Damesploeg zint ontspannen op wraak na echec Leningrad Stayer Bols in ploeg voor ISU-sprinttitel Harald Berg in selectie ADO voor duel tegen PSV IRINA RODNINA SPRONG' NAAR TITEL Russen overheersen Europees kampioenschap paarrijden TRAINER IN RIO GELYNCHT RIJDAG 5 FEBRUARI 1971 (Van onze speciale verslaggever) IELSINKI Rineke Demming de „locomotief" moet iet aanstaande weekeinde in Helsinki het „geheime wapen" an de Nederlandse schaatsploeg voor dames worden. De edachtzame coach Kees Broekman heeft haar, in plaats van ikke Falkena, voor het wereldkampioenschap uitverkoren, mdat hij de verwachting heeft dat zij in ieder geval op de rie kilometer meer kans heeft om de sensationele door raak van de Russische stayers (vooral Kapitolina Seregina) Leningrad een halt toe te roepen. Want over dat probleem it Broekman echt in. Nederland is de laatste seizoenen al- jd een stayersnatie bij uitstek geweest met Stien Kaiser en ins Schut als de uitschieters, en het bestaat niet dat in één leizoen alle „glamour" van vroeger verdwenen is. De wraak" van Helsinki zal zich daarom in hoofdzaak op dat lummer concentreren. ANS SCHUT geen val Rineke Demming geheime wapen van Broekman De „geladen" Nederlandse damesploeg wil door een „schok" de Russische delegatie in verwarring brengen. Het is wel zo, dat Statkevitsj en haar collega's de „slag" van Leningrad on betwist in hun voordeel beslisten, maar deze nederlaag leek het zelfver trouwen van de Oranjerijdsters nau welijks te hebben aangetast. Daarom scheen het net alsof er niets ernstigs was gebeurd. Zo ontspannen gleden Stien Kaiser en de anderen over het vliesdunne ijs (3 cm) van Elaintarhan Urheilukentta, toen de Russinnen na een vermoeiende treinreis van twaalf uur ook eens polshoogte kwamen ne men. De nukken van Leningrad wa ren in de Nederlandse ploeg vergeten. Deze ervaring leidde ook buiten de baan tot een verrassende conclusie. De Oranjeschaatsters, die zich vlak voor het Europese kampioenschap in afzon dering opsloten in hun kamer van het Europa-hotel, wierpen deze kramp achtigheid in Helsinki van zich af. In navolging van de Russinnen winkel den zij gisteren vaak vrolijk lachend door de Finse hoofdstad, waar „de slag om de wereldtitel" met spanning wordt afgewacht. Weinig invloed De intimidatie-politiek heeft op de Russische delegatie weinig invloed. De Europese titel 1971, waar coach Kra- If MilV tCff f f silnikof zijn zinnen op had gezet, is binnen en de verwachting bestaal, dat het wereldkampioenschap in Helsinki eveneens in Russische handen zal val len. De periode tussen beide toernooi en is de basis voor deze veronderstel ling. Tot het vorige jaar was het zo, dat er minstens veertien dagen, ook wel een maand tussen lag. Maar de ISU slaat het herenschaatsen kenne lijk hoger aan en het heeft daarom het damesschaatsen teruggedrongen naar een eigenlijk ongewenste situatie. Voor Krasilnikof is deze „discrimina tie-politiek" geen reden om kritiek te leveren. Hij zegt: „Een weerk tijd tussen het Europese en het wereld kampioenschap is net genoeg om je vorm te behouden, maar het is beslist onvoldoende om een achterstand in te lopen". De superieure glimlach op het gezicht van Krasilnikof bracht duide lijk tot uitdrukking wat zijn verwach tingen zijn voor het aanstaande wee keinde. De „gouden" dagen van de Russische schaatsploeg komen daarom in Helsin ki weer in de herinnering. Het was gisteren een gedrang van jewelste buiten, op de stoep van het Olympia- hotel. Honderden jongens en meisjes smeekten om handtekeningen. Coach Krasilnikof zag minzaam lachend toe op dat wanordelijk gedoe. Terwijl Statkewitsj en Titova de wensen in losten van de jongelui, peinsde Krasil nikof hardop, dat hij had bereikt wat hij zo graag wilde bereiken: het Rus sische damesschaatsen weer op een dominerend voetstuk plaatsen. Zijn de kansen dan werkelijk zo ge ring, dat de Nederlandse meisjes een come-back maken in Helsinki? Broek man bestrijd het pessimisme. Hij her innert eraan, dat Stien Kaiser in Da- vos sensationele wereldtijden op de klokken bracht en prijst verder de voortreffelijke stemming in de ploeg. „Er heerst een echte wraakstemming. In de loop van deze week is dat heel sterk toegenomen". Namen noemen is er niet meer bij. Broekman weet, dat door de omstandigheden, die zich in een wedstrijd kunnen voordoen een voorspelling weinig zin meeT heefi. Zo te zien is de stemming uitstekend in de Nederlandse damesschaatsploeg. De meisjes van Kees Broekman schijnen zich nog niet al te druk te maken over de morgen beginnende strijd om de wereldtitel in Helsinki. Terwijl Akke Falkena ondeniit is gegaan" kijken van links naar rechts Atje Keulen-Deelstra. Kees Broekman, Rineke Demming en Trijnie Rep naar de camera. Op de achtergrond rijdt Ans Schut voorbij. Als het meezit met de Nederlandse ploeg, moet verwacht worden, dat de resultaten in Leningrad als een onbe twistbaar dieptepunt zullen worden geregistreerd. De hoop is in Helsinki gericht op Atje Keulen-Deelstra. Zij heeft op het Europese kampioenschap een slechte tijd op de duizend meter gereden, waarvan ze later zei, dat deze minstens een seconde of drie sneller had moeten zijn. Ook knikt Kees Broekman met vertrouwen naar Trijnie Rep. De Oostzaanse heeft een goed debuut met een tiende plaats afgesloten, die volgens insiders nog beter had kunnen zijn, wannneer de sprint niet onder de verwachting was gebleven. De 48,0 is een tijd, die zij zonder veel moeite met een secon de of twee moet kunnen verbeteren. Het grote mysterie is Stien Kaiser. Zij is momenteel het meest opgewekt van alle rijdsters. Een merkwaardig facet, dat niet bij haar past. WIM RUSKA NAAR JAPAN UTRECHT De Nederlandse judoka Wim Ruska zal aanstaande maandag voor een trainingsstage op verscheidene dojo's naar Japan vertrekken. Dè Nederlandse kampioen in de zwaargewichtklasse, die vorig jaar tij dens de Europese kampioenschappen in Oost Berlijn twee zeiveren medailles veroverde (zwaargewicht en alle cate gorieën) en ook meewerkte aan de tweede plaats van Nederland, achter Rusland, in de strijd van de landen ploegen, komt op 6 mei terug naar Nederland. De oud-wereldkampioen gaat zich voorbereiden op de Europese kampioen schappen, die van 19 tot 23 mei in de Zweedse stad Gothenburg worden ge houden. Twee keer winst Gerard Demkes ASSEN Op de kunstijsbaan Drente in Assen is gisteravond de tweede van de vierbanen schaatswedstrijd gehouden. Bjj de sprinters won Gerard Demkes zo wel de 500 als 1000 m in, respectievelijk 42.6 seconden en 1 minuut 27.8 seconden. •Jappie van Dijk verbeterde zijn positie bij de all-roundrijders door een tweede plaats op de 1500 m achter Harm Kui pers en een overwinning op drie kilo meter. Bij de dames zegevierde Marie Willems op de 1000 m voor Wil Burg- meijer. Op de 3000 m was de volgorde van aankomst omgekeerd. Uitslagen: emkes M.bOO pnt.; 2. wedstrijden (Amsterda 1. Kuipers 2.14.2; 2. v. Dijk 2.15.3. 1. Van Dijk 4.44.8; 2. Kuipers 4.47.6. lent: 1 Van Dijk 92.567; 2. Kuipers (Van onze sportredactie) )EN HAAG In de spannendste competitie sinds jaren, vaarin vrijwel elk weekeinde een „topper" wordt ge peeld, duurt de strijd om de eerste plaats onvermin- ierd voort. Niet minder dan zes ploegen kunnen nog 11e aanspraak maken op de landstitel. PSV, Feijenoord, MX) en Sparta nemen met een gelijk aantal punten de iedeelde topplaats in, gevolgd door Ajax dat een punt minder heeft dan het leidende kwartet. Eveneens nog in de race is FC Twente, dat weliswaar 27 punten ver zamelde maar een ontmoeting op de overige ploegen achter ligt. Onderaan de ranglijst staan AZ '67, Excel" sior en Haarlem er allesbehalve rooskleurig voor. Maar op een afstand van Slechts vier punten neemt Holland Sport ook nog een weinig veilige klas sering in. Bovendien moet Haarlem nog een wedstrijd inhalen. Ook overmorgen wordt er een duel espeeld, waarbij de eerste plaats itstreeks is betrokken. ADO trekt Eindhoven om PSV. dat vriiwel nopgemerkt naar de kop van de rang- geslopen, te ontmoeten. Vaclav ezek heeft nog geen samenstelling be- end gemaakt. Pas zondag zal hij de elf pelers aanwijzen die ADO in de race de titel moeten houden. Aan het ezelschap, dat afgelopen zondag Haar- verpletterde is de weer fitte Harald j toegevoegd. Het staat echter eenszins vast dat Wim Looye die tegen laarlem een uitstekende wedstrijd peelde en bovendien tweemaal scoorde ijn plaats zal moeten afstaan aan de loor. Wat wel zeker is, is dat de ploeg n Jezek het uitermate zwaar zal ijgen. De Eindhovenaren bezetten de erste plaats door betere doelcijfers tamelijk 51 voor en 13 tegen. Defensief «hoeven beide ploegen elkaar niet veel te geven. ADO stond in de competi- slechts veertien treffers toe, maar de oelpntenproduktie valt ten gunste van ploeg van Kurt Linder uit. De Hage- laars vonden elfmaal minder het vijan- lelijke doel. ADO heeft besloten nisschier. na de nare ervaring van Ijax om ditmaal niet in een trai- tingskamp te gaan. Wat betreft de concurrenten van ADO: Feijenoord speelt uit tegen Haar- em; Ajax ontvangt Go Ahead; Sparta peelt thuis tegen Volcndam en FC rwente treedt in het Diekmanstadion )WS tegemoet. Voor Holland Sport wordt het tijd dat weer eens wat punten worden be- ïaald. Na de slechte resultaten van de aatste weken zijn de Houtrusters in en bedenkelijke situatie gemanoeu- reerd, die slechts weinig licht laat, net de potentiële degradatiekandidaten laarlem, AZ en Excelsior Zondag komt ar Houtrust. De Nijmegenaren :ujen na de verrassende triomf op Feij- Luxemburg met drie profs tegen Nederland LUXEMBURG Met slechts drie in iet buitenland spelende voetballers zal het elftal van Luxemburg woensdag 24 februari in Rotterdam aantreden tegen de Nederlandse ploeg. Deze maatregel heeft de Luxemburg- Voetbalbond genomen om financiële redenen. Het drietal „buitenlanders", waarmee Luxemburg deze wedstrijd in de voorronde van het toernooi om de Europa Cup (groep 7) zal spelen, bestaat lit Louis Pilot (Standard Luik), Paul Philippe (Union St.-Gillis) en Fernand feitz (FC Metz) enoord van afgelopen zondag nog wel Reetje in de winning mood verke ren de lijn van het succes zeker willen doortrekken. Het krachtsportcentrum dat Wiel Coerver bij NEC heeft inge voerd heeft in ieder geval tegen de Rotterdammers al tot twee punten ge leid. De .Nijmegenaren gingen er ne gentig minuten lang bikkelhard tegen- en zullen dat ongetwijfeld ook tegen Holland Sport doen. In uitwed strijden meestal met twee spitsen ope rerend Cas Janssens en de Duitser Jendrossek hebben de Nijmegenaren tot dusver op vreemde grond nog wel eens voor een overwinning gezorgd. Bij Holland Sport is een wijziging aangebracht. Ben Muller verloor zijn plaats aan naamgenoot Roode, waar door de Joego-Slaaf Mitic een stapje terugdoet naar het middenveld. De op stelling van Holland Sport: Louwerens; Dorjee, Valkenhoff, Van der Heide, Van der Maas; Van der Bol, Mitic en Krons- horst; Roode, Roggeveen en Roodnat. (Van onze sportredactie) HOORN Ard Schenk, Jan Bazen, Marten Hoekstra en Jan Bols zullen Nederland vertegenwoordigen bij de ISU-sprintkampioenschappen die van 19 tot 22 februari in het Westduitse wintersportplaatsje Inzeil worden ge houden. Voorzitter van de technische commissie S. Wynia over de vroege keuze van de ploeg: „Waarom zouden we nu al niet de ploeg bekend maken? Het is tenslotte wel bekend wie de beste sprinters in Neder land zijn. De mannen die gekozen zijn hebben genoeg tijden laten zien". Verrassend is de keuze van Jan Bols in de sprintploeg. Wynia daarover: „De keuze van Jan Bols is eigenlijk niet zo verrassend. Hij heeft in dit seizoen onder alle omstandigheden goede tijden op de sprint gereden. Betere tijden dan bijvoorbeeld Kees Verkerk die ook op de nominatie voor de sprintploeg stond. Verkerk heeft ove rigens nog kans om voor Marten Hoek stra. die nu nog ziek is. in te vallen. Alhoewel we geen officiële reserve heb ben benoemd is bij het uitvallen van een van de deelnemers vrijwel zeker dat Verkerk dan start". Dames Bij de dames is nog geen ploeg vast gesteld. Ook het aantal meisjes dat naar Inzeil wordt uitgezonden is nog niet bekend: „Maximaal kunnen we vijf meisjes afvaardigen. Veel hangt echter af van de tijden die op de selectiewed strijden op 17 februari in Eindhoven ZURICH. Ze zijn woensdag in Zürich voor de derde achtereen volgende keer Europees kampioen paarrijden geworden: Irina Rod- nina en Aleksej Oelanov. Ze zijn de opvolgers van het beroemde duo Ljoedmilla Beloesova Oleg Proto- popov en iedereen vraagt zich af hoe het mogelijk is. Hoe het kan, dat na de periode Protopopov Beloesova, het paar dat door zijn balletachtige benadering het kunst rijden een nieuwe demensie gaf, een zo verschillende stijl de hoog ste onderscheidingen kan verwer ven. Ten eerste Irina Rodnina zelf. „Ik heb geen uitgesproken talent voor kunst rijden", zegt de 22-jarige Russische. „Voor mij geldt slechts de oude Olym pische regel: sneller, hoger, sterker". Trainer Stanislav Zjoek over zijn pupil len: „Irina is atletisch cn temperament vol. Ze heeft een enorme geldingsdrang, die zich uit in alsmaar springen. Het heeft me jaren gekost een partner te vinden die door zijn rust haar bruisen de optreden in goede banen zou leiden". Het is de vraag of het is gelukt. Weliswaar is Aleksej Oelanov naast zijn drukke, ondanks haar lengte van 1.52 meter in elk gezelschap nadrukke lijk aanwezige, partner een leidingge vende figuur, maar op het ijs is Irina de baas. Het programma van het twee tal is op haar afgestemd en dat vindt niet elke kenner even geslaagd. Wener Karli Schaefer, zevenvoudig wereld kampioen: „Waarom moeten ze zoveel Zes Russische handen gingen woensdagavond de lucht in bij de prijsuitreiking voor het paarrijden. De overmacht van de Russen werd gedemonstreerd door van links naar rechts: Ljoedmilla Smirnova en Andrej Soerajkin (tweede), Irina Rodnina en Aleksej Oelanov eersteen Galina Karelina en Georgij Proskoerin. springen als ze het niet voor honderd procSnt beheersen?, die val was hele maal niet nodig". En hij vervolgt; „Rodnina en Oelanov rijden elk voor zich maar wat in het rond. Hier een sprong, daar een sprong. Het is individueel kunstrijden naast el kaar. Ik noem het geen paarrijden". Schaefer vertegenwoordigt de mening van een groot deel van de internationa le vakwereld, die reeds vorig jaar de voorkeur gaf aan de nu als tweede geëindigde combinatie Ljoedmila Smir- nova-Andrej Soerajkin. Maar dit twee tal heeft de kunst dan ook afgekeken van de grote voorgangers Beloesova- Protopopov. Hun stijl leek het enkele jaren geleden te gaan winnen van atletische rijden, vol met acrobatische nieuwigheden. Doch met de komst Rodnina-Oelanov zijn de tijden i veranderd. De jury, vaak zo conservatief, woensdagavond unaniem voor de stor machtige show, die Oelanov en Irina Rodnina, met schoonheidsfoutjes, op voerden. Zij kregen plaatscijfer negen, hun concurrenten plaatscijfer 18. De derde plaats was ook voor een Rus sisch paar: Galina Karelina en Georgij Proskoerin. Want de Russische hegemo nie in deze tak van sport is onmisken baar. De strijd over de vraag welke stijl het hoogst gewaardeerd moet wor den laat de Russen dientengevolge Sibe risch. Maar de „insiders" vechten door en dat zal in deze door subjectieve normen geregeerde sport nog wel even duren. ZiiRICH De Oostenrijkse Beatrix Scliuba heeft na de eerste drie ver plichte figuren van het Europees kam pioenschap knnstrijden, dat in Zürich wordt gehouden, de leiding bij de da- Zij kreeg plaatscijfer negen en verza melde 534,8 punten. De Nederlandse deelneemster Diana de Leeuw bezet de achttiende plaats met een totaal van 371,7 punten. Het Russische paar Loedmilte Pacho- mova-Aleksandra Groschkow is Euro pees kampieon ijsdansen geworden. Pa- chomova en Gorchkof behaalden 513.05 punten en bleven daarmee slechts 0.4 punten voor op het Westduitse duo An gelica en Erich Buck (broer en zuster). Het Britse paar Susan Getty-Roy Bradshaw eindigde op de derde De uitslag van het Europese kampioen schap ijs lansen is: 1. Pachomova-Grosch- kow (Rusl.) plaatscijfer 15—512,8 punten, 2. Buch-Buck (W.-Dl.) 15—512.4; n. Getty- Bradshaw (Eng.) 24—502.0; 4. WoJtuk-SJlgalln (rusl) 40—488,8; 5. Sawbrldge-Dubly (Eng.) 42—486.4; 6. Jarkowa-Karposonof (Rusl.) 58— worden gemaakt. Aan die selectiewed strijden zal worden deelgenomen door Stien Kaiser, Atje Keulen-Deelstra. Trij nie Rep, Elly van den Brom en Truus Dijkstra. Het deelnemen van Annie van Dalsen is onzeker in verband met een armblessure die ze pas heeft opgelopen". Wynia wil verder nog Carry Geyssen en Akke Falkena in Eindhoven laten star ten. Pas na afloop van deze wedstrijden zal de damesploeg voor Inzeil worden bekend gemaakt. RIO DE JANEIRO. De uit barstingen van het voetbalpubliek in .Brazilië hebben een absoluut hoogtepunt, of liever een absoluut dieptepunt, bereikt. Voetbaltrainer Mario Pereira is op het speelveld vermoord. De misdaad vond plaats tijdens de wedstrijd tussen Ferro- varia en Itarana Ketat in Rio de Janeiro. Eén van de spelers van Itarana werd handtastelijk tegen de scheidsrechter en Pereira rende het veld op om de scheidsrechter te beschermen. Het publiek dacht dat de trainer de speler te lijf wilde, klom over de lang niet onneembare afrastering en viel trainer Pereira aan. De voetbal trainer werd zo zwaar mishandeld in deze woedeuitbarsting dat hij aan zijn verwondingen overleed. BARCELONA Lichtstad, de Ne derlandse rolhockeykampioen zal zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de Europese beker spelen tegen de Zwit serse titelhouder Zürich. De wedstrijden (uit en thuis) moeten worden gehouden tussen 15 april en 15 mei. Voor het toernooi hebben negen ploegen inge schreven, namelijk de kampioenen van Frankrijk, België, West-Duitsland, Zwitserland, Nederland, Portugal en Italië, de houder van de beker Reus Deportivo (SP) en Voltrega als tweede Spaanse vereniging.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9