)nlusten in Ulster eisen 5 doden i Gomulka wordt uit partijcomité gezet „Gevaarlijke rijders doden opzettelijk" Hoogleraar waarschuwt tegen eenzij inzicht JPEC-landen dreigen met boycot van olie deceptie voor mateurtoneel Douane kantoor opgeblazen Gierek geeft fouten toe Psychiater Teunissen uit Katwijk doet boekje met aforismen open LAND AG 9 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 patrouille van het Britse leger t met spanning op de dingen die komen in een van de roerige n van Belfast. Een beeld van de srworQortdurende onlusten in Noord- lerland. Gegadigden; Jeugdraad gevraagd JLPHEN a/d RIJN Te Alphen ls in Maar rl)erei(linS de oprichting van een ïodewi Bdraad- Seder' enige tijd worden de ge besprekingen hiertoe gevoerd, initiatief hiertoe is genomen door gemeentebestuur en de uitwerking dit plan wordt gevoerd onder lei van wethouder H. J. Houben, in sa- iwerking met het bureau Jeugd- en tnrele zaken. d is chef van dit bureau heer H. W. J. van Berkel. Jeugdraad moet alle jeugdvereni- en ongeorganiseerde jongeren adviseren, stimuleren in hun activi- >r samenwerking zorgen, ini- aanwakkeren, subsidieregelin- omzetten en uitvoeren, kortom dé [koepeling worden van alles wat met igd en jongeren te maken heeft, de opzet van deze nieuwe raad er naar gestreefd ook jongeren ikerin op te nemen. Van de zijde van hneau voor jeugdzaken wordt een gericht, aan ^lle jongeren die be- een. flinke steen bij te dragen |et opporren van ajlerlei zaken voor ugd. Deze wordt verzocht zich als iidaat-lid van de jeugdraad of zo als iemand, die wel eens bij het een ander wil helpen, te melden bij het eau jeugd- en culturele zaken, nu nog estigd in het gemeentehuis. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Volgens professor dr. Jac. van Weringh behoren ook automo bilisten, die op gevaarlijke wegen bij slechte weersomstandigheden passeren en daarbij ernstige of dodelijke onge lukken veroorzaken, tot de criminele categorie van Nederlanders. „Als wij een dag ach en wee roepen over een op dezelfde dag acht tot negen mensen omgekomen. In ons oordeel over crimi naliteit hebben wij een scheef beeld van de werkelijkheid. Automobilisten die op als gevaarlijk bekend staande wgen bij mist inhalen en daarbij een frontale botsing met dodelijke afloop veroorzaken zullen wij toch moeten on- Deur open voor voortzetten van beraad TNEN (Reuter) Tien olieprodu- kopr nde landen hebben gedreigd met olie-embargo als hun eisen vor re prijzen niet omstreeks 22 febru- ijn ingewilligd. In een maandag in >aster%ien uitgegeven verklaring, waar het fdkwartier van de organisatie van exporterende landen (OPEC) is ge- 'EN HAAG Ter gelegenheid van tot stand komen van de nieuwe ge- mtelijke subsidieregeling van het gse amateurtoneel zal het gemeente uur op donderdagavond 18 februari de besturen en leden van de toneel- 'Qigingen een ontvangst aanbieden in Congresgebouw. De wethouder van erwiis en kunstzaken, drs. H. J. Wil- »1 een toelichting op deze nieuwe eregeling geven. In de toneelzaal ierna een optreden van een mini- hap. iderzoek export van vleeswaren EN HAAG (ANP) Nederlandse en erikaanse ambtenaren controleren Nederlandse bedrijven, die vlees- 'en exporteren naar Amerika. Zij na of er voldoende maatregelen offen zijn ter voorkoming van ge en zoals zich met vleeswaren uit de ffiek in Cuyk van Homburg in Ame- 1 voorgedaan hebben. Van Homburg rden vorige week namelijk 450.000 ham in San Francisco afgekeurd, nburg blijft echter naar Amerika orteren, aldus is meegedeeld. Intus- duurt het onderzoek nog voort, lat Amerika de garanties wil heb- dat de geëxporteerde vleeswaren erdaad aan de Amerikaanse keu- iseisen voldoen. Men verwacht dat controlerende ambtenaren gunstig ui adviseren over de in Nederland 'r de export geldende maatregelen. vestigd, wordt gezegd dat „doeltreffende maatregelen, waaronder een volledig embargo van de verscheping van ruwe olie en olieproducten" zullen volgen op een weigering van het Westen meer te betalen. In Londense oliekringen is de verkla ring van de OPEC met opluchting ont vangen. Men stelt vast dat de oliepro ducerende oliekringen is de verklaring van de landen niet. zoals gevreesd werd,hun eisen in detail stellen. De resolutie laat zodoende de deur open voor voortzetting van de onderhandelin gen, zegt men. In de OPEC-resolutie die is aanvaard na het afbreken van de besprekingen tussen de zes olielanden rond de Perzi sche Golf en een groep van 22 olie maatschappijen op de tweedaagse OPEC-bij eenkomst vorige week in Te heran, wordt geegd dat indien de maat schappijen niet akkoord gaan met de verlangde prijsverhoging de olielanden rnd de Perzische Golf eenzijdig wetten zullen uitvaardigen omhun doel te be reiken. Indien binnen zeven dagen na aanvaarding van de wetgeving de maatschappijen zich nog niet hebben geschikt in de nieuwe prijzen zullen .er maatregelen volgen waaronder een to taal embargo. Men zal op 15 februari beginnen mt de wetgving. Waarnemers zeiden dat aanvaarding hiervan door de parlementen van Iran en Koeweit en kele dagen in beslag zal kunnen nemen In de andere laden zal men op 155 februari de nieuwe prijzen onmiddellijk kunnen proclameren door koninklijke of presidentiële decreten. De definitieve datum vn ingang zal daarom waar schijnlijk liggen rond 22 februari en in het geval van Iran en Koeweit enige dagen later, zo zeiden de waarne- Bij de recente onderhandelingen in Teheran eisten de landen rond de Per zische Golf een verhoging van 35 tot 40 dollarcent per barrel tegen een aanbod van 20 cent door de Westerse olielan- den.Bij de drieging met een algeheel embargo zijn negen landen betrokken, te weten Aboe Dhabi. Algerije, Iran, Irak, Koeweit. Libië. Gatar, Saoedi- Arabië en Venezuela. Door de onderte kening van de resolutie door het tiende OPEC-lid, Indonesië, krijgt deze wel een eensgezind karakter, maar de naam van Indonesië komt niet voor onder de landen die dreigen met een algeheel olie-embargo. In OPEC-kringen werd gezegd dat de oliecontracten van Indo nesië verschillen van die van de andere OPEC-leden. In Londense oliekringen verwacht men dst de westerse onder handelaars deze week nieuwe initatie- ven zulln riemen voor het bereiken van een akkoord, vermoedelijk zal lord Strathalmond morgen overmorgen met dezelfde onderhandelingsmissie naar Teheran terugkeren. derbrengen in de categorie van hen die opzettelilk een ander van het leven beroven", zei hij vanmiddag bij het aanvaarden van zijn hoogleraarsambt aan de Amsterdamse universiteit. Prof. Van Weringh ontkende dat onze maatschappij de criminaliteit heeft die zij verdient. Integendeel: „Door ver schillende omstandigheden hebben wij van de criminaliteit een eenzijdig beeld gekregen en wij laten daarom de volle zwaarte van ons oordeel neerkomen op een betrekkelijke kleine groep van me deburgers die wij gemakkelijk kunnen isoleren uit ons gezichtsveld. Voor min der traditionele vormen van crimineel gedrag hanteren wij rechtvaardigingen als: de chaotische verkeerssituatie, of: zaken zijn zaken en handel is handel, daar wordt niemand op aangekeken Als wij alleen de officieel geregistreer de criminalteitcijfers in ogenschouw ne men. is er voor verontrusting in Neder land weinig aanleiding." „Wij mogen ons echter niet op de officiële cijfers verkijken, omdat zij ui termate selectief zijn en ons onjuist over de werkelijkheid informeren". ""In z5jn conclusie stelde prof. Vah Wering: „Het is van belang te onder zoeken in hoeverre de maatschappij criminaliteit oproept of uitlokt. Onze maatschappij wordt namelijk geken merkt door tegenstrijdige tendenties, bijvoorbeeld het beklemtonen van ma terieel bezit en succes als een favoriete waarde, terwijl grote bevolkingsgroepen dat niet kunnen realiseren. Zo wordt ook veel nadruk gelegd op gedachten als: een menswaardige samenleving en de rechten van de mens, terwijl bijv. het recht op huisvesting (artikel 25 van de universele verklaring van de rechten van de mens) voor veel Nederlanders geen gestalte kan krijgen in de werke lijkheid. Criminologen zullen daarom, zeker in ons land, meer aandacht moe ten besteden aan problemen van wo ningbouw, stedenbouw en bevolkings dichtheid en de gevolgen daarvan op het wangedrag. Want er bestaat in deze maatschappij meer en anderssoortige criminaliteit dan die welke wij laden op de schouders van een betrekkelijk kleine groep, die gemakkelijk uit ons gezichtsveld te isoleren is". BELFAST (AP-AFP) Dit weekein de zijn tot dusver in Noord-Ierland vijf mensen omgekomen bij rellen en ge vechten. Tenminste 200 mensen zijn ge arresteerd. Het IRA heeft gezworen wraak te zullen nemen voor de vier burgers die door de Britse soldaten zijn gedood, zo deelde een zegsman van de organisatie mee. Vanmorgen vroeg heeft zich in de katholieke wijk „Falls Road" in Belfast een schietpartij voorgedaan, waarbij een Britse soldaat werd gewond en minstens twee burgers door militairen zijn getroffen. Bij Newre, aan de grens tussen Zuid en Noord-Ierland, is gisteravond een douanekantoor in de lucht gevlogen. Twee mannen, naar men vermoedt le den van de IRA, het clandestiene „Ierse republikeinse leger", dwongen de doua nebeambten het gebouw te verlaten voordat zij het opbliezen. In Londonderry trokken zaterdag nacht troepen de katholieke wijk Bog- side binnen om jongeren te omsingelen die een politiebureau wilden aanvallen. Er werden meer dan dertig arrestaties verricht. Bij de arrestanten waren vijf kinderen van nog geen twaalf jaar. Voor het zondagochtend licht werd kwam het in Belfast nog tot een schiet partij bij Crumlin Road. De soldaten die er een eind aan wilden maken werden lastig gevallen door talloze pro testanten die om wapens vroegen. New York vier uur in donker NEW YORK (AFP) Verscheidene wijken van de stad New York hebben gisteravond door een elektriciteitssto ring vier uur in het donker gezeten. Alle televisietoestellen in de stad gaven geen beelden meer enkele minuten voor een rechtstreekse uitzending van de Apollo-14. Aanvankelijk dacht men aan een aanslag maar later bleek dat korts- sluiting de oorzaak was. Gierek tijdens zijn redevoering op de zitting van het centrale comité van de Poolse communistische partij. Op de foto van rechts af zichtbaar: Jarosjzewicz, Cyrankiewicz, Kruczek, Moczar en Loga-Sowinski. Mevr. Blaiberg hertrouwd JOHANNESBURG (AP) De wedu we van harttransplantatiepatiënt Philip Blaiberg zal deze maand in het huwe lijk treden met een Israëlische rege ringsfunctionaris. Aldus meldt de Sun day Times of Johannesburg. Mevr. Eileen Blaiberg had het blad in een telefoongesprek gezegd dat zij wil trouwen met de 61-jarige Herbert Blum, die voor de tweede wereldoorlog rechter in Duitsland was en nu in Israël woont. Tandarts Philip Blaiberg. de tweede harttransplantatiepatiënt van prof. Chris Barnard, stierf op 17 augustus 1969 op 50-jarige leeftijd. Hij had zijn operatie 563 dagen overleefd, langer dan wie ook destijds. WARSCHAU (Reuter) Vladyslaw Gamoelka. de gewezen Poolse partijlei der. is uit het centrale comité van de Poolse Communistische Partij gezet, sa men met twee van zijn naaste mede werkers. de economische deskundige Boleslaw Jaszczuk en de ideoloog Zenon Kliszko. Gomoelka, die ziek is, was in decern- Hars van de levensboom Spreukendichter: lijk een bal semboom. waar voortdurend hars uitdruipt; welker geur is welriekend, maar de smaak bitter. Aan dit aforisme korte kern achtige wijsheid is de titel van het boekje Hars van de levensboom ontleend, dat de Katwijkse psychiater Johan Victor Teunissen heeft samen gesteld uit de veelheid van spreuken, waarmee hij sinds jaren zijn naaste omgeving confronteert. Hij is een lief hebber op dit gebied, die zich in het goede gezelschap weet van Hippocrates, de auteur van het Boek der Spreuken. Vondel, Multatuli en nog en kele anderen, want veelbeoe- fend is dit genre literatuur zeker niet. Auteur Teunissen maakt het zijn lezers echter niet gemakkelijk. Hij haalt nl. een uitspraak van aforismen- maker Régismanset aan. die heeft gezegd, dat hoe intelli genter een lezer is, hoe meer een boek met aforismen hem bvallen zal. Aangezien wij het Nederlandse volk, zo gaat het verder, intelligentie niet willen ontzeggen, vertrouwen wij erop, dat men dit boekje ook hier zal weten te waarde- Hiermee dwingt de auteur ons op straffe van het verwijt van een inferieure intelligentie om zijn boekje ter hand te nemen en zelfs als het ons niet heeft geboeid dit te verdoezelen om de pretentie waar te maken, dat wij hyperintelligent zijn. Eigenlijk geen aardige start voor de lezing van een boekje, dat ongeveer voor de helft de moeite van het lezen waard is. Ten bewijze daarvan willen wij hier enige aforismen aan halen in het besef overigens, dat de keus zeer persoonlijk is en met de. afspraak, dat wij geneigd zijn ook hen als intel ligent te beschouwen, die het hier aangehaalde minder waarderen: -Ongeloofeen vorm van on dankbaarheid. -Men zorgt wel voor de oude dag. Maar zorgt men ook voor de jongste dag? -Aforisme: een vorm van spreken, met de lading van oijgei volui -Revolutie: tijdnood is geraakt. -Alleen van hen die hebben bewezen, dat de voortplanting het hoofddoel van het huwe lijk is, wil ik de stelling aan nemen, dat dit niet zo is. -Bizarre ironie van het lot: dat niet weinigen hun leven aan een ongelukje" danken. -Een van de goede dingen van dit leven is, vind ik, dat er een einde aan komt. -Nieuwe statussybolen: tweede auto, tweede huis. tweede -Autoritaire mensen verraden zich altijd door een gebrek aan humor. -Het geloof mag dan zijn twij fels hebben, het ongeloof is geheel ongeloofwaardig. •Sex? Dat is geen probleem. Deze bloemlezing lijkt ons re delijk representatief voor de korte wijsheden, die Teunissen ons te bieden heeft. Deze afo rismen bezitten de karakteris tiek van dit literair verschijn sel: zij raken de kern van de zaak, trappen de .essentie op de staart en bevatten die on- vermijdélijkheid waar men Maar dit boekje telt minstens zoveel algemeenheden of be dachte gezegden, die ook kun nen gelden voor zaken, die niet aan de orde zijn, bijv.: -Sommipe dingen rijn te toe vallig om niet bedacht te -Als men paarlen voor de mensen werpt gedragen zij zich spoedig als 2u'ijnen. -Wat een hele filosofie schuilt er achter die twee kleine woordjes: En toch? Maar dat geldt ook voor nou ja en niet dan? en zoveel an dere stopwoordjes meer. -Bestsellerblijde herkenning van de middelmaat door de Maar laat de bijbel nu de beste-seller zijn. •De Latijnse namen der men selijke anatomie herinneren mij er steeds aan, dat er een machtige sacrale geest achter dit grote werkstuk schuil maar duidelijk, dat de heren medici het Latijn nu eenmaal tot hun vaktaal gekozen heb ben en daarmee wordt die taal niet sacraal, ook al bezigt de liturgie dezelfde taal. -Zij map gerust een dame worden, maar ze moet eerst een vrouw geweest zijn. Hierva ontgaat o ïw neemt i de bete- maakt het alleen rismen toch een ietwat merk waardige plaats in. De jonge vrouw kan bij deze auteur geen kwaad doen, de ouder wordende vrouw treft het -Het leven is net een vrouw: lijk. -De ouder wordende vn vecht het bitter gevecht de leeftijd op de rug van echtgenoot uit. -De moeilijkheid met vele der wordende haar pretenties wijl haar attrakties afne- Teunissen bezit een opvallend zwak voor Jonge, blonde vrou wen. Daar schrijft hij alle (mannelijke) bokkesprongen aan toe. ofschoon volgens een volkslied Zwarte Lola min stens zo gevaarlijk is. Verschillende malen stelt i"e auteur zich bovendien wat re- actinair en conservatief op, zo als op het punt van de moraal en de welvaartsstaat. Volgens de aforismen van Teunissen hollen we op beide punten onrustbarend achteruit: -De welvaartsstaat vertoont de typische gebreken van het verwende kind. Met zijn humor maakt deze -Er komen vast me in de hemel dan rr als in de kerk. -Vrouwelijke bloei: Als psychiater doet hij ons gevoel toch zijn vi zijn patiënten te kort hij stelt: veel vlees, te Toch siert ook deze auteur de bescheidenheid en dat neemt sterk voor hem in: -Iemand zei: met sommige van tiw aforismen ben ik het niet geheel eens. Ik zei: meneer, ik ook niet. En daarom kunnen we dit boekje toch een goede pers geven, mede op grond van zijn openhartigheid, waarin een kernachtig oordeel over dit boekje wordt uitgesproken, een uitspraak waar wij ons helemaal achter kunnen stel len: -Ik ben een man van wei nip woorden, en de helft daarvan spijt mij nop achtera/. ber als partijleider afgetreden na de ongeregeldheden in de Oostzeehavens. Partijleider Edward Gierek heeft gis teren op de voltallige vergadering van het centrale partijcomité gezegd dat de vorige partijleiding tot het gebruik van geweld tegen de betogende scheepswerf arbeiders had besloten zonder het cen trale partijcomité te raadplegen. Er wa ren 45 mensen omgekomen en 1.165 gewond. Het verhogen van de prijzen van levensmiddelen, zonder maatrege len te nemen voor de mensen met de laagste inkomens, was volgens Gierek de oorzaak van de onlusten. Eerst werd er ordelijk betoogd., maar toen een gesprek met de arbeiders uitbleef en er geen doeltreffende politieke maatrege len werden genomen, liep de zaak snel uit de hand, ofschoon de arbeiders dat niet wensten. Er was een kloof tussen overheid en arbeiders ontstaan. ,,A1 jaren lang was het conflict groeiende", aldus Gierek. Er ontstond een vertrouwenscrisis in het beleid van partij en regering. Gierek deelde mee dat er in de Oost zeehavens negentien openbare gebou wen en 220 winkels zijn verwoest. Ook is veel schade toegebracht aan het openbaar vervoer. De oude partijleiding wilde doen geloven dat het een contra revolutie was, maar de actie van de arbeiders was niet ta,en hat socialism, gericht. „Gierek wilde niet alle schuld op d?" oude leiding Schuiven." Wij heb ben allen fouten gemaakt", zei hij. De oude leiding wilde geen kritiek aan vaarden. Zij had de lonen niet voldoen de verhoogd, niet voor voldoende levens middelen en woningen gezorgd. Er was geen goed plan. Hij kondigde een de mocratisering van de vakverenigingen en meer invloed voor het parlement aan en beloofde dat de pers en het volk beter zal kunnen voorlichten. Met an dere socialistische landen zijn bespre kingen begonnen over de gemeenschap pelijke produktie van „een kleine auto voor het volk". Bureau Jeugd en Culturele Zaken naar Rijnkade 16 ALPHEN AAN DEN RIJN De plannen voor verplaatsing van het bu reau voor jeugd- en culturele zaken te Alphen aan den Rijn zijn compleet afgerond. De wieg van dit bureau heeft gestaan in het gemeentehuis. Met in gang van 1 maart a.s. wordt het bureau verplaatst naar het 16e eeuwse pand aan de Rijnkade nr. 11. Het pand is als museum bekend. Er wordt wel wat aan veranderd voor wat het interieur betreft. Het ex terieur blijft ongerept. Daarover hebben de Historische Vereniging en de Stich ting Oud Alphen niet voor niets ge waakt. De zeggenschap verliezen ze wel, maar het waken neemt de ge meente over. Hoofd van het bureau is de heer H. W. J. van Berkel, ambtenaar voor jeugd- en culturele zaken ter ge- meentersecretaris en secretaris van de Culturele Raad. Hij zit tot over zijn hoofdharen in het werk. Daarom krijgt hij assistentie. Krijn van der Heyden en Mirette de Nooijer komen hem helpen. Zij zullen elkaar tot voorbeeld m jeugd- en culturele zaken strekken. Zijn hobby is zijn werk, dat is bekend; hij hoopt het altijd zo te houden. Zullen zij hem volgen?.werkend, wel te verstaan!dan zal hun bureau ook daar weer spoedig uitgroeien. Lockheed poogt RB-II te redden (Van o e correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse vliegtuigtype R.B. 11. Lockheed heeft *t week met een groep van 24 banken, zijn luchtvaartafnemers en het Ameri kaanse departement van Defensie on derhandelen over de toekomst van het vliegtuigtype R.B. 11. Lockheed heeft plan van een miljard gulden bedacht om de R.B. 11 te redden uit de puinho pen van Rolls Royce. President Nixon heeft met een garan tieverklaring door de Amerikaanse re gering ingestemd voor een lening van 900 miljoen gulden, waarom Lockheed gevraagd heeft 'voor de redding van de R.B. 11. Ook voor de voortzeting van de produktie van de Tri Star, een klein passagiersvliegtuig voor continentaal vervoer, heeft Lockheed garanties ge kregen. Lockheed zoekt ondertussen naar an dere partners in het Amerikaanse be drijfsleven, die eventueel de taak van Rolls Royce zouden kunnen overnemen Met name schijnen General Electric en Pratt en Whitney daarvoor benaderd te

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7