&tidóe<2ou/tcvnt de Draayer op radio Noordzee antenne De Wrekers voorsprong Veronica Termieten knagen aan Parijs Britse steun voor RB-211 tot 5 maart PISTE Johnny en Rijk Edmond Wingen overleden 10! En Francais Jubileumvuist gaat op andere net verder Boete voor Bernard Buffet LEIDSE COURANT Vervroegde oproep voor dienstplichtigen MINISTER Den Toom heeft snel ant- woord gegeven op de vragen van Kamerlid Van Harselaar over het ver vroegd oproepen van dienstplichtigen in 1971. Deze vervroegde oproep zou een gevolg zijn van bestaande tekorten aan dienstplichtigen. De bewindsman voor Defensie heeft erkend dat er tekorten zijn, omdat „versnelde ontwikkelingen op maat schappelijk en economisch gebied ertoe geleid hebben dat een toenemend aantal dienstplichtigen vrijstelling of uitstel moest worden verleend". Daardoor is liet geraamde overschot bij de lichting 1970 in een tekort omgezet. Geruststellend in het ministeriële antwoord is, dat geen dienstplichtigen vervroegd worden opgeroepen voor wie al een datum van opkomst was vastge steld. Bemoedigend is verder dat bij dienstplichtigen voor wie zulks nog niet het geval was, op persoonlijke belangen en dan vooral studieomstandigheden ge let zal worden. Maar nog plezieriger zou het zijn (en ook billijker) wanneer Defensie dege nen die dus wel vervroegd opgeroepen gaan worden zo spoedig mogelijk in de zin van „in elk geval spoedig" laat weten, wat hen te wachten staat. We hebben de indruk dat de militaire planning en administratie in dit opzicht hun gemak ervan nemen. Ook daardoor kunnen persoonlijke belangen dienstplichtigen geschaad worden. Binnenkort begint radio-Noordzee met uitzendingen op de 220 meter band. Blijkens de proefuitzendingen komt het geluid duidelijk en ongestoord door. De programmaleiding is in handen ge legd van Joost de Draayer (Willem van Kooten), die het werk voor Hilversum Sluizen vóór de universiteit IJ het begrotingsdebat in de Eerste Kamer over Onderwijs is namens verschillende fracties gepleit voor in voering van een „numerus fixus" aan universiteiten en hogescholen. Wat zeg gen wil, dat daar jaarlijks slechts een beperkt aantal eerstejaars opgenomen zal worden, afhankelijk van de opna mecapaciteit der verschillende facultei ten en studierichtingen. Om praktische redenen heeft onze krant de laatste jaren meermalen ge pleit voor het aanbrengen van enkele sluizen vóór de universiteit. In de eer ste plaats omdat het recht op onderwijs voor iedereen nooit kan impliceren dat de gemeenschap altijd en overal maat regelen moet treffen welke een onbe perkte toepassing van dit recht moge lijk maken. Er zijn materiële factoren te besteden geld moet afmeten tegen andere urgente taken ten behoeve van de gemeenschap. Bovendien geloven wij nog steeds, dat de mogelijkheid om een academische studie te volgen ook af hankelijk moet blijven van de capaci teiten der studerenden en van de be hoeften van de maatschappij. Minister Veringa, heeft op het punt van de „numerus fixus" de boot zo veel mogelijk afgehouden; voor enkele nood situaties aan universiteiten heeft hij moeten zwichten, maar in het algemeen weigert de bewindsman zich aan een principiële uitspraak te binden. Dit is begrijpelijk, omdat aan een „numerus fixus" moeilijke principiële en prakti sche kanten zitten. In de Senaat heeft de heer Veringa woensdag nietttemin erkend, dat de invoering van een „nu merus fixus" aan de universiteit nood zakelijk wordt, tenzij de voorstellen van professor Posthumus over het ver korten van de studieduur en de samen werking tussen hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs aanvaard worden. Over het algemeen zeggen wij „ja" tegen de voorstellen in de nota-Posthu- mus, vooral vanwege de nadere verkla ring welke de geestelijke vader van deze nota erop heeft gegeven. Dat de methode-Posthumus voor alle proble men een oplossing biedt, geloven we evenwel niet. Wij blijven bijvoorbeeld zitten met het probleem dat de demo cratisering van het onderwijs terecht wel tot gevolg zal hebben dat uit lagere sociale milieus meer kinderen kans krijgen op een hogere, zelfs academische studie, maar dat uit andere milieus veel ongeschikten alles op alles blijven zet ten om een academische graad te halen. En dit terwijl ook de nieuwe maat schappij van de jaren tegen 2000 toch geen ongetemperd aanbod van allerlei krachten zal kunnen verwerken. Zo min als men de mensen kan dwingen meer brood te eten, omdat er te veel bakkers zijn, kan de maatschappij wor den aangepast aan het aanbod van soci ologen, psychologen, leraren, juristen en wat dies meer zijn. Wij pleiten niet voor straffere eind examens en g minder voor nieuwe selectieve examens die toegang moeten verschaffen tot universiteit of hoge school. We pleiten in de eerste plaats voor meer en nauwkeuriger voorlich ting; ten tweede voor een betere peiling naar de behoeften van de toekomstige maatschappij; ten derde voor een delijk uitgebracht standpunt van o heid en onderwijsdeskundigen, dat VWO niet uitsluitend bedoeld is toegang te krijgen tot wetenschappelijk onderwijs, maar ook, onder meer door zijn algemeen vormende waarde, een goede uitvalspoort is naar directe func ties in het arbeidsproces. We geloven dat op die manier frus traties voorkomen worden en gemeen schapsgeld bespaard. (Van onze correspondent) PARIJS Het leven wordt er niet vrolijker op, althans niet bij ons in Parijs. De lucht is vuil, het water stinkt, de vissen komen dood boven drijven, de stranden zitten onder de stookolie en ga zo maar door. En of dat nog niet zat is staat er een groot artikel in de Parijse „Figaro", dat wij tegen het jaar 2.000 dat is er zo geen hout meer in de hulzen zullen hebben, dat alles wat hout is langzaam maar zeker wordt opgevre ten door de houtwurm. Er zullen, bij de wisseling van de eeuw, geen hou ten balken meer zijn, geen houten boekenkasten, geen parketvloeren, geen houten schrijfbureaus, tafels of stoelen. Alles tot de laatste vezel weg- geknaagd door de termieten. In 1954 al heeft de Parijse gemeenteraad aan de noodbel getrokken, maar het heeft zo goed als niets geholpen, want in heel de miljoenenstad Parijs zijn maar negen ambtenaren, belast met het bestrijden van termieten. Er zijn drie soorten van zulke beesten: die van Saintonge, speciaal in Pa rijs, de grootste schokken, van Rous- sillon, die gelukkig nooit huizen bin nen komen, en van Rossi, die toch in leven blijven, ofschoon ze zich zeer moeilijk voortplanten. De Parijse houtwurm zit speciaal in het zeven tien arrondissement (Clichy) en in het deftige zestiende (bij Trocadero en Muette). De termieten komen uit de kelders en klimmen langs de muren naar boven. Zij voeden zich hoofdzakelijk met cel lulose, dat zij vinden bij de keuken, het toilet en in de badkamer. Een kolonie omvat schrik niet 100.000 exemplaren. Iedere termiet meet tussen de 4 en 8 millimeter. Geen betonnen vloer, geen lood houdt hen tegen. Elektrisch draad knagen ze net zo lang kapot, tot er kortsluiting En van de volgende bijzonderheid staat men toch wel even te kijken. Als twee vijandige kolonies bij elkaar in de buurt komen, dan ontstaat er geen strijd op leven en dood, zoals men zou denken, maar dan bouwen zij onmiddellijk een muur om ieder risico van conflict te voorkomen. De Oost-Berlijners hebben het dus met hun muur van niemand LONDEN (AP-Reuter) De Engelse regering heeft bekend gemaakt dat zij de voortzetting van de produktie van de Rolls Royce motor RB 211 voorlopig zal steunen tot 5 maart, om de maatschap pij de gelegenheid te bieden een uitweg te vinden uit haar financiële moeilijk- De regering zou door haar steun de Amerikaanse Lockheed maatschappij ook meer tijd willen geven voor overleg over een nieuw contract waardoor toch zou kunnen worden berejkt dt de RB 211 voor de Lockheed Tri Star kan worden behouden. Het Britse Lagerhuis is na een debat van ruim twaalf uur akkoord gegaan met de naasting van het grootste deel van het Rolls Royce-concern. Het des betreffende wetsontwerp gaat nu naar het Hogerhuis. Men verwacht dat het begin volgende week wet zal worden. Vanavond zendt de KRO-televisie een avontuur uit van „De Wrekers" onder de titel „Zevenmaal John Steed". In deze aflevering willen John Steed en Tara King op vakantie. Ze moeten echter van ..mother" een oogje in het zeil houden bij een vredescon ferentie en besluiten het zich niet al te moeilijk te maken. Dat wordt an ders, als Steed door eén bende wordt ontvoerd. En het wordt bijzonder moeilijk voor Tara, als blijkt, dat deze bende een bepaalde methode heeft ontwikkeld, waardoor men in staat is van één gezicht meer exemplaren te vervaardigen. Vandaar dat Tara er niet meer uit kan komen, als zij bij de ingang van het gebouw van de vredesconferentie liefst zevenmaal met haar collega Steed wordt gecon fronteerd. Want wie is nu uiteindelijk de echte? KRO Ned. I 21.30 uur. Uschi en v. Mastrigt naar Zuidoost-Azië (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Bob Uschi, chef-docu mentaire van de NOS-radio en de pu blicist Frans van Mastrigt vertrekken maandag van Schiphol voor een reis van zeven weken naar Zuid-Oost-Azië, waar zij opnames zullen maken voor een serie reisdocumentaires voor de NOS. Op deze reis, die mogelijk werd gemaakt door het UNESCO-Centrum Nederland en door UNESCO-Parijs, zullen zij een aantal UNESCO-projec- ten bezoeken in achtereenvolgens Ma leisië, Thailand, Oost-Pakistan, Nepal, India en West-Pakistan. De KRO-televisie zendt vanavond het tweemaandelijkse programma „Piste" uit. Aan deze aflevering van Piste werken de volgende nummers mee: The Haddies, met een rijwielact; Sieg fried Wiesners Koningstijger; het tra pezenummer Les Rech; de tempo jongleurs het Trio Carvey; de tram polineshow van Johns en de Perche- act van The 2 Pendura's. Speciaal het nummer met de koningstijgers geldt als zeer spectaculair: men ziet de uitvoerder ervan, Siegfried Wiesner, met een van de tijgers op zijn nek over het scherm lopen. Piste wordt geproduceerd door Jan Delfgauw en geregisseerd door Jos v. d. Valk. Het Piste-orkest staat o.l.v. Tony Vess. KRO Ned. I 19.05 uur. De tweede show van Johnny (Kraay- kamp) en Rijk (de Gooijer) zal door de KRO-televisie vanavond worden uit gezonden. Aan deze show werken als gasten mee: Les Humphrey Singers, die bekend werden door het nummer „To my fathers house" en zangeres Liesbeth Liszt. Van deze laatste hoort men: „Hé, oude meneer" en „I'll make it with you". Andere gasten in deze show, die werd geproduceerd door Nic. Notten en Anneke Lubberts en gere gisseerd door Bob Rooyens, zijn: Enny de Leeuwe, Robert Sobels. Ruud Fal- kenhage en Theo Pont, die tezamen met Johnny en Rijk een komisch avontuur in de trein beleven. KRO Ned. I 20.21 uur. De Toneel- en Cabaretvereniging Con sequent geeft op 4 maart een toneel avond in Amicitia, Westeinde 15, Den Haag. Voor de pauze speelt Conse quent „Mijn naam is' Jansen", blijspel van Wim Bischot, na de pauze geeft de toneelvereniging VOP een opvoe ring van het toneelspel „Het zwarte kabinet". Als „toegift" volgt Conse quents Muzikale Cocktail. In museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt van 20 februari tot 12 april een overzichtstentoonstelling gehouden van de momenteel in Lon den wonende Amerikaanse pop art- schilder Jim Dine. Naast ca. 50 vaak zeer grote schilderijen laat de ten toonstelling een aantal objecten zien, eer. serie aquarellen het complete grafische werk. DEN HAAG Te Den Haag is op 64-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Edmond Wingen. Wingen is in Maastricht geboren, waar hU zijn opleiding begon bij zijn vader, die ook kunstschilder was. Daarna studeerde hU aan de academies van Den Bosch, bij Plet Slager. Maastricht, bij Henri Jo nas en Antwerpen, bij Opsomer. In 1936 vestigde Wingen zich in Den Haag. waar hij al spoedig naam maakte met zijn Limburgse landschappen, bloemstillevens en portretten. In de jaren vóór do oorlog was hij het middelpunt van een groep dichters en schrijvers rond het literaire tijdschrift „De Gemeenschap". Hij was voorzitter van de Nederlandsee Kunstkring en jarenlang lid van o.a. St. Lucas en The Intern. Institute of Arts and Letters. De crematie heeft hedenmiddag in stilte te Den Haag plaatsgevonden. Veel te danken Langs de lijn 'v )van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De gemiddelde luis terdichtheid van de zender Hilversum III bedroeg in het vierde kwartaal van het vorig jaar 7,3 pet (1 pet is 900.000 luisteraars van 15 jaar en ouder). Radio Veronica behaalde in die periode een gemiddelde luister dichtheid van 5,7 pet. Uit deze cijferï blijkt, dat Hilversum III de voor sprong op Veronica, die in de luister- dichtheidmeting van het derde kwar taal van 1970 werd geconstateerd, heeft behouden. In het eerste kwartaal van 1970 be reikte Hilversum iii een percentage van 5,6 en Veronica van 6,4. De twee de meeting gaf de cijfers 5.4 voor Hilversum en 5.8 voor Veronica te zien. De meting in het derde kwartaal leverde een luisterdichtheid van 6,7 voor Hilversum III en van 5.0 pet voor Veronica op. De oorzaak van de stijging van de luisterdichtheid voor Hilversum III is volgens de afdeling studie en onder zoek van de NOS, zeer waarschijnlijk gelegen in twee programmatische fac toren. De eerste factor is de verplaat sing sinds mei 1970 van het veel beluisterde sportprogramma „Langs de lijn" van Hilversum I of II naar Hilversum III. waar het thans een van de meest beluisterde programma's is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit programma een groot aantal luis teraars heeft aangetrokken die vrij wel voor het eerst met Hilversum III kennismaakten. De tweede factor is de tijdens de Tour de France 1970 toegepaste formule voor Hilversum III, waarbij vier be kende disc-jockeys dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur elk op een vast uur hun programma presenteerden. Deze for mule en-of de grote publiciteit, die Hilversum III ten gevolge daarvan kreeg, resulteerde in een luisterdicht heid voor deze zender welke veel ho ger was dan daarvoor, yastgesteld werd toen, dat deze stijging voor een deel ten koste van de belangstelling voor Veronica was gegaan. Wellicht hebben deze drie weken T9ur de France bij een aantal luisteraars hun luistergewoonten zodanig beïnvloed, dat ze daarna meer naar Hilversum III zijn gaan luisteren. Het meest opmerkelijke programma gisteren was ongetwijfeld het portret dat Rudolf Kiers maakte van Frank Zappa. De VPRO-uitzending was enerzijds een koele registratie zonder eigen standpuntbepaling, anderzijds vooral door de knappe montage een overrompelend beeld van een contro versieel artiest. Zappa kwam er uit als een eigenlijk eng mannetje, bezeten door eigen normloosheid en door een hang naar obsceniteit. Zijn (Mothers of Inventi on-) muziek was meestentijds oerver- velend, maar soms met name in een ongelooflijk plat nummer kwam iets van muzikale genialiteit Zappa poseerde als half-volwassene, derhalve met voorkeur voor schutting woorden en gebral over sexuele pres taties. Hij deed zich, geloven wij. kin derachtiger voor dan hij werkelijk is. De VPRO komt met een vervolg. We zijn benieuwd. Als tegenstelling tot dit toch wat broeierige programma paste voortref felijk „Was er nog wat?", waarin jon geren zich positief opstellen tegen on gezonde praktijken a la Z„ppa. Het Beide programma's vergelijkend von den we „Recht door Zee" een erg sym pathieke organisatie, sympathieke organisatie. Erg sympathiek is eveneens de VPRO- rubriek Zienderogen, gewone mensen in gewoon alledaags gedoe. Pak het gewone mensenleven zei de oude Goe the al. Het is nog steeds interessant. In „De jaren '20-'30 werden de crisis- ADVERTENTIE Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me jaren behandeld. Een treffend beel: zij het eenzijdig zwart gekleurd, war ook die tijd we hebben haar bf wust beleefd was lang niet vreugdeloos als het werd voorg< steld. De samenstellers konden over got beeldmateriaal beschikken. Het mehtaar leek ons onjuist. Het is om nijdig te zijn over toestanden die onder een verschrikkelijke crisi<l verd voorgesteld dat ons land ee: ag. 5 paradijs had kunnen zijn een wereld leed. eeek. E m 9.15\ izu allad o STTJD Dat is even onzinnig als vastgesteld zou worden dat na die crisistijd de dertiger jaren, bovendien na slopende wereldoorlog, het een wonde mag heten dat we momenteel onge hoord welvarend zijn. Vooral als dat wonder zouden toeschrijven de (meestal rechtse) na-oorlogse rege ringen. Uitgerekend van de VPRO zouden we zo'n suggestie niet wachten. Maar het zat er gisteren toch een beetje in. De man in het midden is de Britse consul-generaal Russel T. Landale, die de lofzang The Bells of Amsterdam schreef. Helen Sheperd heeft dit liedje inmiddels gezongen en het op de plaat laten zetten. Dit plaatje werd gisteren aangeboden aan burgemeester Samkalden van Amsterdam (links) In aanwezig heid van de Britse ambassadeur sir Edward Tomkins. Organist Willem Talsma geeft op vrij dag 19 februari een recital op clavi chord in Kasteel Oud Wassenaar. Er worden werken uitgevoerd van Sweelinck, Bach, Mozart en variaties op dansen en liederen, o.a. uit Valeri us Gedenckklank. Gelerie U'Eendt. Spuistraat" 270 Amster dam, exposeert tot en met 24 februari werk van de Franse schilderes Clais- se. Tot 28 februari is er voorts werk te zien van de Duitse schilder Fritz Baumgartner en van de Italiaanse beeldhouwer Ciminaghi. In de serie concerten op oude muziek instrumenten in de aula van het Haags Gemeentemuseum geeft de be kende harpist Edward Witsenburg op donderdagavond 18 februari een reci tal op instrumenten uit de museum collectie. Hij speelt werken van Krumholz, Dussek, Mozart en Dizi op een enkelpedaalharp van J H. Ma- derman, Parijs ca. 1790, en een dub- belpedaalharp van J. Dodd, Londen ca. 1820. De show met Liesbeth List en Herman van Veen, die zondag 14 februari door het Algemeen Haags Comité wordt georganiseerd in het Neder lands Congresgebouw, is totaal uit verkocht. Platina voor Corry en de Rekels DEN HAAG (ANP) Nu meer dan 100.000 exemplaren van de eerste en de tweede langspeelplaat zijn verkocht met opnamen van Corry en de Rekels, zal dit gezelschap op 17 februari in Hilver sum twee platina lp's ontvangen. Daar er ook meer dan 100.000 singles van de hit „Huilen is voor jou te laat" over de toonbanken gingen, krijgen zij hiervoor een gouden plaatje. Kinder bescherming Op 2 december van het vorig jaar zond de AVRO-televisie onder de titel „Kinderen van de rekening" een docu mentaire uit over kinderbescherming. Daarin kwam duidelijk naar voren, dat vele betrokkenen de huidige gang van zaken niet bevredigend vinden. Op vragen als: „Wat kan de overheid ter verbetering van de situatie doen?" zal vanavond door de Tweede-Kamer leden mejuffrouw mr, A. M. Goudsmit (D'66), de heer H. E. Koning (VVD), mevrouw A. M. C. Padt-Jansen (PvdA) en mr. W. Scholten (CHU) gepoogd worden een antwoord te ge ven. De gespreksleider in dit discus sieprogramma onder redactie en regie van Adelheid van der Most, is Jaap van Meekren. AVRO Ned. II 21.20 uur. De Stichting Teleac zal vanavond na het laatste NOS-journaal (on geveer 23.00 uur op Nederland I les 5 van de Franse cursus „EN FRANCAIS" voor de tweede maal herhalen. Dit om de cursisten die het betreffende lesmateriaal niet tijdig ontvangen hebben, in de gelegenheid te stellen alsnog les 5 (Van onze omroepcorrespondent) Aangezien om 23.00 uur exact deze HILVERSUM. Willem Duys pre-uitzending moet worden beëindigd senteert, zoals bekend, vanavond voorwegens een uitzending van het laatste de honderdste keer zijn t.v.-program-NOS-Journaal gevolgd door een ma „Voor de vuist weg". De Vuist"Teleaccursus, verschijnt het laatste wordt van 21.50 uur tot 23.00 uurdeel van de „Vuist" na 23.00 uur op rechtstreeks en in kleur uitgezonden Nederland I, waar na het KRO-pro- vanuit theater ,,'t Spant" te Bussumgramma en het Journaal, nog zendtijd en wel via Nederland II. beschikbaar is tot middernacht. PARIJS (AP) De schilder Bernard Buffet is te Parijs beboet voor het niet- geoorloofd schilderen van een kasteel in de valei van de Loire. De eigenaar, de heer Marcel de Marcheville, verklaarde dat niemand zijn terrein mocht betre den om foto's of afbeeldingen te maken zonder zijn toestemming. Buffet kreeg een symbolische boete van een frank. Hij moest evenwel ook de kosten van het geding betalen. Maar die waren 3.000 maal zo hoog. In het Haags Gemeentemuseum wordt zondag 14 februari de derde bijeen komst gewijd aan muziek uit de 16e en 17e eeuw. De heer A. N. Verveen zal aan de hand van grammofoonmu- ziek en diaprojectie het Europese muziekle\ren tussen 1501—1699 be spreken en toelichten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2