DRESSUUR VAN EEN LUCHT- OLIFANT Maandag moet KLM 90 miljoen waar maken I M Om de Jumbo voort te kunnen zeulen moest een speciale trekker ontworpen worden die een half miljoen per stuk kost 's Werelds grootste passagiersvliegtuig bij het speciaal voor hem ontworpen grootste gebouw van Nederland. Alles in superlatief aan de eerste Jumbo van de KLM. Om de Jumbo te kunnen afhandelen moest de KLM negentig nieu laten ontwerpen. Dit zijn de container wagentjes voor de bagage. SCHIPHOL. Op het moment dat u dit leest, begeven zich mannen, vrouwen en kinde- gerekruteerd uit het K.L.M.- ineel en hun gezinsleden, jemoed aan boord van de •BUA „Mississippi". Hoewel machine „geen vliegtuig meer een regelrecht luchtschip", de reclamefolder) niet Ier dan vijftig meter van zijn pholpier zal worden wegge sleept, dragen ze koffers en zijn ie ook anderszins bepakt en be- fzakt met handtassen, camera's, laraplu's, verrekijkers en soort elijke artikelen, die luchtreizi- ;ers tot zo'n sloverig volkje maken. Eenmaal neergezegen in eén van de vijf zalen, waarin LL.M.'s eerste luchtolifant is Si onderverdeeld, worden zij on- niddellijk onderworpen aan de ervice van drie hofmeesters en ien stewardessen. Hoofdkussen- schikken. Krantjes uitdelen. Drankjes rondbrengen. Lunch opdienen, die dampend en myste rieus uit de negen boordkeukens komt aangerold. Daarna film voor wie er zin in heeft. Wil meneer zich elektrisch scheren? Kan ook. Ondertussen verdwij nen de containers met bagage in de buik van de jumbo en komen ze weer te voorschijn, keer na keer. Met de komst van de Jumbo is het spookbeeld van de enge, volgepropte cabine verdwenen. In plaats daarvan een zaalachtige ruimte waarin passagiers en bedienend personeel zich comfortabel kunnen bewegen. gen ie zoiets gecompliceerds dat er altijd wel iemand een harde kristallen bal voor zijn neus krijgt. Voor bitter- hapjes geldt hetzelfde. Nu gaan we het doen zoals het thuis in de koelkast gebeurt bij een temperatuur tussen de 5 en 8 graden. Dat geeft veel meer variatiemogelijkheden. Maar om deze service aan de passagiers te kunnen verlenen hebben we wel een speciale koelinstallatie moeten laten ontwikke len. Er zijn weinig maatschappijen die dit hebben". DOOFSTOM Dan is er de „dumb waiter" de doofstomme ober. Men moet weten dat zich in de neus van de Boeing 747 boven het hoofddek een lounge met bar bevindt waarin in totaal zestien eerste-klaspassagiers aangenaam kun nen verpozen. Deze ruimte is be reikbaar via een wenteltrapje leuk en decoratief maar verschrikkelijk onpraktisch voor een stewardess die voedsel plateaus naar boven moet dra gen. Een opbergplaats in de lounge zelf dan? Het zou betekenen dat de zware containers met voedsel door het grondpersoneel over het trapje naar boven moeten worden gesjouwd. De Amerikaanse Panam koos voor deze oplossing maar moest constateren dat binnen een paar weken de wanden beschadigd waren en het trapje ver sleten was. De KLM-planners gingen ervan uit dat je een eerste-klas- passagier niet een onooglijk trapje kunt laten bestijgen. Daarom heeft de maatschappij voedselliftjes laten aan brengen tussen het hoofddek en de lounge. Een bagatel? „Het kost 35.000 gulden per vliegtuig," zegt Van der Schaaff. „Het is een dure grap maar het leek ons beter." Doofstom Een laatste snufje tenslotte, door de KLM verzonnen en speciaal voor haar Hier wordt, kortom, drooggevlogen. Hier vindt de generale repetitie plaats voor de eerste vlucht van de Boeing 747, waarmee de KLM zich gaat stor ten in de concurrentieslag op de Noord- atlantische route. Zondag wordt hij aan een laatste grote schoonmaak beurt onderworpen. Maandagmiddag om 1 uur vertrekt hij, vrolijk trom petterend uit zijn vier motoren met 20.400 kilo stuwkracht elk (is bij de DC-8 8160 kilo) en 13.500 liter brand stof per uur slurpend (is 7200 liter bij de DC-8) naar New York voor zijn s moest voor de Jumbo opnieuw worden besteld vanaf de uit gekiende boordkeuken tot en met de uniformen van de stewardessen. maagdentrip. als je tegenover al dat viriele geweld zo'n broos begrip nog wilt hanteren. De bouw van een Jumbo duurt 21 maanden. Een biologische olifant draagt 19 maanden, dus ook in dit opzicht gaat de vergelijking aardig op. Maar al 22 maanden voordat het eer ste snippertje van de PH-BUA in de Boeingfabrieken te Seattle op zijn plaats kwam, startte bij de KLM het overleg over de niet geringe vraag hoe de 90 miljoen dure kolos het best kon worden gedresseerd. Een eenvou dig rekensommetje leert, dat men dus 43 maanden heeft gehad voor de noodzakelijke voorbereidingen. „We zijn klaar", zegt J. van der Schaaff in zijn piepkleine, met bizar re schema's behangen kantoortje op het oude Schiphol. „We hebben niets vergeten en we zijn er met de hakken over de sloot gekomen, al zijn hier en daar de hakken wel nat". Hij is al die maanden planningcoördinator voor de introductie van de Boeing 747 geweest nadat de KLM van de gedachte was teruggekomen om dit werk tegen het aanzienlijke honorarium van 200.000 gulden uit te besteden aan een bureau buiten het bedrijf. Hij heeft zo'n beet je opperstalmeester gespeeld bij de dressuur van KLM's eerste luchtoli fant. De zes andere Jumbo's die nog zullen volgen, baren liem geen zorgen meer. Hij heeft inmiddels de coördina tie van de planning voor de introduc tie van de DC-10 op zich genomen de volgende machine die de maat schappij aan zijn vloot gaat toevoe gen. „We hebben niets vergeten..." woorden waarachter een wereld schuilgaat die de leek doet suizebollen. De voorberei ding voor de komst van de Boeing 747 is opgesplitst geweest in vijftienhon derd hoofdtaken en een krioelsel van deeltaken, variërend van de bestelling van honderd verschillende soorten ge rei voor de boordkeuken, inclusief kaasplanken, tot de bouw van de grootste ruimte onder één dak in heel Nederland: hangar 11. Daar kunnen drie Jumbo's tegelijk worden gedokt en daar ook zal het grote onderhoud geschieden van de Jumbo's van de Scandinavische SAS en de Zwitserse Swissair. Dit laatste gebeurt in het kader van een overeenkomst die ook tot gevolg heeft gehad dat de drie maatschappijen hun planning en voortgangscontrole samen hebben ge daan. Dit heeft de taak van Van der Schaaff er niet lichter op gemaakt. ..Het principe van standaardisering dat in heel onze vloot was doorge voerd, hebben we voor de Boeing 747 los moeten laten. Het hele interieur is het resultaat van compromissen die we met SAS en Swissair hebben moe ten vinden. Onze Jumbo's zijn bijge volg qua uitrusting indentiek aan die van de twee partners in de technische pool tot en met de stoelen en de serveerwagentjes toe. Alleen de kleu ren van de stoffering zijn verschil lend". De komst van de Boeing 747 heeft de KLM aan neveninvesteringen nog eens 150 miljoen gulden gekost. Die zitten evengoed in bordjes om de ver- bandtrommels aan te wijzen als in 'n 3 miljoen duur gebouw voor vlucht- nabootsing, waar de cockpitbemanning in 15 uur voor de Jumbo kan worden klaargestoomd of in een half miljoen dure trekker die de luchtolifant voort moet zeulen wanneer hij op de grond is en zich niet op eigen vermogen voortbeweegt. Daar zitten alleen voor de grondafdeling op Schiphol negentig aan de maten van de Boeing 747 aangepaste voertuigen bij en honderd vijf tig containers aantallen die met vijftig percent toegenomen zullen zijn als de laatste Jumbo aan de KLM wordt afgeleverd. Voor dit materiaal moesten uiteraard een nieu we, kolossale garage en reparatieafde ling worden gebouwd. De grondkeuken op Schiphol moest ook al worden uitgebreid en aange past. Om een idee te geven: voor een volle Boeing 747 zijn 28 serveerwa gentjes nodig, elk beladen met 28 van tevoren klaargemaakte voedselpla- teaus alles bij elkaar een 2000 kilo etenwaren. Daarbij komen 9 serveer wagentjes met dranken. De bestaande keuken was op deze gigantische aan tallen niet berekend. Het uiterst ver fijnde instrumentatrium van de Jumbo (chef-vlieger Ravenhill hierover: „Toen we van de DC-7 overgingen op de DC-8 moesten we leren niet alles met de handen maar met de vingers te doen en nu moet je leren alles met je vingertoppen te doen") vergde op zijn beurt een uitbreiding van de instru menten- en radioafdeling. Een simpel maar onmisbaar bijkom- stigheidje in heel dit ingewikkelde patroon van eisen: uitbreiden bete kent meer personeel en dat vergt meer parkeerplaatsen. Aan al deze zaken moest worden gedacht. Niets mocht worden vergeten. Elk onderdeel moest op het aangewezen tijdstip klaarkomen niet te laat want dan werden andere onderdelen opgehou den; niet te vroeg want dan was het geïnvesteerde kapitaal renteloos. Midden in dat meedogenloze web van 1500 hoofdtaken die moesten worden vervuld troonde coördinator J. van der Schaaff. Hij verduidelijkte zijn verant woordelijkheid aldus: „Kijk. je kunt 'n prachtige hangar neerzetten en daarin kun je 'n schitterende verlichting aan brengen. Maar als je de bendel over haalt cn er klapt ergens 'n transforma torhuisje uit elkaar omdat de belasting te groot is. dan heb je iets vergeten. Het gaat erom de planners te dwingen hun gedachten logisch in een rijtje te Toen de KLM zijn bestelling plaatste, kocht de maatschappij in slechts een lege romp met vier moto ren eraan en een half ingerichte cockpit erin. Hoe ze de rest wilde hebben, moesten haar technische en commerciële deskundigen maar uit maken. Daarom werd meteen in de zomer van 1967 een stuurgroep in het leven geroepen om zich te beraden over de voorzieningen die men zich in en om de Jumbo wenste. Technische kopstukken bekeken welke hulpmid delen nodig waren voor de best moge lijke technisch-operationele vluchtuit- voering. Marktonderzoekers bestu deerden welke cabine-uitvoering de passagiers het meest aan zou spreken. De eisen die boven kwamen drijven, moesten worden gespecificeerd en aan de fabriek doorgegeven. Het complete verhaal van de voorbe reidingen. waarop de KLM 43 maan den lang heeft gezwoegd, is te lang en te ingewikkeld om hier weergegeven te kunnen worden. Wat hier weerge geven wordt zijn slechts enkele kren ten uil d erijstebrijberg die de stuur groep cn vervolgens de begin 1970 opgerichte uitvoeringsgroep van de maatschappij te doorworstelen kreeg. Coördinator Van der Schaaff wijst er een paar aan, waarbij hij uitgaat van punten, die de KLM-Boeing als resul taat van het werk van de stuurgroep doen verschillen van de meeste andere rondrazende Jumbo's. Punten boven dien die duidelijk maken dat de oor- krabbende planners geen detail uit de weg gingen. ..We zaten met de vraag of we diep gevroren maaltijden moesten gaan gebruiken dan wel normaal gekoeld voo:1 el dat in een oven op de juiste tèmperatuui wordt gebracht. We ge loofden dat het laatste beter was om dat je dan meer variatie kunt berei ken. Onze ervaring met diepvries was dat je de passagiers maar een keuze mogelijkheid kon bieden: twee weken eend of biefstuk en de volgende twee weken biefstuk of eend. En het smaakte allebei nagenoeg hetzelfde. En het diepgevroren ijstoetje om dat op de juiste temperatuur te bren r A -f aangebracht. Vrachtvervoer is belang rijk voor de maatschappij; ze neemt op dit gebied de vierde plaats in op de Noordatlantische route. Hoe de vrachtcapaciteit te vergroten wanneer buiten het hoogseizoen de kolossale Jumbo's toch niet met passagiers zijn volgeboekt? Men vond er het volgende op. Het achterste stuk van het hoofd dek kan volkomen van de rest van de cabine worden afgesloten. Men heeft dan nog altijd plaats voor 280 passa giers en al hun bagage kan, verdeeld over 16 containers, in het afgesloten achterstuk worden opgeborgen. Resul taat: het ondercompartiment komt he lemaal vrij zodat ruim 16 ton vracht kan worden meegenomen. Zomaar drie dingetjes waarmee de stuurgroep op de proppen kwam Er zouden er honderden te noemen zijn Alleen de technische dienst al kreeg in verband met de komst van de Jumbo zo'n 360 taken toebedeeld, in clusief de verwezenlijking van hangar 11, zijnde het grootste gebouw in Ne derland. De vliegdienst kreeg er 280 toegewezen, de grondafdeling ruim 200 en ga zo maar door. Van der Schaaff coördineerde alles eerst de planning, vervolgens de voortgangs controle. Als hulpmiddel koos hij het Amerikaanse systeem van de netwer ken, dat onder meer wordt toegepast in de Apolloprojecten van de NASA, Op de leek komt het af als een wir war van lijnen die uitwaaieren vanuit één punt en die verderop op de me terslange vellen papier weer in één punt samenkomen. 'Coördinator Van der Schaaff in zijn element voor de meterslange ongelooflijk ingewikkelde schema's waarin de 43 maanden lange voorbereiding op de komst van de Jumbo is vastgelegd. „Het voordeel van deze techniek is dat je de hele voortgang van het project visueel voor je ziet met allerlei knooppunten waarop iets en dat kan van alles zijn klaar moet wezen. Voor het bepalen van de juiste tijdsduur per deeltaak hebben we ge bruik gemaakt van de computer. Die vertelt ons uiteindelijk wanneer een van de 1500 taken op zijn vroegst klaar kan zijn en wanneer hij op zijn laatst klaar móet zijn. Bovendien kan de computer op ieder gewenst moment vertellen welk onderdeel klaar is of welk onderdeel te laat klaar dreigt te komen. Je kunt, om een simpel voor beeld te noemen, zien of de oefen- boordkeuken zal zijn afgeleverd op het tijdstip waarop de geplande cursus voor het boordpersoneel begint en als dat niet zo is kun je ingrijpen. Het voordeel van het systeem is dat je de mensen er zonder enige moeite van kunt overtuigen wanneer ze een be paalde taak moeten beginnen en wan neer ze ermee op moeten houden". Natte hakken Van der Schaaff heeft eerder met nuchtere voldoening vastgesteld dat de KLM op tijd klaar is gekomen, zij 't „hier en daar met natte hakken". Wat bedoelt hij met dit laatste? „Wel: we hadden erop gerekend op dit moment twee trekkers te hebben die de Boeing kunnen verslepen maar als gevolg van stakingen en beschadiging bij de verscheping hebben we er pas één. Bepaalde onderdelen die we be steld hadden bij toeleveringsbedrijven, voldeden niet aan onze specificatie. En de serveerwagentjes, waarmee het ca binepersoneel de maaltijden rond brengt. vol beladen wegen ze 92 kilo. Ze moeten zich soepel door de gang paden kunnen bewegen. Ze mogen niet omvallen. Ze zijn uniek. Ze moes ten speciaal voor ons geconstrueerd worden. Vanwege de hoge hygiënische eisen die we stellen, moeten ze een stringente behandeling in een stoom- oven kunnen doorstaan. Dit betekent dat alles droog moet kunnen draaien want smeermiddelen verdwijnen in zo'n oven totaal. Helaas werden de wagentjes te laat afgele verd zodat we de onvolkomenheden zelf moesten opsporen en verhelpen. Om uit te vinden of ze een paar jaar mee zouden kunnen gaan, hebben we een martelbaan gemaakt. De karretjes werden zo geschud dat we in een week het gebruik van twee jaar kon den stimuleren. Wat brak of er afviel is verbeterd. Kijk: zo'n wagentjes kost 850 gulden. Het moet een tijdje mee kunnen. Ik heb al deze dingen als neutrale waarnemer zien gebeuren. Ik heb groot respect gekregen voor de creativiteit en het vernuft van de KLM-mensen". Zondag 31 januari landde de eerste KLM-Jumbo op Schiphol waar hij onmiddellijk in de hangar verdween. Hij is daar tot vandaag onderworpen geweest aan een omvangrijk pro gramma dat tot doel had de wijzigin gen aan te brengen die bedacht zijn nadat de machine op de lopende band was gekomen wijzigingen waarmee de fabriek toen geen rekening meer kon houden. Een paar gekke voorbeelden. Er moes ten 36 sluitingen vervangen worden omdat ze een gebroken vinger zouden kunnen opleveren. De stopcontacten voor de stofzuigers moesten worden verplaatst. De waterkranen spoten t* hard. Er moesten vier stoelen ln de boordkeukens komen waar de stewar dessen op hun gemak kunnen uitrusten en eten. Dat soort dingen die bijna lachwekkend aandoen als je denkt in de orde van grootte van 90 miljoen per Jumbo. Maar die voor een perfec tionistisch bedrijf als de KLM gewoon belangrijk zijn. Vandaag dus de generale repetitie. Het droogvliegen met 350 KLM-em- ployés en familieleden die onvolko menheden discreet zulleA weglachen. Maandag dan het grote moment van de eerste officiële vlucht waarover coördinator Van der Schaaff zegt: „Dan zullen we al dat geld waar moeten maken". Vooralsnog lijkt de grootste moeilijkheid te zijn: wil de luchtolifant de verschrikkelijke bedra gen terugverdienen die in hem zijn geïnvesteerd, dan zal hij moeten vlie gen. Dan zullen zijn „omdraaitijden" zo kort mogelijk moeten zijn. Een uur aan de grond en hup, wegwezen. Maar hoe leeg je in een uur 100 asbakken Hoe verwissel je de slo pen van 400 hoofdkussentjes? Hoe stofzuig je 150 meter vloerbedekking? Hoe krijg je vijf ton keukenuitrusting. voedsel en drank naar binnen? De praktijk zal het leren. Gezien de ar beid. die de KLM de afgelopen 43 maanden heeft verzet, bestaat er hoop dat ook deze laatste hindernis sen gladjes zullen worden genomen. Wie een 1 uchtolifant heeft getemd, kan geen moeite hebben met een vlo PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9