Op deze competitie is veertien seizoenen met smart gewacht JANUSZ KOWALIK „HET GAAT NU GOED MET SPARTA EN MIJ' EREDIVISIE SINDS 1956-1957 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 De hoop in bange voetbaltijden was twee seizoenen geleden gevestigd op het oostelijke duo FC Twente Go Ahead dat doende was een wig te drijven in de hegemonie van het westelijke tweetal Ajax en Feije- noord, zo men wil in omgekeerde volgorde. De Neder landse voetbalgemeenschap was er al aan gewend geraakt dat een van deze twee onvermijdelijk aan hel eind van het seizoen de topplaats bezette. Sinds het ontstaan van de eredivisie, in het seizoen 195G1957, was er even het „zoeken" van de grote twee naar dc weg die tot de top moest leiden. Ze grepen er in het begin enige malen naast maar knelden toen hun han den om de vaderlandse competitie en kwamen er sindsdien vrijwel steeds als overwinnaar uit te voor schijn. Het oostelijke tweetal, ook in dat seizoen als outsider gestart, deed een greep naar de macht. Het duo holde naar de top, liep zichzelf voorbij en de hoop in bange voctbaltijden, toen elke ploeg zuchtte onder het westelijke regiem, was vervlogen. Toen de balans in 1957 werd opgemaakt, was Feijenoord kampioen en Ajax nummer twee. F.C. Twente nam de derde plaats in. De race naar de top had in het begin zo veel adem gekost dat de Twentenaars hijgend eindigden op niet minder dan tien punten afstand van Feijenoord en zeven van Ajax. De coup was mislukt en Nederland neeg het hoofd. Wat moest in vredesnaam worden be dacht om die langzamerhand tot een repeterende breuk uitgegroeide saai heid in de competitie te doorbreken? Zodra de fluittonen op de eerste competitiedag te horen waren, werd al van de daken geschreeuwd dat het toch wel weer een zaak van Feijen oord en Ajax zou worden. Het beroer de was dat men gelijk kreeg. Zelfs vóór deze competitie begon, leverde een b'.iksemonderzoek bij de trainers van de eredivisieploegen weinig nieu we gezichtspunten op Er waren er, die voorzichtig betwijfelden of wel licht niet PSV een duit in hel zakje zou doen. De reserves waren zo groot dat niemand met zekerheid durfde, wilde of met recht kon stellen dat dit het seizoen zou worden waarin het Nederlandse voetbal geen ..tweemans zaak" zou worden maar een kwestie waarbij meer ploegen zouden worden betrokken. Dat is wèl gebeurd. Voor het eerst sinds jaren beleeft het uitge breide voetbalvolk een spannende, enerverende competitie waarvan op dit moment de afloop nog met geen mogelijkheid valt te voorspellen. Ten hoogste kan. en dan ook met de nodi ge reserve, voorzichtig worden aange geven wie de grootste kanshebbers Een ding staat vast: zoals de ploegen Zich thans ontwikkelen, zal het de eerstkomende jaren uitgesloten zijn dat halverwege de competitie alle geur en smaak eraan al was verdwe nen, zoals in het desastreuze seizoen 196719G8 toen Ajax kampioen werd met drie punten voorsprong op Feijen oord. dat weer dertien punten jawel, dertien voorstond op num mer drie. Go Ahead. Nimmer tevoren of daarna werd het ontstellende ver schil tussen de ..grote twee" en de rest zo nadrukkelijk onderstreept. Het was een verschrikkelijke competitie In het seizoen 19561957 deed dc eredivisie zijn intrede in de Nederlandse voctbalgemeenschap. Tevoren, na de invoering van het betaalde voetbal, was nog gezocht naar de juiste formule. In 19541955 waren vier eerste klassen gevormd, het seizoen daarop twee hoofdklassen. De defitieve vorm ontstond in 19561957. Sindsdien zijn veertien seizoenen gevolgd niet een eredivisie. Ajax behaalde zesmaal de titel, Feyenoord vier keer. Hoezeer deze ploegen hun stempel drukten op de competitie een stempel dat steeds zwaarder drukte blijkt uit de volgende opsomming van de j Seizoen -19571958: 1. DOS, 2. Sp. Enschede. 3. Ajax. 4. Foituna '54, 5. MVV. 6. APO '54, 4. DOS. 5. Feijen- Seizoen 19591960: I. Ajax, 2. Feijenoord, 3. PSV, 4- DOS. 5. NAC, 6. VVV. Seizoen 196(11961: 1. Feijenoord. 2. Ajax, '3 VW, 4 Sparta, 5. DOS. 6. GVAV. Feijenoord. 5. Sp. En- Seizoen 1964—1965: 1. Feijenoord. 2. DWS. 3. ADO, 4. PSV. 5. Sparta. 6 Fortuna '54 DWS, 5. Go Ahead. Feijenoord. ,3. Go Ahead. 4. ADO, 5. Sparta. en dan kunnen trainers tevoren roe pen ..dat zo mikken op deelneming aan internationale toernooien, zoals destijds intertotocompetitie of Jaar- beursstedentoernooi. ze draaiden zich zelf een rad voor de ogen want derge lijke wedstrijdreeksen, hoe aantrekke lijk ook voor 't internationale contact, blijven een surrogaat van dc werke lijk toonaangevende toernooien om Europa Cup 1 en 2. Dit seizoen pas is he| toernooi om dc Runners Up Cup zo belangrijk geworden omdat werke lijk ploegen van formaat aan bod zijn gekomen. Vandaar dat ook de posities na de allerhoogste top van wezenlijk groot belang zijn geworden. Hel Runners Upcuptoernool, dat in 'n andere vorm wordt gpgoten. heeft allure gekregen en garandeert aantrekkelijke duels tegen gerenommeerde ploegen Der tien wedstrijden voor het einde van de competitie lijkt de splitsing tussen top en rest duidelijk te constateren. Zes ploegen in de kopgroep, de rest op een vrijwel onoverbrugbare achter stand. Van die zes PSV. Feijenoord. Sparta. Ajax, ADO. FC Twente moeten alleen PSV en Feijenoord nog eenmaal tegen alle vijf andere kandi daten aantreden. Ajax immers ont moette al twee keer ADO. Twente en Sparta kwamen eveneens twee keer tegen e'kaar uit Hoewel dc duels met de mindere goden op de ranglijst ver re van ..gewonnen" zijn er struike len dit seizoen nogal wat toppers over „zekere wedstrijden" kan worden geconstateerd dat Sparta nog een bi:- zonder zwaar programma voor de boeg heeft Slechts Ajax komt te gast: ADO. Feijenoord en PSV moeten in uitwedstrijden worden bestreden. ADO staater juist tegenovergesteld--- voor met Feijenoord. PSV en Spartj#* thuis en FC Twente uit. Het program ma van Feijenoord PSV en Sparta thuis ADO, Ajax en Twente uil liegt er evenmin om, terwijl Twente niet thuiswedstrijden tegen ADO. Feijen oord. PSV en de uitwedstrijd tegen Ajax gedeeltelijk continuering van het succes in eigen hand lijkt te hebben. PSV staat eveneens voor een zwaar „uitprogramma" maar krijgt Ajax en Sparta op bezoek en voor In het orige competities treffen tussen Fetjenoord en Ajax altijd de grote topper van het voetbaljaar. Wederom was bij het eerste duel in dit seizoen de Kuip berstensvol (uitslag 11) maar er gaat vrijwel geen week voorbij of de competitie telt ook andere toppers. Het al leenrecht van de grote twee is verdwenen. geschied na veertien jaren een dergelijk al vrijwel, opgegev uiting kwam dat de fgesloten met de ..grote nu toe uitgegloeid tot aan de top, dan is dat en competitie waarop s gewacht. Dc hoop op r toen tot achte regel- Ajax lijkt het zaak bii te blijven waardoor moge ,k in de grote strijd tegen Feijenoord in Amsterdam een climax in de competitie kan ont- Een opvallend facet is dat FC Twente in de confrontaties met de andere grootmachten opmerkelijk goed voor de dag is gekomen PSVFC Twente 0—0. ADO—FC Twente 1—1, Twen teAjax I0. FeijenoordFC Twen te 11 Dat kan duiden op warme ontvangsten van ADO. Feijenoord en PSV. die alle drie nog naar het oosten moeten. En daar Ajax de ploeg van Rijvers nog op bezoek krijgt, lijkt het onverwachte inzinkingen daargela ten er sterk op dat de Amsterdam mers een zeer reële kans maken het allerhoogste te eindigen. Het terugge- ADO begon het seizoen glorieus door in het begin met 10 van Ajax te winnen. Vele maanden voerde de ploeg de ranglijst aan en eerst afgelopen zondag moest terrein op de rapportlijst van de eredivisie worden prijs gegeven. Meer terrein dan in werkelijkheid want de achter stand in punten is kleiner dan die in plaatsen naar de top. vallen ADO na de nederlaag tegen PSV neemt een positie in die nog zoals uit alle mogelijkheden biedt. Dc duikeling voor van dc eerste naar de vijfde plaats Mocht hi brengt meer ..licht" dan de cijfers gedogen Ken achterstand van een tot twee punten is bepaald niet veel en de duik wordt daarmee tot redelijke verhoudingen teruggebracht. Met an dere woorden: dc verloren plaatsen stellen minder voor dan op het eerste gezicht mag worden gedacht. Daaren boven heeft het op eigen terrein extra sterke ADO nog dc confrontatie met drie kandidaten Feijenoord, PSV en Sparta op het programma, hoewel uitwedstrijden tegen FC Utrecht, Vo- lendam en zeker MVV. benevens de reis naar Twente, verrre van zeker heid omtrent de volle winst geven Maar zo staan de meeste andere teams, zoals uit bijgaande staat blijkt, er ook rechte greep naar de macht van PSV op zich liet wachten, maar er is een ontwikkeling gaande die de toppers dwingt het uiterste te geven en in elke wedstrijd op hun qui vive te zijn. Geen ploeg kan zich veroorloven „ze kere punten" te verspelen. Dat is wel eens anders geweest. Deze competitie er woedt immers ook een hevige strijd onderin, die tot onvermoede ex plosies van minderen aanleiding kan geven is daardoor tevens extra aantrekkelijk want de uitslagen wa ren zeker niet alle „normaal". Het element vun de verrassingen is deze competitie ook sterker dan ooit ge weest. Er is eindelijk gebeurd waarop het vaderlandse voetbalwereldje met smart wachtte. >ch zijn, dat ook dit - ,Vt ■L-s ROTTERDAM „Groot" is een woord dat op velerlei manieren van toepassing is op Janusz Kowalik. Spltsspeier van Sparta en één van de kleinste voetballers van ons land. Zijn auto, een Oldsmobile, is zonder twijfel het ruimst bemeten van het hete Spartaanse wagenpark. Groot zijn ook de voetbalkwaliteiten van de kleine Pool. Daar hoeft geen mens aan te twijfelen. Al op 18-jarige leeftijd gaf Kowalik daar blijk van toen hij voor het nationale Poolse team werd uitge nodigd. Zo'n twintig keer maakte hij deel uit van de landenploeg voor hij. vier jaar geleden, naar de Verenigde Staten trok om van zijn voctbalcapa- citeiten meer financieel rendement 1c 'rekken. Groot leken ook de proble men. die vanaf het begin van -dc competitie bestonden tussen Janusz Kowalik en George Kesslcr. De ex- bondscoach haalde zich het misnoegen van dc Pool op de hals door hem enige keren uit het veld te halen als Kowalik deed. Dat had dan voornamelijk be trekking op het door Kessler gecon stateerde gebrek aan inzet. Begin deze week zijn alle problemen echter opge lost. In een gesprek met het bestuur van Sparta en Georg Kessler werden alle moeilijkheden doorgepraat en werd besloten alles te vergeten. Ko walik werd weer in de gunst van Er bestond overigens alle reden waar om Kowalik Kessler aan zich ver plichtte In de laatste drie wedstrijden van Sparta nam de Pool alle doelpun ten voor zijn rekening, waardoor Sparta nu nog trots naast PSV en Feijenoord op de gedeelde eerste plaats staat In de ontmoeting AZ'67 trof Kowalik eenmaal doel. waardoor Sparta nog gelijk kwam; tegen Twen te schoot hij zelfs twee keer raak (21 voor de Rotterdammers» en afgelo pen zondag fungeerde hij als scherp rechter tegen Volendam door voor de winnende treffer zorg te dragen. Deze produktiviteit zal er zonder twijfel toe hebben bijgedragen dat Kessler en Kowalik nader tot elkaar zijn geko men. De eerste begreep dat hij het zonder de kleine Poolse spitsspeler mogelijk niet zover had gebracht en Kowalik zal zonder meer hebben be seft dat het voor de rest i het i •volg de competitie wat van zich te laten zien en horen. Tenslotte is hij pa zesentwintig, zodat hij nog wel wat jaartjes mee kan. Ook de stemming in de ploeg van dc Rotterdammers, die overigens bepaald niet slecht is zal erdoor verbeteren als- er een goede verstandhouding bestaaj Het eerste en enige doelpunt in de strijd tegen Volendam, weer van de voet van Janusz Kowalik tussen Kessler en een van de belang rijkste spelers van het team. Nog niet zo lang geleden in dc wed strijd tegen Excelsior werd het duidelijk dat die relatie niet zo bes- was. Kowalik, die de geblesseerde Jörgen Kristensen als linksbuiten ver ving werd weinig in het spel betrok ken en toonde zelf ook weinig initia tief. Kessler commandeerde hem nna: de zijlijn om plaats te maken voor Aac Koudiizcr. Nogal demonstratief ga Kowalik aan het bevel gehoor en lie na afloop in bedekte termen wete: dat hij het niet onwaarschijnlijk acht te dat dit zijn laatst- seizoen bii di Kasteelclub zou zijn. Er liepen in de ploeg meer spelers rond. meende hij. die zich niet voor honderd procent inzetten, terwijl hij juist degene was die daarop doorlopend werd aangeval len. Maar. zoals gezegd, de moeilijk heden bij Sparta zijn opgelost, het geen in het voordeel is van zowel dc ploeg als van Kowalik zelf. Ontspannen In de Riddcizaal van Spangen vertelt lanusz Kowalik ontspannen na een forse middagtraining dat hij over dc- moeilijkheden niet meer wil praten Met het be-tuur en Kessler is pfge- ;proken dal onderwerp niet meer aan -• roeren. Alles is voorbij. Ik wil nu niet meer op de problemen terugko- 'anusz Kowalik. met de Deen Jörgen ■.ristonsen een miniduo in de Spar- aarïse aanval vormend, lijkt weer ge heel tevreden met zijn positie in de ,^Sg jornwijPrtWi 4|S ploeg van Kesslei In uitstekend En gels is hij zeer bereid over de rest van zijn loopbaan te vertellen. „In 1967 ben ik naar Amerika gegaan. Ik was daar op bezoek bij familie en kreeg toen een aanbod van Chicago Mustang. Ik had alle oren naar een carrière in het Westen, omdat daar nu eenmaal voor een beroepsspeler veel meer is te verdienen. In Polen worden de voetballers weliswaar ook betaald, maar als je het vergelijkt kun je stellen dat het salaris dat' je bij een Poolse topclub verdient overeenkomt met de beloning van een gemiddelde speler hier. Na twee jaar in Chicago werd Mustang opgeheven en belandde ik bij een All-Starteam in San Fram cisco. de California Clippers Bij die creniging kreeg ik ook de Mtosti V(aluablc) P(layer)-prijs, die ondei meer uit een Oldsmobile bestond Zo n wagen heb ik overigen» toen ik naai Nederland kwam meegenomen. Voet bal bleek echter geen levensvatbaar heid te hebben in Amerika, zodat veel spelers na hun „Amerikaanse avon tuur" vertrokken naar Zuid-Amerik» of Europa. Al door mijn optreden in mijn vroegere Poolse ploeg Krakau en hel nationale team had ik ook in Nederland' enige bekendheid. Ik werd benaderd door Feijenoord. Ze stuurden me een ticket om naar Rotterdam te komen en daar over een contract te komen praten Voor ik echter naar Nederland vertrok voor een gesprek met Feijenoorjd kwam een vertegen woordiger van Sparta met een kanl- ■n-klanr contract, dat ik alleen maar behoefde te ondertekenen. Zodoende is het Sparta geworden." Vluchteling Door zijn vertrek uit Polen is Kowalik in zijn geboorteland niet meer ge wenst. „Als ik naar Polen zou terug gaan". vertelt hij. „zouden ze me daar vasthouden. Ik ben een'soort vluchte ling geworden. Maar ik heb er hele- -al geen behoefte aan ooit nog terug ken Hm familie daar nog woont heb ik er geen spijt van te zijn vertrokken. Ik ben gewend geraakt aan het leven in het Westen. In Polen is een ander leefklimaat. dat me niet meer zou liggen Dan wordt Kowalik voorzich tig Hij wenst niet dat zijn mening over zijn vroegen land in de krant komt „Mijn familie zou daardoor in moeilijkheden kunnenkomen", meent hij. Ik heb al problemen genoeg gehad om na mijn vertrek mijn vrouw naai Amerika te laten overkomen Dat heeft toen een jaar geduurd. Maai ongetwijfeld heeft bij die procedure een rol gespeeld dat ik een speler van het nationale team was. Ze hadden waarschijnlijk gehoopt dat ik terug zou komen." In zaken Hoewe! het nog lang niet aan de orde is heeft Janusz Kowalik plannen na zijn active carrière naar de Vere nigde Staten terug te gaan „Het ie- In laatste drie wedstrijden nam de Pool alle doelpunten voor zijn rekening ven daar is me goed bevallen. Ik kan mogelijk Amerikaans staatsburger worden. Ik heb niet de bedoeling in de voetballerij door te gaan. In Polen heb ik voor leraar geschiedenis gestu deerd. zodat ik altijd gedekt ben. Maar wat me meer aantrekt is het zakenleven. Ik wil een zaak opbou wen. Of de aanpassing voor iemand uit een Oost-Europees land in Ameri ka moeilijk was? Nee, dat is me bijzonder meegevallen. Ik had natuur lijk hel voordeel dat ik bij familie terechtkwam. Die hebben me gehol pen met de taal en het leggen van contacten. Maar ook aan de andere kant was het niet zo moeilijk. Door mijn vele reizen met het nationale Poolse team had ik al heel wat van dc wereld gezien, zodat het niet be paald vreemd voor me was." Nette pak •lanusz Kowalik. in het nette pak he lemaal niet op een voetballer lijkend, maar veeleei op een zakenman, staat na het beëindigen van het gesprek op en verzoekt nogmaals en dringend niet op zijn recente moeilijkheden bij Sparta terug te komen. „Twee weken geleden had ik alles willen vertellen", zegt hij „Maar nu is alles vergeten en vergeven. Het heeft geen zin er nu nog over te schrijven. Het gaat nu goed met Sparta en mij.Een consta tering. die met een blik op de rang lijst zonder meer onderstreept kan

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17