Hulshoff Elliott Gould MODERNE FOLK FAIRPORT CONVENTION IN 'T KORT Wandkleden van Maud Muller Massis Genoeglijke Ko nditorei in Leidse Schouwburg Wandkledenkeramiek en roldrukken bij Heuff OPNIEUW ALS CYNISCH CHIRURG IN WRANGE HUWELIJKSKOMEDIE Prolongaties bioscopen in LEIDEN VRIJDAG 29 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Voor een goed gevulde al nam C.C.C. Inc. het eerste deel van rt benefietconcert voor de Nederland- Releasegroepen voor zijn rekening. }'a de pauze speelde Fairport Con- tntion. Geroutineerd steeds vol over- •*ot>e brachten zij hun nummers. Simon „'J «col, gitarist, daarover: „We spelen een info: oort gemoderniseerde folkmusic." Voor- "ïuw i( in de instrumentale gedeelten (o.a. drie vioien en ir grote hoogte, laarbij viel steeds het beweeglijke iooIspel van Dave Swarbrick op, die ijn zigeunerafkomst bepaald niet ver- lochent. Bassist Dave Pegg zette een Jrakke bas onder de lichte melodieën: 'cht!? ij speelde in het tweede nummer eën itstefcende solo en zorgde er verder Nieuu riet drummer Dave Mattacks voot, dat levendige nummers ritmisch in goe- e banen geleid werden. De zang was helaas van mindere kwaliteit, wat ook lit de reacties pan de zaal duidelijk leek. Maar desondanks was iedereen enthousiast, dat men twee keer om toegift vroeg. Dat gebeurde op één n film idt dar Park' in he! WASSENAARSE BIBLIOTHEEK WASSENAAR Tot 6 febr. a.s. zijn in de Openbare Bibliotheek van Wassenaar een aantal wand kleden te zien vi ilfaud Müller Massis. Deze naaldwerkster heeft een wat grove stijl. Niet onaantrek kelijk maar het mist over het algemeen toch de verfijning die we zo graag zien in vrouwelijk handwerk. Soms laat mevr Müller Massis het gebruikte ma teriaal gedeeltelijk buiten het ka- dei treden. Dai gee»t weliswaar een goed plastisch effect, maar de ..beslotenheid" van de doeken wordt daarmee ook wel eens wat geweld aangedaan. Ook het gebruik van bijmateria- Icn werkt soms tot vergroving, al kunnen deze wel sterk suggestief werken. Dat laatste is zeker het geval met „Afgod", waarin onder meer knekerlfragmenten zijn verwerkt. „Compositie in blauw" is echter zeer fraai evenals het rode „Vogelreservaat." Mooi ge comprimeerd is „Twee Vissen", hetgeen ook bezegd kan worden van het doek „Verdwaalde enge len". Veel minder is dat het geval in „Crucifix" door de zeer grove vormgeving. Wijding hetgeen toch de bedoeling moet zijn, gaat i uit. Voorts vielen ons op door een zekere mate van verfijning het fraaie „Kleurenspel in blauw", „Vogeljaar 70", het decoratieve „Twee vijgen" en „Een Zonne bloem". Het klapstuk van de col lectie is naar onze smaak echter het prachtige kleed „Berbers". WILLEM PRINS. voorwaarde: „We want you people to dance", en dat gebeurde. Op het toneel I en in de zaal hoste iedereen op de laat- I ste twee nummers van Fairport, waar- j mee dit fijne popgebeuren werd be- J eindigd. alertoren in Alphei) mag van GS nog niet worden afgebroken ALPHEN Gedeputeerde Staten heb ben nog geen goedkeuring gehecht aap het plan van Alphen de oude watertoren in deze gemeente af te breken. De raadsleden v. d. Vlies, Winninghof en Van Leeuwen hebben daarover gis- teraovnd in de raad hun bezorgdheid geuit, omdat volgens hen sprake is van een gevaar voor de omgeving. Wethou der Duin verzekerde dat op korte ter mijn naar een oplossing zal worden ge- GEVOLG: BEENBREUK Alphenaar in botsing met leswagen ALPHEN De 18-jarige Alphenaar C. P. J. Klerks is gisteravond met een gerboken rechter onderbeen opgenomen in het ziekenhuis „Rijnoord". Hij liep de breuk op toen hij op de kruising Lijsterbeslaan/Thorbeckestragt tegen een van recht komende personen auto opbotste. De bestuurder van de auto was juist die dag geslaagd voor LEIDEN. De Hoofdstadoperette trok gisteravond met „In einer kleinen Konditorei" een volle schouwburg. Het publiek, geamuseerd, goedgemutst, leefde volop mee. En het succes was groot. Leo Ascher, die dit stuk ouderwetse, ontspannende Weense romantiek van prettige muziek voorzag en daarbij in ruime mate uit het oersterke oeuvre van Strauss en zijn confra ters putte, wist er een goedsluitend geheel van te maken. Het verloop van de geschiedenis is weldadig on gecompliceerd en zelfs vrij aanne melijk. De titelmelodie duikt reeds in het voorspel op en bereikt een hoogtepunt in de scène tussen de muziekleraar, kelner (Leo de Beeri en de als burgermeisje vermomde WASSENAAR In kunstzaal „Heuff" aan dc Wassenaarse Hoflaan wordt tot en met 3 febr. een gevarieerde expositie gehouden van wandkleden, keramiek en zgn. roldrukken. De Amsterdammer CHRIS HEENEMAN (46) toont een aantal zg. roldrukken. alsmede composities van zelfgeschept papier, die hij tussen glasplaten klemt en daarmee zeer kunstzinnige en attractieve resultaten weet te bereiken. "Heeneman verzorgt ook bibliofiele uitgaven, zoals onder meer Simon Carmiggelts „Enige elegante herinneringen". Qua techniek vallen de roldrukken enigszins te vergelijken met het werk van Werkman en er zijn enkele voorbeelden op deze tentoonstelling, waarin van invloed van Werkman sprake zou kunnen zijn. Het overgrote deel is echter niet met diens werk te vergelijken, want het ademt ontegenzeg gelijk een eigen geest en sfeer. Het is minder robuust, de kleur is soms wat vrouwelijk. Persoon lijk geven we dan ook de voorkeuf- aan de composities met geschept papier, die niet alleen door het materiaal een sterker indruk maken. maar ook compositorisch aantrekkelijker zijn. Hee neman bereikt er soms 'n prachtig sneeuwachtig effect mee. dat stej-k afsteekt bij zijn toch wel wat gladde drukken. Van de composities viel ons zeer sterk op een prachtig blad met een witte cirkel in zwart tegen blauwgrijs fond (nr. 4). Zeer decoratief zijn even eens de nrs. 3 en 5. Van de roldrukken troffen ons het zeer mooie violette nr. 2. de ragfijne nrs. 10 en 11 en het subtiele nr. 12. De expositie van Heenemans werk zal na 3 febr. wel worden verlengd; dan aangevuld met een aantal andere stukken. De in Lochem wonende en werkende kunstenares MIEP HART-NIJBORG exposeert een aantal wandkleden in over het algemeen aantrekkelijke kleurschakering. De titels, die zij aan haar werk- Vstukken meegeeft (de ideeën, die daaraan ten grondslag liggen) worden over het algemeen visu eel „verstaanbaar" uitgewerkt, al grenst dat soms zeer nauw aan het abstracte. Mooie kleden zijn het coulisseachtige „Blauw Theater" en het in overwegend gelen gewerkte „Haute Vagues". Zeer fraai, vooral uit compositorisch oogpunt, is „Kristal". „Ringenplant" in beige, bruinen en grijzen heeft een wat strakkere opbouw, doch is evenzeer aan trekkelijk. „Venster" en „Warmte" zijn in hun soort eveneens fraaie doeken. Eerlijk werk zonder al te nadrukkelijke extravaganties. De Amsterdamse keramiste HENNY RADIJS toont een flink aantal van haar kunstzinnige produkten. De vormen zijn over het algemeen vrij conventio neel maar de vazen en potten treffen wel door prachtige glazuren en fraaie huid. Het is eerlijke gebruikskeramiek: een vaas is een vaas, een kan delaar is een kandelaar. Ons viel bijzonder op een prachtig blauw dekselpotje, fraai in alle strakheid van de vorm. Merkwaardig is, een groot aantal kleine en zeer kleine voorwerpjes, zeer geschikt voor de tegen woordig zo en vogue zijnde open muurkastjes. Niet alleen zijn deze miniatuurvormen artistike verantwoord, ze zijn bovendien op de draaischijf gemodelleerd, hetgeen sterk pleit voor het vak- „man" schap van deze pottenbakster. WILLEM PRINS. prinses (Lizzi SchÖffmann), mei als verrassende achtergrond een zingend tableau-vivant. Vocaal en artistiek was deze verklanking bijzonder be vredigend. Het centrale paar Fini (Helma Reichle) Alois (Hans Hageman), dat, dank zij de violist, een konditorei kon beginnen, lief koosde, zong en danste met overgave en succes. Over t algemeen waren de dialogen onderhoudend en vaak spits (Claire Clairy als de huishoud- sier. Herman Valsner als de geveins de oude vrijer Plunderer). Deze opvoering was een knap stuk werk door de ononderbroken bewe ging. de natuurlijke voordracht, de geroutineerde zang, de correcte mu zikale medewerking van het vaardi ge orkestje. John Kapper was de zeer bekwame, bindende, bezielende dirigent, die van V:d tot tijd ook als Steh-Geiger Choreografie en kostuums waren zee: verzorgd. Johan van Wolfswinkel medische diensten Voor het weekeinde bellen )i spoedeisende gevallen: Apo- Apotheek R. VAN Breest, Smallenburg, Loevesteijn 6, tel. 42047. ÜRGSTGEEST - Dokter Held, Marelaan pol heek Oegstgeest apotheek, Wllhelmi- Apotlieek Zuid West. Bhramslaan tol. lel. 2177. wijkverpl. Ridder Onderwater T^R is nog hoop voor hen, die uit Oegstgeest wegtrekken. Ze kunnen desondanks ridder worden. Zoals de heer J. L. Onderwater (60). die chef kok is aan boord van het s.s. Rotter dam, vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn. In december j.l. werd hij tot ridder geslagen van de wereld omvattende „Chaine des Rötisseurs een broederschap van fijnproevers. Het slagveld lag in New York. Ridder Onderwater, die thans in Treebeek (L.) woont, begon ongeveer 48 jaar ge leden zijn loopbaan als koksmaatje in de Harmonie te Leiden Daarna was hij in Oegstgeest enige jaren tot steun van banketbakker Labree. vele echte Oegstgeestenaren waarschijnlijk nog wel bekend. In 1937 trad de heei On derwater in diensi van de H.A.L., Horsten en dreven De Merenwijk krijgt een roofvogel- buurt en de flats in die buurt zijn ge legen aan horsten. Heel mooi gevon den de die straatnamen geeft. Derhalve een stuk hoog gelegen grond is „horst" ook de benaming voor het ruige, hoog gele gen nest van roofvogels. Dat leerde ons exact „de dikke an Dale", die wij erop nasloegen. Toen we toch aan het bladeren waren, zochten we ook de juiste betekenis op van dreef' bouwwijken gewerkt wordt. In Utrecht Overvecht) en dichter bij huis: in Leiderdorp. ..Brede landweg met bo menlaan" vonden we. Ziet men een aantal dreven in nieuwbouwbuurten dan is er heel toat fantasie nodig om uit te komen bij de officiële betekenis (ADVERTENTIE) waar hij thans al weer een reeks jaren de scepter zwaait in de keuken van het vlaggeschip Rotter dam. Op grond van zijn culinaire grootmeesterschap werd hij voorge dragen voor het ridderschap van de Chaine. Deze ontstond in 1248. De Franse koning Lodewijk IX, op het punt de zevende kruistocht te onder nemen, verleende al- zijn onderdanen, die zich beroepshalve bezighielden met het roosteren van vlees, hel recht een broederschap te vormen. Dit werd in 1610 lot beroepsgilde verheven met hel recht, een eigen wapen te voeren. Een gezelschap, waarvoor geldt wat van Lo dewijk IX („de heilige") geschreven staat: „Hij bracht hel koningsschap (in dit geval: broederschap) tot zulk een aanzien, dat niemand het waagde, de rust naar binnen of naar buiten te verstoren". Tot op de dag van van daag geldt het als het puik van ge zaghebbende fijnproevers, in wier gezel schap bijvoorbeeld niemand het lef heeft te roken, voordat het genieten gedaan is. Tot de ridders uit die kringen hoort nu ook de heer Onder water. Oegstgeest mist hem node. moRCEn... IRRTSTE ORG.... OPRUimiRG Het is verwonderlijk dat de Ameri kaanse filmwereld, zelf toch vaak blootgesteld aan kritiek, regisseurs en scenarioschrijvers blijft leveren die een behoorlijke dosis zelfkritiek in hun „produkten" stoppen. En sinds er een nieuwe generatie filmsterren opkomt, die zich in elk geval op het tuitte doek een min of meer rebels „image" opbouwen, lijkt het wel of het aantal zelfkritische films nog groter wordt. Zo'n ster is Elliot Gould, sinds kort door wereldsuccessen als „M.A.S.H." en „Getting Straight" bovenaan de lijst van jonge topacteurs. Zo'n film is in mindere mate I Love My Wife in het Nederlands „Dokter is een liefhebber" waarin Gould dit maal zonder snor een in zijn dok terspraktijk wél, maar in LIDO zijn huwelijk niet zo'n ge- sjaagd man speejt. De film bouwt hém op als een al in zijn jeugd met sex geconfronteerd maar bekrom pen opgevoed jongmens die via bad pakadvertenties 'met een zaklantaarn onder de dekens, gefrustreerd te rechtkomt in de wildernis van het dagelijkse echteleven. Daar wacht hem namelijk het meisje Jody, gespeeld door Brenda Vaccaro (een naam om ie onthouden!) die hem beslist met liefde wil begeleiden op zijn schame le pad naar verkenning, maar na de geboorte van een zoon zijn weg naar een degelijke huisvaderschap ver spert: De man van z'n voetstuk, het kind erop. Ze eet te veel, wordt dik en vergeet de niet onnatuurlijke ver langens van haar echtgenoot. Resul taat: Elliot zoekt zijn pleziertjes bui tenshuis. Tot dan volgen de vaak korte, naar een pointe in dialoog of situatie op gebouwde scènes elkaar in vlot tem po zeer amusant op. Als Elliot Gould een meer definitief oog laat vallen op een van z'n vrouwelijke zieken huisklanten. zakt de film in. De scè nes worden te lang en krijgen te wei- LUXOR „Bijvoorbeeld: overspel" (18). Oswalt Kolles wijze lessen, illus tratief begeleid door duffe blote men sen, over hoe liefde dan wel bedreven moet worden. En dat op zijn Duits. TRIANON „Ben Hur" (a.l.). Charl ton Heston in een groots verfilmd historisch spektakel, met als hoogte punt de befaamde wagenrennen, die elf minuten in beslag nemen, doch waarvan de opnamen tien weken duurden. CAMERA „Meisjesinternaa(k)t" (18). Vrolijke sexklucht, waarvan men zich na afloop toch wel afvraagt of het nu allemaal wel moet.Veel naakt gedoe rond een als meisje ver klede jongen in een internaat. STUDIO „A Passion"(18). Met Max von Sydon. Bergmans sombere drama over vier mensen op een af gelegen eiland, onmachtig tot onder linge communicatie. n,g steun van de regisseur waardoor het wat moeizaam verder gaat naar de uiteindelijke breuk in Elliotts hu welijk. Maar juist waar het verhaal wat „tragischer" gaat worden, is de film opnieuw leuk en vinden de ma kers het oorspronkelijke pittige beel dentempo terug. De nog steeds van twee walletjes etende dokter Gould, dwingt zijn vrouw tot een beslissende stap maar blijft ongedacht al leen achter: Ook z'n minnares laat het afweten. Dokter moet doorlief hebberen via zijn altijd succesvolle, maar inmiddels wat droevig geworden „versier-toer'. „Het huwelijk was prachtinstelling toen het werd uitge vonden, 300 jaar voor Christus. Een mens werd toen zo'n dertig jaar oud gemiddeld en het was normaal om 10 jaar daarvan met iemand i men te leven. Maar nu met peniciline en Ziekenfonds worden we 60 tot 80. Moeten we daarom 50 jaar met iemand samenleven?" Woorden van dokter Elliott Gould, in bed met i van z'n verpleegsters. En tevens de kem van deze af en toe goed ge slaagde cynische satire op het Ameri kaanse huwelijk. Maar „Dokter is een liefhebber" als geheel blijft toch een beetje hangen tussen komedie, satire en een stukje „gespeelde werkelijkheid". Dat mag men vormgever-regisseur Mei Stuart best verwijten. Want hij had een soms voortreffelijke dialoog mee te werken, en een paar uitste kende acteurs om die uit te spreken. Geen enkele acteur kan zulke w; lieden langs-zijn-neus weg zeggen al6 Elliott Gould en wat Brenda Vaccaro maakt van haar rol als steeds dikker wordend huisvrouwtje is een film op zichzelf. Te vermelden waard is bo vendien de zeer sterke manier waarop David Saxon de scènes kort n teerde. Alleen dat al is genoeg een prettige avond uit zij het met wat schrijnende ondertoontjes. De dood in het verkeerde bed Van regisseur George Schaeffer wordt weieens gezegd dat hij een leerling van Alfred Hitchcock had kunnen zijn. In zijn film „De dode i het verkeerde bed" blijft echter wei nig van die vergelijking over. I tegenstelling tot de „groothandelaar in thrillers" springt Schaeffer ondes kundig met zijn draaiboek om; de basis voor een thriller is er wel. Een kapitein van politie wordt beschul digd van moord op zijn REX vrouw. Hij weet te ontsnap- pen en tracht, achtervolgd door de politie, de werkelijke mc denaar te achterhalen. Schaeffer zuimt echter zijn film te doorspek ken met close-ups van angstaanja gende gezichten en dito decors.. Ge mist wordt ook de beklemmende r ziek, die elkehandeling zou kunnen accentueren. Achtergrondmuziek er alleen op de momenten, dat het sentiment voorop staat. Hierdoor ruim voldoende voor een tv-detec- liveserie, maar niet voor een bio- The Damned" (IR J.). LUXOR: „Bijvoorbeeld: overspel" Goellachse Inymar Bergman met zijn en 9.1 sombere „A passion" voor de tweede week in Studio. 7 eó 9':

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3