If# 0s- V WIT VOETJE HALEN BIJ DE BUURMAN Ardennen: leerschool voor beginnende skiërs OP DE KLEINE TOER zomer prograimna a 1971 -JÜ J 'rw:>\-,"3 REIZEN: SPANJE BLIJFT FAVORIET ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 1 'SeK; - Een plezierig klimaat leveren de Belgische Ardennen o Hel chalet bij de skibaan Thier des Raixhons bij Spa, een fraai uitgangspunt voor de eerste passen op het glibberige skipad. Een skipiste bij Spa. ALS koning Winter (die met de handhaving van zijn gezag al evenzeer sukkelt als andere gerenom meerde koningshuizen in Europa) dit jaar nog van zich laat horen, dan kunnen aspiranlskiërs vrij eenvou dig terecht in de Belgische Ardennen. De hoogste heuveltoppen daar hebben ongeveer hetzelfde klimaat als bergen met een hoogte van 1200 meter in Zwitserland en Oostenrijk. Van december tot diep in maart valt er in dat deel van België dan ook door gaans een pak sneeuw waar ie u tegen zegt en om die reden heeft België zich de laatste jaren langzaam maar zeker opgewerkt tot dappere miniwinter- sportnatie. Feit is in elk geval, dat de skipisten elk jaar verbeterd worden en dat ook de hotelaccommodatie is aan- jepast aan de steeds grotere vraag. Om u een idee te geven van c heden volgen hieronder de skipisten in de Ardennen: Robertville - Ovifat skibaan „Ovifat" Gelegen in de gemeente Robertville. hellingen 12 tot 15 procent, lengte 1000 en 400 meter. 2 skiliften, drie werken op zaterdag, zondag en feestdagen van af 10 uur 's morgens, op andere dagen vanaf 11 uur. maximumhoogte 615 me ter, afstand van het dorp Ovifat 600 meter, verwarmd chalet, verkoop war me dranken, parkeerplaats in de nabij heid. Jalhay skibaan „Ru de Dison" Gelegen in Charneux op 2 kilometer van Jalhay, lengte 450 meter, voor be ginnelingen. helling 12 tot 20 procent, op 5 minuten van de bushalte, parke ren in het dorp. mogelijkheden voor skiwandelingen naar de Baraque Mi chel en in de Hoge Venen. Manderfeld skibaan „Frankental" Gelegen op 6 kilometer van de gemeen te Losheimergraben, 20 kilometer van St Vith en 30 kilometer van Malmedy. Lengte 650 meter, helling 9 tot 1? pro cent, hoogte 552 meter. 1 skilift, 25 fr. voor 5 ritten, 150 fr. voor één dag, gratis toegang, verwarmd chalet, ver koop van warme dranken, verhuur ski's, leraren, parkeerplaats op 100 me ter van skibaan. Francorehamps - La Gleize skibaan ...Mout des Bruines" beschikt over een piste met kunst sneeuw. Toegangsprijzen: bij natuurlij ke sneeuw 20 fr.. bij kunstsneeuw 40 fr., hoogte 530 meter, helling 30 pro cent. lengte 1000 meter. 3 skiliften, prijs 10 ritten voor 80 fr. of 150 fr voor een dagabonnement, verwarmd chalet ter plaatse, verkoop van warme dranken, skibaan 's avonds verlicht, leraren ter plaatse, parkeerplaatsen in c!o nabijheid voor 20 fr., verhuur van ski's. Gelegen in de gemeente Bévercé, hel ling 18 procent, lengte 1000 meter, hoogte 505 meter, op ongeveer 4 kilo meter van station en> dorp. skilift in bedrijf op woensdag, zaterdag, zon- en feestdagen. 5 ritten voor 20 fr.. ver koop warme dranken en maaltijden, kinderspeelplaats, parkeerplaats in de nabijheid. Spa skibaan „Tliier des Raixhons" Gelegen in Spa, voor beginners en ge- oefenden, helling 12 tol 45 procent, lengte 1000 meter, hoogle 575 meter, toegangsprijs 20 fr.. 1 skilift op woens dag. zaterdag, zon- en feestdagen. 25 fr. voor 5 ritten, verwarmd chalet, verhuur ski s, leraren, parkeerplaats bij de baan. Trois-Points skibaan „Ferme Bodson" Gelegen in de gemeente Mont-Saint- Jacques, bij Trois-Points, uitsluitend voor sleden, bobsleden en sneeuw „1 -J scooters, helling 17 tot 23 procent, lengte 400 tot 800 meter, hoogte 475 meter, open op woensdag, zaterdag, zon- en feestdagen, verhuur van mate riaal. herberg in de nabijheid, parke ren bij de skibaan. Als u zeker wilt zijn van dc sneeuvv- condities in deze gebieden kunt u elke dag volledige inlichtingen krijgen van af 11 uur bij'de Toeristische Federatie van de Provincie Luik, Avenue Blon den 33-4000 Luik, telefoon 04-52.20.60. Bij voldoende sneeuwval houdt de B.R.T., afd. Nederlandse uitzendingen op het eerste net de luisteraars op de hoogte van de skimogelijkheden tijdens het toeristische programma „De postil jon" van 9 tot 10 uur. Dichter bij huis kunt u ook informeren bij het onvol prezen Belgische verkeersbureau, Leid- seplein 7 in Amsterdam, telefoon 020- 24.59.59. REIZEN, het kritisch en objectieve magazine voor de bereisde Roei (10,25 per jaar, losse nummers 1-75, uitgever International Maga zine N.V., Leidsegracht 11, Amsterdam, tele foon 020-222626) heeft onder dc grote reis bureaus van Nederland een vakantie-onder zoek ingesteld. Conclusies Spanje blyft in 1971 favoriet. Daarna volgen Oostenrijk en Italië. De grootste groei vertoont wederom Spanje, gevolgd door Italië, Bulgarije, Tune sië, Noorwegen, Joego-Slavic, Oostenrijk en (ja hoor, daar is ie weer, terug van de kolonels) Griekenland. Het aantal boekingen van Ne derlanders. die in 1971 naar het buitenland gaan, zal gemiddeld 18.3 procent hoger liggen dan vorig jaar. Deze stijging heeft namelijk betrekking op vliegvakanties. De zogenaamde zon-strandvakanties hebben in de reisbureauprogramma's van 1971 duide lijk de overhand: 66 procent. De romantische reisarrangementen (waaronder safari's en cruises) vertonen weliswaar/ een stijgende ten dens. maar blijven verre in de minderheid. De belangstelling voor dure reizen is ook niet om over naar huis te schrijven. 57 procent van de ondervraagde reisbureau-experts vond Wegwezen - Door Leo Thuring de belangstelling redelijk, 43 procent matig. Toch antwoordde 50 procent van hen op dc vraag, of men :n 1971 het aantal duurdere reizen aanzienlijk gaat uitbreiden met „ja". 9n procent verwacht een toename van het Over prijsstijgingen zeggen de touroperators, dat deze minimaal zullen zijn en zeker de 5 procent niet te boven zullen gaan. We houden de heren eraan. REIZEN heeft de Cartografische Persdienst ook een landkaart laten tekenen met 380 favoriete pleisterplaatsen. Ze liggen inde meeste gevallen aan routes, die dit jaar door honderdduizenden automobilisten zullen wor- Natuurbeschermingskampen: geen zaak van een hek eromheen en verder afblijven. De natuur wordt flink ond er handen genomen. den gefrequenteerd. Hei merendeel van hen stuift echter in ademloze haast door naar het begeerde einddoel. Toch vindt REIZEN, dat deze plaatsen een korte onderbreking van de tocht zeker verdiend hebben. Verder in dit januarinummer: een sterk ge kleurd portret van Bulgarije, getekend door Bulgaren zelf met een niet veelzeggend com mentaar van de redactie, een stoffige repor tage over Iran, een pleidooi voor de „actieve vakantie" en een weinig informatief verhaal over cruises. Gelders rivierengebied Een voortreffelijk initiatief van de VVV ,,Het Gelders Rivierengebied": een aantrekkelijke en informatieve brochure over het fascine rende laagland lussen de Gelderse rivieren, waarin niet alleen de toeristische aspecten van Betuwe, Bommelerwaard en Land van Maas en Waal belicht worden, maar ook aandacht wordt besteed aan de economie van de streek. De brochure heeft een oplage van 50.000 exemplaren en is gratis verkrijgbaar bij bovengenoemde VW, Stationsstraat 37 in Tiel, telefoon 03440-6441. Onder meer zijn in deze brochure opgenomen uitgebreide routebeschrijvingen van de toeristische appel-, kersen-, aardbeien, en perenroules. Zogezegd een fruitig werkje. Devaluatie dinar dient toeristen Nu de dinar met 20 procent is gedevalueerd, verwacht men in Joego-Slavië. dat de prijzen dit jaar gehandhaafd zullen blijven op het plezierig lage peil van vorig jaar. Zegt heer Hanselaar van het Nationaal Joego-Slavisch Verkeersbureau in Amsterdam: „Van de bui tenlanders, die dit jaar Joego-Slavië zullen bezoeken, komt 85 procent op eigen gelegen heid. Slechts 15 procent leat zijn reis organi seren door een bureau. Deze laatste groep zal in 1971 helaas niet profiteren van de deva luatie van de dinar. Hun reissommen zijn namelijk contractueel vastgelegd en reeds in dollars afgerekend. De particulieren daaren tegen zullen volop kunnen meeprofiteren van het nog goedkoper geworden leven in Joego slavië. Enquêtes hebben inmiddels uitgewe zen, dat Joego-Slavië behoort tot de goed koopste landen van Europa. Nog altijd kan men een kamer met volledig pension in een Joego-Slavisch middenklassehotel krijgen voor 15 gulden per dag. Hotelplan: een dubbeldikke gids In de baae-boven-baasuitputtingsslag om de mooiste en dikste reisgids van 1971 heeft Hotelplan dit jaar een opzienbarende presta tie geleverd: het zomerprogramma van deze Zwitsers-Nederlandse reisorganisatie is uitge groeid tot een veelkleurig boekwerk van 180 pagina's. Meneer vraagt, of het zo goed is. Hotelplan, die de liefderijke samenwerking met Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken ook in 1971 voortzet (waardoor het aantal ver kooppunten is gestegen tot meer dan 2000) laat dit jaar voor het eerst een- extra-Holel- express op maandag naar Oostenrijk rijden. Voor automobilisten is er ook verheugend nieuws van het reisfront: voortaan hebben ze de keuze uit twee soorten „Autoplannen": met en zonder arrangementen in etappeplaat sen op heen- en terugreis. Bij het doorlichten van deze king-sizegids blijkt, dat Hotelplan ook de misleidende tac tiek volgt, die andere touroperators zich eigen hebben gemaakt. Aanlokkelijke prijzen wor den groot en vet gedrukt, maar als je dan even doorprikt, zie je. dat deze prijzen uit sluitend betrekking hebben op een periode tussen bijvoorbeeld 26 maart en 23 april. Voor de rest heeft men de keuze uit een on voorstelbaar pakket reizen naar alle denk bare ooi-den: Tunesië, Spanje, Turkije. Joego- Slavië, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Dene marken, Noorwegen, Marokko, Afrika en Mexico. Hotelplan heeft zijn Haags kantoor op de Daan van Meerdervoort 30, telefoon 020- 631550. N.J.H.C. op de hippe toer Het reisbureau van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale heeft voor jongeren een meesterlijk reispakket samengesteld. Om een paar voorbeelden te noemen: 8 dagen Dene marken voor 235 gulden. 15 dagen Zweden voor 505 gulden, 16 dagen Spanje voor 400 gulden, 10 dagen Oostenrijk voor 320 gulden. 10 dagen Rusland voor 599 gulden, 7 dagen Luxemburg voor 166 gulden. Voor studerende leden van de NJHC tussen 16 en 30 jaar be staat ook gelegenheid om spotgoedkoop te vliegen: AmsterdamAthene 183 gulden; Am sterdamLonden 44 gulden; Amsterdam Barcelona 98 gulden, dit alles op basis van enkele reis. Inlichtingen: NJHC. Prof. Tulp straat 2-6. Amsterdam, telefoon 020-226045 Puur natuur Tussen 28 juni en 14 augustus organiseert het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie op 13 plaatsen in Nederland 17 werkkampen voor jongeren tussen 15 en 30 jaar. Bedoeling is. dat de deelnemers meewerken aan het onderhoud van de natuurreservaten. De pro gramma's voor deze kampen, die van maan dag tot zaterdag duren, zijn zodanig, dat ook veel aandacht wordt besteed aan' voorlich ting over natuurbehoud en milieuzorg via voordrachten, film en excursie. Er worden dit jaar kampen gehouden in het Friese Eerne- woude, in het Drentse Zuidlaren en Vledder, in het Overijsselse Oldemarkt. Vollenhove, Wierden, Enschede en Ommen, in het Gel derse Garderen, in het Zuidhollandse Maas land en Nieuwkoop, in hét Noordhollandse Aalsmeer en in het Brabantse Heeze. Deel neming aan deze kampen is geheel gratis. Nadere inlichtingen bij I.V.N., Herengracht 540 in Amsterdam, telefoon 020-246212. Hart ophalen in Heidelberg De VVV in Heidelberg biedt tot 1 april de mogelijkheid om vrij goedkoop uw hart ter plaatse te veriiezen. Een weekend, waarbij inbegrepen overnachtingen, bezoek aan het slot. bezichtiging van de oude stad, toneel voorstellingen en tochten op de Neckar kost niet meer dan 55 mark. Inlichtingen bij het Duits Reis- en informatiebureau, Spui 24 in Amsterdam, telefoon 020-241293. In Bad Neuenahr van hetzelfde goedkope laken een pak. Daar kan men tot' 5 april terecht voor een weekendcocktail, waarbij de gast 25 procent reductie krijgt op de over nachtingen. Daarbij nog gratis flesje rode champagne, vrije toegang tot de speelzaal met kosteloze cocktail, kosteloos gebruik van het zwembad en gratis rit per taxi van station naar hotel en terug. Denen zitten nu ook op de vierdaagse blaren De Nijmeegse Vierdaagse heeft nu ook bui tenlandse concurrentie gekregen: de Hesscn- wegmars in de omgeving van Vlborg in hel Deense Jutland. Tijdens dc- laatste Nijmeegse wandeltocht hebben de Deênse organisatoren meegetippeld en onderweg een schat aan ge gevens verzameld. Die ervaring gaan ze dit jaar dankbaar gebruiken bij de organisatie van hun Hessenwegmars. Deze tweedaagse wordt gehouden op 26 en 27 juni. Als u er wat voor voelt: het Deens Verkeers Bureau in Amsterdam. Keizersgracht 518, telefoon 020- 226717 weet er alles van.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15