£eidóc (Bo Schepen in brand en zinkend ,Heya Jan Bols' bleef klinken voorbuitenbeentje' Storm in Congres om Nixons rede Hartpatiënten willen overgaan tot bezetting hartkliniek Utrecht FORNAESS STERK KAMPIOEN Muur van flat in Naaldwijk stort in Arbitrage in PTT-staking in Engeland Twee mensen vermist Margarine duurder Treinverkeer Adam-R dam Zeeman doodt uren gestremd 20 opvarenden vissersboot Fabrieksbrand in Mainz Brug stort in: 35 kinderen vermist Vijfde baan Schiphol is noodzaak VS-journalist in Moskou gemolesteerd Stunt voor verkiezingen? Protest tegen stilleggen kliniek DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank NV Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J Plug. Chef-redacteur. H P M Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1.41, maand ƒ6,05, kwartaal 18.10, jaar 70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.265 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.25 uur: Zo moeder, zo dochter; 20.45 uur: De kleine waarheid: 21.50 uur: Ongeneeslijk Nederland TI: 19.05 uur: Kijken naar kinderen..; 19.30 uur: Coronation Street; 21.00 uur: Wachten op Las- siter; 22.15 uur: Boy's Big Band. MAANDAG 25 JANUARI 1971 ZONNIGE PERIODEN Enkele buien. i het KNMI morgen ook j nige 'perioden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtempe raturen omstreeks 5 graden. Maxi mumtemperaturen morgen ongeveer HEERENVEEN Dag For naess kampioen. Hoog hief de kleine Noor zijn armen om hoog toen hij als uiteindelijke winnaar op liet erepodium werd gehuldigd, want de zege van de eerzuchtige wiskun- destudent was vooral een zege op het Heerenveense publiek dat hem tot persona non grata had verklaard, nadat Bols uit bet Europees toernooi was ge- Publiek dat begon te jouwen als de 23-jarige student voor bij flitste. Publiek dat tergend steeds „heya Bols" riep bij zijn inrijden. De persoonlijke trainer van Fornaess Johs Thenman, die ook coach is van de Noorse tennissers, zei dan. ook direct nadat zijn pupil op het erepodium had plaats ge- :n: ,.lk heb Dag Fornaess nog nooit zo scherp en nog Hij wilde zich wreken op het publiek, dat hem geheel ten onrechte de schuld gaf van de diskwalificatie van Bols". dag Fornaess die eerder zijn ongenoegen over het publiek had geuit, door direct na zijn bijzonder scherp gereden 1500 nieter met gebalde vuisten naar het publiek te slaan, was na afloop alleen maar geluk kig. „Ik ben kampioen gewor den, en ik zal nu proberen mijn succes van 1969 toen ik Europees- en wereldkampioen werd. te herhalen. Bovendien zal ik in het Ullevistadion waar de wereldkampioenschap pen in .Gotenburg worden ge houden, ook de steun krijgen van het Noorse publiek. Ze verwachten er' tenslotte zo.'n tienduizend Noorse supporters die maar 100 km hoeven Ie rijden. Dag Fornaess, die weigerde op de persconferentie te ko men sloop het stadion in Heerenveen uit. Als enige re den voor zijn verrassend ster ke come-back noemde hij zijn trainer Johs Thenman: „Hij heelt me klaar gestoomd, hij heeft me helemaal alleen ge holpen. Wij satnen hebben ons trainingsprogramma opge maakt en ik dacht wel met succes afgewerkt" Coach Leen Pfrommer zwaaide onverholen lof toe aan zijn gedecimeerde ploeg, speciaal aan Peter Nottel. en aan Dag Fornaess: „Ik vind dat Fornaess een groot kampi oen is. kijk maar naar zijn tijden. Hij is onze grootste concurrent voor de wereld kampioenschappen in Gothen burg. „Zijn 10 km zou sterker kunnen maar hij heeft nog drie weken om daaraan te schaven. Onze ploeg is als to taal geslaagd in-de opzet. In dit kampioenschap is bewaar heid dat een stel vrienden aan het schaatsen is. Na de dis kwalificatie van Bols heb ik gezegd; „Je moet met zijn vie ren verder, leg het hoofd niet fn de schoot, maak er wat van. Met het resultaat ben ik dik tevieden En dan noem je natuurlijk de naam van Ard en Kees maar ik wil speciaal Peter Nottet vermelden. Ik heb hem begin januari gefeli citeerd met zijn examen voor fysio-therapout, na de Neder landse kampioenschappen heb ik dat weer gedaan met zijn schaatsexumen en nu doe ik dat voor de derde keer". Behalve aan de schaats kampioenschappen wordt in de sportbijlage ook uitvoerige aandacht besteed aan een spectaculaire ontwikkeling in de voetbalcompetitie. ADO werd in Amsterdam door Ajax het eerste kwartier van de wedstrijd al overklast. Feije- noord profiteerde vzn de mis stap van de Hagenaars. Het won zelf moeiteloos van Go- (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK In de nacht van saterdag op zondag is van een flat gebouw in Naaldwijk een groot deel van een 21 meter hoge buitenmuur ingestort. Hoewel de brokstukken van de vallende muur een gedeelte van een langs de flat lopende bedolven, hebben zich geen ongeluk ken voorgedaan. Het ongeval ge beurde 's nachts omstreeks hall' een en het was naar alle waarschijnlijk heid het gevolg van een zware windstoot. Door het omvallen van c •werden tevens de ba Icons van de hoekwoningen van het zes-verdie pingen hoge gebouw van een zij muur beroofd. De politie nam direct maatregelen en sloot de omgeving hermetisch af voor verkeer en voet gangers omdat gevaar bestond het verder instorten van de muur. De woningbouwvereniging St.-Jozef te Naaldwijk, die eigenaar is van de woningwetwoningen, deelde dat vandaag een onderzoek begint naar de oorzaak. Hierin wordt onder meer betrokken het ministerie van Volkshuisvesting. Hel T.N.O. Delft zal metingen verrichten of en zo ja welke fouten zijn gemaakt bij de bouw. Ook andere soortgelijke flat gebouwen rondom zullen nu op hun veiligheid worden getest. Onder be langstelling van honderden mensen die door de politie op een veilige afstand werden gehouden is gister avond het resterende muurgedeelte naar beneden gehaald. LONDEN (AP) De leider van de stakers bij de Britse posterijen heeft gisteravond arbitrage aanvaard in het ;eschil, dat alle postverkeer sinds jongst- eden woensdag lamlegt. Tom Jackson, lecretaris-generaal van de vakvereniging postpersoneel, deed deze concessie en vraaggesprek voor de televisie. Jackson, die tot dusverre alle voorstellen arbitrage van de hand gewezen had, egde zijn verklaring af na een conferen- r» het hoofdbestuur van'de vakver- ffliging. DEN HAAG De zuidwestelijke stormwinden hebben niet alleen op het land allerlei ver nielingen aangericht, ook schepen hebben er onder te lijden gehad. Voor zover thans nagegaan kan worden hebben daarbij twee het leven verloren: een opvarende van de Nederlandse vrachtvaarder Harbro uit Rotterdam werd gisteren in het Kanaal ver mist, nadat het schip in nood geraakt was; een amateurvisser uit Groningen sloeg tussen Rottum en Schiemonnikoog overboord van een klein vissersscheepje en verdween. Zestig mijl noordoostelijk van Den Helder raakte gisteren de kleine Deense vrachtvaarder „Gêm,in brand, na en kele ontploffingen aan boord. Vier op varenden sprongen oyer op een vlot. toen het achterschip ito ^".'terlaaite stond. Zij werden Later opgepikt door een Duitse vrachtvaarder, die reeds in de buurt was. De kapitein en de stuurman werden, toen de positie van de Genui hopeloos gewor den was. door een helikopter vam de mar iineliucht vaar tdienst van boord ge- De helikopter had intussen assistentie gekregen van een Grumman Traoker, d'ie van Valkenburg opgestegen was om naar j de vermiste Groningse visser te zoeken, j Ook het schip van de waoht de onderzee- boot jager bleef in de omgeving maar behoefde niet meer te assisteren, omdat vier opvarenden reeds gered waren en de marinehelikopter de officieren vain de j Gerni" van boord wist te krijgen. J DEN HAAG (ANP) Met ingang De Harbro" uit Rotterdam raakte gis- van vandaag wordt de margarineprijs teren in hel Kanaal in nood. Zelfs het mct j cent per pakje verhoogd. De overboord zetten van de deklading hielp j prijsverhoging, is het gevolg van de j gestegen grondstoffenprijzen en de doorberekening door de ahndel van de zgn bijzondere loonkosten- en andere i distributiekostenstijgingen. jer. Dentóen opvarenden stapten r' bij een slagzij van 30 graden over m de I reddingboot en werden later opgepikt. Een opvarende wordt vermist. Zijn naam j i was vandaag nog niet vrijgegeven. De Nederlandse kustvaarder „Tkny" j uit Groningen zond vannacht noodseinen uit toen het zich 15 mijl zuidoostelijk van het Engelse Lichtschip Owers voor de Eingelse kust bevond. Het schip maakte volgens de noodseinen 15 graden slagzij, j De Nederlandse sleper Zwarte Z< heeft gisteren de Liberiaan „Gairanda", die een week geleden uit Rotterdam ver trokken was op sleep genomen ongeveer 500 mijl uit de kust van Canada. Het schip was stuurloos geraakt door het TAIPEH (Reuter) Op Formosa is aierdag een 38-jarige Chinese zeeman. Jn Shan-mo, ter dood veroordeeld om- hij de kapitein en twintig mede- pvarenden op 25 september vorig jaar Atlantische Oceaan had ver- Lin, tweede machinist van het vis- M-svaartuig Hsin-Hai-2, sloot de hele 6 leden tellende bemanning op en liet mmoniak in de ruimte stromen. On- anks hun hulpgeroep liet hij de deur P slot. Toen hij deze tenslotte opende aren de kapiteit en twintig matrozen j verleden. Getuigen verklaarden dat •In de overlevenden dwong de lijken verboord te werpen. Het vaartuig een week lang doelloos rond oordat het een eilandje voor de Brazi- aanse kust kon bereiken. Een van de jf overlevenden, die het na de moord- aan boord niet langer kon uit- ouden, was twee dagen later in zee sprongen. Un heeft tijdens het proces verklaard iet te weten dat ammoniakgas dodelijk on zijn. Hij had zijn collega's een straffing willen geven omdat hij ze te "'tig vond. Lin hoorde het doodvonnis ibewogen aan. UTRECHT (ANP) Öp de lijn Ani- sterdum-Haarlel-Leiden-Den Haag-Rot terdam zijn vanmorgen zes trainen op geheven. Tal van andere treinen reden met veertragingen die varleerden van een kwartier tot een uur. Oorzaak van de moell\jkhden was een defect aan de lo comotief van TEE Etoile du Nord die op weg was naar Brussel. De TEE bleef om ongeveer negen uur even voorbij Sla- terdijk staan en blokkeerde het. spoor. De TEE kon om kwart voor elf pas de reis hei-vatten, maar inmiddels was het treinverkeer op het drukke traject Am sterdamHaarlem volkomen van slag geraakt evenals dat op de aansluitende verbindingen. Doordat treinen niet of niet op tijd op hun bestemming arriveer den, ontstonden ook moeilijkheden voor het treinverkeer in omgekeerde richting. DJAKARTA (Reuter) Op het eiland Madoera bij Oost-Java worden 35 kin deren vermist, nadat vorige week don derdag een oude brug over de rivier de Sarpau plotseling was ingestort. Van de 55 kinderen die zich op de brug bevon den, konden er 20 uit het water worden gehaald. Men vreest dat de andere zijn verdronken, aldus het Indonesische blad B. EN W. AMSTERDAM: AMSTERDAM (ANP) Toevoeging j van banenn aa het huidige banenpa- troon van Schiphol zal vermoedelijk de enige mogelijkheid zijn om op middel lange termijn de eluidshinder rond Schiphol te bestrijden. Een dergelijke uitbreiding met een vijfde en eventueel een zesde baan moet zo snel mogelijk worden bestudeerd. Wanneer de resultaten van deze stu die zo zouden zijn, dat rekeninghoudend met het toenemend vliegverkeer de ge luidshinder binnen de te stell«n normen kan worden gehouden, moet spoedige aanleg van de banen worden overwo gen.n Wel zal da eerst moeten vast- dat gebruik van de vergrote ca paciteit van Schiphol op langere ter mijn niet tot evenzeer ongewenste situ aties aanleiding geeft als nu het geval is. Dit schrijven B. en W. van Amster dam in een nota aan de gemeenteraad met. beschouwingen naar aanleiding het door de commissie Falkenhasen uitgebrachte rapport inzake uitbreiding de luchthaven met een vijfde JOHANNESBURG Deken deze week voor rechter JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse minister voor politie. Lourens Muller, heeft zaterdag bekend gemaakt dat de in hechtenis genomen anglicaanse deken van Johannesburg, Conville French-Beytagh (anglicaan) waarschijnlijk in de loop van de week voor de rechter zal verschijnen. Hij wordt beschuldigd van „ondermijnende activiteit". ADELAIDE (Rtr.) Een moeder (75) en dochter (46) uit Amsterdam, die met een chartervlucht op be zoek in Australië waren, zijn in Zuidaustralische hoofdstad Adela ide wegens winkeldiefstal tot totaal 100 dollar boete veroordeeld. Volgens de politie hebben zij goe deren ter waarde van tien dollar, waronder een speelgoedkoalabeer, gestolen, die zij bij hun terugkeer op 27 januari naar Nederland had den willen meenemen. Zij waren sedert 11 november in Australië. MOSKOU (AFP) Een correspon dent van Washington Post Anthony Astrachan, is zaterdag in Moskou door Russische militairen lastig gevallen. Zijn auto werd beschadigd. Het incident deed zich voor op het Poesjkin-plein. De journalist werd niet gewond. Vermoedelijk wilden de mili tairen protesteren tegen recente anti- Russische incidenten in de Verenigde Staten. Het was de tweede maal binnen veertien dagen dat Astrachan het lij dend voorwerp van „represailles" werd. De vorige maal sneed men de banden van zijn auto door. Stam blanke indianen ontdekt RIO DE JANEIRO (AP) - Een stom blanke Indianen is in de oerwouden langs de Amazone ontdekt. De mannen laten grote rode baarden staan en hou den hun vrouwen en kinderen verbor gen. Deze Indianen leven m ruime doppeti, hebben enige kennis van de pottenbak landbouwwerktuigen van bewerkte kerstechniek en gebruiken wapens en steen. Volgens het Jomal do Brasil kweken zij maniokwortels. mals, rwarte peper en pinda's. Anthropologen zijn van oordeel, dat het wellicht blanken zijn. Hun taal wijkt sterk af van die van de andere Indianenstammen in de Dodelijk ongeval bij Kerkehout in Wassenaar WASSENAAR Op de rijkeetraartfweg' bij de kruising met. de Oudermeulenlaan in Kerkehout in Wassenaar is zaterdag morgen om half elf de 18-jarige H. R. van den Berghe uit Den Haag bij een aanrijding gedood. De jongeman reed met een motor over de rijksstraatweg richting Den Haag, toen vanuit de Oudermeulen laan een personenwagen, bestuurd dooi de 55-jarige P. J. G. uit Andij'k de ver keersweg wilde overateken. De motor borde zich in de flank van de auto. De berijder werd op 6lag gedood. De auto mobilist werd niet gewond. (Van c correspondent) WASHINGTON President Nixons toespraak van afgelopen zaterdag ovei de regeringshervormingen in de Verenig de Staten heeft in het Amerikaanse Con gres een storm veroorzaakt. In B(jn toe spraak zei Nixon het plan te hebben het aantal Amerikaanse ministeries twaalf tot acht te rengen. Ook kindigde de president aan de financiële positie de staten te willen verbeteren. De democratische afgevaardigde Californië Holifield meende dat Nixons plan naar politiek» bijbedoeling riekte. Volgens hem probeert Nixon het congres in een verdedigingspositie te brengen, hetgeen Nixon bij de volgende presidents verkiezingen in 1972 goed van pas komen. Senator McLellan. eveneens democraat, ging minder hard te keer tegen Nixons eventuele bijbedoelingen, m-aar sprak zijn bezetten om op deze manier de volledige heropening patiënten", aldus de heer Fievet. Directie «n beetuur i de kliniek te kunnen bereiken. 'Van een onzer verslaggevers) Mainz zijn zondag zeker drie brand- I'UTRECHT-BREDA. Mocht de Nederlandse Hai weerlieden door vallende muren ge- patiënten Vereniging de poorten van de Utrechtse De heer Fievet en de leden van zijn vereniging dood. Men vreest, dat nog drie of vier kliniek voor hart- en vaatziekten gesloten vinden, dan al actie sinds de problemen rond professor Wieberdink °P zUn minst behoorlijk moeten ontzien, vermisten onder het puin liggen. De blijven de hartpatiënten zolang voor de hekken posten, en de Utrechtse kliniek voor hart- en vaatziekten. Hij ..Al moet het een week duren, wij blijven posten tot 't stads- en academisch ziekenhuis hebben gisteren overleg gevoerd over de mogelijke gevolgen van be zetting of van het posten door hartpatiënten, die zich de directie vindt het onveranwoord. dat de kliniek al maanden gesprek met de directie of curatoren gehad i de voorzitter gesloten is, alleen om organisatorische kwesties De hebben aldus het weerwoord van de heer Fievet. twijfel uit of het Congres wel geneigd zou zijn een dergelijk radicaal voorstel goed te keuren. Op deze wijze dus be trekken de verschillende partijen in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging hun stellingen. De toespraak van Nixon zal waarschijnlijk niet de belangrijkste gevolgen voor de bestuursvormen van de Verxigde Staten hebben, het ziet er meer naar uit dat Nixons voorstellen op de eerste plaats van invloed zullen zijn op het kiezersgedrag bij de volgende pre sidentsverkiezingen. Welingelichte kringen in Washington zeiden zaterdag dat president Nixon over het hele land een omvangrijke reclame campagne zal gaan opzetten om steun voor zijn hervormingsvoorstellen te vin den. De democratische fractie in het Con gres is zich inmiddels ervan bewust ge worden dat zij zich niet al te-fel legen het plan voor een verdeling van de fede rale gelden kan opstellen. Ónder de Ame rikaanse burgerij geniet de idee om de federale schatkist voor een deel over de Staiten te verdelen wijdverblijde sympa thie. In Washington gelooft men even wel niet dat Nixons beide vooi-stellen dit jaar het Congres nog zullen passeren. Hoewel de situatie in het Congres nog verward is, lijkt het erop dat zowel de democratische als de republikeinse rege ringspartij voor en tegenstanders van de initiatieven in.hun gelederen hebben. Zo toonde de democraat Californo zich een groot voorstander van Nixons voorstel tot wijziging van het aantal ministeries. Californo was de voormalige assistent van president Johnson, die tijdens zijn bewind een soortgelijk mar meer gema tigd, voorstel lanceerde. Het plan om federale gelden over de staten te verde len echter kon in Californo's ogen geen genade vinden. Met zijn plannen heeft Nixon ongetwij feld een spelletje gespeeld met het in meerderheid democratische Congres door deze volksvertegenwoordiging in verdedi gingspositie te brengen. LONDEN (AP) De filmster Eliza beth Taylor, die thans 39 jaar oud is, wordt grootmoeder, zo berichten de Britse dagbladen. Volgens de berichten verwachten Liz' 18 jaar oude zoon Mi chael Wilding en zijn vrouw Beth in augustus een baby. Het paar trad in 1970 in Londen in het huwelijk. Liz kon niet bereikt worden voor een be vestiging van het nieuws.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1