Kerk kan oorzaak zijn van huisvesting gastarbeiders veranderingen in Brazilië Me 1 YC1JC|CD YiltTHuiskrakers kraakten met baktiets ook nog n auto Leidse raad ongerust over if i i i Leiase raaa oneerust ovet Kortsnoj in Minervasimultaan aan vakschool voor meisjes Miguel Arraes meent: KWESTIE WORDT DOORGESPROKEN De landen moeten - los van Amerika - houding bepalen Motorrijder zwaar gewond Theologie niet Vastenavond katholieke ondernemers opgewassen tegen Sportman, vrouw of club 1970 M LEIDSE COURANT DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 LEIDEN Er zijn twee grootheden, die wezenlijke invloed kunnen uit oefenen op de toestand in Brazilië. Dat zijn de Verenigde Staten en het Vaticaan. Of om met een Braziliaans generaal te spreken „De staat steunt nog op twee zuilen: de Kerk en de militaire macht". Maar „een van die pilaren, de Kerk, brokkelt af: de Kerk kan er ooi-zaak van zijn, dat er in Brazilië iets gaat veranderen". Dat was een van de conclusies, waartoe de gewezen gouverneur van de Braziliaanse staat Pernambuco, Miguel Arraes, gisteravond in een voordracht in het Academiegebouw kwam. Arraes sprak op uitnodiging van de Coördinatieraad van de Leidse Universiteit over de ontwikkelingen in Brazilië concerns maakten, op Braziliaanse pro- dukten, in het land te houden. Aanvankelijk was het nog mogelijk, zich ais groep tegen het nieuwe bewind te manifesteren maar gaandeweg, te be ginnen op het platteland, kregen mili tairen het hele leven onder controle. Na de staatsgreep in 1964 werd hij als „progressief" door het militaire bewind onttroond. Later week hij uit naar Algerije. Dat hij daar een regering in ballingschap gevormd zou hebben, heeft hij eerder deze week tegen gesproken. Arraes toonde zich verrast door de grote opkomst. Er waren ruim 150 belangstellenden in de collegezaal. Hij had gemeend, een discussie te kunnen aangaan in kleine kring. Daarom had de landbouwsyndicaten, h(j zich tijdens de maaltijd met enkele het ijveren van Juliao in 1964 in het sociaal-geïnteresseerde studenten in de êehele land ongeveer zeshonderd waren, mensa Prytaneum op een aantal vratren 1 Nu ziIn ook in de steden de Persoon" voorbereid. I lijke rechten en vrijheden hoogst on- I zeker. De feiten die over martelen en IngTÜpend i moorden bekend worden, aldus de heer -DL7S^w^d,e„,dke spiksrsrzrz TwST^un; tolk zeermaken het onmogelijk Onder controle Het bewind richtte zich het eerst tegen tolk zeer uitvoerig vóór de pauze. Daarna was hij bij het beantwoorden van de vragen die rechtstreeks uit de zaal kwamen, aan merkelijk korter-af. In een inleiding vertelde Miguel Arraes, over de gevolgen van de staats greep, die in 1964 de generaals aan de macht bracht. Er waren al meer militaire staatsgrepen geweest, maar deze is in grijpender dan ooit tevoren omdat ze structurele zaken op absolutistische wijze tracht te veranderen. Voordien, tijdens de regering-Goulart, werd in de voort durende strijd tussen de volksmacht en de grote maatschappijen getracht mede zeggenschap voor het volk te verkrijgen om daardoor de winsten, die de grote tegen de regering te ondernemen. De ontwikkelde landen heoben vaak schuldgevoelens tegenover Brazilië en andere landen van de „derde wereld". I maar zelfs degene, die het materieel j goed hebben, blijven onverschillig, me- j nend dat het kennis geven van hun j - standpunt toch geen oplossing brengt. Als enige mogelijkheid ziet de heer i Arraes een politieke houding, die de J beïnvloeding door de USA die in hei westen het standpunt ten aanzien van j de derde wereld voornamelijk bepaalt j doorkruist. Daarentegen dienen de afzonderlijke landen meer individueel hun relatie tot Brazilië te bepalen. SCHANDALIGE TOESTANDEN De heer Leeuwenburch (Prot. Chr.) vroeg naar de mogelijkheid van semi- permanente verblijven, zijn fractiege noot en mej. Van Buel (KVP) wilden weten hoe de verordening zich verhoudt ten opzichte van de eisen die door Sociale Zaken worden gesteld. De socia list Verboom wees op de schandalige toestanden. Volgens hem zullen da in dustrieën, die deze buitenlanders in dienst hebben, ook moeten betalen aan de huisvesting. De heer Cornelissens (KVP) vroeg in hoeverre in de toekomst nog behoefte zou bestaan aan buiten landse werknemers. Mevrouw Den Haan deelde nog mede n.a.v. persbe- richten, dat de bewoners van enkele I pensions die op 15 februari moeten sluiten, onderdak krijgen; „deze mensen I staan beslist niet op straat". Van Bergens Belang was een motie I binnengekomen inzake de komende i volkstelling. Deze motie was aangeno- men door de gemeenteraad van Bergen (N.H.). De Leidse raad werd gevraagd i in dezelfde geest te handelen. B. en W. LEIDEN Aan het eind van de vergadering hebben enige leden van de Leidse raad hun verontrusting uitgesproken over de situatie met betrekking tot de huisvesting van buitenlandse werknemers hier ter stede. Er was een schrijven van de drie plaatselijke vakcentrales inzake deze woontoestanden binnengekomen (gisteren publiceerden wij ook het eindrapport van de studentengroep Buitenlandse Arbeiders, dat een vernietigend oordeel uit spreekt over de huisvesting van gastarbeiders). Wethouder mevrouw Den Haan deelde mede, dat deze hele kwestie nog deze maand in de commissie voor sociale zak enzal worden doorgepraat. wilde de motie niet overnemen. De heer De heer Dirks (PvdA) formuleerde verlanglijstje: inventarisatie van de woonruimte en problemen zoals die de laatste tijd op het gemeentebestuur af komen, gesprekken met allen die bij opvang van deze arbeiders betrokken zijn (ook een gesprek met deze arbei ders zelf en met de pensionhouders), een nadere beschouwing van de veror dening (vooral op het gebied van con trole) en het bekijken van alternatieve huisvesting. Van Dam (PvdA) drong er bij college en raad op aan, dit wél te doen. „Die volkstelling gaat de gemeente 215.000 gulden kosten. In Zweden is een derge lijke telling geboycot door 10 pet de bevolking, wat de telling waardeloos zou maken. Ruim twee ton weggooien zou onzinnig zijn", aldus de heer Van Dam. UNICUM Voorzitter Menken zorgde, na schor sing der vergadering, voor een unicum Hij liet de sous-chef van de afdeling bevolking aan de raad een uiteenzetting geven over de achtergronden volkstelling (de gegevens worden ge scheiden van de namen) In de Bergense motie werd er bij de regering en Tweede Kamer op aan gedrongen, de anonimiteit van de tel ling te vergroten door de naamkaarten na controle op het gemeentehuis te vernietigen onder toezicht van de ge meenteraad, het aanbrengen van het „zachte nummer" te laten vervallen en af te zien van het bewaren van 10 pet van de gegevens op naam. De heer Van Peype (PvdA) zei, dat men met de rechtszekerheid en de be scherming van personen niet zorgvuldig genoeg te werk kan gaan en zijn frac tiegenoot In 't Veld zag in deze motie een poging om de agitatie die tegen de volkstelling bestaat (en waaraan hij wil meedoen) voor een deel weg te nemen. Mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.) en de heer Ham (KVP) zagen meer positieve dan negatieve kanten aan de telling en vonden het „een «root goed". Het PAK- amendement om de motie over te nemen werd verworpen met 20 tegen 15 KATWIJK Twee zwaar gewondci rtV.D' was gisteravond de trieste belans var een ernstig ongeval ter hoogte van di Meerburgkade in Katwijk. Et gelij De 30-jarige wielrijdster, mevr. Imt ,kei hoorn-Kuyt uit Katwijk, sloeg op d< Rijnmond, richting Boulevard, zonder Aü> richting aan te geven plotseling links al ,eera om de Meerburgkade in te draaien. Dr ten 18-jarige motorrijder J. A. Loomans er e< eveneens uit Katwijk, werd hierdoor ndel< verrast, verloor het evenwicht en kwart 'n ka met het hoofd op de straatstenen -ter. recht. Met een schedelbasisfractuui moest hij in het AZ in Leiden worden opgenomen. De wielrijdster brak Wolspinnerij beperkt Verkennersdist. Leidei LEIDEN De Leidse Wolspinneri NV heeft voor vrijdagmiddag 12 febru ari 1971 te 16.00 uur een buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders uitgeschreven. Voornaamste pun op de agenda zijn twee voorstellen to wijziging van de statuten, waar he betreft de uitkering van een winstaan deel aan de commissarissep. In plaat 15 procent van de (resterende .winst zullen ze, naar de duur van i" hun functie in het boekjaar 1 procen' de overwinst tot één miljoen guldei procent van de overwinst boven miljoen gulden uitgekeerd krijgen Bovendien wordt voorgesteld, aan elke in functie zijnde commissaris een ver goeding toe te kennen van vierduizend gulden per jaar. onverminderd hun aandeel in de winst, ingevolge eerder genoemde regeling. LEIDEN Het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond, afd. Leiden, gaat op maandag 15 februari z(jn vastenavond vieren met een optreden in het S4.-An- tonius Clubhuis van Sempre Avanti. Dit gezelschap van ongeveer 50 per sonen geeft o.l.v. Koos Kukler een wer velende show met muziek en zang. Solis tische medewerking zal worden verleend door Lydia Spaans, Nel de Vries, Wim Brugman en Gerard Koolhaas Na deze uitvoering verzorgt Evert Castelein het traditionele vastenavondbal met muzikale medewerking van het dans- en show- orkest „The Game Breakers". De aan vang van deze vastenavond is 8 uur. Twee Leidse kandidaten voor DS '70 LEIDEN Twee inwoners van Lei den en een uit Leiderdorp hebben een plaats gekregen op de kandidatenlijst van „Democratisch Socialisten '70" voor de komende Tweede-Kamerverkiezin gen. Het zijn: drs. H. F. Cohen (nr. 16) en de heer J. A. Versnel (nr. 23) uit Leiden en de heer J. Nievaart uit Leiderdorp, die als plaatst werd. Verbetering I In Zuid-Amerika, waar de onderlinge I verhoudingen tussen de afzonderlijke I landen doorgaans zeer slecht waren, ls nu een langzame verbetering merkbaar. Aan de ene kant zijn daar landen als Ohili, waar een democratische ver kiezing de marxist Allende aan de macht bracht en Peru, waar een linkse minder heid de macht in handen heeft genomen. Aan de andere kant is er een militaire samenwerking tot stand gekomen tussen Brazilië en Argentinië, waar een over eenkomstige situatie op gelijke wijze wordt bestreden met het doel. het verzet in Zuid-Amerika te breken. Behalve de landbouwsyndicaten waren ook de studenten het mikpunt van het militaire bewind. Hun invloed is nu eenmaal sterker dan die van de twee miljoen mondige arbeiders op een totale bevolking van tweeënnegentig miljoen De Kerk, pas sinds twintig jaar ge ïnteresseerd in sociale problemen en enigszins politiek bewust, heeft door middel van de Universitaire Jeugd Unie veel goed werk kunnen doen, evenals door de priesters, die een gesprek tussen „links" en „rechts" mogelijk maakten. De Kerk is er thans de oorzaak van, dat de status quo gehandhaafd blijft: ze gaat mee met de massa of niet. De Kerk, een van de pilaren waarop de staat'steunt, brokkelt langzaam af. De Kerk kan er de oorzaak van zijn, dat er in Brazilië iets gaat veranderen. LEIDEN Het was gisteravond weer prijsschieten, op, Minerva. Ditmaal had het bestuur van het Leids studenten schaakgenootschap „Morphy" de Rus Viktor Kortsnoj bereid gevonden om aan in totaal 41 borden simultaan te spelen. Een goede traditie werd hiermee voort gezet: immers, ieder jaar probeert men een topman uit het Hoogoventoernooi naar Leiden te krijgen. Was het in het verleden zo, dat groot meesters als Bobotsov, Ivkov en vooral Lutlkov hun totaalscore in deze seance aanzienlijk gedrukt zagen door fors drankgebruik vooraf tijdens de borrel met het Morphybestuur bij Kortsnoj was dit bepaald anders. Weliswaar toonde hij zich geen geheelonthouder, maar dit be lette hem niet om in hoog tempo zijn rondjes te draaien. Na twee uur had hij al een dozijn winstpunten geboekt. In deze faze was hïj op vele andere borden ook al aanzienlijk in het voordeel, maar over het algemeen „vergat" men in hope loze positie de strijd te staken. Dit ontlokte aan de grootmeester de op merking, dat hij de indruk had, dat er veel heologen aanwezig waren, maar dat ze in een positie met twee stukken der toch niet op een redding legden j blozend hun koning Toen om half één 's nachts de balans werd opgemaakt bleek Kortsnoj 37 par- I ^wam njet verder dan remise (tegen i wist hem in een tactisch gevecht te ver- I het simultaancircus vai Vroom en Drees- tyen te hebben gewonnen. Driemaal yan ^cr pg^ Westerveld en Brans) en i slaan. Een resultaat van 94% voor de j mann optreedt, moeilijk zal kunnen ver- j alleen dc Moerwijkspeler Van Dijken I Rus. wat hij op 10 februari, als hij in beteren. LEIDEN Wieis de sportman, sport vrouw of sportvereniging van het jaar 1970? Op 11 februari zal op deze vraag antwoord worden gegeven in de Vijf- meihal. Dan zal de Leidatoprijs, een wis seltrofee worden uitgereikt. Tevens stelt het Leidatobestuur een bedrag van dui zend gulden beschikbaar voor de win na(a)r(es). Rond de prijsuitreiking is een aan trekkelijk sportprogramma gewevan, Na een welkomstwoord door Sportstichting voorzitter Piet Biegstraten staat ritmische gymnastiek op het programma o.l.v. Nel Krauwel. Daarna geven een team van de invalidensportvereniging De Sleutels en Kangeroes i een demonstratie zitvolley- bal- Lange matspringen o.l.v. de heer C. E. v. Oort volgt rond negen uur. Het altijd spectaculaire, trampolonespringen wordt gepresenteerd door de Nederlandse kam pioene Lia Drommers, Nancy Spaargaren, Yvonne Vooges en Jan v. d. Zwaard. Na de uitreiking van de Leidatoprijs wordt de avond besloten met een zaal- voetbalwedstrijd tussen Leiden en de nationale kampioen Van Wissen Sport, IJiter :uwii de tzij VV A-examen LEIDEN Onder Rijkstoezicht neemt de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht van 28 ni tol met 2 juli de gezel-examens in stucadoren af. Voor de toelating tot het examen-gezel wordt geen leeftijdsgrens gesteld. Kandidaten gezel die minder dan twee jaren in de praktijk werk zaam zijn na technische school en primair leerlingstelsel hebben slechts weinig kans van slagen. Bij het gezel examen zijn bedrijfservaring en be- drijfsinzicht van doorslaggevende bete kenis, aldus een „offerte" van de VVA- examens 1971. LEIDEN Met een receptie, druk bezocht door docenten en leerlingen, herdacht mevrouw A. D. F. van der Mcyden-Brouwcrs gisteren het feit dat zij 25 jaar verbonden was aan de r.k. vakschool voor meisjes te Leiden, waar ze ook haar opleiding had gevolgd tot huishoudkundige en lerares N VUL Voordat dc receptie begon, wat in de Leonarduskcrk een H. Mis opgedragen tot intentie van dc jubilaresse. Op de receptie ontving mevrouw Van der Meijden vele blijken van waarde ring van haar leerlingen. Velen van hen overhandigden haar een attentie. Namens het schoolbestuur werd me vrouw Van der Meijden door pater Mickx een cadeau aangeboden. De pa ter sprak er zijn verbazing over uit dat het mevrouw Van der Meijden gelukt was „twee heren te dienen". Hij betrok de heer Van der Meijden in de geluk wensen: „De school is u beiden dank baar voor wat u gedaan hebt. Mevrouw is in een moeilijke tijd begonnen en des te meer waardering hebben we voor haar werk", aldus de pater. Behalve het jubileum van mevrouw Van der Meij den, werden ook mejuffrouw Gieskens en mevrouw Noordman waarderend door pater Mickx toegesproken: de eer ste was 127« jaar aan de school verbon den; mevrouw Noordman was 25 jaar bij het onderwijs. Pater Mickx overhandigt de jubila resse het cadeau namens het school bestuur. LEIDEN „Wij hadden een huis „gekraakt" en moesten dat ontruimen. Omdat ook ik in aller haast m'n spul letjes uit dat huis moest halen, huurde ik even die motorfiets". Dit was, zo verklaarde een 19-jarige scholier uit Leiderdorp, de reden waarom hij geen geroutineerd bestuurder van een bak fiets met hulpmotor was. Zijn onbe kwaamheid had tot gevolg, dat hij des tijds op de Hooigracht de macht over genoemd voertuig verloor en al zwen kende tegen ccn auto opreed. De kantonrechter, mr. R. de Bruvn keurde verdachtes stunt scherp af. „U bracht met act voor U moeilijk te hanteren voertuig het verkeer danig in gevaar", zo wees hij verdachte met nadruk terecht. De officier van justitie, mevrouw mr. A. C. Quik-Schuyt. kwam eveneens tot de conclusie, dat de scho lier onverantwoordelijk had gehandeld Dit bleek des te meer uit het feit, dat verdachtes vriend, die in de laadbak zat. bii de botsing een heupbeenfrac-1 tuur opliep Zij eiste in deze dan ook een geldboete van L 50,subs 5 dagen .Wel wat veel", vond verdachte. De kantonrechter vond een en ander der mate ernstig, dat hij verdachte slechts in geringe mate tegemoet wilde komen Zijn vonnis luidde f. 40,subs 4 da- SCHOLIER COUREUR LEIDEN Een 19-jarige scholier uit Alphen aan den Rijn raasde in de ochtend van de 8-ste december j.l. per auto met een snelheid van 90 km per uur over dc Wil lem de Zwijgerlaan. Dit kwam hem promt op een proces-verbaal te staan. „Hoe is het mogelijk, dat U met zo'n onverantwoordelijk hoge snelheid over die drukke rijbaan stoof", zo sprak de kantonrechter zijn verbazing over ver dachtes handelwijze uit. „Ja ik reed wel wat hard", antwoordde deze laco niek. De reden?. „Wel ik had me wat verlaat en was bang te laat op school te komen". De kantonrechter hield ver dachte hierna nog voor. dat de veilig heid van het verkeer boven diens eigen belang ging. De officier vond verdachtes opvatting van „veilig verkeer" nogal afkeurenswaardig en eiste ter correctie een geldboete van f. 80.subs 8 dagen. „Ik ben maar een l.t.s.-scholiertje en weet niet hoe ik aan zoveel geld moet komen", aldus verdachtes laatste woord In zijn vonniswijzing kwam de kanton rechter hem in zoverre tegemoet, dat hij van de geëiste t. 80.— de helft, dus f. 40,voorwaardelijk stelde en wel met een proeftijd van 1 jaar. Een 26-jarige Tnrkse gastarbeider uit Leiderdorp was ten laste gelegd, dat hij een motorrijwiel bereed zonder hiervoor een rijbewijs te bezitten. Bij zijn aan houding op de Willem de Zwijgerlaan nam de politie het vervoermiddel meteen in beslag. „Waarom had ik een rijbewijs nodig? Het was een bromfiets en daar kan je toch zomaar op rijden", zo taalde een tolk verdachtes verweer „De bromfiets had een cilinderinhoud van ruim vijftig cc en er was verder zoveel aan gesleuteld, dat het een echte motorfiets was geworden", kon de kantonrechter verdachte via de tolk nader inlichten. De Turkse metaal draaier begreep niets van deze trans formatie. „Ik kocht hem zoals hij was en heb er niets aan veranderd", ver zekerde hij de rechter. Deze trok hieruit de conclusie, dat de verkoper de Turk destijds met het tweedehands koopje lelijk beet had genomen. Temeer, omdat achteraf nog bleek, dat „het koopje" tai van gebreken vertoonde. Vandaar ook, dat de officier naast een milde boete van twintig gulden subs, twee dagen de vernietiging van de „brommotor" van rijkswege eiste. Met deze eis had de Turk vrede. Toen de kantonrechter even later inzake de vernietiging weliswaar conform vonniste, doch de geldboete tot tien gulden subs, én dag terugbracht toonden verdachte en tolk zich uitermate tevreden. Vrijspraak Een 33-jarige modelleur uit Zoeter- vvoude kreeg op 18 december j.l. een „bon", omdat hij, aldus liet proces verbaal, met zijn auto door een rood stoplicht was gereden. Zijn verweer wekte by het rechtscollege nogal wat verbazing. Want, zo verklaarde hij laco niek: „Ik reed weliswaar door dat rode licht, maar niet met een auto, maar met m'n fiets". „Heeft verbalisant zich dan zo erg vergist?", informeerde de rechter be langstellend. „Ja, absoluut, repliceerde de modelleur, want het was heus een fiets waarmee ik reed". De officier was bereid de auto in een fiets „om te zetten" en in plaats van veertig gulden boete slechts vijftien gulden te eisen. Nadat de kantonrechter verdachte erop had gewezen, dat per fiets door een stoplicht rijden eveneens fout was, zei hij het met de voorgestelde „om zetting" niet eens te zijn. „In het proces verbaal komt een zeer belangrijke fout voor en dat wil ik in het voordeel van verdachte laten uitvallen", zo lichtte hij zijn standpunt nader toe. Waarop hij de modelleur vrijsprak van het ten laste gelegde feit. Waartegen deze uiteraard geen enkel bezwaar had.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4