Eucharistische eredienst Sin twee ordo's vastgelegd HET NIEUWE MISSAAL NOS gaat praten met ontslagen Spanjaard Heerenveen op tv niet te duur voor NOS De zeven doodzonden i arm banden zoek BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK Leidse Courant PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1971 Den Uyl op (te?)glad ijs UET zit dis. Joop den Uyl niet mee. Eerst ziet hij zich opgeknapt met de giiezelige taak om Nieuw Links' anti- KVP-motie te moeten verdedigen, ter wijl iedereen weet dat hij zelf te ver standig is om het rampzalige van dit veto niet in te zien. Dan lijkt het even of zijn onvoor waardelijke steun aan de loonbelcids- visie der vakcentrales en de stemming in de Kamer hem tenminste één argu ment geven om de christen-democra tische partijen „rechts" te laten lig gen. Maar net als drs. Den Uyl op die meevaller figuurlijk een rode bessen jenever drinkt, komen vakcentrale voorzitter, onder wie nota bene vriend Kloos vertellen, hoe in strijd met het algemeen belang de politieke verkie zingsopstelling van de partij, die Den Uyl als lijstaanvoerder dient, wel is. En dan komt nog een dreigende mo kerslag uit het hoekje, waar dr. Drees senior zich al een paar jaar over zijn politieke erfgenamen zit te ergeren en moet drs. Den Uyl op de zigzagtoer om met vage beloften meer onheil te voor komen. Daarmee staat drs. Den Uyl op glad Ijs; en nergens voelt de huidige PvdA- voorman zich slechter thuis dan juist op dit oppen-lak. Galgenhumor "TN niets wordt Den Uyl in deze som- bere situatie bespaard. Gisteravond mocht hij in het tele visiekwartiertje van zijn partij blij doen over de cijfers van de Brandpunt enquête: nog maar een paar procent minder voorstanders van een PAK- regcring dan voorstanders van prolon gatie voor het kabinet-De Jong Braaf heeft Den Uyl blij gedaan Net alsof hij niet wist, dat voor veel Ne derlanders dit een keuze is, die ze niet willen. „Lood om oud ijzer" is een be smette term; maar voor menigeen be tekent kiezen tussen het PAK in de trant van Nieuw Links en de WD het zelfde als door de kat gekrabbeld of door de hond gebeten worden. Niet ten onrechte heeft professor Steenkamp dezer dagen Den Uyl ver weten, dat hij in plaats van duidelijk heid te scheppen, bezig is de publieke opinie te misleiden: Hoe kan het ook anders? De lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid weet dat degenen, die hem dwingen de koers te varen, die niet de zijne is, zich vergist hebben- maar omdat drs. Den Uijl vanwege de tactiek gedaan heeft, alsof hij het met Van der Louw c.s. eens was, zit hij nu in een moeilijk parket. Wie komt hem helpen? Drees senior, D '66 of een KVP, die gaat verklaren „Als gij. Den Uyl. daarna het belab berde veto inslikt, villen wij wel eerst verklaren dat we de Partij van de Arbeid meer minnen dan de WD en, als dat moet. ook nog dat Van Mierlo en zijn D '66, maar een stel opportunisten zijn." Subtiliteiten GLAD Ijs; misschien wel te glad ijs voor Den Uyl. Met zijn Partij van de Arbeid moet hij nu het spel van de sub- tiliteiter spelen en zo iets ligt de socia listen na Drees sr. niet meer. Misschien wordt volgende week het congres toch nog een fraaie demon stratie. Net als vroeger bij de KVP, wanneer Romme, of 't „Aan u, o koning der eeuwen" de sfeer zo veranderden, dat iedereen voelt hoe geniaal Van Beethoven met zijn „Alle Menschen werden Brüder" was. Maar duidelijk? Neen! In dat soort gevallen komt de regen na de zonne- De officieel door de post-eonciliaire commissie vernieuwde eucharistische liturgie is thans in een Nederlandse vorm verschenen als een missaal voor de zondagen en de voor naamste feesten. Het nieuwe boek, uitgegeven door J. H. Gottmcr te Haarlem, dat een aanbeveling van kardinaal Alfrink mee krijgt, is voorlopig slechts een derde deel van het nieuwe officiële liturgieboek en dient tot advent van 1971: het jaar C. Er is namelijk een driejarige cyclus van schriftlezingen ontworpen om een uitgebreider periscopenrseks te krijgen dan in het oude missaal was opgenomen. Wij krijgen nu te doen met de jaren A. B en C, waain om beurten andere schriftlezingen, tussenzangen, eucharistische gebeden wor den gegeven. De hele materie in één boekdeel verwerken is praktisch onmogelijk (hoewel men toch vroeger ook misboe ken uitgaf met tegen de 2000 pagina's). Maar hoe dit zij, we hebben nu de eerste Nederlandse uitgave van het officiële kerkboek waaraan o.i. een grote behoefte bestond en dat, naar we hopen, orde zal brengen in de chaotische toestanden die we in de laatste jaren op dit gebied meegemaakt hebben. Het woord liturgie komt van het Griekse litourgeia, dat betekent: dienstorde. D.w.z. de din gen die gebeuren moeten in opdracht, waarbij niet iedereen voor zichzelf kan beslissen. De samenstellers van het nieuwe misboek hebben echter rekening gehouden met een verlangen naar het maken van een keuze binnen het kader van ettelijke variëteiten. Orde behoeft niet noodzakelijk samen te gaan met strakheid. Er zijn twee ordo's van dienst: de eerste herinnert in prefatie en canon in vele opzichten aan de oude formulier, de tweede ordo heeft een moderner klank. Beide bevatten een Opening - Inleiding - Dienst van het Woord - Eucharistie, beide zijn ook voorzien van een aantal prefatiecanons, waarin prachtige oude en nieuwe teksten opgenomen zijn. Net als in het oude missaal heeft iedere zondag een eigen woorddienst, alleen zijn er nu drie bijbelpericopen, terwijl de gradualepsalm aanmerke lijk uitgebreid is. Op zommige zondagen kan ook de keuze vallen op een tweede dienst van het woordformulier, die dan een andere leidende gedachte doorgeeft. Dit thema wordt steeds verklaard en, nét als vroeger, loopt er 'n ontwikkeling naar de grote feestdagen die de Heilsmyste riën uitdrukken: Advent. Veertigdagentijd (waarbij de lij- denstijd inbegrepen is) Pasen, Pinksteren. Dan volgt, behou dens enkele feestdagen, de zgn. „kleurloze" tijd. vroeger de zondagen na Pinksteren, die nu „zondagen door het jaar" heten. Hoe deze verlopen is in de nieuwe uitgave niet duidelijk aangegeven. In de boeken voor het jaar A en B, die over niet te lange tijd het licht zullen zien. zou dit in een gebruiksaanwijzing wat duidelijker naar voren moeten komen. Het missaal is aangevuld met een reeks gebeuren voor privé-gebruik die echter in de geest van de openbare eredienst gehouden zijn: Oude klassieke gebeden en hymnen uit oost en west. gebeden voor deze tijd, ^oals een gebed van Bonhoeffer in de gevangenis, een Veni Creator van Henriette Roland Holst-van der Schalk, verzuchtingen van Kierkegaard en Rahner, zogoed als het Zonnelied van Sint-Fransiscus of een stichera uit de Byzantijnse orthos. Een wens: bij het avondgebed liever een ..avondpsalm" invoegen dan het eigenaardig geïsoleerde fragment uit 113. Tenslotte bevat het boek een aanhangsel van 83 liederen in het kader van het kerkelijk jaar, zodat er vele „zondagslie deren" voorkomen, d.w.z. een gezang dat aansluit op een der schriftlezingen en waarmee de gemeenschap het ge hoorde al zingende bemediteert. De beste liederen van Oosterhuis, ds. Barnard en Schulte-Nordholt werden uitge kozen, wat we niet anders dan een grote aanwinst kunnen noemen. Als het mogelijk is om in de volgende uitgaven voor de jaren A en B deze liederen, eventueel aangevuld met andere, melodieën mee te geven, dan hebben we een standaardkerkboek dat hopelijk voor de eerste halv kan voldoen. NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Betty Boop 19.10 uur: Namens, discussie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Was cr nog wat 20.20 uur: Laurel en Hardy 21.00 uur: De jaren '20'30 NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Onderwijstelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.05 uur: Kinderprogramma 19.25 uur: Ev. theologie 20.00 uur: Journaal 21.40 uur: De zeven doodzonden. 22.10 'uur: Interview 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest AVRO 20.21 uur: Langzaam uit, film 21.55 uur: Voor de vuist weg 23.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur. Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: 19.50 uur: Toeristische tipt 20.00 uur: Journaal TROS 20.21 uur: Blaad'ren In de wind, muziek 20-40 uur: Gemengd dubbel, 22.10 uur: Vivace Vivaldi, muziel 1KOR 22.25 uur: De naam van Allah 23.00 uur: Journaal KRO 19.30 uur: Kopduel 20.00 uurt Journaal 20.21 uur: Barbra Streisand 21.11 uur: Brandpunt 21.36 uur: De v.-rekers 22.26 uur: Riskante kerk 22.56 uur: Journaal 23.01 uur: Studeren Eigen politiek standpunt niet toegestaan (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De raad van beheer van de NOS heeft unaniem de beslis sing genomen om de Spaanse journalist Lino Calle, aan wie door programma commissaris mr. W. Wagenaar van de NOS-radio de medewerking was opt- *egd aan de uitzendingen voor Spaanse arbeiders, uit te nodigen voor een ge- Dit onderhoud van de heer Calle met mr. Wagenaar en programmaleider Herman Felderhof heeft ten doel van de heer Calle een schrifelijke verkla ring te vragen, waarin hij zich verbindt de door de raad van beheer onderschre ven instructies van programmacommis saris mr. Wagenaar nauwkeurig te zul len naleven. De heer Calle heeft zich inmiddels hiertoe bereid verklaard. Mocht dit onderhoud positief resultaat Oude Nederlandse meesters in Parijs PARIJS (AFP) Het prentenkabinet van het Louvre in Parijs stelt momen teel ongeveer honderd tekeningen van oude Vlaamse en Nederlandse meesters van vóór 1550 ten toon. De beroemdste daarvan zijn Van Eyck, Rogier van der Weyden, Hans Memlinc, Jeroen Bosch, Gerard David, Lucas van Leiden, Joa chim Patenier en Brueghel de Oude. De tentoonstelling wordt gehouden ter ere van de vorig jaar overleden directeur van het Nederlands Instituut in Parijs, Frits Lugt. Deze gaf, kort voor zijn dood, in 1968 zijn laatste catalogus uit van tekeningen van oude meesters in het bezit van het kabinet. Deze teke ningen worden nu tentoongesteld. opleveren, dan zal hij zijn werk bij de NOS-programma's voor Spaanse werk nemers kunnen voortzetten. Ten aanzien van de heer J. A. Sousa, medewerker aan het wekelijks NOS- radioprogramma voor de Portugezen, die een schriftelijke waarschuwing had ontvangen van de heer Wagenaar, wer den geen verder maatregelen nnodzake- lijk geacht. Het betrof hier namelijk een eerste waarschuwing, terwijl de heer Calle reeds bij herhaling een schriftelijke waarschuwing had ontvan gen. Uit een toelichting van NOS-voorzit- ter Schüttenhelm werd duidelijk, dat hoewel de raad van Efehëer de richtlij nen van mr. Wagenaar aan Lino Calïe onderschreef, men in dit college toch een genuanceerde zienswijze had ten aanzien van de mate van overtreding. Men vroeg zich af of hier sprake was van een incidentele fout. dan wel van een streven van de heer Calle om tegen het Francobewind te ageren. De heer Calle zal duidelijk worden gemaakt, dat de NOS in tegenstelling tot de vrije omroepen geen eigen politiek standpunt in controversiële kwesties kan inne- Lino Calle krijgt in een Spaanse uit zending gastvrijheid in het radiopro- grama VPRO-vrijdag om 19.35 uur op Hilversum II. Mogelijk komt hij zater dagavond voor de VARA-tv. Den Haag vandaag ook op radio (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van 1 fe bruari a.s. zal de NOS-radio aan het begin van elke parlementaire week een overzicht geven wat er in die week in het parlement in politiek Nederland staat te gebeuren. Daartoe is wekelijks op dinsdag zendtijd vrij gemaakt voor de radiorubriek „Den Haag vandaag" van 13.30 tot 13.35 uur via Hilversum II. Hans Koekoeks spel „Het mannetje Roozen", had bepaald kwaliteiten. Om de ongewoonheid van bet gegeven, de soms heel sappige dialogen, het span ningseffect dat doorlopend aanwezig was en niet het minst door de slotzin, die de te verwachten oplossing ineens een onverwachte wending gaf. De AVRO doet nog niet mee aan de mode van zelf-geproduceerde t.v.- feuilletons, maar ze laat de Neder landse schrijvers echt niet in de kou staan. Want het spel van Koekoek is er een in een respectabele reeks van Nederlandse stukken, die door deze omroep worden uitgezonden. Heieen van Meurs regisseerde. Was dit een debuut? We kregen de indruk dat de drie spelers wat de dlaloog-regie betreft nogal aan zichzelf waren over gelaten. Het klopte niet steeds, al kwam het drietal toch aardig ver. Met name Nieuwe Komediant Henk Vo lei. gekozen om zijn fysiek, maar het kleine mannetje heel knap uitbeel dend. Ook Paul Brandenberg „stond" wel als de krachtpatserige bruut, maar Edda Barends bleef wat schimmig, het sluwe van haar karakter gezien de vondst die de laatste claus opleverde werd vooraf niet waar gemaakt. We hebben een probleem, de Ameri kaanse documentaire over het bijna fatale ApoIlo-13 project, was een erg knap programma dat in staat bleek een fel spanningselement te leggen in een gebeuren dat al geboekstaafd is en derhalve van elke spanning ont bloot. Tegenvaller: Eigentijds, dat een nogal chaotisch beeld gaf van experimenteel theater in Japan. De indruk werd gewekt dat tijdens de Expo '70 vrij blijvend ook op dit gebied gefilmd was en dat het materiaal thuis tot een t.v.-programma was opgeklopt. De zin van zoiets ontging ons. Er werd gezegd dat de acteurs zich afzet ten tegen de noh- en kabuki-traditie. alsof dat de Nederlandse kijker veel zegt. Dat er in Japan ook gewoon wereldrepertoire wordt gespeeld werd niet vermeld. De plaats van (slecht gefilmde) experiment in totaal van het Japanse theatergebeu- ren werd allerminst duidelijk ge maakt. Jan Venema's NOS-rubriek is meestal van beter kaliber, ook als zij meer controversiële stof brengt. Vf. •n schouwburgprograrru ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15. Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Licht pi; Vanavond een tv-registratie van Gemengd Dubbel", een serie eenakters man en vrouw, opgevoerd door toneelgroep Het Centrum. Hierin krijgt mer Elsje de Wijn en Jules Hamel te zien. TROS Ned. II, 20.40 uur. Nog steeds 45 Het laatste werk, dat Bertolt Biecht en Kurt Weill samen schreven, kreeg de titel „De zeven* doodzonden van de kleine burgerman. Het is het verhaal twee zusters: Anna 1 en Anna 2. Anna 1 is de manager van Anna 2, danseres. Zij maken samen een reis van zeven jaren langs zeven Amerikaanse staten om het géld te verdienen voor een nieuw huis voor hun familie In Louisiana. Het stuk bestaat uit zeven delen, die elk genoemd zijn naar een van de zeven doodzonden: Luiheid. Trots, Toorn, Vraatzucht, Ontucht. Hebzucht en Afgunst. Nadat ze alle verleidingen om toe te geven aan deze doodzonder heb ben weerstaan, keren ze weer terug naar Louisiana, waar het huis inmiddels van het door hun gestuurde geld is afgebouwd. De regisseuse van ..de zeven doodzonden" Anne-Marie Prins heeft voor deze produkiie een nogal van „het gebruikelijke" afwijkende werkwijze toegepast. Alle medewerkers namelijk (van schakeltechnicus tot acteur) waren van meet af aan betrokken en aanwezig bij alle voorbesprekingen. Dit had tot gevolg dat, doordat iedereen eikaars specifieke problemen leerde kennen, de eigenlijke opnametijd aanzienlijk bekort kon worden en men zich bovendien veel meer betrokken voelde bij de produktie en elkaar. De uitzending, die oorspronkelijk gepland was op 22 oktober, kon omdat een paar dagen voor de uitzending hel bericht binnenkwam, dat mevr. Weigel (de weduwe van Brecht) haar toestemming weigerde omdat (zoals later bleek) zij in de mening verkeerde hier met een „geactualiseerde en aan televisie aangepaste bewerking" te doen te hebben. Pas nadat Wilbert Bank en Anne Marie Prins half december in Oost-Berlijn de produktie hadden getoond, werd de toestemming verleend. VPRO, Ned. 1, 21.40 uur. (Van o 2 omroepcorrespondent) Schaatsen dames op radio en tv (Van omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio zal in een aantal rechtstreekse reportages aandacht besteden aan het Europese kampioenschap hardrijden op de schaats voor dames, dat op zaterdag 30 en zondag 31 januari in Leningrad wordt verreden. Verslaggevers zijn Dick van Rijn en Peter van Brakel. Vrijdag 29 januari kan men tussen 17 en 17.45 uur via Hilversum I een ver slag horen van de loting. Rechtstreekse reportages van de wedstrijden worden uitgezonden op zaterdag 30 januari tus sen 12.45 uur en 13.00 via Hilversum II en tussen 14.30 en 18.00 uur via Hilversum II. Op zondag 31 januari tussen 11 en 16 uur via Hilversum III. De NOS-televisie zal aandacht beste den aan deze wedstrijden in het pro gramma „Studio Sport" op zondag- HILVERSUM Tijdens het maande lijkse vragenuurtje voor de pers ging de heer J. W. Rengclink, programma- commissaris voor de NOS-televlsie, uitvoerig In op de kosten en de toe gangsbewijzen voor de schaatswed strijden in Heerenveen. De heer Rengelink verklaarde, dat de NOS 87.00 gulden aan rechten heeft betaald aan de KNSB. Daarvan moet de NOS slechts 40 mille zelf betalen, terwijl derest van de kosten terugvloeit uit de kas der bui tenlandse televisieorganisaties, die de uitzendingen geheel of ten dele hebben waargenomen. In aanmerking genomen het aantal uilzenduren vond de heer Rengelink dit een zeer laag bedrag- Uiteraard zijn hierbij niet betrokken de technische kosten, omdat deze bij elke uitzending in het geding zijn. „Wat wij in Nederland per uur aan televisie ten koste leggen, circa 38.000 gulden, is gezien de internationale verhoudingen een laag bedrag." aldus de heer Rengelink- Voorts had de heer Rengelink een onderzoek ingesteld naar het aantal personen, dat voor Heèrenveen een rode of blauwe armband had ontvan gen. De rode armband gaf toegang tot het gehele ijsstadion en de blauwe band reikte alleen tot de technisch» ruimten. In totaal had de NOS voor haar dewerkers 122 banden nodig van 157, welke door de KNSB aan de NOS waren uitgegeven. Onbeantwoord bleef de vraag aan wie de resterende 45 banden zijn verstrekt. De AVRO. KRO en VARA alsmede het NOS-jour- naai hebben geen banden ontvan gen. Interview met premier De Jong In een „live"-uitzending heeft Joop van Tijn een vraaggesprek met pre mier De Jong in de rubriek „Interview met een bekende Nederlander". VPRO NED. I 22.10 uur. (ADVERTENTIE, PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 Sjoerd van der Molen is een veeboer uit Friesland. Hij is 25 jaar, getrouwd en heeft drie kinderen. Zijn veeteelt ^ORl bedrijf bestaat uit eenenveertig melk koeien, dertien vaarzen, drie kalveren vijftien fokzeugen, een beer, twintl) biggetjes, twee geiten, vier schaper voor de fok, een pony. een kanarii tLKI en een hond. Hij heett een knecht sverg dienst die kost en inwoning heef- )ORl Vaak moeten de drie volwassenen cpde drie kinderen van ongeveer 100 gul den per week eten. De knecht (Roeloll av< wil weg omdat hij binnenkort gaar trouwen en liever een baan heef K)RI waar hij ook de weekends vrij heei'. dsrec Een nieuwe knecht is uiterst moei!.; ang te krijgen. Zonder knecht staat Va: )ORE der Molen voor de keus: of (indit: mogelijk) een nieuwe knecht huren zodat hij weer met sociale lasten een vaste salarispost zit. of het bedril inkrimpen waarna het misschien langer rendabel is. Sjoerds vriende >SE en mensen van instituten als landbouwschap raden hem regelmati aan er mee op te houden en zijn oud' beroep van stoffeerder maai te nemen, maar Sjoerd vindt het mftORH erg nooit vakantie en vrije tijd hebben Hij wil eigen baas zijn boer blijven. Deze Sjoerd van der Mo len zal geconfronteerd worden landbouwdeskundige dr. ir. S. Mant' holt VPRO NED. I 19.10 li ge dori iSER] "veris iSERI

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2