te zitten" Vernietigend Aan zijn formidabele 5000 metei oegde Schenk de 1500 meter toe. Hij had zijn belagers afgeschud, radicaal, vernietigend. Bols, Verkerk en Verheyen de rijders gebleven die achter de op zilver en brons jagende Claesson en Fornaess aanholden, weliswaar op af stand, maar op een tien kilometer be staat de reële mogelijkheid tientallen seconden weg te werken. Op dat mo ment was voor Nottet het toernooi af gelopen Op de sprint was hij bij gebleven, op de vijf kilometer begon het te regenen toen hij op het ijs kwam en ook op de mijl had hij de weers omstandigheden tegen. Niet alleen hij uiteraard, maar het kostte Nederland el de vijfde man bij de elite vas ten einde om kwart Ard Schenk zich defini tief het goud had toegeëigend. Alleen ontstellend drama, in de trant zoals Jan Bols in Heerenveen was overkomen, nog wijziging kunnen brengen Er werd al leentjebuur gespeeld bij Feijenoord door uit volle borst te zingen dat Ard Schenk de wereldcup had. En terwijl op niets meer werd gerekend omdat het uitgesloten leek dat Kees Verkerk of Jan Bols niet minder dan dertig seconden op Fornaess goed zouden maken, knalde Verkerk er een 15.13.7 uit, die royaal voldoende zou blijken om toch het verschil met de Noor te over bruggen. Zelf een kwart minuut over te houden. Er volgde nog een nutteloze intimidatiepoging van de starter, die voor een unicum zorgde door zowaar Schenk cn Claesson terug te roepen voor een valse start. Dat was zelden of nooit voorgekomen op de tien kilometer. Maar •veer zoefde Ard Schenk constant over de baan. „Ik was vertrokken op 15.32.0, dan hoefde ik niets te forceren. Maar dat was al snel veranderd in 15.08-0. Dat ging goed tot ongeveer de helft. Toen reed ik 37 en 37.5 en was ik toch even in moeilijkheden met de baan. Later heb ik gedacht, dat ik zelfs onder de vijftien minuten had kunnen komen, maar ik wist niet hoe ik het moest doen. Trou wens. ik dacht dat ik ook wel een beetje weluk heb gehad met de weersomstandig heden En daarenboven had ik veel steun van Leen Pfrommer. Kees en Ron Nooit- gedaqt. die me opjoegen op de laatste banen. Pfrommer had duidelijk laten blijken, dat ik op het wereldrecord zat en dat stimuleerde me geweldig". Die stimulans, in samenwerking met de on gebreidelde vorm waarin Schenk ver keerde, mondde uit in een formidabel wereldrecord en een onomstreden wereldtitel. En toen bleek ook nog dat Fornaess niet in staat was het slimme -pel van Verheyen te ontregelen. Ver heyen bleef niet achter, hij kwam niet voor. maar bleef dóódsimpel bij waar door de Noor volledig in de toch al zo in ruime mate aanwezige vernieling reed om toen toe te slaan en de Europese kampioen op achterstand te rijden- Fornaess stond met lege handen. Het brons was hem door het slimme rijden van Verheyen en de oersterke race van Verkerk ontschoten. (ADVERTENTIE) auto's 600 zonder chaufleur (Van c radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Theo Koomcn deelde zondagavond in de NOS-rubriek „Studio Sport" mede, dat de wereldkampioen Ard Schenk zich niet door hem wenste te laten interviewen, omdat hy zich solidair verklaarde met de houding van de Nederlandse schaatsploeg ten aanzien van uitlatingen door de heer- Koomen gedaan na de wedstrijden in Heerenveen. De heer Carel Enkelaar, hoofd van de programmaleiding van NOS-televisie ver klaarde desgevraagd, dat hij de houding van Ard Schenk en de andere leden van de kernploeg betreurde, omdat hij hiermede de miljoenen kijkers de dupe lieten worden van een persoonlijke controverse. Reeds vroeg in de middag hadden de NOS-medewe; kers in Gothenburg gepoogd Ard Schenk te bewegen zich na het einde van de wedstrijden voor de camera's te laten interviewen. Schenk bleef weigeren zich beroepende op een conflict tussen ae kernploeg en Theo Koomen. De heer Enkelaar veronderstelde dat deze controverse is ontstaan door een publieke uitlating van Theo Koomen na de wedstrijden in Heerenveen gedaan, toen het hem niet gelukte Jan Bols te interviewen. Naar aanleiding van een betaling door de AVRO aan Jan Bols voor een vraaggesprek :n „Sportpanorama" zou Theo Koomen toen in een dagbladinlerview verklaard hebben: „Je krijgt niemand meer zonder er voor te betalen. Ik ben dood ziek van dat zwikje. En alles komt door de ongezonde toestanden binnen de KNSB". Daar is men nu onder de rijders zeer boos over. De NOS deed toen pogingen om Ard Schenk door Jan Kamlag te laten interviewen hetgeen eveneens mislukte. Men heeft toen nog de bemiddeling van vader Klaas- Schenk ingeroepen doch ook die mocht niet baten. De heer Enkelaar kon deze houding van de kernploeg niet waarderen. Als zij zich gekwetst voelen door een opmerking van Koomen, dan staat das los van de mogelijkheid om een vraaggesprek toe te 9taan aan een andere sportverslaggever tfan de NOS. Indien de NOS-televisie als enig land directe reportages geeft van alle wedstrijden, dienen de rijders zich ervan bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid tegen- ver het Nederlandse publiek. Of men de heer Koomen wel of niet een leuke man indt, heeft daar niets mee te maken, aldus de heser Enkelaar

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11