Scheidsrechter onthield Twente eerlijk duel Hartoch schaakt op gevoel naar meestertitel Korfbalcoach pioniert op braak liggend terrein Olafsson bedreigt zes leiders Willy de Zoete geeft de moed niet op msê: DONDERDAG 28 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van speciale •slaggei TURIJN. Ortiz de Mendibil, de naam van deze Spaanse scheidsrechter zal onverbrekelijk verbonden blijven aan het duel tussen Juventus en FC Twente in de kwartfinales van het toer nooi om de Runners-up Cup. „De Mendibil fluit, jullie behoeven geen angst te hebben", had ex- topscheidsrechter van weleer, Leo Horn, die FC Twente naar Turijn vergezelde, dinsdagavond tegen Kees Rijvers gezegd. „Hij is één van de topmensen in Europa, de Spaanse Lo Bello. Wat de arbitrage betreft, kan jullie niets gebeuren". Trainer Rijvers was gerustgesteld. Daar leek al reden toe te zijn, want de staat van dienst van De Mendibil liegt er niet om: Europa Cupfinales Hamburger S.V.-AC. Milan (in Rotter dam) en Ajax—AC Milan (in Madrid); in Mexico behoorde hij tot de weinige scheidsrechters, die meer dan een die bij degelijke scheidsrech ters het schaamrood op de kaken zou hebben gebracht. Hetgeen Leo Horn na afloop verleidde tot de opmerking Kick van der Vall maakte zich tot tolk van de spelers van Twente, toen hij opmerkte: „Ik dacht, dat we in Turkije met die Joego-Slaaf (Maryan Raus - red.) wel het een en ander had den meegemaakt, maar dit sloeg wer kelijk alles. als je refei Juvi WIJK AAN ZEE. De uitslagen van de partijen in de dertiende ronde van het Hoogovenschaak toernooi hebben in de top van de grootmeestergroep enorme span ning veroorzaakt. Zes schakers delen de eerste plaats. Bovendien staat Olafsson in de hangpartij tegen Andersson gunstig. Kortsnoj en Petrosjan speelden tegen Inderdaad, de leiding van Ortiz de Mendibil was een aanfluiting. Hij on derscheidde zich als een typische ho- noeg alles en dat was heel wat door de vingers zag of met de mantel der liefde bedekte. Helmut Haller leek een vrijbrief te hebben gekregen tot provocaties. De Duitse speler van Ju ventus beging cie gemeenste overtre dingen en schold voortdurend op zijn tegenstanders; zonder dat hij daarvoor zelfs maar tot de orde werd geroepen. Drie keer kon Haller ongestraft na trappen en hetzelfde gold voor Furini, de verdediger van Juventus, die> alles deed wat de regels van het spel ver bieden. Van der Vall: „Er werd ge knepen, getrapt en gespuwd en dat mocht allemaal.'' Leo Horn: „Door er niets tegen te doen, bood De Mendibil Juventus de gelegenheid FC Twente te intimideren. Een scheidsrechter mag best een fout maken, zelfs een hij moet de baas blijven in het veld en dat was De Mendibil niet. Onbe grijpelijk wat hij allemaal van Haller Kees Rijvers had ook kritiek op d< ergste, dat verscheidene van zijn spe- (Van o sportredactie) DEN HAAG De vijfde plaats die Willy de Zoete, het zeer charmante 21-jarige kunstrijdstertje uit Monster, bij de onlangs gehouden nationale kampioenschappen behaalde heeft haarzelf allerminst teleurgesteld. Zoals zoveel keren tevoren had zij niet naar een toppositie kunnen reiken en opnieuw kwamen er mensen bij haar met de vraag: „Nu stop t zeker mee?". „Maar", vraagt Willy de Zoete zich af, „waarom ik ermee ophouden? Ik heb er nog veel te veel plezier in." ISITIEH. ATER. Willv de Zoete is de oudste kunsl- jdster in het selecte wereldje, dat i het vertrek van Sjoukje Dijkstra^ i Joan Haanappel, geen represen-* nte van internationale allure meer I heeft opgeleverd. Het Westlandse id dat zij een op mplichte figuren veelal punten iest. Toch neemt zij elk jaar deel het nationale kampioenschap. I Ondanks twee operaties aan de- knie ;g zij bij trainingen in Engeland knieblessure. Voor het laatste kampioenschap kon £ij zich daardoor slechts enkele maanden voorberei- Toch behaalde zij daarbij een niemand voor mogelijk gehou den vijfde plaats. ia al die pech. Ik ben meteen Ie training doorgegaan. Ik hoop dat ik nu eens niet door pech wordt achtervolgd. Vooral op de fien internationale niveau. Ik hoop daar ook mijn steentje toe bij te dragen, want voorlopig stop ik er nog niet mee. Deze zomer ga ik weer oefenen bij Arnold Gerschwiler. Bewondering Bestuurslid Koos Odink van de ijs- hadden meegemaakt,8 was Willy heeft doorstaan. Ze schaatsl voor haar plezier, maar is toch wel zo eerzuchtig dat ze goede resultaten wil bereiken Ik geloof dan ook niet dat Willy bij volgende kampioen schappen kansloos is. Ik heb trou wens de indruk dat we in Den Haag de goede kant op gaan met het kunstrijden. Op de HOKIJ zie je vol schappen op de HOKIJ. ut Odink. „kan volgend jaar een weede Nederlandse rijdster worden fgevaardigd. Misschien is dat Lia maar mogelijk ook Willy de En ironisch laat Odink erop Wie weel is Willy de Zoete (Van sportredactie) WIJK AAN ZEE Al zal de spanning in de meestergroep van het Hoogoventoernooi ook tot een kookpunt stijgen, Rob Hartoch zal er zeker niet van onder de indruk raken. Het al enkele dagen door een stevige griep geteisterde schaaktalent uit Amsterdam, laat, de gebeurtenissen allemaal nogal onbewogen over zich heengaan. Ondanks het feit dat hij na dertien ronden de tweede plaats deelt met Jan Tirrtman. Ondanks het lokkend wenken van het predikaat internationaal meester. Want voor het behalen van een meesterresultaat heeft Rob Haroch uit de twee nog resterende ronden een punt nodig. Een haalbare kaart, daarvan is iedereen overtuigd. Rob Hartoch is dat eigenlijk zelf ook wel. Maar hij zal er geen traan om laten, wanneer hij zaterdag toch een half punt tekort zal blijken te komen. Uiteraard zal hij er zijn best voor doen, want een internationale titel biedt voor een schaker nu eenmaal goede perspectieven. Toch lijkt het Rob Har toch allemaal vrij onverschillig te la- Terwijl hij in de demonstiatiezaal op een televisiescherm de stelling van de afgebroken partij tus9en Dunner en Kortsjnoi taxéert zegt hij: „We zullen wel zien hoe het loopt. Ik ga echt niet achter het bord zitten mei de gedachte van: nu moet en zal ik die meestertitel halen. Maar het laatste jaar heb ik van het schaken zo'n beetje mijn beroep gemaakt, dus het zou wel meegenomen zijn. Zo'n titel betekent nu eenmaal meer uitnodigingen voor toernooien Vier partijen heeft Rob Hartoch tot nu toe winnend afgesloten. Negen ein digden in remise. „Normaal' gesproken door honderden wordt bedreven. Hij behoort niet tot het schakersgilde, dat dag in dag uit niet rode oortjes gebo gen zit over theorieën over openingen. maar op. Minzaam lachend zegt hij: „Ik ben eigenlijk helemaal geen scha ker. Het inspireert me niet echt. Eigen lijk speel ik zuiver op gevoel. Ik ben een uitgesproken slechte theorieken- ;reffer zijn. Je speelt automatisch t komt". Kenmerkend voor de instelling van Rob Hartoch is, dat hij in dit Hoogoventoernooi nog niet toe is gekomen zijn partijen na te spelen of ronden te analyseren. In dat opzicht ui del ijk Hon k)-J ansa (Tsj-SI) (>*ed>—Kuahnlr (Rust) o1 d)—Tuk (Ned) .azarevic T,: J.-fvwvk: Hoe Donner verloor Zuiver op gevoel spelen en toch op de drempel staan van hel internatio nale meesterschap. Het klinkt bijna ón waarschijnlijk. Maar dat is het volgens Rob Hartoch beslist niet. „Je kunt meester worden zonder de theorie grondig te kennen. Daar ben ik van overtuigd. Ik geloof zelfs dat je het tol grootmeester kunt brengen op die ma nier. Tot een zwakke grootmeester dan. Natuurlijk moet je dan wel aanleg heb ben. En dat heb ik, al zeg ik het zelf. Ik weet zeker, dat ik grootmeester zou kunnen worden, als ik me erop zou zin in. Dau moét je een type zijn, dat uren achtereen achter een schaakbord kan zitten en dat ben ik niet. Zo is m'n karakter nu eenmaal niet." Dan komt Rob Hartoch tot een mis schien wat merkwaardig lijkend theo rietje: „Kijk, als ik internationaal meester word, dan zit het er misschien toch wel in dat ik eens grootmeester wordt. Maar dat zou dan een toevals- (Vanc e sportredactie) LEIDEN Adri Zwaansvvijk (zijn internationals kennen hem, volstaan in ieder geval, met Zwaan), de trainer-coach van de Korfbalbond, die. door inmiddels bijgelegde geschillen, twee weken buiten dienst is geweest, wil het korfbal internationaliseren. Zoals Hans Croon, reformateur in de voetbal wereld, verder kijkt dan het boelen en de boetedoeningen in Volendam. zo verruimt ook Zwaanswijk zijn gezichtsveld en dat van zijn bond. „Wij hebben het meeste zaalpubliek, maar de basketballers en de volleyballers zijn ons ver vooruit. Zij hebben een betere entree bij de televisie, zij hebben sponsors. De enige oplossing, willen we iets bereiken, is de internationali satie van de korfbalsport. Wij moeten het korfbal in het buitenland introduceren. We kunnen Spanje niet in zijn hemd laten staan, wij moeten Engeland en Duitsland helpen. Er is een kern die gaat demonstreren, maar dan moet je ook een nazorg hebben. Persoonlijk zie ik het meest in liet zeilden van een jonge, enthousiaste bondstrainer." medische begeleiding inmiddels op gang zal zijn gekomen. Het heeft al moeite gekost om ervoor te zorgen, dat aan de eis om een dokter te hebben bij inter lands wordt voldaan. Vorig jaar, tijdens 'n trip na; tns en gelen" Jzelf Zwaansdijk, „dan zal de export van korfbal naar het buitenland in micro vorm moeten geschieden, zoals prof. dr. Mazure dat heeft geïntroduceerd in Ne derland" Inmiddels is microkorfbal van een trainingsspelletje uitgegroeid tot een volwaardige, zelfstandige sport". Microkorfbal zie ik nog in populariteit toenemen, al verdwijnt hel veldkorfbal voorlopig niet, niet de eerste vijf jaar tenminste. De microcompetitie heeft zich als een meteoor ontwikkeld. Ter ansdijkwil ook het kui land op een hoger plan I sioneler aanpakken Op ei griep volkomen ontspannen de slotfaze van het toernooi ingaat. „Ach, die griep is wel een beetje lastig, maar dat valt ook wel mee. Ik krijg iedere dag inebehandeling en dan gaat ?rk ik 1 atie' ii de ach- villen heb- spelei tv il fluiten, t/0/.kïdb,jvi ik de wedstrijd n de ander. Die tan de wedstrijd volgen: dat het bes Moe het schaken is hij in ieder En ook wat dat betreft is Hartoch in Wijk aan Zee waar schijnlijk een eenling want toernooi- schaken is inspannend. Het is op de gezichten van tal van deelnemers te zien. Maar Rob Hartoch zal het toer nooi niet als een suf gepiekerd man verlaten. Zegt hij: „Ik heb het gevoel alsof ik nog helemaal niet geschaakt heb." „Tijdens een bondstrainersbijeen- komst in Papendal, een maand geleden, deed ik een opmerkelijke constatering. Er waren uitsluitend mannen aanwezig. Wilde je iets uitleggen aan de hand van spelsituaties, dan moesten enige heren voor dames doorgaan. Maar wat bleek? wat de dames doen. Weten ze dan wat ze een dame moeten leren? Zo heb ik ook de overtredingen gemeten tijdens de twee hoofdklassewedstrijden. die achter elkaar werden gespeeld. De ene De overgang is veel groter dan omgekeerd van veld naar zaal. De merk waardigste uitslagen krijg je ook als Je het veld opgaat Het einddoel van het onderzoek door I Zwaanswijk zijn de gedragingen en het j karakter van de korfballers zelf „Speeltijden, trainingen etc. kun je in cijfers vangen maar niet het gedrag van de spelers Ik ben geïnteresserd in de mens achter de bal, maar dan begeef ik me weer op het gebied van de psychologie, wal automatisch in het on derzoek zal worden verwerkt. De vrien delijkheid maar ook de gemeenheid van de spelers tegenover elkaar. Tk schat dat ik nog zeker twee jaar nodig zal hebben, maar dan hoop ik wel, dat de wel zoveel wedstrijden als vroeger". Dinsdagavond kwam 42-jarige Adri Zwaanswijk met het bondsbestuur overeen het coachschap dat hij negen jaar vervult, te prolongeren. „Er waren verschillen van inzicht bij de voorberei ding van de nationale ploeg. Met het bestuur is echter afgesproken, dat er niets zal worden gezegd. Het is een compromis van geven en nemen. Was ik weggegaan, dan was dat ook geruisloos gegaan. Laat ik er dit over zeggen: ik ben een inspraakmogelijkheid voor de spelers, een buffer lussen spelers en bestuur. Ik sta achter de spelers". Zwaanswijk, die actief is geweest voor H.K.V., aanvoerder is geweest van het Nederlands twaalftal en een groot 3antal trainers heeft opgeleid, heeft zijn contract niet voor lange tijd ver lengd. „Ik blijr nog twee of drie jaar. Ik ga ervan uit dat je niet lang ergens moet blijven hangen. Al op mijn vijf tiende jaar speelde ik hoofdklasse. Toen ik 32 jaar was, verdween ik. Ik beoefen alle sporten graag. Er is nog zoveel ie doen. Mijn vak is termisleraar en ik ben gek op sabelschermen, Mlsschiei dwarsstrs

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7