Vroegh nieuweling in oude judokern Van Dooyeweerc terecht kwaad Rijke schaakoogst voor Nederland Wildeboer schreef historie Zaalhockeyploeg vijf keer winst Turnwinst Winst en verlies voor damestafeltennis- teams Hoe Kortsnoj won WEER ZESDAAGSE ZEGE VOOR POST Pech Gijs van Lennep in 24 uur van Daytona Bert van der Berg schermwinnaar Ans van Gerwen Mogeliik adviesraad bij GVAV MAANDAG 1 FEBRUARI 19, iilllllilI'llllUIIIUllllllQVIOnillllQlSi1' door Kees Kooman HAARLEM Dolman kon de greep naar de machts positie van Ruska tijdens de Nedei'landse judokam pioenschappen in de Kennemersporthalt in Haarlem niet voltooien. In de finale van de zwaargewichten ging Dolmans illusie na acht minuten door een zeer snel ingezette beenworp (Tani-otoshi) in rook op. De ontknoping van het toernooi, waar de nummers één en twee van de districten en de gehele kernploeg aantrekkelijk judo demonstreerden, leverde niet de verrassing van nog een nederlaag voor Ruska op. In de poule tuimelde een argeloze Ruska in de val van Dolman. Vrijwel altijd kiest de samboworstelaar Dolman judo doet hij er voor de aardigheid bij de verdediging en probeert hij een grondgevecht te forceren. Ditmaal handelde hij averechts. Met twee maal het voordeel van resultatentechniek voor de zware Dolman hadden de scheidsrechters het niet moeilijk bij hun beslissing. Een verbouwereerde Ruska voerde als argument aan: „Ik dacht dat ik een punten- voorsprong had opgebouwd. Daarom liet is he, zoals altijd, op een scheidsrechterlijke beslissing aankomen". Ruska, die zich in de herkansingen duidelijk de sterkste toonde, had van de nederlaag geleerd. In de finale stonden de twee „zware jongens" weer tegen over elkaar. Ruska keek wel uit om Dolman opnieuw in het offensief te laten komen. Dolman gaf zijn uitlating „In de finale pak-ik hem op dezelfde manier" geen gestalte. De beenworp velde Dolman en bracht Ruska de prolongatie van zijn titel. Verrassingen overigens.te over bij de zwaargewichten. De Amsterdammer Adelaar zou zeker door de poule komen. Hij moest alleen „even" van Eveleens winnen. Dat deed de 140 kilo wegende reus net niet. Eveleens hield hem de voorgeschreven dertig seconden in een houdgreep. Daarbij een komisch schouw- voor het publiek: de scheidsrechters moesten tijdens de houdgreep de twee loodzware judoka's (bij elkaar ingeveer 275 kilo) naar het midden van de mat slepen. Nog onverwachter kwam Ade laars ondergang tegen Bontrop in de herkansingen. „Wat wil je als je pas een paar weken traint.Daarvoor jieb ik ruim twee maanden in het ziekenhuis gelegen. Endelijk ontslagen volgde nog oor- en keelontsteking", ver- droevige Adelaar. In het halfmiddengewicht liet bekende, Schneider, zich Het lot was de Hagenaar daarbij gunstig gezind. In de poule werd hij door de talentvolle Van de Poll op beslissing scheidsrechter verslagen. De reeks her kansingen kwam Schneider goed door. Als Fennell niet voor hem het zwarte werk had opgeknapt deze schakelde Van de Poll in de halve finale uit zou hij in de eindstrijd weer v.d. Poll hebben ontmoet. Fennell bleek in de finale over te weinig techniek te be schikken om de Hagenaar enigermate te bedreigen. Na precies acht minuten bracht hij Fennell met een beenworp naar de mat: ippon. Over de grote afwezige, Chen in het lichtgewicht, gingen vreemde geruchten. Deze finalist van vorig jaar zou de 63 kilo, het maximum voor de lichtgewicht, rijkelijk hebben overschreden. In ieder geval wds de Leidenaar niet komen op dagen. Nu had Gietelink weinig moeite met Boom. die door allerlei herkansin gen had geloodst. Weldra had de kam pioen van vorig jaar zijn tegenstander in een houdgreep. Dat hield hij dertig seconden vol, waarmee hij zijn titel pro longeerde. De finale in het middengewicht was voor Van Polanen een kwestie van for maliteit, Van de overwinning op Geurt- sen in de halve finales had hij een knie blessure overgehouden. Op medisch ad vies mocht de pechvogel uit Leiden zijn tegenstander Vroegh alleen maar felici teren. Weinig plezier zal ook Poglajen aan de titelstrijd hebben beleefd. Deze kampioenspretendent was verplicht zijn middengewichtgenoten wegens een infec tie aan zijn hand vanaf de tribunes aan het werk te zien. In het halfzwaargewicht verliep alles volgens plan. De kerngroepleden hadden zich regelmatig voor de finale geplaatst. Daarin werd na een saaie partij zij kennen eikaars stijl te goed de vlag van Eugster opgeheven. De scheidsrech ters zagen in hem de kampioen. Van de vijf titelhouders prolongeren er vier het kampioenschap. Alleen Vroegh kon zich in het geweld van de „oude kern" mengen. Anton Geesink zag het met lede ogen aan. „Nee, voor München zie ik voorlopig geen nieuwe gezichten". Lichtgewicht: Halve finales: Boom wint op beslissing van Brandts Gietelink wint op beslissing HAARLEM De nationale judo kampioenen Karei Gietelink, Theo Schneider, Gerard Vroegh, Ernst Eugster en Wim Ruska zullen zater dag 6 februari in Parijs uitkomen in een vóór-Olympisch toernooi, De wedstrijden zijn sterk bezet, Onder meer komen leden van de Japanse ploeg op de mat, Fransen, Westduit sers en waarschijnlijk Russen. Het deelnemen van Oost-Duitsland is eveneens nog onzeker. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊËÊKmMMÊÊÊÊÊHÊmKÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊmwÊÊÊm (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM Vele Nederlandse paardesportliefhebbers verbleven Parijs bij de Prix d'Amerique, maar ook op de baan in Hilversum, waa Generaal Padua B het hoofdnummer op zijn naam bracht in de Upsalinprijs was 't druk. De zesjarige hengst nam na de start de leiding en stond die nit niet meer af. Favoriet Anton kon, ondanks een prachtige sprint op het laatsl rechte stuk, niet verder komen dan ee voor Diogen, vóór C. Alkestis van E. Jan van Dooyeweerd mocht gistermid dag in de Masinaprijs terecht kwaad zijn op pikeur Niemeyer met het paard Gold- finger. In de voorlaatste ronde van deze draverij over 2440 meter sprong Gold- finger weg, vlak voor de huizenhoge favoriet Grenadier met Jan van Dooye weerd. Pikeur Niemeyer hield het paard in, maar trok het niet volgens de regels van het spel naar buiten. Jan van Dooye weerd moest hierdoor plotseling aan de noodrem trekken, waardoor Grenadier in de fout sprong. Hij verloor veel terrein en kon geen rol meer spelen. Met de boete, die Niemeyer van het draverij - comité kreeg, was Van Dooyeweerd noch het publiek gediend. hairos xr-i rocquepineprijs 2 upsalinprijs 1 amatricewinter kampioenschap masinaprijs 242 toscanprijs ABBEVILLE Een Nederlandse zaal hockeyploeg heeft in het afgelopen week einde opvallende resultaten behaald te Abbeville in Frankrijk. De Nederlandse ploeg kwam zaterdag en gisteren vijf keer in het veld en won al zijn wed strijden. Achtereenvolgens het streekteam van Artois 8- stedelijk team van Parijs 54, de ploeg van Lille 51 en de vertegenwoordigen de ploeg van Picardie 41. Als toemooi- winnaai' speelden de Nederlanders daar na nog tegen een Frans selectieteam. Die wedstrijd werd met 65 gewonnen. De Nederlandse ploeg bestond uit Berg huis, Lammerls en Annema (GSHC), Paans (EMHC), Van Eijk (Venlo), Wijzen beek (HTCC), Botje en Mundl (Hattem). Mundt was met acht treffers topscorer in de Nederlandse ploeg. PRAAG Op dc eerste dag van de internationale tafeltenniskampioen- schappcn 1971 van Tsjecho-Slowakije ij Ostrava, heeft de Nederlandse dames- ploeg in de eerste ronde met 30 van Roemenië verloren. De uilslagen waren: ColtofAlexander 02. Van der Laan- Mihalcc. 02. Coltof^Van der Laan Alexander-Mihalec 02. Een Nederlandse damestafeltennisse- lcctie heeft de interlandwedstrijd tegen België, die zaterdag in Kortrijk werd gespeeld, met 54 gewonnen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Ma- vis van Geider (Belg)Ellen Klatt (Ned) 13—21, 11—21, Josiane Detaille (Belg)—A. v. Moors I (Ned) 21—9. 21 7: M. Crevecoeur (Belg)Son ja Ilclt- zel (Ned) 1421, 21—18, 18—21; Detail- Ie—Klatt 21—10, 19—21, 17—21: Van Gelder—Hcltzel 21—13, 15—21, 7—21; CrevecoeurVan Moorst 1621. 16 21; Detaille—Heltzel 21—17, 22—20: Crevecoeur—Klatt 16—21, 21—19. 21— 15: Van GelderVan Moorst 2115, 14—21, 21—17. WIJK AAN ZEE De 39-jarige kampioen van Rusland, Viktor Kortsjnoj, heeft het 33ste Hoogovenschaaktoernooi gewonnen. Hij versloeg in de slot- ronde de Westduitser Hübner en scoorde 10 uit 15. Op de gedeelde tweede plaats eindigden de grootmeesters Olafsson (IJsland), Petrosjan (Rusland), Gligoric en Ivkow (beiden Joego-Slavië). De beste Nederlander was Kick Lange- weg. Met 7 punten uit 15 partijen over schreed hij de norm van de wereld schaakbond voor het meesterresultaat en continueerde aldus zijn titel internatio naal meester voor vijf jaar. In de meestergroep boekte de 19-jarige Jan Timman een eclatant succes. Hij werd winnaar met 10 uit 15. Het leverde hem onmiddellijk een invitatie op voor het internationale toernooi in Malaga (Spanje), dat deze week begint. Zaterdag kwam eveneens Rob Har- toch in het nieuws. Hij versloeg met zwart de Hongaar Forintos waardoor zijn score steeg tot 9% punt, wat de titel internationaal meester betekent. De Nederlandse topklasse heeft in dit toernooi uitstekende resultaten behaald. Twee meesterresultaten en twee inter nationale meesters zijn een succes, dat wel werd gehoopt, maar slechts ten dele verwacht. De laatste ronde werd gekenmerkt door ongewoon felle duels. Dat Kortsnoj, ook winnaar in 1968, zegevierde, was deels aan zijn sterke eindspurt te dan ken en aan Donner, die met zwart geen duimbreed voor Olafsson week. Kortsnoj en de nummers twee tot en met vijf boekten een groolmeesterresul- »rg (Ned) 1—0. ovanovic (J-Sl)—Ci ïeken (Ned)—Lazare c5xb4 18. a3xb4 aS-a4 *9. Tbl-al 20. e4Xl5 g6-g5 21. Ph4-g2 Le2Xfl Dd8-f6 Ddl-d2 Df6-f3 Pg2-el df3-h5 Dd2-e3 TX8-aB Le2-d3 Dg6-e« 23. I2xe3 Tf8xl 29. Ld3-e2 Dh5-g6 Pa3-c4 Tc8-a8 37. Taf-gl Dd7xb5 g3-g4 Db5xb4 29 De3Xh3 KgR-g7 Db3-f3 LclR-e7 41. Pc4-e3 GRENOBLE Peter Post en de Frans man Alain van Lancker hebben de zes daagse van Grenoble gewonnen. In de laatste uren moesten z(j hun ronde voor sprong op het Westduitse koppel Altig/ Fritz prijsgeven, maar hun puntenvoor- sprong (467 tegen 366) was dermate groot dat de overwinning niet in gevaar kwam. Post was eerder aan Van Lancker ge koppeld omdat Karstens de strijd wegens zijn opgelopejn blessure in Rotterdam de strijd staakte. Van het andere leidende koppel Mourioux/Van Lancker gaf Mou- rioux op. Hij had last van verwondingen ten gevolge van een valpartij in Gi-enoble. DAYTONA De Mexicaan Pedro Rodriguez heeft met Jacky Oliver (G.-B.) in een Porsche de 24-uursrace van Day tona gewonnen, ondanks een pitstop van anderhalf uur De Porsche-Audi van de Brit Vic El- ford en onze> landgenoot Gijs van Lennep werd bij een ongeluk zo zwaar, bescha digd dat de equipe de strijd moest staken. Het ongeluk gebeurde, toen de Porsche een klapband kreeg en twee andere wa gens boven op de net door Elford ver laten auto vlogen. DEN BOSCH Bert van der Berg van zaal Van der Berg uit Amsterdam, heeft gisteren het St.-Jans Basiliek- scherm toernooi in Den Bosch gewonnen. Van der Berg won vijf partijen. De' stijlprijs ging naar Hans Sauerbier. die tweede werd. Bij de dames eiste Marjan Soeurt van zaal Van der Berg de eerste plaats voor zich op. In de barragepartij versloeg zij clubgenote Ankie Hage. Marjan Soeurt kreeg ook de stijlprijs. uitsla gei (Zaal BARCELONA Ans van Gerwen heeft gisteravond in Barcelona een interna tionale turnwedstrijd gewonnen. De Spaanse gymnastiekbond had van een aantal landen de beste twee - turnsters uitgenodigd voor deze krachtmeting. Nederland was behalve door Ans van Gerwen vertegenwoordigd door Cora Stins, die echter niet aan de wedstrijd kon deelnemen wegens rugklachten. vierde plaats. De tweede plaats van Dooyeweerd) 2.51.4 1.25.7 Gids. Tot® nrtno #,10 pl 1,70 3, Drukte in Hilversum Dinsdagavond wordt het druk op koersbaan in Hilversum. De leerlingt hebben in hun vierde rit voor het terkampioenschap de beschikking dc hoogste klasse van dravers en h< er naar uit, dat de twee Hollandia' Feny en Faith, lucht hebben voor 24 Wat Eland met een leerling gaat doe is een zeer open vraag. Op zijn best hij al moeilijk, laat staan nu hij n geen kennelijke vorm demonstreerde. De mijl kan voor Hanneke d'Aster zij maar men bouwde al eerder ten onrechi huizen op haar snelheid. Grace Aga: Empereur CH, die ineens sterk vooru gaat en misschien ook wel Hea Alkesl: VE kunnen Hanneke op deze af'stan Om zes uur is "de eerste start. Ora prognoses zijn: Lianneprijs (2000 m, autostart, afd., met trio): Impish Hanover - Imc Lee - Indy Gail. Tweede afdeling: Ida Roodnoot - li fante W - Irish Kan. Lloydpr'ijs (2020 m. met trio): Hass Beroona - Happy Chestnut - Helios Cl Outsider Izegrim. Lucrativoprijs (2020 m., eerste afd Gonny Princess - Hortence - Hpss Petei hof. Lukieprijs (2000 m., autostart, met trio Hel ia D - Gertien "WS - Heliotroop R. Leerlingen winterkampioenschap IV (2400 m): Feny Hollandia - Faith Ho! landia - Eland. La Plataprijs (1600 m., autostart, mi trio): Hanneke d'Aster - Grace Again Empereur CH. Lammertprijs (2000 m„ autostart)Hoi Song - French Mac - Geus Akerendam. Lordprijs (2400 m„ autostart, met tri< Feniks S - Gratie Norton - Heno Vic toria. Outsider: Guy Nathan. Lucrativoprijs. tweede afd.: Hidda Dea - Hernanda Leron - Ivonne Hanov GRONINGEN De door het gemeen tebestuur van Groningen ingestelde strui jt tuurcommlssie, die het'betaalde in Groningen een hechtere, basis m zorgen, streeft ernaar voor 1 maart li gemeentebestuur te adviseren O' weg die GVAV (volgens seizoen vrqw zeker FC Groningen) zal dienen te b< wandelen. De commissie is van mening, voorui' lopende op de eigenlijke herstructurerio van GVAV dat er voor de club ee van advies dient te komen die uit tien leden zal moeten bestaan. Uitgang? punt is dat deze adviesraad een zo bree mogelijke samenstelling moet hebbe waardoor het niet uitgesloten moet woi den geacht dat ook mensen van buile de provincie Groningen zullen worde benaderd. In de raad zullen onder mee zitting moeten nemen vertegenwoordiger van het gemeente- en het provinciale be stuur, van de spelers van GVAV en de afdeling Groningen van de KNVB het huidige stichtingsbestuur betaal voetbal GVAV, van de donateursveren: ging GVAV, van de Kamer van Koop handel, en van het NVV. Daarnaast len ook afgevaardigden van het amateur voetbal, naar de mening van de stru tuurcommissie. zitting in de adviesra: dienen te krijgen. door Frank Werkman APELDOORN. In het derde deel van de „trilogie" provinciaal, Nederlands en wereldkampioen schap heeft Gerrit Wildeboer gis teren historie geschreven. Op het parcours van park Berg en Bos in Apeldoorn behaalde Wildeboer mét de nationale titel zijn vijf tiende overwinning dit seizoen en bleef daarmee voor evenzovele keren ongeslagen. Een prestatie die vóór hem waarschijnlijk nog door niemand is geleverd. En de overmacht waarmee het Apel- doornse crosstalent voor eigen publiek voor de vijftiende keer ongeslagen bleef, stempelt hem tot één van de favorieten voor het later deze maand op hetzelfde terrein te houden wereldkampioen schap. Zelfs Huub Harings. een van de weinige beroepsveldrijders van ons land werd op een forse achterstand gereden. Slechts een ander talent. Jacques Spetgens (21) uit Someren kon Wildeboer, zij het op ruime afstand, volgen. Op. de eindstreep bedroeg hel verschil tussen Wilde boer en Spetgens, die tweede werd. bijna drie minuten. Zelf wil de nieuwe kampioen niet in serieuze kansen op de wereldtitel geloven". Ik ben al zeer tevreden als ik me bij de eerste vijf kan rijden", benadrukt hij nogmaals. Zelfs het feit dat hij tijdens een cross in België de huidige wereldkampioen, de Belg Vermeire op een marge van twee minuten zette, kan Wildeboer niet tot boute uitspraken verleiden „Ik heb er dit seizoen heel wat bijgeleerd", verklaart hij eenvoudig. De-afstand t tionale top i Meer niet". Al de de rijden ronden over het zware par cours viel er een gat. Wildeboer demarreerde al na enige honderden meters en kwam halverwege de eer ste ronde reeds met een voorsprong van dertig seconden op onder meer Spetgens, de gebroeders Scheffer en Huub Harings door. „Het was mijn bedoeling", zei Wildeboer later, „om zo snel mogelijk een gat te laten vallen, daarna mijn voorsprong wat uit te breiden om bij eventuele pech wat speling te hebben. Het ging de eerste drie ronden zeer gemakkelijk. Ik kon de achtervolgers eenvoudig Na al'loop van het veldritkampioen* schap in Apeldoorn ontstond er eni ge discussie over het ontbreken van een prijzenschema. Albert Scheffer wierp als eerste een balletje op, dat nog ver kan rollen als Huub Harings zijn voornemen tot uitvoer brengt en de K.N.W.U. over deze zaak schrifte lijk om opheldering vraagt. „Het is belachelijk dat hier geen prijzen worden betaald, zei Harings. Ik praat niet voor mezelf, maar voor de jongere renners. Dit is de eerste keer dat ik een nationaal kampioen schap meemaakt zonder prijzensche ma. Alles was hier perfect geregeld, de afzetting was uitstekend. Alleen waarom geen prijzen? Ik ga hiero ver zeker een brief schrijven aan dc K.N.W.U. Toen ik een keer vierde was geworden bij het wereldkampi oenschap kreeg ik duizend gulden. Hier kreeg niemand iets". De heer Huizebosch van de organi serende vereniging De Adelaar stel de tegenover de uitlating van Ha rings: „We hebben met dc K.N W.E gebeld en daar deelde men ons mede dat het niet gebruikelijk was dat er bij een nationaal kampioenschap prijzen worden betaald. Daarom hebben we dat ook niet gedaan. „Ze hebben hier vanmiddag 3000 toeschouwers gehad. Van het bedrag aan entreegelden (er moest drie gul den toegangsprijs worden betaald: re.) krijgen wij niets," vertelde Al- bert Scheffer wat verongelijkt. „Dat lijkt me niet helemaal juist". De zeer gemakkelijk klimmende Wildeboer vergrootte zijn voorsprong regelmatig. Achter hem leverden de gebroeders Scheffer en Huub Ha rings strijd om de derde plaats. On danks de eendrachtige samenwer king van Albert en Gerrit Scheffer slaagde Huub Harings erin een aan vankelijk opgelopen achterstand op beiden teniet te doen. De jarige Ha rings. gisteren werd hij 32, kon Jac ques Spetgens echter niet meer be dreigen. „Tijdens de koers," vertelde Harings later", heb ik eraan gedacht om maar te stoppen. Het ging niet bepaald goed. Maar ik wilde mijn fans niet teleurstellen, daarom ben ik doorgegaan. Met zijn uiteindelijke derde plaats in het hele veld behaalde Harings overigens zijn zesde proftitel. De Limburger, die al enige tijd geleden te kennen had gegeven aan zijn laatste seizoen bezig te zijn, deelde kort na afloop mede niet in het wereldkampioenschap te starten. ..Alleen als ik hier eerste zou zijn geworden zou ik in het wereldkam pioenschap hebben willen rijden. Nu ik derde ben geworden, vind ik dat de jongere renners maar een kans moeten krijgen. De 32-jarige Harings. die assistent ploegleider wordt bij Pellenaars slikte zijn teleurstelling weg met een teug limonade. 'Iiij had zich tenslotte toch nog de sterkste ge toond van de beroepsrenners, onder wie Cees Zoontjens, Jan van Kat wijk en Jos van der Vleuten. Maar profkampioen van Nederland worden achter twee amateurs maakte reactie begrijpelijk. Een uur n; loop trachtte Sally Katan, de beg: leider van de crossers, Harings andere gedachten te brengen. „Nee' antwoordde de Limburger, „ik niet naar het wereldkampioensch; Bovendien ben ik jarig vandaag". E weg beende Harings. Gerrit Wildeboer maakte na fraaie overwinning een heel verheugder indruk. „Ik had erg gen dit kampioenschap opgezien vertelde hij. „Het publiek verwacl natuurlijk alles van me. Ik kon hi< alleen maar verliezen. Als ik tweed zou zijn geworden had men i een nederlaag opgevat. Ik vond h( parkoers overigens erg zwaa ligt me niet zo erg. Er is geen enki stukje asfalt, waar je normaal kur. fietsen. „Alles is zacht terrein" Zelfs al verovert Wildeboer enige weken het wereldkampioen schap, hij overweeg geen n over te gaan naar de beroepsren hers. „Je kunt misschien wel e aardig contract ergens krijgen, ma na een jaar is het over en dan sta aan de dijk. Nee, ik blijf rustig bi de amateurs fietsen. Dit zor zoen ga ik wat meer criteria rijde: Daar ben ik de vorig seizoei blessures niet aan toe gekomen. Uitslag: 1. en kampioen van Neder land bij de amateurs Wildeboer (A peldoorn), 21 km in 1 uur 53 mir ten en 58 seconden., op 2 minuten seconden: 2 Spetgens (Someren)., 3.32: 3. en kampioen van Nederland bij de beroepsrenners Harings (Sit be)., op 4 12: 4. Gerrit Scheffer Albert Scheffer (Zelhem)., op 5.21: Meijer (Apeldoorn)., op 5.45.: 7. v der Brug (Werkhout)., op 6.27: (tweede beroepsrenner) Zoontjens (Tilburg)., op 6.46: 9. Vos (Rotli dam)., op 7.12: 10. Heesbeen (T burg)., op 7 16: 11. Zuiderduin (Lis en 12. (derde beroepsrenner) V Katwijk (Oploo).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12