,HET IS VOORBIJ AF UIT' CULINAIRE ENCYCLOPEDIE VOORJAAR IN AANTOCHT populariteitslijst moet hem toch op z'n minst verwonderd hebben? Boudewijn: „Verrek, zeg. Weet je, dat ik dat pas sinds van middag weet? Een vriend van me zei het. Maar verwonderd? Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik werd er niet warm of koud van. Ik geloof, dat ik zoiets gezegd heb" als „Oh ja?". Meer 'Maar hoe verklaart hij dan die hoge notering? Boudewijn de Groot: „Ja. weet je, misschien zijn de herinne ringen nog sterk. Je moet niet vergeten, dat bij een ver schrikkelijk grote groep Ne derlandse jongeren nog steeds platen van mij in de kast staan. En ik neem aan, dat die groep mij zo af en toe nog wel eens onder de naald legt. Dat is vrij logisch, geloof ik. D'r is ook veel vraag naar een nieu we langspeelplaat van me. Ik weet niet hoe het komt, maar de vertegenwoordigers van de maatschappij hebben al meer dan eens van plantenhandela- ren te horen gekregen, dat er voor een nieuwe LP veel be langstelling bestaat. Zoiets als „Voor de overlevenden", de succesvolste plaat die ik ge maakt heb. D'r zijn al plan nen. Waarschijnlijk ga ik weer iets doen met Lennaert Nijgh. Maar optreden? Nee, dat zie ik niet meer." Enquête van „Muziek Express" wees het uit: Boudewijn de Groot is -ondanks twee jaar niets doen- nog steeds een van de populairste Nederlandse zangers. Maar voor hem hoeft het niet meer De telefoniste-receptioniste van platenmaatschappij Pho nograms programmabureau in Hilversum vraagt verwonderd: „Komt u voor Boudewijn de Groot? Dat lijkt me sterk. Hij is er niet. Volgens mij zit-ie in Amsterdam. Thuis of zo. Heeft u een afspraak gemaakt? Ja? Voor twee uur vanmiddag? Daar snap ik niks van. Bo heeft een keurige Phonogram- agenda, waarin hij netjes al zijn afspraken noteert. Ik kan me niet voorstellen, dat hij u is vergeten. Moment, ik klim even in de telefoon. Gaat u intussen hier maar even zit ten, dan zullen we zorgen voor een kopje thee". Boudewijn blijkt inderdaad thuis te zitten. Heeft de week tevoren een hele middag op de heren zitten wachten en toen is er niemand komen opdagen. De telefoniste gooit het op een communicatiestoornis en zegt: „Kom nou maar. Ik hou de heren hier wel even bezig." Dik drie kwartier wachten Bij telefoniste Christine meldt zich in die tijd half zingend en spelend Nederland. De res terende helft wordt door haar bazen aangevraagd. Seth Gaaikema, Conny Vink, de Jacksons, etc. Alleen met Ge rard Cox wil maar geen tele fonische contact tot stand ko- Nul-nul-acht wordt om duide lijkheid gevraagd: „Juffrouw, de heer Cox, cee-oo-iks, in Rotterdam doet tahiewauwau. Heeft-ie zijn rekening niet be taald of zo? Kunt u dat even uitzoeken en terugbellen?" Gerard Cox blijkt midden in een verhuizing te zitten. Hoe dan ook. Boudewijn komt op dagen. Glimlacht verlegen en zegt: „Kom, we gaan boven zitten. Sorry hoor, dat het zo gegaan is, maar ik had begre pen dat jullie vorige week al gekomen zouden zijn. Wat is eigenlijk de bedoeling?" De uitleg: de lezers van het grootste Nederlandse tiener blad, Muziek Expres, hebben hem, Boudewijn, gekozen tot nummer drie in het rijtje van populairste Nederlandse zan gers. En dat, terwijl het bijna 2 jaar geleden is dat Boude wijn de Groot op muzikaal gebied iets opvallends deed. Tegenwoordig is hij keurig in tondienst van platenmaat schappij Phonogram als pro- ducer. Die hoge plaats op de ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 Kostelijke vraagbaak voor ieder die de lepel roert Boordevol wetenswaardigheden, zelfs eivol (om in de stijl te blijven) en evenals het ei ook onverbeterlijk van inhoud en vorm. mag de herziene Culinaire Encyclopedie genoemd worden. Het is dc gemoderniseerde vraagbaak die onder auspiciën van de Winkler Prins Stichting ver scheen bij Elsevier Amsterdam- Een ruim 800 pagina's tellend boek werk is natuurlijk geen kookboekje dat je in de ene hand houdt, terwijl je met de andere in de pan roert. Ware dat mogelijk, dan zouden 99 van de bestaande 100 kookboeken overbodig zijn, zó compleet is de alfabetische lijst van duizenden re cepten, bekende en onbekende, va derlandse en exotische, simpele en gecompliceerde. Niet minder volledig is het aantal verklaringen van ter men die maar op enigerlei wijze in verband staan met culinaria. Kortom er staat alles in over „eten en drin ken". Deze encyclopedie is een be langrijke aanwinst voor beroeps- en amateur-koks. Het boek werd verdeeld in twee gedeelten waarvan het eerste een compendium is, gewijd aan de ach tergronden van dc hedendaagse mens en het voedsel dat hij tot'zich neemt. De psychologie van de etende mens, zijn hongergevoel en eetlust, zijn smaak en voorkeur, zijn karak ter, de invloed van stemmingen en de manier waarop hij eet, leveren boeiende lectuur die menigeen its van zichzelf kan laten ontdekken! Vele hoofdstukken daarna onderwij zen in de voedingsleer, en maken o.a. ook duidelijk dat menig schitte rend stilleven van de CO kleurenfo to's (en duizend zwart-witte) bepaald niet geregeld, tot leven gekomen, mag worden voorgeschoteld, wil de lekkerbek zijn gezondheid en lijn bewaren! Uit de voorlichting over diëten, effi ciency en het bewaren van levens- Gebraden appelen middelen, kan iedereen nog leren. Onder „Hulpmiddelen bij de berei ding" is alles over kooktoestellen en keukengerei, servies, glaswerk en bestek te vinden. De vele pagina's die besteed zijn aan wijnen, brengen de lezer in de goede sfeer om daarna over ..tafelgeneugten" te lezen. Hier komen de aforismen van beroemde fijnproevers en anekdotes over ver maarde maaltijden ter tafel en zij kruiden de menuleer. de kunst van het garneren en opdienen der scho tels en het tafeldienen; zij geven zelfs stof tot vergelijking van tafel manieren! Aan gerechten die nauw verbonden zijn met Nederlandse folk lore en traditionele gelegenheidsge rechten is hartverwarmende aan dacht gewijd. Dit compendium dat een interessant boek op zichzelf zou zijn, sluit af met een historisch overzicht van de kookkunst aller tij den, vanaf de holenmens tot aan de caravantrekker toe. Het wordt nog eens extra duidelijk dat deze eeuw ook in de keuken de grote omwente ling teweeg bracht, nu de kip van het boerenerf overvleugeld werd door de moderne fokkerij, reuzel plaats maakte voor margarine, diep vries en internationale aanvoer on gekende mogelijkheden tot dagelijk se kost maakte. Wie wist dat op de Amsterdamse wereldtentoonstelling in 1889 voor het eerst een tomaat, genaamd „pomme d'amour" in ons land werd geëxposeerd? Het tweede deel, dat driekwart van het boek beslaat, omvat een alfabeti sche lijst trefwoorden. Alle gerech ten (recepten) die erin voorkomen, staan gerangschikt onder hun Ne derlandse nad». maar indien zij on der een bu®fc/i;mdse (meest Franse) titel bekend zijn, wordt die er on middellijk achter vermeld. Zo zijn ook de handelingen en benodigdhe den die in de keuken worden tiitge- voerd of gebruikt, te vinden in het Nederlands, eventueel voorzien van de Franse vertaling en gevolgd door de beschrijving; bijvoorbeeld „IN- KERVEN. ciseler. is het maken van een oppervlakkige snede (enz.)". Het is niet mogelijk een indruk te geven van wat er vermeld staat tussen het eerste trefwoord AAL en het laatste ZWIJN. Maar lovende woorden moe ten toch uitgesproken worden voor het geheel en voor de apaTte, uitge breide overzichten van alle mogelij ke soorten vruchtenrassen, kruiden, kazen, wijnen, jams, e.d. Daarnaast voor de smakelijke opmaak van het boek die o.a. veel charme dankt aan de illustraties waaronder fijngete- kende kruidentakjes, die tegen een aquarelgetint vierkant vlakje, tussen de teksten door zijn ge strooid. Vele erkende experts, instellingen en bedrijven op dit gebied werkten mee aan dit naslagwerk, dat samenge steld werd onder leiding van C. A. H. Haitsma Muiier Van Beuse- kom en herzien door E. H. A. Nak- ken-Rövekamp. Wij zouden de sa menstellers en de uitgever willen vereren met een boeket van glan zende rozen uit getrokken suiker (pag. 726) met geconfijte viooltjes (pag. 756). We zouden ook wel het glas met ze willen heffen, op juisie temperatuur en het juiste uur, maar nog liever met ze tafelen. In gedach ten, zal menigeen dat nog vaak doen. na een vruchtbaar gebruik van de informatie. (De prijs van de ency clopedie; f 59,50). Doe-het-zelver op karwei Plafond- of wandtegels van licht materiaal Februari heeft al 4 lentedagen, zo hoort het tenminste. Heerlijke dagen met een onbarmhartig zonnetje dat naar binnen schijnt En dat brengt de huisvrouw in twijfel over de staat van baar woning, het brengt de handige „kan-ik-zelf" soms tot vertwijfeling, want er moet toch wat vernieuwd worden. Gelukkig zijn er weer nouveauté's om het nog gemakkelijker, vlugger en plezieriger op te knappen: dus aan de slag dan maar. We zijn aangeland in een hippe tijd en dat wil zeggen: Levg de blom metjes! Niet alleen meizoentjes in haar en baard, niet alleen gebloem de jurken en shorts, maar Jugenstil- gewas op het krakend autootje ge schilderd, en een rozenbehang op de kamermuur geplakt. Dat wil ook zeggen: weg met de kille wit bete gelde keuken, de ziekenhuisachtige ..kleine" badkamer of douchecel. Wel, meneer de doe-het-zelver, zelfs al bent u stucadoor van beroep, u hoeft die effen witte of gekleurde tegels niet uit te breken, want er zijn beeldige B.S.B.tegeldecoraties in de handel. Ze plakken onmiddel lijk en kunnen daarna niet verscho ven of losgetrokken worden. Men moet dus wel tevoren goed uitkienen hoe de decoratie het best zal beval- Er ii;n namelijk talloze variaties mogelijk met een en hetzelfde mo tief; elke andere schikking geeft een nieuwe indruk, die in ieder geval zo is dat je erop zou zweren: dit motief is ingebakken! Wat het behang betreft: je kunt rustig een paar maal over het oude behang heenplakken. maar eens wordt de laag te dik. Dan is het afscheuren geblazen, erger: afweken. Om dat karwei te vergemakkelijken is het nieuwtje uitgedacht: de elek trische behandafstomer. Het appa'- raat kost wel f 185,- en dat is wellicht meer dan het behang, maar up den duur haal je het er uit. (Eventueel verhuurt u het aan de buren! of misschien kunt u het van de vakman huren!!) En wat doen we met het plafond? Opnieuw witten tot de vellen er weer bijhangen, of zullen we er plafondtegels tegenaan plakken? Ze zijn van heel licht (plastic) materiaal en zowel in klassiek, namaak-antiek als hypermodern reliëf te krijgen Nu spreken wij van het plafond, maar natuurlijk zijn deze tegels even goed geschikt om er een muur geheel of gedeeltelijk mee te bekle- Dit soort tegels moet evenals schrootjes e.d. vastgespijkerd of ge lijmd worden, maar rectafix hecht- pusta (in samenwerking met Dupont de Nemours ontwikkeld) maakt dat lijmen gemakkelijk, op welke onder grond dan ook. De pasta kan zowel met een spatel als plamuurmes wor den aangebracht, maar ook met een spuitpistool. Goede eigenschappen van de pasta zijn: slechts aan te brengen in dotten of strepen op één van de twee op elkaar te plakken oppervlakten; bestand tegen alle temperaturen; blijvend elastisch waardoor spanningen worden opge vangen; vullend vermogen dus onef fenheden kunnen worden wegge werkt; zowel geluid- Als warmte- isolerend. Met een kilo hecht u een oppervlakte van 20 m2 muurvast. Als de lijm is aangebracht, heeft men nog een half tot anderhalf uur tijd het te plakken materiaal aan te brengen. Ofschoon er dadelijk een hechting ontstaat, kan in de eerste ogenblikken de plaat of tegel toch nog worden teruggetrokken. (Het pistool dat met kokers wordt gevuld, kost f 17,—.) Tenslotte moet er na het uitvoeren van allerlei karweitjes ook wel eens iets moeilijks worden schoonge maakt. Hoe verwijderen wij beton en cementresten uit douchebak, gootsteen, of van tegels? Soms zitten ze er na jaren nog op. Husacel ls een nieuw produkt dat in enkele minuten voldoende Inwerkt om de resten daarna met borstel of spatel weg te nemen. Afspoelen, schoonwrij ven, en de onderlaag komt onaange tast maar vlekkeloos te voorschijn. Kalkafzetting en ketelsteen leggen er ook het loodje bij. Vastgeroeste bouten en moeren laten weer los. Tegeldecoraties. Rechts de elektrische behangafstomer

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13