DE TOEKOMST LIGT IN ONZE EIGEN HANDEN Nieuwe colportagewet beteugelt aggressieve huis-aan-huis verkoop Dader moord Amsterdam nog spoorloos SPORTTOTO DIOR VERBANT DE SHORTS 1ST VRIJDAG 29 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA Ten ondergaan in ..De nachtmerrie >an de technologie" of overleven in een gezoude wereld DEN HAAG Wij staan onszelf meer dan ooit naar het i. We roken en drinken te veel. gebruiken te veel drugs al of niet in de vorm van pijn- en zenuwstillcnde middelen. We worden te zwaar door een veel te eenzijdig leven. Meer we dragen hoe langer hoe meer zelf bij aan de vergif tiging en vervuiling van bodem, water en lucht. We be- aoeien ons. om met een geleerde te spreken, met van alles n nog wat, zonder te weten wat de gevolgen zün. De ge- •olgen? De hoeveelheid zuurstof, zonder welke we onmoge lijk kunnen leven, wordt steeds geringer. De horizonten van De technologische menw zelfstandig of geprogrammeerd denken? bevolkingscentra worden verduisterd door dikke nevels van luchtvervuiling en kwik verpest het leven in het water. Aarde en atmosfeer bevatten een groeiende hoeveelheid radioactieve afval, lood en asbest. „Wanneer zullen we ten onder gaan", vraagt de Engelse schrijver Gordon R. Taylor zich af in zijn waarschuwend boek «De nachtmerrie van de technologie" (uitg. Elsevier-Amsterdam). We weten niet eens meer, dat we het voor een groot deel zelf in handen hebben". Nederland is maar een splintertje uit de wereldbol, die Aarde heet. Onze bossen hebben we langzamerhand tot het uiterste minimum teruggebracht. De flatgebouwen, die volgens sommige vakidioten de Nederlandse hemel be stormen, brengen alleen maar flat neurose, engte- en ruimtevrees voort. „De muren komen iedere minuut van de dag op me af", zegt een patiënt tegen zijn zenuwarts. En deze kan niet anders doen. dan maar weer een rustgevend medicijn voorschrijven. Hij heeft de huizen, de regeringsplannen, de welzijnsgenade, ook niet in zijn spreekkamer liggen. Rijnmond hangt in de vuile nevels; Eindhoven alarmeert de bevolking te gen luchtverontreiniging vanuit het Ruhrgebied; de Rijn is ons nationaal vuilnisvat vol zorgwekkende en le vensgevaarlijke geheimen; Arnhem wordt een tweede Rijnmond, zo niet erger; de smeerpij van Groningen is de bacil van een conflict tussen Nederland en Duitsland. „We potten onze milieuverontreiniging nog meer op. dan ons spaarbankboekje", aldus een Nederlands bioloog. Splintertje Nederland is een splintertje uit de wereldbol, die Aarde heet. Maar dit splintertje, vermenigvuldigd met alle kleine en grote splinters, die de Aarde vormen, bedreigen zichzelf en de an deren in steeds ernstiger mate. De grauwsluiers drijven op iedere lucht stroming van Scandinavië naar Span je. van Los Angeles naar Mexico en verder, van Tokio langzaam maar ze ker over een groot deel van zuid-oost Azië en verschillende eilanden in de Grote Oceaan. De ruimtevaarders in hun Spoetniks en Apollo's slaken be halve geëxalteerde kreten over fr prachtige maan en het firmament ook diepe zuchten van afgrijzen over wat zij in de grauwheid van de luchtver ontreiniging ontdekken. Maar wij op aarde horen alleen maar hun science fictionverhalen over het prachtige heelal boven en rond zich. Het afgrij- ADVERTENTIE) ImoRGEn.... ijMan is man van Brecht I lBflTSTE05ijj|^|n01 doorLodewijkMakeblijde [Jj Beweeglijk spel Filialen: Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Harlestceg Tan een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een groot aantal eehercheurs van de Amsterdamse toep ernstige delikten, hebben gisteren ergeefs gezocht naar de moordenaar an de 24-jarige prostitue die gister- acht dood gevonden werd. Tot nu toe ntbreekt de politie ieder spoor. Commissaris T. Sanders die het on- erzoek leidt, noemt de misdaad „bees- achtig Volgens commissaris Sanders rordt het onderzoek bemoeilijkt door :et feit, dat de door de huisbaas van tennie gewaarschuwde broeders van de leneeskundige dienst, het Hjk. dat laakt in een plas bloed' log, heoben erplaatst. DEN HAAG. Sporttoto 28 van het fgelopen weekeinde heeft kennelijk seinig problemen opgeleverd. Het aan- al meldingen van prijswinnaars was in kn Haag namelijk uitermate groot. Zo raren er alleen al voor de derde prijs 0.534 gegadigden. De cijfers van toto 28 zijn: deelnemers: 38.464; inlegi 1.590.858; prijzenhedrar: 715.886,10. Eerste prijs; 250.560,14; 92 meldingen, >ruto 2723,-. Tweede prijs: 178.971,52; 1316 mel dingen, netto 135,-. Derde prijs: 250.560,14; 10.534 mel dingen, netto 23,70. Extra-prijs: 35.794,30; 583 meldingen, netto 61,-. met goede scènes Blijspel noemt Bertolt Brecht zijn Man is man. een stuk waarin een man zijn individualiteit verliest aan de le- gertocht en waarvan de leerlingen van het Lodewijk Makeblijde-college giste ravond de eerste voorstelling gaven. Maar dan wel een blijspel van een zeer navrant soort vooral vanwege de onver mijdelijkheid van de transformatie van pakknecht Galy Gay in een naamloos nummer, die de collectiviteit verkiest boven het eigene. Deze vervreemding staat centraal in dit spel en hierop had regisseur Jan Verstappen terecht het accent gelegd, tot in de grime toe, maar Brecht. stelt aan de acteur de eis, dat hij uit zichzelf treedt en zijn rol algemeen geldend gestalte geelt. Dit resulteert in moeizame proces om na het zich inle ven in een figuur zich daarvan tegelij kertijd los te maken. Hij moet zich direct opstellen tegenover het publiek en zijn toehoorders dwingen zich te identificeren met zijn houding. Van el ke rol moet een voelbare uitstraling uitgaan, hetgeen deels op kunde, deels op aanleg voor dit vak steunt. Brecht zelf heeft er met zijn Berliner Ensem ble jaren op gewerkt. Wat we maar willen zeggen te dat Brecht in zijn meest ultime vorm giste ravond ontbrak. Hier staat tegenover dat wat Brecht aan zichtbaar theater te bieden heeft in een uitermate zorgvul dige en gedegen vorm zichtbaar en hoorbaar werd gemaakt en dat het voor de spelende scholieren een el eraame uitdaging moet zijn geweest om zich hierin te begeven. De mise en scène bevatte speelse beweeglijkheden en had ook ruimte gegeven aan de humor, die vooral gezocht mi gevonden werd in Let ensebmlewerk. zowel in handeling als tekstbehandeling, speciaal in de gezon gen gedeelten. Dit leidde tot opvallend goede scènes, waarvan de indrukken bewaard bleven tijdens de snel uitgevoerde changemen ten. Hierbij sloten wonderwel aan de karakteristieke muziekjes, geproduceerd door Jos Zuydervliet (trompet). Dick van Geest (arrangementen naar Dessau en piano) en Peter Badoux (techniek). Een sterk punt in deze voorstelling i vonden we, dat alle vertolkingen har monisch in het geheel waren ingepast dat dit spei. dat het vooral moet hebben van de ingebouwde boodschap, niet ging drijven op de prestatie van of meer acteur. Mogen we hierin wellicht een uitzondering maken voor sergeant Bloody Five (Jan KoremanL die als pendant voor de leidende ge dachte in dit stuk zich juist losmaakt uit de colleciviteit en zich als eenling duidelijk buiten de groep plaatst. Galy Gay (Bert Vogelaar) slaagde er spelma- tig inderdaad in zijn persoonlijkheid te onderschikken aan de troepgeest van het leger, die met begrip werd onder houden door de soldaten, van wie zijn te noemen Jan Sas, Nico v. d. Knaap. Frans Kamps en Leo Rijff. Van Loet Schartman was er een sierlijke pagode wachter en Meta Bolten en Marian Breevaart, die ook goed zong, typisch vrouwelijke rollen. Mede dankzij vele bereidwillige handen kreeg Brecht toch nog een goede voorstelling, die vandaag wordt herhaald, evenals op 3-1 januar en 1 februari, t. a zen wordt zorgvuldig bewaard en be studeerd door alleen een aantal inge wijden. Zonsverduistering houdt langzamer hand op een natuurverschijnsel te zijn. Wij, die ons overal mee bemoeien, scheppen in deze tijd van chemie en technologie onze eigen natuurver schijnselen, die dan later weer bodem, water en lucht infecteren, om in de vol- volgende ronde toch weer bodem, wa ter en lucht infecteren, om in de vol gende ronde toch weer bij onszelf te recht te komen. En hoe. Of zoals Gordon R. Taylor in zijn boek schrijft: „Ik waarschuw u lezer bij voorbaat. Mijn boek „De nachtmerrie van de technologie" wordt een huive ringwekkend verhaal". Want: mensen veroorzaken aardbevingen, ontwvich- ten het weer, pompenolie uit de bo dem van de aarde om er dan weer met gemanipuleer de zeeën en de lucht mee te besmetten. Mensen bestrijden ongedierte, maar leggen daarmee tegelijk de basis voor i de vernietiging van hele landstreken. Mensen bouwen stuwdammen, graven j nieuwe meren, sluiten zeearmen af, maar openen daarmee de doos van Pandorra met ongekende mogelijkhe den om sneller uit te sterven. De zuurstofcrisis nadert angstwekkend snel en asbest, dat de mens moet be- schermen in zijn strijd tegen rampen, i sle luchtvervuiler, zelfs onze kanker verwekkende aartsvijand. Noem maar op: het risico van ongelukken, hon- gersdood en de dreigende overbeyol- i king, erosie, de gevaren van het lood. i schadelijke gassen, dood door hitte of kou., het zijn evenzo vele hoofdstuk ken in het boek van Gordon Taylor, die aangeven, dat deze verschijnselen ons dichter en steeds sneller naar ons Zuurstof Iedere motor in auto of waar ook, heeft zuurstof nodig. Hoe meer moto ren, des te meer zuurstof nodig wordt. Vliegtuigen overtreffen tot nu toe alles bij dit verbruik. Een Boeing 707 bij voorbeeld heeft voor een transatlan tische vlucht een verbruik van 35 ton zuurstof. Vermenigvuldigd met de 3000 straalvliegtuigen, die regelmatig vlie gen betekent dit een enorme hoeveel heid. Wanneer we zo blijven door rekenen ook naar het groeiend aantal vliegtuigen, betekent dit, dat de toe stellen in 2000 per jaar zeker 160 mil joen ton zuurstof verbruiken. Ook ieder ander verbrandingsproces eist zuurstof op. zelfs de vuilverbranding. Maar, aldus Gordon Taylor, intussen gaan we rustig verder met het kappen van hele bossen tegelijk, de voornaam ste leveranciers op het land van zuur stof. Men vertrouwt er dan maar op, dat het plankton in de zeeën -de voor raad zuurstof blijft aanvullen. Maar de mens, die zich overal mee bemoeit, vergiftigt natuurlijk ongewild en dikwijls onbewust de zeeën en daar mee ook het onmiskenbare plankton, dat voor de dringend-noodzakelijke aanvulling van zuurstof moet blijven „Langzamerhand beginnen we te be seffen, dat de aarde een ruimteschip is met strikt beperkte voorraden, die op de lange duur weer in de natuur lijke kringloop terecht moeten komen, hetzij door mensenhanden, hetzij door de natuur zelf. Maar nog steeds grijpen wij mensen achteloos in dit proces in", aldus Taylor. „Het is niet de eerste keer, dat de aarde door mensen wordt misbruikt. De meeste grote woestijnen bijvoorbeeld zijn ontstaan door een verkeerd gebruik van bodem en water. De 62000 km2 van de Rajputanawoes- tijn in India zijn eens dichtbevolkt ge weest en eens. hebben de Romeinen hun graan gehaald waar thans de Sa hara ligt". Ui* balans Bn verder schrijft hij„Het natwurhjk evenwicht >n de onmiddellijke omge ving van en in de aarde dreigt bij een bepaald punt volledig «tt balans te raken. We weten alleen niet hoe en wanneer dit kan geschieden. Maar dat het, zo doorgaande, zal gebeuren we ten we zeker". „Het gaat er nu niet meer om of wij bereid zijn aan het misbruik van bo dem. water, lucht, paal en perk te stel len; we zullen wel moeten. In de toe komst zal de mens moeten beslissen hoe warm of hoe koud hij het op aarde wil hebben, hoe vruchtbaar de bodem en hoe hoog het aantal ziekte-' en sterfgevallen zal zijnOok al ziet de toekomst er yoor vele mensen alleen maar uit als een soort boekenkast vol sciènce-fictionverhalen". „Als we niets doen zou het wel eens kunnen zijn dat onze kinderen en onze kleinkinderen ons zouden ver vloeken. aldus Gordon R. Taylor in zijn boek „De nachtmerrie technologie". Courrege collectie vrouwelijk (Van onze moderedactie) PARIJS. Het Huis Dior wijst de minishort resoluut van de hand. Op de gisteren getoonde voorjaarscollectie gaat ontwerper Mare Bohan niet verder dan knielange bermuda's. De rokken reikten tot 5 cm onder de knie voor overdag en voor de avond uren zijn ze maxi. Alle jurken en pakjes van Bohan hebben vierkante schouders, al dan niet met vulling. De kleren zijn ge maakt van lenteachtige pastel- kleurig luchtig materiaal. De aan zienlijke hoeveelheid tailleurs heeft een lang, vaak driekwart jasje met een soepele ceintuur van in eigen ateliers gemaakte stof. Er waren variaties te zien van drie modellen: chemisiers met een rok met stolpplooien, mooie shifts en jurken met een gerende of wijde rok met cein tuur en wijde soepel vallende mouwen. Om het figuur een vrouwelijk uiter lijk te geven voorziet Dior de jurken van wijde mouwen tot aan de elle boog, vaak met een split om ze minder Volumineus te laten lijken. Deze trend zet door voor de hele dag en komt zelfs in een paar jassen voor. Bohan heeft zijn kleureninspiratie aan het palet van Duffy ontleend: vrolijk, fris en licht. Er is een overvloed aan witte jassen, waaronder de oude „redingote" in wol, zijde of een bedrukte stof. Bohans herkenningssymbool is dit keer een roos. Ze is op minstens 40 middelmatige grootte op revers van pakjes en is in grote getalen op de doorschijnende stof gedrukt. Voor 's avonds is er een glitterende lovertjes Gelukkige bezitsters van mooie bont jes kunnen ze voortaan weer omslaan. Ze worden gedragen onder heel grote wijde jassen. Alexandre had de veel kleurige pruiken voor de mannequins verzorgt. Sommigen waren van dezelf de tint als de jurk die erbij gedragen Bohan houdt er ook van nautische details te gebruiken als versierende motieven: bijvoorbeeld een geëmail leerde gesp in de vorm van een drie kleurig zeilbootje en marineblauwe ankers op witte blouses. COURREGE Net als Dior showde Courrege giste ren zijn zomercollectie, en beide shows waren vrouwelijk, maar ieder op een andere manier. Courrege vindt dat het vrouwelijke aan de vrouwen is wat ze te zien hebben, daarom heeft hij wel shorts. Inplaats van zijn springpak van vorig jaar, dat alles bedekte, knipt hij de benen van dat pak op de dijen af en doet er knie kousen bij, het resultaat is zowat het zelfde, alleen is de knie nu bloot. Bij de rokken is zijn lengte hetzelfde als bij Chanel. Voor overdag reiken de rokken en de jassen met ceintuur net over de knieschijf. En omdat Courrege zich nog steeds architekt voelt heeft hij groot plezier in het aanbrengen van grote ritsen en zak ken, brede boorden, lussen om de ceintuur in te steken in plaats van „Viue Ia vie" (leve het leven) is het motto van de zomercollectie van Jean Patou. Deze avondrok van rode zijden crêpe wordt gedragen op het langza merhand al bekend geworden short. Short en bolero zijn in gestreept bleu- marinewit. De blouse is van witte organza. een gesp en niet te vergeten de klep jes die op de meest onverwachte plaatsen opduiken. Bijna alles is ver sierd met witte drukkers, die er ook voor dienen om de zijkanten van zijn jurken open te maken. Overal worden laarzen van namaak kreukleer tot halverwege de kuit bij gedragen of mocassins met vinyl jockeypetten in blitz-roze, geel en groen op het glad- geknipte jongenskopje. De truitjes van Courrege zijn zo dun dat vrouwen die een beha dragen zich er voor zouden moeten schamen. Zowel de T-shirts, - tjes en de truitjes met zijn getooid met het „Courregemerk": de twee C's met de achterkanten naar elkaar op de voor kant van het truitje. (Vai i parlementaire redactie» DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een ontwerp voor een colportagewet ingediend, waarmee aggressieve verkoopmethoden bij huis-aan-huis verkoop zullen worden bestreden. Het wetsontwerp kent een zgn. afkoelingsperiode, waardoor mensen die aan de deur een koopcontract hebben afgesloten, binnen een bepaalde periode dat contract ongedaan kunnen maken. Colporteurs, die op afbetaling ver- de I kopen, zullen volgens deze wet moeten worden ingeschreven bij de Kamers van Koophandel. Voor colporteurs die tegen contante betaling aan de deur verkopen, •e. w d, HOUTEN j geldt dit te zijner tijd slechts in een aantal, nog nader te omschrijven gevallen. verpleegster. De meisjes Binnen zes dagen kan koop ongedaan gemaakt worden On der de colportage wordt in het wetsontwerp niet alleen de huis-aan- huis-verkoop in engere zin beschouwd, maar ook bijv. verkopen in bioscopen en restaurant of tijdens daartoe georga niseerde bustochten. Het verbod om als colporteur zonder inschrijving werkzaam te zijn, geldt niet voor het colporteren met boeken, grammofoonplaten en andere goederen waarmee gedachten of gevoelens open baar kunnen worden gemaakt. Een der gelijk verbod zou mogelijk in strijd zijn met artikel 7 van de grondwet, over de vrijheid van meningsuiting. Colporteurs zullen minimaal 21 jaar moeten zijn. De inschrijving als colpor teur vervalt, als betrokkene zich aan onbehoorlijk gedrag heeft schuldig ge maakt. Wie aan de deur een koopcontract heeft gesloten, zal de mogelijkheid wor den geboden binnen zes dagen de over eenkomst ongedaan te maken, en daar van aan de verkopende partij medede ling te doen, de zgn. afkoelingsperiode. Omdat bewijs moet worden geleverd over het tijdstip waarop de overeen komst is gesloten, 'moet een door beide partijen ondertekende akte worden op gemaakt, die bij de Kamer van Koop handel moet worden gedeponeerd. Daar wordt de akte van een gewaarmerkte dagtekening voorzien. Tijdens de afkoe lingsperiode hoeft de koper niet te be talen en de verkoper niet te leveren. De koper zal het bewijs moeten leve ren dat hij tijdens de afkoelingsperiode tijdig de mededeling over ontbinding van het contract aan de verkopende partij heeft gedaan. Volgens het wets- «ontwerp vormt een deurwaardersex- ploit hiertoe het beste middel. Een min der perfecte, maar voor de rechter mis schien aanvaardbare methode is een aangetekende brief met bericht van ont vangst, waarvan de koper een afschrift in bezit houdt. Het is onvermijdelijk, aldus het wets ontwerp, dat de regeling de mogelijk heid opent contracten ongedaan te ma ken door mensen die niet door een colporteur zijn overrompeld maar uit wispelturigheid van gedachten zijn ver anderd. Doorslaggevend hierbij is de overweging dat colportage een element van overrompeling in zich heeft en het meeste succes heeft bij sociaal zwakke- De afkoelingsperiode zal niet gelden voor contracten, waarbij het verschul digde bedrag beneden een nog te bepa len hoogte ligt. Binnen een jaar nadat een contract met een niet ingeschreven colporteur is afgesloten, kan om vernie- tiging daarvan worden gevraagd. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7