postspaarbank Nu rente tot CeidaeGoti/ïmtt antenne SATIRE EN HUMOR IN WERK VAN TON KLOP Celtic- Feijenoord samengevat op NOS Koos Postema Accordeonist van jaar op TROS-tv Televisie bij het onderwijs LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 Doel en middelen bij de PvdA /\NDER grote druk heeft het socialis- v tische partijbestuur dan toch maar besloten om het P.v.d.A.-congres morgen te vragen de anti-K-VJ.-motie op te ber gen. Maar bij vriend en tegenstander van dr. Vondeling c.s. overheerst de gedach te, dat de partijtop in de P.v.d.A. bijzon der weinig van gezindheid veranderd is en alleen maar een andere neus heeft Ook zoder diepgaande studies kan men constateren, dat het doel van de P.v.d.A.-concessie aan Drees, vakbewe ging en met DS'70 sympathiserenden meer het herstellen van eenheid in eigen partij is dan serieuze toenadering tot de christen-democratische drie. Daar mee is de hele beslissing van dinsdag J.L feitelijk al minder doel en meer mid del geworden. Recept llfANT hoe groot is de kans op serieuze toenadering tot de K.V.P., wanneer de Partij van de Arbeid eerst een re cept gaat maken dat D'66 en de Politieke Partij Radikalen lusten? Omdat Van Mierlo evenveel recht heeft te beweren dat de P.v.d.A. gevoel gaat krijgen voor typische D'66-eisen als drs. Den Uyl om te beweren dat D '66 aan het „bijbuigen" is, en iedereen weet dat Van Mierlo c.s. een paar harde wen sen hebben, waarin de K-V.P. weinig en de beide protestants-christelijke partijen helemaal geen heil zien, zien we het drinken van dit drankje een exclusieve zaak voor de drie van het Progressief Akkoord worden. Natuurlijk hebben ook de christen democratische drie hun gezamenlijk pro gram gereed, maar dit is tot stand ge komen zonder de bijbedoelingen waar mee de socialistische leiders proberen een eigen „drieluik" klaar te krijgen, waarvan de eerste aanbevelingen al zo'n beetje klinken als een dreigement: hier mee zullen we bewijzen dat er met de K.V.P., anders dan Drees sr en de vak beweging veronderstelt, niet te praten valt. Alibi TVEEN" zeggen we dan (wanneer ons pessimisme van vandaag juist is), met de K.V.P. zal moeilijk te praten zijn, wanneer de Partij van de Arbeid van haar alleen maar een alibi wil krijgen om de eigen wat onrustig geworden so cialistische aanhang weer wat tot beda ren te krijgen. Op die manier kan men evengoed pro beren de twee grote partijen weer tot elkaar te brengen door P.P.R. en DS'70 als bemiddelaars aan te wijzen. Een „vroegertje" RIE socialistische Kamerleden willen op Korte termijn de Omroepwet zo wijzigen, dat de repressieve controle van de overheid op de inhoud van radio- en televisieuitzendingen komt te vervallen. Hun voornaamste argument hiervoor ontlenen ze aan voorgestelde verande ringen in de grondwet van bepalingen inzake grondrechten. Daarin geeft de regering blijk ook op het standpunt te staan dat terzake van de meningsuiting geen onderscheid gemaakt behoeft te worden tussen de pers en de omroep. Omdat een grondwetswijziging evenwel nog al wat tijd in beslag neemt, wil het P.v.d.A.-trio op kortere termijn gelijke omstandigheden voor pers en omroep tot stand brengen. Vanwaar dit „vroegertje"? Over de aanleiding spreekt het drietal niet; die zullen we wel moeten zoeken bij de re cente berisping welke minister Klompé de N.O.S. heeft doen toekomen vanwege het door haar gewraakte interview met de minister-president inzake het loonma- tigingsbeleid. Over dat incident hebben we destijds al onze mening ten beste gegeven: de minister heeft daar o.i. van een mug een olifant gemaakt en had de minister president beter het advies kunnen geven om in dergelijke situaties in de toekomst eenvoudig zendtijd voor de regering te laten vorderen. De spoed welke bedoelde Kamerleden met het opheffen van elke regeringscon- trole op „Hilversum" willen betrachten, is ons evenwel niet helemaal begrijpelijk. Er zijn op wetgevend gebied heel wat taken welke een hogere graad van ur gentie hebben, ook taken welke uit grondwetswijziging zouden kunnen voortvloeien. Bovendien begrijpen we uit het ingediende wetswijzegingetje, dat de drie niets willen overlaten van de bepaling dat bij voortduring van uitzen dingen welke de veiligheid van de staat, de openbare orde en de goede zeden gevaar opleveren de minister zendtijd kan intrekken. Onze vraag is: aangezien de regering de voor verstrekking van zendtijd ver antwoordelijke instantie blijft, zal er toch wel iets op papier moeten blijven staan dat remmende werkt op uitzendin gen welke duidelijk in strijd zijn met de belangen welke tot nog toe bij de wet gewaarborgd werden. Wordt het waarborgen van die belan gen dan uitsluitend een taak van de ge wone rechter, of moet het N.O.S.-be- stuur grotere bevoegdheden krijgen? We vrag enons af, of het toch niet verstandiger zou zijn de hele kwestie maar binnen het kader van de herzie ning van de grondwet te laten behande- HILVERSUM De NOS-televisie is voornemens om op woensdagavond 10 februari aanstaande in de rubriek „Studio Sport" op Nederland 1 samenvatting te geven van de dinsdag te spelen vriendschappelijke onmoe- ting Celtic—Feflenoord. Commentator is Herman Kuiphof. Kamervragen over Spaanse eisen in NOS-programma DEN HAAG (ANP) Het Eerste Kamerlid Boukema (ARP) heeft zich met een aantal schriftelijke wagen tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend met de ver wikkelingen rond Lino Calle, mede werker aan een NOS-programma Spaanse gastarbeiders. Is het waa wil het Kamerlid weten, dat tijdens besprekingen in Madrid vorig jaar tus sen een Nederlandse regeringsdelega tie en Spaanse autoriteiten van Spaan se zijde is geëist, dat maatregelen moeten worden genomen tegen Calle. De heer Boukema vraagt vervolgens of door de Spaanse delegatie even eens is gesteld, dat handhaving van Calle de Spaans-Nederlandse betrek kingen ernstig zou schaden en invloed zou hebben op de onderhandelingen. Gedoeld wordt op de onderhandelingen over tewerkstelling van Spaanse gast arbeiders. Voorts werpt de heer Bou kema de vraag op of de minister op enigerlei wijze stappen heeft onder nomen om aan de Spaanse verlangens tegemoet te komen. Volgens de AR- senator had de Spaanse autoriteiten meegedeeld moeten worden, dat de Nederlandse regering noch bereid, noch bevoegd is invloed uit te oefenen op de programma's van de Nederlandse omroeporganisaties. Hij vraagt de minister of deze het met die stelling eens is. Het ligt in de bedoeling van de leiding van 't Gemeentemuseum in de zogenaamde „Haagse ate liers" de kunst van deze tijd te presenteren, of die zich nu mani festeert in behoudende of pro gressieve vormen, dat is om het gene begrepen hebben wat thans in onze lijn omdat wij onder „hedendaagse kunst" altijd dat gene begrep enhebben wat thans ontstaat, zonder een onderscheid van „oud" of „jong". Ton Klop een jonge schilder neemt momenteel een paar kabinetten in be slag. Behoort hij tot de avant-garde? Wij zouden dat niet met stelligheid durven beweren. Wel doet hij mee met de neo-figuratieven die in grote formaten en meestal met felle ge ruchtmakende kleuren de dingen van de dag omschrijven of overbrengen naar de voorstellingswereld van de schilder. Klop bekijkt het wereldbe- drijf en de mens daarin met satire en humor maar hij zet geen protesten op touw. Veeleer mixt hij de satire met leuke vondsten die er per toeval bij gevoegd zijn en een geestig soort va riatie op het gewone thema aanbren gen. Zo heeft hij vijf maal dezelfde vrouw geschilderd maar steeds in an dere, al heftiger kleuren. „Man en hond" staan er ook tweemaal op en in een bad- of kleedkamer van de ver miste man staat maar een schoen, dé tweede staat in het kabinet zelf, op de grond vóór het schilderij. Laat zoiets nu niet volkomen nieuw zijn, Klop houdt ervan om het surrealistische element er heel gezellig bij te halen, zodat de toeschouwer in ieder geval ook niet iets te puzzelen heeft. Zijn autoserie vinden we als behorende tot zijn beste werk. Maar deze schil der is vóór al het andere ingenomen door een soort picturale magie, door een aantrekkingskracht die er ligt in het zuiverste artistieke exhibitio nisme: het laten zien van de dingen zonder verdoezelingen, een weldadige manier van bijna kinderlijke voor dracht in nauwbepalende lijnen en scherpe ongenuanceerde kleuren. Reëel en primitief tegelijk, bijna kinder lijk van onbevangenheid maar toch ook weer met een slim afgewogen effectmethode. Het werk van Klop is een melange van hoedanigheden die verbonden zijn door een stevig schil derkunstig talent. Te zien tot 28 fe bruari. Wormen en deuren De wind waait waarheen hij wil en zo is het ook met de sympathieën en voorkeuren van een kunstenaar die nu eenmaal geen redelijke verklaring nodig hebben. Dat kun je weer eens van heel nabij bezien in de galerie Nouvelles Images waar Jan Snoeck en David Joh. van de Kop een tentoonstel ling hebben. De eerste is op een bij zondere manier geporteerd voor wor men, de andere heeft een zwak voor deuren. Het w.erk van Snoek hebben wij het vorig jaar besproken bij een tentoonstelling van zijn werk in het Gemeentemuseum waar in 1968 ook Van de Kop uitkwam. Eén van die deuren stond toen op het binnenplein wat nogal gunstig uitkwam omdat zijn ze verdwenen en bleven alleen de ben. Hij heeft dit opgevangen door midden in de zaal van Nouvelles Ima ges een aantal modelletjes neer te zetten die door hun formaat nu toch die nodige ruimte hebben gekregen. Het is alles van ijzer gelast. Deuren in allerlei uitvoeringen, maar soms zijn verdwenen en bleven alleen de posten over. doorgang, en ingang wis selen elkaar af. We zien een deur in een schutting, zoiets van een achter pad langs een tuin, maar ook een vorstelijke opgang naar een verheven tempelpoort en denken aan het psalm vers: „Verheft u gij kroonlijsten der eeuwige deuren opdat de koning der ere inga." Zoiets geldt ook voor het opstapje dat meer prozaïsch aandoet, de „beun" zeggen ze in de Zaan. Van de Kop heeft er werktekeningen voor gemaakt, hij heeft er zelfs zeefdruk ken aan gewijd die er uitzien als constructietekeningen of blauwdruk ken die het tot beeldende kunst ge bracht hebben: onwrikbaar strak van lijn en krachtdadig van kleurengloed. Het is alles vreemd en moeilijk te benaderen. Het motief is zo uiterst sim pel, zo eenzelvig en monotoon, het is bijna geen motief. „Geef mij een grootse gedachte" smeekte een dichter, nadat hij uitgeput was door de allergewoon ste dingen van het naturalisme. Zijn we werkelijk aan het einde van ons Latijn? De bezoeker zij nog gewezen op de smeedobjecten die in het smal le zijzaaltje te zien zijn, ook deze be horen tot de merkwaardigheden van een hedendaagse kunst waarin het bundelen en het stapelen belangrijke factoren zijn. Tot en met 10 februari Fractieleider en lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, drs. J. den Uyl, zal in het programma „Koos Pos tema" vragen van tv-kijkers beant woorden. In deze uitzending zullen bovendien optreden de befaamde Amerikaanse trompettist Art Farmer en de Engelse hammondorgelgroep The Peddlers. Andere gast uit het buitenland is het Filippijnse zangeres je Minda; zij speelde in Wenen in de musical „Hair". Nederlands amuse ment wordt bijgedragen door Gerard Cox, met o.a. zijn bekende parodie op de smartlap „Het Gebed" (van D. C. Lewis). Verder verleent medewerking (Rob van Houten, die op het ogenblik veel succes met zijn Funnhouse heeft in het Shaffy Theater. Muziek is er natuurlijk ook weer van het trio Louis van Dijk. VARA Ned. II 20.20 NEDERLAND I i NOS I 18.45 unr: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Première, film 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: NEDERLAND I NOS 10.45 uur Schooltelevisie en andere cursussen 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Wat een familie, tv-serie 19.30 uur 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission impossible Pac. Soc. Partij 20.30 uur Staatsloterij 20.35 uur: Socutera 20.40 uur: De man die Liberty Va lance doodde, film 22.35 uur: Zienswijze 23.25 uur: Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Koos Postema 21.45 uur: Achter het nieuws 22.05 uur: HTRO 22.25 uur: Journaal De TROS zal in een van haar komende televlsieuitzcndingen aandacht besteden aan de oudste accordeonist van Nederland. Tinus Hendrix uit Helden die pas 101 jaar geworden is. Tinns Hendrix geniet van z»jn oude dag in de wart des woords; „Ik voel me nog zo monter als een paard van 27 jaar, wat een boer als varken wil verkopen". „Op 17 januari 1870 begon ik te leven. Ik ben daar nu al ruim 100 jaar mee bezig, maar ik ben het nog lang niet moe", stelt Tinus vast. Hij ziet wel niet meer zo goed, maar hoort nog prima en besteedt nog dagelijks twee uur aan zijn hobby accordeon spelen. De heer Hendrix werd geboren in een huis aan de Zandstraat in Koningslust. Dat was in 1870, in hetzelfde jaar dat daar de kloosterkerk werd gebouwd. Hij was de jongste in een gezin van vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens. Vanaf zijn zesde jaar ging Tinus naar Helden naar school, hetgeen twee keer per dag een wandeling van anderhalf uur op klompen betekende. Wanneer hij echter te moe werd, droeg zijn oudere broer Sjang hem op de rug. In de school kreeg hij les van o.a. meester Libot, „die met de toenmalige pastoor Jakobs voor het eerst een Kindheidsoptocht organiseerde. Dat was in 1882. weet Tinus Hendrix zich te herinneren, het jaar, waarin hij voor de eerste keer in Venlo kwam om er stof voor een communiepak te kopen e eerste nieuwe schoenen. Tot die tijd had hij steeds schoenen en klompen ge dragen, die zijn oudere broer afgedankt had. De eerste accordeon kreeg hij. toen hij nog op de lagere school zat. Van andere jongen. „Dat was Willem Kurvers". Later kocht hij voor 6,bij de fa. Gottschalk in Venlo een andere. Toen hij eenmaal goed de smaak te pakken had, vond hij in Krefeld een nog betere, waarmee hij een graag geziene gast op bruiloften en partijen. Op een gegeven moment werd dat te veel. Hij nog zelden thuis. Daarom verkocht hij zijn instrument. Het was maar betrekkelijk korte tijd, dat er geen accordeon in het huis van Tinus Hendrix stond. Hij kocht in Venlo weer een nieuwe en bezit nu een vierrijig apparaat. Als hij de riemen om zijn schouders heeft geslagen tasten de vlugge vingers over de toetsen, waarna een Schneewaltzer of een polka in de woonkamer klinkt. Rondtrekkende straatmuzikanten uit Roermond, die hij in zijn schooljaren volgde van Helden-Dorp tot Panningen sloegen in Tinus Hendrix de liefde voo: muziek los. Nu vermaakt hij met zijn instrument de mensen. Begin van dit jaar speelde hij op een carnavalsavond van de bejaarden nog een aantal melodietjes en binnenkort hoopt hij er ook bij de TROS bij te zijn. HILVERSUM De laatste jaren neemt de belangstelling voor het ge bruik van televisie bij het onderwijs snel toe. Naast de vertrouwde educa tieve uitzendingen zoals die van de Stichting Televisie Academie (Teleac) en Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT), gaan steeds meer onderwijs instellingen over tot eigen toepassin gen, daarbij gebruik makend van te levisiecamera's of videorecorders. Vaak hebben deze toepassingsvormen nog een sterk verkennend karakter en is het in dit stadium dan ook aller minst mogelijk een pasklare receptuur aan het onderwijs aan te bieden. De serie „Televisie bij het onderwijs", die in samenwerking tussen de Teleac en de NOT tot stand kwam en uit 6 af leveringen bestaat, geeft dan ook geen richtlijnen, is meer een oriëntatie in filmbeelden, vaak aangevuld door stu- diogesprekken met deskundigen. Wél pretendeert de serie iets los te maken en onderwijsmensen een duidelijker inzicht te geven in de gebruiksmoge lijkheden van televisie in het eigen onderwijs. Opnamen werden gemaakt op scholen, waar de televisie door dringt met de directe uitzendingen van de Nederlandse Onderwijs Televi sie. en op scholen, universiteiten en instellingen die beschikken over een eigen - gesloten - televisiecircuit. Opnamen van kinderen die hun eigen programma verzorgen, van studenten in de tandheelkunde die via een ont vangtoestel vlèk vóór hen, stap voor stap wegwijs kunnen raken tussen tanden en kiezen. Opnamen van aan staande onderwijzers die samen met anderen hun zojuist gegeven les dankzij camera's en beeldbandrecor ders in alle facetten kunnen analy seren. Gesprekken met onderwijzers, leraren, amanuenses die hun televisie uitrusting nuttig, overbodig of onhan dig vinden. Wat er los komt bij de ke kers vragen, kritiek, opmerkingen, plannen blijft liggen tot de laatste aflevering, die daardoor nog helemaal open is; open voor de kijkers. Televisie bij het onderwijs; géén wondermiddel. i wel een leermiddel met'eigen eisen grote mogelijkheden. De prograifima's zullen door Teledo vanaf zaterdag 13 februari wekelijks worden uitgezonden van 9.30 - 10.00 uur op Nederland L De herhalingen van de programma's vinden plaats op woensdagen vanaf 17 februari van 22.15 - 22.45 uur op Nederland n. De NOT zendt de programma's vooral ten behoeve van de pedagogische acade mies, wekelijks nit vanaf vrydag 26 februari, steeds om 11.35 uur op Ne derland I. Dirigentencursus van de NOS HILVERSUM De 19e internatio nale dirigentencursus van de NOS wordt gehouden van 8 tot en met 28 mei a-s. Docenten zijn dit jaar Dean Dixon, dirigent van het orkest van de Hessisehe Radio in Frankfurt, (direc tie), Paul Hupperts, dirigent van het Utrechts Stedelyk Orkest (hedendaag se muziek), en Willem Hijstek, direc teur van het Maastrichts Conservato rium en de Stedelijke Muziekschool (theoretische vakken). De sluitingsdatum voor aanmelding van deelname aan de cursus is 15 maart a.s. De toelatingsexamens wor den gehouden op 12 en 13 mei. De examens bestaan uit een gehoortest, een onderzoek naar de theoretische kennis en een directieproef. Van de kandidaten wordt een opleiding op middelbaar niveau gevraagd, alsmede een opleiding aan een conservatorium of muziekschool en ervaring als diri gent. Evenals vorig jaar is n»™ de cursus een week voor hedendaagse muziek verbonden, die wordt gehouden van 22 tot en met 28 mei. Voor de cursus stelt de NOS het Radio Filharmonisch Or kest, het Radio Kamerorkest en het Promenade Orkest beschikbaar. De dirigentencursus, die in 1953 voor het eerst werd gehouden, trekt jaarlijks vele kandidaten uit binnen- en buitenland. In de afgelopen jaren hebben ongeveer 300 aankomende diri genten, van wie zo'n 70 Nederlanders, aan de cursus deelgenomen. Onder hen is er een aantal, dat nu grote be kendheid heeft. 21.10 uur Just Dusty Springfield 21.40 uur IJshockey in Tilburg 22.30 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.00 uur Kunstrijden te Zürich 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Den Haag vandaag 19.10 uur Van gewest tot gewest 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal VPRO 20.21 uur Was er nog wat? 20.30 uur Laurel en Hardy 20.50 uur Met gebalde vuisten, film IKOR 22.34 uur Dubio, kerkdienst op de korrel 23.19 uur Journaal Teleac 28.24 uur Onze landbouw. 19.10 Uitzending vj Close-Up: oor blinden (S) Woensdagavond - eportages, inter- r muziek, alsme- zaak. 23.55-24.00 Nie HILVERSUM II s. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uit- V"... (S) Melodieën Expres: licht orkest, vocale ensembles beantwoordt vragen i -filosofie. 18.45 Sport. Keurig Frans. 19.42 Lichte kunsten. 22.00 Concert. 23.00 Muziekprogramma. 2 7.16 (S) Badinerie: klassiek» I muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 ymnastlek voor de huisvrouw (NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 (S( Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten; 12.58 Rebus Tussen informatie over ontwikkelingen in de sa menleving. 14.20 (S) Lichte grommofoonmu- ziek. 14.30 Country and Western rubriek. 15.00 Gereformeerde middagdienst. NOS: 15.30 Meer over minder: de slem van de spre kende minderheid. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel pro gramma met muzikale illustratie, HILVERSUM n .11 Ochtendgymnas- plaatje (gr.) 8.00 AVRO: 7.00 Ntei tiek. 7.20 (S) Dag I Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag i soliste: klassieke mui iterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de :uters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair rzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws). 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Scala: ontmo» tingen met jonge Nederlandse kunstenaar» I. Alt en piano: klassieke liederen;_H. Fluit 15.00 Voor de ziel Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 AVRO'S Toppop. 17.30 O: jeugdprogramma. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM LH 11.00 Nieuws. 31.03- E verzoekplaten voor zieken. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Joost mag 't weten: de weke lijkse tip-parade. 13.00 Nieuws. 13.03 De Felix Meurders Show. KRO: 14.00 Nieuws. 14.03-18.00 KRO-op-Drie: pop-mixture. (19.00, 16.00 en 17.00 Nieuws.). schouwburgprogramma's. 13.20 mededelingen. 17.15 17.55 Weeg- UGBLIÏ KRO's Brandpunt Special was exclu sief gewijd aan nazi-misdadigers die verantwoordelijk zijn voor de dood van vele duizenden joden in het getto van Warschau en die ruim een kwart eeuw na de oorlog nog steeds niet berecht zijn. Een onverkwikkelijke zaak, waarover MIDWEEK Enige tijd geleden heeft de redactie van het jongerenprogramma „Mid week" zijn kijkers en kijksters in de gelegenheid gesteld zelf een bijdrage te leveren aan het programma. Daar toe werden 10 camera-units (camera, snij-apparaat, viewer en drie filmpjes) beschikbaar gesteld. De eerste resulta ten van dit idee worden in „Midweek" getoond. Er is een filmpje gemaakt over het wonen in de stad, terwijl het andere werkstuk getuigt van een ge heel eigen kijk op de milieu-vervui ling. In „Midweek" verder een portret van de kunstschaatser La Does, een interview met een kauwgum-fabri kant en een reportage van het werk der discjockey's bij Hilversum 3. Het muzikale element wordt ingebracht door de Engelse groep The Strawbs. VARA Ned. II 19.05 uur. dr. Simon Wiesenthal terecht ageert in een protest waar Brandpunt zich, even terecht, helemaal achter plaatste. De uitzending maakte het overigens twijfelachtig of het ooit tot een proces zal kunnen komen. De getuigen die voor de camera's kwamen hadden niets te melden dat tot regelrechte bewijsvoering leidde, schriftelijke be wijsstukken met kracht van overtui ging zijn kennelijk niet aanwezig. Voorzover Brandpunt kon tonen zou een eventueel proces alleen kunnen berusten op grond van zelf-incrimina- tie van nazi-moordenaars. Misdadigers van dit formaat gaan daar niet toe over. De actie van Wiesenthal zal derhalve waarschijnlijk nergens toe leiden. Om daarover een beschuldigende vinger op te heffen tegen de regering te Bonn lijkt ons misplaatst. AVRO's Televizier had het geluk van de uitzending te hebben op de dag dat de PvdA-top het roer omgooide. Geïn terviewd werden Joop den Uyl, die deed of zijn neus niet bloedde; Hans van Mierlo, die voorgaf nog alle kan ten uit te kunnen en Norbert Schmel- zer, die terecht vaststelde liever het resultaat van de burenruzie af te wachten voor hij tot uitspraken kon komen. Televizier bewees voorts zijn veelzij digheid door gelijkelijk aandacht te wijden aan Biesbossche olie, Midden- Oostense olie, vaderlandse ontkleed- kunde en problemen in Noord-Vlet- nam. Het „onderzoek alles en behoud het goede" zal gisteren in ongeteld vele huiskamers verschillend geïnter preteerd zijn. (ADVERTENTIE) Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". rekeningen geld op te nemen zonder

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2