CARAVANS van 3.000 tot 90.000 gulden MiimFrmL. iQUACAMPING, COMFORT OP SCHIEREILANDJES m HEER RUIMTE MEER LUXE HOGERE PRIJZEN Per caravan naar de WINTERSPORT )ENSDAG 20 JANUARI 1971 AMSTERDAM De duurste woonwagen op de Caravan RAI 1971, die van 22 tot en met 31 januari in Amsterdam wordt gehouden, kost 90.000 gulden maar heeft even 77 vierkante meter vloeroppervlak en een verwarmd terras. Ook zal men zich kunnen vergapen aan de op 30.000 gulden geprijsde Hover-Home, zijnde een logeer- gelegenheid die zich per luchtkussen met een snelheid van 40 kilometer over land zowel als water kan voort bewegen speciaal aanbevolen voor wie zijn vakantie in een moeras door wil brengen. Dat zijn zo de traditionele buitenissigheden op een expositie, die jaarlijks als een premature lentebode het RAI-complex vult. Maar ook de simpele ziel kan aan zijn trekken komen; 550 modellen (waaronder 170 splinternieuwe) van 131 exposanten uil 10 landen bieden een nog weer ruimere keus dan er op de vorige tentoonstelling was. De goedkoopste daarvan kost nog geen 3000 gulden. 1 i ■1953. het algemeen valt over het prijs- bar wld te zeggen dat er in vergelijking f. 070- et i^70 een duidelijke verschuiving eeft plaatsgevonden naar de hogere rijsklassen. In 1970 vergde 60 per- de toermodellen een uitgave m minder dan 7000 gulden. Nu is dit ïrcentage nog slechts 43. De verho- g van de BTW en de stijgende loon- materiaalkosten zijn hiervan niet i enige oorzaken. Ook de vraag :t publiek naar meer luxe en kom- irt (dubbele ramen, koelkast, centrale -arming, elektrische waterpomp) erkt prijsverhogend. Desondanks telt prijsklasse van 5000 tot 6000 gul bij de toercaravans evenals vorige ren ook thans nog het grootste modellen. Bij de stacaravans (stij- :nde populariteit; een kwart .000 in 1970 verkochte deze categorie) voert de prijsklasse 8000 tot 9000 gulden de boven- De helft van alle typen kost inder dan 11.000 gulden. Uit de vele ooggeprijsde stacaravans blijkt ech- iA dat er ook een belangrijke markt fw voor grote, kostbare, dikwijls als uitgevoerde zomerhuizen-op- ielen. Daarbij is de ontwerpers niets Er zijn er bij, die het exterieur bben van een Zwitsers chalet. Het ïvan is soms ver te zoeken zijn er ook dit jaar geen lachtige ontwikkelingen te mel de caravanbouw. De verande- voltrekken zich geleidelijk. Het rlijk heeft de neiging, hoekiger te Vacuüm gevormde plastic panelen hebben hun intrede gedaan bij de caravanbouw. Als gevolg daarvan een meer moderne, hoekige vorm geving. aikl RESERVEER worden. Dit is een gevolg van de toepassing van vaeuümgevormde plasticpanelen en geprofileerd alumi nium als bekleding van de buiten wand. Opvallend zijn de nieuwe, popu lair geprijsde series, die op de markt worden gebracht. Concurrentie en het lonken naar nieuwe groepen afne mers zijn de voornaamste motieven. .Afmetingen, gebruikte materialen en verwerking zijn meestal gelijk aan die van de hoger geprijsde modellen. Het voordeel zit hem in de ver- UW RUIMTE (Van e ;rslaggeve MSTERDAM West-Europa be- hikt in totaal over 22.750 kampeer- laatsen, waar men met zijn caravan recht kan. Dit lijkt een royaal aan maal- men moet er rekening mee luden dat de kampeerterreinen in eristisch druk bezochte streken zoals Franse en Italiaanse Riviera, de 3sta Brava, de Italiaanse meren en ^rgelijke, in de vakantiemaanden Qy Bak volledig bezet zijn. Als gevolg heeft in deze gebieden het Berveren van plaatsruimte zijn in- *de gedaan. Wel is het dikwijls mo- lijk enkele kilometers landinwaarts ►n rustig kampeerterrein te vinden. verschillende landen kan men bo- mdien buiten de officiële kampeer- rreinen overnachten, bijvoorbeeld boer. Engeland heeft na ankrijk het grootste aantal kam- tjrplaatsen, namelijk 5200. Een groot latal van deze terreinen zijn echter 4e praktijk niet of moeilijk toegan- lüjk voor buitenlandse kampeerders. V) zal het dikwijls mogelijk zijn er Tl nacht door te brengen, maar dan genoegen moeten nemen met einig of meestal minder gunstig ge- gen plaatsruimte. rijf Steeds meer komfort vragen de caravanliefhebbers. Daarom dit Amerikaans toilet met water spoeling door middel van een elektrische pomp. Prijs 750 gulden. sobering van de uitrusting (geen of eenvoudige oplooprem, min der ramen uitzetbaar, twee in plaats van vier steunen, geen dissel- bak. minder plafondkastjes, minder lichtpunten, geen waterpomp etcDik wijls worden deze voorzieningen na derhand door de koper zelf aange bracht. Sportief ingestelde kampeer ders zullen echter ook in deze sober uitgevoerde caravans reeds meer luxe vinden dan ze strikt nodig achten. Aan de andere kant voldoet de cara vanindustrie gretig aan de bij het publiek sterk levende wensen op het stuk van ruimte, luxe en komfoit Tal van modellen zijn zowel in de len&te als in de breedte royaler uitgevallen, niet alleen bij de sla- maar ook bil de toerwagens. Dubbele ramen gaan meer en meer tot de standaarduitrus ting behoren en bij verschillende mer ken worden bepaalde modellen met kachel en koelkast geleverd. De was- en toiletruimten krijgen veel aan dacht Wanden van tegelboard, een douchevoorziening, een goed inge deeld toiletkastje met spiegel, elek trisch licht en een aansluiting voor het elektrisch scheerapparaat zorgen er samen met een wastafel en in enkele gevallen een toilet met water spoeling voor dat het komfort in een caravan in veel opzichten niet hoeft onder te doen voor dat in een vaste woning. De verschijning op de markt van draagbare tv-toestellen met bat terijvoeding heeft de komst van de televisietafel in het caravaninterieur tot gevolg gehad. Op de accessoires- stands (er zullen er 56 zijn in de RAI) vindt men tv-antennes. die zijn aan gepast aan het gebruik door caravan- ners. De opmars van elektrische wa terpompen zet zich voort maar ook verschenen nieuwe of verbeterde voetwaterpompen. Uit Amerika koml een toilet met waterspoeling voor lopig met zijn prijs van 750 gulden nog een dure grap. Een ander,- simpe ler toilet met waterspoeling, waarvan de onderkant bestaat uit een tank met oplosvloeistof, die groot genoeg is voor tachtig keer gebruik en die gemakke lijk kan worden losgemaakt en ge leegd, kost ook nog altijd 450 gulden. Er zijn verschillende elektrisch aange dreven wandventilators voor inbouw in caravans op de mai-kt gekomen. Verder zijn er verbeteringen merk baar bij de vensters. Vooral het keu kenraam krijgt extra-aandacht. De verstelbaarheid wordt vergroot zodat de kookdampen beter kunnen ontsnap pen. Hier en daar worden schuifra men gemonteerd. Aangezien het win tergebruik van caravans toeneemt worden hogere eisen gesteld aan de verwarming. Daar komt bij dat dc royalere afmetingen het noodzakelijk maken de door de kachel geprodu ceerde warmte zo gelijkmatig moge lijk te verdelen. Men bereikt dit met behulp van kachels met geforceerde lucht- of watercirculatie door middel van elektrisch aangedreven ventilato ren of pompen. Ook bestaan er elek trische kachels, die berusten op het principe van de elektrische deken. Een speciale vloerbedekking zorgt dan voor de verwarming. Met betrekking tot vering en remmen biedt de Caravan RAI '71 geen be langrijk nieuws. Wel worden de on derstellen beter beschermd tegen roestvorming door verzinking of het aanbrengen van vochtwerende dekla gen. De vanuit de auto elektrisch uit- schakelbare oplooprem vindt niet op grote schaal toepassing. Aan de be staande systemen wordt nog steeds gedokterd en van massafabricage is momenteel geen sprake. Dat deze voorziening, die zowel het gemak als de veiligheid dient, op de duur alge meen ingang zal vinden is echter aan geen twijfel onderhevig. PIET SNOEREN Met de caravan naar de wintersport, ja gezellig (Van e r verslaggeve AMSTERDAM Als de Caravan RAI '71 op 31 januari zijn deuren sluit, zal menige nieuwe bezitter van een vakan tiehuis-op-wielen in de verleiding komen om nog snel een weekje wintersport mee te pikken. Hij volgt dan een trend, die hand over hand toeneemt. Op de Autobahnen richting sneeuw ziet men tegewoordig meer caravans in de winter dan in hartje zomer. De toeneming van het aantal wintercampings houdt gelij ke tred met deze ontwikkeling. Ze bieden de kampeerders verschillende faciliteiten. Er zal stroomaansluiting voor de caravans zijn. De exploitant zal alles in het werk stellen om zijn gasten van een vlotte levering van gasflessen te verzekeren. Op het terrein zelf en op de aanvoerwegen wordt sneeuw geruimd. Er is dikwijls een speciale trekker aanwezig om onwillige auto's aan te slepen of combinaties vlot te trekken. Men heeft de beschikking over verwarmde toiletgebouwen en ruimten waar natte skikleding kan worden gedroogd. Op sommige terreinen kan men zo vanuit de caravan de piste op of met de skilift naar boven. Het klinkt allemaal prachtig maar de nieuweling op dit gebied dient zich te realiseren, dat de wintersport de nodige eisen stelt, met name aan de caravan zelf. Vloer, dak en wanden moéten dubbel zijn en zeer goed isolerend. Bij de populair geprijsde typen ontbreekt sms de vloer isolatie. Het is raadzaam die tegen een extra-vergoeding alsnog aan te laten brengen want de gemeenste kou komt uit de grond. Ook dubbele ramen zijn aan te bevelen. Men kan zich behelpen door het aanbrengen van plastic folie, schuimplastic, houten luiken en dergelijke, maar de door de fabrikant voor de winter uitgeruste wagen verdient voorkeur. Een ingebouwde kachel is noodzakelijk. Losse kachels zijn uit den boze. De ingebouwde kacheel zuigt zuurstof van buiten aan terwijl de verbrandingsgassen en de water damp via de afvoer naar buiten ontwijken. Bij losse gas- en oliekachels wordt de benodigde zuurstof aan het caravaninterieur onttrokken terwijl geen afvoer van ver brandingsgassen plaats vindt. Gasverwarming is vooral de laatste jaren tto een hoge graad van perfectie ontwikkeld. Op de Caravan RAI kan men ze vinden, vanaf het eenvoudigste model dat al voor 200 gulden verkrijgbaar is, tot complete centrale verwar mingssystemen toe. Die zijn te krijgen als hete lucht-cen- trale verwarming vanaf 800 gulden of als circulerend warmwaterverwarmingen, waarvoor men minstens 1000 gulden moet neertellen. Een voordeel van de momenteel verkrijgbare heteluchtverwarming is cjat men niet ineens de complete installatie hoeft Ie kopen maar kan beginnen met een gaskachel, die naderhand wordt aange vuld met een elektrische ventilator en de benodigde luchtslangen. Oliekachels beginnen aarzelend terrein te winnen. Olie heeft het voordeel dat het in vreemde landen meestal makkelijker te krijgen is dan gas. In principe verkoopt ieder Diesselstation het. Ten slotte bestaat de gemakkelijke maar dure elektrische verwar ming. De kosten van elektriciteit, gas en olie verhouden zich als 16:4:1. Behalve de verwarming produceren ook de gebruikers van de caravan aanzienlijke hoeveelheden waterdamp. Daarom moet de wagen goed geventileerd kunnen worden en dienen onder dc ramen condensgoten aanwezig te zijn. Nuttig is een stopcontact aan de buitenzijde van de caravan voor aansluiting van een stroomkabel. Dat de watervoorraad 's winters binnen moet worden opgeborgen is vanzelfsprekend. Het rijden naar en in wintersportoorden eist meer voor zichtigheid. Sneeuwkettingen op de aandrijvende wielen van de auto worden aanbevolen en het is van groot belang de caravan zo licht mogelijk te beladen opdat zowel de gewichtsverhouding tussen auto en carvan als het totale treingewichl zo gunstig mogelijk zijn. lÉRMliWMWEKfc Niets is dé caravanontwerpers van vandaag te dol. De wielen verdwijnen steeds meer. In plaats daarvan wordt het accent gelegd op het exterieur zoals deze pseudo-Zwitserse chalets bewijzen. Is eigenlijk nog niet eens heel gek lang geleden de „echte" kampeerder Dalend zijn neus ophaalde een huisje op wielen oorbij zag rijden, een ca- ivaarvan dc bezitter genover iedereen bij hoog bij laag zou volhouden at bij net zo goed kam* ierdc als ieder ander, oegegeven, een hardboard aluminium wand is dan el geen dundoek cn ko en op een butaangasstcl is emakkclijkcr dan op een rimus, maar dat was dan het enige verschil, die smalende, snuiven- n gnuivende die-hards er nog maar een paar caravan heeft voor zeer eel autobezitters de tent ervangen op een luxueu- wijze dan menigeen >r mogelijk had gehou- De caravan is, naast bungalowtent, het recre- iiemiddel bij uitstek ge- 'orden, maar heeft er aarnaast vooral de laatste log een functie bij wegen, die van tweede 'is. Het is juist deze eede functie, die een zeer iangrijke rol is gaan spe- in. zelfs zo belangrijk dat ele caravanverkopers :rst enthousiaste reclame- lakers voor het tweede uis nu wat huiverig 'in geworden om de greep P de toermarkt niet te verliezen. Een logische zaak, want de behoefte aan sta- ruimte waar dan ook in Nederland, of zelfs daar buiten is veel groter dan het getal aan staanplaatsen waarover te beschikken valt. Er wordt in Nederland te hooi en te gras door Jan en alleman en laten we een heleboel agrariërs nu maar Jan noemen ge liefhebberd in staanplaat sen. Voor een op 't eerste oog redelijk bedrag kan men zich vóór zijn ca ravan verzekeren van een plaatsje ergens in 't Friese, 't Gelderse en "t Brabantse en noemt u maar op. In de meeste gevallen gaat het dan om een luttel aantal vierkante meters op een weilandje waar u mannetje naast mannetje of zo u wilt caravannetje naast ca- racannetje komt te staan. Over dit probleem en een mogelijke oplossing ervan zijn we gaan praten met Frans de Witte, impor teur van caravans, die het ook aandurfde om geregle menteerd caravans op gro tere terreintjes te plaatsen tegen een redelijke prijs In de conceptie die Frans de Witte aan zijn plan gal. sprak nog een andere ge dachte mee. De stacara- vanner wil ook zijn andere vakantiegeneugten hebben; zijn bootje, zijn drankje, zijn hapje. Wat is logischer dan elke caravanner de ge legenheid te geven zijn bootje voor de deur te leg gen, zijn drankje en zijn hapje in de buurt, voor hem klaar., te zetten. Resultaat: de aquacamping, rijen schiereilandjes met elk bij Lem- U ziet nogal wat bezwaren tegen de links en rechts uit de grond gestampte cara vanterreinen op grond van boeren, die hun bedrijf moeten omschakelen? „Zakelijk gezien moet ik uiteraard toejuichen dat de boer zich omschakelt tot caravanterrein^cploitant. Er is ook geen bezwaar te gen. mits die terreinen pla nologisch zo passen dat ze niet als een boemerang voor onze handel werken Dat men niet gaat zeggen: o, daar staan die dingen weer midden in het land schap. Ik geloof, dat als een boer door de gemeente, ze ker qua beplanting, zulke verplichtingen opgelegd krijgt, dat het terrein hele maal in 't groen ligt. er helemaal geen bezwaar té gen is. Want deze proble men zijn er nu eenmaal Kleine boerenbedrijven moeten zich op de een of andere manier omschake len. Je kunt toch moeilijk alle boeren naar de fabriek sturen. Alleen zou het een trieste zaak zijn en dal zal in Nederland ook wel Een overzicht van de aquacamping in Lemmer met de situering ten opzichte van het IJsselmeer. De vrijheid waar we alle maal zo voor vechten en die ons terecht nastaat zou dan toch weer door de landschappelijk bijzondei grote verbrokkeling zoek zijn. De remedie zou dan nog veel erger zijn dan de kwaal. We zouden zo ons doel voorbijschieten De grondgedachte op het ogen blik is liever, planologisch gezien, grote concentraties waardoor dus het omringende land inder daad vrij blijft om van te genieten. Als je om de kilo meter een camping hebt is er nergens meer ruimte voor diegenen die rust en stilte zoeken Ik geloof ech ter dat de waarheid en de juiste maatstaf zo'n beetje in het midden liggen Mits juist toegepast zullen vele agrarische bedrijven toch kunnen omschakelen." De aquacamping in Lem mer is opgezet na eerst proefervaring te hebben opgedaan met een dergelijk project in Loosdrecht. Zijn er planologisch gezien geen moeilijkheden gerezen? ..De gemeentci.«ad van Lemmer is in Loosdrecht gaan kijken hoe we het daar gedaan hadden. Toen is pas die toestemming ge geven. de grond i-erkocht en meegewerkt aan dc ver gunning. Van overheidswe ge hebben we alle mede werking gekregen. Maar ik heb heel wat gemeenten moeten bezoeken voor ik er een vond, die bereid was met me in zee te gaan. Als zo'n bestuur maar de cou rage kan opbrengen dan pas kun je iets bereiken Ze voelen dat de toekomst van Friesland helemaal in deze sector gezocht moet De aquacamping Lemmer gaat de toekomstige „bewo ners" veel plaatsruimte bieden. Weinig caravans op een zeer groot terrein. Is het dan nog wel financieel haalbaar? „Kijk, de mensen kopen bij ons de caravan en huren van ons het terrein. Omdat we zelf importeur zijn wordt het voor ons heel wat interessanter. Als je gewoon als caravanterrein- exploitant moet gaan re kenen is het een kwestie van heel lange adem. Maar op den duur is dit plan financieel best interessant. Dit plan kost drie miljoen, renteverlies 9Vt a 10 pro cent, dus drie ton. Wij heb ben percelen voor 850 gul den maar ook van 1100 gulden huur per jaar. We krijgen dus zeshonderd ter reintjes maal duizend gul den. Dan zit je op zes ton inkomsten. Daar houd je theoretisch gesproken drie ton van over. Daar gaan lonen vanaf, onderhoud van wegen en beschoeiingen. Ik moet echt bekennen dat het zich voor veel buiten staanders aan laat zien als een goudmijntje, maar dat is per se niet waar. Het is interessant, maar het is echt geen goudmijntje Waarom dan niet meer plaatsen op dit terrein? „Dan zou ik er zelf geen vrede mee hebben. Ik zou het ook niet leuk meer vin den. Ik geloof trouwens dat het op de lange duur zich zou gaan afstraffen. Als je die mensen weer op el- kaars lip gaat neerzetten, verplaats je juist de span ningen die ze in de stad opgelopen hebben. Van de stad naar de camping. De ruimte die ze tot hun be schikking krijgen is daarbij een heel belangrijke factor. De flatneurose is tenslotte gewoon medisch verklaar- IIc geloof dat hel de taak is van een onderneming die importeert te la ten zien hoe er op te creatie is, gezien de grote belangstelling ook van Duitse -zijde voor de aquacamping in Lemmer, duidelijk veld aan het win nen. Het onbezorgd aan de waterkant kunnen toeven met de bóót voor de deur of even onbezorgd op het water rond te dobberen mal in het achterhoofd de gedachte straks aan de wal weer een ..huis" te hebben met de auto naast de deur. Misschien voer voor rijks- planologen? Gerard Croné Papieren bij de caravan (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met uitzondering van Albanië is in hel Europese cara* vanverkeer geen reisdocument meer nodig. Het carnet of triptiek behoort althans voor deze categorie aanhan gers tot het verleden. Wel heelt men een papier nodig dal bij terugkeer in Nederland aan de grens moet kunnen worden getoond. Daarbij bestaat ccn onderscheid tussen caravans met een totaalgewicht, van meer en van min der dan 750 kilo. Onder dit totaalge wicht wordt verstaan het gewicht van de reisklare aanhanger met toebeho ren en bagage Bij een gewicht van 750 kilo is een zogenaamd identiteitsbewijs vereist, dat kosteloos door de Dienst Invoer rechten en Accijnzen wordt verstrekt op vertoon van een rekening of kwi tantie. die aantoont, dat de caravan op normale wijze in Nederland is ge kocht. Caravans, die zwaarder zijn dan 750 kilo. vergen een registratiebe wijs dat slechts met medewerking van importeur of Nederlandse fabrikant verkrijgbaar is. Hiervoor is een be paald bedrag verschuldigd. Als het om een stacaravan gaat die in Nederland blijft en geen grensdo- cument behoeft, is het toch dringend aan te bevelen de leverancier om een zogenaamde eigen verklaring te vra gen. Hierin is volgens een uniforme tekst omschreven dat invoerrechten en BTW op de juiste wijze zijn voldaan. Bij gebrek aan een dergelijke eig^n verklaring is het niet uitgesloten dat men achteraf in moeilijkheden komt en zelfs een naheffing van rechten en-of belasting op zijn dak krijgt. Aan motorrijtuigenbelasting kost een caravan zelden meer dan 25 tot 30 gulden per jaar. Bij het invullen van de eerste aangifte doet men er ver standig aan het caravangewicht wat aan de ruime kant te nemen. Een opgave die 25 kilo te laag is, kan veel narigheid veroorzaken, terwijl het verschil in belasting meestai een kwestie van slechts een paar gulden per jaar bedraagt. Voorlichting in de RAI (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op de caravanten toonstelling zullen ook de exploitanten van Nederlandse kampeerterreinen vertegenwoordigd zijn om de bezoe kers antwoord te geven op de vraag waar zij hun caravan dit jaar en eventueel de volgende jaren kunnen plaatsen of voor de winter kunnen stallen. De ANWB neemt op de expo sitie een belangrijke plaats in bij hét vertrekken van technische en andere adviezen en toeristische informatie. 'Daarnaast treft men in de RAI een aantal stands aan waar men gerichte voorlichting kan krijgen over alle fa cetten van het caravannen van adviezen over onderoud en reparatie, financiering en verzekering tot inlich tingen over deelneming aan winter kampen van de Nederlandse Caravan Club. Ook buitenlandse verkeersbu reaus en provinciale VW's zijn ver tegenwoordigd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9