MEERDERHEID DIOCESANE RAAD AANVAARDT KEUZE-SIMONIS ALS FEIT Aanval Israël op basis in Libanon SPECIALISTEN BEZORGD OVER TOENAME VAN HARTKWALEN Sombere visie bestuur wordt niet gedeeld Asiel voor Kasjmirse kapers Haex-v. Veen zakken op CHU-lijst Inbraak in postkantoor: buit drie ton PvdA-bestuur in overleg over herstel eenheid Wellicht represailles van en naar Berlijn Vendetta in Calabrië KLM ontvangt eerste Superjet) Verjaardag Dolle Mina werd n flop „Het is een epidemie, die op oorlog lijkt lev BAANDAG 1 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN De benoeming van dr. A. Simonls tot bisschop van Rotterdam is door de meerderheid van de Diocesane Pastorale Raad als feitelijkheid aanvaard. Had men vier weken geleden het dagelijks bestuur nog opdracht ge geven alles in het werk te stellen de benoeming ongedaan te maken, dan wel dr. Simonis te ver- roeken zijn benoeming niet te aanvaarden, tjjdens de zaterdagmiddag in de Moeder Godskerk te Voorschoten gehouden vergadering heeft men het dagelijks bestuur laten weten diens sombere toekomstvisie niet te kunnen delen. In het alge waren de leden van de secties Delft-Vliet- streek. Leiden, Rotterdam en Den Haag van mening dat men thans moest gaan pogen te komen ïn zo goed mogelijke samenwerking met de nieuwe bisschop, elkander-erkennend. Het dage lijks bestuur zag daartoe geen mogelijkheid en stelde voor af te treden. Het dagelijks bestuur, dat aan het begin van de •ergadering een verklaring aflegde bij monde an voorzitter J. van Wel, plaatste bij de feite lijkheden sinds de verklaring van de bisschoppen aantal kritische kanttekeningen. Zo is het dagelijks bestuur van mening dat de Nederland bisschoppen niet uit innerlijke overtuiging hebben gesproken, maar gezwicht zijn voor Ro me. Nog altijd weet men niet waarom juist dr. Simonis bisschop van Rotterdam moest worden, tegen het aan Rome uitgebrachte advies in. „Rome volstond met de mededeling: dat de paus met de benoeming het welzijn van de Neder landse Kerk heeft willen dienen. Duidelijk is geworden hoe dreigend en indringend het geweld van de huidige kerkelijke structuur is. en hoe weinig de geest van Vaticanum II nog door is kunnen dringen in de hoogste leiding van de Kerk", zo verklaarde zaterdagmiddag voorzitter van de raad, studentenpastor J. van Wel, die zich nog altijd niet voor kon stellen waarom de Nederlandse bisschoppen zo snel voor Rome zijn bezweken. „Daarmee hebben de bisschoppen wei nig hulp geboden aan die groeperingen, die uit eerlijke overtuiging zijn opgekomen voor in spraak en democratisering van de Kerk." „De beschuldiging aan het adres van de Diocesa ne Pastorale Raad, dat er tijdens de procedure van de voordracht gemanipuleerd en gefraudeerd zou zijn, is dan wel door de bisschoppen ontkend, van de zijde van Rome en de nuntia tuur is echter nog geen enkel verontschuldigend woord gesproken. Het dagelijks bestuur adviseert de prnuntius Felici dringend zijn functie be schikbaar te stellen. Mep heeft dr. Simonis ver zocht zich van de door de nuntiatuur gedane beschuldigingen te distanciëren." Wezenlijk Daar waar het het pastorale beleid betreft wordt door dr. Simonis gesproken over enige accentver schillen. Naar de mening van het dagelijks bestuur van de D.P.R. gaat het om wezenlijke verschillen. Voorzitter Van Wel gaf daaromtrent een aantal voorbeelden: de opvattingen van dr. Simonis over katechese, liturgie, huwelijk, oecu mene, kerk en samenleving verschillen veel van die van het Diocesaan Bestuurscollege en andere pastorale kaders, alsook van zeer veel priesters Juist omdat de uitgangspunten zo wezenlijk ver schillend zijn. vreest het dagelijks bestuur van de DPR dat de benoeming van dr. Simonis grote schade zal toebrengen aan het bisdom. „Ze zal zichtbaar worden in moedeloosheid, onverschil ligheid. uittreden uit de Kerk van juist diegenen die zich met vertrouwen en overtuiging voor de vernieuwing van de Kerk hebben ingezet. Juist onder de creatieve krachten zal het verlies het grootst zijn. De communicatie binnen het bisdom zal worden bemoeilijkt omdat steeds meer front vorming zal ontstaan, of omdat op verschillende plaatsen tot vrije opstelling zal worden overge gaan." Het dagelijks bestuur achtte het weinig zinvol om aan te blijven als oppositionele figuren en stelde de raad voor, dat men als bestuur zou aftreden, met de mogelijkheid gewoon kd te blijven van de Diocesane Pastorale Raad. Men adviseerde de raad om in ieder geval als raad aan te blijven in verband met de continuïteit van het tot nu toe gevoerde beleid. Na de bestuur$yerklaring trokken de verschillen de secties zich terug voor intern beraad. Daarna deelde de sectie Delft-Vlietstreek mee dat men zich wel herkent in de zakelijke analyse, maar dat men zich niet herkent in het sombere toe komstperspectief van het dagelijks bestuur. Men betreurde het dat het bestuur niet het program ma van de vicarissen had genoemd. Achter dat programma zou men in „riskerend vertrouwen" willen gaan staan. In een bepaalde spanning anderen noemden dat het ingebouwde conflict zou men toch kunnen komen tot een verdieping van de motivatie van de eigen standpunten. De sectie Leiden viel in twee groepen uiteen. De meerderheid achtte de bestuursverklaring onaan vaardbaar en sloot zich aan bij het Delftse standpunt inzake de toekomstvisie. De minder heid van Leiden zag in de bestuursverklaring een afsluitend verslag, waarin men wees op de problematiek die er ligt in de Nederlandse kerk provincie en de relatie met Rome. In de hoop dat men met de nieuwe bisschop toch tot een samenwerking zou kunnen komen aanvaardde de minderheid de bestuursverklaring. De sectie Rotterdam nam hetzelfde standpunt in als de sectie Delft, waar men aan toevoegde dat de nieuwe bisschop zelf zal moeten komen tot éen stuk zelfverduidelijking. Men zal de nieuwe bisschop de vraag moeten voorleggen. „Wat ver wacht u van de Diocesane Pastorale Raad?" De sectie Den Haag, bestaande uit drie leden verwierp de bestuursverklaring met twee tegen een stem. Oneens Na de verklaringen van de verschillende secties stelde het dagelijks bestuur vast, dat de raad het duidelijk niet eens was met het dagelijks be stuur. Voorzitter Van Wel herhaalde echter dat het de eerlijke mening was van het dagelijks bestuur, die vorm heeft gekregen aan de hand van talrijke besprekingen en contacten. Er heeft in de afgelopen weken echter geen gesprek plaats gevonden met dr. Simonis en het dagelijks bestuur van de DPR. De nieuwe bisschop, die wel gesproken heeft met het Diocesaan Bestuurscolle ge. het kapittel, de hoofden van dienst e.d. heeft hen niet voor een bespreking uitgenodigd. Het dagelijks bestuur heeft het niet nuttig geacht zelf een gesprek met dr. Simonis te arrangeren. Een gedeelte van de raad betreurde het dat dit gesprek niet heeft plaats gevonden. Wellicht had een dergelijk gesprke meer licht geworpen op de wederzijdse standpunten. Nadat de leden van de raad te kennen hadden gegeven het voorstel van het dagelijks bestuur aftreden en lid blijven van de raad te kunnen eerbiedigen stelde men vast dat de raad in zijn totaliteit aan zou blijven. Vanuit de verschillende secties zullen thans bestuurskandi- daten voorgedragen worden. Op 15 februari zal men tot het kiezen van een nieuw bestuur van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam overgaan. TEL AVIV (Reuter AFP) Israëlische troepen hebben vannacht aanvallen ge daan op terroristische bases op Libanees gebied. Een militaire woordvoerder heeft dit in Tel Aviv meegedeeld. Hu zei dat het vergeldingsmaatregelen waren voor Arabische guerrilla-aanvallen op Israël. Een Israëlische soldaat werd gedood en drie gewond. Verscheidene gebouwen die door Arabische guerrilla's werden ge bruikt, werden opgeblazen. De guerrilla's leden een niet genoemd aantal verliezen. Oe aangevallen kampementen bevinden zich in de dorpen El-Khiam en Kafar-Kila n Zuid-Libanon. By de aanval werden helikopters gebruikt. LUCHTALARM OEFENINGEN IN EGYPTE In Egypte zijn dit weekeinde groot scheepse luchtalarmoefeningen gehouden met het oog op de nadering van de vijfde februari, als het een halfjaar oude be stand aan het Suezkanaal afloopt. In de grote steden loeiden de sirenes, de be volking werd aangespoord schuilkelders op te zoeken en na zonsondergang wer den verduisteringsmaatregelen genomen. Minister van Oorlog, Mohammed Fawzi, onderstreepte de staat van paraatheid et een bezoek aan het Suezfront De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Machmoed Riad, verklaar de in een interview met het Saoedi-Ara- bische persbureau, dat zijn land het be stand niet zal verlengen, tenzij Israël te kennen geeft dat het ernst maakt met de uitvoering van de resolutie van de Vei- LAHORE (Reuter) Pakistan heeft politiek asiel verleend aan de twee vrijheidsstrijders uit Kasjmir, die zater dag een Indiaas lijnvliegtuig kaapten rn naar Lahore lieten vliegen. De ka pers bevonden zich zondagavond nog aan boord van het toestel, een Fokker- friendship, en dreigden het op te blazen als India niet 36 politieke gevangenen uit Kasjmir vrijliet eq naar Pakistan w>nd- De 26 passagiers en vier bemannings leden mochten na de landing uitstappen en zullen door een ander Indiaas vlieg tuig worden opgehaald. De kapers zijn gewapend met handgranaten. Zij zijn leden van het „Volksstemmingsfront an Djammoe en Kasjmir". De leider •an dit front, Achmed Boett, pleegde gisteren overleg met hen, evenals de Westpakistaande politieke leider Ali Bhoetto. Het vliegtuig is omsingeld door de politie, die verscheidene charges met de gummiknuppel heeft verricht om een grote menigte op de luchthaven op af stand te houden. Diverse mensen poog den vergeefs de kapers geschenken te overhandigen- Gevechten in Noord-Oeganda KAMPALA (Reuter) Volgens de leider van het nieuwe militaire bewind in Oeganda, generaal Amin, zijn Soeda- neso troepen diep het land binnenge drongen. Soedan heeft dit echter ten stelligste ontkend en erop gewezen dal dergelijke ongefundeerde mededelingen gemakkelijk de betrekkingen „tussen de twee bevriende landen en volken" kun- :n schaden- Gisteravond zei generaal Amin dat hij op nadere berichten over de situatie wachtte. Het schijnt vast te staan dat in Noord-Oeganda nog troepen verzet bieden die trouw zijn gebleven aan de afgezette president Obote- Obote zelf keerde gisteravond in Tanzania terug van een bezoek aan Kenia, waar hij overleg pleegde met president Kenjatta- Volgens- doorgaans welingelichte kringen zal Obote de ko mende dagen waarschijnlijk ook naar Zambia en Ethiopië reizen om steun te zoeken tegen het militaire bewind in jn land. ligheidsraad van november 1967. Hij deelde niet het Amerikaanse optimisme over het verloop van de contacten tot dusver in New York via V.N.-bemidde laar Jarring. Waarnemers in Cairo ge loven ondanks alles echter niet, dat een nieuw oplaaiing van de strijd voor de deur staat. (Van e parlementaire redactie) DEN HAAG. De kandidatenlijst van de Christelijk Historische Unie voor de komende verkiezingen, zaterdag defini tief vastgesteld, wijkt duidelijk af van het advies, dat het hoófdbestuur van die partij voor de samenstelling ervan had uitgebracht. Opvallend is daarbij, dat de CHU-staatssecretarissen Van Veen en Haex bij de afgevaardigden van de CHU- kiesverenigingen. die het laatste woord hadden, geen grote waardering ontmoet ten. De heer Van Veen (Binnenlandse Za ken) liet men twee plaatsen zakken, de heer Haex (Defensie) liet men op de onverkiesbare zeventiende plaats staan. Andere kandidaten, onder wie fractie leider Mellema, kwamen hoger. Daaren tegen- moest oud-jongerenvoorzitter Jac. Huijsen met een lagere kwalificatie ge noegen nemen, hoewel in het recente verleden topfiguren van de partij voor hem haddën gepleit. De CHU-jongeren zijn daarover niet te spreken. Zij gaan zeker actie voeren. De eerste plaatsen op de definitieve kandidatenlijst zijn nu als volgt toebe deeld. Tussen haakjes staat de plaats, die het hoofdbestuur hen had willen toe kennen. 1. minister dr.s B. J. Udink (1) 2. staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa (2) 3. Kamerlid mr. W. Scholten (4) 4. Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus (5) 5. staatssecretaris mi\ C. van Veen (3) 6. Kamerlid Mellema (9) 7. Kamerlid H. Kikkert; (10) 8. Kamerlid mej. mr. E. H. Ha ars (7) .9. Kamerlid T. Tolman (12) 10. Kamerlid mr. C. A. Bos (6) 11. Kamerlid drs. A. M. de Boo (8) 12. Kamerlid drs. D. F. van der Mei (13) 13. drs. G. van Leijenhorst, Gouda (19) 14. H. Wisselink, Bathmen (16) 15. mevr. ir. N. C. de Ruiter, Voorscho ten (11) 16. Jac. Huijsen, Den Haag (15) 17. staatssecretaris J. C. E. Haex (17). IN APELDOORN (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER In de nacht van za terdag op zondag hebben enkele dieven ingebroken in het postkantoor te Apel doorn. De daders hebben op vakkundige wijze een kluis opengebrand en voor zover thans na te gaan is is er een bedrag van 300.000 gulden gestolen. De buit bestond uit bankbiljetten en geldwaardige papieren die uit aangete kende zendingen werden gehaald. Een ambtenaar ontdekte deze diefstal toen hij gisteravond om zes uur naar het postkantoor ging om werk op te halen Het postkantoor noch de kluis waren beveiligd. In Amsterdam werd Mina's lieten het er lelij opdagen. Hier brenge piepklein Dolle Minaverjaardagje gevierd. De bij zitten, want slechts dertig Dolle Dames kwamen zij hulde aan vrouwenvoorvechtster Wilhelmina (Van onze parlementaire-redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de PvdA zal vandaag de tekst opstellen van een ontwerp-resolutie. die het deze week aan het partycongres zal voorleggen. Deze resolutie heeft betrekking op de politieke sanunwerkingsvorming, die de socialistische partij voor de komende Kamerverkiezingen zou moeten aangaan. De tekst wordt in politiek Nederland met grote belangstelling tegemoetgezien, omdat het niet uitgesloten wordt geacht met name na de dreiging met opzeg ging van het lidmaatschap door «Ir. W. Drees en de reactie erop van fractieleider drs. J. M. den lïyl dat de PvdA in een andere richting zal koersen en met name de anti-KVP-motie zal afzwakken. Telefonische verbindingen na 19 jaar hersteld (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering maakt zich in toenemende mate bezorgd over het door Oost-Duitsland veroor zaakte vertraging in het wegverkeer van en naar Berlijn. In het weekeinde liepen de vertragingen zelfs op tot vijf tien uur. Vele mensen zagen van hun plannen af om Berlyn over de weg te bereiken. Bondspresident Heinemann, inmiddels in Bonn teruggekeerd, zei dat de Oost- duitse vertragingsacties neerkwamen op een economische blokkade van de stad. Bondskanselier Brandt verklaarde deze situatie niet langer te kunnen dulden. De Westduitse minister Ehmke voorspelde dat men van de Bondsrepubliek niet kon verwachten dat zij deze vertragingen lijdelijk zou toezien. Vooral deze laatste uitlating vatten vele waarnemers op als een aanwijzing dat de Bondsregering over vergeldingsacties denkt. Er staan PALMI (AP) Een jonge verdachte van een moord is door een kogel gewond, toen hij op de binnenplaats van de gevangenis van Palmi (Calabrië) werd gelucht. Daarna werden de vader en de twee broers van de gevangene, terwijl zij op het land aan het werk waren, vermoord. Hier is vermoedelijk sprake Een scherpschutter die zich ver schanst had in een bouwwerk bij de gevangenis schoot «P Giuseppe Italiana (27) terwijl hij gelucht werd. Zijn toe stand is ernstig. Enige uren later vond de politie de lijken van Domenico Itali- ano (58» en zijn zoon Pasquale (19) en Rocco (17) in de velden ongeveer drie km buiten de stad. Giuseppe Italiano werd twee dagen geleden gearresteerd nadat zich maandenlang in het As- pomontegebergte had schuil gehouden. Hem wordt ten laste gelegd in april een man gedood en een andere gewond te hebben. Volgens de politie vermoedde Giuseppe dat de mannen sinaasappels gestolen hadden uit een plantage waarvoor hij als wachtman verant woordelijk was- De weerwraak moet uitgevoerd zijn door familieleden van de eerst vermoorde man. Bonn vier dwangmiddelen ter beschik king om Oost-Duitsland tot een norma lisatie van het wegverkeer te dwingen: West-Duitsland kan zeer scherpe con trole gaan uitoefenen op het weg-, trein en waterverkeer van Oost-Duitsland naar het Westen. Ook kan Bonn het handelsverkeer met Oost-Duitsland aan bepaalde belemmerende bepalingen on derhevig maken. Ook een eventuele wei gering van Bonn om Oostduitse wetens- schapsmensen en sportlieden doortocht te geven als ze naar het westen willen, kan als dwangmiddel gezien worden. Het laatste middel dal de Westduitsers in handen hebben is uitstel van betaling van een schuld van dertig miljoen gul den aan de DDR. De Bondsrepubliek moet dit bedrag betalen voor achter stallige portoschulden. Nu Heinemann en Brandt evenwel hun bezoeken aan Berlijn beëindigd hebben verwacht men in Bonn dat de vertra gingen spoedig op zullen hoüden. Heine mann was in Berlijn voor de opening van een internationale landbouwtentoon stelling en Brandt bezocht Berlijn om er de vergadering van de sociaal-democra tische partij toe te spreken. Na 19 jaar is gisteren op bescheiden schaal het telefoonverkeer tussen de beide delen van Berlijn hersteld. Voor lopig zullen er tussen de beide stadsdelen slechts tien verbindingen zijn en zal de maximum spreektijd tot drie minuten beperkt blijven. De eerste dag waren er al 705 mensen die teleurgesteld moesten worden. Voor 1952, het jaar waarin hel telefoonverkeer lamgelegd werd, waren er vierduizend verbindingen tussen Oost en West-Berlijn. Copyright The Guardian. Een feestneus was wel op z'n plaats voor het eerste Boeing 747B- toestel van de KLM. dat gisteren op Schiphol landde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De eerste van een serie van zeven Boeing 747b superjets is gistermorgen op de luchthaven Schiphol geland na een 8000 mijl lange non-stopvlucht van Seattle. De 747b. een zwaardere en verbe- terde versie van de een jaar gelden geïntroduceerde 747 had 75 gasten mee gebracht, die stuk voor stuk vol lof waren over de enorme ruimte in de cabine die op zijn breedst 6.15 meter meet. In de b-versie van de KLM kun nen 353 passagiers zitten, waarvan 32 in de eerste klas. De K.L.M. is de eerste maatschappij die de 747b in gebruikt De superjets die de KLM heeft ge kocht, komen op zo'n 80 miljoen gulden per stuk. De maatschappijen hebben hoge verwachtingen omtrent de renta biliteit van deze toestellen. Op 15 februari zal de KLM super jet „Mississippi" zijn eerste lijnvlucht ma ken naar New York. Tegen het einde van het jaar verwacht de KLM alle zeven bestelde superjets in dienst te hebben. Werkkamp voor vliegtuigkapers MOSKOU (Reuter) Een Sowjet- burger, Vitaatis Simokaitis, die ter dood veroordeeld is wegens poging tot kaping van een Russisch passagiersvliegtuig, zal inplaats van terechtgesteld te wor den, vijftien jaar in een werkkamp moeten doorbrengen. Het staat nog niet vast, of de ont werp-resolutie vanavond nog openbaar zal worden gemaakt. Zaterdag heeft het partijbestuur van tien tot zes uur de politieke situatie besproken tijdens een bijeenkomst in Amersfoort. Een woordvoerder van de partij beperkte zich na afloop tot de mededeling, dat de ontwei-presolutie voor het congTes van 4, 5 en 6 februari ,,in de grondverf" was gezet en dat het beraad vandaar zou worden vervolgd. In socialistische-kringen wijt men de tango duur van het beraad aan de be hoefte om met een eensgezind standpunt te komen. Te verwachten valt, dat de ontwerpresolutie niet zal gaan in de richting van het direct intrekken van de anti-KVP-resolutie, maar bereidheid tot samenwerking met de confessionele par tijen in een kabinet tot uitdrukking zal brengen als aan een aantal voorwaarden Is voldaan. Daartoe zou behoren de eis, dat de confessionelen zich vóór de ver kiezingen op hun beurt uitspreken voor samenwerking met de P.v.d.A. Het partijbestuur zou zeer duidelijk een eventuele samenwei-king met DS '70 afwijzen en daarmee ook voorbijgaan aan de oproep van de tweeënveertig vooraanstaande P.v.d.A'ers, die vrezen, dat hun partij zich in een heilloos isole ment stort. Het partijbestuur weet zich gesteund door een tachtigtal gewestelijke bestuurders, die gisteren in een ver gadering stelling namen tegen de tweeënveertig en die de door Nieuw Links in gang gezette vernieuwingen in de partij alle kans willen geven. Het partijbestuur wil zeer nadrukkelijk voor komen, dat het tijdens het komende congres de groep Nieuw Links tegen de haren instrijkt. Intussen heeft DS '70 de kandidaten lijst voor de komende Tweede-Kamer verkiezingen als volgt vastgesteld: 1. dr. W. Drees jr, Den Haag; 2. mevr. S. van Veenendaal-van' Meggelen, Eind hoven; 3. W. J. Schuitemaker, Apel doorn; 4. drs. E. F. B. Verwoert, Am sterdam; 5. H. Pors jr, Cappelle aan de IJssel; 6. mr. A. P. Spaanderman, Dordrecht; 7. S. Keuning, Arnhem 8. J. Z. Baruch, Amsterdam; 9. mr. K. Keuning, Zierikzee; 10. J. Koningh, Amsterdam; 11. mevr. M. J. Greijn- Benders, Sitard; 12. ir. .J. Taal, Amster dam; 13.mr. F. J. Hehemann, Delft; 14. B. van Nieuwenhuizen, Zeist; 15. L. den Adel, Rotterdam; 16. drs. H. F. Cohen, Leiden; 17. drs. B. v. d. Laan, Den Haag; 18. H. Staneke, Apeldoorn; 19. J. Nievaart, Leiderdorp; 20. A. Tuinenburg, Gorinchem; 21. R. Kaars- gaarn-Salomon, Amsterdam; 22. J. de Moor, Amsterdam; 23. J. A. Versnel, Leiden; 24. J. L. Stikker, Zeist; 25. ir. L. Hamstra, Eindhoven; 26. M. P. Drop, Den Haag; 27. prof. dr. M. Euwe, Am sterdam; 28. J. W. Muhiing, Lunteren, 29. mr. J. M. Drees, Den Haag; 30. drs. van Stuijvenberg, Eindhoven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De eerste verjaar dag van Dolle Mina is zaterdag in Amsterdam geen doorslaand succes ge worden. De organisatoren hadden ge hoopt dat veel leden van de 40 op papier bestaande landelijke afdelingen mee zouden doen aan demonstratieve activiteiten. Er kwamen echter nog geen 30 Mi na's opdagen. Ze trokken op een zolder schuit door de grachten om meer legale abortusmogelijkheden te eisen. Op de Dam vestigden ze gedurende luttele mi- j nuten een open kindercrèche. Tenslotte bezetten zij, 25 Mina's sterk, een café j dat erom bekend staat geen dames al- I leen toe te laten. Toen ze op stoelen I gingen staan, dwong de eigenaar hen j met behulp van een ijzeren staaf zijn meubilair te ontzien. Ook deze actie was met een kwartier bekeken waarna de wel zeer milde terreur van Dolle Mina op haar eerste verjaardag als een nachtkaars uitging. Niemand rekende er eigenlijk nog op dat er een tweede verjaardag zal vol- De Hervormde Kerk in Friesland zoekt katholieke priesters, die naar me ning van Septuagint bekwaam en be reid zjjn om voor te gaan in de kerk diensten van een aantal hervormde ge meenten in Friesland. Dit blijkt uit een brief van het mode- ramen van de provinciale kerkvergade ring van Friesland aan de Septuagint- groep. Het moderamen denkt daarbij speciaal aan katholieke priesters, „die wegens huwelijk de mogelijkheid tot wooi'dverkondiging in eig enKerk thans nog wordt onthouden". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het lijkt wel oorlog", zei dr. C. van Nieuwenhuizen zaterdag in Utrecht op de eerste hartkaderdag van de Nederlandse hartstichting. „De sterfte onder de mannen in een leef tijdsgroep van 30 tot 50 is onrustba- I rend. We moeten op den duur zelfs vrezen voor een vrouwenoverschot". Mr. II. Kolfschoten, de Haagse oud-burge meester en hoofdbestuurslid van de hartstichting, sprak van „een epidemie". 1 „Ons hart betaalt de tol van deze adembenemende en hartverscheurende tijd. Hel sterfte door hartinfarcten stijgt nog steeds. Het is een epderaie die een epidemische bestrijding eist". „De stichting moet een doortimmerde vorm vinden waarbij de leden een reële inbreng hebben en zelf hun bestuur kiezen en zeggenschap hebben over de besteding van dj gelden. We hebben noch de keus noch de vrijheid, om het humaanste werk van deze tijd na te laten: het hart te beschermen tegen de slopende aanval die de tijd erop doet", aldus mr. Kolfschoten. Cardiologen onder wie de Groningse hoogleraar J. Nieveen en de Rotter damse hoogleraar dr. P Hugenholtz en de hartchiiurg van de Rotterdamse me dische faculteit proi. dr. J. Nauta, bena drukten dat geen enkele medische in greep de epidemie tot stilstand kan brengen of zelfs maar de ziekte kan stoppen als de bevolking niet bereid is zichzelf te beschermen. „Telkens weer zullen we moeten herhalen dat de leef gewoonten moeten veranderen om de ziekte een halt toe te roepen: stoppen met roken, stoppen met overmatig vet, eieren en suikergebruik en meer bewe ging nemen". Daarnaast achtte men ook de psychi sche spanningen (hoe moeilijk meetbaar ook) een van de zogenaamde risicoac toren, want over een eigenlijke oorzaak kan nog niemand ter wereld een uit spraak doen. Opvallend is overigens wel dat het aantal slachtoffers onder degenen met lagere inkomens liet kleinst is. De hartkaderdag was mede georgani seerd ter voorbereiding tot de Euro- hartweek, die van 22 tot en met 28 februari zal worden gehouden en waar voor men de belangstelling vraagt van alle Europeanen," en dat is bitter no dig", zegt de hartstichting, „omdat van elke twee Europeanen er één sterft aan de gevolgen van hart- of vaatziekten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5