s bouwt ;inderhotels Miljonair - kinderhof Door dat stof ikruipt een mens.. Susan Oliver (Anne Howard): verjaardag in rondvaartboot VOOR HONDEN EN KATTEN ZIJN ER HOTELS, MAAR VOOR KINDEREN IS ER NIETS Voor een tientje per nacht nog 'n glaasje melk voor 't slapen gaan ZR. CELINE AFHANKELIJK VAN MEMISA Restauratie oud Batavia Volledig verzorgde NS Mïnitrïps in eigen land Geen troepen VS bij strijd in Laos Uitsmijtster van 100ste „vuist Buit postroof beneden de ton tUARI DRDAG 13 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gregorius van der Vlugt kan, als hij dat zou willen, de pijp aan Maarten geven. Hij zou de vergelijking is van hemzelf een zeewaardig jacht iiinnen kopen, er een mooie vrouw op installeren en over blauwe zeeën cruisen naar aanbevolen eilanden. Waarlijk een lokkende eindbestemming voor een man 52. Maar Gregorius van der Vlugt, van wie het telefoonboek bescheiden ver- neldt dat hij is „gedipl. drogist chem. en fotospec." doet dit alles niet. Nu hij zich langzaam uit het zakenleven gaat terugtrekken dat wèl wil hij zijn tijd en renten steken in goedkope kindercrèches. Hij heeft er in enkele maanden al drie uit de grond gestampt en twee nieuwe staan op stapel. Jongste initiatief, opzienbarend genoeg om met hem te gaan praten: D e bouw van een hotel, helemaal uitsluitend lestemd voor kinderen. In Gregorius van der Vlugt is Bolle Tinus eindelijk waar- leid geworden. Tot en met zijn afkeer van Dolle Mina's toe. „Alleen maar eschreeuw", zegt hij nurks. „Ik heb ze geschreven wat ik allemaal doe en van plan ben. Ik heb ze uitgenodigd om te komen kijken hoe het óók kan. Ze hebben niet eens de mbeite genomen om te antwoor den. Een lachertje". Dertig jaar geleden begon Gregorius van ier Vlugt een bescheiden drogisterijtje in Amsterdam. Zijn wèekomzet was 150 gul len. Nu is hij enige aandeelhouder van een geparfumeerd imperium, dat onder meer jftien drogisterijen, acht kapsalons en een ivinkel in tropische vissen omvat. Jaaromzet u eeëneenhalf miljoen. Allemaal van hem. Hij leidt zijn activiteiten vanuit een klein, sjiek ebtimemrd kamertej, hoog boven ujn grote drugstore in een Amsterdamse üüfS Gregorius van der Vlugt. een kleuterleidster i acht gasten van één van zün vijf kinder crèches. nieuwbouwwijk. Zijn ewrktiugen zijn één se cretaresse en een eenvoudig kaartsysteem. „Het kan alelmaal veel simpeler dan de mensen denken", zegt hij. Wat de zakelijke gegevens over het kinder hotel betreft: Het wordt gevestigd in een nog te bouwen tweede etage boven voornoemde drugstore. Er zal plaats zijn voor evetrig kinderen. De prijs is tien gulden per nacht, inclusief ontbijt „en dan krijgen ze voor het slapengaan heus nog een glaasje melk en een sinaasappel ook. Voor dat geld heb je teegnwoordig niet eens meer een oppas". In het hotel, waarvan de bouw in april begint en dat in oktober geopend wordt, zullen gediplomeerde kleuterverzorgsters be schikbaar zijn om de kinderen zoet te hou den. Een televisie zal met het oog op de Fabeltjeskrant niet ontbreken. Er komen zes kamers met zes tot zeven bedden. De wan den zijn van zogenaamd hard glas, dat tegen een stootje kan en de kinderen het idee egeft, toch bij elkaar te zijn. „Denk eens aan alle voordelen", zegt Gregorius van der Vlugt. „Ouders kunnen rustig een avondje uitgaan en doorzakken. Ze kunnen ed volegnde moregn nog uitslapen ook al ze willen; wij zorgen wel dat de kinderen naar school worden gebracht. En als ze nou eens twee weken lekker naar de wintersport willen? Wie er tweeduizend gulden voor over heeft om in Aroa te zitten, zal graag die paar tientjes missen om zijn kind in goede handen te weten. Het i te gek voor honden en katten heb je hotels, maar voor kinderen is er in heel Europa niets". TOREMOLINOS Dat gaat dan veranderen, want ook in het Spaanse Torremolinos bouwt Gregorius van der Vlugt momenteel een kinderhotel met een capaciteit van veertig bedden, annex* een dagverblijf voor honderd kinderen. Daar kost een overnachting tweehonderd peseta's (f 10,70). ..Ik heb er geen idee van of het rendabel zal zijn", zegt Van der Vlugt. ..Ik maak nooit een calculatie. Ik ben in Spanje zomaar gaan bouwen en zo doe ik het in Nederland ook. Ik vraag niet: wat kost het", maar: is het een eerlijke prijs? En ik vind een tientje een eerlijke prijs. Ik heb daar Jjie grond in Torremolino. Moet ik er dan Gregorius van der Vlugt: een bungalow op neerzetten en deze dag zitten te kletsen met de vissers uit de Ik maak me graag nuttig. Vakantieganger inTorremolinos willen wel eejis een dagje naai Granada, de ruïnes bekijken. Als je een kind mejpneemt op zq'n excursie,, kost liter water) dat een deel van de inmense ruimte boven de drugstore vult. Er komen duizenden kinderen in de week en elders in Amsterdams nieuwbouw heeft Van der Vlugt een tweede overdekte zwemgelegen- heid met hetzelfde bezoekcijfer. „Met schoolzewmmen." zegt hij misprijzend, „beginnen ze in Nederland, ondanks het gevaar van het vele water, pad in de hoogste klassen, Verstandige moeders die hun kleuters willen leren zwemmen, moeten helemaal naar de binnenstad. Daar heb ik gewoon iets aan gedaan". Op dezelfde etage bevindt zich ook een van zijn drie kin- edrrèhes, die verbluffecnd goed geoutilleerd blijkt te zijn. Kindertoiletjes, douche, zand bak, televisie, echt keukentje, rustkamertje met bed, speélgoed in alle denkbare varië teiten, glijbaan incluis. Gregorius van der Vlugt vraagt er per dag 8 gulden voor. Dat is f 8,50 minder dan de Amsterdamse Vereniging voor Kinderdag verblijven die f 16,50 rekent. „Niet dat die te duur zijn", zegt hij, „de kwestie is alleen: wat moet ik nou reeknen? Deez drugtsore heeft me wee on gekos, maar t hij staat voor nul op mijn balans, terwijl ik er momenteel een miljoen voor kan krijgen. De etage waar nu de crèche en het zwembad ziin ondergebracht, had jk aan een Chinees restaurant kunnen verhuren voor 2500 gul den in de maand. Moet ik dat doorbereke nen in de prijs per kind? Ik doe het voor mijn plezier De administratie loopt via de boekhouding van mijn zaak. Dat kost ook al niets. Kiik: zo kom ik per week al minstens 500 gulden goedkoper uit dan de vereniging. Ik doe het niet om eraan te verdienen. Hier hebt u het bewijs: een brief van de inspecteur van belastingen die me vrijstelt van omzetbelas ting over mijn crèches, omdat ze egen winst oogemerk hebben." GESCHEIDEN Vanwaar deze belangeloze kinderliefde? Gregorius van der Vlugt wordt ernstig en vertelt over zijn scheiding, die drie jaar geleden een feit werd. Hij had een zoon van zes. „Mijn vrouw kon de opvoeding niet aan en zei: doe jij het maar. Ik heb die zware taak aanvaard maar voel dat ik erin tekort ben geschoten. Je kunt niet gelijktijdig za kenman, vader en moeder zijn. Toen kwam die televisieuitzendig van Mar cel van Dam over geseheiden ouders. Hij had het over de noodzaak van een opvang gelegenheid waar kinderen wat liefde en aandacht kunnen vinden. Het idee sprak me aan. Ik dacht: je hebt de ruimt, het geld en de zakelijke ervaring. Je boven de vijftig en je wilt toch minder gaan werken. Je zit in een vacuüm. Wat wil je gaan doen? Vissen? Lekker gaan leven? Dat gaat ook de keel uithangen Zo kwam ik op de gedachte van die crèches. En nu leidt het één tot het Hij heeft nog meer plannen, allemaal op het geiuk van het kind gericht. Nederland zal ervan blijven horen ,,In wat ik doe, zit eigenlijk maar één klein prestatietje," zegt hij ten afscheid, „voor iemand met geld is het geen kunst om een crèche of kinderhotel te openen. Zwolsman of Caransa kunnen dat nog veel beter dan ik Het is een kleine moeite Waar ik blij mee ben. is dat ik het werkelijk gedaan heb. Is er behoefte aan? Nou dan komt het er. Hoe je het doet, is verder niet belangrijk. Dat .is franje". Piet Snoeren dat 36 gulden. En zou een kind dat leuk vinden? Bij mij worden ze voor f 10,70 door gediplomeerde kleuterleidsters beziggehou den. Ze krijgen te eten en te drinken. Het hoort er allemaal bij. En al de ouder gezellig met zijn tweetje Spanje in willen of een paar daagjes willen oversteken naar sAfrika, nou, dan slaepn d kinederen bij Overigens zal het hotel alleen in de vakan tiemaanden als zodanig fungeren. De rest van het jaar zal er een kleuterschool, annex internaat in gevestigd zijn voor de kinderen van de internationale set die in Torremoli nos is neergestreken en voor kinderen van progressieve Spaanse ouders „die hun kleu ters niet bij die zwarte, afschrikwekkende Spaanse nonnen op school willen doen". ZWEMBAD De kale trap beklimmend die voert naar het kantoortje van Gregorius van der Vlugt, word je overvallen door een afwijkende, licht onaangename geur. Dat klopt. Het is de chloor in het zwembad (inhod 50.000 Boven de drugstoi i drogist Van der Vlugt: ïn onze bijzondere verslaggever) Acht uur, de zon brandt al fel door stofwolken, die de bus van Kisumu Kenia heeft achtergelaten op de imweg naar Oeganda. Door dat stof nipt een mens, zonder armen en voe- een bewegende hoop todr-en op weg ar het ziekenhuis. En er komt er een i het bos, met een bloedende voet. Op veranda zitten de anderen al, met fcuwen van handen, met voeten zon- tenen, in stukken autoband, met tgcbluste ogen en in elkaar gcfrom- veretterende gezichten. Ze ttchten geduldig op zr. Celine. Zr. 'line neemt een slok thee, en kijkt ar eens moedeloos naar de deur- Ik, die vannacht voor de witte mieren «weken is. Zr. Celine is moe. Lichamelijk moe. it sinds vijf uur vanmorgen heeft al twee kleine Afrikaantjes op de ereld geholpen. Letterlijk op de we id. op de grond, omdat alle bedden zijn ïzet. Ze heeft de ronde moeten doen het ziekenhuis. Langs al die geval- an oogtrachoom en mal a, tbc en ilharizia, kwahiorkor en mijnworm. Ze AMSTERDAM (ANP) Op initiatief an gouverneur Ali Sadikin van Dja- arta zal binnenkort worden begonnen ■et de restauratie van het historische 'adsgedeelte van het voormalige Bata- ■a (thans Djakarta). In de komende anderhalf jaar zullen ct uit 1710 daterende stadhuis en ndere gebouwen rond het vroegere tadhuysplein (thans Kotaplein) in hun ude staat worden hersteld. De restaura- zal zich ook uitstrekken tot de vroe- 'ere haveningang van Batavia en een °or de kust gelegen oud Hollands fort. ian het plein komt een historisch mu- eum met een tentoonstelling over de "erenigde Oost-Indische Compagnie en e specerijenhandel. Verwacht wordt, 'at het stadsgebied een grote toeristische ttractie zal worden. heeft een navelbreukje moeten bedwin gen met een penny, omdat er geen navelverband meer is. Zr..Celine weet. dat de genezing van malaria per patiënt niet me., dan een paar gulden kost. Maar ze weet ook, dat er nog steeds twintig miljoen me laatsen zijn, en dat er per jaar nog steeds een half miljoen bijkomen. Om dat er geen geld en geen mankracht is om alle gevallen op te sporen en te behandelen. Hier zit het trieste gevolg, de allerergste verminkte gevallen, die bovendien vaak door hun dorp zijn uitgestoten en die niet meer voor hun eigen levensonderhoud kunnen zorgen. Zr. Celine slikt maar weer eens. en gaat aan het werk. Ze trekt voorzichtig een sandaal uit, die vol zit met geron nen bloed, er steekt een grote spijker dwars door de voet. maar de patiënt voelt het niet. Ze deelt medicijnen uit, en verbindt handen, voeten, gezwollen gezichten. Ze hebben allemaal op wat eten gere kend, maar het is er niet. Niet voor die mensen zonder ledematen, die in vuile lappen door de dorpen kruipen en hin ken, op zoek naar een banaan of wat pap. Niet voor de melaatse moeder met drie kinderen, die de eerste tekenen van eiwittekort vertonen, grijze haar tjes. een doodskop, een gezwollen buik. Dat is de ware oorzaak van de ver moeidheid van zr. Celine. Ze tovert nog een paar shilling te voorschijn, zodat de allerergste patiënten tenminste terug kunnen met de bus. Zr. Celine is en uniek geval. U zou haar behalve in Kenia in heel Afrika kunnen vinden, in heel Zuid-Amerika. in heel Zuid-Azië. Ze tobben allemaal iedere dag met dezelfde zorg. medische hulp te moeten verlenen zonder dat er voldoende medicamenten, voedsel en verbandmiddelen voorhanden zijn. Want de missie en de zending, die in het grootste deel van alle ontwikkelingslan den. nog de enige zijn. die iets aan medische zorg kunnen doen. ziin volko men afhankelijk van onze liefdadig heid. De Memisa. de Medische Missie-Actie, probeert hen te helpen. Met de bouw i i inrichting van ziekenhuisen en kliniek- jes, met het uitzenden van doktoren, verpleegsters en assistentes, met' de op leiding van een landseigen kader, met het verzenden van kleding, voedsel, ap paratuur, medicamenten en verband middelen. In dit weekend houdt de Memisa haar jaarlijkse kerkcollecte, maar mis schien wilt u niet wachten. Gireer eventueel vandaag: giro 51360-Memisa. Eendrachtsweg 49, Rotterdam. (ADVERTENTIE) Nieuwe Rolls. Rolls-Royce zal de volgende week in Monte Carlo een ni model onthullen. Een groep autojourna listen in Londen is uitgenodigd bij de presentatie aanwezig te zijn. 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS SAIGON (AP) Hel Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Saigon heeft i vanmorgen een verklaring uitgegeven waarin bet bericht van de Amerikaanse omroepmaatschappö ABC werd tegen- I gesproken als zouden Amerikanen zijn verbonden aan de Zuidvietnamese lan dingstroepen die in Laos zjjn ingezet. Het opperbevel bevestigde dat Ameri kaanse helicoplerpiloten de lijken van vier Amerikaanse helicopterbemannings- leden hadden opgehaald, die maandag gesneuveld waren toen hun vliegtuig werd neergeschoten Het opperbevel zei dat het vijfde stof- I felijk overschot dat door de piloten was opgehaald een Zuidvietnamese parachu- tist was en niet een Amerikaans militair in het uniform van de Zuidvietnamese luchtlandingstroepen, zoals ABC had 1 meegedeeld. AMSTERDAM Misschien wist niemand vór Duys' hon derdste Vuist vol verrassingen, welk gezicht b(j de naam Susan Oliver hoorde. Wel bekend was de jonge blonde fysiotherapeute uit die onuitputtelijke bron van menselijke moeilijkheden: Peyton Place. Haar aantrekkelijke verschij ning bracht heel wat mannen dichter bij het. zich elke dinsdagavond voltrekkende vrouwendrama en heel wat vrouwen vroegen zich af „of het wat zou worden", tussen dr. Rossi en de blonde Anne. Nu heet Anne gewoon Susan. Want de AVRO heeft haar uit Los Angeles naar Nederland en uit die betrekkelijke anonimiteit gehaald om als vrou welijke uitsmijter te dienen in het andere televisieverhaal dat maar niet wil ophouden: de Vuist van Duys. We spraken haar gistermiddag in het theater 'l Spant, waar het grote gebeu ren zich 's avonds zou voltrekken. En dat was te merken ook. Wachtend op Susan, die donderdagavond in Neder land aankwam via een vliegtocht met omwegen veroorzaakt door een mistig Schiphol, namen we wat sfeer mee Aan de ene tafel het rappe Frans van de Swingle Singers, aan de andere het voltallige Vuistpersoneel dat door re gisseur Theo Ordeman bedankt weid en beloond met wat dacht u Willems boek en de kersverse plaat van Vuist- ganger Paul Rolman „Mag ik effe ademhalen" LESSEN NEDERLANDS Als Susan arriveert, een klein blond vrouwtje met wat ouwelijke handen maar een erg leuk en open gezicht, ver huizen we naar de arena van het thea ter zelf waar straks alles voor de leeu wen zal gaan. Susan, net terug van de kapper en gehuld in een Russische sto la, voor een roebel door haar in Moskou gekocht, begint uit zichzelf te vertellen hoe leuk ze het in ons land vindt. „Ik was net klaar met opnamen voor een show, toen ik werd opgebeld om naar Holland te komen. Ik had helemaal niet het gevoel dat dat ver of vervelend zou zijn; het leek me geweldig. Ik heb in Los Angeles twee lessen Nederlands genomen om althans iets te kunnen zeggen in jullie taal en te hóren hoe die klinkt". Om dat te bewijzen schraapt ze haar keel eens met twee beslist niet zuidelijke g's, en zegt met een niet eens zo opvallend aardappel accent „Ik spreek geen Nederlands". Dat heeft succes hij de journalisten, die inmiddels zien hoe op Willems tafel een goudvissenkom wordt neer gezet met liefst honderd exemplaren. Als ie mand het waagt om dierenmishande lingte roepen, wordt die kreet onmid dellijk gesust door iemand van de AVRO. die laat zien dat een extra- zuurstofapparaatje aan de kom vast Na nog eens onderbroken te zijn door de Swingle Singers die Duys beslist willen laten horen he ze „live" klin ken, gaat Susan verder: ..Toen ik ge vraagd werd voor Peyton Place, kende ik de serie niet. Ik had er niet zo erg veel goeds over gehoord, maar mijn agent zei dat ik het beslist moest doen Heeft zij er geen spijt van gehad? „Beslist niet. De serie viel me heel erg mee. Er zitten geweldig goeie acteurs in en je ziet ook duidelijk dat de karak ters zich ontwikkelen. Het is ontzettend leuk om 's morgens met de opnamen te beginnen, terwijl je nauwelijks weet hoe het 's avonds zal eindigen" Maar Susan doet meer dan alleen Peyton Place. Ze is oorspronkelijk toneelactrice, maar komt ook bij film en tv terecht. Voor de film speelt ze o.a. met Jerry Lewis in „It is orderly, orderly"-, en met Taylor in ..Butterfield 8". Terwijl ze voor de televisie gastrollen vervult in „The Virginian", „Doktor Kildare" en ..The Defenders'". ELISABETH VÊRLEGEN De onvermijdelijke vraag is hoe ze ertoe gekomen is om actrice te worden. Heeft ze dat altijd gewild? ..Je zal erom lachen", zegt ze „maar ik was altijd een verschrikkelijk verlegen meisje. In gezelschap durfde ik mijn mond nau welijks open te doen en als de telefoon ging was ik gewoon bang om hem op te nemen. Toch wilde ik toen al graag toneelspelen". Het is haar gelukt, en wie haar ook eens op het witte doek wil gaan zien. moet wachten tt»t de film ..Company of Killers" in de Nederlandse bioscopen gaat draaien Du: - in speelt ze naast Van Johnson en Ray Millond. een gangstermeisje. ..Een heel andere rol dan ik in Peyton Place speel", zegt ze. ,,lk ben er een meisje in dat verliefd is op een gangster, en hem als maar blijft achtervolgen terwijl hij me helemaal niet wil". Het zal nog enkele weken duren voor de film er is. Voorlopig moeten we op het Amerikaanse dorp der zonde, Peyton Place, blijven teren. Hoe staat het er trouwens mee? Susan lacht geheimzinnig en verontschuldi gend tegelijkertijd, ,er gaat heel w t gebeuren, maar ik mag niets zeggen." De AVRO, bang dat de belangstelling misschien zou verminderen, heeft dat liever niet. maar uit betrouwbare bron hebben we gehoord, dat het allemaal zeer dramatisch wordt. Nog dramati scher dus. PILOTE Susan Oliver blijft opgewekt praten en geeft geen moment de indruk ook buiten haar werk te acteren. Een meis je zonder allures. Die krijgt ze ook niet als ze praat over iets waai ze toch best trots op mag zijn: haar escapades in het vliegwezen. Behalve haar eigen vliegtuig, bezit ze ook een volledig vliegbrevet. Zelfs in Amerika iets bij zonders voor een vrouw. Ze is in 1964 met vliegen begonnen en mag nu zelfs in meermotorige straaljagers haar boodschappen doen. Ze maakt inderdaad druk gebruik van die mogelijkheid want een publiciteitstournee langs Amerika's grote steden, deed ze met haor eigen vliegtuig. Heeft ze daar nooit moeilijkheden mee gehad? „Eén keer,", antwoordt Susan, „Ik was uitge nodigd voor een filmfestival in Moskou en ik dacht dat ik daar best naar toe kon vliegen. Ik bleek er de nodige papieren voor te moeten hebben; dus vóór de Russische grens moest ik terug. In Kopenhagen heb ik daar twee we ken op moeten wachten." JARIG De grootste verrassing in het gesprek komt als Susan vertelt dat ze vandaag jarig is. Hoe oud horen we niet, al zeg ze voor de grap 83. Het zal wel 38 zijn, want ze lijkt duidelijk ouder dan ze er op de televisie uitziet. Er stond haar trouwens het een en ander te wachten op haar verjaardag. Het filmverhuur kantoor dat haar nieuwste film uit brengt, heeft haar een verjaardagsfeest in epn rondvaartboot in Amsterdam aangeboden. Daar ontvangt ze bij kaarslicht behajve een verjaardagstaart, Willem Duys en medewerkers, Neder landse nieuwste ster Willeke Alberti en misschien zelfs „Hoss". U weet wel. de zware jongen uit de t.v.-serie „Bonan za". die zelf Dan Blocker heet. Hij is in Nederland om hier een zaak in speed boten te gaan opzetten en zelfs te overwegen om hier en niet in Zwitser land te gaan wonen, zoals eerdere be richten verluidden. „Hoss" kwam trou wens nog even in de honderdste Vuist kijken. BERT JANSMA ALKMAAR (ANP) Het onderzoek van politie en PTT naar de diefstal van de postauto in Alkmaar, heeft tot de slotsom geleid, dat de buit „etterlijke tienduizenden guldens, maar beslist min der dan een ton" moet hebben bedragen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5