D B en Leiden zien nut in openbaarheid commissies H ONDER ZEKER VOORBEHOUD: Farce Majeure: luidruchtig gebeuren op Pieterskerkhof Kruispunt spoedig weer vrij Postkantoor aan Breestraat krijgt nieuwe bestemming AGENDA DEKENAAT LEIDEN Betekenis van raad niet ondermijnen wee inbraken in Woubrugge Karakteristieke panden wijken voor nieuwe weg door Katwijk-Rijn II 197 sVRIJDAG 29 JANUARI 1971 LEIDSE COURANTPAGINA J JIDEN Met enige omzichtigheid hebben B. en W. van Leiden gekozen jor openbaarheid van commissievergaderingen ten aanzien van „ontwerp- adsvoorstellen en andere openbaar gemaakte stukken". In een motivering jn hun keuze die ze geven in een voorstel tot herziening van de raads- mmissies schrijven B. en W. aan de raad: „Deze regeling impliceert, dat het zaken betreft, waarvan de behandeling nog niet is uitgemond in een jrgelijk stuk, de vergaderingen niet in het openbaar zullen worden ge- luden. In een dergelijk stadium van voorbereiding hebben de discussies >oral het karakter van een verkennende gedachtenwisseling, waarvoor een ertrouwelijke sfeer onmisbaar is. Hierbij dient niet te worden vergeten, it de openbaarheid geen doel op zichzelf is maar slechts middel tot ver- :re democratisering van het openbaar bestuur". missie kan verdwijnen omdat de le den door de aanwezigheid van pu bliek en pers zich zullen realiseren, hoe elk door hen gezegd woord ge wogen kan worden (Het „hardop den ken" van sommige raadsleden in deze vergaderingen wordt dan niet een voudiger); B) Inherent hieraan zouden de leden vooraf hun woordje op papier kunnen stellen, teneinde zo goed mogelijk voor de dag te komen, waardoor geen werkelijke discussies op gang ko- C) Het innemen van een standpunt zal in een commissievergadering reeds geschieden. Hierop zou men tijdens de vergadering van de raad niet zon der een geargumenteerde verklaring terug kunnen komen. De vraag rijst hierbij of bij een uitvoerige behande ling van een onderwerp in de desbe treffende commissie, de openbaarheid van de vergadering van de gemeen teraad niet aan betekenis inboet; 3. en W. komen tot deze uitspraak na beschouwing over voor en tegen in de openbaarheid van de commissie- irgaderingen. De argumenten vóór ijn: waas van geheimzinnigheid, nee de commissievergaderingen veelal zijn omgeven, doordat het werk zich aan de waarneming van het publiek onttrekt, kan grotendeels verdwijnen; Het publiek kan vroegtijdig kennis nemen van bepaalde plannen, zodat reacties in de burgerij kunnen ont staan, die kunnen bijdragen tot het vormen van wei-doordachte en van alle zijden overwogen besluiten van het beslissende orgaan; De pers zal voor meerdere inlichtin gen. ook omtrent achtergronden, die anders niet naar voren komen, betere en gedegener informatie kunnen ver strekken Het publiek is in de gelegenheid, kennis te nemen van de vaak niet eenvoudige zaken, die een beslissing verlangen en zal een betere indruk krijgen van het toch niet altijd ge makkelijke werk der raadsleden. De argumenten tegen openbaarheid De ongedwongen sfeer in de com- Strandloop van De Deylknotsen IVASSENAAR De Carnavalsvere- Png „De Deylknotsen" organiseert op «dag 14 februari op het strand een arnavalsstrandloop, die om 1 uur middags begint. Men kan deelnemen ui afstanden van 4 en 8 km. Het artschot zal gegeven worden door de rins-Regent Tinus I van Wassenaar, ie vergezeld zal zijn van zijn officiële evolg. Het batig saldo van deze trandloop, waarop het inschrijfgeld 2.50 bedraagt, komt ten goede aan de arnavalsavond voor bejaarden die op februari georganiseerd zal worden. 1 kan inschrijven vanaf 12 uur WOUBRUGGE In de nacht van voensdag op donderdag werd in een weetal panden te Woubrugge ingebro- De tot nog toe onbekend gebleven nbreker (1) verschafte zich bij garage ieessen de toegang via een achterdeur, de deur van het kantoor geforceerd hebben, ontvreemdde men uit het eau een geldlade met circa 100 gul den. Deze lade werd leeg aangetroffen :en tuintje aan de Gerhand Swart- i. Eveneens via een achterdeur werd bezoek gebracht aan slagerij Witteman. Hier bleek achteraf evenwel aiets van waarde vermist te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. MARKTEN Croten, gekookt 55. Boerenkool 25—51. ne kool 20—22. Prei 56—77. Rabarber 1.45. Spruiten A 61—67. Spruit» KAASMARKT LEIDEN D) De ambtelijke en deskundige in breng van niet-raadsleden zal moei lijker zijn, omdat het deze functiona rissen in de openbaarheid niet altijd mogelijk zal zijn bepaalde informatie te geven, afgezien nog van het feit, dat dezen een afwijkende mening kunnen hebben van een deel der commissie, laat staan'van de voorzit ter; E) De mogelijkheid tot het verschaffen van vertrouwelijke informatie aan de raadsleden verdwijnt; F) De commissievergaderingen zullen minder het karakter van overleg dragen. Niet onderschatten B. en W. zijn van mening dat de bezwaren tegen openbaarheid niet on derschat moeten worden: er spreekt een duidelijke bezorgdheid uit voor het functioneren van de commissies en van de raad zelf. Wat de commissies betreft, zo menen B. en W., gaat het om de vraag of de openbaarheid niet ten koste gaat van de openheid die commissiele den, B. en W. en ambtenaren over en weer in vertrouwelijke sfeer kunnen betrachten. Mocht openbaarheid leiden tot een minder uitdiepen van de zaken, dan betekent dat, dat de taak van de commissies van advies en bijstand t.a.v. de beleidsvoorbereiding van B. en W. aan waarde zal inboeten. Bovendien achten B. en W. het de vraag, of de openbaarheid van de commissievergade ring niet zal leiden tot een verminderen van de betekenis van de raadsvergade ring. „Dit zou een kwalijke zaak zijn. daar de raadsvergadering de plaats is. waar volgerts ons democratische bestel het gemeentebeleid moet worden be paald en waarop derhalve de belang stelling van de bevolking geconcen treerd moet blijven". B. en W. verwijzen naar artikel tien van hun voorstel tot herziening van de verordening op de raadscommissies van welk voorstel hun beschouwing deel uitmaakt dat niet de bedoeling heeft naar een afwijzend advies toe te redeneren. Voorbehoud In dit artikel wordt voorgesteld, de vergaderingen van de commissies open baar te doen zijn voor zover betreft de behandeling van door B. en W. inge diende en openbaar gemaakte ontwerp- raadsvoorstellen en andere door B. en W. openbaar gemaakte stukken zulks uiteraard met de mogelijkheid van be sloten vergaderingen voor het geval be langen van de gemeente of persoonlijke belangen dit gewenst maken. In hun uiteindelijke conclusie zeggen B. en W. dat openbaarheid zeker een mogelijkheid kan zijn om de burgerij meer inzicht te geven in de wijze waarop de raad functioneert en in de verdere achtergrond van door de raad te nemen besluiten. Door publikatie van ontwerp-raadsvoorstellen gelijktijdig met de toezending naar de commissie waartoe de raad onlangs besloot is a.h.w. de inspraakperiode voor de betreffende zaken verlengd. Door hier over in de commissies in het openbaar te vergaderen, zal tevens een verdere aan zet worden gegeven om reacties van de bevolking uit te lokken. LEIDEN Farce Majeure, NCRV's satirische tv-kwintet, heeft gisteren rond het middaguur het Pieterskerkhof op stelten gezet. Op basis van oude vriendschap had het de uitnodiging aangenomen van het „Syndicat d'Initia- tive Artistique", dat zijn tweede lus trum viert. Dank zij de medewerking van het Leids Studenten Hoempa Gezelschap werd de happening rond de kar van Wijnand Grijzen niet zó maar een la chertje maar één grote grap, een Farce Majeure. Ook al ging een HIC-parade door Fred Benavente met enig dé dain betiteld als „een stuk uit de musi cal om de couleur locale" de mist in. Want na de eerste maten van „Hier zitten we nu met onze benen in het water", oordeelde de tv-hoofdman: „Stop maar, stop maar. Ik geloof, dat het meer zin heeft om er een stuk eerlijke hoempa tegen aan te smak ken." Goedmoedig boegeroep van te leurgestelde HIC-supporters ten spijt, werd het toch een vurige paso doble die de steeds aangroeiende schare belang stellenden goed in de sfeer hielp komen. Toch moest Benavente wat technisch kunst- en vliegwerk aanwenden „om nog meer enthousiasme voor te wenden, dan er hier al heerst". En toen dat onmisbare programma-onderdeel gelukt bleek, dankte de „volksmenner" achter de microfoon met de opmerking: „Fijn dat u zo fris bent. Dat is een situatie, die in Leiden niet zo vaak voorkomt, naar ze me verteld hebben." Dit als hint naar de Hoempamusici en de HIC-medewerkers. die juist weer een uitputtend nachtfeest achter de rug hadden, waarin het welslagen van de musical opnieuw gevierd werd. Overi gens waren Benavente, Jan Fillekers, Henk van der Horst, Alexander Pola en Ted de Braak ook zo fris niet: Er kwam zelfs een geneesheer ten tonele. VOORSCHOTEN. Het kruispunt bi?' het Gezondheidscentrum te Voorschoten zal binnen afzienbare tijd gereed ziju. Maandenlang was dit punt geheel of gedeeltelijk afgesloten, waardoor het verkeer gestremd werd. Aan dit euvel komt binnen afzienbare tijd een einde. Alleen de belijningen ontbreken. Als deze eenmaal aangebracht zijn, is alle leed geleden. zoals men hedenavond zelf bij de uit zending kan zien. Een uitzending waar van de rumoerige opnamen zó boeiden, dat om kwart over twaalf de jongens van de Sint-Jansschool uit bomen er lantaarns geplukt en naar huis ge stuurd moesten worden. Opnamen, die voor vele honderden „uit het leven ge grepen" zijn. Zaterdag b maart jeugdfestival in Alphena.d. Rijn ALPHEN Op zaterdag 6 maart zal er in Alphen een groot festival voor de jeugd worden gehouden. Het festival zal volgens Henk van Berkel, ambtenaar van culturele zaken in Alphen, zeker In het blad voor de houders van een cultureel jeugdpaspoort schrijft hij: „Als we een ruimte kunnen vinden die groot genoeg is dan belooft de zesde maart een verschrikkelijk historische dag te worden". In het blad deelt Henk van Berkel verder mee, dat men al diverse popgroepen heeft gecontrac teerd. De toegang tot het festival gaat voor jeugdpaspoorthouders waarschijn lijk drie gulden bedragen en voor niet CJP'ers zeker f 6.50. Snelheidsbeperking op Rijksstraatweg WASSENAAR Zoals onlangs werd aangekondigd geldt sinds enkele dagen voor een deel van de Rijksstraatweg namelijk ongeveer tussen Houtlaan en kerkehout een snelheidsbeperking van 50 km per uur, van 's morgens half 8 tot 's avonds 7 uur. De nieuwe maxi mumsnelheid wordt aangegeven door middel van omklapbare borden. Na 7 uur 's avonds geldt weer de maximum snelheid van-70 km per uur. De bedoe ling van deze matregel is het de politie mogelijk te maken bij de Van der Ou- dermeulenlaan het oversteken van ver keer van en naar Kerkehout door mid del van verkeerslichten mogelijk te ma- ken.De verkeerslichten zullen over en kele weken worden geplaatst. LEIDEN Het oude postkantoor aan de Breestraat schijnt eindelijk zijn nieuwe bestemming te hebben gevon den. De eigenares van hotel-restaurant Nieuw-Minerva (Vouwensteeg) gaat het kopen. In combinatie met het aan grenzende oude belastinggebouw, het telegraafkantoor en bijbehorende pan den wordt er een zalen-complex van gemaakt, terwijl de ruimte voorts wordt gebruikt voor uitbreiding met een aantal eenvoudige kamers van de bestaande hotel-accommodatie. In de kelders van het oude postkan toor worden kegelbanen gemaakt, ter wijl verder ook wordt gedacht aan bil jartzalen. De plannen liggen al zo vast, dat Nieuw-Minerva al enige tijd het voormalige pakketpostgebouw in ge bruik heeft en de (tot parkeerterrein gepromoveerde) binnenplaats van de PTT-gebouwen. waar ruimte is voor 42 auto's. Het ligt in de bedoeling de voorgevel van het oude postkantoor te handhaven. Wel wordt de entree veran derd. mede met het oog op de plm. 12 PTT-loketten. die de PTT in haar oude Breestraatvestiging heeft bedongen Installatie van mr. Staat WASSENAAR Op zaterdag 20 fe bruari zal de nieuwbenoemde burge meester van Wassenaar, mr. K. Staab. officieel worden geïnstalleerd tijdens een buitengewone openbare vergadering van de gemeenteraad, welke om 2 uur 's middags in het raadhuis „De Pauw" begint. De Wassenaarse Oranjevereni ging organiseert daarna, van half 4 tot half 5. een défilé van verenigingen, waarvan van half 5 tot half 7 in het raadhuis een receptie wordt gehouden waarop iedereen ken nis kan komen maken met burgemees ter en mevrouw Staab. Enkele dagen voor de officiële installatie zal mr. Staa ten raadhuize kennis komen ma ken met de hoofden van dienst en met de leden van de raad en hun echtgeno- KATWIJK. Nog even en deze twee bijna karakteristiek geworden panden aan de Rijnstraat in Katwijk-Rijn zullen zijn verdwenen. Zij zijn een onderdeel van de saneringsplannen van het gemeentebestuur, die de laatste tijd stringent worden doorgevoerd. Op de plaats waar nu nog deze huizen staan, waarvan de aankoop overigens veel moeite gekost heeft, zal een weg uitkomen waaraan verschillende nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Deze weg zal dwars door een nu nog verborgen liggend stukje Katwijk getrokken worden Kerkopbouw - zondag Er is zondag meer aan de hand dan een woordspeling. We praten niet zo graag meer over kerkenbouw. We den ken liever aan de mensen al hebben uw belangen behartigt en met onze gehandi capten op vakantie gaatT Alle Inlichtingen J. Creyghton-Berbée, Agaatlaan 326. Leiden, tel. 32917. Bureau R.-K. Gezinszorg: Voor het aanvra- KERKDIENSTEN OP ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND Leiden Zaterdagav. Zondagav. H. Antonlus: 19.00 Haagse Schouw: 19.00 Hartebrug 19.30 19.00 Herensingel: 19.00 18.30 Roomburg: 19.00 uur; zondag 8.45 (Lat), 10.30 (Ned.), 12.00 en 18.00 uur. In de week: 8.30 (vrijdag 8.00) en 18.15 uur. Menswording: Zaterdagavond 19.30 uur; zon dag 9.00, 10.30 en 12.00 uur. In de week: dinsdagmorgen 7.30 uur en donderdagavond of bejaardenhelpster, wanneer de hulsvrouw door ziekte of andere omstandigheden geheel of gedeeltelijk haar taak niet kan vervullen. Het bureau ls gevestigd: Morssingel 8, teL 24800. Spreekuur maatschappelijk werkster: Iedere werkdag van 9.00—10.00 uur en van H*. Lode wijk: 19!oo 18.00 H. Petrus: 19.00 18.00 Studentenparochie (Lodewljkskerk): 19.00 Huize „Roomburg 19.00 Meerburg: 19.00 i8.0(f R1.INSBURG Tuinbouwschool: Zaterdagavond 19.00 uur; VOORSCHOTEN 11. Laurentius: Zaterdagavond 19.00 uur; zon dag 8.30. 10.30, 12.00, Noordhofland 11.20 uur. die toch ooit altiid ruimte nodig. Kerk opbouw klinkt ons beter in de oren. En het gaat ten slotte ook om de echte opbouw van de levende Kerk. R.-K. Oudervereniging „Voor het Zorgen kind", afd. Lelden en omstreken. Secreta riaat: mevrouw M. L. Hoff-Been, Witte Sin gel 65. Lelden, tel. 33999. Deze vereniging biedt allerlei service aan ouders van gehan dicapte kinderen. Uitvoerige Inlichtingen Menswording: 19.30 Voorschoten: H. Laurentius: 19.00 Moeder Gods: 19.00 18.00 Moeder Gods: Zaterdagavond 19.00 uur; zon dag 8.00, 10.00. U.30, 'sav. 18.00 uur. ln dc week: 7.30 en 8.15 uur ('s woensdags 8.00), vrijdagavond 19.30 uur. ZOETERWOUDE schakeling geen verlichting van finan ciële zorgen. De zorgen voor het deke naat zijn er niet minder op geworden. Werkgroep Gespreksgroepen Leiden: Secre tariaat: mcj. M. M. Olsthoorn, Jac. Urlus- plantsoen 48. Leiden. teL 34907. Tuinbouwschool19.00 Sint-Jan: Zondag 7.30 u. stille H. Mis; 9.00 u. gez. hoogmis; 11.00 u. stille H. Mis. Zaterdagav. 19.30 u. avondmis met zang. De zorgen van het bisdom zijn bekend. De gezamenlijke zorgen van onze bis schoppen liegen er ook niet om. Al die Pastorale hulp aan homofielen (persoonlijk gesprek, bemiddeling naar onderlinge krin gen. advies ln gezinsverband enz.). Kapelaan H. WUhbrordus: 19! 00 '7.00 Christus dienaar: Zatcrdagav. 7 uur avond mis. Zondag H.H. Missen 8.30, 10.00, U.30 en 18.00 uur. Zondagavond in de Emmaus- zorgen zijn zondag de inzet voor een bijzondere zondag. Een echt opbouwen de zondag! J^|chlatmann. Stationsplein 134. Lelden, tel. „De Zaaier - Verbum Dei". Plantage 16. tel. 21988: Centrum voor geloofsbegeleidlng en Haagse Schouw: Zaterdagavond: 19.00 uur; dinsdag- en vrijdagavond 19.00 uur; zondag 8.30. 9.30 (hoogmis). 11.30 uur. In de week OEGSTGEEST H. Willibrordus: Zaterdagav. 19.30 uur; zond. 9.00, 10.30. 12.00 en 18.30 uur. In de week: WEEKAGENDA DEKENAAT LEIDEN Dekenaat Lelden: Deken L. G. A. van Noort tel. 30700. Steepschuur 19. giro 516335. Dekenaal Centrum: Pater .1. Sweerts, Steen- schuur 19. tel. 31246 b.g.g. 21555. Dagelijks ge- Katholiek Bureau voor Huwelijks- en Ge- oecumene voor gemengd verloofden en ge mengd gehuwden. In persoonlijke gesprekken en tn groepsverband. R.-K. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den. afd Leiden De bond die alles doet voor hogere A.O \V.- en A.W.W.-ultkeringen, een sociaal minimum en vakantietoelagen. 7.1S^uur: zaterdag ^9.00 uur; woensdag- en Hartebrug: Zaterdagavond: 19.30 uur; zondag 8.00. 9.00. 10.45, 12.00 en 19.00 uur. In de week: Herensingel: Zaterdagavond: 19.00; zondag 8.30, 9.30 (Lat.). 11.00 (Ned.) en 18.30 uur. In Bonaventnra: Zaterdagavond 18.30 uur; zon dag 8.00. 10.00 en 11.00 uur (Lat.). PAROCHIE H. ANTONIUS MISSIECEN TRUM Maandag 2 februari ls er gelegen heid tot afdracht van de misslegelden bij me). Slootman aan huls vanaf 7 uur. 20.00 uur vergadering van het mlssiecen- Geopend van 9—12 uur. Aan het bureau zijn verbonden een maatschappelijk werkster, een priester, artsen, een psycholoog en een jurist. Het huwelijksbureau biedt hulp bi) moeilijkheden ln verkering en huwelijk. Voor hulp bij geboorteregeling kan men zich ver voegen op het spreekuur of rechtstreeks een afspraak maken met de assistente van dr. Mudde. Ellsabethzlekenhuls, tel. 41541. tingen bij het secretariaat: F. Th. Goddijn, Monteomerystraat 8. tel. 30824, Lelden. PAR. ST.-ANTONIUS VAN PADUA Boshuizerlaan 38a, tel. 34062. Glro^ t.n.v penningmeester Parochieraad avond). Bijkerk Timorstraat: zondag: 9.30 H. Leonardus: Zaterdagav 19.00 uur; zond. 9^ uur ^Latijnse hoogmis, 10.45 uur (mis met H. LodewUk: Zaterdagav.: 19.00 uur: zondag het Bevrijdingsplein 21.8 KERKHOF DE ZYLPOORT Dinsdag 1 februari is er om 9 uur de maandelijkse mis ln de kapel van het kerkhof De Zijlpoort PAROCHIE HARTEBRUG jongerenmis, verzorgd door dc groep uit Voorhout. Vanaf 27 februari zal de avond Bureau Moederhulp (niet gehuwde moeder zorg) te Leiden: Het bureau Is gevestigd Hugo de Vrlesstraat 1 te Lelden, tel. 25708 en is geopend maandag t.e.m. vrijdag van 9.00—12.30 uur. Spreekuur maatschappelijk werkster: iedere ochtend van 9.00—10.00 uur en volgens afspraak. Aan het bureau ls Secretariaat van de Parochieraad: Dlepenbrocklaan 4. tel. 40132 De diensten In het weekend: Zaterdagavond om 7 uur avondmis. Op zondag zijn de dien sten om 9.30 (hoogmis), 11.00 en 12.15 uur. 8.00 (ln t.-Maartenshuis), 9.45 u. (Lat.). 11.00 (Ned.), 12.15 en 18.00 uur. In de week: 8.15 en 19.00 uur; zaterdagmorgen ook om 10 uur. H. Petrus:'Zaterdagavond: 19.00 uur; zondag 9.00. 10.30. 12.00, 18.00 u. In de week: 7.30. 9.00 en 19.00 uur (behalve maandag). Studentenparochie: Zaterdagavond 19.00 uur mis niet meer om half acht. maar om zeven uur zijn. PAROCHIE OEGSTGEEST Zondag 31 Januari om 10.30 uur zingt het meisjeskoor. De preekbeurt heeft de pastoor: de week beurt kapelaan van Gendt. Zaterdag en zondag 6—7 februari weekend voor acht tienjarigen in kasteel Oud-Poelgeest. ST.-Jacobskring St.-Jacobskring, Laan verbonden een maatschappelijk werkster, 'n psycholoog, een psychiater en een jurist. Lcidse Katholieke Invalidenbond: U weet toch dat ook in Leiden een bond is die al De diensten ln de week: Maandagmorgen, dinsdagmorgen en woensdagmorgen om 9.00 uur; donderdagavond en vrijdagavond om 19.20 uur; zaterdagavond om 7 uur. ln de Lodewljkskerk; zondag 11.45 uur ln de Hooglandse Kerk. LEIDERDORP Meerburg: Zaterdagavond 19.00 uur; Kapel van Meerdervoort 10. De rol van het onder wijs ln het vijfjarenplan van Indonesia door drs. M. Setindl Karthohadlkusume. cultureel attaché van de Indonesische

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3