MACHTSWISSELING IN KAMPALA FEESTVIEREND ONTVANGEN Oproep tot protest bij Dokwerker op vrijdag 26 februari Stichting bepleit Nationaal fonds voor huisvesting gastarbeiders Amin toont zich grootmoedig VOLKSTELLING 15 c nederland 'Al Landbouwer wil geld voor frisse lucht op voordracht kandidatenlijst Haagse KVP CO Eerste Kamer eens met nieuwe wet op ondernemingsraden Terneuzense vondeling moet naar Frankrijk Frans verzet tegen supranationaliteit Snel reageren onderweg door melk onderweg Nieuwe CAO Philips l| J-JSDAG 27 JANUARI 197 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAMPALA In een feestvierend Kampala heeft Oeganda'» nieuwe leider, gêneraal-majoor Amin, gisteren zijn eerste persconferentie gegeven. Amin legde een zelfverzekerde grootmoedigheid aan de dag. Zo kon de voormalige president Obote die zelf heeft gezegd ook terug te willen, wat hem betrof, vrij naar zyn land terugkeren. Ook beloofde Amin in de toekomst de stoffelijke resten mt Londen terug te laten halen van de laatste Kabaskakoning van^Oeganda. Erward Mutesa. Mutesa zou dan tussen zyn adellijke kunnen worden. voorouders in Kampala begravei Oeganda verkeert nu in de eerste faze na de machtsovername. Totdat gisteravond de avondklok inging, be vonden zich in de straten van Kampala grote menigten mensen met portretten van de nieuwe leider. Ook zwaaiden er mensen met foto's van de laatste Kabaka. Op hoeken van de straten hiel den zich ritmisch zingende massa's op, die ieder legervoertuig met luid gejuich deelde hij mede, dat zij wellicht een begin gemaakt om het leven in Oeganda weer zijn normale gang te doen hervinden. Vandaag ontving hij de hoofden van Oeganda's verschillende departementen, om de balans van de situatie op te ma ken. Op een persconferentie zei hij dat er geen wraakoefeningen gehouden zou den worden tegen aanhangers van het vorige bewind. Wel waarschuwde hij dat het geknoei met Oeganda's inkom sten afgelopen zou zijn, dat de vriend jespolitiek opgeheven zou worden en dat hij de doelmatigheid in het bestuurs apparaat zou bevorderen. Vijf voormalige ministers, die door Obote enige jaren geleden gevangen ge zet werden, schijnen ondertussen nog steeds vast te zitten. De beschuldigingen die tegen hen ingebracht worden, wor den door het bewind opnieuw bekeken. Vrijdag zal Amin deze gevangen minis ters bezoeken. Op de persconferentie Mexico by dichte mist ontvingen. In Kampala werd gisteren niet meer geschoten en generaal Amin heeft al Volkstellingszegel ARTSENORGANISATIE I Beroepsgeheim artsen niet in het geding (Van onze parlementaire redactie) - DEN HAAG Een aantal mensen, t zich gekant heeft tegen de komende bikstelling, heeft de Nederlandse be- jTQjyr olking opgeroepen alle medewerking U11 - deze telling te weigeren. Volgens pa is de volkstelling verwerpelijk om- IX ll zc niet anoniem geschiedt, en omdat et verzamelde materiaal op naam terug- ndbaar zal zyn. De ondertekenaars van e oproep vragen hun medestanders vry- apavond 26 februari, de avond na de :ire erdenking van de 30ste verjaardag van ik1 e Februaristaking, rond het standbeeld c» an de dokwerker aan het Jonas Daniël <l' leycrplein in Amsterdam byeen te ras de oetbal- ten de l 709fi, :olwijk ten, 2. 74, 4. De oproep werd gedaan op een pers- inferentie, die gisteren in Den Haag erd gehouden door het Comité Waak- lamheid Volkstelling. Dit comité blijft or een tegenwerking vai olkstelling. Volgens één van de leden het comité hebben regering en CBS nkele feiten voor het parlement egen of onvolledig vermeld. Volgens n worden niet van alle personen de hutbladen van de rest van het in t< uilen boekje met ponskaarten .geschei- ne zeevarenden, de woonwa- enbewoners en de bewoners van tehui- en inrichtingen worden daar volgen» anti-volksteller de dupe van. Deze isen moeten het boekje met de niet- .■heiden schutbladen direct naar !BS sturen. Daarna worden de schut- iladen ook niet meer gescheiden. Vol- ens het actiecomité levert deze gang zaken onvoldoende waarborgen betrokken personen op. De Kon. Ned. Mij tot Bevordering der eneeskunst zal geen gevolg geven aan et verzoek de artsen aan te bevelen bij volkstelling de vragen betreffende in- a. Het bestuur van de maatschappij validiteit en ziekten niet te beantwoor- vertrouwt erop dat de loskoppeling van gegevens door het CBS de anonimiteit zal waarborgen. Zoals eerder gemeld, hadden twee artsen in een open brief hun collega's op geroepen te weigeren de vragen te beant woorden die betrekking hebben op in validiteit en ziekten. Het bestuur van de maatschappij vindt dat het beroepsgeheim van de arts niet het geding is. Dit beroepsgeheim is er primair ten dienste van de patiënt en de arts, oog hebbend voor het aan de volkstelling verbonden maatschappelijk nut, zorgvuldig moet overwegen of het gerechtvaardigd is een oproep te doen op het verschoningsrecht dat in de volks telling is ingebouwd. De gemeenteraad van Bergen in Noord-Holland wil dat regering en Ka de anonimiteit bij de volkstelling beter gewaarborgt door de naamkaar- aa controle op het gemeentehuis al daar te vernietigen onder toezicht van de gemeenteraad, het aanbrengen var het zgn. zachte nummer te laten verval en af te zien van het bewaren var tien procent van de naamkaarten. Van 16 februari tot en zal een speciale volkstellingszegel van 15 cent worden uitgegeven. De kleur is purper. (Van verslaggevers) HULST Landbouwer J. Bruggcman heeft op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Hulst wat hilariteit verwekt dor op te merken, dat agrariërs in sterk vervuilende gebieden zoals Zceuws- Vlaandcren. onderhand betaald moeten worden vor de produktie van frisse lucht. De matschappij heeft momenteel geen behoefte meer aan graan, maar aan frisse lucht. Er zijn veel landbouwprodukten die frisse lucht uitademen, maar daar worden we niet voor betaald. Ik vind dat dit dan maar eens in de prijzen ingecal culeerd moet worden. merking komen voor posten ii regering. Volgens Amin was de strijd in Oegan da geheel beslist. Ondanks het feit dat president Obote vanuit Singapore tele fonisch geprobeerd zou heben troepen van de Lago- en Acholistam ontwapenen. Amin beloofde alle troepen die tegen stand geboden hebben vrijstelling vai vervolging, en stelde militaire processen in het vooruitzicht voor de offi van de troepen die zich niet direct overgegeven hebben. De uitbundige vreugde onder de be volking in het land heeft tot I niemand ertoe gebracht om schillende monumenten ter Obote te vernietigen .In het centrum I van Kampala bevoorbeeld beheerst het grote borstbeeld van Obote nog steeds (Van een onzer verslaggevers) j ongeschonden het straatbeeld. Generaal xt j i t Amin antwoordde op een vraag dat DEN HAAG - N» de kr.nseD Leiden monumeMell de^ ran cSÏLda', en Dordrecht heeft nu ook de kring I geschiedenis waren en dat zij daarom Den Haag van de KVP haar voordracht niet vernietigd zouden worden, voor de kandidatenlijst van regionale kandidaten bekendgemaakt. Het Ka merlid mr. G. A. A. M. Boot, die tevens voorzitter is van de Raad van Arbeid te 's-Gravcnhage, staat op de eerste plaats. Tweede is de heer T. M. Haze- kamp, directeur economische zaken van de gemeente 's-Gravenhage, en derde de heer P. H. Gommers. -m ,r tv troepen van de Lago- en Acholistam l bevel te andere troepen in het 1»J-A LlUU L U'Ul u land aan te vallen en te ontwapenen. De volgende plaatsen op de lijst wor den bezet door de heer L. A. P. v. d. Leij, directeur-generaal, ministerie Soci ale Zaken, mevr. dr. A. van Heel- Kasteel, dr. W. J. Schuyt, lid Tweede Kamer en gemeenteraadslid van Den Haag, mej. mr. B. Schwager, E. J. Kuiper en B. A. J. Andreoli. De KVP-kringen in Zuid- en Noord- Holland en Zeeland zullen nu gezamen lijk de definitieve volgorde van de regi onale kandidaten op de westelijke kan didatenlijst moeten vaststellen. Slechts de vijf of zes hoogst geplaatsten komen in aanmerking voor een verkiesbare plaats. De kringen moeten de volgorde op 20 februari gereed hebben, want dan beslist het partijbestuur over de defini- ieve samenstelling van de lijst. Venus-7 seinde gegevens van Venus door MOSKOU (Tass - D.P.A.). Het Rus sische persbureau Tass heeft meegedeeld dat de Venus-7, die op 15 december vorig jaar op Venus is aangekomen, op de oppervlakte van deze planeet is ge land en tijdens de landing en daarna nog drieëntwintig minuten lang gegevens naar de aarde heeft doorgezonden. Daaruit bleek dat de temperatuur in de omgeving van de landingsplaats 475 graden Celsius is, mogelijk twintig gra den hoger of lager, en de druk negentig maal de aardse atmosfeer, mogelijk vijf tien atmosfeer lager of hoger. De dicht heid van de atmosfeer is aan de opper vlakte ongeveer zestig maal zo hoog als op aarde. Uitvoerige gegevens over de verrichte experimenten zullen in weten schappelijke tijdschriften worden gepu bliceerd. Aan jonge mensen in de administratieve sektor Wij zoeken jonge mensen met MBA, of die daarvoor studeren. Voor hen biedt het accountantsberoep mogelijkheden, die je elders maar zelden vindt. Goede perspectieven, boelend werk: je wordt voortdurend geconfronteerd met andere mensen en situaties. Daarnaast hebben wij voor HEAO-afgestudeerden enkele aantrekkelijke funkties. Indien u meer inlichtingen over deze vacatures wilt ontvangen, wend u zich dan schriftelijk of telefonisch tot onderstaande adressen. (Telefonische inlichtingen buiten kantoortijd: 070 - 68 6910 en 070 - 25 29 66). Den Haag 2078, Jacob Mosselstraat 2. postbus 2093, tel. 070 - 831100 of Javastraat 2D, tel. 070 - 63 89 53. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ondernemingsraden in Nederland kunnen zich nu ccn nieuwe styl en werkwijze gaan aanmeten. De wet, die hun bevoegdheden regelt en vooral uitbreidt, is gisteren door de Eerste Kamer aanvaard. De oude wet op de onder nemingsraden, daterend uit 1950. is hiermee verleden tijd. In de discussie In de senaat, tijdens welke alleen de vertegenwoordigers van dc PSP en dc Boerenpartij zich tegenstanders toonden, viel vooral het accent op het dualistische karakter van de ondernemingsraden. Enerzijds zijn zy personeelsvertegenwoordigingen, anderzijds overlegorganen binnen de bedrijven. Dat is op zichzelf al een vooruit gang zo werd erkend, want in de oude wet dacht men alleen nog maar aan overlegorganen. De nieuwe wét geeft ook toe, dat er tegenstellingen kunnen zijn tussen on dernemer en personeel. In dit verband betreurde met name de heer Kloos (P.v.d.A.) het, dat de bevoegdheden van de ondernemingsraden sterk beperkt blijven tot een adviserende functie en dat er slechts op kleine onderdelen sprake is van beslissingsrecht. Minister Roolvink stelde hier tegen over, dat een doorwrocht advies, in goed overleg tot stand gekomen, veelal de kracht van een beslissing krijgt. Hij dacht, dat de werknemers aldus meer inspraak krijgen dan wanneer bij wet telijke regeling wordt voorgeschreven, waarvoor men in de bedrijven nog niet rijp is. Overigens erkende de minister, dat de beslissingsbevoegdheden van de ondernemingsraden ook in de nieuwe wet nog bescheiden zijn. Belangrijk is. dat de bedrijfsgenoten thans zelf inhoud moeten geven aan de wettelijke regeling. Van verschillende zijden werd op gemerkt, dat de ondernemingsraden dik wijls onvoldoende vruchtbaar werken als de leden voor dit werk geen scholing hebben gehad. Weliswaar rekent de vakbeweging het tot haar taak, die scho ling te verzorgen, maar haar middelen daarvoor zijn beperkt Minister Roolvink zei hierop, dat het bescheiden subsidie, dat het ministerie van CRM nu aan de vormingsinstituten van de vakbeweging geeft, wel voor uitbreiding vatbaar is. Bovendien geven in verschillende be drijfstakken ondernemers via CAO-bepa- ling vor het vormingswerk ook al bijdra gen. Wanneer echter de middelen blijvend tekort zouden schieten, dan zou de S.E.R. wellicht een heffing kunnen opleggen aan haf bedrijfsleven. (Van één onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Franse meisje Gessyka dat 7 maanden geleden als von deling werd opgenomen door de familie Smolders in Terneuzen moet terug naar Frankrijk. In een gerechtelijke uit spraak heeft het Duinkerkse tribunaal beslist dal de baby moet worden toege wezen aan de zorg van een Franse kin derbeschermingsvereniging. Vrijdag ko en Franse kinderrechter en een sociaal werkster naar Nederland om het In afwachting van de plaatsing in een Frans pleeggezin zal Gessyka in een kindertehuis worden ondergebracht. De familie Smolders zal kontakt met haar tijdelijk pleegkind hunnen onderhouden. Vanaf 18 juni vorig jaar werd Gessy ka liefderijk verzorgd in het gezin van verzekeringsinspecteur Smolders. Achter het oude kerkhof vond de heer Smolders een huilende baby ,die daar te vondeling was gelegd door haar jonge Franse moe der. „Wij vinden het heel erg dat Gessy ka van ons weggaat. In de loop van de :even maanden waarin wij voor haar gezorgd hebben, zijn wij ons aan het kind gaan hechten. Wie zou dat niet?", aldus mevrouw Smolders Gesprek Brandt-Pompidou (Van onze correspondent L. Kleyn) moet uitgaan van de bestaande leiten en PARIJS. „Het klimaat was uitste- zich niet moet vergapen aan holle frasen. Hij heeft dat in zijn tafelspeech (ADVERTENTIE) Brandt (links) en Pompidou tijdens téte d lête kend", heeft men in Parys gezegd afloop van de Frans-Duitse besprekingen tussen George Pompidou, staatshoofd, en Willy Brandt, bondskanselier van West- Duitsland. Dat klimaat was wel in zeer grote tegenstelling tot het werkelijke klimaat want er stond dinsdagmiddag zo'n harde wind, dat in de Franse hoofd stad de huizen ervan dreunden. In een stromende regen reden de Duitsers naar het vliegveld op weg naar Bonn. Aan wat officieel in Parijs wórdt ge zegd over de besprekingen kan men geen touw vastknopen. Naar buiten is alles wat met de Frans-Duitse betrekkin gen te maken heeft, botertje-tot-de- boom. Gezegd wordt dat tussen de twee landen een vaste wil bestaat om op een verenigd Europa af te stevenen, maar dat moet gebeuren „met pragmatisme en met realisme". Pompidou heeft dat in zijn persconferentie van de vorige week verduidelijkt door te verzekeren dat men UTRECHT (A.N.P.) De overheid moet zorgen voor goede huisvesting van buitenlandse werk nemers en hun gezinnen door het treffen van wet telijke maatregelen, het geven van geldelyke sleun en het ter beschikking stellen van woningen. Aldus de landeljjke stichting Bijstand Buitenlandse Werk nemers. De nota wordt aangeboden aan diverse ministeries en de interdepartementale werkgroep hulsvesting. Wat betreft de alleenstaanden, dient op korte termijn gezorgd te worden voor een behoorlijke collectieve huisvesting. Hiertoe kunnen geschikte panden wor den gerenoveerd (woonoorden, kloosters, pensions etc.). De stichting acht het onjuist een tijdelijke oplossing te zoeken in het bewoonbaar maken van huizen in te saneren stadswijken. Een dergelijke oplossing is wegens de onvoldoende voorzieningen en snelle verpaupering in deze wijken uit menselijk oogpunt ongewenst. Het investeringskapitaal dient te komen uit een zo spoedig mogelijk door de overheid te creëren Nationaal Fonds Huisvesting Buitenlandse Werk nemers of uit leningen op lange termijn, waarvoor de overheid garant staat. De exploitatiekosten zouden volgens de stichting kunnen worden gefinancierd uit de. opbrengsten van pension- en huurgelden, werk geversbijdragen, schenkingen etc. Eventuele tekorten zouden door de plaatselijke of regionale overheid moeten worden aangezuiverd. Het toezicht op de collectieve huisvesting moet bjj de gemeente berus ten. Daartoe dient zo snel mogelijk een voor alle Brandt herhaald, toen hij zei dat het verkeerd probleem is zich niet aan de feiten te houden. De feiten zijn dat Parijs zich op geen enkele datum wil vastleggen wanneer er een werkelijke Europese regering komt. Over tien jaar zal het misschien mogelijk zijn een eco nomische en monetaire unie te vormen. In die tussentijd kunnen „bepaalde natio nale bevoegdheden" worden overgedra gen aan de gemeenschappelijke markt in Brussel. Bepaalde nationale bevoegd heden zijn een rekbaar begrip. Pompidou is iets soepeler dan zijn voorganger De Gaulle, maar hij trekt dezelfde gaullis tische lijn door: in geen geval supra nationaliteit. Willy Brandt heeft in Parijs goed aangevoeld dat hij, zoals de zaken thans liggen, niets kan forceren. En dat heeft hij ook niet gedaan. Hij heeft in zijn Oostpolitiek met de Russen al moei lijkheden genoeg en wil zich ook nog niet een Franse perscampagne op het lijf halen. Af te wachten blijft voor wie de tijd werkt: voor Frankrijk of voor Duitsland. Voorlopig exporteert de Duitse automo bielindustrie meer wagens naar de V.S. dan de Franse automobielindustrie. En zo is het niet alleen met deze industrie. Ook in Frankrijk zelf vindt men het Duitse produkt beter dan het Franse. In de Afrikaanse landen komen de Duit sers hard opzetten, ook al moesten zij na de beide verloren wereldoorlogen met een schone lei beginnen. Van dat gevaar zijn de Fransen zich wel degelijk be wust. Met vette letters schreef deze week de Nouvel Observateur dat West-Duits- land de tweede financiële mogendheid van de wereld is geworden, onmiddellijk na de V.S. en. dat West-Duitsland aan goud en deviezen een voorraad heeft van 44 miljard franc, oftewel 12 miljard dol lar, meer goud dan waarover Fort Knox land I beschikt. t in J Bij de politieke besprekingen maan- verschillende opzichten onvoldoende worden geacht. dag en dinsdag in Parijs heeft Pompidou Aldus hebben de ministers Roolvink (Sociale Zaken i het van Brandt gewonnen. Maar aange- en Bakker als minister van Volkshuisvesting ad j zien de economie dc politiek beheerst interim geantwoord op schriftelijke vragen van staat, wat de toekomst betreft, West- Kamerleden. De ministers beraden zich thans over i Duitsland er beter voor dan Frankrijk, de aanbevelingen van een ambtelijke werkgroep, j In dat opzicht kunnen Brandt of zijn die eind vorig jaar rapport uitbracht. I opvolgers gerust zijn. gemeenten uniforme logeer ver ordening van kracht te worden. Voor de huisvesting op korte termyn van gezinnen moet zo gauw mogelijk een inhaalprogramma wor den opgesteld. De stichting denlkt daarbij aan nieuw bouw. die zou kunnen worden' gerealiseerd door een contingent woningen te reserveren voor de migreren de werknemers. De huisvesting van een deel van de in werkzame buitenlandse arbeidskrachten Rijdt veilig met melk DEN HAAG Voor alle in Nederland werkzame personeelsleden (ruim tachtig duizend) van Philips is een voorstel tot herziening van de CAO bij de directie ingediend. De werknemersorganisaties zyn uitgegaan van dc loonmatiging van dc regering. De voorstellen zien er als volgt uit: per 1 april een verhoging van drie pro cent en per 1 juli 1 Verder wordt voorgesteld de lonen per 1 oktober te verhogen met een bedrag van 200 gulden en drie procent. Vervolgens zouden de lonen per 1 juli 1972 en op 1 juli 1973 moeten worden verhoogd met telkens 200 gulden en anderhalf procent. De lonen zullen ook nog elk half jaar bijgestuurd moeten worden overeenkomstig met de gemiddelde prijsstijging Brand. Bij een brand m een maga zijn van de bandenfabriek Pirelli te Set- timo builen Turijn is voor 3 miljard lire (17 miljoen gulden) schade aangericht Het was de derde brand in 20 dagen tijds die het bandenconcem heeft geteis terd. Pirelli heeft ook met stakings acties te kampen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5