Ik val er een beetje buiten" Rijvers: Dit is een compliment^ Henco Baars weer in de ring NIEUWE BAAN MEREVELD VOOR NDR ONHAALBAAR Hunt biedt forse prijzen Haags dammen OENSDAG 3 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT 55 VIKTOR KORTSNOJ (Van onze sportredactie) LEIDEN De 39-jarige Viktor Ljvovitsj Kortsjnoj, die het 33ste Hoog ovenschaaktoernooi op zijn naam bracht, maakt op het eerste gezicht een wat introverte indruk. Heel anders dan bijvoorbeeld Ivkov of Botwinnik, die een discussie niet schuwen. Van Kortsjnoj krijgt men moeilijk hoogte, en dat is misschien de reden dat van deze schaakreus, die toch al zo'n kleine tien' jaar bij de wereldtop behoort, zeer weinig bekend is. Er bestaan over hem geen anecdotes, zijn privéleven is een gesloten boek. Haast onopgemerkt scoorde hij punt na punt in Wijk aan Zee, kwam even fors in het nieuws door zijn nederlaag tegen Ree en ging een zware laatste avond tegemoet om het toernooi nog te kunnen winnen. Daarvoor moest hij de Duitse coming man Hübner verslaan. Hübner wilde ook winnen, en dat werd zijn onge luk. Kortsnoj zegt over deze drama tische laatste ronde: „Ik heb ergens op verlies gestaan. Hij had kunnen afwikkelen naar een superieur eind spel maar hij speelde op mat en dat is precies, waar ik de grootste hekel aan heb. Dat prikkelde tot een extra krachtsinspanning, en ik won". Het klinkt allemaal erg vanzelfsprekend uit zijn mond. Verder over het 33ste Hoogoventoernooi: „Ik heb meer door vechtlust dan door schaaktech niek kunnen winnen. Over bepaalde partijen ben ik erg ontevreden. Te gen Ree heb ik geen enkele groot- meesterzet gedaan." Ten dans Gevraagd naar zijn commentaar op de twee nieuwe Nederlandse mees ters, Hartoch en Timman, blijkt bij getroffen door een naar zijn gevoel vermakelijke herinnering. Timman nam eens deel aan een toernooi in Rusland. Timman heeft lang haar. Er was een soort bonte avond geor ganiseerd en wat gebeurt: een Rus sische majoor vraagt Timmen ten dans. „Eg grappig," vind Kortsnoj. Maar hij voorspelt Timman wel een grote toekomst, mits hij erin slaagt zich serieus met de schaakstudie be zig te blijven houden. De titel van schaak(groot)meester acht Kortsnoj de laatste jaren gede valueerd. Te veel schakers, die een incidenteel succes boeken, krijgen de titel en bij een volgend optreden maken zij het voor de anderen ge makkelijker om aan de norm te voldoen. Wat dat betreft is het Elo- systeem (een jaarlijkse wereldrang lijst, gebaseerd op een puntenstelsel) een grote verbetering, hoewel het juist weer voor de jonge spelers meer moeite zal kosten om via dit systeem omhoog te komen. Vakbond Kortsnoj is een vurig voorstander van een soort internationale scha kersvakbond. Hij was een van de Russen die onlangs klaagde over de betrekkelijke geïsoleerdheid van de Russische schakers, vooral als het om openingenresearch gaat. Hij be speurt een kentering in de belang stelling voor het schaken, niet alleen bij de Russische jeugd, maar over de hele wereld. ..Sport en wetenschap zijn dichter bij de mens komen staan dan vroeger," zegt hij. „Daar om neemt de belangstelling voor het schaken af. Misschien heeft het voor jonge mensen te weinig glamour." Zijn eigen zoon. Igorj, kan wel schaken, maar heeft het niet van papa geleerd. Er wordt over Fisher gepraat. In toernooien heeft de Amerikaan vol gens Kortsnoj zijn gelijke niet, maar in een eventuele match tegen Spassky geeft hij Fisher weinig kans. Volgens Kortsnoj heeft Spassky onlangs zelfs verklaard dat hij Fisher van het bord zal vegen. En zijn eigen kansen? Geldt hij in Rusland als favoriet voor het kandi- tatentreffen met Geiler? Hij ant woordt bevestigend. Hoe bereidt hij zich voor op deze match, die in mei zal beginnen? Er volgt een antwoord typerend voor Kortsnoj. „De moei lijkheid voor mij was het vinden van een trainer. Er zijn een paar professionele trainers in Rusland, o.a. Boleslavsky. Maar ze behoren tot de verschillende kampen. Er is een groep rondom Petros jan, een rondom Botwinnik, Spassky en nog enige. Een soort school, zou je kun nen zeggen. Bij mij is dat niet zo, ik val daar een beetje buiten." Dat bewees de „Russenpartij" van het Hoogoventoernooi. Er was geen spra ke van een krentenbroodremise." maar een verbeten knokpartij. Een botsing van twee schakers die elkaar niet goed kennen, althans niet zo goed dat ze vriendelijk spelen. Het werd remise en dat was in feite een overwinning van de solitaire Korts noj op de uitvoerig gecoachte Pe trosjan. En dit aspect maakt de aan staande kandiatenmatches extra in teressant. JUVENTUS VROEG DOPINGTEST (Van onze sportredactie) DEVENTER FC Twentetrainer Kees Rijvers, die gistermiddag vijf minuten voor de middagtraining van zijn selectiegroep officieel op de hoogte werd gesteld van het verzoek van Juventus, tegenstander van de Enschedese ploeg in het toernooi om de Runners-Up Cup, na afloop van de ontmoeting in Enschede (17 februari) een dopingonderzoek, te laten uit" voeren, reageerde erg koel. De Italiaanse club, die na de'eerste ontmoeting in Turijn, verbaasd was over de inzet van de Enschedese ploeg, heeft volgens Italiaanse kranten bij de UEFA om een dopingonderzoek na de returnwedstrijd in Enschede gevraagd. KEES RIJVERS Wielrenunie wijst Harings toch aan voor WK DEN HAAG De KNWU heeft zes amateurs geselecteerd voor het wereld kampioenschap veldrijden, dat op 28 februari in Apeldoorn wordt gehouden. Bij deze renners bevindt zich Cock van der Hulst die op het ogenblik nog met zijn arm in het gips loopt, maar hier van binnen twee weken hoopt te wor den verlost. De amateurs zijn Wildeboer, Spet- gens. G. en A- Scheffer, Meijer en Van der Hulst. Ondanks de uitlating van Huub Ha rings na het afgelopen zondag gehouden nationale kampioenschap, dat hij niet zou uitkomen in het wereldkampioen schap heeft de wielrenunie de Limbur ger toch aangewezen voor de wereldti telstrijd. De overige drie renners die ons land bij de profs zullen vertegen woordigen zijn Van Katwijk» Van der Vleuten en Zoontjens. WIESBADEN In de laatste oefen wedstrijd voor de reis (voorronde van het toernooi om de Europa Cup) heeft het Westduitse voetbalelftal gisteravond met 60 van een Hessische amateurse lectie gewonnen. In het Hallenstadion van Wiesbaden scoorde Müller voor de 16.500 bezoekers vier maal, Netzer en Heynckens zorgden voor de overige doelpunten. Rijvers ze verzoek als ventus was verrast over de enorme in zet van mijn jongens. De gedragingen in het veld, als de Juventusleiding dat bedoelt, komen voor de volle verant woording van de ploeg uit Turijn. Ieder een in Nederland en ver daar buiten, weet dat doping hier niet voorkomt. In Italië worden meer dopingonderzoeken gehouden". De FC Twentetrainer was van mening dat de insinuerende uitlatingen van Ju ventus zijn ploeg alleen maar konden prikkelen tot een nog grotere inzet bij de thuiswedstrijd, die op woensdag avond 17 februari in het Diekmanstadion wordt gespeeld. „Ik zal het FC Twentebestuur niets adviseren, maar het zou mij niets verba zen als het bestuur bij de UEFA om opheldering zou vragen. Dat zijn mijn zorgen niet en zeker niet na de neder laag van afgelopen zondag tegen Sparta. Tussen de wedstrijd tegen Juventus en nu moet FC Twente nog twee compe titiewedstrijden spelen. Die vind ik be langrijker dan het gepraat over een dopingonderzoek". Russen voorop bij kunstrijden ZüRICII Na de eerste dag van de Europese kampioenschappen kunstrij den, die gisteren in Zurich zijn begon nen. heeft de Tsjechische Europese kampioen Ondrej Nepala na vier van de zes verplichte figuren de leiding bij de heren. Nepala verzamelde in totaal 701.4 punten. De Rus Serge Tsjetveroutsjin bezet met een achterstand van 38,6 punten de tweede plaats- Na twee verplichte dansen, hebben de titelhouders Loedmilla Pachomova en Alexander Gorchkov de leiding met 99.6 punten- Bij het paarrijden had het Russische duo Irina Rodnina en Alexei Oelanov met 104,8 punten de leiding. Een ander Russisch paar Loedmilla Smrnova-An- drei Soeraikin (103,2) bezet de tweede plaats. Demming vervangt Akke Falkena DEN HAAG. In dc Neder- landse schaatsploeg, die zaterdag en zondag a.s. deelneemt aan de wereldkampioenschappen voor dames in Helsinki is Akke Falkena vervangen door Rieneke Demming. Resultaten Hilversum tSUM. 2 februari - De uitslagen vai en gzljn" LIANNE-PRIJS i li1 Indra^ Show (J DALLAS De organisatie „World hampionship Tennis", die onder leiding in de Amerikaan Lamar Hunt, ceft het programma bekendgemaakt de toernooien om het wercldkam- oenschap, dat dit jaar voor de eerste wordt gehouden. DEN HAAG Henco Baars, de Ne derlandse amateurbokser die na de Olympische spelen nog maar enkele malen in de ring is geweest, is een van de tweeënzestig inschrijvers voor- Ie Nederlandse kampioenschappen, die maandag 15 februari in het Amster damse Krasnapolsky beginnen. De inschrijving voor de nationale titel strijd is de grootste van de afgelopen jaren. Door die grote belangstelling is de Nederlandse Boks Bond gedwongen een extra-avond in te lassen. De tweede ronde wordt nu gehouden op 2 februari in de Stillosporthal in Zwolle, waarna op 4 maart in Eindho ven de halve finales volgen. De eind strijden vinden op 8 maart in het Congresgebouw in Den Haag plaats. Zes van de tien Nederlandse kampioe nen van 1970 zullen in dezelfde ge wichtsklasse hun titel verdedigen. Het zijn: Jan Huppen (bantam). Iwan Roesli (vader), Pierre Doorenbosch (licht), Cor Eversteijn (lichtwelter), John van Schaik (welter) en Jimmy Verstappen (halfzwaar). Rudy Koopmans, die vorig jaar kam pioen in het zwaarweltergewicht werd, komt dit maal uit in het mid dengewicht. De Bosschenaar Jo van de Broek, de middengewichtkampioen van 1970 kan zijn titel niet verdedi gen omdat hij een startverbod heeft wegens een nederlaag door knock out. die hij onlangs in Brussel leed. De verdeling van de inschrijvingen over de tien gewichten voor de allerlichtste klasse, het papiergewicht bestond geen belangstelling is: vlieg (1), bantam (3), veder (3), licht (4), lichtwelter (6), weiter (9), zwaar- welter (11), midden (15). halfzwaar (6) r (4). prestaties via een bepaald punten systeem worden gewaardeerd. Het eer ste toernooi wordt gehouden in Phila delphia van 9 tot 14 februari, het laat ste in Houston van 8 tot 14 november. De eerste acht spelers van het klasse ment opgemaakt na het afwerken van de twintig toernooien, ontmoeten elkaar in de grote finale, die van 19 tot 21 novem ber wordt gehouden in de Madison Square Garden in New York. De toernooien worden achtereenvol gens gehouden in Philadelphia, Sydney, Chicago, Miami, Dallas, Rome, Teheran, Bristol, Washington, Louisville, Quebec, Boston, Toronto, Fort Worth, San Fran cisco, Vancouver, Keulen, Parijs, Wenen en Houston. In totaal dus, de finale mee gerekend, elf keer in de Verenigde Staten. De toernooiagenda laat ruimte voor deelneming aap het toernooi om de open Engelse kampioenschappen op Wimbledon, dat traditioneel eind juni begin juli wordt afgewerkt. Het prijzenschema is ongeëvenaard. In elk der twintig toernooien valt 160.000 ie, Roy Bai-th. Bob (Van onze dammedewerker) DEN HAAG In de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Den Ilaag heeft De Koning de leiding moeten afstaan aan titelhouder Ivens. Zelf zag hij zijn partij tegen De Hardt-afgebroken 1 terwijl Ivens geen enkele moeite had met Van Reenen. Na enkele nederlagen in successie revancheerde De Hardt zich geheel tegen leider De Koning. Deze moest noodge dwongen in de verdediging maar deed dit op zo'n voortreffelijke wijze dat De Hardt tempogebrek kreeg en een schijf verloor. Toch behield de Rijswijker zo veel compensatie dat De Koning op niet meer dan remise mag rekenen in de al- gebroken stand. Ivens was duidelijk sterker dan Van Reenen; met een dam- combinatie van licht kaliber besliste de RDG'er de ongelijke strijd. Voor Bom was het een zwarte dag; eerst raakte hij twee winstpunten kwijt doordat De Jong zich wegens ziekte heeft moeten terug trekken. Vervolgens verloor hij van De Vlaming, die zijn voordeel goed uitbuitte. Diverse remisebrengende voortzettingen werden door Bom genegeerd omdat hij per se wilde winnen om aansluiting bij kopgroep te behouden. Rotteveel kwam goedkoop aan beide punten. Tims meen de een damzet te zien, gaf een schijf en bemerkte toen dat de combinatie niet op ging. Storm had de winst voor het grij pen maar maakte in tijdnood een grove fout en verloor. gulden te verdienen. De finale is ge doteerd met een totaal prijzenbedrag van 360.000 gulden, waarvan de helft ten deel valt aan de uiteindelijke winnaar. „World Championship Tennis", dat 32 vooraanstaande profs onder contract heeft, zorgt voor een gedeelte van het prijzengeld, de rest komt van sponsors in de verscheidene steden, gespeeld Door het contracteren van de Austra liërs Alexander en Dent en de Zuid- afrikaan Bob Maud heeft de Texaanse Tennisexploitant Hunt zijn groep be roepsspelers uitgebreid tot 32 leden. Bijna de helft veertien is van Australische afkomst. De 32 profs zijn: uit Australië: Rod Laver. son. Fred Stolle.' Bill Bo UEFA onderzoekt daling aantal toeschouwers BERN Het bestuur van de Europe se Voetbal Unie (UEFA) heeft het plan een comité in het leven te roepen, dat zich bezig moet gakn houden met het onderzoeken van de redenen van het teruglopen van de toeschouwersaantal len bij wedstrijden in de hoogste klasse in de aangesloten landen. Aan' de vorming van een dergelijk comité heeft de UEFA een onderzoek vooraf laten gaan door middel van een enquêteformulier, dal is toegestuurd aan de 33 aangesloten organisaties. Hierin wordt' gevraagd details te geven van het toe- of afnemen van het bezoek aan belangrijke voetbalwedstrijden sinds het seizoen 19671968. Eind fe bruari hoopt de UEFA in het bezit te zijn van deze gegevens, waaruit het comité dan zijn voorstellen hoopt te kunnen distilleren aan de nationale voetbalvonden aangaande een methode om meer toeschouwers te trekken naai de wedstrijden. beeld staat de briefschrijvei r ogen als zij praten over ee iwe Mereveld. De foto geeft var (J de :in VA Polsbroek. 3 pl 2,30 2.70 3,50 kopp DEN HAAG De Nederlandse Boks Bond heeft voor de tweede prijswin naars van de nationale kampioenschap pen, waarvan de finales op 8 maart in Den Haag worden gehouden, een wed strijd afgesloten tegen een team uit West-Engeland. De ontmoeting wordt op 22 maart in Krasnapolsky in Amster dam gehouden. angelegd in het West- DEN HAAG, Een aantal vooraanstaande eige" naren, fokkers, trainers en pikeurs van draverspaarden heeft, door middel van een open brief, een dringend beroep gedaan op het bestuur van de stichting Neder landse draf- en rensport en op het bestuur van de stichting Nederlandse totalisator om zich in te zetten voor de bouw van een nieuw Mereveld. In de open brief ondertekend door B. A. van den Bor, A. de Regt, G. J. van Oosten (eigenaren en fokkers), J. Wagenaar jr., J. van Dooyeweerd en H. J. Pools (rijders en trainers), prof. dr. S. R. Numans, prof. dr. G. Wagenaar en prof. dr. C. H. W. de Bois (hoogleraren in de veeartsenij kunde te Utrecht), wordt gesteld dat de bouw van een niéuw Mereveld de voorkeur verdient boven de ver beteringen aan de baan te Hilversum, die door de onder tekenaars gezien worden als niet meer dan lapmiddelen. •slager -H. L. Sim loning afgebroken; Drie kandidaten voor organisate k wielrennen <6)2. (5); 10. Tims DEN HAAG Bij het bondsbureau x>tteveeT van dc Wielrenunie. hebben zich drie j pnt. (6): kandidaten gemeld voor de organisatie pnt P(6r van de Nederlandse wegkampioen" I schappen. Het hoofdbestuur van de I KNWU zal binnen twee weken beslis sen welk comité de wedstrijden krijgt toegewezen. Uit welke drie gemeenten ms en j gekozen gaat worden houdt de KNWU JU,. I van Zeker is in elk geval, dat het Lim- et uit- burgse Eeek de plaats met de grootste 'haardenbure km da Hiding m.-i j rePutatle op het gebied van nationale pnt. (5) voor Leroy met pnt. (4). j kampioenschappen zich onder de 3c klasse: crouwst.ra—De Bruin 2—0; drie kandidaten bevindt. Vorig jaar efdere2^oU'der 2 Rarnant*r—Opden „sneuvelde" Beek, na een jarenlange Grouwstra is uitgespeeld en heeft 9 pun- organisatie, ten voordele van Hel en (5). Mulder volgt mot 7 punten (4). I mond.- fermans—Van Schaardenburg Eeden—De Bont 0—2: Leroy—In gesteld: Koopman—Waarts 0—2. Zij stellen dat de stijgende belang-1 stelling voor de draf- en rensport dei noodzakelijke grote investeringen voor I de bouw van een nieuw Mereveld haar rente zal afwerpen De ondertekenaars j verwijten de stichting draf- en rensport j dat in Hilversum gebouwd wordt voor het heden en dat de opzet van de verbetering te Hilversum getuigen van j een tekort aan toekomstvisie. De N.D.R. wordt gevraagd zijn blik te werpen .op I een nieuwe baan in Utrecht. „Het plan is waard om risico's te nemen, boven dien leren de cijfers dat die risico's niet eens zo groot zijn", zeggen de schrijvers Begrijpelijk De stichting Nederlandse draf- en rensport vindt, volgens publiciteitsman Cees Berg van de NDR, de verlangens van de schrijvers van de open brief begrijpelijk, maar onredelijk. De heer Berg vertelde dat de kosten voor de bouw van een nieuw Mereveld aanzienlijk uitgaan boven de mogelijk heden van de Nederlandse paardesport. „Het gehele plan om de verbeterde baan van Hilversum mede als vervan ging te laten optreden van Mereveld wordt geschraagd door talrijke onder zoekingen. Dit is de voorgeschiedenis: het huidi ge Mereveld sluit definitief op 1 no vember 1971. De baan moet verdwijnen omdat het tracee van een rijksweg door het sportpark loopt. In 1968 hebben wij de mogelijkheden onderzocht een nieuw Mereveld te bouwen. Wij behoefden daarvoor niet uitsluitend uit eigen mid delen te pulten. want het rijk vergoed- het oude Mereveld een be drag van 4.478.000 gulden, waarvan echter maar ruim drie miljoen gulden zou overblijven omdat een gedeelte van het bedrag onmiddellijk zou moeten worden gebruikt voor geschiktmaking van het nieuwe terrein. De geme.ente Utrecht zou daarnaast iets meer dan anderhalf miljoen gulden kunnen vrij maken voor de stichting van een nieu- Voor de bouw van een nieuwe, maar beperkte accommodatie, zou tenminste 7.500.000 gulden noodzakelijk zijn. Dat zou te zwaar drukken op het program ma van vijftien meetings. Wij hebben toen wogen, omdat Mereveld slechts een beperkt aantal wedstrijden per seizoen heeft, de banen van Hilversum en Mereveld samen te voegen, met andere woorden Hilversum te sluiten en een in de ontwikkeling passende opzet voor Mereveld tc maken. Daarbij werd gedacht aan een grote glasdichte tribune, baanverlichting. een groot parkeerterrein en boxen voor de paarden. Maar alleen de tribune zou al als een ontilbare last drukken op de schouders van de Nederlandse paarde- De briefschrijvers halen detribune van Gelsenkirchen in West Duitsland als voorbeeld aan, maar toen die tribu ne een achttal jaren geleden werd ge bouwd. kostte hij, zonder de inrichting binnenshuis, zeven miljoen gulden. On ze begroting voor het nieuwe Mereveld bedroeg rond dertien miljoen gulden, terwijl wij in feite ongeveer 4.500000 gulden beschikbaar hadden. Er moest dus een gat van acht miljoen gulden worden opgevuld. Dat risico vonden wij Op dit moment staan op de winter- baan van Hilversum 200 paarden. Die zouden wij ook op het nieuwe Mereveld moeten onderbrengen. Wij hebben ge probeerd en de adviesraad voor het drafwezen heeft alle mogelijkheden uit puttend onderzocht de trainingsbaan en de wedstrijdbaan te 6cheiden. Dus mee tings op Mereveld en training op Hil versum of omgekeerd, maar gemeente Hilversum noch Utrecht was daarvan een voorstander omdat een trainings baan wel aantrekkelijk is voor de draf- sport maai ten aanzien van de recrea tie nauwelijks een functie heeft. Nadat de opzet van het nieuwe Mere-, veld onhaalbaar was gebleken, hebben' wij besloten verbeteringen aan te bren gen in Hilversum, dat al geschikt was voor wir. termeetings. Daarvoor is een bedrag nodig van ongeveer vijf miljoen gulden. Maar die som kunnen wij uit smeren over een aantal jaren. Niet alle verbouwingen behoeven op hetzelfde tijdstip plaats te vinden. Deze zomer besteden wij ongeveer 1.000.000 gulden en in een jaar, dat het misschien wat minder goed zou gaan, kunnen wij het wat voorzichtiger aan doen. Maar voor Mereveld had alles ineens moeten ge- De goed geleide paardesportvereni- gingen in Nederland maken winst. Wij houden daarom rekening met de moge lijkheid van het stichten van een totaal nieuwe baan, die zal beantwoorden aan de eisen die nu en zeker binnen een aantal jaren zullen worden gesteld. Maai- dat is een plan voor de toekomst. Dat is een andere zaak dan nu beslis sen ovei Mereveld. dat wij gezien de kosten als een erg onzeker avontuur hebben moeten beschouwen."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7