Musical „HICT kreeg triomfale première Lijdzaam toezien gemeenten misdaad aan gastarbeiders WERKGROEP IN EINDRAPPORT: ,SIA feestte tot diep in de nacht: Advies tot protest bij hogere overheid Spitse teksten op uitmuntende rockmelodieën BOSKOOPSE JONGEREN HELPEN DE BEJAARDEN EXPRESSIONISME BLOEIT NA BIJ MIEP DE LEE UWE MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 LEIDSE COURANT Zon duik in 't keizerlijke bed dat niet veel LEIDEN De gemeenten, in een dwangpositie gebracht door anderen, moeten het vuile werk van de huisvesting van buitenlandse werknemers opknappen. Hun stilzwijgende gelatenheid is een misdaad ten opzichte van de „gastarbeiders". Dat is de conclusie van een rapport dat de (studenten)- werkgroep Buitenlandse Arbeiders heeft uitgebracht „aan gemeente, ge meenteraad en college van Burgemeester en Wethouder". Het rapport, vervolg op de voorlopige inventarisatie van de pensiontoestand in Leiden, die op 21 december j.l. het licht zag, wekt het gemeentebestuur op dat het „met klem protesteert bij de veranwoordelijke insanies egen toelating van buitenlandse arbeiders, zolang hun geen fatsoenlijke woning gegarandeerd kan worden en er zowel kwalitatief als kwantitatief gelet wordt op „de stand en de ontwikkeling van de werkgelegenheid" (art. 4 Wet Arbeids vergunningen voor Vreemdelingen). Dit protest, zo meent de werkgroep, zal moeten bestaan uit een aandringen op een „positieve stop": in plaats van een onverantwoordelijk toelatingsbeleid, een verantwoord ontwikke lingsbeleid. Het effect van de publiciteit die de „voorlopige inventarisatie" kreeg, de houding van de pensionhouders en het uitblijven van antwoord op de vragen van de heer Gerkema was voor de werkgroep aanleiding tot een nieüw rap port. De situatie spitste zich inmiddels nog toe doordaV enkele pensionhouders hun tehuizen willen sluiten. „De gevolgen van dit alles laten zich raden: in het gunstigste geval komt er niemand letterlijk op straat maar wor den de overige nog niet gesloten pensions nóg voller wat aanleiding geeft tot meer wantoestanden". Het rapport haalt een uitspraak aan van de hoofd inspecteur-directeur voor Arbeidsvoor zieningen in Zuid-Holland, de heer K Lewin, die verklaard heeft dat het aan tal gastarbeiders binnen enkele jaren verdubbeld moet zijn. Maar ook de iets minder hoge schatting van het Centraal Plan Bureau 150.000 buitenlandse werknemers in 1975 acht de werk groep al erg genoeg. DE DUPE Ze stelt vast: de gemeente Leiden kampt met een geweldige woningnood. LEIDEN Met een laatste presentatie van spelers, uitvoerenden, producer en euse namen de toeschouwers van de soft rockmusical „HIC„ zaterdag- l in de Leidse Schouwburg nauwelijks genoegen. De song „Bacchus, Bacchus" was op slag een topper op welks ritme applaudisserend zij open doekjes afgedwongen. Jn Eigen Huis vierden.zij nadien tot diep in de nacht samen acces dat HIC's wereldpremière zojuist gebleken was. Twee uur lang her- 1 leefde het oude Rome, nu in rock. HIC is het Latijn voor hier en de fo netische aanduiding voor de oprispin- o kenmerkend voor keizer-zatlap Claudius. Meer in het bijzonder heeft le musical tot onderwerp de episode uit iiens leven, waarin senator Silius mid- ?en vrijage met keizerin Messa- ina zich meester tracht te maken van ie troon. Naijverig gekonkel van de rrijgelatene, Narcissus, drijft Silius tot elfmoord. Maar daarmee blijft de kei- besluiteloos achter met de vraag: «>at nu? Ogenschijnlijk een simpel ge- even. Je moet er maar opkomen In een ten geleide (We did our utmost, >ut God didn't the rest) verhalen de ekstschrijvers Theo Thomassen, Kees ichuddeboom en Frank Kneepkens) de ogende van HIC: „Op een warme zon- lagavond in de zomer nodigde les Hoogland) één van ons uit om met hem en borreltje te gaan drinken in een >ekend kroegje in de Haarlemmerstraat. Ja veel heen en weergepraat over het i wee van de musical, en na de lodige spiritualiën genuttigd te hebben, wgonnen de oogjes van de heer Hoog- and plotseling te stralen. Aarzelend ipende hij de mond en, na zijn door 'reugde verstikte keel met een wel gemikte slok te hebben gesmeerd, stiet ;n welbekende dronkemanskreet lit, met dien verstande dat hij de „c" log als een „k" uitsprak. Spoedig werd lg Romeinse tint hieraan toegevoegd i HIC was geboren!!" Dezelfde luchtige sfeer, die uit het tukje proza spreekt is geprolongeerd de poëzie van de teksten. Spranke- d van originaliteit, transplanteren Ke zekere gebruiken en situaties van i*t als decadent gedoodverfde Rome in dagen. Of zijn het onze gebruiken, lie op het oude Rome geprojecteerd tjn? Waar het uitgangspunt van de mu- ical was: „De keizer die is naar Os- laat nu de teugels vieren. We [ooien alle remmen los. We zijn nieuws- [teilg geel", ligt het wel voor de hand lat akten als „Het hete bad", „de sla- enmarkt", In een café in Ostia" en .Het Bacchanaal' de onbetwiste hoogte- iunten waren, hoewel het optreden van Ie seniele keizer ,Herm Eikenbroek) in Rapsodie in dronkenschap" ronduit mposant was. Er Was één handicap: de ehouwburg leent zich niet in het bij- mder voor muziek. Daardoor kwam de ;kst van de liederen niet altijd duide- jk over. Maar er bleef nog altijd vol- oende te genieten van de gesproken eksten. die soms wat compact, maar spits waren. Waarmee niets ten adele gezegd is van de muziek door Hoogland met adviezen van Huub uurman. Ze is ritmisch en melodieus (muntend en geeft, wisselend met de lemmingen, steeds voortreffelijke on- HOGE OGEN De chereografié". waarvoor Milly van Lit en Renée Wap tekenden, draagt door haar spontaniteit bij ter completering van het dolle spektakel, maar ze was tijdens de première nog niet helemaal vlekkeloos. Hetzelfde geldt eigenlijk voor enkele stemmen: ze waren na een laatste week van ingespannen repe teren een beetje geforceerd. Waarmee alleen de indruk versterkt werd dat de musical HIC, met een cast van beroepsartiesten zeker hoge ogen zou gooien bij een uitvoering op het Leidseplein. Althans buiten de beperkte kring van het jubilerende SI A en van de Leidse universiteit aan wie Diesvie ring de musical vrolijk reliëf geeft. Met het geloei van sirenes en een regen van confetti heeft zaterdag middag de jongste Asafoetida-telg Jasper in Stompwjjk de opening ver richt van de nieuwe jeugdsocieteit „De Keet". Voorzitter L. Belt hield een toespraak, waarin hij iets over de ontwikkeling van de soos vertelde en waarin hij dank bracht aan de schenker van de keet en de vele leden, die menig uur aan het nieuwe onderkomen hebben gewerkt. Daarna toerd er een receptie gehouden, die onder meer werd bezocht door wet- Ideetje In Eigen Huis van Sanctus Augustinus komt, nadat dit weekend het zoet van de HlC-première zo overvloedig ge smaakt werd, vandaag wat har- trgers op tafel. Het menu dat in de Mensa wordt opgedist, luidt aldus „Acta et Agenda" (Wat gedaan is en wat gedaan moet worden), informatie blad van de Leidse universiteit os- sestaartsoep, tartaarappelmoes, patat frites en vla. Bij de VVSL aan het Rapenburg is het vandaag spruitjes lucht geblazen: men eet er: tomaten soep, gehakt, spruitjes, aardappelen en fruit. En in de Mensa Prytaneum, Ra penburg 6 naast het Doelenhotel komt vandaag Hamburger, zuurkool, aardappelpuree en fruit op tafel. Mis schien een ideetje voor morgen? als de kinderen naar school zijn en de man naar het werk is. De lessen wor den bijna alle met muziek gegeven en staan onder leiding van mevrouw D. H. de Vries-Knibbe uit Koudekerk. Er worden geen toestellen gebruikt en de deelname is voor iedere leeftijd (tot 65 jaar). Men kan zich voor deelname opgeven tijdens de eerste les. Opmerkelijk De bevolking van Hazerswoude, toch al zo verdeeld in dorp en Rijndijk, heeft zich in 1970 op zeer opmerke lijke wijze uitgebreid. Het aantal ge boorten in dat jaar bedroeg op de kop af 250. En laten het nu eens precies 125 jongens en 125 meisjes zijn Gymnastiekf em Voor Koudekerkse huisvrouwen met stijvé ledematen bestaat thans de ge legenheid er 's ochtends stiekem even tussenuit te knijpen en deel te nemen aan de cursus „huisvrouwengymnas- tiek", die vanaf 4 februari in het gym nastieklokaal van de voormalige open bare school in de Dorpsstraat in die gemeente wordt gegeven. De organi satie berust bij de koninklijke Neder landse vereniging van leraren en on derwijzers in de lichamelijke opvoe ding. De bedoeling van deze lessen is gymnastiek te brengen waar de huisvrouw zoveel mogelijk nut van heeft bij haar huishoudelijke bezig heden, dus vooral het verkrijgen van een goede lichaamshouding, zowel bij het staan (aanrecht, strijkplankwas) als bij het lopen, bukken en zitten Daarnaast het komen tot ontspanning bij haar vele huishoudelijke plichten Gezien het lage cursusgeld (f 5,- per maand) kan iedere vrouw uit Koude kerk hieraan deelnemen en wel elke donderdag van 9.3011.30 uur v.m., Thans één AR-kiesvereniging te Hazerswoude HAZERWOUDE De AR-kiesvere- niging van de Rijndijk en die van Hazerwoude-dorp zijn een fusie aange gaan. Tijdens een gecombineerde ver gadering hebben de leden hun fiat ge geven aan de voorstellen van de bestu ren van beide kiesverenigingen, die reeds eerder besprekingen met elkaar voerden om tot één AR-kiesvereniging ter plaatse te komen. Presidente van de AR-kiesvereniging Hazerwoude is me vrouw Brink-Bijleveld, die tot nu toe het voorzitterschap van de kiesvereni ging van het dorp bekleedde. HAZERSWOUDE Haduard Het da mesteam van de volleybalvereniging Haduard versloeg in de Alphense spor thal Argos 4 met 3r—0. De setstanden van deze eenzijdige ontmoeting: 150 156 en >158 Het herenteam van Haduard verloor met 03 van Leython 6. De setstanden: 415, 5*5 en 13 15. houder Bunnik en enkele raadsle- I digd. Zaterdagavond trad ter gele den. Ook het Stompwijkse vereni- I genheid van de opening de beatgroep gingsleven was goed vertegenwoor- „Marsha's Moord" op. BOSKOOP Een groep Boskoopse jongeren gaat zich inzetten voor bejaarden en hulpbehoevenden. In hun vrye t(jd willen zy allerlei werkzaamheden gaan ver richten voor allen die daar behoefte aan hebben. Een telefoontje is voldoende en er komt iemand om daadwerkelijke hulp te verlenen. De hulp beperkt zich niet tot het schillen van aardappels of het doen van bood schappen. Men wiil ook wel als diaar behoefte aan bestaat met mensen die slecht ter been z(jn, gaan wandelen. De groep bestaat momenteel uit acht jongens en vier meisjes (scholieren en werkenden). Aanvulling is welkom, want er wordt veel werk verwacht. Groepsleider Sjaak Verbeij: ,,Wij hebben onze groep „Open uw Huis" genoemd. Het is de bedoeling dat degenen die hulp nodig hebben hun huis open zetten, zodat wij zoveel mogelijk kunnen helpen. Onder de hulpverlening zijn ook begrepen huishoudelijke werkzaamheden (b.v. koken, als de huisvrouw ziek is), tuintjes opknappen, helpen bij verhuizingen of schilderen en behangen. Het telefoon- de groep is 3 5 9 9. In het Duivenhuys aan het Rapen burg exposeert momenteel de Haag se schilderes Miep de Leeuwe een aantal schilderijen en aquarellen, alsmede een enkele tekening. Het werk kan beschouwd worden als een late nabloei van het expressionisme; gedegen vakwerk, niet uitbundig van kleur, daarentegen geschilderd vanaf een weinig gevarieerd palet: overwegend groenen en bruinen met slechts sporadisch een enkele mar kante kleurnoot. Haar toets is wei nig vrouwelijk, soms bij het zeer slordige af, waardoor het werk dik wijls lijkt te zijn in het stadium voor de uiteindelijke afwerking. Daardoor krijgt het weliswaar iets spontaans, maar mede ook door de weinige verscheidenheid van haar palet daarnaast iets onafs. Daarentegen merken we wel een vrij systematische opbouw van haar werken, vooral in de landschappen en stadsgezichten zoals „Gordes" en het sfeervolle „Borinage". Weids is ook „Ashkalon in Israël". Ook „Vau- cluse" is een fraai doek. De stille vens missen echter over het alge meen de juiste sfeer, waarbij we echter een uitzondering willen maken voor een tweetal stillevens met vis sen. Hier is ook de kleurschakering groter De aquarellen zijn vrij zwaar in de verf gezet en missen daardoor het transparante van deze schilder techniek. Waar het onderwerp zulks vraagt kan de zware toets echter wel bekoren zoals in „Makkun", dat met gouache is opgewerkt en vooral in „Scheepswerf bij Rotterdam", een fraaie prent. In de tekening „Pax'\ een vrouwenkop ontwaren wij een sterke invloed van Citroen. Alles bij elkaar gedegen vakwerk, niet groots maar aantrekkelijk om te bekij- WILEEM PRINS Hiervan zijn natuurlijk ook de gastarbei ders de dupe. Maar, oppert ze vergoei- lijkend: „Ondanks het feit dat de moge lijkheden van de gemeente dus beperkt zijn, geloven we toch, dat de gemeente ook binnen deze mogelijkheden absoluut tekort geschoten is. Aan de andere kant heeft de gemeente zich ook echter achter haar onmacht verschuild en de zaak maar wat aangezien, het geen treurige gevolgen heeft gehad voor de situatie van de gastarbeiders. Zwijgzaamheid tegenover hogere instanties is hier be slist fout". De werkgroep ziet mogelijkheden om de huisvestingssituatie m de hand te houden in een stipte naleving van de „Verordening op de Vreemdeiingenpen- sions" maar er zijn ook nog mogelij khe- den daarbuiten. WIJZIGINGEN Ze beveelt bij herhaling aan, de Pen sionverordening te wijzigen op drie pun ten. Dat zijn: a) invoering van een ver gunningenstelsel voor pensionhouders in plaats van de nu geldende aanmeldings plicht. Ook dit stelsel valt of staat na tuurlijk met een strenge controle. Exploi tatie van een pension zonder vergunning dient te worden gestraft met de hoogst mogelijke straf. b) Het is mogelijk, dat pensionhouders een „aanwijzing ter verbetering", door de gemeente gegeven, omzeilen door bij de eerste hiervan „uit eigen beweging" het pension straffeloos te sluiten. De werk groep stelt daarom voor, in dit geval de sluiting te verbieden en verbeteringen aan te brengen op kosten van de eige naar. Zo de eigenaar zich beroept op fi nancieel onvermogen, moet dit worden uitgezocht door deskundigen, door de ge meente aangewezen.. c) Hoewel verbetering van pensions verkozen dient te worden boven sluiting, moet de gemeente zich verplicht achten, voor alternatieve huisvesting te zorgen. Een suggestie hiervoor zou kifnnen zijn een activering van de reeds bestaande Stichting Migranten Casa, waarin de ge meente vertegenwoordigd is. Natuurlijk verwacht de werkgroep een loyale uit voering van art. 62 van de Woningwet, waarbij de Raad de bevoegdheid krijgt, aan bewoners van woningen die ten ge volge van maatregelen in het belang van volkshuisvesting getroffen, de woning moesten verlaten, een bedrag beschik baar te stellen ter gemoetkoming in de kosten van voorziening in andere huis vesting. GARANTIE Daarenboven ziet de werkgroep een garantie voor de woi. ngkwaiiteit in een stichting, analoog aai. die „Leidse Stu denten Huisvesting'. De werkgroep spreekt de hoop uit dat de gemeente bij haar vergunningenbeleid voor de vesti ging van bedrijven ook" in overweging neemt, hoeveel buitenlandse arbeiders er dan weer naar Leiden zullen komen, wil zo'n bedrijf optimaal draaien, en hoezeer daarmee de woonsitutatie in Leiden weer zal verslechteren. Alvorens te concluderen tot de nood zaak van protest, wyst de werkgroep als medeschuldigen aan de noodsituatie en instanties die de gemeente in een dwang positie brengen: de werkgevers, het ge westelijk arbeidsbureau, de onderne mingsraad, de vakbonden (districtsbe- s uurders) en ten slotte de ministers van Sociale Zaken en Justitie. Bioscoopagenda Hur" (a.L), dag., LIDO: „Dokter ls jMarnfe'a8J'jf). NachU" vr' za" „Bijvoorbeeld: overspel" (18 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, AMSTERDAM. 1 febr. Vee Aanvoert underen: 181, prijs: 3.70—5.20. handel: vlot- 57, prijs: 2.80—2.83, handel: mager KATWIJK, 5 Waspeen per LEIDEN Appelen 18. Aardappelen 9—lt. Kroten, gekookt 55. Boernkool 29—44. Pret 51—88. Spruite-, A 72—74. Spruiten B 74—77. Komkommers 53-91. Uien middelfijn 5-21. Knolselderij 38—40. Sla A 18—32. Selderij HAZERSWOUDE D<nnenkort kunnen in de wijk Rhynenburch 24 flats in gebruik worden genomen In Hazers- woude-dorp wordt hard gewerkt aan de realisering van 40 bejaardenwoningen, het bejaardencentrtim 50 keuze- en woningwetwoningen en 24 woningen in de vrije sector. Niettemin i, een voortgaande bebonunng 'in Hazerswoude alleszins gewenst. De gemeente telt immers 335 woningen, die op zeer korte of iets langere termim om varv na woning op de wachtlijst. En dit zijn uitsluitend de gemeente gebondenen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3