£eicbc (Sou/ta/n£ LANDING OP MAAN IS NIET ZEKER '"'"i- KOPPELING MISLUKT TOT VIJF MAAL TOE Dagelijks bestuur diocesane raad treedt toch af Sleepbootdienst Rotterdam staakt Toestand in Mozambique onduidelijk Statkevitsj kampioene Nog één over van Franse ijfling Nieuwe CAO in het geding CIEBR ©OüUUR Joods majoor mag Rusland verlaten 62e jaargang, no. 18.271 rï~ MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p mm. Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 Jan. "71: p. week 1.41. maand ƒ6,05, kwartaal ƒ18,10, Jaar ƒ70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 u. Dier en vriend; 19.25 u. Zo vader, zo zoon; 20.45 u. Memorandum van een dokter; 21.35 u. Nederland II: 19.30 u. Coronation Street; 20.21 u. Milly Scottshow; 21.35 uur Blitse Benjamin. KOUDE NACHT De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: flinke opkla ringen en op de meeste plaatsen droog weer met vannacht in het binnenland hier en daar matige vorst Zwakke tot matige wind krimpend van noord naar west. Minimum temperaturen van plus twee graden aan zee tot omstreeks min vijf graden in het binnenland. HOUSTON (Reuter/AP/DPA) Meer dan een uur zijn vanmorgen de astronauten van de Apollo-14 bezig geweest met het uit te pluizen, wat er aan de hand is met het kop pelingsmechanisme van maanlander en commandocabine. Dit koppelingsmecha nisme weigerde vannacht tot vijfmaal toe. Pas de zesde poging slaagde. Het onder zoek werd van Houston uit op de televisie gevolgd. De astronauten konden, met uit zondering van enige krassen, die wellicht de gevoeligheid van de koppelingszoeker beïnvloed hebben, niets bijzonders vinden. De deskundigen in Houston buigen zich thans over het probleem en zullen later be slissen of de voorgenomen landing op de maan nabij de krater Fra Mauro, al dan niet zal doorgaan. Een feilloze koppelingspro cedure is een strikte vereiste voor een .veilige terugkeer van de maanwandelaars; wanneer het koppelingsmechanisme van maanlander en commandocabine bij terug keer van het maanoppervlak faalt, dan zijn Shepard en Mitchell reddeloos verloren. EDGAR MITCHELL (Van onze correspondent) SALISBURY Het aantal geborgen slachtoffers van de overstroming in Noord-Mozambique eind vorige week bedraagt op dit ogenblik twintig. Het staat echter vast dat het werkelijke dodencijfer vele malen hoger ligt. vele lichamen kunnen niet geborgen worden vanwege de dikke laag modder die ze bedekt. Het aantal daklozen in de getroffen streek ligt in de buurt van 450.000. De ramp heeft enorme ver woestingen aangericht in het gebied dat een oppervlakte heeft van 24.000 vier kante kilometer. Hele dorpen, wegen en plantages zijn niet meer terug te vin den door de modder die alles bedekt. Het reddingswerk dat voornamelijk met Portugese vliegtuigen uitgevoerd wordt ondervindt grote belemmeringen van het water dat nog steeds niet uit alle gebieden weggelopen is. De lancering van de Apollo-14 gisteravond, is onder niet al te beste omstandigheden verlopen. Vrijdag verongelukte, zoals gemeld, een oefenmaanlander, gisteravond moest de lancering 40 minuten worden uitgesteld, omdat een dreigende buienwolk over Cape Kennedy trok. Pas om drie minuten over tien spoot de ge weldige Saturnusraket, met Shepard, Mitchell en Roosa ln de com mando-cabine Kitty Hawk met donderend geweld door een gat in het wolkendek omhoog, nagestaard door, naar schatting een half miljoen kijkers. Twaalf minuten later joeg, na het afwerpen van de eerste en tweede trap, de derde rakettrap met een snelheid van 29.000 km ln een baan rond de earde, op een hoogte van 114-118 kilometer. Om een minuut voor half een vannacht ontbrandden de motoren van de derde trap opnieuw om de Apollo-14 de 40.000 km- snelheid te geven, nodig om aan de aardse aantrekkingskracht te ontsnappen en de weg naar de maan in te slaan. Toen kwamen de moeilijkheden, waarover men zich in Houston zoveel zorgen maakt. De Kitty Hawk met de drie astronauten aan boord, om vast te koppelen aan de maanlander Antares. Dit mis lukte aanvankelijk. „Wij kunnen niet vastmaken," zo meldde Roosa aan Houston. De tweede poging mislukte eveneens. Televisiekijkers op aarde zagen beide kaketdelen trillen toen zij bij elkaar kwamen. Roosa zei geprikkeld: „Ik heb hem toch tamelijk goed geraakt, maar hij haakt toch niet aan." ,,Doe het niet te vlug en niet te langzaam," adviseerde Houston. „Ik dacht dat ik dat toch wel deed," antwoordde Roosa, nog geprikkelder. De zesde poging slaag de tenslotte. Een geluk bij een ongeluk Is, dat er met de herhaalde manoeuvre niet al te veel brandstof is gebruikt. Met dat al is de landing op de maan een groot vraagteken geworden, want zoals gezegd is een feilloze koppelingsmanoeuvre van alles beheersend belang voor een veilige terugkeer van de maanlander. Weliswaar zijn. ingeval van afgelasten van de landing, alternatieve taken vastgesteld (kring om de maan, foto's nemen en waarnemingen doen), maar het betekent toch dat heel het geldverslindende Apolloprogramma op losse schroeven komt te staan en men wellicht zal afzien van het directe menselijke onder zoek van de maan. Men zal dan moeten overgaan tot het robot- onderzoek. waarin de Russen zulke opzienbarende resultaten heb ben behaald en waarin Amerika een duidelijke achterstand heeft. Tot op dit moment bestaat er voor de bemanning niet het minste gevaar. De eventuele mankementen zijn niet van invloed op de vlucht van thans. Deze is immers zo berekend dat de Apollo na een draai om de maan, vanzelf weer op aarde terugkeert. Mocht men besluiten het programma geheel, dus inclusief maanlanding, uit te voeren, dan neemt het risico voor de bemanning uiteraard toe. Deze landing zou vrijdag plaats hebben Door ale problemen is de aanvankelijk geplande rust voor de astronauten de mist ingegaan. Deze rust werd uitgesteld tot half drie vanmiddag. Ze hebben die wel verdiend, want tijdens de oppelingsmoeilijkbeden maakte Roosa's hart 120 slagen per mi nuut. De belde anderen hadden een gemiddelde van zeventig. Soldaat schiet kapitein dood SAIGON (AFP) Een Amerikaanse soldaat, James D. Moyler, heeft de com mandant van zijn eenheid, kapitein William F. Reichert, doodgeschoten, al dus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse legerleiding in Saigon be kendgemaakt. Dit gebeurde in het kamp An Che (400 km ten noordoosten van Saigon) - De dader is gearresteerd en wordt be schuldigd van moord met voorbedachte rade. Binnen het Amerikaanse expedi- tieleger doen zich meer en meer inci denten voor. Zij zouden worden veroor zaakt door het lage moreel van de manschappen, die dikwijls niet willen vechten en die steeds meer hun toe vlucht tot verdovende middelen nemen. Aan de militaire woordenschat in Zuid-Vietnam is het woord „fragging" toegevoegd. Hiermee wordt een actie bedoeld van militairen, een handgranaat naar officieren of onderofficieren werpen, die hen in de strijd willen zenden of hen ,Jiard" wil len aanpakken. VI GRENOBLE (AFP) Van de don derdag in het Franse plaatsje Voiron bij Grenoble geboren vijfling is een vierde kind zaterdagmiddag in het zie kenhuis overleden. Het is het meisje Cecile, die bij de geboorte slechts 1135 gram woog. De enige die nog in leven is, is een jongetje, Bruno (1130 gram.) Zijn toestand geeft volgens de artsen op dit moment geen reden tot bezorgdheid. Veertip minuten later dan bedoeld, stijgt de 110 meter hoge Satur nusraket met de drie astronauten n (Van o e correspondent) ROTTERDAM Sinds zes uur van morgen liggen de ongeveer honderd Rotterdamse stadssleepboten stil ten ge volge van een werkstaking. De bonden bebben deze staking voor de ruim 700 bemanningsleden uitgeschreven, nadat de werkgevers niet hadden gereageerd op een ultimatieve brief van dc bonden waarin een loonsverhoging van f 45, per week werd gevraagd. De voorzitter van de bedrijfsgroep. Havens van de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel, de heer W. Hulsker, verwacht dat de werkgevers, verenigd in de vereni ging van sleepdienstondernemers. de drie vakbonden nog vandaag c geding zullen aandoen op basis feit, dat de stakers door hun eis tot loonsverhoging, de loonmaatregelen, die de minister op 15 december vorig jaar heeft afgekondigd, negeren. kort Minister Roolvink is inmiddels, even als de Rotterdamse wethouder drs. Viersen, belast met de havenportefeuil le, door de N.B.V.-voorman Hulsker op de hoogte gesteld van de staking en de motieven daarvan. „Ik heb het gevoel", aldus de heer Hulsker, „dat zowel de minister als de wethouder meer sympa thie hebben voor ons dan voor de werkgevers." In ieder geval, zal de gemeente Rotterdam op verzoek van de minister proberen te bemiddelen. De gevolgen van deze staking waren al te merken voor de staking goed en wel een feit was. Gisteren liepen name lijk opvallend meer schepen de Rotter damse haven binnen dan gewoonlijk op zondag het geval is: de Rotterdamse havendienst registreerde rond 100 sche pen terwijl gewoonlijk hoog uit 70-tal schepen op zondag binnenkomt. De drie vervoersbonden hebben beslo ten de overige havenarbeiders voorlopig nog niet tot een solidariteitsaktie op te roepen, waardoor de gevolgen voor het scheepvaartverkeer in 's werelds groot ste haven voorlopig nog beperkt zal zijn. Zeker zolang de bemanningsleden van de zeven Europoort-sleepboten, die op een andere cao varen dan hun colle ga's in de stadssleepdienst, nog blijvend doorwerken. (ADVERTENTIE) SYSTEMEN AW?: SfK BRRNOKPSTEN KONTOORINRICHTING ■S5I HOOFDSTR. 186 |(<M TEL: 01710-30797* Rffa ItSJ LEIDERDORP ifiÉil Samen werking met dr. Simonis niet mogelijk'' (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN. Het dage lijks bestuur van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam is met instemming van de raad afgetreden. Men ziet geen mogelijkheden meer om vrucht baar met de nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. Simonis, samen te werken. De gewone leden van de raad daarentegen hebben zich in de zaterdagmiddag te Voor schoten gehouden vergadering in overgrote meerderheid uitgespro ken om als raad te blijven functio neren. De leden willen zdch blijvende in „riskerend vertrouwen" achter het diocesaan bestuurscollege stellen, dat in zijn verklaring heeft laten weten ln eerlijke gezindheid met de nieuwe bisschop te wiUen samenwerken. Hoewel het dagelijks bestuur van de diocesane pastorale raad tijdens de op 2 januari gehouden vergadering van de raad het. mandaat had gekregen om alles in het werk te stellen dr. Simonis ertoe te bewegen zijn benoeming niet te aan vaarden, ging het bestuur er zaterdag middag toe over het mandaat aan de raad terug te geven omdat men in de huidige situatie geen heilzame mogelijk heden meer zag om aan het advies van de raad aan dr. Simonis om terug te komen op zijn besluit de benoeming te aanvaarden nog endge kracht bij te De voorzitter van de raad. studenten pastor J. van Wel, schilderde de ont wikkeling zoals die zich na het bekend worden van de benoeming heeft voor gedaan. Ondanks de bereidheid van de Nederlandse bisschoppen, het diocesaan bestuurscollege en een zeer grote groep De drie vervoersbonden hebben gister avond een telegram gestuurd aan het bestuur van de Internationale Trans port Federatie, waarin zij een beroep doen op de solidariteit van de collega's sleepbootbemanningen in de overige Westeuropese havens als Hamburg, Londen en Antwerpen. „Ik heb die mensen natuurlijk niet in handen," aldus de heer Hulsker. „maar bij voor gaande gelegenheden hebben ze metter daad getoond, begrip te hebben voor onze situatie." „Wat de gevolgen zijn voor Rotter dam?" De heer Hulsker is hier kort over. „Gewoon, weer een slechte beurt in buitenlandse ogen. TEL AVIV (AFP) Majoor Grisja Feigin, held van de Sowjet-Unie uit de tweede wereldoorlog, die door de Russi sche autoriteiten in een psychiatrische inrichting is opgesloten in verband met zijn protesten tegen het lot van de joden in de Sowjet-Unie, mag naar Israël emigreren. Majoor Feigin had al zijn vele onderscheidingen teruggezon den. Kort geleden moch hij de inrich ting verlaten. Hij woont thans in Ri ga. gelovigen ia n.Ar'JW mening van voorzitter J. van Wel voor het dagelij ka bestuur niet mogelijk naar eer en ge weten dr. Simonis als bisschop van Rotterdam te aanvaarden, omdat de uit gangspunten verschillend zijn. Het dagelijks bestuur voorziet daarom een reeks van conflicten tussen de nieuwe bisschop enerzijds en de vica rissen. de dekens, de hoofden van dienst en tal van priesters anderzijds. Die moeilijkheden worden overigens ook wel door een groot gedeelte van de raad voorzien, maar men is echter van mening, dat het programma van de vicarissen dat naar buiten is gebracht na dagenlange besprekingen met de nieuwe bisschop een basis biedt om te komen tot een beleidssamenwerking. De raad zal op 15 februari een nieuw bestuur kiezen. LENINGRAD De Russin Nina Stat kevitsj is vandaag Europees kampioene geworden. Het is haar tweede achter eenvolgende titel. Zij wordt in het alge meen klassement gevolgd door haar landgenote Ljoedmilla Titova en Kapi- tolina Seregina. De beste Nederlandse was Atje Keulen-Deelstra. Zij eindigde als vierde, voor de Noorse kampioene Lisbeth Berg. Ook vorig jaar in Hee renveen was Atje Keulen vierde en Nina Statkevitsj eerste. De 3000 meter leverde een overwinning op voor de Russin Kapitolina Seregina. Nina Stat- ketvisj werd tweede en Stien Kaiser derde. De eerste qcht van het eindklas sement zijn: 1. Statkevitsj 197.097 pt. 2. Titova 199.840; 3. Seregina 200.007; 4. Keulen-Deelstra 200.460; 3. Berg 201.127; 6. Averina 207.35:5: 7. Kaleer 201.436; 8. Soerovikina 202.093. (ADVERTENTIE) Dansen Gezellig

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1