Zoeterwoude zal in verzet gaan tegen ingrijpen GS Hulshof] Beantwoording door B en W was een aanmerkelijke verbetering" BONAVENTURACOLLEGE TE GROOT VOOR LEIDERDORP Wethouder wil snoepembargo bij Leiderdorpse winkeliers LEIDERDORPSE BEGROTING IS ROND; VRIENDE LIIKHEID TROEF Tracé Rijksweg 11 op rekenfout gebaseerd Drie vakbonden vragei raad: „Doe d r wat an Echtpaar Th. Opdam viert gouden feest „Oegstgeest55 kampioen Leidse agenda LEIDERDORP. Ook de drie wethouders hebben gisteravond de raad van hun antwoord op de beschouwingen voorzien. Wethou der mevrouw D. W. Tichler-Moer- man vertelde, dat fluoridering van het drinkwater op de agenda van het waterleidingbedrijf De Rijn streek wordt geplaatst. Ook zal worden aangedrongen op verbete ring van de waterkwaliteit, ook al omdat het nieuwe St.-Elisabeth- ziekenhuis goed water nodig heeft. Afschaffing van de snoepautoma ten zit er niet in; „de ouders zijn de bron van het snoepkwaad", aldus de wethouder. Wethouder J E. Drenth zei later, dat via de middenstandsvereniging de winke- liers gevraagd zal worden aan de i jeugd geen snoep meer uit te delen. Dit om het tandbederf tegen te gaan. 55 LEIDERDORP Om kwart over een vannacht was de gemeentebegroting van Leiderdorp voor 1971 vastgesteld. Geen vuiltje aan de lucht, geen amendement en geen motie, alleen maar veel vriendelijkheid over en weer. En dat zes uur lang. Burgemeester M. A. van der Have, die om 7 uur de beantwoording door B. en W. op de algemene beschouwingen van maandag avond opende, wees al op de positieve, prettige instelling van de raad tijdens 1 die beschouwingen. De raadsleden op hun beurt spraken bij de replieken van een wijze van beantwoording door het college, die „een aanmerkelijke verbetering" inhield, „evenwichtig en zeer bevredigend", „we zijn dankbaar en het doet ons veel deugd". Niettemin ging men nog drie uur na het ant woord van B. en W. door in derde en zeelfs vierde termijn. Het kwam zover, dat raadsleden de wethouders gingen beantwoorden. Toen alle fut eruit was werd na enen dr. J. W. Hekkelman (Prot. Chr.) opeens bijzonder actief rond enkele door hem niet begrepen comptabiliteitsbesluiten. Hij werd door wet houder C. Meerburg gerustgesteld. In principe staat het college achter de gedachte van een overblijfcentrum voor kinderen. Naar de mogelijkheid van Montessori-onderwijs zal gezocht worden. Naar aanleiding van de KVP- vraag over het Bonaventura-college antwoordde mevrouw Tichler. dat van de zijde van het schoolbestuur aan Lei derdorp bouwrijpe grond was gevraagd voor het plaatsen van 16 semi-perma- nente lokalen. Dit aantal zou op lange re termijn uitgebreid moeten worden tot 35. „Jammer, maar voor deze om vang hebben wij geen bouwrijpe grond", aldus de wethouder, die voorts mededeelde, dat in Leiden thans aan Bonaventura grond is aangeboden. Het schoolbestuur Is hiervoor nu op rijks- goedkeuring uit. Gewacht wordt op een rapport, dat de behoefte peilt naar de vestiging van voortgezet onderwijs te Leiderdorp. Hierbij zal rekening moeten worden gehouden met Leiden en Alphen; het De enige ..rondvrager" vannacht, dc heer J. M. Tieken (KVP) kreeg op een vraag van het college te horen, dat gisteren een bespreking had plaatsge vonden tussen B. en VV. en de N.V. Immoprojcct, die op het Voordorpter- rcin gat bouwen. Immoproject bleek bereid te zijn, de omvang van het gebouw iets te verkleinen ten gunste van de parkeerruimte. Hiervoor wil men een vleugel inrichten. De eis was 240 parkeerplaatsen, maar door faze- ring in de bouw kan dit aantal tot ruim 300 worden uitgebreid; ook op het dak komen dan auto's te staan. Over de verkeersdruk op het kruispunt komen over twee maanden nieuwe cijfers be schikbaar. De voorzitter deelde verder mede. dat maandag 1 februari a.s. over de verkeersafwikkeling rond het Voor- riorpterrein een hearing zal worden ge houden in de Scheppingskerk, aanvang Het nieuwe college van B. en W., dat een flink aandeel heeft gehad in het totstandkomen van deze begroting, heeft de vuurproef doorstaan, consta teerde de burgemeester tevreden. Door dit team zijn veel moeilijkheden over- Nog één keer In zijn antwoord wees de voorzitter erop, dat het noodzakelijk is. dat nog één keer het oude raadhuis uitgebreid wordt. De wethouders krijgen dan hun noodzakelijke spreekkamers. Dit staat los van het al dan niet bouwen van een nieuw gemeentehuis. Dit zal evenwel de laatste maal zijn, dat een krediet voor het oude gebouw wordt gevraagd. Er zal een onderzoekje worden ingesteld om te zien of het mogeljk is, de secre tarie ook 's middags (na een gemaakte afspraak) voor degenen die 's morgens niet kunnen komen open te stellen. Overwogen wordt het nieuwe gemeente lijke informatieblad 10 keer per jaar te doen verschijnen; B. en W. zelf worden de redactieraad. Politietekort Dat het college inspraak zeer serieus neemt wilde de voorzitter bewijzen aan de hand van de 19 burgeravonden die gehouden zijn. Een andere ernstige kwestie is de grote onderbezetting van de rijkspolitiegroep. De onderbezettings graad is 42 pet., hiermee zit Leiderdorp boven de landelijke „onderbezettings norm". In plaats van 19 beambten zijn er maar 11. De burgemeester zei veel te voelen voor een gewestelijke politie, „maar bitter weinig voor regionale sa menwerking op dit punt met Leiden en Oegstgeest". De voorzitter, die veel lof had voor de hoge kwaliteit van het ambtenaren korps, zei dat overwogen zal worden het reglement van orde te wijzigen, na een commissieadvies, zdat het ge lijk wordt dat bezoekers van raads- of commissievergaderingen vragen kunnen stellen tijdens die vergaderingen. Dit jaar zal behalve aan burgeravonden ook aandacht worden geschonken aan wijkavonden. Na het gereedkomen van het ontwerp-bestemmingsplan Does kwartier zullen de bewoners in de gele genheid worden gesteld, hun wensen kenbaar te maken. De stemmachines zullen zoveel mogelijk gebruikt gaan worden bij het houden van enquêtes. Met het plaatsen van telefooncellen in de nieuwe wijken gaat het goed. deze week had men er nog een van de PTT losgebrand" bij de flats langs de Enge- lendaal. De gesuggereeerde parkeer ruimte voor vrachtwagens op de kleine znndput kan pas gerealiseerd worden als de Mauritssingel is doorgetrokken. Dit kan nog wel twee jaar duren, aldusde urgemeester. Busverbinding Over een snellere busverbinding met Leiden-station zal met de NZH worden gesproken. De NZH heeft van Leider dorp voor dit jaar ruim 35*000 gulden subsidie gevraagd. Misschien kan een stukje concessie van de N.V. Westne derland bij die van de NZH worden gevoegd om zodoende het Patrimonium park uit zijn isolement te verlossen. ZOETERWOUDE Al direct bij het begin van de raadsvergadering gister avond kwam het ingrijpen van G.S. inzake het bestemmingsplan „Landelijk gebied" aan de orde. Door het ter visie leggen van het eigen plan met het tracé van de rijksweg 11 ten noorden van de r.-k. kerk, is het gemeentelijk plan doorkruist. Naar de lezing van burgemeester Detmers vindt deze zaak zijn oorzaak in een rekenfout die de plannenmakers destijds hebben gemaakt. Men wilde de nieuwe rijksweg zover mogelijk van het toekomstige Groot-Zoetermeer. De afstand tussen het noordelijk en het zuidelijk tracé bedroeg volgens de kaarten 4 km maar was in werkelijkheid slechts 400 Gemeente komt Heineken in mindering van subsidie tegemoed Op de eerste hoorzitting heeft het Zoe- terwoudse gemeentebestuur hier al direct op gewezen. Rijkswaterstaat verklaarde toen dat de keuze van het tracé, tech nisch gezien, haar onverschillig bleef. Toch werd in het streekplan „Rijnstreek West" het noordelijk tracé aangehouden. aangenomen ging dr. T. Plev bij de rondvraag nader in op het uitblijven van het antwoord van B. en W. op de-in decefnber gehouden algemene beschou wingen. Hij meende dat het college een zeer aanvaardbaar excuus heeft. Toch zag hij de motieven graag in de openbaarheid gebracht om daarmee ook de raad van elke blaam te zuiveren te meer daar de Leidse Courant er een cursiefje aan wijdde. De voorzitter wees op de over stelpende hoeveelheid werk die er in de afgelopen weken is geweest (zaak Hei neken. red.), die van tevoren niet was voorzien. Schriftelijke beantwoording vraagt gedegen voorbereiding en hoewel er een gedeelte van het antwoord op schrift slaat was er onvoldoende ge legenheid dit, voor .déze vergadering ge reed te hebben. Aan het slot deelde de vorozitter mee dat Rijkswaterstaat dit jaar de recon structie van de Hoge Rijndijk ter hand gaat nemen. Men zal zorgvuldig te werk gaan. De bevolking goed zal worden voorbereid en voorgelicht over het niet- geringe ongerief, dat dit karwei zal ge ven. Men denkt het wer in april te be ginnen en met september gereed te heb ben. Er zal nog een hoorzitting worden gehouden. Ook de raad is reeds uitvoe ring ingelicht. zijn zaken die in regionaal verband I parken en plantsoenen niet als „eig bekeken moeten worden. Ook is een j kwekerij? rapport te verwachten over de bouw 0 van een sporthal. De financiering van Wethouder E. Drenth sprak van z I dit project zal in elk geval grote pro- groeiende samenwerking met de bu 1 blemen met zich brengen. De investe- gemeenten m.b.t. het maatschappe I ring van het Bloemerd-complex (met 6 werk. Een gedifferentieerd tarief in v in plaats van 5 velden) zal in totaal een I gelang het inkomen der ouders) zal J bedrag van 8 miljoen gulden vergen. De uitgangspunt bij het ov erleg i r j belangen van de verenigingen zullen de Stichting Kinderspeelzaal zijn t zoveel mogelijk worden behartigd. De j In Binnenhof zullen 60 bejaarden uitvoering zal gefaseerd geschieden, i ningen worden gebouwd en in Vooi v Opnieuw is de nota over het subsidie- j zal 7 pet. van de woningen voor p beleid in het vooruitzicht gesteld; aller- j bejaarden worden bestemd. Er ki eerst komt er een subsidieverordening een raadscommissie die zich bezig betreffende de sport- en ieugdvereni- houden met vraagstukken betreffe gingen binnenkort in behandeling. het milieubeheer. De wethouder zal g gaan wat er waar is van het gen: d Wethouder C. Meerburg beloofde alle dat de Touwfabrieken de gebou1 ruimte te zullen geven aan de experi- j willen verkopen. Nog steeds wor mentele woningbouw. Daarbij vindt het stappen bij de instanties genomen PAK hem aan zijn zijde. Naar zijn de hinder van de Grofsmederijdie d mening zou een eenvoudige gemeente- Leids grondgebied ligt. te verminde v lijke boomkwekerij op zijn plaats zijn Er is een plan opgesteld om het in Leiderdorp met zijn groeiende werpen van afvalstoffen tot 'n minin n groenbehoefte. De heer F. G. van te beperken. Door TNO -wordt een P Haersraa Buma (VVD) had een alterna- I der zoek naar de geluidshinder irl ticf plan:- waarom gebruiken we onze steld. g j. Huisvesting „gastarbeiders" Daarbij grieft het B. en W. bijzonder dat op een verzoek om herziening hier van vorig jaar gedaan nimmer ge antwoord is. Dat nu meer spoed zal wor den gekreken. is het college niet duide lijk. Het vindt dat een zwak argument Op voorstel van de heer H. W. Sies mach tigde de rad, unaniem. B. en W. om bij de Kroon :n beroep te gaan tegen het plan van G.S. Burgemester Detmers deed nog enkele belangrijke mededelingen. In februari wordt de goedkeuring vei-wacht op het bestemmingsplan „Westeindseweg Goedgekeurd zijn de raadsbesluiten in zake het krediet voor een tunnel onder de Ho'ge Rijndijk bij de Rijnegommer- sloot, over het garanderen van rente en aflossing van oen geldlening vor S.J.Z. en de burgerzin lening van 100.000, welk bedrag zal worden aangewend voor het aanleggen van een derde veld voor „Meerburg" en het creëren van tennis banen nabij „Haasbroek". Heineken Er is de laatste weken veelvuldig con tact met G.S. en de Griffie over de raads besluiten van 27 augustus inzake de Hei- nekenvestiging in de Barrepolder. Daarbij bleek dat G.S. een belangrijke bijdrage van Heineken verwacht in de aanlegkos- len van de Burgemeester Smeetweg. die voor haar van groot belang is, zeker waar het het gedeelte betreft tussen de Hoge Rijndijk en de spoorlijn- G.S.e die normaal voor de aanleg van Geerbrug gammel ZOETERDOUWE In verband met de labiele toestand, waarin de Geerbrug in de gemeente Zoeterwoude verkeert, is het voorlopig voor bestuurders van vrachtwagens met een asdruk van méér dan 112 ton verboden om over deze brug een dergelijke weg 00% van de kosten voor haar rekening neemt, wenst nu niet verder te gaan dan 50%. Zij verlangen van Heineken een bijdrage van f 1.300.000 Dit betekent vor dc-gemcentc een voor deel van f 220.000. Daar tegenover staat dat Heineken, die akkoord gaat met deze voorwaarde van de gemeente vraagt, dat deze de belastingschadc van dc pacht- ontbindingen in de Barrepolder voor haar rekening neemt tot een maximaal bedrag van 180.000. Om der wille van het spoedeisende karakter waren dienovereenkomstige vorstellen aan de agenda toegevoegd, zich te beraden. Daarna ging de raad akkoord mei dc voorstellen van het college en werden de radsbesluiten van augustus dienovereenkomstig hei-zien. Op zeer korte termijn kan nu de goedkeuring tegemoet worden gezien. Overeenkomsten Aan het begin van de vergadering werd de heer O. P. Rijsdijk beëdigd als raadslid voor de Lijst Nieuw Gemeente beleid. Het voorstel om adhesie te betuigen aan een motie van de Stichting School- tandverzorging inzake drinkwaterfluori- dering wei d op verzoek van de heer L. v. d. Post teruggenomen, omdat een adres van tegenstanders dat onlangs inkwam, niet biI de stukken gelegd was, De voor stellen omtrent het instellen van een parkeer- en inhaalverbod voor de Noord- buurt werden aanvaard. Na het gereedkomen van de weg in de Lothe zal op het Watertje een parkeer verbod worden ingesteld met een wacht tijd van 30 minuten. Eerst zal echter in deze straat riolering moeten worden aan gelegd- Nauw verband daarmede houdt de aanleg van een persleiding voor het rioolwater naar de zuiveringsinstallatie in Leidcn-Z.W. Deze is besteksklaar en staat op de begroting van Rijnland voor dit jaar. Er zijn ook nieuwe perspectieven voor verbetering van de verkeerssituatie rond de nieuwe brug in de Noordbuurt. Ei waren voor de raadsleden enkele vragen rond de begroting va nde Stichting Kin- derspeelzalen, omdat de voorhanden zijn de cijfers nogal uiteenlopen. B. en W. zijn blij met dit particuliere initiatief en vinden een éénmalige sub sidie van 350.op haar plaats als een „sympathiebetuiging". Nadat de overige voorstellen waren LEIDEN. De besturen van C.N.V., N.K.V. en N.V.V. te Leiden hebben een brief gericht aan de gemeenteraa'd, waarin ze hun toe nemende bezorgdheid uitspreken over de slechte woontoestanden van de in Leiden werkzame bui tenlandse werknemers. Zij vragen de raad dringend,, maat regelen te nemen die er toe kunnen lei den dat de woonsituatie van de buiten landse arbeiders op korte termijn wordt verbeterd, „wellicht in overleg met het bedrijfsleven". Ook verzoeken ze de raad te doen na gaan wat de mogelijkheden zijn voor het I oprichten van een stichting voor h vesting van buitenlandse werknemer; Andere vragen die de vakbonden i raad onder de aandacht brengen zijn j naar een meer doeltreffende controle i de brandveiligheid en zonodig 1 strengere verhuurverordening vast stellen voor logementen en kan verhuurbedrijven in Leiden. Voorts vragen zij de raad te bezien hoeverre het mogelijk is. leegstan huizen geschikt te maken voor bewor. door buitenlandse werknemers. De besturen verklaren hun vakceni les bij voorbaat bereid, hun positi bijdrage te leveren ter oplossing urgente probleem. Met veel belangstelling, zo zeggen besturen aan het slot van hun schrij' dig mogelijk tegemoet. Ondernemers in hart en nieren ZOETERWOUDE. In goede gezond heid hoopt het echtpaar Th. Opdam- J. v. Leeuwen volgende maand zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Enkele jaren geleden verhuisden zij van de grote woning aan het Watertje naar een flat aan de Ambachtsherenweg no. 22. Dat was niet de eerste keer dat de familie verhuisde. Na hun huwelijk te Wassenaar, waar de gouden bruid in 1900 werd geboren, vestigden zij zich in Sasscnheim. Een paar jaar later trok men naar Voorbout. Dat was dichter bij het werk van de heer Opdam, die rietdekker was. waarbij alles per fiets moest gebeuren. De dagen waren lang en de afstanden groot, maar het wérk, veelal aan villa's en landhui zen, gaf veel voldoening. In 1925 kwam men naar Zoeterwoude waar het bedrijf van de heer C. Klaassen werd overge nomen. Hier lag het werk voornamelijk op de boerderijen. Daar werd ook een tabakshandel begonnen, die aan mevrouw Opdam, naast haar grote gezin, handen vol werk gaf. Dit des te meer omdat haar man door zijn werk soms wel veer tien dagen van huis was. Hij werkte onder meer in Frankrijk. Duitsland. Luxemburg en Italië. Daarnaast be heerde hij het agentschap van de Raad van Arbeid en van een brandverzeke ring. De bruidegom zat in het rietdek kersvak tot bijna zijn 70e jaar. Lezen is nu zijn grote liefhebberij, 's morgens het ochtendblad, 's avonds de Leidse Courant uitspellen, al 50 jaar, en daar tussendoor veel boeken. Zijn vrouw die zich bijzonder thuis voelt in haar flat doet haar huishoudelijk werk geheel zelfstandig. Het echtpaar geniet van zijn oude dag en heeft grote belangstelling voor het wel en wee van de elf kinderen, 42 kleinkinderen en één achterkleinkind. Zij allen hopen het feest te vieren op vrijdag 12 februari in hel Don Bosco- huis, waar de receptie is van 16.3018.00 OEGSTGEEST Dc badminton vereniging Oegstgeest is gisteravond door een klinkende 80-zege op het Zoetermeerse Eridos kampioen geworden van de vierde klasse B. De Ocgstgeeste- naren, die voor het eerst in competitie verband spelen, hebben in dertien wed strijden slechts één punt behoeven af te Ernstig ongeval bij firma Boot LEIDEN Op dc scheepswerf Boot aan dc Sumafrastraat heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan. Over de gehele scheepswerf loopt een leiding voor butaangas die onder een druk van 7 atmosfeer staat. Een drieëntwintig jarige monteur uit Valkenburg trachtte een ^lasapparaat op de leiding aan te Hij maakte gebruik van een veilig heidssluiting voor de zuurstoffles. Door nog onbekende oorzaak is er een hoe veelheid zuurstof ontsnapt en tot ont ploffing gekomen. Bij de brand die hier door ontstond, werd de monteur zeer ernstig gewond. Een gedeelte van zijn lichaam verbrandde en de vingers en een gedeelte van zijn rechterhand brandde weg. Een vijfentwintigjarige bankwerker uit Leiderdorp liep ernstige brandwonden aan het gezicht op. Beide mannen werden met de Eerse Hulpdiens naar he Academisch ziekenhuis gebracht. TER AAR Mevrouw Th. P. van de Hoorn-Voortman is in Haarlem geslaagd voor een cursus lesgeven bejaarden- gymnastiek. LEIDEN In café-chantant Scaral Pieterskerkkoorsteeg 24, treedt avond, morgenavond en zondagavond de Schotse troubadour Jack Kei Vanaf 9 uur kan men naar zijn li( komen luisteren. VRIJDAG 29 JANUARI Zaal S'aalwijk (Herenstraat). Lei vergadering D.E.V. Tuiniers en Bloen ten; aanvang 20.00 uur. Eigen Huis (Rapenburg 24). House. Jazz-Work-shup; aanvang 22.0 ZATERDAG 30 JANUARI Leidse Schouwburg. Opvoering sical H.I.C.; aanvang 20.15 uur. Dansschool Evert Castelein (H. K gracht). Jeugddansfeest voor j< van 1015 jaar; aanvang 14.0016. ADVERTENTIE) mORCEH.... LRRTSTE ORG.... opRUiminc Irf-fi eigen toch denki Zuid- ik al het v Ikhe SteS krege Toen •luch totaal ben

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4