raak van Ard ■leidde naar het en Kees platform Ik riep nog: Jan, je bent fout KRUISPUNTWACHTER AMORAAL: Fornaess snelste in dramatisch Heerenveen ïijn Het treurspel van Alexander Tsjekoeljajev VOORVERKOOP D0-FEIJEN00RD EINDRANGLIJST HEREN L EN Gehoord: In Heerenveen over Bols: „Geen glaasje op, toch niet i EERENVEEN Het toernooi dat de schaatsgeschiedenis had zullen ingaan als het meest ramatische, erbarmelijkste wat de weersomstandigheden betreft, emotievolste en hoge- Ijk gedevalueerde, kreeg een onverwachte ontknoping die paste in de dramatiek van de wee dagen in Heerenveen. De gruwe lijkheid die kleefde aan de diskwalikatie van Jan lols gaf de Europese schaatsstrijd een macaber aanzien. De pees van verwachting stond trak gespannen na de eclatante succe ssen in Davos waar de formatie van Leen Pfrom- ïer met wereldrecords had gesold en op bijna alle afstanden Nederlandse namen op e lijsten van de beste tijden had laten bijschrijven. De buitenlandse concurrentie leek lieteen de mond gesnoerd, elke hoop op een plaats op het ereplatform zou hen al ontno- lien zijn. Hoe anders verliep het. Op de eerste dag werd de potentiële kampioen door het nverbiddellijke reglement onttroond voor hij plaa ts had kunnen nemen op de zetel. Foutloos t de rtiging, zal u :htingen deceptie, zó moet worden aangeno- i, zou doorwerken op de hele Oranje- [uipe die alleen nog in Ard Schenk kandidaat voor het eremetaal leek hebben. En terwijl de dag daarna de ige vlag. de Nederlandse, die nog de tribune wapperde, halfstok was hesen. en er een zwarte wimpel aan is bevestigd, gebeurden in dit turbu- ite toernooi dingen die voor onmoge- gehouden. En toch was het derland dat voor de aanvang in de velen al het predikaat van verslaanbaar had verdiend, en alle ie plaatsen op het ereplatform had >eten bezetten, dat een algemene bui- ilandse hegemonie verijdelde en daar- een schijnbaar rrtislukt toernooi ongelooflijke portie spanning be- gde, die uitmondde in twee ere- rhten op grandioze wijze, na de in die achter zijn succes van 1969 ijoeg. Dag Fornaess. De Noor, die at jaar alleenheerser was geweest, niet meer te benaderen, maar Ard Eenks wraak op de 10 km, gestalte even in een grandioze rit, en de ex- osie van de na drie ritten kansloos >chte Kees Verkerk vader Pleun rkerk: „Ik heb het altijd gezegd, Kees Gotenborg toe" voerde de de toch weer met 30.000 jekomen toeschouwers tot een climax arop zij na de dramatische eerste niet meer hadden durven hopen. Schenk stelde het zilver veilig in razendsnelle rit, Kees Verkerk am in een vol spanning geladen de Zweedse hoop Goeran Claeson sinds 1967 een opvallende lijn de Europese en wereldkampioen- appen geslopen. In dat jaar werd Verkerk landskampioen en be- ilde hij de Europese en wereldtitel, jaar daarop werd Fred Anton r de „dubbele" kampioen. In 1969 ep Dag Fornaess naar de titels en hij bovendien de nieuwjaarswed- jden. Vorig jaar deed Schenk het- i 1971 had Jan Bols de jwjaarswedstrijden gewonnen en de dstitel heroverd. De lijn had voort- et kunnen worden in de geest van traditie die was ontstaan. Het door- te, verkleumde publiek, dat tracht te komen in de ijshockeyhal waar plaids omhulde schaatsfanaten mte zochten, dat du bliek werd ed gestoord in de stellige verwach- dat de in ongenaakbare vorm ver ende Jan Bols de vlag in de hoogste laten hijsen, de tonelen speelden zich af in het leger van in allerlei vocht ende kledingstukken gewikkelde n. toen langzaam de mare door- l dat de grote favoriet uit het toer- was gestoten. Weg was de vreugde zijn opzienbarende 500 m, waarin rich nestelde achter de sterkste Ne- andse sprinter van de all-rounders. Schenk, wiens prestatie nog meer 5 kreeg omdat hij zijn tijd van sec. had gereden toen de wind stormkracht was aangewakkerd 9 meter per seconde, de felste dstoten van dit gehele nummer, had „slechts" 3.5 meter te weer- Met Verheven ,.ik ben dol- Ikkig met mijn zesde plaats, en al met die op de 500 meter. Van had ik me iets meer voor- eld" stelden zich drie Neder- op in de rij van de eerste vijf één afstand, een comfortabel uit- jspunt voor een toernooi, dat de latsnaam van ons land In dit jaar nimmer getoonde wijze gestalte slonken de wüze waarop hjj zijn rit op de 5 km tegen Stensen verloor, deed de wenk brauwen fronsen. Als meermalen in het verleden viel er, dit keer tegen het eind, ineens een groot gat. De kracht was eensklaps verdwenen uit de atleet die toen al geen hoop meer mocht koesteren op prolongatie van zijn titel. Schenk: „Mijn 5000 en ook de 1500 m gingen slecht. Het lukte niet en dat was een combinatie van factoren. Maar het heeft er niets mee te maken idoor Herman van Bergem dat ik groot ben, dat is geen nadeel." Intussen was, bijna ongemerkt, een man naar voren gekomen, op wie wei nigen zullen hebben gerekend, de Rus Tsjekoeljajev, die zonder sterk in het oog vallende prestaties op de 500 en 5000 m, toch naar de tweede plaats was opgerukt. Achter Fornaess maar voor Schenk. Groenvold, Thomassen. Verheyen, Claeson en Verkerk, die de pot zouden gaan verdelen. Groenvold was een pure outsider, want zijn 10 km is niet sterk genoeg. Tsjekoeljajev, die eindelijk na 1968, toen Rusland zijn laatste succes behaalde met Matusevitsj op de tweede plaats in Oslo, het ge zicht van zijn land als schaatsnatie zou gaan redden, viel hopeloos terug door een val op de 1500 meter. Hoe anders bleef dit toernooi verlopen dan op papier al nagenoeg was vast gesteld. De kleine verschillen na twee afstanden tussen de eerste zeven met Verkerk op enige afstand als achtste werden meedogenloos uit eengerukt na de 1500 meter. Het orga nisatiecomité, beducht voor een demon stratie, had het aanvankelijke plan om de winnaar van de 5 km, Fornaess, voor de 1500 m te huldigen laten varen. Coach Leen Pfrommer wendde zich tot het publiek en verzocht met emotie volle stem elke actie achterwege te laten. Het hoefde niet. Wel klonk de yell „Heya Jan Bols" steeds op, maar toen na de 1500 m de huldiging plaats vond en Fornaess tweemaal achtereen de hoogste trede van het platform be steeg, als winnaar van de 5000 en 1500 meter, de handen hoog geheven en een vreugdedans uitvoerend, werd hij hartstochtelijk toegejuicht. Het publiek zag, ontdaan van alle emoties en tot normale gedachten teruggebracht, in hem terecht de sterkste rijder van dit toernooi. Fornaess later: „Toch werd toen ik de 10 km reed, eeri bierflesje op het ijs. gegooid". Maar zelfs op Schenks sterkste afstand, de 1500 m, waarop hij kort tevoren een fabelach tig wereldrecord had gereden, bleef Fornaess de Nederlander voor, liefst 1.3 seconde. Inmiddels was het toernooi gehalveerd, want de helft van de ritten op de an derhalve kilometer was gereserveerd voor de rijders die zich bij de laatste 16 zouden scharen, en de andere helft voor de mannen, die zich met grote hardnekkigheid steeds weer stortten in de strijd die voor hen doelloos is als het gaat bij de groten te komen. En weer had Schenk niet kunnen im poneren op de 1500 meter. Weer ont brak hem in zijn rit tegen Thomassen tegen het eind de kracht om zijn sterk ste afstand te kunnen uitbuiten tot een niveau waarop hij alsnog Fornaess zou kunnen bedreigen. Ondanks de steun van Jan Bols. die niet startte op de 1500 m. maar wel enige rondjes in ca mouflagekostuum trok én zodoende het publiek tot een demonstratie be woog, Pfrommer: „Het getuigt van weinig medeleven als je niet kunt be grijpen dat Jan, hij is emotioneel, niet in staat was te starten" lag Schenk in verloren positie toen de 10 km begon. Verloren positie? Met de zon was het onvoorwaardelijk welslagen van dit toernooi, ondanks de veel besproken diskwalificatie, doorgebroken. Groen vold kon zich, zoals verwacht, niet handhaven en viel terug in de groep van kanslozen voor het eremetaal. For naess rammelde het door Tsjekoeljajev even tevoren gevestigde baanrecord aan flarden. Toen begon Ard Schenk aan de onmogelijke opgave 27.66 seconden goed te maken op Fornaess. De spanning ontlaadde zich op de tri bunes in donderende toejuichingen toen Schenk langzaam seconden ging win nen. Maar die bijna halve minuut was nu eenmaal te veel. Niettemin knokte (ADVERTENTIE) Het merendeel van de internationale schaakevenementen wordt georga niseerd in grote steden of in win tersportplaatsen waar men is inge steld op bezoek van duizenden. Heerenveen mist de hotelaccommo datie maar heeft niettemin een uit nemend gslaagd toernooi georgani seerd. Weliswaar moesten honder den bezoekers ver bulten de stad onder dak worden gebracht, n de verkeersregeling door de politie was vrijwel foutloos en door het grote aantal helpers in het stadion werd de massa-publiek op zeer be vredigende w|jze verwerkt. Boven dien gedroegen de toeschouwers zich, na de begrijpelijke teleurstel ling van de eerste dag, zoals dat van een sportief schaatspubliek mag en moet worden verwacht. En omdat op het ereplatform toch nog twee Nederlanders, één meer dan redelijkerwijs werd gehoopt, plaats namen, overheerste de spontane schaatsvreugde, die de deceptie v een groot deel weg nam. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN In het dramatisch# schouwspel dat de Europese kampioerv- schappen schaatsen 1971 opleverden, was er ook nog het treurspel dat de Rus Alexander Tsjekoeljajev al vallend op voerde. De sensatie van de eerste dag. die toen tweede in het algemeen klas sement stond, forceerde zich in zijn poging om Dag Fornaess op de 1500 m bij te houden, waardoor een val onver mijdelijk was. „Ik had beter mijn eigen race kunnen rijden,", filosofeerde de teleurgestelde Rus in zijn kleedkamer. „Ach, op zo'n 1500 m blijkt nog gewoon dat ik te weinig techniek heb, verder staan mijn knieën te veel naar binnen, waardoor ik niet genoeg kracht kan zetten." Het tekent de krititsche instel ling van de Russen, die na het terug roepen van de oude coach Koedratsjev weer op weg lijken (twee man bij d« laatste 16) enigszins het verloren geg»- ne terrein te heroveren. „Wij hebben genoeg talerit, alleen is het moeilijk om dat te selecteren, wij hebben niet zo'n goed overzicht als in Nederland," zei de- Russische coach, die de 24-jarige Tsje koeljajev vooral onder slechte omstan digheden een zeer sterke rijder noemde. „Wij komen terug aan de top, al kan het nog een paar jaar duren" was de leus waarmee de Russen Heerenveen verlieten. Dag Fornaess in actie op de 5000 meter, de afstand die hem een eerste plaats opleverde in het eindklassement een positie die hij niet meer zou aƒ- Schenk formidabel door, des te meer opvallend omdat hij in een Nederlandse titelstrijd een onvoorstelbare deceptie had moeten verwerken toen Bols hem inliep en hij vlak tevoren op de 1500 ra in de ritrangschikking was gepas seerd door Fornaess. Drie afstanden zou hij niet winnen, flitste het door de gedachten van Schenk, die een bijzon der sterke prestatie leverde en met 15.33.0 zijn persoonlijke record met 1/lOOste seconden verbeterde. Honderd ste seconden speelden ook de hoofdrol in de formidabele rit van Kees Ver kerk. die weer een van die onwaar schijnlijke explosies op het ijs wierp. Verkerk: „We hadden na Davos een favorietenstempel opgedrukt gekregen. Ik verwachtte na zaterdag niet meer bij de eerste vier te komen. Mijn 500 m was minder dan ik had verwacht, om dat mijn tegenstander zo vreemd reed dat ik er rekening mee moest houden dal hij zou vallen en me onderuit zou Claeson, de van het zilver beroofde, /.ei berustend: „Verkerk blijft Verkerk". Diep voorover gebogen was ook Ver kerk begonnen aan een taak die voot hem niet mogelijk leek. Hij moest 11,34 seconden beter rijden om gelijk te ko men met Claeson. De sfinx Verkerk, die het ene moment sterk tegenvalt om het volgerjde ogenblik iets onwaar schijnlijks te presteren, reed 12.07 se conden sneller. Naast Fornaess, onbe twist de sterkste in dit van een poten tiële kampioen beroofde toernooi. Schenk en Verkerk op het ereplatform. De algehele buitenlandse hege monie was door het moreel sterk en geprikkelde Nederlandse for matie verijdeld. HEERENVEEN Ze was een van die dertigduizend. Een van die tot het vel natte schaatssupporters die Jan Bols Direct na zijn 5 km-race tegen Tsjekoejajef hadden bejubeld als de aanstaande Europese kampioen. En nu kwam ze na vijf uur regen druipnat de bomvolle ijshal in om een „Berenburger" de specifiek Friese kruidenjenever op het succes te nemen. Toen hoorde se het verbijsterende nieuws. „Jan Bols gedis kwalificeerd". Ze barstte spontaan in snikken uit. Het was een van de reacties van die dertigduiiend die tijdens de wedstrijden onkundig waren gebleven van deze harde maat regel. „Want anders hadden met deze mensenmassa's op de tribune de grootste ongelukken gebeurd" was de mening van de organisatie terecht. En deze redenering werd al direct be vestigd door de stroom van reacties die de telefoons van het ijsstadion Thoalf roodgloeiend lieten staan. Reacties die varieerden van bedreigingen om de ijsmachine in Heerenveen onklaar te maken als Bols niet verder mocht meedoen tot verklaringen dat de begrafenis van hoofdarbiter Hennie Roos spoedig te verwachten was, want Hennie Roos had uiteinde lijk de beslissing moeten nemen die de leider in het Hiumr ment na twee afstanden Jan Bols tot een kansloze maakte. Hoofdarbiter Hennie Roos verdedigde zich echter door laco niek naar het reglement te wijzen. verder, de 5000 m, de Bt dramatische die men zich kon stellen, was dat aantal geslonken ién. Ard Schenk was de enige die had kunnen handhaven in het ge- dank zij zijn sterke sprint, want HAAG Vandaag is de voor- 'P begonnen voor de wedstrijd anstaande zondag tussen ADO en tm. De kopers van een kaartje deze wedstrijd worden tevens in legenheid gesteld een kaartj te voor het grote duel tussen ADO yenoord op zondag 28 februari. J voor ADOFeyenoord alléén, eerst op maandag 22 februari in rverkoop. 500 1500 5000 10.000 («taal Fornaess (Noorwegen) 41.25( 7) 2.04.5( 1) 7.42.3( 1) 15.37.2( 4) 175.840 2. Schenk (Nederland) 40.61( 1) 2.05.8( 2) 7.58.2(10) 15.32.9( 3) 177.008 3. Verkerk (Nederland 42.46(16) 2.06.5( 4) 7.50.4< 4) 15.29.1( 2) 178.122 4. Claeson (Zweden) 41.99(13) 2.06.6( 5) 7.49.1( 3) 15.41.8( 3) 178.190 S. Thomassen (Noorwegen) 40.793) 2.07.0( 6) 7.58.2(10) 15.57.0(11) 178.793 6. Verheyen (Nederland) 41.09( 5) 2.09.3(12) 7.56.1( 9) 15.49.6( 8) 179.280 7. Guttormsen (Noorwegen) 43.46(22) 2.08.8( 9) 7.47.9( 2) 15.22.1( 1) 179.288 8. Groenvold (Noorwegen) 41.28( 8) 2.05.8( 2) 7.52.5( 6) 16.18.2(15) 179.373 9. Stensen (Noorwegen) 42.98(20) 2.07.5( 7) 7.54.2( 8) 15.43.6( 6) 180.080 10. Zimmerman (W.'Duitsland) 41.85(12) 2.09.1(10) 7.59.3(13) 16.05.7(13) 181.098 11. Nottet (Nederland) 42.88(19) 2.09.2(11) 7.58.7(12) 15.51.2( 9) 181.377 12. Hietala (Finland) 42.77(18) 2.09.4(13) 8.02.8(14) 15.52.7(10) 181.818 13. Sandler (Zweden) 43.63(26) 2.09.4(13) 7.54.1( 7) 15.59.0(12) 182.123 14. Troitski (Rusland) 41.08( 4) 2.11.6(16) 8.05.6(15) 16.21.4(16) 182.577 15. Johansson (Zweden) 42.07(14) 2.09.8(15) 8.08.0(16) 16.12.4(14) 182.757 16. Tsjekoeljajev (Rusland) 41.32( 9) 2.21.1(31) 7.51.0( 5) 15.49.0( 7) 182.903 Jan Bols passeerde de kruispuntwachter aan de verkeerde kant. Hij moest de binnenbaan nemen maar hij nam de buitenbaan, alhoewel hij zich daardoor zeker 40 meter benadeelde. Goed, de Zweden en Noren hebben direct na het gebeurde alhoewel niet officieel geprotesteerd. Maar zell's zonder hun protesten had ik de beslissing om Jan Bols te diskwalificeren moeten nemen". Regel is regel, daar kwam het betoog van Hennie Roos op neer. Regel is regel, dat was ook het harde commentaar van Europees kampioen Dag Fornaess, die nog wees op de diskwalificaties van de Noor Steeman in Squaw Valley en Willv Olsen vorig jaar tijdens de nationale kampioenschappen, die om dezelfde reden werden gewiskwal ificeerd. En met de hand op de reglementen veegde Hennie Roos ook alle tegenargumenten van de woendende bondscoach Leen Pfrommer van tafel, die onder meer be weerde dat de kruispuntwachter ver keerd had gevlagd. Roos: „Ik heb ten eerste zelf geconstateerd wat er gebeur de en bovendien handelde de kruispunt- wachter correct". De hypernerveuze kruispuntwachtel Jan Amoraal (29) wilde dat maar al te graag bevestigen: „Direct toen Bóls voorbij was riep ik hem nog toe „Jan ie bent fout", maar Jan wilde zo lang mogelijk in de beschutting van de tri bunes rijden. Dat had hij al van te voren tegen me gezegd. Denk erom lat ik je straks van de sokken rijd, zei hij, en inderdaad de eerste twee maal dat hij passeerde, ging hij rakelings voor me heen. De derde maal zat hij fout". Jan Amoraal, die al van af de opening van de baan kruispuntwachter in Hee renveen is, zat er duidelijk mee in. Hem trof echter- geen enkele schuld, zelfs al zou hij verkeerd hebben aangewezen, wat niet hel geval was, had Jan Bols zelf nog de fout gemaakt omdat de kruispuntwachter alleen, maar hoeft toe te zien of de wissel juist verloopt. Jau Bols, die zaterdagavond in een be wogen televisieuitzending al had ver klaard zondag niet meer te zullen star ten, kwam toch de tweede dag nog even op de baan. De mutsdiep over de wenkbrauwen getrokken schaatste hij door Bert Voskuil I een kwartiertje (navrante opmerkingen van een toeschouwer: „Alleen maar bin- nenbaantjes") op de trainingsbaan. Het duurde wel zes rondene voordat het publiek de zaterdag tot schaatsmarte- laar gebombardeerde Bols herkende. Toen schalde over heet Friese land al leen maar een laaiend enthousiast „Heya Bols". Het was een dag na zijn diskwalificatie el een heel andere Bols dan de lijkwitte rijder die direct na zijn fatale black-out uitriep nooit meer te gaan schaatsen. Rustig kon hij ook het gebeurde weer laten herleven. „Ik had niets in de gaten van mijn foute wissel. Helemaal geconcentreerd bezig, weet je wel. Toen Leen na afloop van mijn rit tegen me zei: Jan wat heb je nu gedaan, heb ik nog geantwoord „lekker gereden, wat lui je nou"? Toen hij me mijn fout had uitgelegd ben ik gelijk naar Hennie Roos gereden, die zei me dat hij nog wel iets zou versieren. Even later ging Leen protesteren bij Roos. Ik heb hem nog achterna geroepen rustig nou, want op zo'n moment wil Leen nog weieens te fel reageren. Maar ja, Roos zit niet al leen,'hij kan dat niet maken, er zitten tenslotte nog wel een stuk of wat ISU- officials uit verschillende landen in die scheidsrecthterscommissie. En dan Bols, opeens weer fel: „Ik snap best dat er regels moeten zijn, maar dit is een belachtelijke, ik benadeel alleen maar mezelf, ik rijd tenslotte een groot stuk extra, en dan moet je er toch uit. Dan zeg ik dat die regel belachelijk is. Ik heb er gewoon nog nooit zo goed voorgestaan en let wel, ik zeg niet dat ik Europees kampioen was geworden, maar ik had wel een heel grote kans". Leen Pfrommer voegde daar later nog aan toe: „Ik wil ook via de KNVB voorstellen dit reglement te wijzigen in die zin dat alleen een rijder gediskwa lificeerd kan worden die voordeel heeft van een verkeerde manoeuvre". Weer reageert Bols geprikkeld, als Fornaess worde genoemd. „Ik vind het geen stijl dat hij gisteren voor de Noorse televisie alleen heeft verklaard „regel is regel", zondag is hij nog wel in de kleedkamer gekomen om te zeggen „Sorry voor je, JanJan", maar dat wordt dan met een lachend gezicht gezegd. Daar meende hij toch niets van. En dat vind ik onsportief. Als zoiets een Noorse rijder was overkomen, hadden wij aan Leen Pfrommer gevraagd om niet te protesteren". En dan stapt Jans Bols in zijn auto. Naast hem liggen zijn schaatsen. De schaatsen die hem zijn wraak in Gotenburg moeten bezorgen. Jan Bols: „Misschien rijd ik over drie weken al niet zo goed meer. Maar hij zegt heet met een vastberaden blik. De blik van een vechter. Heerenveen u afgesloten, ook al hangt daar nog de vlag met de zwarte wimpel halfstok. Gotenburg wacht—

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9